23 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. de Jaargang, No. 901. S)e £cictaehc Sou/temt Bureau OUDE SINGEL. 54, L.EIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, t L30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag September 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1 -5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Adverientiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wat is neutraal? Neutraal is een apotheek, van. alles ivoorzien zoowel van versterkende en genezende medicijnen als flaconpén met Eet zwaarste vergif, 't Gevaar van apo theek „Neutraal'" is echter, dat geen lenkel fleschje van een etiket voorzien is en men dus niet weet, wat men nu eigenlijk inneemt. Zoo'n gevaarlijke apotheek is ook het „neutrale"Dagblad." Heel zoetsappig worden daar bijvoorbeeld verslagen op genomen van gehuldigde jubileerende priesters, van eene eerste steenlegging van eene R. K. Kerk enz., maar in li e t- zelfde blad van denzelfden da tum kan men ook: vinden een uitvoerig verslag van een tooneelstuk' „Mevrouw Warren's Bedrijf" welk bedrijf volgens den verslaggever „minder eervol" bleek Lte zijn en „niet te noemen", terwijl olm datzelfde mooie stuk nog verteld wordt ,aaii eene jonge dochter „hoe ze (dé houdster van dat niet te noemen bedrijf [Red.) tot haar leven gekomen is" en i,,weer een rotte plek in de samenleving blootgelegd" wordt Die uitdrukkingen Vindt men allemaal in het uitvoerig ver- Slag van dat blad. 't Blijkt dus wel een „fijn" stuk geweest te zijn, maar toch Schrijft de verslaggever „een heer lijke a v o n d" En 't mooiste is nog, dat de afwezigen van dit spel een standje krijgen met de woorden„De schouwburg had voller kunnen zijn, voller moeten zijn." 't Is fraai In de rubriek „Agenda van de week", ook nog steeds in hetzelfde nummer vinden we tenslotte nog de volgende gratis reclame, gegeven door dc redactie:,, Dinsdag: Nutsgebouw. Ppenb. Lezing Dr. J. Rutgers". En dan willen we duidelijkheidshalve nog mededeelen, dat die Dr. Rutgers in dat Nutsgebouw kwam om propaganda te maken voor het verdervelijke stelsel van 't Nfeuw-Malthusianisme, welke pro paganda onze regeering zelfs zoo ver foeilijk en verdervelijik vond, dat zij ze idoor de wetgeving heeft trachten te bréi- delen Eu nu vragen wij een blad, dat onder het motto „neutraal" zoetsappige versla gen geeft van Katholieke gebeurtenissen, [uitvoerige recencies maakt van vuile too- neelwerken, de menschen standjes geeft, dat ze er niet naar zijn gaan zien cq. gra tis reclame maakt voor het kerk en maat schappij ondermijnende N.-Malthusianis me, is zoó'n blad niet te vergelijken imet de gevaarlijke apotheek voorzien van opwekkende en vergiftige dranken? En is het niet gevaarlijk om zulke bla den te lezen? Ouders! overdenkt dit wel! V Ze kunnen hem niet missen. Nauwelijks heeft dr. Kuyper in De Standaard gedriestard, dat zijn ver trek uit Ommen en zijn doofheid in '13 (winste zullen geven vioor rechts, wijl •men 'van links nu niet meer kan dreigen met een tweede ministerie-Kuyper, of het 'Hbjd. werpt het over een anderen bioeg, van den ex-afgevaardigde en ex- inrnister 'o. m. zeggende: „Hij blijft meer dan ooit de menner en beweegkracht der coalitie, die ons regeert. ,En daarom moeten de woor den van hem, die, niet langer gecon troleerd, aan de touwtjes trekt, welke de coalitie in beweging brengen, steeds aandacht blijven trekken. De mededee- ling, dat hij geen tweede veld met de ministerieele weitasch gaat afjagen, zou ons blijder stemmen, indien ons jagertje niet zulk een geduchte stroo- per was."- En dan wordt dit stroopersbeeld wat bader uitgewerkt. Geestig, nietwaar? En wat 'n smake lijk onderwerp voor de linksche teeke- inaars. Kuyper met jachtgeweer en licht- jbak in 'td'uister blikkende op verdoold Ewüd de 'menschen zullen er voor de jsiga ren winkels w,eer van kunnen smullen, fevenals zij dit nu doen van de ,We rel d- preiii, waarop. de gevreesde kiekeboe jspeelt achter zijn leegen leidersstoel. En 1de bewuste kijkers denken danlaten fwe voor dien Kuyper blijven oppassen, i Zoo bedoelen het ook juist de linker (aan voerders, want bij hun gebrek aan (Verkiezingsmateriaal kunnen ze den boe- jtjian uit de Kanaalstraat niet mlssj&n. ALGEMEEN OVERZICHT. Bij de ontvangst van de deligaties heeft Keizer Frans Jozef een belangrijke rede uitgesproken, hoofdzakelijk handelend over den toestand op den Balkan. De gebeurtenissen op den Balkan, zei- de de Keizer, nemen in de hoogste mate de aandacht van onze diplomatie in be slag. Het gevaar, waarin het conflict tusschen de Turksche regeering en de Albaneezen den vrede in Turkije, naar binnen en naar buiten', en daardoor ook den vrede in Europa bracht, konden wij ons niet ontveinzen. Toed daarna te Kon- stantinopel een verandering in de re geering plaats greep, waarvan hgt eer ste gevolg het toonen van meer inschik kelijkheid tegenover de Albaneezen was, en toen in verschillende opzichten eea staat van zaken ontstond, die dreigde het verzoeningswerk moeilijker ,zoo niet onmogelijk te maken, hebben wij het initiatief genomen tot een gedachten- wisseling tusschen de mogendheden no pens den toestand op den Balkan. Het doel, dat wij voor oogen hadden, was in de eerste plaats der Pofte den tijd te geven, en, indien het haar goed- dacht, vriendschappelijlken raad, om de ingeslagen politiek' tot herstel van de orde te kunnen verwezenlijken. Dit resultaat kon worden bereikt door een overeenkomst van alle mogendheden, om tot eiken prijs het status quo op den Balkan te handhaven. Tot onze groote voldoening keurden alle kabinetten het voorstel tot een ge dachtewisseling onder de mogendheden goed. Hierdoor is een kostelijke waar borg geschapen, om zooveel mogelijk een gewelddadige oplossing van de crisis te voorkomen. Vooral het Russische ka binet spant zich evenals wij in, om den vrede te handhaven. Toch zou het een gevaarlijke illusie zijn om te meenen, dat de gevaren, voortvloeiende uit den tegenwoordigen toestand op den Balkan daardoor uit den weg zouden zijn ge ruimd. In de Turksche provincies is de toe stand weinig bevredigend. Europa ge voelt in de naburige landen een gevaar lijken terugslag daarvan,' waardoor de leidende persoonlijkheden voor een moei lijke taak komen te staan. Wij willen hopen, dat de leidende persoonlijk heden, door het bewustzijn van hun groo te verantwoordelijkheid gedreven, zich ervan zullen onthouden aan onverant woordelijke elementen het oor te lee- nen. Wij drukken de hoop uit, dat Turkije de ernst van den toestand niet over het hoofd zal zien en een middel zal vinden om de gevaren van verwikke lingen te voorkomen. Inlichtingen, die wij op het punt hebben gekregen, wet tigen de ineening, dat de tegenwoordige regeering zich er op toelegt, om de waarborgen te scheppen, noodzakelijk om de verschillende nationaliteiten bil lijke levensomstandigheden te verschaf fen. Vervolgens wees de Keizer er op, hoe er bij de mogendheden overeenstemming bestaat betreffende de oplossing van de Balkankwestie. Doch zoo ging hij verder, niettegen staande de overeenkomst in de pogin gen der groote mogendheden, getuigt het telkens weerlichten op dpn Balkan hoezeer de politieke atmospheer met electriciteit geladen is. Onze diplomatie waakt ervoor con flicten te voorkomen en de gevaren tot het ontstaan van een brand op debi Bal kan uit den weg te ruimen. Groote belangen van de monarchie staan op het spel. Alleen als wij zoowel ter zee als te land zijn voorbereid, kun nen wij de toekomst met kalmte tege moet zien. GEMENGD. Italiaansche bladen weten te mel den, dat op 1 Oct. aan de Via Angelica een groote Pauselijke School zal worden 'geopend, die de Paus heeft doen bouwen, en waarvan hij het toeziqht aan Kardinaal Respigi heeft toever trouwd. De Paus zal zelf zorg dragen voor het onderhoud van de school. Acht honderd jongens en evenveel meisjés zullen er onderwijs kunnen olntvangen. Het schoolgebouw ,dat drie verdiepin gen telt is voorzien, van alle lnodgrpe hygiënische inrichtingen. Het behoeft niet gezegd dat het oprichten en ope nen van deze school een feit van zeer groot belang is voor de Italiaansche Katholieken. Koning Oscar van Zweden de vader van den tegenwoordigen vorst* heeft gedenkschriften nagelaten. Hij heeft echter bepaald, dat zij eerst vijftig jaar na zijn dood uitgegeven mogen wor den. Dat is dus op zijn vroegst in 1957, Stockholm heeft Zaterdag zijn kin derhulpdag gehad, een dag waarop geld wordt ingezameld om kinderen zo mers van de buitenlucht te laten genie ten. Men heeft ruim 100.000 kronen op gehaald. Twee feesten in het stadion hebben er 50.000 kronen toe bijgedragen. Over dag hielden kunstenaars van opera en schouwburgen athletische spelen onder elkaar; 's avonds was er muziek en zang. Beide malen \yas het stadion uitver kocht. 's Middags reikte prinses Marie de prijzen uit. De bekende cigarettenfa- b r i e k Laferme te Dresden, die de ci- garettenfabricage in Duitschland ge grondvest heeft, viert Vrijdag haar vijf tigjarig bestaan. In 1852 is zij als fili aal van de gelijknamige fabriek te St. Petersburg, in een klein vertrek met zes arbeiderstee en één tabaksnijder op gericht. Te New-York staken ca. 30.000 arbeiders van de pianofabrieken. Zij wil len een loonsverhooging van 15 pet. Een tweedekker van het Bel gische leger is op het vliegveld te Brae- schaet gevallen. Luitenant van Loo heeft zijn beide beenen gebroken, luitenaqt Demonet is ongedeerd gebleven. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot hoofdcommies der posterijen A. P. de Vey Mestdagh, M. Pott en H. J. J. L. Gout; is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Hilversum P. j. v. Rave- steijn te Haarlem; zijn benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Enkhuizen H. van der Meulen, thans commies der telegrafie le kl., en te Breda J. D. Kelder, thans hoofdcommies der telegrafie; is de directeur van het postkantoor te Scheemda, K. E. A. Vries, eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven en benoemd tot commies der posterijen en telegrafie 2e kl. Commissie van advies in sociale aangelegenheden. In een adres aan den Rotterdainschen gemeenteraad verzoeken de besturen van de afd. Rotterdam van den Ned. R. K. Q em-Werklied enbond St. Andreas, van het R. K. Vakverbond, van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Rotterdam, en van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Feijen- oord, den Raad een commissie in te stellen, wier taak het zal zijn, B. en W. van advies te dienen bij alle sociale aangelegenheden. Ouderdoms- en invaliditeitswet. Door vijf leden der Liberale-Unie-Club zijn, naar het „Vad." meldt, bij de Com missie van voorbereiding voor de Inva- liditeits- en Ouderdomswet een negental amendementen ingediend. De belangrijk ste daarvan hebben de navolgende strekking. Volgens het ontwerp zal de verzeke ring eerst aanvangen met het zestiende levensjaar. De voorstellers der amende menten wenschen tn de verzekering te betrekken allen, die in loondienst zijn, ook al hebben zij den zestienjarigen leeftijd nog niet bereikt. Het wetsontwerp doet de ouderdoms rente eerst op 70-jarigen leeftijd jngaan. Een der amendementen strekt om daar voor den 65-jarigen leeftijd in de plaats te stellen. In tegenstelling tot wat de wetsont werpen <van de Ministers Kuyper en Veegens bepaalden, zal de weduwe van den verzekerden arbeider bij ongewij zigde aanneming van het ontwerp- falma geenerlei recht op rente ter zake van ouderdom of invaliditeit kunnen doen gelden. Door de voorstellers der amen dementen wordt een weduwerente een eisch der billijkheid geacht. Een der andere amendementen strekt o.m de oyderdornsrgnte naar een iets hoogeren maatstaf te doen berekenen dan de invaliditeitsrente. En eindelijk wordt voorgesteld, in de wet te bepalen, dat in de laagste loon- klassen een deel van de premie uit 's Rijks kas aan de arbeiders zal worden vergoed. Dr. Kuyper's vacature. Naar het „Centrum" verneemt, heeft ten aanzien van het bezetten van den vacature-Kamerzetel in het district Ommen een gedachtenwisseling plaats gehad tusschen de besturen rechtsche partijen, waarbij men het spoedig erover eens werd, dal de zetel van dr. Kuyper opnieuw door een anti-revolutionnair dient te wor den bezet. Het meest zouden, naar het blad voorts verneemt, voor een candidatuur in aan merking komen prof. mr. Diepenhorst te Amsterdam en prof. dr.Visscher te Utrecht. Patronaten in het aartsbisdom Utrecht Deze week staat wel in het teelten der patronaten! Vergaderden te Haar lem de verschillende patronaatscommis- siëii en besturen van R. K. Jongelimgs- Vereenigingen in het bisdom Haarlem, te Zwolle hebben die uit het aartsbis dom Utrecht vergaderd. Ook daar werd van gedachten gewisseld over de weider- uitgave van een Weekblad voor de pa- tronaatsjongenc. De Zeereerw. neer reet. van den Hen gel stelde een motie voor, die z. i. het resultaat der gehouden besprekingen ten vólle weergaf. In deze motie werd de wensch uitgesproken, dat de Centrale Commissie voor Patronaatsbelangen in Nederland het besluit zal nemen weder over te gaan tot de uitgave van een Weekblad voor de patronaatsbelangen. Deze motie werd zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens deelde de secretaris het een en ander mede over de onderhan delingen gevoerd tusschen het Centraal- Comité en het Bureau van R. K. Vakorga nisatie in verband met de oprichting van adspirantenafdeelingen in de gilden voor jeugdige arbeiders en arbeidsters. Het Centraal-Comité heeft zich n.I. gewend tot het Bureau der R.-K. Vak organisatie om afdeelingen te stichten voor jeugdige arbeiders, die nog niet lang in een of ander vak werkzaam zijn. Vooral is dit geschied met het oog op de omstandigheid, dat de neutrale ver- eenigingen reeds dergelijke afdeelingen bezitten, met het gevolg, dat sommige ouders, die alleen oog hebben voor de stoffelijke belangen hunner jongens, hun jongens bij die neutrale vereenigingen. doen aansluiten, wa,ardoor zij gewoon lijk voor de R.-K. Vakorganisatie en niet zelden ook voor de R. K. Kerk ver loren gaan, Tusschen het Gentraal-Comité en het Bureau voor R.-K. Vakorganisatie is thans een voorloopige overeenkomst vastgesteld, die eerstdaags difinitief zal \ftorden aangenomen. Spreker beval deze overeenkomst warm aan. Spreker bestreed voorts hetgeen ka pelaan Lucassen en kapelaan Jansen te Haarlem omtrent deze kwestie hebben gezegd, alsook de meening van kapelaan Beysens. Door den voorzitter werd de inge diende couceptovereenkomst voorgelezen waarvan al de elf artikelen afzonderlijk en ten slotte de overeenkomst in zijn geheel met algemeene stanmen werden goedgekeurd. Aan de orde was toen de bespreking- der diocesane secretariaten voor leeken- onderwijs. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling was, in ieder diocees een dergelijk' secretariaat op te richten, op denzelfden voet, als het reeds in Lim burg bestaande secretariaat, welk plan de goedkeuring der vergadering ver wierf. I Tenslotte kwam in bespreking het hel pen van den R. K. Voetbalbond bij de oprichting van katholieke-clubs. De voorzitter merkte op, dat hij, hoewel geen groot voorstander van het voet balspel, toch was vóór een betere or ganisatie van de R. K. voetbalspelers. Men moet evenals bij de neutrale veree nigingen komen tot het spelen va:i ge westelijke wedstrijden, enz. hetgejn juist bij de neutrale clubs de grootste attrac tie vormt. Het doel van dit punt op de agenda is verder niet, dat de patronaten zullen gaan werken, om nieuwe voetbal clubs op te richten, doch om de patro- naatscommissies op te wekken, aan den Ned. R. K. ^ogtbalLend haren hit!d te verleenen, wanneer die het wil d^t?n, en ook overigens hare medewerking ta verleenen opdat reeds bestaande R.K. voetbalclubs zich bij den R.K. VoeN balbond aansluiten. Besloten werd in den door den voor-» zitter aangegeven geest werkzaam te zijn Bij de rondvraag, hierna aan de orde gesteld, werd op voorstel van den voor zitter 3e wenschelijkheid uitgesproken, om ook in dit bisdom een federatie van meisjespatronaten tot stand te brengen. Voor de tariefwet. Men seint d.d. gisteren uit Waalwijk aan de „Maasbode": Heden heeft hier de stemming plaats gehad v,oor twee leden van de Kamer, van Koophandel. Hetgeen deze verkie- zing des te interessanter maakte, is, dat er een geduchte strijd werd gevoerd door voor- en tegenstanders van de Ta riefwet. De uitslag zou dan weergeven de meening der middenstanders van Waal wijk in dit opzicht Gekozen warden de heeren E. Wi Klijöerg Pernot met 124 en M. A. van Looy met 97 van de 170 stemmen. De tegencandidaat, de heer J. Qiiirijns, haal de 57 stemmen. Beide gekozenen staan bekend als voorstanders der tariefwet en hadden ook niet nagelaten de kiezers hiermede bekend te maken. Waarom zooveel wetsvoorstellen. Dr. Nolens, in de „N. Venl. Crt." de Troonrede besprekend, maakt een juiste opmerking naar aanleiding van de veel- maals gehouden voorstelling, dat de aan gekondigde wetten louter paradepaarden zouden zijn. Het gaat niet% aan, zegt de .schrijver, de aankondiging dezer nieuwe wets voorstellen ,als enkel parade voor te stel len. In de wetgeving moet continuïteit zijn. En de ervaring leert, dat goede ont werpen niet te vroeg, maar veeleer te laat, bij de Kamer kunnen worden, inge diend. Weliswaar kunnen ontwerpen worden ingediend ook wanneer ze niet in een troonrede vermeld zijn maar dat geldt in gelijke mate van alle troonreden. In ieder geval weten belangstellen den wat te wachten is. Blijft het Kabinet, zooals te hopen is, na de algemeene verkiezingen aan, dan vindt de Kamer onmiddellijk werk. En mocht het door -een ander vervangen worden, dan heeft dat de keuze tus schen het intrekken of aanhangig laten van de onder zijn ganger ingedien de voorstellen." KORTE KRONIEK. Dc gewone audiëntie van den mi nister van financiën en van den minis ter van oorlog zal morgen, die van den minister van oorlog ad interim minister van marine, van den minister va'n kolo niën en van den minister van waterstaat zal Vrijdag niet plaats hebben. LEIDEN, 25 September. Onderzoek Landweer. Het onderzoek van de verlofgangers der landweer, door de districtscomman danten jaarlijks in de maand November te houden, zal geschieden op de dagen als hierna vermeld Leiden (Wittepoorfkazerne) 28ste batalojn inf.: lichting 1912, le en 2e compagnie Maandag 25 Nov., 3e -en 4e compagnie Dinsdag 26 Nov.voor ver lofgangers uit Leiderdorp en Zoeter- woude, lichting 1912, Dinsdag 26 Nov.; voor de lichtingen 1906, 1907, 1908 alle compagniën en voor de verlofgangers uit Leiderdorp en Zoeterwoude Woens dag 27 Nov.; lichtingen 1909, 1910, 1911, le, 2e en 3e comp. en voor de verlof gangers uit Zoeterwoude Donderdag 28 Nov.; als voren 4e comp. en voor de verlofgangers uit Leiderdorp Vrijdag 29 Nov.voor de verlofgangers uit Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude, behoorende tot de landw. vest.-arf., genietroepen, pouionniers en hosp.-sold. lichtingen 1906 tot en met 1911 Vrijdag 29 Nov.; als voren lichting 1912 Zaterdag 30 Nov. Roelofarendsveen (Pancraiius- zaal). Voor de verlofgangers van alle wapens uit Alkemade, Rijrisaterwoude en Leimuiden, lichting 1912, Zaterdag 2 Nov.; als voren lichtingen 1906 tot en met 1911 Maandag 4 Nov.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1