23 BUITENLAND. Eind goed.al goed. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang-, No. 899. e CeicbeJxc &ou/tm\t Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag September 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15cen ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratit bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodei betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Organisatie, „Eert krachtige organisatie immers is JHet eenige middel om in de toekomst in' hopelooze districten de meenirtg ten lónzen gunste te doen omslaan Met deze woorden die door het ^Unie-Liberale „Vaderland" met instem- |ming worden overgenomen spoort het weekblad „Vooruit" (hoofdredacteur de heer W. de Jong, Kamerlid voor Hoorn) tie Unie-liberalen aan tot actie voor de veridezingen in 1913. Wij nemen deze woorden over om ze te richten tot de rechtsche kiezers. Maar wij beweren nog meer. Een krachtige Organisatie is niet alleen het eenige mid del om in hopelooze districten te Overwinnen maar ook om de zegepraal te behalen in al die districten, welke niet !zoo goed als zuiver rechtsch zijn. En jdaaromdat in iedere gemeente de Katho lieken tot dat gedeelte van de recht sche kiezers richten wij ons toch zich organiseeren in een Katholieke Kies- yereeniging om zoo op eigen plaats een 'doeltreffende actie te kunnen voerein, ej.i' plat die locale Kiesvereenigingen zelve krachtig in degewenschte richting geleid worden door de centrale! Alleen door organisatie kan 1913 ons (gunstig zijn. A L(iff ff x O'VRRZICHT. In plaats» van gc.uCiuuii en uitlatingen] betreffende het vredesverdrag tusschen Italië en Turkije, komen er nu weer o o rlogsberichten De Italiaansche generaal Cagni seinft pit Tripolis d.d. 20 September, dat hjj zich na een gevecht van 10 uur heeft meester gemaakt van de oase Zanzoer„ ,van de hoogte Sidi Belsai ten W. en van leen andere hoogte genaamd de hoogte van de 39 K.M., ten Z. van de oase. De verliezen van de Italianen worden op omstreeks 200 dooden en gewonden ge schat* De verliezen van den vijand zijn zeer groot. Het Engelsche blad de Times, betoogt in een hoofdartikel het volgende pver de Balkan-kwestie Er bestaat geen grond, om ten aan zien van deze kwestie een nieuwe poli tiek te beginnen, daar Rusland en Ejiff jgeland het eens zjjn, dat een aanVal vald iBulgarije af te keuren is. In dezen geest is dan ook krachtig protest te Sofia aan igeteekend. De toestand verergert door het feit, dat de oorlog tusschen Italë en Turkije 'steeds voortduurt. De officieu ze onderhandelingen hebben nog geen definitief resultaat gehad en men ver wacht elk öogenblik de tijding, dat er ernstige moeielijkheden gerezen zijn. In (verschillende kringen gelooft men dat het sluiten van den vrede een kwestie van een paar weken is, maar deze hoop schijnt op geen enkelen hechten grotiti tè berusten. Wat nu aangaat de vraag yan de eilanden in de Egeische Zee de ze boezemt tegelijkertijd Rusland en En- FEUILLETON. 4) Alleen de oude kleermaker stapte ge wichtig door de zaal. Toen de laatste itonen waren weggestorven, was de ou de Mertens weer bij de zijnen. „Niets te ontdekken", bromde hij zijn jvrouw toe, „hou goed de deur in de gaten „Man, je brengt ons in een akelige po sitie", zeide juffrouw Mertens fluiste rend. „Ik kan niet begrijpen dat je zoo gek kunt doen." „'t Is de volle waarheid, 't Stond im mers in de Politiekrant. ;t Is zeker, dat de inbreker hier verschijnt." 'Hij greep naar het bierglas en dronk er van, terwijl hij een kop koffie, die Zoo juist door den kellner gebracht was, zijn dochter toeschoof. „Maar wat is er Liesje?" vroeg hij, het glas' wederom neerzettend en haar strak in de oogen ziende: „Wat scheelt pr aan?" „O... niets, vader", stotterde zij; on hoorbaar voegde zij er aap toe: „Hij geland belang in en het i$ niet waar schijnlijk dat de heeren Sasonof en Sir Edward Grey afscheid van elkander zul len' nemen, alvorens ook op dit punt tot overeenstemming te zijn gekomen. Aangaande de algemeene vraag van het handhaven van het Drievoudig Ver bond en het evenwicht tusschen de Euro- peesche mogendheden, zegt de Times, dat deze vraag geen onderwerp voor een lange bespreking uit k'an maken, aan gezien de twee regeeringen daar hun buitenlandsche politiek op gegrondvest hebben. Gisteren heeft men in de meeste plaat sen van Italië de gebruikelijke „eenheids feesten" ter herinnering aan het billik nenmkken der Italiaansche troepen imf Rome, met de gev/one „geestdrift" ge vierd. Bij die gelegenheid werd luitenant- generaal Caneva tot general van het leger benoemd. Vermeld dient verder nog een opmer kelijke uitlating van den socialistischen afgevaardigde Cola Janni, hij de fees telijkheden te Palermo gedaan. Hij ver klaarde n.l. dat hij nooit tegen den Tripolitaanschen oorlog was geweest. Hij erkende de groote politiekle, moree- le en economische weldaden, die uit den oorlog voortvloeiden. Hij voegde er aan toe, „de oorlog gaf de bevestiging van de eenheid van Italië en leverde het bewijs van de organisatie, de disci pline en fie dapperheid van het Ita liaansche volk." Een socialist verklaart hier geen be zwaren te hebben tegen het oorlog voe ren. 't W,ais ook noodig om te kunnen be- feesten den r oofoorlog waarin Italië zich meester heeft gemaakt van den Kerkdij ken staat. GEMENGD. Te Madrid vreest men dat de staking van de Cata l!aans ah'ö spoorwegbeambten zich over 't geheele 'land zal uitbreiden. De regee ring neemt maatregelen, ten einde de verbindingen zoo goed en zoo kwaad als het gaat te verzekeren. i Men meldt «it Saragossa, dat de spoorwegbeambten een verkla ring hebben ingediend, dat zij zullen staken uit solidariteit met de Cata- laansche spoorwegbeambten. De burger lijke gouverneur heeft geweigerd die ver klaring te aanvaarden, omdat, naar hij beweerde, de vakvereeniging niet vol gens de regelen is ingericht. Het spoor wegbataljon is naar Saragossa vertrok ken, jn verband met de spoorwegsta king. In Nicaragua is weer scherp gevochten tusschen opstandelingen en regëeringstroepen. De opstandelin gen hadden San Jorgo, een havenstad aan het Nicaragua-meer, veroverd. Na een gevecht, dat 5 uur duurde, .werden zij daaruit verjaagd. Aan beide jijden waren de verliezen aanzienlijk. Eergisteren zijn langs Uskub weer komt! Lieve hlemel, mijn hart breekt. Wat zal 'er gebeuren?" „Pardotn, mijnheer", vroeg een stem aam den 'kleermaker, „is deze stoel vrij, en is 'het mij gepermitteerd aan uw tafeltje plaats te nemen?" Mijnheer Mertens, 'die juist weer het volle bierglas wilde opnemen, keek op1, en den jongen man strak in de oogen ziende, zette hij zijn glas met kracht op de tafel. De vreemdeling, een man met bruin weelderig haar en klein baardje, deed alsof hij niets van Mertens' verbazing be merkte, en zeide, een kleine buiging ma kend, waarbij de hoed werd afgenomen ,Mag ik 'mij even voorstellen. Mijn naam Is Schmidt." l De oude opende den mond, maar kou van foutere verbazing niets verstaan baars zeggen. Nadat hij van zjjn eersten schrik een weinig bekomen was, zeide hij: „Aangenaam! Mijn naam is Mer tens. Hier is mijn vrouw en mijn doch ter." Dan 'zei hij zacht tot zich zelf: „Al machtige hemel, als dat nu eens die dief was. 'Hei signalement komt er bijna pre cies mee overeen. Nu voorzichtig, Mer tens, denk aan de tweehonderd mark". De vreemdeling, aan wien het eigen aardig doen en laten van den oude niet ontgaan was, had intusschen met een buiging plaats genpmen, ;en bestudeer- 20 waggons met oorlogsmate-i r i e e 1 voor Servië gekomen. De be zending kwam uit Saloniki. Een sterke Bulgaarsche ben de heeft de houtzagerijen bij Raslik in de asch gelegd. Wat de vlammen ge spaard hadden, vernietigde de bende. De arbeiders werden .verjaagd. Men zegt, dat de eigenaars de schatting, die de Bulgaren van hen eischten, niet betaald hadden. Naar uit Saragossa verluidt, heeft een cycloon de streek Norreva getei sterd. Honderden huizen en de kerk zijn overstroomd. De-stroom heeft de brug over de Ebro medegevoerd. Van' het vee is veel verdronken. Verscheiden brie venbestellers zijn verdwenen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester te Oeffeit, M. A. Haer- kens, te Vessem, Wintelre en Knegsel, J. H. Visschers, secretaris dier gemeente, te Ilpendam, W. Stolp, secretaris dier gemeente, te Medenblik, J. Winkel, te Biervliet, P. W. Maarleveld, seretaris dier gemeente, te Winschoten, mr. H. I. Schönfeld, zijn bij het departement van koloniën a. belast met de waarneming der betrek king van referendaris, de gepensionneerde luitenant-kolonel van het leger in Neder- landsch-Indië J. M. van Gogh, thans bij dat departement werkzaamb. bevorderd tot technisch ambtenaar 1ste kl., de tech nische ambtenaar 2de kl. J. C. de Klerk, 'is aan den 2en luitenant op non-acü- vfteit H. Bueno de Mesquita van het wapen der infanterie eervol ontslag ver leend is aan W. J. L. Chevalier, te Dor drecht eervol ontslag verleend als adj.- opzichter van den Rijkswaterstaat. Invaliditeits- en ouderdoms verzekering. Het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het als 'zijn wensch en meening uitspreekt dat de ouderdomsverzekering en de inva liditeitsverzekering afzonderlijk worden geregeld, dat de ouderdomsverzekering geschiedt van staatswege met of zonder bijdragen van belanghebbenden, dat de ouderdomsverzekering niet moet worden beperkt tot de arbeiders, maar een alge meene strekking hebbe, dat de invalidi teitsverzekering verplichtend zij, dat als draagster van het risico mede zullen moe ten worden toegelaten particuliere en ondernemingsfondsen, mits deze voldoen aan zekere bij de wet testellen eischen. KORTE KRONIEK. De Koninklijke Familie zal nog tot 30 dezer op Soestdijk verblijf houden en dien dag naar het Loo terugkeeren. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Zaterdag een bezoek op de algemeene vergadering van het Bataafsch genoot schap der proefondervindelijke wijs begeerte te Rotterdam. Daarna maakte de nu ijverig zijn programma. Juffrouw Mertens Zag wederom naar haar kop 'koffie en Lise zuchtte verlegen, met moeite haar blozen verbergend en met 'haar Izakdoek de kruimeltejs koek vain haar ischoot vegend. Papa Miert ens had een notitieboek uit den zak gehaald en dit onder den rand der tafel flou- oend, vergeleek liïj het voorkomen van dien persoon 'mét de notities no. 71, in braak 'met diefstal in de „Drie Linden". „Pardon, mijnheer," zei de vreemde ling, "zoudt u mij kunnen zeggen bij welk nummer van het programma we Zijn?" Verschrikt liet de aangesprokene het notitieboekje uit zijn handen ontglippen. „Bij... bij... nummer 71", stotterde hij. „Eén en zeventig? U veagist zich be paald imijnheer", zei de vreemdeling, „een concertprogram met 71 nummers komt nooit voor en ook dit bestaat slechts uit 12 nummers." „Ah zoo, u meent?" stamelde de ou- ,de, die snel het boekje opraapte en het in zijn achterzak huisvestte. „Voorzichtig Mertens! Wees op je hoede!" sprak hij in zich zelf. „Wij zijn bij nummer vier", lachte Lise den jongen in an toe. „Bij nummer vier, ja, bij nummer 4", echode de stem van den detective-in-spé. „Bezoekt u dikwijls concerten, mijnheer §chimdt?" vroeg hij belangstellend. Z. K. H. een boottocht naar den JÜoek van Holland, vanwaar hij naar Soestdijk terugkeerde. De gewone audiëntie van dein mi nister van oorlog zal op Donderdag 26 dezer niet plaats hebben. In Stct. 222 is opgenomen jeetn Kon. besluit, houdende bepalingen om trent het opnemen van arme krankzin nigen in een krankzinnigengesticht bij gebleken noodzakelijkheid, vóór dat, ter voorziening in die verpleging de noodige maatregelen zijn getroffen, hetzij han gende het onderzoek naar de woon plaats van den lijder, hetzij doordat het bestuur der gemeente, waar die woon plaats is gevestigd, in gebreke blijft de zaak t e regelen. B. ien W, van Amsterdam vragen aan den Raad machtiging met het Rijk een overeenkomst laan te gaan Inzake de verbreeding van den Haarlemmer weg. De geimeente verbindt zich tot betaling aan het Rijk van f35,000 wanneer de provinciale subsidie yan f70.000 waarop bij het ontwerpen der verbreeding ge rekend wordt "iet mocht worden ver kregen. B. en ,W. vragen aan den Raad kredieten van f 230.000, f35.000 en f50.000 tot de tijdelijke omlegging van de bestrating op het gedeelte van den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk' en Halfweg. LEIDEN, 23 September. Feestviering Ned. R. K. Volksbond. Het 121/2-jarig priesterfeest van den Wieleerw. pater C. Zuidgeest "O. F. M. gaf den Nederl. R. K. Volksbond, afd. Leiden, een welkome aanleiding om zijn sympa thieken adviseur te huldigen. Dankbaar werd dan ook deze gelegenheid aange grepen en pater Zuidgeest op zijn her inneringsdag een grootsche betooging ge bracht. Om kwart voor 'een haalde het dage- lijksch bestuur der afdeeling den feeste ling per rijtuig af en 'leidde hem kort na dien onder de opgewekte fanfares der Harmonie St. Gregorius de zaal binnen. Fraaie plantengroepen in de vestibule en rond het podium alsmede de kwistig met goud versierde banieren der afdee ling en onderafdeélingein en eenige kost bare bloemstukken op de bestuurstafel staken de zaal in een blij-feestelijk ge waad. ,Toen de jubilaris zijn zetel had inge nomen, werd onder begeleiding van het koper uit volle borst de welkomstgroet aangeheven, en weerklonk geestdriftig door de zaal: Gij hebt Uw beste krachten Den Volksbond toegewijd, (Met hart en geest en wilskracht 'Steunt Gij ons in den strijd! !Met ons gaat Gij ten strijde 1 En leidt met priesterhand Den Jcamp voor God en Kerk', Vorstin en Vaderland! ,Hierna hield de voorzitter, de heer „Zeker, ik houd erg veel van muziek. Ik kom hier nog al vaak." „Zoo, zoo..." antwoordde de ander, met opengespalkte oogen en dacht: „Wat 'n merkwaardige brutaliteit van dien man." „O, ik' heb hjer al heel wat geld ver diend", zei Schmidt, „het eene pleazier is het andere waard." „Natuurlijk, natuurlijk!" stemde mijn heer Mertens toe, die nu eens wederom zjjn mond sloot, welke een tijd lang van verbazing geopend was geweest. „Wat bedoelt u met dat geld verdienen, mijn heer Schmidt, u is als ik u vragen mag*?" „Ja"', lachte deze, zijn glas ledigend. „Dat moet geheim blijven. Het vak, dat ik uitoefen, ik weet het zeker, zal uw bjj- val niet verwerven en zal 'dan eerst ge nade in uwe oogen vinden zijn blik was een seconde op Lise gevestigd wanneer u ervaart, dat dat vak ook wer kelijk winstgevend is. Ja, zeker dat is het," zei hij lachend, toen hij het ver baasde gezicht van zijn overbuurman zag, „geloof mij, mijnheer, men neemt wat men krijgen kan. Ik zeg altijd maar: Hebben is hebben en krijgen is de kunst." „Ah, hij is het. Alles bewijst het. Het vele geld verdienen hier, het zwijgen over zijn beroep, zijn uiterlijk. Ja, ja, hij is het", jubelde Mertens in zich zelf. Wi. de la Rlvière, een toespraak, waarin, hij op bijzondere wijze den bewiindien en hooggeachten adviseur welkom Tieettn op dezen gedenkwaardigen dag, waarop Z.Eerw. een jubilé als priester viert. Om U, pater Zuidgeest, zeide spr.,- is deze feestelijke vergadering belegd; om U is de zaal in een feestzaal herschapen. Maat meer nog, ter gelegenheid van Uw feest zijn de leden hedenmorgen in groote drommen ter H. Jafel genaderd, wijl de priester in de vervulling van de zware op hem rustende taak vooral Gods kracht en sterkte (noodig heeft 3pr. wensahte (namens den R. K. Volkse bond den beminden adviseur gelujk. Hij hoopte, dat (het zilver en goud hem nog eens zou (mogen kronen. Leef lang, eindigde spr., leef lang, tot glorie van God en tot meerdere eer van het menschdom; leef tot in lengte van dagen. (Daverend applaus.) Alsnu vermeldde het programma den feestgroet der (bedde Zangvereenigingen* directeur de heer L J. W>. Beijersbergen van Henegouwen. Dit speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd gedicht werd ge zongen op :de melodie van Ph. Loots* Krondngslied. Vervolgens nam .tie voorzitter weder om het woord om pater Zuidgeest thans te huldigen als geestelijk raadsman. On danks ,die smalende woorden van onZei tegenstanders, gaan wij trotsch op den steun van onze adviseurs, waaraan del Bond veel te danken heeft. De Volksbond is er gedurende zijn geheele bestaan wei bij gevaren. Hij heeft de toewijding on dervonden van al zijn adviseurs, van pater van Kessel^ van pater Haan en en niet het minst van j>ater Zuidgeest. Spr. herinnert aan hetgeen de jubileerendel adviseur reeds voor den Bond deed. Door den apologetischen cursus poogde hij de godsdiensikennis der leden te vermeer deren; met groote moeite organiseerde hij den schitterend geslaagden kunst avond om de schuld van het Bondsgeh bouw te helpen delgen. Ieder bondslid is overtuigd van zijn liefde voor de vak organisatie. Voor alle on der af deelingen, ja voor alle bondsleden staat pater Zuid geest steeds gereed alles te doen wat in zijn vermogen is. Het bestuur heeft daarom gemeend, op dezen feestdag den beminden jubilaris te moeten 'huldigen. Het wist niet beter dan de 'met behulp der Propaganda club1 bijeengebrachte som den Eerw. feesteling in couvert aan te bieden. Maar dat was niet voldoende; ook een blijvend .aandenken moest pater Zuid geest worden -vereerd. Zoo dikwijls de bondsleden het gebouw bezoeken, zien zij daar de portretten van de beide vorige adviseurs. Spr. biedt daarom onder lang durige toejuichingen het - welgelijkend portret van tien jubilaris aan, opdat de leden voortdurend 'hun blik op hem zullen vestigen en zijn voorbeeld navolgen. Spr.' hoopt, dat het bestuur met pater Zuid geest nog vele jaren zal saamwerken met dezelfde liefde en ijver, en dat wij jiog jaren mogen juichenleve onze be minde adviseur pater Zuidgeest. „"Wanneer hebt u dat geld hier ge haald, mijnheer Schimdt?" vroeg de ex- kleermaker, het air aannemend als ware hij rechter van onderzoek. „Het was eergisteren", zeide de jon ge man eenigermate verwonderd. „Stelt u daar zooveel belang in?" Eergisteren, eergisteren", jubelde nu Mertens, „ook dat komt uit!" „Stelt u daar zooveel belang in?" her haalde. zijn overbuurman met luider stem om zich bij de zoo juist begonnen mu ziek verstaanbaar te maken. „Zeker!" schreeuwde Mertens terug. „Mij interesseert alles wat u betreft, ook dat, vanwaar u dat litteeken op de wang haalt." „O, ik kroop eens door eert geopend venster, en toen wierp de wind het dilcht waardoor ik verwond werd door het glas, dat door dien slag werd stuk ge slagen", donderde Schimidt door de mu ziek heen. „Jawel, jawel, dat kan gebeuren", gat Mertens toe en mompelde in zich zelf: „Natuurlijk gebeurde dat, toen hij ging inbreken! En de kerel heeft er geen no tie van dat hij z'ch zeR verraadt, dat hij wordt uitgevorscht, zooals wellicht nog nooit gebeurd is." „Vrouw, Lise", zei hij fluisterend tot de zijnen„Ik heb hem, den inbreker! Ja, hij is het Ik zal hem laten arresteeren(Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1