Uit de Pers. Eind sfoed.al goed. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bijDeLeidsche Courant van Zaterdag 21 Sept. no. 898. Eenerlei of tweeërlei. Onder dit opschrift schrijft het Cen trum: Dr. Bronsveld biedt den liberalen zijn hulp aan bij de stembus van het volgend jaar, maar drukt hun tevens op het hart, dan ook de sociaal-democraten te laten ioopen. Willen de liberalen hun eigen graf delven, laat hen dan optreden in verbond met de sociaaldemocraten! zegt hij Hetgeen onlangs in België voorviel, moge een afschrikkend voor beeldzijn. In de politiek der liberalen, in hun liefde voor vrijheid en voor den individu is altijd veel geweest, dat ons aantrokmaar hoe zouden zij ons teleur stellen, indien zij nu de hulp zochten der sociaaldemocraten. Zij behooren niet bij elkander; en sloten deze beiden zich aaneen, dan was de zegepraal der „coalitie" verzekerd. De predikant-politicus zet vervolgens uiteen, hoe hij de liberalen in 1913 met fijn steun hoop te bedenken. Wij weten, zegt hij dat velen, die in 1909 „rechts" stemden, dit nu niet zullen doen, indien candidaten op treden, die het protestantsch karakter van Nederland willen handhaven tegen over ultramontaansche aanmatiging en invloed; en die voorts zich verzetten tegen het algemeen kiesrecht, dat der vrouwen daaronder begrepen, al zou men geleidelijk tot uitbreiding van het kiezerspersoneel willen overgaan. De candidaten naar Bronveld's hart zullen verder nog de staatsbemoeienis ,tot het onvermijdelijke" hebben te be perken men weet wat wat dit zeggen wilmoeten eischen, dat de openbare school als voorwerp van Staatszorg „eer lijk blijft gehandhaafd met erkenning van het recht eener relatieve neutratiteit", de Ned. Herv. Kerk erkennen als „een waar borg van orde, vrijheid, goede zeden, liefde voor ons Vorstenhuis, eerbied voor de overheid". En zoo voort. De liberalen" weten nu, op welke voor waarden Dr. Bronsveld hun zijn steun wil bieden in ruil voor het bondgenoot schap met de sociaal-democraten. Zij kunnen thans kiezen. Of Bronsveld laten loopenóf de socialisten Naar welke zijde zal hun keus gaan Of zullen zij geen keus behoeven te doen, en, evenals bij vorige stembussen, zoowel het Bronsveldiaansche smaldeel, als de „roode neven" in hun gevolg vin den, waar het tegen de Rechtsche candi daten gaan? Onderwijzers-salaris-actie. De Standaard driestart: Het verdient opmerking, dat in het ^Christelijk Schoolblad", onder redactie Jvan den heer Emons c.s., thans de aan- jdaeht wordt gevestigd op de aanneming (door het Ned. Onderw. Genootschap op ;Ezijn jaardag te Arnhem van een amen- joemenr,. door de aïcïeeTfng Haarlem in- jgediend, dat strekte om tot de wet-Kap- Jpeijne, 'd.i. tot de Scherpe Resolutie, l)terug 'te keeren; een amendement dat '|de jaardag aannam. Doel hiervan zou 'tzijri, alle subsidie aan deBijzondere [School weer te doen vervallen. Dat, bleef dit zoo, de gemeenschappe lijke Salaris-actie in dit besluit „haar na tuurlijk einde zou vinden", spreekt van- jzelf, en het „Christelijk Schoolblad" heeft [dan ook den moed dit openlijk uit te gpreken. Toch volgt hieruit allerminst, dat de salarisactie niet zou zijn voort te zetten, [mits dan nu naar den heel anderen re gel van het,getrennt marchiren und ver mint schlagen." De fout toch lag niet daarin, dat men [beiderzijds op salarisverbetering aan- Idrong, maar uitsluitend in het ge meen FEUILLETON. Humoresite. 3) liij greep zijn hoed, drukte zijn ver loofde de hand en zei bij het afsdheid' 'mernen ,,Dus, het blijft bij onze afspraajkj, Lise. Vooreerst zeggen we je ouders nog maar niets van ons voornemen. Ik zal zien, met je vader op de een of andere iwijze kennis te maken, opdat hij ook mij, cwiens bestaan hij nu nog niet eens ver moedt, leert kennen. Dan zal hjj zeker Sniet weigeren, zijn toestemming te ge- yen... Ik kom nog wel eens eenige minu ien bij je aanloopen... Vaarwel Hij sloot snel de deur achter zich en fElise ging met gloeiende wangen aan ihet venster zitten, om haar verloofde zoo llang na te kijken als hij voor haar oogen Zichtbaar was. Een week was ongeveer vervlogen se- ert dien voor de familie Mertens aan gebeurtenissen zoo rijken, dag, maar wat schappelijk karakter, dat men aan de actie 'gegeven had. Dit kon er niet mee door. Niet, alsof men niet samen voor een gemeenschappelijk belang zou mogen optrekken, maar om dat het Volstrekt ondenkbaar was, dat men dezen r'egel toepaste op een materie die in zoo sterken zin als de School- quaesfieten onzent, de inzet van het po litieke spel is, en voorts op zooi ongemeen sterke wijze ingrijpt in heef het Fin antie wezen v?ji den Staat. Een spannende om standigheid, nog daardoor verhoogd, dat men beiderzijds „de kleine schoolklas sen" als parool voorop schoof. Dit een en ander verwikkelde heel het vraagstuk van de Salarisaotie zoo diep in des politiek, dat elk Staatsman^ ware hij vooraf geraadpleegd, terstond er op zou gewezen hebben, dat 't „gemeen schappelijke" hier vanzelf door „de po litiek" was uitgesloten. De eenige met succes te bewandelen weg is e.n blijft dan ook, dat men elk op zijn eigen gelegenheid en op eigen ma nier voor hetzelfde doel ijvert. Dan heeft men feitelijk hetzelfde, bereikt veel eerder zijn doel, spaart zich pijnlijke conflicten, en ontkomt aan de teleurstelling, die elke poging tot saamgaan, hoe goed ook bei derzijds bedoeld, altoos na zich moet sloepen. Een bondgenootschap. Het gaat met de vrijzinnige concentra tie niet onvermakelijk in zijn werk, zegt de (A. R.) Rotterdammer. Daar z.ijn drie groepen, die het eens moeten worden: de vrijzinnig-democra ten, die een 9cherp democratisch program hebben; de vrij-liberalen, die even on omwonden op het punt der sociale wet geving zoo goed als nihilist zijnen daar- tusschen de Liberale Unie als een politie ke populier, wier wortelen naar rechts •en wier takken naar links neigen, wat haar in een scheeve positie brengt. JVLen onderhandelt en zoo nu en dan lekt van die onderhandelingen iets uiit. Het gaat om het concentratie-program. Er zijn nu twee aspirant-artikelenal gemeen kiesrecht en staatspensioneering. Er is er eigenlijk nog eendat is actie tegen de Tariefwet. Maar dat is een ne gatief punt. In het positieve omgezet, zou dat moeten heeten verhooging der directe belastingen. Een kwaad punt. Want als verkiezingsleuze lokt het niet, maar stoot af. En als regeeringsleuze is het al evenmin geschikt. Want als de vraag komtwelke belastingen dan dienen te worden verhoogd, kon men het wel eens. niet al te best eens zijn. Het blijft dus bij algemeen kiesrecht en staatspensioneering. Voor de Liberale Unie is het gemak kelijk, want voor baar zijn het oude be kenden. De liefde voor het tweetal is bij de Unie wel zeer Platonisch. Het zijn aangenomen kinderkens in stede van ech te, maar ze zijn dan toch ook aangeno men. Voor de vrijzinnig-democraten is het ook al niet moeilijk het programma te aanvaarden. Voor algemeen kiesrecht zijn ze allen en voor staatspensioneering is de groote meerderheid harer aanhangers. Maar voor de vrij-liberalen is het an ders. Hoe men het ook draaie of keere, van ben alleen worden de offers ge - vraagd. Zij verfoeien zoowel het een als het 'ander. En of de „Vaderlander" al al lerlei halve concessies opsomt door en kele vrij-liberalen persoonlijk gebracht, het feit blijft, dat de vrij-liberalen voor spek en brood mogen meedoen. "Het bude liedje. Links richt U! 'dat is ook nu weer het commando. Of de vrij-liberalen het zullen aanvaar den? De „Nieuwe Courant" sputtert hevig tegen. Het contract, dat ter teekening wordt geboden, is dan ook een pactum l eo- n i n u m, een overeenkomst met den leeuw, waarbij het er op uit loopt, dat men zich laat opeten. Dr. A. Kuyper. In de Ingenieur herdenkt de hoofdredacteur, B. A. van Sandick, wat Dr. Kuyper gedaan heeft voor de Poly technische Hoogeschool. voor een week! De oude kleermaker had alles, wat aan zijn vak herinnerde, op geruimd, schaar, els, strjjkijzer en naal- dendoozen, alles was in den duistersten hoek van den zolder geworpen, en ge beurde het, dat hij nog ergens bier of daar een instrument vond van zijn vroe ger ambacht, dan slingerde hij bet met woede weg. De beide vrouwen zagen het drijven van den ouden man bijna radeloos aan. Reeds lang trachtten zij niet meer iets te zeggen over zijn doen en lateninl plaats daarvan werkten zij in een opka mertje met verdubbelden ijver tot laat in den nacht aan haar naaiwerk om toch aan den kost te komen, nu de echtgenoot en vader niet werkte. De oude kleerma ker huisde intusschen nog als te voren in zijn werkplaats, die hij thans tot „bu reau had iu'2,--;richtde lange kleerma kerstafel was nu schrijftafel geworden', waarop een hoop kranten lagen uitge spreid, die hij uit een naburig café kreeg, en ,voor de kranten zat de oude snijder halve dagen, doorliep de kolommen met' koortsachtige haast en plakte dan ied-e- ren steekbrief, dien hij daarin vond;, in een notitieboekje. Zoo juist had hij deze zware dagtaak weer volbracht en schoof den stoel terug. „Zoo", mompelde hij, „thans moet i,k Dr. A. Kuyper richtte den lsten Maart 1902 een schrijven tot den toenmaligen directeur der Polytechnische [School, prof. Kraus c. i., waarbij aan hem de indiening eener memorie werd verzocht, met eeni ge volledigheid uiteenzettende op welke wijze de Polytechnische Hoogeschool ware om te zetten. Hiermede was door dr. Kuyper het initiatief genomen, waarop de Nederland- sche technische wereld 39 jaar lang ge wacht had. Want van af de totstandko ming van de Wet op het Middelbaar on derwijs is steeds van deskundige zijde tevergeefs de eisch gesteld, dat de Poly technische School zou worden losge maakt uit het knellende verband van deze wet Na het initiatief had dr. Kuyper beft doorzetingsvermogen. Het eerste ver zoek aan prof. Kraus werd spoedig ge volgd door een tweede ministeriëele op dracht tot het maken van een eerste-con- cept-ontwerp van Wet. En, met welke voortdurende "voortvarendheid is ge werkt, blijkt uit het feit, dat reeds in September bij den aanvang der zitting 19021903 der Staten-Generaal in het ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op het hooger onderwijs een volle dige regeling der omzetting van de Poly technische School in de Polytechnsiche Hoogeschool werd aangetroffen. De wet van 22 Mei 1905, Staatsblad Nr. 141 tot regeling van het hoogefr onderwijs gaf de definitieve oplossing van het vraagstuk. Toen op 10 Juli 1905 de Technische Hoogeschool te Delft plechtig door H. M .de Koningin in persoon werd ge opend, was de minister van Binnenland- sche Zaken, dr. Kuyper, niet aanwezig. Het kabinet was demissionair. Slechts noode misten wij hem bij deze plechtig heid, want hij was de man, wiens arbeid op dezen dag bekroond werd. Bij de nieuwe wet was een doctoraat in de technische wetenschappen inge steld. Toen op den Ssten Januari 1907 aan de Technische Hoogeschool de eer ste promotie van doctoren honoris causa plaats had, was dr. A. Kuyper de eer ste, aan wien die eeretitel werd ver leend. En de heer van Sandick besluit zijn artikel aldus: „Wij kunnen dr. Kuyper niet zien scheiden uit het openbare leven, zonder herdacht te hebben wat hij voor ons,, Nederlandsche ingenieurs, heeft gedaan. Aan zijn initiatief en energie danken vvij de gelijkstelling van het technisch met het universitair onderwijs. En het is onze plicht dat nimmer te vergeten. Weekpraalje. 't Blijft voor de talloos velen, die het telken jaar 'weer terugzien, toch een nieuw schouwspel, 'de opening van de Staten-Generaal door 'H. M. de Konin gin. Het schijnt wel, zoo lazen we in een dér bladen, als er een jaar is voorbij ge gaan, waarin de bevolking H. M. de Ko ningin niet heeft gezfien bij de opening der Staten-Generaal, of zij weer alle bij zonderheden is Vergeten van den schitte renden stoet, waarin het vele goud een hoofdrol speelt, Verblindend de toeschou wers, die Zich nog zoo gaarne door den glans van uniformen en de kleurenpracht van galarijtuigen 'uit 'het alledaagsche la ten rukken. 'Maar meer dan door de schittering raakt 'de bevolking in begees tering door 'de persoon van de geliefde Landsvorstinne. Langs 'den geheelen weg werd zij hartelijk en geestdriftig begroet door een dicht-opeengedrongen menigte 'en bij haar verschijnen aan het paleis donderden herhaalde toejuichingen der hooge Vrouwe tegen. En onder de 'duizenden, die zich ter gelegenheid van de plechtige opening der Staten-Generaal door H. M. de Ko ningin in feestelijke stemming langs de straten der residentie bewogen, bevon den zich ook een aantal betoogers voor algemeen kiesrecht, jammerlijk betiteld als Roode Dinsdag betoogers fk zou ze liever willen noemen anti-Oranje- Dinsdag-betoogers. 't Waren over het al gemeen kalme, rustige menschen, in hun aan mijn zwaarste werk beginnen, dat wil zeggen, twee en zeventig inbrekers, die in mijn boekje genoteerd staan en die mij reeds uit mijn notities als bekend voorkomen, moet ik zoeken. Maar ik moet er uit, er uit!" vervolgde hij op springend en door de kamer rennend. „Nu ga ik alle kroegen en andere loka len afzoeken, overal.... halt daar!"' viel hij zich zelf in de rede,-„dat komt prach tig uit. In de „Drie Linden" waar eergis teren ingebroken werd, is heden con cert en bal. Nu is het zoo zeker als 2 X 2 4 is, 'dat de inbreker daar komt. Im mers in de Politiekrant stond, dat de misdadiger steeds weerkeert op de plaats waar hij zijn misdaad beging. Welnu, hij komt daar vanavond. Hij zal zich bewegen tusschen de dansende menig te, hij zal walsen, polka's maken. En dan... dan zal ik mijn eersten triomf vieren. Kom, vrouw en kind, gaat mee vandaag. Gij zult niet meer aan mijn kunde twijfelen. Ik zal het je laten zien." Hij stapte naar de beide vrouwen toe, die ondanks den Zondag ijverig werkten en hij noodigde ze Uit tot het concert in 'de „Drie Linden." Met groote oogen keken beide Vrouwen jiem aan. Nog nooit had de ex-kleermaker hen zoo hof felijk uitgenoodigd. Zij besloten zijn ver langen in ;te .wijligen en eventjes later schik met den vrije.i d.g, hei goede weer en het bezoek aan den Haag, met het prettige gevoel 'bekeken te worden en te pronken met een kaart op den hoed, waarop stond 'dat ze iets eischten wat, kon hun minder schelen. Voor de vrou wen en meisjes, die n den stoet meelie pen, kwam daarbij de bekoring, dat zij, hetgeen zij eischten, hét kiesrecht, ook werkelijk niet hadden. Van de over- groote meerderheid der mannen kon, naar het uiterlijk te oordeelen, dat 'niet gezegd worden. Behalve dat van de Haag sche jongens, die vroolijk mee optrokken Zij misten het kiesrecht wegens hun leef tijd! Maar die zongen dan ook: Oranje boven De leiders waren echter niet zoo rustig en kalmhet scheelde verscheiden malen al heel weinig, of ze hadden het met de politie aan den stole1 gekregen. En mr. Troelstra is weer eens duchtig van leer getrokken. In de Kamer weet hij zich ge woonlijk in te houden en meer dan bv. Uuijs en Schaper toont hij op het hoog houden der parlementaire vormen prijs te stellen, maar als hij onder de roode broederen is dan krijgt je wat te hoo- renZoo sprak hij in een rede op den vooravond van den Oranje-Dinsdag de bewering tegen, alsof men naar den Haag gekomen was om wanordelijkheden te veroorzaken, en durfde zeggen: De Ko ningin is 'ons de moeite van het relletjes maken met waard! Met meer minachting over het Konink lijk huis te spreken, is toch wel moeilijk' denkbaar! En nu zou ik nog wel enkele aanha lingen willen doen uit de rede, die Scha per gehouden heeft op de meeting voor algemeen kiesrecht, maar werkelijk ze zijn te min. De kost, ,die dat heer het „proletariaat" voorzet is te walgelijk. Arm „proletariaat"! Arm „proletariaat", als het valt in de armen van het socialisme. Hoe dat te ontkomen? Kapelaan v. d. Laar heeft Donderdag in deze courant de klaroen geblazen voor de St. Jozefsgezellenver- •eeniging, de vereeniging, die zich ten doel stelt, 'de opvoeding, de ontwikke ling van de jeugd. Dat is het ware mid del! En een ander middel? Wie worden gemakkelijker een prooi van het socia lisme dan laffe, beginsellooze en lauwe Christenen? En zulke Christenen worden gekweekt door een neutraal dagblad, -t zijn woorden, <die kapelaan Bekkers deze weeik de bezoekers van den propaganda- avond van de propagandaclub St. Bonifa- cius voorhield. Om te onthouden -en.... zijn nuf 'mee te doen En nu "nog 'n enkel woord over twee priesterjubilea, the 'morgen te Led den gevierd worden dat van de wel- eervv. paters L. F. J. Kliicken en C. L. M. Zuidgeest 'Ze zullen gevierd worden -in bescheiden kring, maar dat mag voor ons geen beletsel zijn, om, op welke iinanier dan ook, uiting te geven aan onze erkentelijkheid en aan onze hoogachting voor deze 'twee eminente priesters. Die bescheiden feestviering is in over eenstemming met hun veel-omvattenden veel-beslommerenden priesterlijken ar beid. Morgen 'zal Leiden toonen, dien ,arbeid te 'waardeeren! 'JAN. De gehuwde onderwijzeres. Naar aanleiding van het verworpen voorstel van B. en W. van Leiden om aan eene onderwijzeres van een der open bare scholen eervol ontslag te geven wegens huwelijk, schrijft het „Centrum", „De gehuwde onderwijzeres blijft dus in functie. Er werd warm over het voorstel ge debatteerd en o.a. kwam mr. Aalberse met klem van redenen het eervol ont slag bepleiten. Hij kon daarbij welsprekende cijfers aanvoeren en zich bovendien beroepehl op het oordeel van liberalen. Het mocht niet baten. De Linksche meerderheid verwierp het voorstel, en zoo geldt in Leiden voors hands de regel, dat geen ontslag wordt stapten zij naar de „Drie Linden." Zangerig klonk een wals van Strauss door de zaal. De harten der aanwezige danslustigen klopten snel. De oude kleer maker waande zich koning. Met 'n door dringenden blik keek hij naar het gewoel. Dan wierp 'hij het hoofd in den nek, te gelijk het tweede glas in één teug ledi gend. „Maair Gustaaf", vermaande hem Re- gina. „Ha, h a, ha. Dacht je dat ik het ver keerd had, schat", lachte hij, een poging doende om zijn wederhelft in de wang te knijpen. ,,Ach, Regina, ik voel me vandaag zoo jong. Dat komt, omdat ik straks geluk zal hebben, schatten zal ver dienen en wie weet wat meer!" zeide hij de pauze benuttend, „en heden hoop ik je te kunnen bewijzen dat mijn plan nen 'geen droom en zijn, zooals gij meent. Dan 'vertelde hij aan de toehoorders', dat 'hij, wien het zou gelukken den in breker aan de politie over te leveren, tweehonderd mark belooning zou krijgen. „Men 'heeft hem al gezien", vervolgde hij, „de huisknecht zegt dat het een jon ge mnv. was met een bleeke gelaatskleur een v Tderigen haardos, een klein baard je. sprong bij het naderen van den kne bliksemsnel uit het venster. Pas nu op! Gedreven door een onverklaar- gegeven bij huwelijk a^n een onderwijf zeres. Intusschen plaatst men zich in andef€| gemeenten op een tegenovergesteld; standpunt, en zoo ontstaat een on'gelijfok heid en wisselvalligheid, wejkfl om een uniforme regeling vraagt. De zaak is van te veel belang, om louter aan de veranderlijke beslissing van toevallige Raadsmeerderheden tej worden overgelaten. En ook voor de betrokkenen zélve lijkt het van gewicht, dat zij omtrent dit punt zekerheid erlangen en dus weterfj waaraan zij zich hebben te houden." t Tegen het groot aantal bierhuizen in Limburg. Als uiting van het algemeen verlan gen, dat kenbaar gemaakt werd "door vele plaatselijke Katholieke drankweer- vereenigingen uif alle provinciën van ons: land, is door de besturen van het Umb. Kruisverbond en van den Limb. Maria- bond den bden September nogmaals een verzoekschrift gericht aan den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij 501 adhae- siebertuigingen, voorzien van 23500 hand- teekeningen van meerderjarige inwoners van Nederland, en 92 blijken van in stemming van Limburgsche sociale veree- nigingen, om Z.Exa dringend te verzoe ken te willen bevorderen, dat nog ver dere maatregelen worden genomen tot beperking van 't getal „verloven voor al coholhoudende, andere dan sterke dran ken." Voorgeschreven godsdienstoefeningen Van particuliere zijde heeft del „N.Crt." een afschrift ontvangen van dei volgende ambtelijke aanschrijving, welke is onderteekend door den resident van: Soerakarta den heer Van WjjkL „Bij gouvernementsbesluiten d.d. 24 Juni 1908 no. 59 en 12 Mei 1909 no. 8 is te kennen gegeven, dat de daarvooil in aanmerking komende ambtenaren ee.i! der daarbij voorgeschreven godsdienst oefeningen zullen hebben bij te wonen) ter viering van den geboortedag van H. M- de Koningin der Nederlanden op Za terdag den 3lsten Augustus. Mitsdien worden zoowel dames- als heeren ambtenaren bij dezen uitgenoo digd om een der bedoelde godsdienst oefeningen. ex-officio bij te wonen, welke zullen gehouden worden in 't Protestant- schejen in 't Roomsch-Katholieke kerkge bouw alhier, des voormiddags ten 9 ure."' Op post! Het bestuur van de afdeeling Den Haag van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht heeft het initiatief genomen tot het vormen van een clubx waarvan elk der leden op zich neemt éénmaal per maand een vergadering van de Tweede Kamer bij te wonen. Verscheidene dames zijn uitgenoodigd, deel uit te maken van deze club. Voor plaatsen op de gereser veerde tribune zal worden gezorgd. Waartoe de menschen al kunnen kó men, als ze veel vrijen tijd hebben! Historisch. Op een kweekschool voor onderwijze ressen in een der groote steden van Gelderland, schrijft de „Gelderlander",- vroeg een Teerlinge aan haar leerares, wat een eucharistisch congres was, zij las er telkens van en wist niet wat'twas. En 'tantwoord luidde: Dat is een congres van katholieken uit een stad en omliggende plaatsen; .was nu b.v. hier in Nederland zoo'n congres, dan kwamen de katholieken uit de omstreken er heen, dan was dat een eucharistisch congres Gemeenteraad van Leiden. (Slot.) 12e. Voorstel om aan Mej. J. van der Laan eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van onderwijzeres aan de school 4e klasse no. 2. i B. en W. stellen voor aan mejuffr. J. van der Laan eervol ontslag te ver leenen met ingang van 1 November a.s. op grond van haar huwe- 1 ij k. De heer Carpen'tier Alting treedt over het beginsel der voordracht niet in bespiegelingen, omdat ieder in den Raad bare macht, is het niet onmogelijk dat hij op de plaats van zijn misdrijf weerkeert. Ik zal hem dan arresteeren. .Ja, ja!" lachte hij, „nu zal ik eens beginnen te werken." Hij stond op en schreed, de in de zaal aanwezigen met alle aandacht be schouwend, langzaam door de rijen der dichtbezette tafels. Vrouw Mertens echter zat zeuuwacli- tig-schuw op haar stoel, telkens en tel kens in zich zelf mompelend: „Als dat maat goed afloopt!" „Laat dat maar, moeder," troostte Elt* se, „misschien ziet vader wel bijtijds in dat het niet zoo gemakkelijk is." Zij voleindigde niet, maar keek op eens niet het hoofd wiegend naar den in gang, waardoor een jonge man was bin nengetreden. Was het de werking van haar blik, 'die hem dwong zijn oog naar haar te wenden? En knipoogend nader de hij het tafeltje. Haar wangen kleurden zich. Ze liet het hoofd zinken. W-eer ruischten de klanken van het orkest door de zaal. Eerst zacht, dan machtig aan zwellend klonken de tonen van Chopin's Doodenmatsch door de ruimte. Het werd stil, zoo stil zelfs dat men een speld kon hooren vallen. Op ieder maakte het prachtige muziekstuk grooten indruk. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5