Uit Stad en Omgeving. Nood in West-Indië. Naar wij gisteren onder laatste berichten mededeelden, is op 'toogen- btik reeds meer dan 24.000 gulden voor de noodlijdenden in West-Indië bijeen gebracht. Hierin is nog slechts gedeelte lijk de opbrengst van den verkoop der heideruikertjes op Koning nned g begre pen, daar van die opbrengst, die ruiin f14.000 bedraagt, nog niet alle gelden zijn binnengekomen. Bovendien heeft de directie van de Kon. West-Indische Mail f 1000 en de Handelsvereeniging Curagao 5000 voor de noodlijdenden beschik baar gesteld, welke beide sommen reeds aan den gouverneur van Curacao zijn overhandigd. Van her eerstgenoemde bedrag heefl het kantoor van het Alg. Ned. Verbond te Dordrecht reeds f9400 telegrafisch naar Curasao overgemaakt, terwijl de zer dagen weer een som van f 10.000 of meer op dezelfde wijze (door bemid deling van het departement van koloniën) naar Curasao Za\ worden overgemaakt. De Tweede Kamer voorzitter. Over de keuze van den heer Yan Nis pen tot voorzitter der Tweede Kamer schrijft de „Standaard": „Vooral is de keuze van den heer van ■Nispen gelukkig, juist omdat hijRoomsch is. De oud-jufferachtige kwezelarij, dat in ons land iemand steeds naar achter moest .weggeschoven blijven, omdat hij niet van öe,,Volkskerk" was, kreeg er een deuk major mee, die goed kan doen, om ons van zulke praatjes voor den vaak af te helpen." R.K. Kamerclub. De R. K. Kamerclub heeft, zoo meldt de Res.-bode, haar bestuur herkozen. Het is saamgesieki uit de heeren Mgr. Dr. Mr. Nolens, voorzitter, generaal Van Vlijmen, onder-oorzitteren Van Vuuren, se cretaris. KORTE KRONIEK. Bij gelegenheid van de opening van de nationale vaktentoonstdling van het istucadoorsbedrijf te Rotterdam op Vrij dag 27 September a.s., zal de heer L. jWamolds een le2ing houden over „par- tiecle aanbesteding." LEIDEN, 21 September. üaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers op een advertentie van de R. K. Herhalingsschool. De nieuwe cursus vangt aan op Maandag 7 Octo ber gelegenheid tot inschrijving van leerlingen wordt jn het schoolgebouw aan de Pelikaanstraat gegeven op Maan dag 23 en Donderdag 26 September a.s. Mogen velen die gelegenheid niet on gebruikt laten voorbijgaan, want in on zen tijd is kennis en ontwikkelrjjg hard iioodig. De toekomstige handwerkman kan niet meer volstaan met* het onder wijs, dat op de lagere school wordt ge geven. Voor hem is herhaling beslist jioodzakelijik, opdat hij flink onderlegd den strijd om het bestaan kan aanbinden. Talrijke werklieden betreuren o.p late- ren leeftijd, dat zij in hun jeugd onvol doende hebben geleerd. Laten de jon geren, nu voor hen het leeren zooveel vergemakkelijkt en veraangenaamd is, hun jeugd goed besteden; zij zullen er later de vruchten van plukken De gedelegeerden ter stichtings vergadering van de Fédération interna tionale pharmaceutique, die te 'sGraven- hage zullen vergaderen, brengen a. s. Woensdagmorgen een bezoek aan liet Pharmaceutisch Laboratorium der Rijks universiteit alhier. Parkconcert. Het programma van het laatste Park concert op Dinsdag 24 Sept., 8 uur des avonds, te geven door het Stedelijk Mu ziekcorps, directeur de heer Joh. C.Geijp, vermeldt de vojgende nummers: 1. Fanfaremarsch, Henrion; 2. Ouver ture „Die Schone Galathé", Suppé; 3. „Ballsirenen", wals, Lehar; 4. „Die Keusche Susanne", fantasie, Gilbert; 5. a. „Die lustige Dorfschmiede", Fudk; b. „l'Amour qui rit", Christiné; 6. Volks potpourri, Ooms; 7. „Unter dem Sieges- Danner", marsoh, v. 'Blon. ROOMSCHE AGENDA. Maandag 8 uur 's avonds Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Feestvergade- ring der Maria-Vereeniging. Spreker de iW.Eerw. pater Borromeus de Greeve .O. F. M. Militaire oefeningen. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is aan den Minister van Oorlog ontheffing verleend van het verbod tot bet berijden met een motorrijtuig van de gesloten verklaarde wegen in het gedeelte der provincie gelegen ten noor den van den spoorlijn Leiden Utrecht jen ten oosten van den spoorlijn Leiden- .Haarlem, in verband met de militaire oefeningen. GOUDA. In de gistermiddag gehou den gemeenteraadsvergadering werd aan den heer dr. R. A. M. Stavenist&e del Brauw op diens verzoek" eervol ontslag verleend ais leeraar aan het Gymnasium met ingang van 1 Januari 1913. De be grooting van 1913 van het gemeente pensioenfonds sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 60.000,, werd goedgekeurd. HAZERSWOUDE. Door het bestuur van den Ambachtspolder zal op Dins dag 1 October a.s. schouw worden ge dreven over alle wateringen, bruggen, hoofden, slooten, wijken en kunstwerkqn in dien polder gelegen. HILLLuOM. De raad dezer gemeen te heeft in beginsel besloten tot op richting van een waterleiding. KATWIJK AAN ZEE. Met de „Stct." zijn verzonden de Kon. goedgekeurde statuten van de Christ. Persvereeniging alhier. NIEUWKOOP. Voor de vacante be trekking van onderwijzeres aan de Openb. School, hebben zich 18 sollici tanten aangemeld. NIEUWVEEN. De uitslag van de lo ting voor de nat. Militie is als volgt: 1. D. van Vliet, 2, J. C. Boeree, 3. C. Quelle, 4. F. M. van der Berg. 5. C. van Rijn, 6. P. M. Buis. Er zijn 11 ingeschrevenen, waarvan 4 zijn afgekeurd wegens lichaamsgebre ken en één vrijgesteld is wegens broe- derdienst. NOORDWIJKERHOUT. Op Dinsdag 1 October a.s. nam. 2 uur zal er in het Dorp en op Woensdag 2 October voorm. 11 uur in de Zilk gelegenheid zijn kin deren kosteloos te laten inenten. Aa'n>- mefding tot en met Vrijdag 27 Septem ber a.s. Bij de Donderdag j.l. te Leiden gehouden inlijving werden A. Franken,: P. van den Berg en L. Heemskerk inge deeld bij het 3e Reg. Huzaren te Am1- sterdam en P. van den Berg, N. Geer- lings en G. Warmeuhoven bij het 10e Reg. infanterie te Haarlem. NOORDWIJ K. Gisteravond vergader de in café „Flora" van den heer P. v. d. Voort de afdeeiing Noordwijk en omstre ken van den Ned. R. K. Volksbond. Deze vergadering was vooral belegd met het doel de oprichting van een zieken fonds te bespreken. De voorzitter, de heer Buijze, deed, na lezing der notulen, de volgende me- dedeelingen Een zangvereeniging „St. Gregorius" en een propagandaclub „St Jeroen" zijn tot stand gekomen. Spr. spoorde de le den aan lid te worden van deze onder afdeel ingen. Een schrijven is ontvangen van het Centraal Bestuur, waarin het mededeelt dat de Ned. R. K. Volksbond in Maart 1913 zijn 25-jarig bestaan feestelijk hoopt te herdenken. Uit hoofde van den slechten toestand der kas verzocht het C. B. de af dee lingen om een kleine bijdrage bijv. van 5 cent per lid. Dit verzoek wordt door de vergadering ingewilligd. De bijldra- ge zal 'tegelijk met de contributie worden geïnd. Er is 'een ziek lid. Op voorstel van het Bestuur werd besloten, om, nu er nog geen ziekenfonds bestaat, voor dit hulp behoevenden lid tijdens de vergadering een collecte 'te houden. Na deze mededeelingen werden door den voorzitter 7 nieuwe leden geïnstal leerd. Hierna kwam de oprichting van een ziekenfonds ter sprake. De voorzitter bracht in herinnering, dat het bestuur aanvankelijk van plan was met een ziekenfonds te wachten, tot na de behandeling van de Ziektewet in de Tweede Kamer. Om verschillende redenen had 'net bestuur besloten van dit plan af te zien, en een voorloopig zie kenfonds op te richten. Uit het regle ment, dat 'door den voorzitter werd voor gelezen, stippen wij het volgende aan De contributie zal bedragen 5 cent per week. Men kan zich een dubbele uit- keering verzekeren door 10 cent per week te betalen. Recht op uitkeering verkrijgt men na dertien weken betaald te hebben. De uitkeering bedraagt min stens 45 cent per werkdag of f2.70 per week. Lid "kunnen worden gezonde per sonen beneden den 50-jarigen leeftijd. Tot 1 Nov. 1912 kunnen ook personen boven 50 jaar zich als lid doen inschrij ven. Begunstiger wordt men door een bijdrage van minstens fl per jaar. Het fonds zal worden beheerd door een com missie van 4 personen, bijgestaan door 2 leden van bet bestuur. Dit reglement werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. 75 leden verklaarden zich op de ze vergadering bereid ais lid toe te 'tre den. De voorzitter deelde nog mede, dat op een volgende vergadering, die over 14 dagen zal worden gehouden, het ziekenfonds 'definitief zal worden op gericht. Nog deelde de voorzitter mede dat de volgende week een propagandavergade- ring zal worden gehouden met het doel te komen tot een afdeeiing bloemistar beiders. Spr. spoorde de aanwezigen aan zooveel mogelijk deze vergadering bij te wonen, en 'ook andere lerien mede te brengen. Hierna werd de bijeenkomst met ge bed en het zingen van het bondslied gesloten. De vergadering, die ook thans werd bijgewoond door den Z.Eerw. ad viseur, was druk bezocht. De collecte voor het zieke lid bracht op f6.80. Uit goede bron kunnen wij thans mededeelen, dat de oprichting van een Tuin bouw winter cursus door de afdeeiing Noordwijk van 'de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur een feit zal worden. Een voldoend aantal leerlingen heeft zich bij het "bestuur van bovengenoemde af deeiing aangemeld. Op de Jaarvergadering van het departement Noordwijk van de Maat schappij van Nijverheid zijn de aftreden de bestuursleden de heeren C. M. van der Lee en A. J. Overmeer herkozen, res. als penningmeester en lid der commissie van toezicht Gisteren herdacht onze gemeente bode, tevens havenmeester, den dag, dat hij voor 25 jaar in gemeentedienst trad. Eerst was hij chef-veldwachter, doch de laatste 7 jaar diende hij de gemeente als bode. D~ze dag is voor den ijveri- gen, gemoedelijken man niet onopge merkt voorbijgegaan. In den voormid dag werd hij opgewacht in de burge meesterskamer op het Raadhuis. Daar waren, behalve de burgemeester, ook wethouder van der Meer, de gemeente secretaris, de gemeente-ontvanger, de gemeente-bouwkundige en de ambtena ren ter secretarie ter begroeting aan wezig. In hartelijke bewoordingen wensch- te de burgemeester den jubilaris geluk, en deelde hem mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de eere-me- daille van de Oranje-Nassau-orde in zil ver t;e verleenen (bij Kon. besluit van 12 dezer.) Daarna reikte de burgemeester den gedecoreerde namens B. en W. een en veloppe met inhoud over. Toen werd hij verzocht in zijn bode- kamertje. Daar werd hem, bij monde van den gemeente-secretaris, door dezen, den gemeente-ontvanger, den gemeentebouw- kundige, de ambtenaren ter secretarie, en den concierge van het Raadhuis, een mahoniehouten cylinder-schrijfbureau aangeboden. De secretaris sprak den wensch uit, dat hij nog langen tijd de administra tie, die hij voor de gemeente te verrich ten heeft, gezeten aan dit bureau, met opgewektheid zou kunnen voeren. Als persoonlijk blijk van sympathie werd hem door den burgemeester nog een bureau-stoel, passende bij het bu reau, aangeboden. De jubilaris onder den indruk van zóó talrijke blijken van waardeering, dankte met eenige woorden allen, die hem dezen dag tot een onvergetelijke.i hebben gemaakttot een dag, waaraan hij nog lang met genoegen zal terug denken. ROELOFARENDSVEEN. Gisteren had hier onder directie van de Heeren Directeuren de Mooy en Bader een drooge bloembollenveiling plaats. Aan gezien de aanvoeren zeer groot waren, was de massa over de lokalen van drie Café's verdeeld. Tien uur begon deze veiling onder notaris Veenstra. Het valt te betwijfelen of deze veiling veel stof tot tevredenheid zal geven, want reeds bij het begin viel een matte stemming waar te nemen en werden er geene loo- nende prijzen besteed. Donderdagavond had alhier eene vergadering plaats tusschen^den verte genwoordiger der H. E. S. M. en den Handel^ ten einde eene bespreking te houden aangaande de los 'en laadplaats van koopmansgoederen. Klaarblijkelijk heeft de Maatschappij zich niet voldoen de rekenschap gegeven van het han delsverkeer hier ter plaatse daar zij- dan zeker ruimer emplacement zou ingericht hebben. Eene ruimte waar hoogstens 4 wagons afgeladen kunnen worden, bleek reeds dezen zomer te kl«in, waar zou het dan heen moeten als er 's zomers 15 tot 20 en meer waggons gelijktijdig noodig zijn. Het is te verwachten dat deze uitvoe rige bespreking der Alaatschappij aanlei ding zal geven dezen winter tót eene afdoende vergrooting over te gaan. UITHOORN. De uitslag der loting voor de Nat. Militie is als volgt: 1 B. Bruines. 2 M. Sitvast. 3 A. Vendrig. 4 M. Schuurman. 5 C. H. van Veen. 6 C. Wolzak. 7 W. J. Zwetsloot. 3 C. G. Schijf. 9 C. van Vliet. 10 J. A. Teuns. 11 J. M. M. van Metelen. 12 A. van Soest. 13 J. M. Heemskerk. 14.^1. de Graaf. 15 J. J. Hoogervorst. 16 M. Smit. WARMOND, De winkeliers, per con vocatiebiljet bijeengeroepen, vergader den gisteravond in lokaal „De Zon", in zake de „9-uur winkelsluiting." De heer C. Francken, die de verga dering leidde, betoogde in zijn inlei dend woord, de resultaen, ten vorige rige jare door voornoemde regeling be reikt, hoe het n.l. gebleken is, dat een vervroegd sluitingsuur mogelijk nuttig en wenschelijk is, en dat het publiek er genoegen mee genomen heeft. Om de ze reden hoopte hij dat aanwezigen en niet-aanwezige winkeliers ook' wederom het aankomend winterseizoen zich bij de federatie zouden aansluiten. Allen betuigden hun adhaesie, behal ve één der vergaderden ,die zich wilde aansluiten slechts op deze conditie, dat ■sigarenhandelaars e.d. des Zondags hun winkels zouden slutein. De heer van Stijn deed toen een voorstel, dat bij al len ingang vond. Z.i. moesten de wim!- keliers zelf des Zaterdagsavonds bij si garenhandelaars enz. hun inkoopen doen en tevens niet-winkelende mede-ingeze tenen daartoe aansporen. Geleidelijk werd dan het beoogde doel, de Zon dagsrust en Zondagsheiliging verkre gen. Bij voorbaat werd reeds beloofd des Zondagsavonds geen lampen meer in de winkel te branden. De termijn voor de negenuursluitinig werd weer vastgesteld van 1 Oct. tot 1 April. Uitzonderingen als Zaterdagavon den, St. Nicolaasweek en avonden voor algemeen erkende christelijke föestdar gen blijven ook dit jaar weer ge handhaafd. Tot heden waren de vergar deringen slechts als „onder-onsjës" ge houden. Thans werd een commissie b'6- noemd die zich belast met de geheelö uitschrijving van een presidium, bijeen komsten en verdere leiding der winkej- sluitingcozjscratie. Deze commissie, be staat uit de heeren C. Francken, S. Schouten en G. Heenk. WASSENAAR. De uitslag van de he den gehouden loting voor de Nationale Militie is als volgt J. W. Altorf 1. P. H. Bollen 1. C. Borsboom 9. A. Breedijk 13. J. Brou wer 2. Th. Eggink 19. P. Van den Holst 23. L. P. van der Hulst 8. M. G. van der Kleij 11. G. van der Kooij 21. P. J. van der Kroft 7. v. d. Marei 20. J. Noordover 10. J. van Oeveleti 18. I. L. van Praag 12. j. Reinders 17. J. Rem- merswaal 5. P. J. Renunerswaai 3. W. J. Remmerswaal 4. P. j. Remmerswaal 14. L. J. Rcoijakckers 2b. P. Th. van Rijn 6. C. van der Sman 22. C. J. Vogels 24. A. de Vries 13. D. v. d. Zwaan 26. Het is eigenaardig dat de eerste lo- teling het laagste nummer trok, de laat ste het hoogste nummer. ZEVENHOVEN. De uitslag der lo ting voor de Nationale Militie is als volgt: H. de Gans 1. C. de Groot 2. S. Smit 3, C. Maarseveen 4. J. Huisman 5, A. Dijkman 6. J. Rossenberg 7. J. Vonk 8. C. Stigter 9. K. Angenoot 10. G. Aartman 11. GEWESTELIJK GEMENGD. Inbraken. Hedennacht zijn te Leiden twee in braken gepleegd. Om zes uur werd de politie telefonisch in kennis gestcid, dat ongewenschte bezoekers zich toegang hadden verschaft tot het kantoortje van den heer W. Bink, warmoezier aan de Rijnkade. Dit kantoortje was in een groentenloods staande op het land van den heer Binkgevestigd. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit in de loods ecv1 hebben vervolgens de deur van het kan toor ingetrapt. Alles is overhoop ge haald, doch veel van hun gading heb ben zij niet gevonden. Geld was niet aanwezig en daarom vergenoegden zij zich met het meenemen van een schip- persblok en een ronde mahoniehouten tabaksdoos. Ook eenige fleschjes limo nade werden geledigd. Hoogstwaarschijnlijk dezelfde perso nen hebben ingebroken in een steüiien schuur, gelegen in den Waardpolder, nabij den Zijlsingel. Pl.m. 2 mud ge fielde tulpenbollen, toebehoorende aan den heer H. Jansen, warmpezier Zijl singel, welke in de schuur waren uit gespreid om te drogen, zijn ontvreemd. De dieven waren hier binnengedrongen door het openmaken der deur. Brand. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak hedennacht brand uit in de woning van den heer Nooteboom te Valken burg. Alhoewel de brandweer spoedig ter plaatse aanwezig was, kon men niet verhinderen, dat het woonhuis voor het grootste gedeelte afbrandde, terwijl de bollenschuur met daarin aanwezige tul pen voor 1000 R. geheel in de asch werd gelegd. Men vermoedt, dat kwaad willigheid in het spel is. Verzekering dekt de schade. Hedenmorgen omstreeks half elf is op de Breestraat te Leiden de 47- jarige juffrouw A. H., wonende Volders gracht, met een electrische tram in aan raking gekomen. Zij viel en bezeerde zich aan de rechterhand en de knie, ter wijl eenige tafelborden, die zij bij zich droeg, niet tegen de onzachte "aanraking met de siraatsteenen bestand bleken en braken. De juffrouw, hoewel tamelijk ge schrokken, kon den weg naar haar wo ning vervolgen. Land- en Tuinbouw. R. K. Landbouwschool. In verband met de loopende geruchten over de oprichting van een R. K. Land bouwschool in het bisdom Den Bosch deelt het „Huisgez." mee, dat een com missie,^ bestaande uit de heeren mgr. Prinsen, mgr; Diepen en mr. P. Loeff, met den minister van Landbouw onder handelingen voert over de oprichting van een R. K. Landbouwwinterschool. Omtrent de plaats, waar de school zal gevestigd worden, is nog niets bepaald. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Schiedam (H. Joannes de Dooper) den Weleerw. pater H. J. Midklinghoff O.P., en eer vol ontslag verleend aan den Weleerw. pater M. Bartijn O.P., als kapelaan al daar. Kardinaal van Rossum. Kardinaal-legaat van Rossum is Dins dagavond per keizerlijken trein uit W.ee- nen vertrokken. In een hofrijtuig reed Z.Em. naar het station, waar vorstbis schop kardinaal Nagl, burgemeester Neij- mayer en vele van de nog in WeeneM vertoevende kerkvorsten afscheid kwa men nemen. Dit afscheid was zeer hartelijk. Aan burgemeester Neumayer verzekerde Zijn Eminentie, dat hij de dagen in Weeneri doorgebracht, nooit zou vergeten. Woensdag is kardinaal van Rossum te Trente aangekomen, om bij de eerste steenlegging van de H. Sacramentskerk welke ter herinnering aan het 60-jarig jubileum van keizer Frans Jozef wordt gebouwd, tegenwoordig te Zijn. Z.Em. werd er op feestelijke wijze ontvangen. Heel Trente was in feestdos. Gisterep is Z.Em. jipar Rojme verirpftkeji* Van Trente is Z. Eui, naar Brixen ge reisd, waar hij eenige dagen zal vertoeven als gast van den pauselijk en geheim- kamerheer baron Schönberg. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Intra- peritoneale verwonding der urinewegen", de heer Menso Picter Kingma Boïtjes, arts, geboren te Anjum (Fr.) wonende te Leiden. AMSTERDAM. De heer H. Timmer, arts ailiier, is toegelaten als privaat-docent ïii de orlhopaedische chirurgie. Leger en Vloot. De stelling Amsterdam. Vrijdag zijn de militaire oefeningen in de Stelling Amsterdam begonnen. Dö oorlogstoestand, zooals die veronder steld wordt bij den aanvang van de oefeningen op gisteren is als volgt. (Opgemerkt dient hierbij, dat de Nieu we Hollandsche Wateriinie wordt ge acht niet bij de oefening aanwezig te zijn.) Noordland en Zuidlaed voeren oorlog tegen elkander. Na hardnekkige ge vechten aan de grensrivieren is het Zuidlandsche leger er in geslaagd de Maas op verschillende punten over te trekken. Het Noordlandsche veldleger is te- ruggetroekkn maar houdt stand voor de noordelijke oever van den Rijn. De ge- heele landweer is gemobiliseerd. De stelling Amsterdam is voorzien van vei ligheidsbezetting. De verdedigende partij bezet een di visie stafkwartier, twee van de vier sec torkwartieren, waarin de stelling ver deeld is, namelijk de sectoren Sloten en Ouderkerk, van deze sectoren de groe pen Schiphol en de Nes, en van deze groepen de vakken Uithoorn en. Aals meer. Op die manier kunnen zooveel mogelijk organen van de bevelvoering in de oefening worden inbegrepen. In de vakken liggen de forten bij Aalsmeer, de Kudelstaart, de Kwakelj aan de Drecht, en bij Uithoorn, die ber zet worden. De forten zijn, zooveel mo,- gelijk op oorlogssterkte gebracht. Blijkens het manoeuvrevoorschrift is aangenomen eene inundatie, welke niet bestaat. 'Deze oppervlakte wordt ontoe gankelijk geacht. Voorts wordt bij de manoeuvres, ge tracht toegang te verkrijgen tot alle ter reinen. Jammer, dat in dit opzicht de landeigenaren zoo weinig medewerking verleenen. Dit jaar zal deze dienst volgens een nieuw stelsel zijn ingericht, ten einde het nut van de oefening zoo groot mo gelijk te maken. Men gevoelt wel in den oorlog zijn persoonlijken moed en in het algemeen het vuur, dat in de troep zit, belangrijke factoren, bij de oefening,) in vredestijd dient echter de nadruk te vallen op een goede aanvoering, enz. De dienst bestaat uit een hoofd- schei-disrechterbijgestaan door hulp- scheidsrechters. De verpleging van de troep heeft eenige wijziging ondergaan in verband met het slechte weer van den laatsien lijid. Zooveel mogelijk zullen de man schappen onder dak gebracht worden. De oefeningen staan onder leiding van den stelling-commandant gen.-inaj. Fa- bius. Aanbestedingen. WOUBRUGGE. Gisteren werd alhier in het Oude Rechthuis aanbesteed het bouwen van een schuur met vee- en paardenstalling enz., voor rekening van den heer Timmer, te Rijn- zaterv/oude. De uitslag was als volgt: Gebrs. van Luiing, alhier f 4050.—, A. van Dalen, te Leiderdorp f 3742.—. De Vrind en Harteveld, Leiden, f 3700.—Leenheer van Koudekerk, f 3580.Gebr. Stigter, alhier, f 3495.W, Strookman, alhier, f 3500,—, J. Colijn te Rijp- wetering, f 3444. H. en B, Luijt f 3165.Het werk was begroot op f 3425.— enis aan den laagsten inschrijver gegund. TLLEGRAPL ri WEcKBtRiCH L naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Sept. 1912, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 775.7 Groningen. Laagste barometerstand 758.2 Horta. Verwachting tot den avond van 22 Sept. zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind, helder tot lichtbewolkte lucht, droog weer geringe stijging van dagtemperatuur, kans op nachtvorst. Marktberichten. LEIDEN, 21 Sept. Er waren heden maar weinig puike partijtjes aan de markt en konden die een goeden prijs bedingen, mindere soorten gingen moeilijk van de hand. - Naar kwaliteit werden verkocht: Tarwe f6.75 a f9.50 per 80 Ko. Haver f8.25 a f 11.per 100 Ko. Rogge f5.60 a f6.50 per 75 Ko. Gerst f 5.80 a f 6,75 per 65 Ko. Erwten f 12.a f 14.25 per H.L. Eierenveiling. Aanvoer 3199 stuks. Kip eieren f 5,50 tot 6,60. Eendeeieren f 5.35 tot f 5.70. Kalkoeneieren f 0.—. Handel vlug. Boter. Prima fabrieksboter (controle) f 60— 62, goede fabrieksboter (controle) f 57—59, prima boerenboter f 59—62. goede boerenboter f 56— 58. Weiboter a Aanvoer 310/8 en 33/16 vaten, wegende 6530 kg. Handel matig. Turf. 2700000 st. lange turf f 3.75—4.— DELFT, 21 Sept. Ter kaasmarkt waren aange- gevoerd 53 stapels, wegende te samen 13609 kg. prijs f 40.— k f 48.— per 100 kg. WASSENAAR, 21 Sept. G roentenveili ng. Peen a 3 c., per bos. Kroten 1 a 2 cent. p. bos. Zuring fl p.ben. Kropsla f 1.a 1.25.An dijvie f0.80 a 1.00. Snijboonen 15 a 25 c. Bloem kool f 6— a 9.—. GroeneSavoyekoolf l.a 1.50. I Roode Kool f2 a 5. Witte Kool f 2. a 3. alles per I 100. Raspererwten f 2.00 a f 2.50. Princesseboonen f 0.10 a f 1-40 per 10 K.G, Appelen f l.a f 1.50. I Eieren f5.50 a f6.—. Kippen per stuk f 0,50 a f 0.70, Konijnen per stuk f 0.50 af 0.70.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2