19 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang, No. 896. e Siictaciie Gcii/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi} onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag September 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—3 regels t 0.73, elke regel meer 15 een, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regeimeer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De nieuwe kamerpresident. Ieder heeft ze wel eens ontmoet in zijn leven: van die stille figuren, welke zich aan niemand opdrongen, maar van iWien een stille kracht uitging en die deze Ikiacht ook onvervaard toonden te be zitten, indien er en dit deed men schier onwillekeurig een beroep op .werd gedaan. Zoo iemand is de nieuwe kamerpre sident, jhr. mr. O. van Nispen tot Se- venaer. Niet van hem waren de luidklink'ende redevoeringen in ons Lagerhuisals hij sprak was het op bedaarden toon en bijna zonder gebaren, maar men luister de, omdat van zijn optreden gezag uit- iging en bemerkte dan al spoedig, hoe zeer dat gezag verdiend was. Hij was 'steeds zijn onderwerp meester. Niet van hem waren de luide inter rupties in de Kamer, maar als hjj zich eens gedrongen gevoelde er een te lan- peeren, dan geschiedde dit van nabij en vlijmscherp, terwijl hij inzonderheid gaar ne raak antwoordde als hijzelf in de rede werd gevallen, zonder dit evenwel pit te lokken of er bijzonder genoegen in te toon en. Niet hem zag men drukdoend rond wandelen, nu deze dan gene vastklam pend het omgekeerde was het geval liefst zat hij rustig in zijn bank of stond hij kalm op de sinds verbouwde lieve lingsplek van vele kamerleden, de pre sidiale verhevenheid, waar hij dan de vraagbaak was van menigeen. Man van gesoigneerde vormen, was hij steeds voorzichtig in daden en woor den, maar eischte dan ook van anderen, dat zij stipt de vormen van 't parlement in acht namen wat de journalisten wel bemerkten als zij nieuwsgierig- treuzelend niet spoedig genoeg hun tribune ontruimden als er een geheime zitting kwam of de vergadering om een bijzondere reden onverwacht gesloten moest worden. Dit al zijn eigenschappen, welke een president sieren, waarbij dan nog komt, dat de heer van Nispen bereids gele genheid heeft gehad te toonen, hoezeer zijn optreden overeenstemt met de ver wachtingen, welke zijn verschijning wekt. Geen wonder dan ook, dat .de meer derheid niet heeft geaarzeld, hem de pre sidentshamer in handen te stellen. Hier of daar zal misschien even ge dacht zijn: moet nu een Roomschc daar zetelen het droit de conquête van d e z-e n Roomsche deed die gedach te ilras vervluchtigen. Gisteren werd de nieuwe praeses geïn- sta'leerd en in ons kameroverzicht zal me i geboekstaafd zien, hoe vertrouwen wekkend het daarbij toeging. We wilden evenwel niet nalaten, te dezer plaatse waar we ook aarzelingen, als wlaarop we boven doelden, hebben bestreden te getuigen van onze groote ingenomen heid met de verheffing van den Nijmeeg- schen afgevaardigde. Zijn district kan trotsch op hem zijn, evenals heel de Katholieke partij het mag wezen. KAMEROVERZICHT. T\N fcEDE KAMER. Installatie van den nieuwen voorzitter. De vergissing, die de voorzitter maakte bij het begin van de vergadering drukte het cachet op wat nog volgen moest, een cachet van gemoedelijkheid, wars van alles, wat naar plechtstatigheid zweemt. De heer Lieftinck als oudste in ja ren was hij voorzitter stelde voor het Koninklijk Besluit waarbij de heer Jhr. mr. O. P. A. M. van Nispen tot Sevenaer tot Voorzitter der Tweede Kamer be noemd wordt, goed te keuren. Hij be doelde natuurlijk „voor kennisgeving aan te nemen", en zijn vergissing verwek te groote hilariteit. Of die hilariteit de nog opgewonden Stemming van de Kamerleden der S. D. 'A. P. kalmeerde, weten we niet, maar zeker is het, dat de verwachting van ve len hunner broeders op de tribune in menig knoopsgat hing nog een rood bloempje beschaamd werd, toen nie mand vai? de S. D. A. P.'sche Kamerle;- den de gebeurtenissen van eergisteren ter sprake bracht. Kabaal-tooneelen of lobstructie-bedreigingen waren echter al lerminst op haar plaats geweest in deze vergadering, waarin door den heer Lieftinck en den nieuwen Voorzitter woorden werden gesproken, die getuigen van een levendigen wensch naar sameni- weriring tusschen de verschillende par tijen. Nadat de heer Lieftinck eenige wel willende en zeer waardeerende woorden had gesproken tof den heer van Nispen tot Sevenaer nam de nieuwe voorzitter zelf het woord. In een keurig gestyleerde speech, karakteriseerend heel diens op treden, beloofde de nieuwe voorzitter het voorzitterschap in onpartijdigheid te zullen voeren. Scherp, doch zonder bits heid, doordringend en toch niet verbe terend, waren zijn woorden, toen hij a 1- ler medewerking vroeg om het Neder- landsch parlement hoog te houden. Naar voren dient nog te worden ge bracht, dat het door den heer van By- landt ingevoerde gebruik om ook den ondervoorzitters een deel der taak over te laten, door den nieuwen voorzitter voornamelijk in drukke tijden, zal wor den gevolgd. ALGEMEEN OVERZICHT. Betreffende de gisteren gehouden zit- 'ting van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden wordt d.d. gisteren het volgende geseind Om half 11 verscheen de Nationale Arbeidspartij in haar geheel in de zit tingzaal. Van de ministers verschenen de ministers van landbouw en de mi1- nister van handel. Zij werden met ge- jouw ontvangen. De minister van koop handel was merkwaardig zenuwachtig. Nadat hij plaats genomen had, werd hij door een afgevaardigde van de volks partij uitgescholden. Deze riep hem o.a. toe: „gemeene schoft", „zwijn" en der gelijke liefelijkheden meer. De minister stond op en wilde zich op den afgevaar digde werpen. Vele handen hielden hem tegen en de slag, dien hij den afgevaar digde wilde toebrengen, trof dezen niet. De minister werd door de oppositie te ruggedrongen. Hij gleed uit en viel op den grond. Eenige afgevaardigden van de oppositie, graaf Zichy, graaf M'ichael Karolyi en anderen deden vergeefsche pogingen om hem te beschermen. Hij kreeg vele slagen op het hoofd en in het gezicht. Ten slotte gelukte het Ihem weer op de been te komen. Intusschen stroom den alle afgevaardigden naar het mid den van de zaal, en daar ontstond een gevecht. Om kwart voor 11 verscheen Tisza en werd met nog meer lawaai ontvangen dan gisteren. Er werd leven gemaakt met fluiten, trommels, trompetten en dergelijke i nstrumenten en hierdoor kon de zitting niet geopend worden. Tenslotte was Apponyi met nog slechts 14 leden der oppositie in de zaal overgebleven. Hij verklaarde aan den commissaris, dat de oppositie vrijwillig de zaal zou verlaten, indien de politie heenging. Aldus geschiedde. Hierop keerde de regeeringspartij in de verga derzaal terug. Tisza werd bij het binnen treden met toejuichingen ontvangen. Het publiek op straat bracht heden morgen den afgevaardigden van de op positie een levendige ovatie, waaraan vooral de studenten deel namen. Tisza werd uitgejouwd. Hedenavond zullen groote betoogingen plaats vinden. De leider van de sociaal-democratische partij heeft 200,000 blaadjes laten verdeden, waarin de arbeiders aangemaand wor den, hedenavond na het sluiten van de fabrieken, onmiddellijk' de straat op te trekken en tegen Tisza en vóór de kies- rechihervorming te demonstreeren. Daar er geen stoet gevormd wordt en er geen leiders aangesteld zijn, vreest men voor ernstige ongeregeldheden. Alle troepen worden in de kazerne gereedgehouden. In de voorsteden wordt de gendarmerie, die uit de provincie ontboden is, gereed gehouden. Ook heeft men troepenverster kingen uit de provincie ontboden. Het spoorwegongeluk te Ditton Junction, in de nabijheid van Liverpool, waarbij, zooals men weet, 16 personen gedood en 50 meer of minder zwaar gewond w'erden, heeft zich als volgt toegedragenDe express-trein die om half zes uit Chester naa.r Liverdooi' vertrekt, kwam Dinsdagavond op tijd bij bovengenoemd station aan. Zooals- gewoonlijk moest hij hier wis selen, om den Londen-express te laten passeeren. Juist op den wissel, die bij de brug over de Mersey begint, ont spoorde de machine en liep tegen den muur van de brug. De machinist werd tusschen de locomotief en den tender verpletterd, de stoker, die waarschijnlijk nog van de machine gesprongen was de trein reed met halve snelheid kwam onder het gevaarte terecht en werd eerst 2 uren na de catastrophe met gebroken beenen van onder de puinein! gehaald. De koppeling tusschen machine en wa gens was gebroken, en de 9 rijtuigen vol met reizigers, liepen naar het stafiom, waar de eerste wagen ontspoorde en op het perron terecht kwam de andere wa gons werden zoo goed als geheel ver nield. Nauwelijks was het ongeluk gebeurd of hooge vlammen sloegen uit de puin- hoopen op de reizigers werden door een vuurzee omgeven en tevergeefs poogden zij zich te redden. Akelig noodgeschrei en ontzettend gejammer vervulde de lucht. Van alle kanten snelden manpien toe om te helpen, maar zij konden we gens de geweldige hitte de brandende puinhoopen niet naderen. Eindelijk slaag de men erin het vuur te blusschen. Van onder de puinhoopen werden 16 dooden en 50 gewonden gehaald en per trein naar Liverpool overgebracht. De meeste verwondingen waren van zeer ernstigen( aard en men vreest dan ook, dat nog ver- scheidenen aan de gevolgen zullen be zwijken. Bijna tegelijkertijd had op 40 mijl af- stands van Ditton een ander spoorweg ongeluk plaats, waarbij een twintigtal jongens, die van een vacantie-reisje naar Ierlapd terugkwamen, enkele oogenblik- ken in groot gevaar verkeerden. De school-boys hadden met lucifers gespeeld en daarbij was een flesch met spiritus in brand gevlogen. In een oogwenk stond de heele wagon in vlammen. Gelukkig had een der hevig verschrikte jongens, de tegenwoordigheid van geest aan de noodrem te trekken, waardoor de trein onmiddellijk stopte, de bengels gered werden en de wagon kon gebluscflït worden. Een viertal jongens hadden lich te brandwonden opgeloopen. De toestand, waarin Turkije verkeert, begint steeds benauwender te worden. Nu wordt weer gemeld, dat Bulgarije en Servië een overeenkomst hebben aangegaan betreffende een ge meenschappelijk optreden tegen Turkije, zoo noodig ook tegen den wil van Oos- tenrijk-Hongarije en van andere mogend heden. Volgens een ander bericht zijn tal van Bulgaarsche benden verschenen in de streek van Cavadar en Dzjoembaja. Zij brandschatten de bevolking en drei gen met moord en het in brand steken van huizen en van den oogst. Aan de rubbergruwelen in Peru schijnt thans een einde te z~ijn gekomen. De gezant van d,e Vereenigde Staten in Peru heeft aan het departement van Staat te Washington, geseind, dat de prefect van de rubberstreek in het Putu- mayo-gebied de verklaring heeft afge legd, dat de Indianen in die streek thans voldoende bescherming, voeding en her taling genieten voor het weric in de k'aoetsojekbosschen. Zij zijn thans gene gen om zich weer bezig te houden met de inzameling van rubber in de wouden van het bovenstroomgebied van de Pu- tumayo. Het vroegere systeem van on- menschelijkë wreedheid tegenover de In dianen heeft opgehouden te bestaan. GEMENGD. De politie-overheid in de'provincie Sleeswijk heeft verordend, dat vrouwen met langehoedenspeldenzonder dopjes erop niet in de trams mogen toe gelaten worden. In een van wege de politie te So- Hnge belegde bijeenkomst van belang hebbenden is besloten, premiën voor de uitroeiing van de huismusch uit te loven. Als men nu maar niet later pre miën moet gaan uitloven voor de ver delging van rupsen en schadelijke insekten. Te Remscheid is een jong Duitscher, die zich aan zijn' dienstplicht in zijn vaderland ontrokken en bij het Fransche vreemdelingen-legioen dienst genomen had, zich bij de politie komen aangeven. Hij was samen met andere legioensol daten in Afrika bezig met het aanleggen van een weg en met vijf andere Duitsche kameraden 'snachts er van doorgegaan. Met twee hunner bereikte hij ten slotte veilig en wel Port-Saïd, waar de Duitsche consul voor hun terugzending naar Duitsch- land zorg droeg. De drie andere Duitschers waren op hun vlucht doodgesch oten. Te Huil ging gisteren een sleepboot in zee. Aan boord bevonden zich een Noorsch predikant, een Noorsch verloofd paar en eenige vrienden. Zoodra de boot buiten de territoriale wateren was, werd de Noorsche vlag geheschen en het paar in den echt verbonden. Daarop keerde de boot naar Huil terug. Een tijd geleden hebben wij gelezen van een ander huwelijk tusschen Noren aldus op Enge- lands kust gesloten. Het schijnt in zwang te komen. Terwijl het linieschip King Edward bij Colonsay aan het s c h ij f s c h i e t e n was, sprong het mondstuk van een zwaren vuurmond eraf. Een man werd gedood en verscheiden werden er gewond. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ont vanger der successierechten te 's Gra- venhage, j. W. Maasseu, thans inspec teur der registratie en domeinen; tot ontvanger der registratie en domei nen te Enkhuizen, G. H. Dorrenstem, thans surnumerair der registratie en do meinen is de kolonel. W. F. Pop, commandant van het 2e reg. veld-art. benoemd tot sous-chef van den genarlen staf; is aan den officier van gezondheid 2e kl. J. W. Bijleveld van het personeel van den Geneeskundigen dienst der land macht, eervol ontslag verleend. Ned. R. K. Kalk- en Steenbewerkers- bond. Zondag 15 Sept. hield genoemde bond zijn algemeene bestuursvergadering te Utrecht. Behandeld werden de ingeko men stukken van het R. K. Vakbureau, o. a. dat betreffende het afgescheiden blip van van het fonds bij werkstaking en uit sluiting, welk stuk voor kennisgeving werd aangenomen. Omtrent het oprichten van een Bouwvakbond, waaromtrent het Vakbureau 29 Sept. a.s. een Commissie vergadering wenschte plaats te doen hebben, ontstonden ernstige discussies. De bestuurders Tolhuizen en Allessie werden benoemd tot leden eener desbe treffende commissie. Betreffende het op richten van een drukkerij door het R. K. Vakbureau werd besloten de vragen lijst in te vullen. Ook werd besloten de slachtoffers der Steenzettersstaking te Amsterdam te steunen, doch deze steun niet als een eisch van rechtvaardigheid te beschouwen. Goed gevonden wordt het bondszie- kenfonds 1 Jan. 1913 in werking te doen treden. Ten slotte werd besloten aan de nabestaande van een overleden lid, hoewel nog geen drie maanden lid geweest zijnde, daar de afdeeling toen op twee weken na drie maanden bestond, een uitkeering te doen van f 30.zijnde de helft der gewone uitkeering van het overlijdensfonds. Hierna werd de ver gadering, die van half twaalf tot zes uur, onafgebroken had geduurd, geslo ten. Anti-revolutionaire Kamerclub. Naar de „Stand." verneemt, is het bureau van de antirevolutionnaire Ka merclub als volgt samengesteldvoor- ziter de heer G. A. A. Middelberg; 2e voorzitter mr. H. A. van de Velde; se cretaris de heer L. F. Duymaer van Twist 2e secretaris de heer C. van der Voort van Zijp, en penningmeester jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck. Slechte geest onder de marine. De correspondent van het „Hbl." te Batavia seint d.d. 17 September: „Naar de „Soer. Ct." ineldt wordt de geest onder net marinepersoneel voortdu rend slechter. De vlootcommandant Goet hart is zeer onbemind. Op Koninginne dag weigerde de geheele bemanning van Tiet eskader den bon voor extra versna pering. 'Twintig manschappen, die den bon 'aannamen, werden uit den Matro- zenbond geschrapt. De bemanning van dg ..De Ruyter" pleegde verzet, omdat een klacht over voeding ongegrond werd verklaard. Zes en zestig man werden ge straft, onder wie met degradatie en ont- slag. Zaterdag werd de ligstoel van com mandant Goedhart benevens een sluit stuk van een kanon overboord^geworpen^ en werd 'de vlag omgekeerd geheschen.'-^ KORTE KRONIEK. De Vereeniging van broodbakkers-, patroons uit de luxe-, gemengde en mid-i denbedrijven, gevestigd te Haarlem,- heeft gisternamiddag te Utrecht een al gemeene vergadering gehouden ter be spreking van het wetsontwerp-Aalbersej tot beperking van Zondags- en nacht arbeid in de broodbakkerijen. Tegen gen noemd wetsontwerp werden verschillen-i de bezwaren geopperd. Te 's Hertogenbosch is gisteren! in den ouderdom van 71 jaar overleden mr. A. H. Sassen, oud-raadsheer bij 't gerechtshof aldaar. De uitslag van de te Schiedam ge houden gemeenteraadsverkiezing is als. volgt: In het tweede district moet her stemming plaats hebben tusschen de heeren W. v. d. Hoek (S. D. A. P.) eni J. A. M. Meijer (R. K.), in het derdel district zijn gekozen de heeren C. Dub belman (A. R.) en W. van der Hoetó (S. D. A. P.) LEIDEN, 19 September. Tegen de slechte en neutrale lectuur. Gisteravond hield de Propaganda club St. Bonifacius, onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, eene goed be zochte openbare vergadering in het Bondsgebouw. Nadat de voorzitter, de heer J. H. Nijhuis, de vergadering met den Christe- lijken groet had geopend en in 't kort het doel had uiteengezet, dat de club beoogde met het beleggen van deze bij eenkomst, nl. een inzicht geven waarom, er en op welke wijze propaganda ge voerd moet worden, gaf hij het woord aan den inleider van den avond, den Weleerw. heer Th. M. P. Bekkers, kape laan der St. Petrus-parochie. De eerw. inleider merkte op, dat de propagandaclub met het oude vuur en de oude pit den winter tegemoet gaat en daarom had spr. gaarne gevolg gege ven aan het verzoek een opwekkend! woordje te spreken, te meer omdat spr. het goede werk der propagandaclubs in het algemeen en van St. Bonifacius in 't bijzonder had leeren waardeeren. Spr. meende, dat bij al den arbeid, dien de propagandisten verrichten door ijveren voor den Bond en zijn vakafdeelingen>: voor de godsdienstige herleving door de gesloten retraites, het propageeren voor. de goede lectuur en bestrijding der slechte voorop moet staan, wijl voor goe de werken een gereede bodem moet zijn. Spr. vergelekt de propaganda met de be zigheden van den landman, die den akker moet wieden, moet bemesten, bezaaien en omspitten alvorens hij er vruchten van kan plukken. Zoo gaat het ook met het hart van den mensch, waaruit heel wat kwaads moet worden gewied, alvorens het goede ingang kan vinden. Dit doet de lectuur, die voortdurend gelezen wordt Die goede Katholieke lectuur leest, zal gemakkelijk te vinden zijn voor allerlei Katholieke sociale werken. Spr. zet daarom de groote kracht van goede Katholieke lectuur uiteen. Ai komt hij in herhaling van hetgeen vroeger is gezegd, de waarheid moet telkens her haald worden, wil men haar opvolgen. Het gesproken woord, zoowel in den vorm van redevoering als bij persoonlijk: onderhoud, heeft niet zooveel invloed, als een' boek, een brochure, een courant, •die gelezen en herlezen wordt. De kracht der lectuur komt vooral uit in een dag blad, dat iederen dag komt en een vriend wordt, die met ons de actueele kwesties bespreekt. Voor één of twee centen per, dag hebben wij ons oordeel óver allerlei zaken klaar. Iedereen, zelfs de grootste geleerde praai ten slorte zijn courant na. Dit is de kracht van de dagbladpers. Den dagelijks terugkeerenden invloed van zijn courant weerstaat niemand, al meent hij nog zoo krachtig van wil te zijn. Als van de .dagbladpers zoo'n ontzet tende .kracht uitgaat, dan moeten wij, Ka tholieken, die kracht gebruikenwij moe ten ze stellen in dienst van de katholieke zaak, van de katholieke kerk, want helaasv maar al te veel wordt de pers gebrul voor het kwaad.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1