Uit Stad en Omgeving. is de kapdtean A. O. J. Dumans, van het 1ste reg. rnf., ter zake van tijdelijke ongesteldheid op non-acfiviteit gesteld. Koninklijk bezoek. Zaterdagmorgen bracht H. M. de Ko ningin een bezoek aan het kamp nabij Harderwijk, w^ar van het begin dezer .week 'het le en 2e bataljon van het 9e regiment infanterie uit Leeuwarden gele gerd 7. 1 om in combinatie met het ba taljon ie Harderwijk gelegen, te manoeu vreeren. Om half negen werd het be zoek verwacht en precies op den vastge- stelden t ijd hield de Koninklijke auto met de Hooge 'Bezoekster stil voor de caniine van het kamp. Om elf uur nam de Koningin afscheid van den commandant 'Enklaar en den lo co-burgemeester, wien zij 'een compli ment maakte over het prachtige ma noeuvre-terrein van de gemeente. Hierop verliet H. M. de gemeente om zich te be geven naar Ermeio, waar het 3e bataljon onder commando van den majoor Hofdijk opgesteld was. Ook daar volgde H. M. belangstellend de oefening 'en betuigde over een en ander hare groote tevreden heid. Om half twaalf Verliet de hooge be zoekster Ermeio om V>ver Putten naar het Loo terug te keer en. Bij den aanvang Van het bezoek was het weer zeer Ongunstig, er woed een krachtige Noord-westen wind, de ge paard ging met een flinke regenbui. In een regenmantel gehuld stoorde H. M. zich hieraan echter niet. Later kwam de zon door en gaf een heerlijk aanzien aan de prachtig bloeiende heide. Zevende Katholieke Sociale Week. De Weleerw. heer Th. J. T. Bekkers, kapelaan te Leiden, besprak in de avond vergadering van Vrijdag de St. Vincen tius-vereeniging. Spr. wilde nagaan de verhouding on zer St. Vincentius-vereeniging tegenover onze inenschelijke samenleving en twee vragen beantwoorden: le. Welke waarde heeft de St. Vincentius-vereeniging voor onze menschelijke samenleving en 2e. Welke waarde in het bijzonder voor onze Kath. Sociale beweging? De waarde voor onze maatschappij: eerstens in haar werk. Daarover behoeft spr. niet uitvoerig te zijn. Want al heeft de St. Vincentius-vereeniging de nederig heid des stichters en des patroons, het is genoeg bekend welke offers worden gebracht. In Nederland zijn er meer dan 4100 Vincentianen over 236 conferenties ver deeld, die, volgens de voor publiciteit niet bestemde verslagen, schier nooit ver zuimen en hun arbeid met ijver verrich ten. Dit wil zeggen, dat we in die 4100 mannen ook 4100 werkers vinden,die in alle nooden van de maatschappij wil len ingrijpen. Want van de 7//2 milb ïioen die de Vincentius-vereeniging over liee, de aarde jaarlijks uitgeeft, had Ne derland deel voor li/* millioen. Enkele jaren slechts werken de Kinderwetten en de St. Vincentius-vereeniging voert al reeds voogdij over meer dan 2200 voog dijkinderen. Het voornaamste fundamenteel e lief de _rk is het huisbezoek. Spr. schilder de de allernuttigste,werking van dit huis bezoek, o.a. werden in 1908 een 208 verlorenen tot de Kerk teruggebracht. Wie teit de mannen aan werk geholpefr en de kinderen opgeleid tot deugdelijke menschen voor de maatschappij door de St. Vincentius-vereeniging. Veelomvat tend is haar arbeid en deze vindt haar naaste verklaring in de organisatie. Is veel te verklaren door hare orga nisatie zelve, men zou intusschen de St. Vincentiusvereeniging onrecht aandoen, indien men niet als wezenlijke verklaring van die veelomvattenden arbeid aangeeft den geest die in de Sint Vincentius vereeniging leeft. Een geest die heel Ide wereld aanziet als een gezin heel het menschelijk geslacht wordt be schouwd als 'een huisgezin dat Christus zxh gekocht heeft door Zijn bloed, zoo dat allen broeders zijn in Christus. Daarom dient in de conferentie de onderlinge verhouding allereerst ge regeld te worden door de christelijke broederliefde, die tot onderling vertrou wen en waardeering opwekt en wier v zaamheid beschut, geleid en vrucht baar gemaakt wordt door de christelif !ke voorzichtigheid, zachtzinnigheid zelf verloochening en nederigheid. Daarom wordt de arme allereerst be schouwd als een minder bedeelde, doch juist daarom meer geliefde medebroeder in Christus, die niet alleen in zijn stof-, fel ijken nood, maar vooral in zijn gees telijke ellende moet worden geholpen en opgebeurd. Daarom is het einddoel niet de leni ging van den oogenblikkelijken nood van den naaste, maar de eere Gods en zijn leigen heiliging. In dien geest bezit de vereeniging een kracht welke de mo derne philantrophie ontbeert die haar behoedt voor de ontmoediging, welke zoo gemakkelijk het gevolg is van on dankbaarheid de onmacht, die bij al deze werken van naastenliefde zoo veelvuldig pndervonden wordt. Ten slotte wenschte spreker aan te toonen, dat onze Katholieke sociale be weging onz<? St. Vincentiusvereeniging iniet missen kan. Ten eerste: Volgens de eischen der christelijke rechtvaardigheid, en de geboden der christelijke naasten liefde, zoekt de Katholieke sociale be weging de maatschappij te verheffen. Doch op hoe weinig kunnen de armen Volgens de eischen eener strikte recht vaardigheid aanspraak maken. Als gij al leen volgens de rechtvaardigheid te werk gaat, hoe weinig zult ge dan de armen helpen. Daarom hebben de armen noodig mannen, die niet vragen, waarop hebben ze recht, doch: waaraan hebben ze be hoefte. Welnu, dat doen de Vincentius- vereenigingen. Als ze dus niet beston den, zou de Kafh. sociale beweging moe ten zorgen dat ze er kwamen. Ten tweede: Onze katholieke sociale beweging zoekt haar kracht in de mede werking van belanghebbenden, streeft er zelfs naar dezen op de eerste plaats zelf te doen arbeiden aan eigen verheffing, doch op deze wijze zuilen de armen zeker niet geholpen worden. Zij hebben behoefte aan mannen, die uit christelijke liefde voor hen zorgen en werken. De sociale beweging heeft ten derde dergelijke mannen noodig, opdat zij vin de een vruchtbaren bodem om zeif te kunnen gaan werken, opdat zij zich dus zoo breed mogelijk kan ontplooien en zoo diep mogelijk in het maatschappelijk leven kan doordringen. Daar de St. Vincentius-vereeniging zoo algemeen mogelijk zich ten doel stelt de Zedlelijke verheffing dezer armen, is zij een onmisbare kracht voor onze katho lieke sociale beweging. De St. Vincentius vereeniging behoort in het groote ver band der K. S. A. Dit strekt ten voor dede van de St. Vincentius-vereeniging zelf, naar spr. uiteenzette. Ziedaar aldus besloot spr. wat ik zeggen wilde over de St. Vincentius vereeniging, nl. dat zij is van de hoogste waarde voor de maatschappij en dus voor de sociale beweging van de grootste kracht. Sluit u dus bij haar aan, gij allen vooral gij studenten onzer hoogescholen gij vooral zijt er op aangewezen. (Luid applaus.) Eindelijk een woord tot u, Vincen tianen, die geen roem wil en niet be hoeft vermaand. Moge ik u wijzen alleen op uw groofen patroon, den H.Vincentius. De heldere en enthousiaste rede ver wierf daverend appflaus. De WeSeerw. heer Lamb. Poell sprak in de ochtendvergadering van Zaterdag over Sooiailisme en Rechtvaardigheid. Het socialisme is een materialistisch stelsiel, waarin geen plaats voor de ziel en dus ook niet voor de deugd. Het kent geen rechtvaardigheid, waardoor de mensch ge bonden wordt elk 't zijne te geven. Wel spreekt het socialisme van recht, doch vergeet de grondslag van het recht in uiterste instantie te geven. De natuur gaat in deze wrel boven de leer, want in afwachting van den toekomst staat beroepen de socialisten zich toch maar op de rechtsbegrippen van het christendom. Toch is het socialisme in zich onrechtvaardig. In het bjjzonder is de leer der socialisten onrechtvaardig, zooals Leo XIII het zegt, daar zij: Ie. den rechtmatigen bezitters geweld aan doet; 2e. de taak van den Staat verkeerd opzet; 3e. de staten geheel en al door elkaar gooit. Hier haalt spr. de bewijsvoering aan van Leo XIII om te betoogen, dat de eigendom rechtvaardig verkregen wordt door arbeid en door erflating. Verdej toonde hij aan de hand des Pausen aan, hoe het huisgezin in het socialisme wordt miskend en aan de gemeenschap wordt gegeven het recht van medespreken in de keuze van een levensstaat, in het aantal kinderen, in den innerlijken gang van het huisgezin en hoe de gemeenschap ge heel de voorziening in het onderhoud der kinderen krijgt over te nemen. Betrachtten allen de rechtvaardigheid, dan zou er heerlijke rust en schoone orde zijn in de maatschappij, zonder politic, zonder justitie. Doch wordt de rechtvaardigheid mis kend, gelijk het socialisme doet, dan heeft ieder mensch een politieagent naast zich noodig en de geheele wereld moet een gevangenis worden. Jn de middagvergadering hield dr. L. Deckers eene lezing over het „Socialisme en de Naastenliefde". Na eene inleiding, waarin de Christelijke Charitas werd voorgesteld als eene der schoonste deug den van het menschdom, die alles over treft, wat er in de heidensche leer over menschenliefde wordt gezegd, ontwik kelde spr. zijne stelling, dat het socalisme onze Charitas niet kent. De Charitas der Katholeken is eene bovennatuurlijke deugd. God en 'de naaste zijn het voor werp der Charitas. Volgens de socia listische leer nu bestaat er geen God, want de voornaamste grondslag, waarop het socialisme steunt, is het materia lisme, volgens hetwelk van een dualisme van geest en 'stof geen sprake is. Be halve natuur en menschen bestaat er volgens de socaiisten niets. Wel wil het socatisme eene liefde tot den evenmensch kennen, maar zij is anders in wezen, anders in doel "dan de Christelijke naas tenliefde. De naastenliefde van het socialisme is de solidariteit De naastenliefde vindt haar grootst moge]ijken prikkel in 'den godsdienst. Maar hoe denken 'de socialisten over godsdienst? Godsdienst is privaatzaak, verkondigen zij, en waar het pas geeft, schrikken zij er niet voor terug om hoog te beweren, dat godsdienst en socialisme best kunnen samengaan. Maakt dan echter eens kennis met hunne geschriften. Zoo eischt b.v. het Erfurter program afschaffing van alle uitgaven voor "kerke lijke 'doeleinden en verwereldlijking der .'school. Spr. leest nog een menigte citaten uit vooraangaande socialistische bladen. Komt nu de socialistische solidariteit onze naastenliefde nabij?. J<an er bij het. so-. cialdsme voor zijn aanhangers sprake zijn van naastenliefde? Daar het 'socialisme den klassenstrijd predikt, haat 'en afgunst opwekt en alle tevredenheid Wegneemt, kan er jn het socalisme geen naastenliefde bestaan. Door aan het volk de tevredenheid te ontnemen, verwoesten de socaiisten de levensvreugd. 'Zij drijven de liefde heen, maar vooral staan zij schuldg aan liefde loosheid id oor aan het volk den gods dienst te 'ontrukken. Voor liefde is er geen plaats in het socialisme, voor gods dienst is 'er geen plaats, neen alleen de zelfzucht heeft daar recht van bestaan. Dat dit geen los beweren is, bewijst spr. door talrijke voorbeelden. Spreker spoort krachtig aan om de naastenliefde te bevorderen, als zijnde het beste middel om de socialisten te bestrij den. KORTE KRONIEK 1De directeur-generaal der Maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft bepaald, dat personeel, hetwelk op of vóór 31 Dec. 1910 in vasten dienst was als tot dusver 3 pet. van het loon voor de nieuwe pensioenregeling zal storten, ter wijl de storting voor het personeel, dat op of na 1 Jan. 1911 in dienst kwam, 4 pet. van het loon zal zijn. De maatschappij behoudt zich voor eventueel te nemen 'maatregelen tot ver betering van weduwenpensioenen het recht voor om ook van het oudere perso neel een hotogere storting te vragen. H. M. de Koningin zal Woensdag 11 dezer de oefeningen van het 1ste re giment huzaren in den omtrek van Ede bijwonen. Zaterdagmorgen heerschte er aan de Boompjes te Rotterdam een heele drukte. Het nationaal comité voor 1913 zou met de Batavierboot een tocht-door de Zieeuwsche stroomen maken via Dord recht, Middelburg en Vlissingen. Men verwachtte niemand minder dan de eere voorzitter, Prins Hendrik. Deze zond echter bericht dat hij verhinderd was; evenzoo deed minister Talma. LEIDEN, 9 September. Tuinfeest in de Zita-Vereeniging. De zon liet de Zita-vereeniging giste ren in den steek. Den heelen morgen had het geplas- regend en tegen het openingsuur van het tuinfeest was 't er niet veel beter op ge worden, eerder erger, 's Middags kwam aan de buien geen einde en de sombere regenwolken schenen niet-te willen weg drijven. Dit belette echter den trouwen vrien den van de Zita-vereeniging niet gehoor te geven aan de vriendelijke uitnoodiging van het bestuur om bij de opening tegen woordig te zijn. Omstreeks twee uur vereenigden vele .dames en heeren zich in de rnet guir- 'latides versierde voorzalen. De geestelijke adviseur, de W.Eerw. pater R. N. C. Bouters Ó.F.M., heette hen welkom, dankte hen dat zij aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven om ondanks het minder gunstige weer de opening bij te wonen. D:t blijk van be-.- langstelling doet spr. goed, vooral daar er helaas ook nog zoovelen zijn die der vereeniging een minder goed hart toedra gen en het nut en belang ervan niet begrijpen. Met dit Tuinfeest wordt een viervou dig doel beoogd. Aangenaam immers is het aan de wel doeners een blijk van dankbaarheid te geven, zij hebben daar recht op, want door hun steun hebben wij in vijf jaar een gebouw gekregen, dat alle zusterver- eenigingen ons kunnen benijden' en, daar door is onze vereeniging zoo gegroeid, dat zij tot over de grenzen van ons va derland bekend is. Ook den leden die trouw de vergade ringen bijwoonden mag wel een gezelli ge feestelijke bijeenkomst gegeven wor den, daar bij het jaarfeest in het begin van het jaar geen gelegenheid is allen te ontvangen, spr. memoreert dat wegens de noodzakelijke verbouwing verleden jaar het tuinfeest niet kon plaats hebben. Door dit tuinfeest zal ook de reclame voor de vereeniging niet ontbreken, daar door moeten allen hier in Leiden en in den omtrek onze vereeniging en ons doel kennen. Zoo velen kennen de vereeniging niet en alle vrije avonden worden door haar op straat door gebracht, waar zij gevaar loopen haar onschuld te verliezen. Daarom is het noodig dat de vereeniging besproketi, druk besproken yvorde, op dat nog meerderen ;zich als lid aanmel den. Ten slotte zal getracht worden van dit feest nog een batig saldo te verkrijgen om de noodzakelijke uitbreiding spoedig te doen plaats hebben. Spr. hoopt daar om ook druk bezoek. Vooral de avond feesten zullen schitterend zijn, mogen de aanwezigen het niet bij dit eerste bezoek laten. Toeln ging men 1hot was juist droog weer naar ten tuin. De regen, die la ter viel hinderde echter niet veel want er was, zooals wij trouwens Zaterdag reeds schreven, .voldoende gelegenheid om er zich voor te beschutten, hoewel het eigenaardige van het tuinfeest er natuur lijk onder reed. Het strijkorkest der St. Jozefs-Gezel1- len-Vereeniging onder leiding van den h.eir Schinck musiceerde en vooitk een. welverzorgd programma op intstekende wijze uit Gelukkig was het 's avonds droog, en kon men van het avondfeest genieten, waarvan pater Bouters voorspeld had, dat het schitterend zou wezen. Met deze voorspelling .was niet te veel gezegd. Straalde een overvloed van licht uit de hoog in de lucht hangende booglampen, onder de tentjes zorgde een electrische ballon-illuminatie voor schilderachtige kleureffecten. Er was veel publiek op de been, en dit bracht een geanimeerde stemming, die nog verhoogd werd door de goede muziek van de Har monie St. Gregorius, onder leiding van den heer P. A. Smeele. jonge meisjes versierden de bezoekers met geurig ruikende bouquetjes of tracht ten ze te lokken in de tent van Madame Normande, de somnambule, om van deze helderziende vrouw zich de toekomst te hooren blootleggen. Naar de champagnebar gelokt door een in Tyroolsche kleeding gedoschte deern, moesten wij het eerst offeren aan den orgelman, die op zijn primitief orgel Jt is ook maar 'n arme kerel on vermoeid allerlei deuntjes draaide. De geïmproviseerde bar was de moeite van het bezoeken waard. Fijn, luxueus zelfs aangekleed, had men daar een heer lijk zitje met uitzicht op de bonte door elkaar joelende menigte in den tuin. De hengelsport werd druk beoefend en menigeen kreeg een goed beet aan zijn aas; een visscher kon zijn vangst bijna niet bergen'! De tombola passeeren zonder zijn ge luk te beproeven, was bijna onmogelijk! Zooveel moois was er ondergebracht, dat men moest of men wou of niet, er zijn geluk wagen. Zoo kwam men van het een tot het ander. We hebben lang niet alles de re vue laten passeeren, omdat iedereen tot en met Woensdagavond gelegenheid heeft het feest te bezoeken, eiken middag van 2 tot 5 uur. en 's avonds van 7 tot 11 uur. Woensdagmiddag is er een groot kinderfeest. Er zal steeds concert zijn en wie weet welke andere verrassingen nog wachten Ned. R.K. Volksbond. In het Bondsgeboiiw werd gistermid dag een verplichte, tevens jaarvergade ring gehouden van de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond. De opkomst der leden was zeer druk. Nadat .de Harmonie St. Gregorius zich had (doen hooren, opende de voorzitter, de Jieer W. de la Rivière, de vergadering op ,de gebruikelijke wijze en verzocht den aanwezigen ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin eenige nationale liederen te zingen, waaraan onder begeleiding van de muziek werd voldaan. De .dames- en heeren-zangvereenigin- gen brachten vervolgens twee nummers, nl. „Herfstklanken" en „Viooltjes", op prijzenswaardige „wijze ten gehoore en mei .den voorzitter kan men slechts be treuren, dat beide vereenigingen zich niet* in grooier belangstelling verheugen. Na installatie van nieuwe leden en een woord van dank aan den heer Beijers- bergen van Henegouwen, die op uitste kende wijze had gezorgd, dat het bonds- vaandeel in de Kevelaarsche processie was meegedragen, kwam aan de orde het uitbrengen van het jaarverslag door den len secretaris, den heer C. H. Langezaal. In het 18e vereenigingsjaar heeft de afdeeling veel gedaan, dat tot het succes en den bloei van den Bond heeft bijge dragen. Er werden door halveering van den steunpenning maatregelen getroffen tot schulddelging van het Bondsgebouw. De afdeeling richtte een adres tof den ge meenteraad inzake de winkelsluiting. Zij gaf door een voorstel ter Centrale Raads vergadering den stoot aan eeli actie voor de invaliditeitsverzekering. De bakkerij- tentoonstelling was een groot succes. Steun werd verleend aan de verschillende acties In het land. Het verslag brengt ver volgens in herinnering de viering van het patroonsfeest, het St. Nicolaasfeest, en het en cycli ekf eest. 't Laatste hoopt men het volgende jaar met meerdere vereenir gingen te herdenken. Onder leiding van den Weleerw. pater C. Zuidgeest werd een apologetische en onder leiding van den heer A. H. J. Engels een sociale cursus gehouden. De stemming onder de leden was vrij goed. Op 1 September 11. bedroeg het ledental 510, benevens 30 vrouwelijke leden. Eenige leden werden wegens con tributies chuid geschrapt; drie overleden en twee werden geroyeerd. Het aantal donateurs daalt, terwijl anderen hun bij dragen verminderen. Het bestuur be raamt middelen om in het daardoor ont staande tekort aan inkomsten te voorzien. De Jcunstavond, gegeven door mej. Harry van der Harst, gaf een batig saldo van f450 en de bakkerijftentoonstelling be kostigde o.a. gedeeltelijk de electrische installatie, van het gebouw. Op twee gecombineerde vergaderingen met de vakafdeelingen werd het toelaten van leden der St. Joseph-Gezellenvereeni- ging tot de vakorganisatie verworpen. H.et verslag eindigt met een hartelijk woord van dank aan den Eerw. adviseur, wi,en niets te veel is voor den Bond, en aan den rechtskundig adviseur, mr. A. L. Hermans, die vele bondsleden op juri disch gebied voorlichting gaf. Met opge wektheid, blijmoedig en eendrachtig, zoo "hoopt de secretaris, zullCn de leden het frieuwe jaar ingaan. Uii het overzicht van de Verrichtingen der onderafdelingen stippen wij het vol gende aan. De houtbewerkers steunden op bij zondere wijze de stakers te Leeuwarden aan extra-bijdragen werd voor dit doel f103 bijeengebracht. Een actie voor een' collectief arbeidscontract mislukte; in saamwerking met de beide andere orga nisaties wist men het uurloon van 22 tot 23 c. op te voeren. 1 Het metaalbewerkersgiide. heeft met moeilijkheden te worstelen, ook al ten gevolge van de voortdurende twisten tus- schen de anarchisten en socialisten, die een vruchtbaar optreden belemmeren. Op! dc vergaderingen worden sociale en tech nische onderwerpen besproken. Het ledental der tabaksbewerkers steeg tot 20. Verschillende fabrieksacties wer den gevoerd. Al is van de bakkers het ledental mei slechts 1 toegenomen, zij htebben toch veel gedaan. Besloten werd tot toe treding bij den vakbond. De goedge slaagde vaktentoonstelling, tot stand ge komen door veel opoffering, leverde te vens bewijs van hetgeen een goede ver standhouding tusschen patroons en ar beiders vermag. De kleermakers deden stappen tot op richting van een naaistersvereeniging, om de slechte toestanden in het confectie bedrijf te kunnen bestrijden. ,Ook hebben zij een coöperatieve inkoopvereeniging. De typographen voerden een actie voor loonsverbetering. Het fabrieksaïbeiders- gilde werkt rustig voort, ofschoon het niet veel van zich laat hooren. Dc han dels-, kantoor- en winkelbedienden wer ken voor vervroegde winkelsluiting en Zondagsrust. Het slagersgüde werd iu Maart opgericht. Naar aanleiding van deze .verslagen worden de vakgenooten aangespoord tot hun vakbonden toe te treden. Van de fondsen is het ondersteunings- fonds bij ziekte het voornaamste. Het telt 267 leden en keerde f 1156,50 zieken geld uit, terwijl er f415,71 in kas is. Het werkloozenfonds heeft veel met werk loosheid te kampen; het afgeloopen jaar was een jaar van achteruitgang. Er werd! uitgekeerd f474,50, bovendien aan ge meentelijken bijslag f399,25. De St. Barbara-vereeniging herdacht haar 10-jarig bestaan. De Propaganda- club, de ijverigste onderafdeeling ju den Bond, wierf 35 nieuwe leden aanstichtte een retraitefonds, steunde de vakafdee lingen, reorganiseerde de bibliotheek en verspreidde Kath. lectuur. Het comité Hulp in Nood deed in stilte veel goed. De rederijkerskamer Vondel herdacht door een goedgeslaagden voordrachten- wedstrijd haar 15-jarig bestaan. Zij ver wierf op verschillende concoursen prijzen. Het nadeetig saldo van het vorig jaar. is verahderd in 'n voordeelig. Onder lei ding van haar nieuwen dir. kwam er bij St. Gregorius meer leven in de brouwerij De Zangvereenigingen beoefenen gere geld de schoone kunst, evenals de gym nastiek- en schermclubs elke week saam- komen. De Spaarbankcommissie had 'een in- 'legisaldo van f5994,71 dit jaar zal wel licht 31/2 pCt. rente kunnen worden uit gekeerd. De oprichting van een voor schotbank, waar de bondsleden tegen matige rente geld kunnen opnemen, ij in voorbereiding. De "teekenschool had 97 leerlingen. Zondag a.s. wordt de tentoonstelling van teekeningen geopend. Het keurig en uitvoerig verslag wera met applaus ontvangen. Tot bestuursleden werden de vijf at- tredenden, t. w. de heeren L. J. Hensing, vice-voorzitfer; C. H. Langezaal, le secre taris; A. H. J. Engels, 2e penningmees ter; J. W. Goddijn, 2e commissaris, en J. H. Hensing, 3e commissaris, herkozen. Zij aanvaardden allen hun functies. De- heer L. J. Hensing dankte voor het her nieuwde vertrouwen, doch vroeg de medewerking der bondsleden met het bestuur. In de volgende vergadering zal eert bestuursverkiezing plaats hebben wegens het bedanken van den heer J. v. Rossem* Eenige agendapunten werden aange houden met het oog op het late uur. De voorzitter der Propagandaclub noodigde de leden uit tot een vergadering dier club op Woensdag 18 dezer, waarin de Weleerw. heer Th. M. P. Bekkers als preker optreedt. Na afdoening van enkele onderge- geschikte zaken werd de vergadering ge sloten. Voor het examen hoofdacte is te 's Gravenhage geslaagd de heer J. Mfe van Rooijen, alhier. Voor het examen politiediploma is| te Utrecht geslaagd de heer J. Lubbers^' van Boskoop. ALPHEN. Zaterdag 21 September a.s. zal alhier in het hotel „St. Joris", des morgens om half elf een vergadering gehouden worden van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Woerden. Als sprekers zullen in deze vergadering optreden de heer J. H. de Ruijter met het onderwerp „De Schoolbibliotheek" en de heer Th. J. Thijssen met het onder werp „Nuchterheid en Onderwijs." ALPHEN. Met de „Stct." zijn verzonden de koninklijk goedgekeurde statuten van de Vereeniging tot bevordering van het Tuinbouwonderwijs alhier. HAARLEMMERMEER. Met de „Stct." zijn verzonden de statuten van de koninklijk goedgekeurde Vereeniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs te Haarlemmer meer (Oostzijde).

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2