4 3e Jaargang, No. 883. Bureau OUDE 3 IN GEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag September 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhnur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V De moordenaar van het springlevende Barbertje. De y ader lander, die door den (heer Roodhuizen volgeschreven wordt, ■Zou ten aanzien van den kiesrechtoptocht 'zoo gaarne „objectief" deze vragen on der *t oog zien lo. of het aangaat, dat eenige po litieke partij voor eene geregeld jaar- lijksclie manifestatie beslag legt op een van onze nationale feestdagen, wat 'zeer zeker eene vraag is, te meer, waar bet succes van het betoogen voor alge meen kiesrecht in geen enkel opzicht afhankelijk is van een bepaalden dag; 2o. of door twee optochten van de kracht van de politie, wier dienaren toch ook arbeiders zijn, op één dag niet te veel wordt gevergd. Verbazend verstandige vragen, waarop Jiet antwoord o.L moet luidenlo. neen Bo. ja, zoodat dan ook eigenlijk De V a derlander ingenomen moest zijn met jhet verbod van den Haagschen burge meester. *Van dergelijke, ingenomenheid is ech- jter bij het blad geen spoor te vinden. Ja, jals verleden jaar de Koningin wel zelf Me Staten-Generaal geopend had, dan zou bet orgaan der „Liberale Unie" die vra gen „objectief" onder de oogen kunnen zien, maar nu kan het zulks niet doen, zoodat De Vaderlander hoogst ver bolgen is op den Haagschen burgervader pardon, deze „is allerminst de hoofdschuldige"op de Regeering, voor wier „slappe houding" van verleden (jaar „geen enkel excuus" is. De Regee- fing heeft het toen „niet aangedurfd" te zorgen, dat de Koningin wèl naar Den Haag kwam, en daarom had de burge meester nu maar weer permissie moeten geven aan de S. D. A. P. „alie verant woordelijkheid" latend aan het Ministerie Wat 'n kronkelredeueering. Ze is waar lijk de moeite van het weerleggen niet waard. 'i Ware trouwens ook boter aan de galg, want de huidige regeering is voor Men heer Roodhuizen de moordenaar van het springlevende Barbertje en die man moei in ieder geval hangen. Uit de Leidsche Vroedschap. Vijtf en twintig jaar raadslid! Vijf en twintig jaar de wisselende kiezersgunst getrotseerd25 jaar een plaats 'ingenomen in Leiden's eerbied waardige raadszaal 't is wel 'n feit, de herdenking waard. Wethouder van Hamel vierde giste ren dit jubilé en had mitsdien een huldigingstoespraak van den Voor zitter in ontvangst te nemen, plus de persoonlijke gelukwenschen van de leden, die gaarne hun medelid van hun belangstelling blijk gaven, overtuigjd als zij zijn dat hij, geleid door zij:n begin selen, naar beste krachten de belangen der gemeente diende. In zijn antwoord zinspeelde de heer van Hamel op de mogelijkheid van een spoedig heengaan. Gedwongen of vrij willig Zoo'n jubilé is anders iets buiten gewoons in den Raad en de heer Pera fcwanr zelfs op den lumineuzen inval, ter leere van den feestenden wethouder 'n sigaar op te stekenDeVoorzitter vond het prachtig on binnen enkele minuten hing oen blauwe sigarendamp in de zaal, zoo dat de concierge vlug de ventilator aan zette om de temperatuur niet al te on dragelijk te maken. In een bui van jovia liteit en dankbaarheid stak de heer van [Hamel broeder Pera zijn koker toe en gretig werd de sigaar eruit aangepakt. Door gezelligen kout werd de tijd gedurende de lange reeks benoemingen verkort. Alles ging aanvankelijk van een leien dakje, tot opeens de linkerzijde rechts een kool stoofde door de vervan ging van den heer Pera in de Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen. Links had hem gewogen en te licht be vonden. De meer corpulente heer Sijts- hia had de vereischte zwaarte. 't Werd toen toch wel wat stiller in de zaal. Zoo'n verrassing is altijd pijn lijk, te meer wijl verreweg de meeste commissieleden reeds tot de linkerzij de behooren. 'i Bleef niet .bij die ejeite verrassing. De heer Driessen kon als commissaris der Stedelijke lichtfabrieken geen ge nade vinden bij 's Raads meerderheid en moest het veld ruimen voor den liberalen heer Fischer. Verlichte vrijzinnigheid Een nog benepener staaltje van vrij zinnige onverdraagzaamheid bracht het einde der vergadering. Verleden week heeft de burgemeester iemand tot adjunct- inspecteur van politie benoemd, die Roomsch-Katholiek is. Dit kon de heer Sijtsma niet verkroppen en hij viel den nieuwbenoemde, die eenige jaren aan de redactie van onze courant verbon den was, tamelijk heftig aan. Wij zijn zoetjesaan gewen'd aan cri- tiek uit het vrijzinnig-democratisch kamp, wanneer het benoemingen van Katholie ken geldt, 't Is niet voor de eerste maal, dat wij in den Raad bezwaren tegen Katholieken hoorden ontwikkelen. De heer Sijtsma dreef gisteren de vrijmoedigheid echter al te ver. Niet al leen was het van hem zeer incollegiaal iemand aan te vallen, die hem in zijn ver slaggeversambt evenals zijn andere col lega's meermalen van dienst was, maar bovendien matigde hij zich een minach tend oor,deel aan over iemand, wiens capaciteiten hij niet in staat was te be- oordeelen. De burgemeester liet den interpellant dan ook niet uitspreken en ontzegde hem het recht de motieven eener benoe ming te beoordeelen, verzekerende, dat hij de beste had benoemd, dien hij kon krijgen. Later, nadat de heer Sijtsma in 't algemeen iets had opgemerkt over de eischen aan het politiecorps te stellen, herhaalde de burgemeester die verzeke ring en verklaarde meer waarde te hech ten aan een persoon met algemeene ont wikkeling dan aan iemand, die voor een bepaald vak pasklaar is gemaakt. Met de kous op den kop kon de vra gensteller afdruipenhij kwam van een koude kermis thuis. 't Is wel opvallend, dat bij benoemin gen de critiek altijd Roomschen treft. Wat zou de heer Sijtsma zeggen, als wij hem ongeschikt verklaarden voor adjunct- inspecteur, omdat hij verslaggever van een courant is? In ander opzicht vorderde de politie eveneens de belangstelling van den Raad op. De Vereeniging van bezol digde agenten had namelijk weer een verzoek om salaris herziening inge diend. Evenals in Maart stelden B. en W. voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Ongetwijfeld ondersteunde de Voor zitter dit voorstel met krachtige argu menten. De nieuwe salaris - regeling die tot algemeene tevredenheid werd vastgesteld, dateert van 1 Januari 1911 en is dus nauwelijks li/g jaar oud. Hierbij bleef het niet, want in overleg met den Commissaris van politie voerde de burgemeester een nieuwe dienstre geling in, waardoor het agenteniperso- neel gemiddeld een vrije dag per week is verzekerd. Al mogen nu in eenige an dere plaatsen de salarissen hooger zijn, de burgemeester is er op uit voor de agenten te doen wat hij kan en vandaar dat de begrooting een bedrag van f 250 vermeldt voor promotieverbetering. De promotie gaat te langzaam, en de agen ten blijven te lang in denzelfden raqjg. Geleidelijk wil de burgemeester dit ver béteren. B. en W. meenden dus, dat er geen termen bestaan op het verzoek in te gaan, daar zij de salarieering voldoen de achten en de eerste periodieke ver hooging nog niet is ingetreden. Tegenover deze argumentatie stond die van de heeren Sijtsma, Pera, Ver gouwen en Zwiers. Spraken de drie eerstgenoemden onomwonden als hun oordeel uit, dat de bezoldiging onvol doende was, de laatste was meer gere serveerd in zijn uitingen en wenscht ee(n! praeadvies om op zijn gemak de zaak te kunnen overwegen. B. en W. leden een echechun voor stel werd verworpen met 15 tegen 11 si, zoodat thans de agenten een praead vies op hun adres krijgen in tegenstel ling met Maart, toen hetzelfde request met een stem meerderheid voor kennis-, geving werd aangenomen. Het voorbeeld van Voorschoten* tot aansluiting bij den Leidschen keurings dienst is thans gevolgd door Warmond; het contract daarvoor werd gisteren goedgekeurd. Ten slotte bracht de Raad een ver andering in de financie.ele .verhouding tusschen gemeente en gasfabriek. De zaak komt feitelijk hierop neer, dat de gasfabriek en de electrische centrale op meer commercieele leest worden ge schoeid. Zij zullen retributie aan de ge meente verschuldigd zijn voor het leg gen van buizen en kabels, terwijl de ge meente voor rente van verstrekte kapi talen een vast percentage van 41/2 in rekening zal brengen. De gemeentekas wordt door deze verandering niet ge stijfd, want hetgeen er meer aan rente vergoeding en retributie in vloeit, wordt gederfd aan winst uit de fabrieken. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Een staaltje te meer van fel sectarisch drijven biedt ons de Schoolstrijd in Luxemburg. Men weet, dat de groot hertogin de nieuwe schoolwet, waarbij op de volksscholen van het Katholieke Luxemburg alle godsdienstonderwijs ver boden wordt, na een aanvankelijke weige ring toch den lOden Augustus heeft on derteekend (zie daaromtrent ook een en ander onder ons persoverzicht van heden) Volgens het vigeerend staatsrecht wordt de wet eerst twee maanden later, den lOn October 1912, van kracht. Daarbij komt, dat krachtens een speciale wet deze nieu we verordening, betrekking hebbend op het schoolwezen, eerst mag worden door gevoerd in het nieuwe schooljaar na het van kracht worden. Het nieuwe schooljaar begint den len October, de wet wordt dus doorgevoerd den len October 1913. Maar nu heeft de minister van Binnen- landsche zaken op drijven der Loge, on gemotiveerd, het begin van het nieuwe schooljaar bepaald op 14 Juli, terwijl het sedert 1815 steeds op den lsten October viel. Tegen dit willekeurig machtsge- bruik protesteert niet alleen het Katholie ke Luxemburg, maar verzeiten zich ook de onbevangen niet-Katholieken. Aan de gerechtigde en gewettigde verwachting van de Katholieken, dat zij tot den len October bevrijd zouden blijven van de doorvoering van de aan hen opgedrongen wet, is de bodem ingeslagen, tengevolge van een fel-sectarischj drijven. Zoo is de uiteenzetting van de feiten in de Duit- sche bladen, o.a. in de „Köln. Volksz." waaraan wij meer waarde hechten als bv. aan een berichtje in'tliberale„Vaderland" hier te lande, waarin het wordt voorge steld alsof er niets bijzonders van den kant der Loge heeft plaats gehad. Tusschen Engeland en Tibet neemt het geschil grooter omvang aan. Engeland heeft verklaard, dat Tibet niets met China en China niets met Tibet te maken heeft en dat Engeland moet wor den geraadpleegd over de innerlijke aan gelegenheid van Tibet. Maar China vindt dat niet zoo maar goed. In 1890 heeft Engeland de suzereiniteit van China over Tibet erkend, doch na dien tijd is het Hemelsche Rijk verder gegaan, heeft den Dalia Lama verjaagd en het land pogen te veroveren. Tijdens de revolutie in China kwam de Lama terug, belegerde Lhassa en dwong de Chineesche bezetting tot den aftocht. De Chineezen bereidden nu een expe ditie voor tot herovering van Tibet en daartegen komt Engeland door zijn ver klaring op. Een soort suzereniteit mag China be houden, maar zich niet mengen in de Ti- betaansche binnenlandsche aangelegen heden, aldus verklaart Engeland, terwijl China beweert, dat door het verdrag van 1890 ook de regeling van binnenlandsche aangelegenheden aan het Hemelsche Rijk is toevertrouwd. De zaak is bijzonder ingewikkeld, door dat ook Rusland daar „rechten" wildoen gelden en terwijl de Dalai Lama een vriend is der Engelschen, heeft een an dere groote autoriteit de Tachi-Lama, die meer de burgerlijke zaken behandelt, Mos covische neigingen. Uit vertoorndheid over deze Britsche nota betreffende Tibet, dreigen de Chi neezen met een algemeene boycott-bewe- ging tegen koopwaren van Britsche her komst. Het schijnt daar in de verte ook een soort Marokko te worden, een bron bron van Europeesche verwikkeling. (De toestand jn Maro,kkc> maakt het jiog noodzakelijk, dat ertelkens nieuwe Fran- sche troepen heentrekken.) In de vredesonderhandelingen tusschen Italië en Turkije is, naar ambte lijke mededeelingen getuigen, geen stag natie gekomen. Over den inhoud der onderhandelingen maken de bladen aller lei gissingen, waaraan echter niet de minste geloofwaardigheid kan worden gehecht. Intusschen nemen de troebelen op den Balkan steeds grooter omvang aan. Uit Uskub wordt geseind, dat spoor wegwachters bij Keuprulu twee bommen gevonden hebben. Een trein, die onder weg was, kon nog bijtijds tot staan gebracht worden. In een bosch bij Uskub heeft men het lijk van den veertienjarigen zoon van den notabel Abdoel Bevim gevonden. Ver moedelijk hebben de Bulgaren hem ver moord, om de Moslimsche bevolking schrik aan te jagen. Aan Mehmed-pasja, een Albaneezen- hoofd uit Kalkandelen, is de post van mutessarif (hoofd van een sandzjak) van Prisren aangeboden. Hij heeft echter voor de benoeming bedankt. De hoofden La- ni en Moessa zijn naar Prisren vertrekken waar de opstandelingen-leider jahia nu als mutessarif wil optreden en met ge welddadige maatregelen dreigt. De Mu- zelmansche Albaneezen daar eischen o.a. dat de klokken uit de katholieke en Ser vische kerken zullen worden weggeno men. Niet veel beter, maar erger nog, is het gesteld met de inwendige aangelegenhe den in Mexico Blijkens berichten uit de stad Mexico heeft president Madero thans het hoofd te bieden aan 18000 opstandelingen, die over 17 Mexicaansche staten verspreid zijn Er wordt van talrijke beroovingeu melding gemaakt, alsook van verschei dene moorden, door de rebellen bedreven die hun slachtoffers door ophanging van het leven berooven. Er schijnen wel een half dozijn ver schillende revolutietjes te heerschen, waar van de deelnemers elk door een aparten leider worden aangevoerd. Alleen daar in stemmen deze aanvoerders allen over een, dat ze zonder uitzondering de aftre ding eischen van president Madero. Vol gens berichten, uit Tenancingo ontvan gen, zijn 300 Zapatisten na een gevecht van een uur op de vlucht gedreven, met achterlating van 60 dooden en gewonden. De verliezen der federale troepen zijn onbekend. De ontvangst van Keizer Wilhelm in Zwitserland is buitengewoon hartelijk. Gistermiddag om half vier kwam hij te Bazel aan en reisde van daar naar Zürich. Hij werd ontvangen door den Bondspre sident, een afvaardiging uit den Bonds raad, de overheidspersonen van Zürich en vertegenwoordigers van het leger. Door de groote menigte begroet, liep Z. M. met president Forres langs het front van de eerecompagnie. President Forres heeft ter eere van keizer Wilhelm een banket gegeven,waar aan 36 personen deelnamen. GEMENGD. De H. Vader zegende onlangs een kaars, misschien de grootste, die ooit gemaakt is. Zij is. bestemd voor het altaar van San Biasio in St. Pieter te Rome. De kaars weegt 208 pond, is 11 voet en 3 duim (Eng.) hoog en is onder aan den voet 2 voet 9 duim (Eng.) breed» 't Is een ex-voto van een beroemd Ita- liaansch zanger, die zijn stem verloren had en zich tot St. Blasius, den Heilige voor keelaandoeningen, wendde. Hij kreeg zijn stem terug, en nu heeft de kunstenaar een kaars laten maken van 10.000 lire (goud). Na de wijding door den Paus, werd zij aangestoken, en met haar helder vlammetje zal het zes jaar duren eer zij heelemaal opgebrand is. Een Duitsch militair blad meldt, dat het eiland B o r k u in in de Noord- zee bij den mond van de Eems op de zelfde wijze versterkt zal worden als Helgoland. Het te Boekarest verschijnende blad „Adoerui", tot de Roemeen- sche regeering Iv. betrekking staat, verklaart zoo si mogelijk, dat het doel van het b«.zoJc, dat graaf Berch- t o 1 d aan den koning van Roemenië tel Sinaia heeft gebracht, was, Roemenië, over te halen om niet tegen Bulgarije! op te trekken, indien ,tüt laatste land1 Turkije mocht aanvallen. De villa San Martino, het huis dat Napoleon op Elba bewoond heefh is Maandag voor 300,000 lire aan mar kies Ruspoli verkocht. Pp het te Newport in Monmouth gehouden 45e congres van vakver- cenigingen in Engeland zijn ruim 2 millioen arbeiders vertegenwoordigd. Uit New-York wordt melding ge maakt van een merkwaardige on'tsnap- p i n g uit de Tombs Prison aldaar. Een der gevangenen wist n.I. Maandagnacht terwijl de bewakers sliepen, door een ventilator te klimmen en zoo zijn vrij heid te herwinnen. Een der meest bekende overwin naars van de Olympische spelen te Stockholm, Hans Kolehainan, die gis* teren aan boord van de „Californian"- te New-York aankwam, werd krachtens de bepalingen van de Immigration laws niet in het land toegelaten en naar het Ellis Island overgebracht om weer te ruggestuurd te worden. Hij was jnaaii Amerika gekomen om als metselaar dienst te doen. Werelds roem.... In de mijn Clarence bij Bruay, heeft een ontploffing plaats gehad. Van de 73 mijnwerkers, die in de Cla- rencemijn waren, zijn er 10 in geslaagd bijna zonder brandwonden door eigenf middelen eruit te komen; velen, die boven kwamen hadden ernstige brandwonden^ en zijn naar het ziekenhuis gebracht,, waar een hunner bezweek. Er zijn 49, dooden bovengebracht. De enkele mijn werkers, die nog inde mijn waren,worden als verloren beschouwd. Een zeer dichte rook vult alle gale»- rijenèlk oogenblik hebben er ernsti- instortingen plaats. Te Londen is het bericht ontvangen dat in het gezicht van de Butt of Lewis een visschersboot is vorgaan. Torpedobooten hebben den ganschen omtrek der eilanden afgezocht, maar te vergeefs. Een sneltrein uit Florence is aan het station Riola met een goederentrein' in botsing gekomen. Er zijn drie doo den en twaalf gewonden. De steenkoolmijnen in een plaats bij Pennsylvanië zijn door een wolk breuk vernield. Men vreest, dat ver scheiden personen zijn omgekomen. De buitenlandsche couranten spreken van eenige tientallen dooden. Aan de gisteren te Berlijn gehou den herfstparade van het garde-corps en! het 3e legercorps hebben voor het eerst een aantal militaire vliegers deelgenomen. Terwijl de infanterie langs den Keizer trok, stegen 5 Rumbler-tauJ ben en 3 Albatros-tweedekkers op, kruis1-1 ten boven het veld en daalden na twilntig minuten in zweefvlucht. Volgens verklaring van de sterre- wacht van Ukkel is er, zegt het „H. v.' Ant.", in België 177 millimeter wa ter gevallen op 26 van de 31 dagen: der maand Augustus. Slechts tweemaal1 bereikte de hoogte van het gevallen wa ter meer dan 100 millimeter in Augus tus. Nooit bereikte het eene hoogte als in deze maand. De hoogste cijfers waren tot nu toe: 155 mM. in October 1896, 149 mM. in Juli 1910 en 142 mM, in October 1894. Te Tolosa in Spanje is de alge meene staking uitgeroepen. Te Marseille hebben de ingeschre venen aan de marine besloten het werk1 te hervatten. In Berlijn zijn gisteren 76 vergade* ringen gehouden van sociaal-democrati sche zijde tegen de duurte. Geëischt wordt de onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksdag om over den toestand te beraadslagen. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan J. Botke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwar den. Geschenk van Prins Hendrik. Het geschenk dat Prins Hendrik aart de Koningin op Haar verjaardag heeft geschonken, bestaat naar het Hbl. meldt uit twee groote antieke zandsteencn va zen op hardsteenen voetstukken. De!

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1