39 3e Jaargang, No. 878. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Sit blad verschiint elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, if 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco Iper post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Augustus 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koöp en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Niet gelukkig. Zooals bekend is zullen op den Konin ginnedag twee weldadigheidsbloempjes worden verkocht: lo een Oranjebloempje ten bate der Christelijke Militaire Tehuizen; 2o. een Heidebloempje ten bate der noodlijdenden op de West-Indische eilanden. Twee! -'tis van het goede te veel. Beide doeleinden zijn ons sympathiek', ^terwijl we in 't algemeen tegen die wijze j>an het inroepen der weldadigheid gee- jnerlei bezwaar hebben. Ze heeft succes, ;doet niemand overlast aan en is vooral op nationale vierdagen wel van pas. Ieder itooit zich dan gaarne op de meest "gunstige wijze. Maar twee bloempjes tegelijk'. In gewone omstandigheden zouden jve zeggen: wie 'teerste komt, 'teerste maalt, zoodat dan 't Oranjebloempje de voorkeur zou moeten hebben. Er doet zich echter een buitengewone omstandigheid voor: tot den verkoop Lvan het Heidebloempje werd het initia tief genomen door de Hooge Vrouwe hZelve, wier feestdag het geldt. De Ko- iningin wenschte haar verjaardag dienst- jbaar te maken aan een voortreffelijk {(doel en legt wij deerden het gisteren mede daarbij persoonlijk grooten ijver liaan den dag. Waarlijk: het Oranjebloempje had, bij ;?t bekend worden dezer feiten, op den 'achtergrond moeten treden, en het is .;van het Comité voor de inzameling ten tjbehoeve der Christelijke Militaire Te- jjhuizen geen gelukkige gedachte geweest, 'zijn actie door te zetten. Het heeft een Imooie gelegenheid verzuimd om een jloyale daad te stellen door zich thans itijdelijk terug te trekken een daad, ïwelke aan een lateren verkoop van haar lihloempje zou zijn ten goede gekomen. Thans vreezen we -schade voor beide (bloempjes. De Standaard moge al is,zeer ernstig" hopen het blad schreef jzulks gisteravond dat de weldadige fanenschen nu hun gaven zouden ver dubbelen, vooreerst komt zulks menig- ijeen niet gelegen en ten tweede valt nte voorzien, dat het Heidebloempje; door jiPranje aanbevolen, het thans wel zal |twinnen van het Oranjebloempje, dat zijn ijdeur en zijn naam tegenover den wensch ;ider Koningin stelt. Inderdaad, het meergemelde comité is niet gelukkig geweest met het besluit ijom zijn plannen door te zetten, en 't ware jjwijs, indien het alsnog aan het Heide bloempje het terrein vrijliet. De Christe lijke Militaire Tehuizen kunnen nog wel [éven wachten en zullen later dubbel pro- jfiteeren van de sympathie, welke een jretireeren op dezen Koninginnedag alge- :meen wekken zal. Waarvoor men subsidie vraagt. Zooals men zich zal herinneren, was door den Raad der gemeente Zeist een subsidie toegekend aan de openbare lees taal, onder voorwaarde, dat socialistische, santi-religieuse en onzedelijke lectuur zou FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean. NAAR HET FRANSCH. 30) Er ontstond een stilte. Mijn vader zocht tiaar een complimentje, dat niet bespot telijk was, ik mokte, en broeder Regim- [iertus gevoelde vagelijk, dat zijn mede- jiwerker een échec had geleden. Mejuf frouw Espérit echter bracht redding in [iden toestand met haar nooit verflau wende geestdrift, hare overtuiging welke Ijloor niets wankelen kon. - „Lieve romance!" riep ze uit, b,ze beeft mijn hart getroffen. Die arme klei- lïie zwaluw, die naar haar geboorteland wilde terugvliegen, en die wordt weer houden door een tralienet. En wat hebt u goed de gevoelens van deze gebroken fciel uitgedrukt, Eerw. 1 Ik ben er heele- 'tnaal door aangedaan."- Zij wischte haar bogen af, en de aan klacht, op haar zich vestigend, keerde jzich af van broeder Claudius Moeder jjCrustaud die de« boterhammen ronddien de, gaf een nieuwe afleiding, en, ik (ge loof wel, dat broeder Claudius zelf, wo üer geheel en al de o.ude minzame man, worden geweerd. In de laatste raadszit ting nu werd voorlezing gedaan van een schrijven van het bestuur der openbare leeszaal, waarin werd medegedeeld, dat onder deze bepalingen het subsidie on mogelijk kon worden aanvaard. De openbare leeszaal te Zeist vraagt dus subsidie voor het.verstrekken van de bestaande staatsorde, den gods'dienst of de zeden ondermijnende lectuur! Als ze daarvoor geen subsidie krijgt, dan maar in het geheel niet De commissie van bovengenoemde lees zaal schijnt een vreemde opvatting te hebben van haar taak, en komt daaren boven nogal brutaal, voor haar opvat ting uit 't Is misschien een „breede" opvatting, maar wij kunnen nu eenmaal niet zoo „liberaal" denken en noemen het een zeer. verkeerde en zeer gevaarlijke op vatting. Caveant Consules! Niet alleen het ge meentebestuur van Zeist, maar ook op andere plaatsen wake men er over, dat een openbare leeszaal, gesteund door ge meente-subsidie zou werken per se en rechtstreeksten nadeele van het algemeen belang. Er zweven in ons land zooveel zonder linge meeningen rond over opvoeding en moraal, dat ook een commissie van een openbare leeszaal er licht door kdn aangetast worden. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Er wil maar geen verandering komen in den, toestad op den Balkan In Servië n,eemt de oorlogsgeestdrift hand over han,d toe. Er hebben betoo gingen, plaats ten gunste van de oor logsverklaring aan, Turkije. Een groote volksmenigte trok door de straten, van Belgrado en hield stil voor 't koninklijk paleis het ministerie van, buitenlandsche zaken en, de officierssociëteit en riep onophoudelijk „Verklaart den, barbaren den oorlog, leve het leger, wij willen; oorlog". Volgens de laatste berichten, van de Servische gren,s ontvangen, heerscht in oud-Servië volslagen, oproer. Ondanjks het bericht van gisteren, dat Montenegro zijn troepen heeft terugge trokken hebben, Montenegrijnsche troe pen de Turkscfhe schansen bij Mokra en Koswitz aangevallen. Uit Beiroet werd gisteravond aan, de Lok. Anz. ge seind In de- Libanonstad Ain Sofar kwam het gisteren tot bloedige gevechten. Hon derden Droezen die uit hun dorpen ge komen waren, vielen de Christelijke mi litairen aan, die geholpen werden door de Christelijke bevolking. Aan beide zijden vielen talrijke dooden, en gewonden. Het grootste hotel in Ain Sofar, dat bezocht wordt door Europeanen en Egyptenaren werd door de Droezen beschoten. Alle vreemdelingen zijn gevlucht. Natuurlijk weet weer eens iemand iets te vertellen over de vredesvoorwaarden nu de RomeinsChe correspondent van de de episode al vergeten had, toen, tegen het vallen van den avond, de stoet zich verwijderde in dezelfde goede orde als waarin hij gekomen was, in herinnering1 aan dezen schoonen dag slechts slijk- afdrukken achterlatend op de gewreven vloeren, een groote bres in de provisie kast van moeder Crustaud en een afschu welijke migraine 1) aan mijn vader. „Ik houd niet van die manifestaties," verklaarde hij. „Die openbare dankbetui gingen voor een zaak zonder belanjgl brengen me uit rnijin evenwicht. En dan, de stem van dien armen Broeder <doet mij pijn. Het was egoïstisch en wreed hem te doen zingen op een plek, die wellicht droeve herinneringen in hem verleven digde, hem te noodzaken,; te toonen^ dat hem niet meer de kracht was geble ven, om een klank voort te brengen, idat zijn stem totaal versleten en hij zelf nog maar een levende ruïne was! Niet meer te zijn, wat men geweest is, onge schikt te worden voor 't geen men een maal kon doen en gaarn,e deed, dat is een der groote ellenden van; ons arm leven. Dat begrijpt gij niet, omdat gij jong zijtmaar ik heb er al het beisfeff van. Sedert den aanval van fheumatisme waaraan ik het vorige jaar leed, kan ik .1) schele hoofdpijn. „■Temps" die het volgende weet te ver tellen. Over de algéheele souvereiniteit van Italië over Libië zou geen gedachten,wis- seling toegelaten worden. Indien de Turksbhe regeering deze eerste voor waarde niet aannam, zou elke verdere be spreking nutteloos zijn. Wat het kali faat betreft, biedt Italië een herhaling aan van, de bepalingen van het Oosten rijk sch-Turksche verdrag ten opzichte van Bosnië en Herzegowina, met dit voor behoud, dat de Mohamedaansche gees telijkheid zich niet met politiek zal be zig houden en dat de bevolking van Li bië vrij zal zijn den kalif van Konstan- tinopel of een, ander als hoofd inzake den godsdienst te erkennen. Deze laat ste bepaling is gemaakt uit gen.egöheid voor een secte der Senpessi, die zich tijdens den oorlog strikt onzijdig gehou den heeft. Italië zou verder geneigd zijn de eilanden aan Turkije terug te geven. Maar daar het een eereverplichting tegen over de bevolkingen der eilanden op zich genomen heeft, vraagt het bijzondere waarborgen voor hun vrijheid en rech ten, welke waarborgen ook door de mo gendheden erkend moeten worden. Ita lië wil als groote christelijke mogend heid de christelijke eiland bevolking niét aan de wraaknemingen der Turken over geven. De Italiaansche admiraliteit zou gaarne zien, dat Italië Stampalia behield als kolenstation in de oostelijke Mid- dellandsdhe Zee en in scheepvaartkrin gen wordt die wensch gedeeld. Maar hieromtrent is nog niets besloten. Na tuurlijk zouden dq Italiaansche troepen de eilanden; niet ontruimen, voor dat Turkijë de verplichtingen neergelegd in het vredestractaat nagekomen was, in de eerste plaats die om zijn troepen en zijn officieren uit Libië terug te trekken, Een andere moeilijkheid levert Sidi Idriss op, Wiens verzet tegen Turkijë in Jemen Italië krachtig gesteund heeft. Italië kan dus niet Sidi Idriss aan zijn lot overlaten en toelaten dat Turkije de noodige troepen zendt om hem te over winnen. Italië blijft voorts geneigd om Turkije voor het derven van de inkom sten uit Libië op ruime wijze schadeloos te stellen. Toch blijft „Stefani" en een deel der ministerieele Italiaansche pers de ge ruchten over de voorloopige vredeson derhandelingen tegenspreken. De „Agenzia" verklaart dat in, Italië van eenjgerlei opdracht tot zoodanige voorloopige besprekingen, niets bekend is en stelt het buiten bedenking, dat de krijgsoperaties niet zijn gestaakt. De „Popoio Romano" voegt er n,u aan toe, dat de regeering niet kan toelaten, dat iets wordt aangekondigd, „wat min stens tot op dit oogenblik niet bestond" en waarschuwt voor de reeds verspreide vredesgeruchtendaar ze uit bronnen kwamen, die den Turken vriendschappe lijk gezind zijn en daarom weinig geloof verdienen. Deze tegenspraak is, zooals men ziet, niet zeer beslist, en het ontbreekt dan ook niet aan Italiaansche bladen die blij ven beweren,, dat voorloopige besprekin- niet meer met de ééne hand een takken bos opliahten, zonder te zeggen: „au" en dat maakt me dikwijls erg kwaad. Ik ik weet zeker, dat gij dien goeden man verdriet hebt aangedaan." ,JO", zei ik minachtend, „een zoo ge voelige huid heeft hij niet Een gewe zen knecht." i Mijn vader had heel juiste denkbeel den, maar sprak niet gemakkelijk. Mijn antwoord ergerde hem zeer, want hij zette vreeselijke oogen op, bromde wat over mijn onbeschaamdheid, mijn dwa ze ijdelheid en hoe hoog 't noodigi was, dat ik naar het lyceum terug keörde, om er het leven te leeren. Vervplge<nlS! niet in staat zijn berisping in krachtiger vorm te kleeden, stond hij op en sloeg de deur achter zich toe met een g|e>- weldigen smak. 'tgeen Meg beschouw de als idle grootste ongemanierdheid en aan mej. Espérit's zenuwen zulk ?n schok toebracht, dat ïi'ij zich naar haar ka mer moest begeven, om vlugzout op te snuiven.' Ik waS erg uit mijn humeur. Vooreerst voelde ik, dat ik ongelijk had,i wat iemand altijd hindert; vervolgens kon, mijn hoogmoed, in die 'dagen buitengen woon groot, niet 't minste verdragen,; en eindelijk dompelde de zinspeling op nijjh terugkeer naar het lyceiyn, thans gen worden, gevoerd om een basis voor vredesonderhandelingen te yinden. In Marokko gaat het den Fran,schen in de laatste da gen njet voor den wind. De Fransöhenj schijnen, in hun kamp te Suk-eil-Arba nog altijd door de aanhangers yan EI Hiba omsingeld. De Marokkanen ken nen, geen vrees voor de Fransche krijgs macht. Zondag 1.1. deden, zij van des morgens vroeg tot 's middags herhaalde aanvallen, op het Fransche kamp, maar dank zij het flink optreden der Fransche artillerie moesten zij ten, slotte terug trekken. Toch kan overste Mangin den vijand niet achtervolgen,, en alles wat'Tiij voor- loopig doen kan„ is zijn positie te hand haven en, op een flinke versterking te wachten. Komt deze njet tijdig opdagen dan zal de kolon^ie-Mangin naar net Noorden moeten, terug trekken, want de amuniiievoorraad kan niet groot meer zijn El Hiba heeft zijn hoofdkwartier al sinds 22 Augustus bij Ben Gezir, 60 K.M. ten Noorden, van Marrakesj opge slagen. Hoe sterk zijn. troepen zijn, weet niemand, maar het staat vast, dat in de laatste dagen tal van, lieden der Re- hamna de gelederen, versterkt hebben. EI Hiba heeft de keus tusschen 2 plaryien. Hij kan beproeven, de troepen van over ste Mangin, te slaan en dan eerst naar het Noorden oprukken, of om het kamp van Suk-el-Arba heentrekken om bij den Tedla-stam nieuwe krachten, aan te wer ven. Doet hij dit laatste, dan, is overste Mangin, geheel door vijanden omringd zoodat aftocht onmogelijk is. El Hiba schijnt echter besloten; eerst met de kolonne Mangin slag te leveren om deze te verpletteren. Berichten, uit Marokko melden dat de Sultan, van het Zuiden volkomen, vertrouwen heeft in zijn plan.nen. De Fransche bladen, zwijgen thans over de gebeurtenissen, in Marokko. Al leen de „Radical" eischt van, de regee- dat zij nu eindelijk eens zal kiezen, ofwel heel Marokko den n,ieuwen sultan op te dringen, of zich tevreden te stellen met de rust en orde in, een gedeelte te her stellen- om in. 'het ander gedeelte lang zamerhand en door de geschillen tus schen de kaids onderling de opperheer schappij van Frankrijk te vestigen. De regeering moet than,s flink doortas ten, wan,t het land wil niet dat Marokko een afgron,d wordt, waarin de kracht der natie verloren, gaat. GEMENGD. De „Agenzia Stefana" meldt uit Soeara: Generaal Gariani heeft zich 26 Aug. naar Sidi Abd Es Senadi begeven en een bataljon Askari naar de oase Dsjemil gezonden. Het bataljon trok de geheele oase door en rukte tot voorbij Maroet op. Hierdoor werd bevestigd, dat de Turken deze oase geheel verlaten hebben. Tegelijkertijd volbracht een esca- dron cavalerie een grooten verkennings- rit, die zich tot ver over de zuidelijke grens der oase uitstrekte. Dit escadron had een ontmoeting met afdeelingen Ara bische ruiters, die met aanzienlijke ver liezen werden teruggeslagen. aanstaande, mij in een, diepe melancho lie. Ik had behoefte om me te wrekjen op een ander voor die verschillende on aangenaamheden. ■en, het was voor mij waarlijk een fortuintje, moeder Crus taud weder zien te verschijnen met vlam mende oogen, bevende lippen, en zenuw achtig in de lucht slaande armen, enj haar te hooren uitroepen jMijnheer... mijnheer... die kinderen; van de Broeders zijn vlegels, ondankba ren, serpenten. Mijn,heer verspilt zijn tijd en zijn goedheid, om die kldnje deugnieten te doen opvoedeiv Geen school hebben ze noodig, maar een ge vangenis. Op dien heftigen uitval vatte mijn va der, die wéder tot bedaren gekomjen was en weer aan het rekenen, was g|e- gaan, opnieuw vuur, want hij wist dat moeder Crustaud niet voor een kleinig heid zoo kon opstuiven en hij vroeg der halve: „(Wat hebt ge? Wat is er gebeurd?" „De bankbiljetten, welke mijnheer had uitgelegd om de weekrekening te betalen en die op de tafel lagen, in een, witfle enveloppe..." i j „Welnu?" i f ,,'Die zijn weg." Met vluchtigen blik inspecteerde mijn vader zjjn schrijftafel en constateerde Koningin Alexandra van En geland, die met prinses Victoria en prins Christoffel van Griekenland Maandag met h.et koninklijke jacht „Victoria and Albert" uit Port Victoria, bij Sheerness, naar Denemarken en Noorwegen waren vertrokken, zijn door den storm opge houden. Eenmaal in zee, vond men het weer te slecht om met dit hooge gezel schap de Noordzee over te steken. De „Victoria and Albert" kwam dus onge veer twee mijl van Southwold voor anker. Manuel, de gewezen koning van Portugal, is gisteren uit Londen te Calais aangekomen, waar hij door verschillende Portugeesche monarchisten ontvangen werd. Met hen is hij naar Zwitserland vertrokken. Het bestuur van het eiland Nikaria heeft aan de gezanten der groote mo gendheden te Athene kennis gegeven, dat de vrijstaat Nikaria is geves tigd, en om erkenning en bescherming van zijn vlag, blauw met een wit kruis, gevraagd. Vierduizend mjjnwerkers, werkzaam in de Glanmorgan-kolenmijnen van het district Rhomdda, hebben Dins dag het werk neergelegd. Oor zaak: een loongeschil. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan, Jhr. H. F. Schuurbeque Boeye eervol ontslag ver leend als commissaris van, den straat weg langs de Zuiderzee, en, zijn beH noemd tot commissarissen, van den ge noemden, straatweg C. W. F. baron Mao- kay, en mr. J. A. Vermeer; zijn bevorderd tot commies der tele grafie le kl. M. de Zoete en J. H. Bel- graver, thans commies der telegrafie 2e klasse is aan den, commies der telegrafie, le kl. A. J. N. T. Aernout, en, aan den commies der telegrafie 2e kl. R. Cox als zoodanig eervol on.tslag verleend. Koninklijk bezoek aan Leeuwarden. Per extra-trein arriveerden gistermid dag te Leeuwarden te 1 uur de Koningin en Prins Hendrik met gevolg, op het perron opgewacht door den Commissaris der Koningin, den burgemeester, het lid der Eerste Kamer R. Bloembergen, be nevens eenige andere autoriteiten. Een dochtertje van den wethouder Ooster- hoff bood H. M. een ruikertje aan. Hare Majesteit, die er zeer welvarend uitzag, droeg een lichte japon met lichtblauwen mantel en witten hoed met pleureuses; de Prins was in gekleede jas. Het Koninklijk Echtpaar begaf zich van het station per rijtuig direct naar de Veemarkt, alwaar een tentoonstel ling eener keurcollectie Friesch vee en paarden werd gehouden. Zij werden al daar ontvangen door den voorzitter en vice-voorz/tier der Friesche Maatschappij van Landbouw. Freule Rengers, doch tertje' van den voorzitter, bood H. M. een ruiker aan. Te half twee verliet het Koninklijk Echtpaar de Veemarkt en werd een rij- hij de verdwijning Met hem viel in ernr stige zaken niet te gekscheren, en, hij fronste dan ook zijn wenkbrauwen om er bang van te worden. „Wat zeg je?... Ben je daar zeker van? Als men dergelijke beschuldigingen doet, moet men zich niet vergissen." „Als het geld betreft, vergis ik ma nooit, mijnheer. Toen de kinderen bin nentraden, lag de enveloppe daar, mijn heer weet het wel, en ik zou er een eed op durven doen. En nu is ze er niet meer, zooals mijnheer ziet. Alleen de kinderen en wij zijn hier geweest, en de enveloppe kan van zelf niet zijn weg gevlogen." „Och kom!" zei mijn vader, steeds donkerder kijkend. „Hóe kan men zoo jeugdige kinderen verdenken „De verdorvenheid kent geen leeftijd, mijnheer, en onder die kwajongens zijn echte deugnieten. Die kleine Gauchenet, bijvoorbeeld." „Men beschuldigt niet zonder bewij zen", zei mijn vader streng. „Ik beschuldig niemand, mijnheer. Ik zeg alleen, dat als men een sujet van dat allooi bij zich toelaat, men op alles het oog moet houden." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1