De beslissing viel derhalve ten voor deel van de gemeente uit. Ned. R. K. Grafische Bond. Bovengenoemde bond hield teUtrecht zijn 12e jaarvergadering. Aan de notulen ontkenen wij aan de hand van een ver slag in het „Centrum" het volgende: Verschillende nieuwe afdeelingen wer den opgericht. De nieuwe statuten en reglementen werden Kerkelijk en Konink lijk goedgekeurd. Leiden is bezig een betere verhouding te scheppen en met goed succes; het vereischte aantal, 60 pCt. der patroons, is reeds door de krachtige hulp van den vrijgestelde (J. v. Eijndthoven) ver kregen, zoodat eerlang ook daar een goede regeling zal worden getroffen. Gouda verkreeg betere verhoudingen, of schoon dii met eene werkstaking bij de firma Koch en Knuttel gepaard ging. Bijna alle afdeelingen gaven blijk van opgewekt organisatieleven. Het leden tal steeg met 350 leden. Het jaarverslag van den Bondspen- ningmeester, den heer A. Oosterbaan, werd hierna uiigebracht, sluitende met een post van inkomsten en uitgaven ad f 4674.331/2- Het verslag van den penningmeester der voorzorgs- en weerstandskas, den heer H. Willems, wees een batig saldo aan van f870,50 voor de voorzorgs- en f813,14 voor de weerstandskassen. Bij de periodieke verkiezing werden herkozen de heeren G. van Rooij (En schedé) en H. Willems (Roermond), voor de tusschentijdsche verkiezing de heer Becker, van den Haag, terwijl de heeren 'y. Eijndthoven en v. d. Dries bij enkele candidaatstelling waren gekozên. Het cardinale punt: Verhooging van de contributie met 1 ct. per lid en per week (voorstel hoofdbestuur) werd na lang durige bespreking, en niet het minst door de krachtige verdediging van de heeren Oosterbaan (penningm.) en van Rijzewijk, voorzitter van het R. K. Vak bureau, met groote meerderheid aange nomen en alzoo gebracht op 11 cent per week. ïn verband hiermede werden verschil lende punten, zooals het instalieeren en vestigen van een kantoor, verhooging van het salaris van den vrijgestelde tot f20 per week, toelage aan de bestuursleden tot een bedrag van f276, als van zelf c'. genomen, alsmede-de uitgifte van het 3de jaarboekje, €n de begrooting goed gekeurd tot een bedrag van f5190. Betreffende de jongelingsafd. werd be sloten, dat deze 3 ct. per week aan de bondskas zouden afdragen, en de uit- keeringen bij werkstaking zullen bedra gen 70 pCt. van het weekloon. 2 Sept. 1912 zal deze regeling in werking moeten treden.. Döö'r clearer eren Haag, -ErrsdrcUéj- Leiden en Gendringen werd het voorstel gedaan het vakblad „De Kath. Tijpo- graaf" per week te laten verschijnen, welk voorstel door het hoofdbestuur werd ondersteund, evenwel met dien verstande, dat de contributie alsdan zou worden verhoogd tot 12 ct. per week. De meeste afdeelingen gevoelden veel voor een weekblad, evenwel niet veel voor de ver hooging, zoodat het voorstel ten slotte met een kleine meerderheid werd ver worpen en het blad om de veertien dagen zal blijven verschijnen. Het voorstel tot oprichting van een tuberculosefonds werd aan het bestuur opgedragen, welke daarvoor eene com missie benoemde, welke zoo spoedig mogelijk rapport zal uitbrengen. Het voorstel: ;,de arbeidsbeurs worde gevestigd bij den vrijgestelde" werd mede goedgekeurd, hoewel Amsterdam wees op het centrum der drukkersnijver heid, de hoofdstad. liet bedrag der uitkeering bij werk loosheid werd weder gesteld op f4, de uitkeering bij overlijden op f75. Bij de rondvraag kwam de quaestie- drukkerij-De Tijd ter sprake en de houn ding der directie van deze zaak werd gelaakt, en geprotesteerd tegen de hou ding van den heer F. Wierdels. Een ver weerschrift tegen dezen aanval zal eerst daags het licht zien. R.-K. Meubelmakers-, Behangers- en Stoffeerders-Bond. Te Arnhem werd op Zondag 25 Aug. jl. gehouden de 2de bondsraad of jaar vergadering van den R. K. Meubelm., Beh. en Stoffeerdersbond „St. Antonius van Padua". Deze vergaderig werd als naar gewoonte geopend met den Chr. groet en een woord van welkom aan de afgevaardigden van'de volgende plaatsen .waar afdeelingen gevestigd zijn n.m.Am- sterdam, Arnhem, Breda, Eindhoven, Gróningen, 's Gravenhage, Hengelo (O) Haarlem, 's Bosch, Joure (Er.), Rotter dam en Nijmegen, deze laatste vierde juist dezer dagen haar vijfjarig bestaan reden waarom alle leden dezer afdeeling tegenwoordig waren, eveneens waren 2 afgevaardigden present van de nog niet aangesloten afd. te Utrecht. Notulen^ jaarverslag, rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Vastgesteld werd dat voorloopig een verspreid bond-sbe stuur wordt gehandhaafd. Omtrent aan sluiting bij het R. K. Vakbureau werd bepaald nog te wachten, totdat betere gegevens in het bezit der bestuursleden zouden zijn. Enkele wijzigingen in het huishoudelijk re^ment werden aange nomen. Met algemeene stemmen werd aangenomen de contributie met 2 cent per week en per lid te verhoogen aan de Nat. Bondskas. Eveneens om van de to taal ontvangsten 45 pet. af te schrijven op de weerstandskas,. De uitkeering van dit fonds bij staking of uitsluiting zal dit jaar dezelfde zijn als het gepasseerde jaar. Omtrent afschaffing van Zondags- arbeid zal een schrijven gericht worden aan de beirokken colleges teneinde hier op de aandacht te vestigen. Bij de ge houden bestuursverkiezing werden ge kozen als voorzitter H. J. Sjpman uit Arnhem, Th. v. Laan uit Amsterdam, en P. Claasen uit s Bosch als commissa rissen. De samenstelling van het be stuur is thans buiten bovengenoemden H. Draper, penningm., Nijmegen, en A. Th. van Leeuwen, secr. den Haag. Goed gekeurd werd een voorstel om den bonds best .een jaarlijksche vergoedig uit de kas te verschaffen ter vergoeding. In 1913 zal de vergadering gehouden worden te 5s Bosch of te Utrecht. Bij de rondvraag wordt na ruime bespre king uitgesproken vertrouwen in 't bonds- best. inzake zijn houding tijdens de ver breking van 't land. comité van actie. Na nog meerdere huish. zaken besproken te hebben, verkrijgt de eerw. adviseur, de wel eerw. -heer J. B rekelmans uit 's Bosch het woord. In een gloedvolle rede toont de eerw. spreker aan, welke de plichten zijn van de R. K. vakbeweging. Roomsch zijn en blijven is eerste plicht dat te toonen in de vergaderingen en het publieke leven eveneens. Wij zullen nooit voeren den klassenstrijd om verbetering in te voeren, wij moeten zien in allen, dus ook ii)n den patroon, een broeder in Christus en daarom broederlijk samen werken, blijkt dit onmogelijk, dan zullen wij weten wat te doen is. Toonen moeten wij door toetreden tot de bestaande geestelijke broederschappen als de Li. familie en de Derde Orde dai wij R. K. van de daad willen zijn. De vergadering werd daarop door den voorzitter met den Chr. groet gesloten. De Roode Dinsdag. Het bestuur van de S. D. A. P. heeft te Amsterdam vergaderd, ter bepaling van de te volgen gedragslijn na de wei gering van den Haagschen burgemees ter, om toestemming te verleenen, tot een optocht op 17 September. Besloten werd een manifest te ver spreiden, waarin onder het opschiift„Roo de Dinsdag, een aanslag op ons recht", o.m. de houding van den burgemeester wordi besproken. Nadat in een uitvoe rig betoog de weigering is gequalifi- ceerd als willekeur, vervolgt het mani fest: „Wij hebben dan ook in de weige ring te zien een terugkomen van den burgemeester van zijn meer loyale hou ding van verleden jaar tot het standpunt, toen door Minister Heemskerk ingeno men bij zijn weigering, om de deputatie ter aanbieding van het volkspetitionne ment te ontvangen. Het blijkt, dat in hooge kringen is besloten, ons_ ie. ver hinderen, den Dinsdag van de opening der Kamer voor onze politieke rechten te demonstreeren. Tegen dezen aanslag óp ons recht proiesteeren wij uit naam van den gansche arbeidersklasse in ons land." Het manifest eindigt: „Kunnen wij zonder in openlijk verzet te komen met de overheid en hare geweldmaatregelen, thans geen optocht houden, men kan ons niet verhinderen, op andere wijze te demonstreeren. De publieke straat is nu eenmaal vrij, ook' voor ons, ze is ook open den Dinsdag der Kameropening' en van die vrijheid zullen wij dan ook ge bruik maken en wel, nadat de Konink lijke optocht is geschied. In drommen van duizenden wachten wij U op het meetingterrein te 12 uur. Tegen half drie hopen wij U, met ons aanwezig te zien, zoo mogelijk op, an ders rondom het Binnenhof, om daar tegen het uur, dat de Tweede Kamer haar werkzaamheden begint, te betoo- gen voor het algemeen kiesrecht, bij de Grondwet gewaarborgd, zonder eenige verzwakking of vervalsching." KORTE KRONIEK. Aan de glasfabriek te Vlaardingen zijn gistermorgen zooveel werklieden aan den gang gegaan, dat de oven die ge stookt wordt, geheel is bezet. De gewone 'audiëntie van de mi nisters van oorlog, ad interim minister van marine, van oorlog, van financiën, van waterstaat, 5&n landbouw, handel en nijverheid en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 27 Augustus. Koninginnedag. Op Zaterdag, 31 Augustus a. s. zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin des middags te 12 uur door de troepen van het garnizoen alhier eene groote parade worden gehouden. Deze parade, welke door den garnizoens commandant, Kolonel C. D. de Roon zal worden geïnspecteerd, zal worden ge houden op het Schuttersveld en worden gecommandeerd door den Luitenant- Kolonel Verff van de Veld-Artillerie. Na afloop van de parade zal door den troep een marsch door de stad worden gemaakt langs Rijnsburgersingel, Korte Mare, Oude Vest, Koude Hoek, Heeren gracht w. z., Nieuwe Rijn, Utrechtsche Veer, langs Hulppostkantoor, Plantsoen, Jan van Houtkade, Doezabrug, Witte Singel, Noordeinde naar de kazernes terug. De le Luitenant R. Wilson van het 2e Depot Huzaren uit Haarlem is overgeplaatst bij het detachement van dat Depot alhier in garnizoen. RÖOMSCHE AGENDA. M a a n da g 2 September, 's avonds acht uur, maandelijksche recollectie voor de oud-retraitanten van Leiden en Om streken in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père). ALPHEN. Een aardig' staaltje van dressuur vertoonde dezer dagen d_e poli tiehond van den veldwachter 'Zoete- man. Langs een boomgaard gaande be merkte Z. nl. dat een achttal opgeschoten jongens daar de vruchtboomên, plunder den. Op bevel van zijn, meester begaf de hond zich er heen en, hield er 6 van in bedwang tot zijn baas naderbij gekomen was. Toen ging hij de twee an.deren, die geviucht waren en zich verborgen, had den, opsporen en, bracht hen bij de ove rige. Door de hulp van zijn hon,d kon Z. alle 8 in verzekerde bewaring brengen. GOUDA. De commissie tot onderzoek der gemeente-rekening over 1911 stelt voor die rekening goed te keuren en vast te stellen met de volgende cijfers gewone ontvangsten f 493,035.95, ge wone uitgaven 443,426.90, batig saldo f 49,609.05, buitengewone ontvangsten f 226,611.57, buitengewone uitgaven f 214,418.37U2, batig saldo *f 12,193.19H. HAARLEMMERMEER. Te Abbenes werd de vorige week de 19-jarige G. J. de Jong, vermist, die de ouderlijke wo ning was on.tloopen. De burgemeester verzocht zijn opsporingen algemeen dacht men dat hem een ongeluk over komen was. Thans is hij even,wel gei- zond en wel in, de ouderlijke woning teruggekeerd. Van zwaarmoedigheid, zoo als aanvankelijk werd beweerd, kon,men niets bij hem bespeuren. Hij had al- dien, tijd gewerkt bij een landbouwer, wo>- nende aan, den Sloterweg nabij de Lijn den. HAZERSWOUDE. Het plaatsen van een draaimolen op het terrein, van de feestelijkheden op 5 September ^a.s. is naar wij vernamen, door den Burgemees ter verboden. Gisteren is door den werkman. A. S. van 4 stoven v* mud aardappelen, ge rooid; er is zelfs een exemplaar bij dat 1 Kilo weegt. LEIDERDORP. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de echt- genoote van den milicien J. Roos van het 4e Regiment-Infanterie vergoeding ingevolge art. 84 der Militiewet toege kend tot een bedrag van f 0.60 per dag. LISSE. Gedurende de kermis zal de tooneelvereeniging „St. Genesius", on- derafd. van den Ned. R. K. Volksbonjd, een paar avonden, voor de leden onzer bondsafdeeling optreden, met een bljj- spel in 't Bondsgebouw. TER* AAR. Over de tochfen, diiïker- slooten en kunstwerken van den Wasse- naarschen polder zal de zomerschouw gevoerd worden op den 4den, September en volgende dagen.. WARMOND. Het is ons een genoe gen melding te kunnen maken van een hoogst eervolle onderscheiding aan een onzer dorpsgeriooten ten deel gevallen. Het geldt den kunstschilder en déco rateur Lucien Manceau, die dezer dagen den „Palme Académique" verwierf met den graad van officier d'Académie. Deze ridderorde is hem namens de Fran,sche Republiek toegewezen door den Minister van onderwijs en schoon-e. kunsten. Zij wordt geschonken aan, kunstenaars, die zich op bizo.ndere wijze verdienstelijk maken. Deze onderscheiding zal ten, gevolge hebben, dat de naam van den eenvoudi- gen kunstenaar met eere genoemd wordt. Sinds kortelings heeft hij zijn, atelier gevestigd op de ruime, zeer doelmatige bovenverdieping van ons groot R. K. Schoolgebouw, en gaat hij» zich vooral toeleggen op kerkelijke decoratie. Ech ter is de heer Manceau ook specialiteit in tooneel- en salon-beschildering en wie zijn atelier bezoekt, kan een, kerii-collec- tie schetsen en ontwerpen in deze ver schillende genres bewonderen. Den War~ mondschen kunstenaar, den Franschen ridder ons „salut d'honn,eur" ZOETERWOUDE. De raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag, den 30 Augustus 1912, des namiddags te 6*4 uur. Op de agenda staat:' Voordracht ter benoeming van, 2 le den tot zetters voor 's Rijks directe be lastingen aftr. de heeren H. J. v. Konijnen burg en M. Th. Kompier. Voorstellen in, zake de.( brandspuit a. d. Hoogen Rijbj- dijik. Bepaling der rooilijn bouwplanja. d. Zoeterwoudschen weg. Adres Harddrave- riji-Vereeniging subsidie Volksfeesten.. Raadsbesluit tot af- en overschrijving begrooting 1912 in verband met kosten der brandweer. Voorl. vaststelling ge meenterekening 1911. GEWESTELIJK GEMENGD. Een treinbotsing voorkomen. Zondagmiddag heerschte er groote consternatie aan, het station te Hoof d dorp. De reden hiervan was, dat de trein die 5.29 uur van Aalsmeer zou binnen, komen door het veilige sein was' gereden, terwijl men op het Jaatstej oogenblik bemerkte dat het wissel niet goed stond. Onvermijdelijk zou n,u de trein op den stilstaan,den trein die van Haarlem gekomen was, loopen. Met een rooden vlag al zwaaien,de liep een arbeider de komende trein! tel gemoet en gelukkig bemerkte de machi nist deze bewegingen;. Door krachtig! te. remmen, kon de trejnj nog juist voor het wissel en op een 25 meter van. den stilstaanden trein, tot stilstand gebracht worden. Ware het niet opgemerkt van, af het perron door een aldaar dien,st- doenden arbeider, zou een, aanrijding on vermijdelijk geweest zijn, waarvan de gevolgen nog n,iet te.overzien zouden zijn geweest. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. heer D. Kooien als pastoor te Ommel, en aan den Weleerw. heer J. C. A. Mathijsen als pastoor te Moer dijk; en heeft benoemd: tot pastoor te Ommel den Weleerw. heer P. van de Pas; tot pastoor te Moerdijk den Wel eerw. heer A. F. M. P. Lornbarts; tot kapelaan te Someren den Weleerw. heer W. A. C. Simonis; tot vicarius van liet gesticht Voorburg te Vught den Wel eerw. heer M. B. Maassen; tot kapelaan te Dussen den Weleerw. heer G. J. M. van Groeningen; tot kapelaan te Beek en Donk den Weleerw. heer P. Ho-ekx; en tot kapelaan te Bergerik (het Hof) den Eerw. heer A. A. M. Panis; de twee laatsten priesters van het Seminarie. Verder benoemde Mgr., op voordracht van den Hoogwaardigen heer Prelaat der Abdij van Berne: tot pastoor te Lithoyen den Weleerw. heer J. P. van de Crommenacker; tot kapelaan te Vlij men, den Weleerw. heer G. j. Scheepers, en tot assistent te Bokhoven den Wel eerw. heer M. J. Giesen; allen van de Orde der Witheeren. T>e zeereerw. pater Th. Kusters, uit Venray, van de missionarissen van hei H. Hait, is op 27-jar:gen leeftijd overle den te Tandang, Philippijnen. Een lid van het Wurtembergsc'ne gra felijk huis van Neipperg, dat met het Wurhmbergsche koningshuis verwant is graaf Karl von Neipperg, is onder den naam van broeder Adalbert in de orde ■der Benedictijnen getreden en heeft in het klooster Beuron zijn geloften afge legd. De H. Land-stichting. Gelijk men zich zal herinneren, is eenigen tijd geleden in ons land opge richt de H. Land-stichting, een vereenj- ging, welke zich speciaal ten doei stelt hier in Nederland de devotie tot de heiligdommen van hei H. Land te be vorderen. Reeds lang werden door deze vereeni- ging in stilte plannen voorbereid om dit sympathieke doel te verwezenlijken. Nu door een der liberale bladen over deze plannen een zeer onvolledig en onjuist bericht is gepubliceerd, achten wij ons gerechtigd om tharrs r-eeés-eenige voor- loopige mededeelingen hieromtrent te geven, welke ons uit officieele bron wer den verstrekt. Door de H. Land-stichting is bij de Meerwijk in de omgeving van Nijmegen een stuk land aangekocht ter grootte van 40 bunder. Op dezen grond zal volgens de plannen en onder leiding van de architecten Jan Stuijt en Jos. Margry een kerk worden gebouwd, geheel in Oosterschen stijl, een imitatie van het Coenaculum te Jeru salem. Tot pastoor dezer kerk, die tevens parochiekerk zal worden, is reeds door Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogen- bo.sch aangewezen de Zeereerw. heer A. Suys, kapelaan te Waalwijk, tevens vicaris en we mogen het hier gerust zeggen de" stuwkracht der H. Land-stichting. Bij deze kerk zal een Sacramentskapel wor den gebouwd, waar eeuwigdurende aan bidding zal worden gehouden. Is eenmaal de kerk gereed, en kan de H. Land-stichting door de milddadigheid van Nederland's Katholieken krachtig ge steund, over de noodige gelden beschik ken, dan zal men in de omgeving der kerk verschillende kapellen oprichten, waarin kunstvolle beeldengroepen zullen worden geplaatst, voorstellende taferee- len uit het leven en lijden van onzen Goddelijken Zaligmaker. Ook ligt het in het plan der vereeniging op het aange kochte terrein een museum te doen ver rijzen, waarin uitsluitend heilige voor werpen, uit het H. Land afkomstig, zullen worden ondergebracht. En dan hoorden we nog van de op richting eener groote basiliek ter eere van ?t H. Hart Men wil dus de aandachtige lezer zal dit uit het hierboven opgesomde reeds van zelf begrepen hebben bij de „Meer wijk" een bedevaartoord stichten, waar heen jaarlijks de Katholieken uit geheel Nederland groepsgewijze en in processie zullen optrèkken om hun devotie tot de H. plaatsen, waar onze Goddelijke Zalig maker heeft geleefd en gestreden, te ver levendigen en aan te wakkeren. Of al de hier genoemde plannen spoe dig zullen worden verwezenlijkt? Dii zal natuurlijk grootehdeels afhangen van de milddadigheid van Nederlandss Katholie ken, waarop het béstuür der H. Land stichting reeds binnenkort een beroep zal doen. Met den bouw der parochiekerk echter waarvoor de benoodigde gelden reeds aanwezig zijn zal 'al zeer spoedig een aanvang worden gemaakt. (Msbd.) voor den Volkszang, tot samenstelling) van een rtationalen liederbundel voor Roomsch Nederland is met ljaar werkl gereed gekomen. Met de nog restende werkzaamheden! zal de meeste spoed worden gemaakt, zoodat begin October de langver wachte zangbundel het licht zal zien,. Componisten, die zich i?,og gedrongen' gevoelen, mede te werken aan, onze! mooie en nuttige R. K. Volkszangbewe ging, door het afstaan van, een lied voor den nieuwen, bundel worden beleefd ver zocht, in* te zenden, tot uiterlijk 15 September aan ondergeteeken.de. De Commissie meende de gelegenheid) daarvoor nog te moeten openstellen,om dat zij nog gaarne eenjge liederen zagi opgenomen van. componisten, wier werk! tot nu toe gemist wordt. In onzen, nieuwen Roomschen natio- nalen zangbundel moeten toch liederen van onze Roomsche componisten een voorname plaats inn,emen. i Velen hebben aan, den oproep gehoor gegeven. Moge deze laatste aansporing nogl meerderen doen volgen,. WILLEM GALESLOOT. Secr. Comm. R. K. Liederenbundel.' Utrecht, Nieuwe Gracht 72. Inhoud van Tijdschriften. Katholieke Illustratie. De Illustraiie van dezen keer is weer eens buitengewoon belangwekkend door de mooie serie kieken van den optocht tijdens het Mariacongres te Maastricht en van den Duitschen Katholiekendag te Aken. Bovendien bevat het nog een fraai portret van deken J. J. Graaf. Behalve tekst bij de illustratie en eenige anecdoten brengt het de vervolgen der loopende verhalen. Land- en Tuinbouw. Kunst en Wetenschappen. Nationale Liederbundel. (Ingezonden.) De Commissie, benoemd door de Fe deratie van Roomsch-Kath. vereenigin'gen De regen en de oogst. Naar aanleiding van. de verontrustende berichten uit hei buitenland, omtrent het mislukken van den, oogst deelt prof. dr. J. Ritzema Bos, de directeur van het Phytopathologisch Instituut te Wage- ningen, aan het „Hbld." het volgende mede Over het algemeen kan het weder van; de laatste dagen zeer zeker nog een, na- deeligen invloed op den, oogst uitoefe nen. Alleen, de koolgewassen loopen vooreerst geen gevaar. Juist tengevolge van den regen, groeien deze als... kool. Voor bieten en kn.olrapen wordt het gevaarlijk omdat deze niet bestand zijn; tegen een kouden, en natten bodem. In! de gegeven Omstandigheden, hangt echter veel af van de ligging van, den grond en. de afwatering. Indien, het weder spoedig verandert kunn.en deze producten nog wel meevallen. Voor de aardappelen die nog in, den. grond zitten is -de toestand gevaarlijk'. Door de droge warmte van den voor zomer zijn deze weliswaar klein geble ven, doch ze zijn uitgegroeid. Bij dézen,1 regenval schieten de knoppen dan uit en. verwekken nieuwe knollen die groeien ten koste van den, aardappel. i Van de haver die nog te velde staat, zal weinig terechtkomen. i Ook aangaande het ooftgewas deelde prof. Bos als zijn meening mede, dat de regen nog zeer veel n,adeel kan brengen) en reeds gebracht heeft. De kleine wondjes op appelen en, peren, veroor zaakt door de insecten, zetten zich uit, de vrucht barst en de verrotting treedt! in. Wanneer er niet spoedig verandering in de weersgesteldheid komt, zal er geert sprake zijn van- een, overvloed van mooie vruchten, zooals algemeen werd ver wacht. Uit Hazerswoude schrijft men ons: De regens berokkenen veel schade aan de te veld staande gewassenj, vooral! de tarwe is tegen het bederf aan, da(a,rj de aren reeds gaan groeien,. De onlangs door de gemeente Wage- ningen voor f90.000 ten behoeve der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool aangekochte boerderij Het Groene Woud, zal binnenkort een be stemming krijgen. De minister van binnen- landsche zaken heeft aan den burge meester medegedeeld, dat als resultaat der tusschen het gemeentebestuur en de regeering gevoerde onderhandelingen, op de staatsbegrooting voor 1913 een be drag is uitgetrokken voor huur en ex ploitatie van rijkswege van gemelde boerderij. Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden den Haagschen winkelier in krui-» denierswaren J. A. K. wegens bedrie-» gelijke bankbreuk tot negen maanden1 gevangenisstraf; H. A. P. te Delft, we-» gens rijwieldiefstal aldaar, tot één jaar en' zes maanden gevangenisstraf; A. C. H* te Delft, wegens heling van de door H. A'.: P. voornoemd gestolen rijwielen en we» gens diefstal van nog een ander rijwiel tot één jaar gevangenisstraf. .Verschillende minderjarigen werden ter zake van diefstal volgens de Kinder-» wet, ter beschikking -van de regeeringj gesteld, zonder toepassing van eenigej straf, of veroordeeld tot tuchtschoolstrab De behangersknecht A. J. ,W. v. D. te 's Hage werd wegens diefstal van zilveren, lepels en vorken uit een villa onder .Voon buig, tot één maand gevangenisstraf

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2