Ingezonden Mededeellngen Eerste Roomsch Katholieke Gemengd Nieuws. Ie wakkeren. Hierbij kan ook alweer een Chili-bemesting uitstekende diensten be wijzen. Men zaait in Augustus nog raap stelen of keelen voor herfstgebruik wat Chili bij het zaaien, en later een her haalde toediening van een zwakke Chili- oplossing, geeft "een weelderig bed, waar van de zorgvuldige huisvrouw nog heel wat flesschen, die zij nog over heeft, kan vullen en steriliseeren. Toen het vorige jaar de groenten zoo schaarsch waren, hadden we daarvan een groot genot. In het laatst van Oogstmaand zaait men ook voor winter- en voorjaarsge bruik winterpostelein, aan velen onbe kend; deze groente lijkt weinig op de gewone zomerpostelein en de smaak wijkt ook van deze af; beter bekend is de veldsla, welke gezaaid kan worden van half Augustus tot begin October. Men kan er den geheelen zomer van oogsten zelfs tot einde Maart, begin April, waar na het blad hard wordt en de bloemsten gels voor den dag komen-. Een beschut plekje, op hoogen, drogen grond dient men voor de veldsla niet te zoeken; het laatste zaaisel bedekke men, ter bescher ming der jonge plantjes tegen vorst, met wat loof. De groente is goedkoop te telen; alleen wat Chili om een voor spoedig en malsch blad'te krijgen. Overi gens teert zij op de oude kracht van het voorgaande gewas; in het voorjaar maakt zij tijdig plaats voor een andere cultuur. Een welbekende, maar toch weinig ge teelde groente Ls de winterspinazie, waar van men des winters kan profiteeren, en welke ook overwintert. Men zaait haar in het laatst van Augustus en nog in September. Ze toont zich voor een Chili- gift zeer dankbaar; terecht zegt men, dat van alle bladgewassen de spinazie het meest van Chili houdt. Zij verdraagt dan ook tot 6 Kilo en meer per Are (100 vierk Meter) dat is dus ruim een half ons op een stukje van één vierkanten Meter. Voor laat gebruik is ook de Nieuw-Zee- landsche spnazie aan te bevelen, welke niet doorschiet; zij is evenwel niet win- tervast. Men weekt de harde zaden enkele dagen vóór het zaaien in lauw water. Dan is er nog een overblijvende spinazie- soort, welke eigenlijk een soort zuring is: men kan haar voorttelen door scheu ring van de struiken. Wij noemen nog als een groente, wel ke zich reeds presenteert als men in het vroege voorjaar verlangend naar een groen blaadje uitziet, de: eeuwige kool, ook wel spleetkool geheeten. De licht groen gekleurde soort valt het meest in den smaak. In Augustus plant men stek ken, zijnde de gezonde scheuten der plan ten; 't gaat zeer gemakkelijk. De jonge koolscheuten, welke zeer vroeg uit de oude stammen te voorschijn komen, zijn zeer welsmakend. Liefhebbers van radijs kunnen deze groente nog uitzaaien in Augustus en Sep tember. Hierbij moet de Chili-zak dan ook weer dienst doen, om te zorgen, dat men van het bed nog genoegzaam profiteert. Ook de wortelbedden, welke men ter overwintering heeft aangelegd, opdat in het aanstaande voorjaar de wor teltjes fluks opschieten, en 't onkruid ver hinderen baas te worden, kan men met wat droge of opgeloste Chili helpen 'Zoo doet men met al het laat gezaaide, opdat er nog een goede oogst van ko me oï, indien het moet overwinteren, groot en sterk' genoeg worde om de win terkoude te doorstaan. Men geve echter niet te rijkelijk, want ook hier geldt: overdrijving schaadt. Men zou dan het gewas eer verzwakken dan versterken. C. B. De reglementen der nieuwe landbouwscholen. Aan de in, de ,rSt. Ct." 194 opgeno men Kou- Besluiten tot vaststelling van reglementen, voor de Middelbare Land bouwschool en de Middelbare Kolo niale Landbouwschool, is het volgende ontleen.d De Middelbare Landbouwschool te Groningen heeft een twee en een half- jarigen cursus en is bestemd voor hen, die zich, na enkele jaren voorbereidend hooger, middelbaar of meer uitgebreid lager onderwijs te hebben genoten, voor de landbouwpractijk wenschen voor te bereiden. De cursus omvat drie winter-semesters en twee zomer-semesters. In de zomer semesters zal ongeveer drie maanden Schoolonderwijs worden gegeven. Het begin van, iedere semester, zoo mede de vacantie-tijden0 worden bij het in artikel 12 bedoelde huishoudelijk re glement vastgesteld. Het schooljaar omvat een winter- en een zomer-semester. Als leerling worden; slechts toegela ten ziji, die op 1 Januari van het loopen- de schooljaar itien minste den leeftijd zullen hebben, bereikt van a. voor de eerste klasse vijftien jaarb. voor de tweede klasse zestien jaar, en, c. voor de derde klasse zeventien, jaar. Ter zake Man het onderwijs' is een Schoolgeld verschuldigd, waarvan het be drag tot een maximum van; tachtig gul den, wordt bepaald door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Door hen, die slechts enkele vakken volgen, is verschuldigd voor lessen, Wel ke gegeven worden,: éénmaal per week1 vijf gulden.tweemaal per week tiert gulden driemaal per week vijftien, gul den meer dan, driemaal per week twin tig gulden, met dien verstande dat het gezamenlijk bedrag voor het onderwijs in enkele vakken niet meer bedraagt, dan voor volledig onderwijis verschuldigd is. Op- en, minvermogen,den van goeden aanleg kunnen do-or den minister van het betalen van. schoolgeld worden vrij gesteld. Leermiddelen kunpen hun kos teloos worden verstrekt. Zij die toegelaten wenschen te wor den leggen, in het openbaar een examen af, waaruit blijkt, dat zij in staat mogen, worden geacht het onderwijs in die klas te volgen. Dit examen wordt vóór het begin, van het schooljaar afgenomen, door den di recteur en de door dezen, aangewezen leeraren. j Zij, die overleggen het diploma van, te zijn geslaagd voor het ein,deixamen van een, H. B. S. 3-j. c. het bewijs van te zijn bevorderd tot de vierde klasse van een H. B. S. met 5-j. c., of het diplo ma B. der examens vaii meer uitgebreid lager onderwijs, kun,nen geheel of ge deeltelijk, en zij, die overleggen, het be wijs van te zijn, bevorderd tot de vierde klasse van een, gymnasium, k'unnen ge deeltelijk van het afleggen, van het toela tingsexamen, tot de eerste klasse worden vrijgesteld door den directeur en, door dezen voor het afn.emen aangewezen leeraren. Zij moeten, tevens overleggen de cijfers, bij een door hen afgelegd examen, als bedoeld in, het vorige lid behaald en de rapporten, in het laatste schooljaar. Zij, die overleggen het diploma van, te zijn geslaagd voor het eindexamen van H. B. S. m. 3-j. c. in de koloniën ;of bezittingen, van het Rijk of het bewijs' van te zijn, bevorderd tot de vierde klas se, van een, H. B. S. m. 5-j. c. in de koloniën, of bezittingen van het Rijik of het diploma van te zijn, geslaagd voor het eindexamen, van' een cursus voor meer uitgebreid lager onderwijs in, Ned-Indië, kunn.en zonder examen voorloopig tot de eerste klasse worden toegelaten,. Zij moeten teven,s overleggen de rapporten van hun, laatste schooljaar. Vóór Kerst mis wordt door den directeur en, de leeraren der eerste klasse over hun, toe lating beslist. Aan hen, die het onderwijs in slechts enkele vakken, wenschen te volgen, kan daartoe door den directeur in overleg met de leeraren in, die vakken vergun ning worden vlerleend. Zij kunn,en door den directeur, in over leg met de leeraren, van, het bovenbe doelde examen worden, vrijgesteld Aan het reglement voor de Middel bare Koloniale Landbouwschool te De venter is het volgende ontleend: De Middelbare Koloniale Landbouw school heeft een drie-jarigen, cursus en is bestemd voor hen, die zch na enkele jaren voorbereidend hooger, middelbaar of meer uitgebreid lager onderwijs te hebben genoten, voor de landbouwprak- tijk in |d)e tropen, en in het bijzondeir in de koloniën en bezittingen van het Rijk wenschen voor te bereiden. Aan hen, die zulks verlangen wordt be halve in de voorgeschreven vakken on derwijs verstrekt i n Fransch, en Duitschj Javaansch, Soendaneesch en Madoe- reesch, terwijl door den minister van landbouw vakken, aan de bovenstaande kunnen worden toegevoegd. Bij het onderwijs wordt zooveel mo gelijk rekening gehouden met de bestem ming der leerlingen. De bepalingen betreffende den leeftijd voor toelating, de toelatingseischen en het schoolgeld zijn gelijkluidend aan die van de Middelbare Landbouwschool. Voorts bevatten de reglementen bepa lingen omtrent de leervakken, voor den directeur, voor de leeraren enz. Botercontrole. B. en W. van Vlissingen, stellen den raad voor eene verordening vast te stellen op het merken van boter, waarin, de gelegenheid opengesteld wordt om boter die een vetgehalte heeft van ten minste 80 pet. en in behoorlijken, staat verkeert te doen voorzien van een, ge meentelijk waarmerk, hetgeen den koo- per de zekerheid geeft, dat de partij de gemeentelijke controle is gepasseerd. De invloed van gekleurd licht op planten. In Frankrijk heeft men interessante proeven genomen, welke zich over meer dere jaren uitstrekten, om vast te stellen hoe de verhouding is der planten in haar ontwikkeling onder den invloed van gekleurd licht. Tot dit doel bouwde men een viertal kleine broeikasten en wel verschillend met rood, groen en donkerblauw glas, en het vierde met gewoon ongekleurd glas, om de in deze laatste kast geteel de vruchten als grondslag bij de veijge- lijking met de onder gekleurd glas ver kregen e te beutten. Alle vier kassen waren wat betreft lig ging, inrichting enz. geheel overeenko mend gebouwd, hadden steeds dezelfde temperatuur en de warmte- en ventila- tie-toestellen 'waren zoö' aangebracht, dat dat een binnendringen van het gewone licht en dus verandering of verwisseling met het gekleurde was buitengesloten. Een proef met begonia's bewees dat de wasdom door rood licht het meest be gunstigd wordt. Men zette namelijk op 1 Augustus in alle vier de kassen planten van een voet hoog. Drie maanden later waren deze onder het blauwe glas nau welijks gegroeid, onder het gewone glas waren ze vier voet hoog, onder het groene zes voet en onder het roode glas hadden ze een hoogte van 16 voet be reikt. Hiertegenover staat dat de planten on der het roode glas zich zeer gevoelig toonden tegen het minste tochtje,, terwijl die uit de blauwe ongevoelig bleven. Intéressant warén ook de proeven, die men genomen heeft mét aardbeien,. Het resultaat deed hierbij zien dat de vruch ten in de blauwe kas van Atei tot Oc tober onveranderd bleven zoowel wat betreft het uiterlijk als den smaak'. Proefnemingen met jonge eikenplant jes hadden geheel anderen uitslag dan, die met begonia's. Weliswaar had ook hier de roode kleur den grootsten in vloed op den groei, doch was de inwer king van het blauw sterker dan die van, het groen en wit. Men legde eikels op den zesden Mei anderhalven. voet diep inn bloempotten en plaatste in elke kas tien potten. Van deze eikels kwamen, op in de witte kas 5, in de roode even veel,, in de blauwe drie en in de groende twee. i Op 26 September van het volgend jaar was de hoogte gemiddeld in de roode kas 171/a voet, in de blauwe 101/2^ bij wit 61/2 en in de groene 41/2 voet. In Februari van het derde jaar van onderzoek waren de bladeren uit de met gewoon glas bedekte k'as alle geel ge worden, in de roode dito, tenvijl ze in ide groene en blauwe kas alle geheel groen gebleven waren. Een on,derzoek naar de stevigheid van het hout bracht het gun stigste resultaat bij de eiken in de met gewoon glas gedekte kas. Deze proeven zijn van groote prak tische waarde. Ze geven de mogelijkheid aan de hand den groei van, planten te bevorderen of tegen te houden, het rijpen, van vruchten te beïnvloeden, en den duur van haar goed blijden te bestendigen,. Nieuwe Uitgaven. Maakt front voor onze Persl Door p. fr. E. J. B. Jansen O. Pr. Paul Brand, Bussum. Ze zijn allen het lezen en.... het over wegen waard die drie en twintig hoofd stukjes welke de brochure ons op een beperkte ruimte van 64 bladzijden aan biedt. 't Is juist het korte wat aan deze beschouwingen in de verschillende hoofd stukken kracht geeft en ze den naam doet verdienen van „populair"- mis- schienn hadden sommige nog wel wat wat korter kunnen zijn. Als men den in houd van deze brochure wil aangeven, kan men dat niet beter doen, dan door ze een illustratie te noemen van het woord van onzen Heiligen Vader Pius X, hetwelk in het eerste hoofdstuk wordt aangehaald: „Tevergeefs zal men kerken bouwen, prediken, missies houden, scho len stichten, want dat alles zal vernietigd worden, als men niet tegelijkertijd het de- fensief-offensief wapen weet te hand haven van een eerlijke en oprechte Katho lieke pers." Opgemerkt dient nog te worden dat de schrijver in zijn beschouwingen onder het woord „pers" verstaat niet alleen de dagbladpers, de krant of de pers in een meer beperkten zin, maar ook in het algemeen het gedrukte woord, boe ken, brochures, tooneelstukken, tijdschrif ten, vlugschriften, etc., of de pers in een meer uitgëbreiden zin. Een nuttig ep verdienstelijk werk om deze brochure te lezen en te versprei den! De vrijmaking der Engelsche Katho lieken, door J. B. van Dijk. „Futura", Leiden. De gunstige ontvangst, die het werk over Lamennais van denzelfden schrij-.- ver bij dezelfde uitgeefster verschenen, ten deel is gevallen, maakte ons verlangend met deze nieuwe studie vrucht kennis te maken. Deze ken nismaking is niet tegengevallen. Breed uit, maar toch niet langdradig, geeft de schrijver een door de vele geschied kundige bijzonderheden historisch-hoog- staande beschouwing over dat voor den Katholiek zoo bijzonder belangwekkend tijdperk in de geschiedenis van Enge land: de vrijmaking der Engelsche Katho lieken. Een overzicht van de titels der vier en twintig hoofdstukken belooft veel wetenswaardigs en prikkelt tot lezen. En, dank zij ook de aangename en vlotte schrijftrant, de lezing van dit ruim twee honderd pagina's beslaande boek ver moeit niet, maar boeit. Ongetwijfeld zullen de lezers van dit boek zich gelukwenschen, dat de schrij ver nog een andere studie belooft, een over Jozef von Görris. Zoo daaruit de zelfde eruditie blijkt, dezelfde belezenheid en kennis van de behandelde stof kan de schrijver reeds te voren zeker zijn van succes. De groote Zondares, naar Anna Freiïn von Krane. Tweede yitgaaf. C. L. van Langenhuysen, Amsterdam. Dat dit boek een tweede uitgave be leeft, is een meer dan gewone aanprij zing. Wat dit boek als roman mist, door het tamelijk-gezochte en vrijwel-gerekte van de ontknoopingen, door het dikwijls gekunstelde en onnatuurlijke van de sa menspraken, wint het weer door de rag fijne, natuurgetrouwe en nauwkeurig-vol- gehouden teekening van de karakters. Men geniet van het begin tot het einde als men beschouwt het door het heele verhaal heen lichtende karakterbeeld van Magdalena, de groote zondares, met op den achtergrond het zoo echt-menschelijk optreden van verschillende andere per sonen. Van meerdere karakters zouden we kunnen aantoonen, dat de teek-ening daarvan een meesterhand verraadt. Daar bij komt nog, dat de tijdsomstandighe den, waarin het verhaal speelt, met zoo groot mogelijke nauwkeurigheid worden geschilderd. .Te verwonderen valt het dus niet, dat dit werk een tweede uitgave heeft mogén beleven. Wij wenschen er hetzelfde succes aan, als aan de eerste, a 30 cent per regel. Levensverz. Mij. te Haarlem. Tarïeï XVII. KoGpscin voor dadelijk ingaande LIJFRENTE en Renle voor iedere f 100 Koopsom. Leeftijd. Koopsom voor iedere f 100 rente wanneer deze betaald moet worden Rente voor elke f 1UU koopsom de rente de rente de rente te bet. te bet. j te bef. Jaarl, Halfjaar!. Driem. Jaari. Halfiaarl. LJriem. 60 1117 1143 1156 8.95 8.75 8.65 61 1076 1102 1115 9.29- 9.07 8.97 62 1035 1062 1075 9.66 9.42 9.30 63 996 1022 1035 10.04 9.78 9.66 64 956 982 996 10.46 10.18 10.04 65 917 943 956 10.91 10.60 10.46 66 878 904 917 11.39 11.06 10.91 67 839 865 879 11.92 11.56 11.38 68 801 827 840 12.48 12.09 11.90 69 763 790 803 13.11 12.66 12.45 70 726 752 766 13.77 13.30 13.05 Na den dood van een lijfrentenier(ster), geniet deze bovendien van de bijzondere voordeelen bepaald bij art. 12 der bijz. voorwaarden. Inhoud van Tijdschriften. Van Onzen Tijd. In het jongste nummer, waarin, Frits Lensvelt bij eenige reproducties de Wee- ner Sezession behandelt, becin,digt pa ter de Veer z'ijn artikel over M. Herbert, Ruth Klop vervolgt het artikel over Vlaamsche muziek. Aan poezie bevat het een gedicht van Ann,a AghinaWitte Koe. j i De Varende Zanger. Behalve een paar gedichten, bij een waarvan (Muziekvizioenen van, Leo Speet) de redactie de opmerking plaatst dat de mededeeling over het gebruik maken van teksten door componisten, er niet op slaat bevat het Augustusnum mer het vervolg vande Dorpspastoor en het volkslied en een doorwrocht artikel over Volkszang door Verrijt bewerkt naar het Duitsch. li Katholiek Sociaal Weekblad. Mr. A. Tepe ziet de mogelijkheid tot vrijstelling van personeele belasting van inrichtingen tot algemeen, nut, eens wat nader onder het oog. C. A. Gerritiseln schrijft over de R. K. Vredesbeweging. Voorts bevat het de gewone rubrieken. Sint. Franciscus. Het maandblad van de derde orde be- vot o.m.Maria Geboorte Pater Nicolausi Rijswijck, Vredestichters, Ridder en Mar telaar, Gebreken en Deugden en,z. Een lesje. Een paar nachtwakers op de landbouwtentoonstelling te Zut- phen vonden in de kiosk d-er verlotings commissie een cartonnen doos met f127. Een van hen ging den algemeenen pen ningmeester waarschuwen, .die het geld tot zich nam en in de doos een briefje legde, waarop hij met slordige, ver draaide .hand had geschreven: „Wel be dankt voor het onbeheerde gelt." Men kan zich het beteuterde gezicht van het commissielid, die het geld achtergelaten had, voorstellen, toen hij in plaats van het geld, waarmee hij een koe, voor de verloting aangekocht, moest betalen, dat waardelooze briefje vond, maar zeker ook zijn zuurzoeten glimlach, 'toen men hem de geheele toedracht mededeelde. 'tWas in'tusschen een buitenkansje voor de nachtwakers. Ze kregen elk een flinke belooning voor hun oplettendheid. Vergiftiging? Te Giethoorn is een zekere O. ernstig ongesteld gewor den na het gebruik van eenige mootjes paling, die zijn broeder hem gegeven had. Daar de paling hem niet goed smaakte, ai hij ér slechts weinig van en wierp den hond 'een p.aar mootjes toe. Gulzig at deze het toegeworpene ojy en stierf. O. werd érnstig ongesteld en leed aan hevige benauwdheden. Zijn toestartd is thans iets beter. Nader meldt men nog: Van de beide broeders was de eerste, die bijna het slachtoffer der vergiftiging schijnt te zijn geworden, getrouwd, en de ander ongehuwd. Van de erfenis, welke geruimen tijd ge leden ieder van hen ten deel was ge vallen, moet de ongehuwde nog in het volle bezit zijn; bij den andere moet het tegendeel het geval zijn. De zaak is reeds in onderzoek. Brutale diefstal. Bij de firma S. Spijer, in de Kalverstraat te Amster dam, is men gistermorgen tot de ont dekking gekomen, dat een van de vitrines was opengemaakt en een aantal voor werpen, waaronder een parelcollier, ter gezamenlijke waarde van f 5000, ont vreemd. Vermoed wordt, dat men zich door insluiping toegang tot den winkel, waarin zich juist een enkel oogenblik niemand bevond, heeft verschaft en zoo doende zijn slag heeft geslagen. De firma heeft een belooning van f250 uit geloofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke kunnen leiden tot terug brengen van de ontvreemde goeder en. Een reuzenbeest. Op een der boerderijen van de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord is een stier verkocht, die het kolossale gewicht had van 914 K.G. Ecu veteraan. Te Cocksdorp op Texel overleed Donderdag op 80- jarigen leeftijd de oud-postschipper Jacob' Buijs, broeder in de orde van den Ned. Leeuw. De heer Buijs was lid van het plaatselijk bestuur der N.- en Z.-H» Red dingmaatschappij en nam persoonlijk deel bij het redden van vele schepelingen. De overledene was in het bezit van vele me daille, o.a. van de groote gouden medaille van de N.- en Z.-H. Reddirigmaatschappij. Aniline-vergiftiging. Een geval van aniline-vergiftiging heeft zich' te Oosterbeek voorgedaan bij een kellner, van hotel Schoonoord. Een paar stoffen schoenen waren zwart gemaakt door een schoenmaker met een praeparaat, dat niet door leer heendringt, doch wel door deze stoffen schoenen. Bovendien waren de schoenen bij gebruik nog niet goed droog. De drager werd blauw over het heele lichaam, doch de ijlings ingeroepen ge neeskundige hulp mocht het gelukken het gevaar spoedig af te wenden. (N. A. Ct.) Branden. Te ^wartegat (O.) is. de behuizing van J. Gerrfts door onbe kende oorzaak afgebrand. Niets werd gered en niets was verzekerd. Te Rozendaal is het huis van A1. .Törenbos afgebrand. Ook de inboedel ging geheel verloren. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. ,Te Wam el is de kistenfabriek van A. van Ojen afgebrand. Verzekering dekt de schade. Toen gistermorgen de vrouw van den landbouwer Kniest in de 'schuur achter de boerderij aan den Plattenbur- gerweg te Arnhem met een brandendel lucifer de legnesten der kippen inspec teerde, vatte het hooi daarin vlam. In een oogwenk stond de schuur, waarin hooi, stroo en ongedorst graan van boeren uit'de omgeving geborgen waren, in lichtelaaie. De schuur brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Een gevaarlijke zeereis. —De; opvarenden van de mailboot „Liamone", behoorend aan de Compagnie Fraissinet,- hebben Woensdag een gevaarlijk avon tuur beleefd. Het schip was uit Marseille vertrokken met bestemming naar Ajaccio.: Onderweg had de kapitein reeds wegens den dikken mist de vaart doen vermin deren en extra uitkijken op het dek ge plaatst Plotseling zagen dezen voor den1' kop van het schip de rotsen oprijzen van' het eiland Maine, waarop de „Liban'-A enkele jaren geleden reeds was vergaan.. Vele van de 300 passagiers, die aan', boord waren, bevonden zich op het dekf en zagen het gevaar. Er ontstond een;} geweldige paniek, waarbij vele vrouwen;^ flauw vielen. De stuurman echter wist' het schip zoo handig te sturen, dat het' op 2 meter afstand van de rotsen stopte^ en toen achteruit kon stoomen, waardoor, het aan een groot gevaar ontkwam. De ijs b e rg e n. De „Corsican'y die den 12en dezer bij Belle Isle, New-*} Foundland, op een ijsberg is gevaren'i is eergisteren te Liverpool binnengeval len. Ofschoon op de waarschuwing vartj den kijkuit de machine met volle kracht achteruit sloeg, liep het schip recht ort den ijsberg in. De boeg werd een metera of drie ingedrukt, maar er bleek geen) schade dicht bij de waterlijn aangebracht^ te zijn. Toch werden de reddingbooten; naar buiten gezwaaid en 'eenige Italianen^ sprongen er vast in. De schotten werdenj gesloten, en een draadloos verzoek om1 hulp uitgezonden. Maar toen er geen) gevaar bleek te zijn, werd dat verzoek) herroepen. Er viel een honderd ton ij$(J aan boord. Het voorschip had Zondag! een negentien voet (duim?) waterbinnenj De reizigers hadden den kapitein eeift gouden horloge en een beurs met goud stukken geschonken. Smokkelen van saccharine. Tengevolge van het ontdekken van -een? uitgebreiden saccharine-smokkelhandelfj heeft de puitsche douane de visitatie de^ treinen aanmerkelijk verscherpt, Meestal

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6