Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. 3. Help de Roomsche pers door haar advertenties te bezorgen. Gij kunt dat: a. door bij voorkeur te koopen bij die firma's, die in uw blad adverteeren b. door die firma's aan te moedigen om voort te gaan met in uw blad te adverteeren; c door de reizigers, die bij u willen ïakoopen, aan te raden te adverteeren 'm uw blad of anders weg te blijven. Vooral dit laatste mort in slaan. 4. Waar gij maar kunt, maakt propa ganda voor uw blad en de Katholieke pers. 5. Als uw blad zich eens vergist wat elk blad overkomen kan, hang dat niet •direct aan de groote klok of vergroot dat niet, maar schrijf aan de redactie, om de zaak tot klaarheid te brengen. 6. Zend ook eens bij gelegenheid een woordje van aanmoediging aan den staf der redacteuren. Dat zijn ook mensdien, die voor een goed woordje niet onge voelig zijn. Zij ondervinden zooveel on dank en verkeerde beoordeeling; laat ze ook eens wat anders ondervinden. 7. Vergeet nooit, dat in den onge- Ujken strijd tegen de liberale godsdienst- looze pers de Katholieke pers een kom mervol bestaan heeft Van rijk worden is geeit sprake; maar als alle Katho lieken ook een Katholieke courant lazen en de neutrale bladen de deur uitdeden, dan zou de Katholieke pers ten minste een behoorlijk bestaan hebben. De opening der Staten-Generaal. Naar de „TeL" verneemt, is hei zeker, dat de nieuwe zitting der Staten-Generaal ditmaal door H. M. de Koningin in per soon zal worden geopend. Internationaal congres voor zedelijke opvoeding. Het 2e i niemationaal congres voor zedelijke opvoeding, dat te 's Gravenhage gehouden wordt, werd gisterochtend ge opend door den voorzitter van het Nederl. Uitvoerend Comité, den heer R. A. van Sandick, die den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder, grootmeester jhr. S. M. S. de Raniiz, verzocht den innigen dank van het congres aan de hooge Beschermvrouwe over te brengen en voorts mededeelde, dat de Prins eere-voorzitter van het congres, verhin derd was aan de werkzaamheden deel te nemen. Nadat de heer R. A. van Sandick, als voorzitter van het Nederl. Uitvoerend Comité zijn openingsrede had uitgespro ken, sprak jhr. de Ranitz als vertegen woordiger van H. M. de Koningin- Moeder. Hierover zie men op een andere plaats in ons blad. Daarna werd de heer R. A. van Sandick gekozen tot president van het congres. R. K. Bond van Directeuren en Commiezen der Posterijen en Telegrafie Zooals bekend, is in den laats ten» tijd een streving tot uiting gekomen, tot op richting van een Katholieke vereenjgingi voor hoogere ambtenaren van Posterijen; en Telegrafie. Thans is de zaak zoover gevorderd, dat in beginsel tot stichting! van zulk een vereeniging kan worden be sloten. De ofldergeteekend€i]p hebben zich tot een commissie vereenigd. Laat dan alle R. K. Directeuren en Commiezen zich aanmelden voor het lid maatschap. Geen enkele blijve van verre. De aanmelding worden bij voorkeur gericht tot den 'laatst ondergeteekende. (Het zenden van een, naamkaartje is daartoe voldoende.) J. L, Bloemen, Hoofdcomm. der Tel. J. J. Schoon, Comm. der Tel. 1 klasse. 'E: A. Bongenaar, Directeur te Groenlo. H. C. Bongenaar, Comm. der Post. lekl. ij. B. O. Hendrix, comm. der Tel. lei kl. j. Renier, Directeur den Burg (Texel.) L. A. J. Verpalen, comm. P. en T. 3e kl. J. H. Waterborg, comm. P. en T. 4e kl. Postkantoor Rotterdam. De Middenstandsenquête. De Staatscommissie voor de Midden standsenquête (ingesteld bij K. B. van, 15 September 1908) is in den laatstai tijd een belangrijk eind met haar werk zaamheden gevorderd. Gelijk vroeger al reeds medegedeeld is, werd eerst van wege de Commissie in een groot aan tal gemeenten een schriftelijke enquête gehouden. Door daartoe aangestelde en quêteurs werd aan de hand van door de vakgenooten ingevulde vragenlijs ten en van persoon)ijk1 onderzoek een beschrijving opgesteld van den toestan,d van de ter plaatse bestaande midden- standtebedrijven, Vele verslagen kwamen, op dleze wijtze gereed. I I Dit zeer uitgebreide materieel werd vervolgens door de Commissie verwerkt. ;De gegevens omtrent d'e verschillende bedrijven verkregen, moesten verzameld, gecontroleerd en soms belangrijk worden 'aangevuld,daar bij de schriftelijke enquête niet ieder bedrijf geheel tot zijn redht gekomen is. Hiertoe werden van ieder vak voorloopige resume's opgemaakt, .waarin de aard van het bedrijf en de ^toestand der ondernemers behandeld worden. Op vergaderingen van de Com missie werden deze resumé's voor het meerendeel reeds behandeld en bespro ken met bestuurders van patroonsveree- 'nigingen en andere vakkundigen ten ein de nadere inlichtingen, en zoo noodig een vingerwijzing voor een. aanvullend jonderzoek te verkrijgen. Het ligt in het voornemen der Com missie om na omwerking dezer resumé's als vertrouwelijk stuk aan verschil lende patroonsyereenigingen en vakkun digen te zenden, ten einde advies daar omtrent te. verkrijgen, Op dezelfJe wijze worden ook eenige belangrijke onderwerpen als het ciediet- wezen, de vakopleiding enz. behandeld. Met het eindverslag is tevens reeds een aanvang gemaakt, zoodat het eind van. de werkzaamheden der commissie bin nen niet langen tijd te verwachten is. De diamantnijverheid. Aan htt door ons vermelde manifest, onderteekend door „eenige honderden roosjesslijpers", wordt in de kringen van den A. N. LX B. absoluut geen waarde gehecht. Ook bij de firma Asscher is er niets van bekend, dat roosjeswerkliedcn a.s. Maandag niet aan den arbeid zullen gaan, waartoe in het bewuste manifest wordt aangespoord. Niet onwaarschijn lijk acht men het, dat men hier te doen heeft met pogingen van buitenstaanders om tegen den A. N. D. B. stemming te maken. Voor de Tariefwet. Er zal weer een confectiefabriek wor den opgericht, nu te Deventer. Hoeveel van die fabrieken lelt ons land nu al vraagt het „D. v. N.-Br." Verleden jaar is er een opgericht te Sneek voor 200 werkiieden; en deze fabriek in Deventer is, gezien de aan nemingssom, ook geen kleintje. De theoretiseerende vrijhandelaars zeg gen er komt een gulden invoerrecht op een pak kleeren, dusworat zoo'n pak een gulden duurder. 't Werkt automatisch, schreef de Tel. Maar de pientere zakenlui denken er anders over. Zij bouwen fabrieken. Maken in ons land, wat er voorheen er buiten werd geproduceerd. En de buitenlander mag blijven*" in voeren, o ja, doch over de vraag, wie het invoerrecht betaien zal, hij of de Nederiandsche verbruiker, daarover zal de binnenlandsche industrie een hartig woordje met 'hem spreken. KORTE KRONIEK. Prins Hendrik is voornemens Maan- d:igmiddag half drie ten gemeentehuize te Monster de destijds door den Kon. i Natioualen Boud Het Oranjekruis toe gekende Prins Hendrik-medailles uit te reiken, en wei in tegenwoordigheid van het bestuur van dien bond en van de Z.-H. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Dit is de eersie maal dat deze medailles worden uitgereikt. In een te Zwolle gehouden vergade ring van onderscheidene afgevaardigden en belangstellenden uit het hoofd-kies- district Ommen en omstreken is definitief besloten een Cnr.-historisch weekblad uit te geven voor Twente. Deze courant zal den naam dragen van „De Overijselaar". Gisteren zijn te Nijmegen begonnen de nationale wedstrijden voor politie honden, uitgeschreven door de Koninkl. Ned. Poütiehondvereeniging, welke Zon dagnamiddag eindigen. Gi Heren werden dé wedstrijden ongeveer een uur bijge woond door Z. K. H. Prins .Hendrik. LEIDEN, 24 Augustus. Overdracht rectoraat. In eene plechtige bijeenkomst van den Sen^"t der Rijksuniversiteit zal op Dfns- dag 15 September a.s., des namiddags te 2 uur, in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw in het openbaar de overdracht plaats hebben van het recto raat der universiteit door prof. dr. F. Pij per aan zijn ambtgenoot prof. dr. B. D. Eerdmans. 'Eerstgenoemde zal daarbij in voldoening in zoo verre aan art. 115 wet H.O. verslag uitbrengen van de voor naamste lotgevallen der universiteit in het afgeloopen studiejaar. Op 4 September a.s. wordt nabij de schietbanen in de duin,en te Katwijk een aanvang gemaakt met het opslaan, van een tenten,kamp voor het le en 3e Bataljon van het 4e Regiment-lnfanterie uit Delft en Gouda, die van 12 tot 21 September zullen deelnemen aan, de oefeningen van, dat Regiment in de om streken van Leiden. Met het opslaan van dat kamp is be last een detachement militairen van, het 4e Regiment onder bevel van den, Ka pitein G. F. Riesz, waaraan wordt toe- gevoegd een detachement militairen van, het Regiment Genietroepen uit Utrecht. Voor het examen Hoogduitsche taal (Lager Onderwijs) is geslaagd de heer F. Reindersma, alhier. Bij het te Utrecht gehouden acte examen schoonschrijven is geslaagd de heer A. Schuling ste Bodegraven. ALPHEN. De gemeenteraad zal verga deren op Vrijdag, den 30en Augustus 1912, des voormiddags te 10 uren. Op de agenda staat: Voorloopige vast stelling gemeente-rekening, dienst 1911, nadere behandeling van het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van veror deningen op de heffing en invordering van gelden voor het gebruik maken van de gemeentelijke los-, laad- en opslag plaats. Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener gratificatie aan een- gemeente-veldwachter, wegens 25-jarigen trouwen dienst. Voorstel van B. en W. met betrekking tot de levering van lei dingwater voor landbouwdoeleinden. Aanbieding gemeente-begrooting, dienst 1913. Wijziging begrooting, dienst 1912. HAARLEMMERMEER. In de paar jlaatste jaren is het buurtschap Ringdijk bij Hillegom, enorm uitgebreid, zoodat het v.er.k.e.er aldaar steeds drukker. wordL In verband daarmede zullen de bewoners trachten aldaar een behoorlijke straat verlichting te krijgen, hetgeen met het oog op het verkeer aldaar wel wensche- lijk is. Aanluiting aan de gasverlichting te Hillegom zou in dezen wel de meest gewenschte oplossing zijn. Als gevolg van het rijden der spoortrein is het verkeer te Nieuwven- ixep ook drukker geworden. Men zal daarom trachten de toegangsweg naar het station, dat dicht bij het dorp is gelegen, des avonds behoorlijk verlicht te krijgen, h etgeen wel noodzakelijk zal blijken met de winteravonden,. Te Hoofddorp heeft men de stations weg van gemeentewege reeds behoorlijk verlicht. HAZERSWOUDE. Als aanvulling van een gisteren door ons opgen,ornen be richt, kunnen we mededeelen, dat bij dat bij de in September te houden ma noeuvres in onze gemeente 850 man zul len worden ingekwartierd. 800 aan, den Rijndijk en 50 in het dorp. Gisteren was het een feestdag voor de oudere leerlingen der openbare school. De vereeniging „Trouw School bezoek" vierde haar 25-jarig bestaan en deze herdenking viel samen met een, tocht naar de villa „Karmel". te Bloe- mendaal. Begeleid door de muziek der „•Harmonie" werd de reis onder plas regens begonnen, doch door goed weder begunstigd, voortgezet. Op de villa aan gekomen, overhandigde de bewoonster de douairière Visser van Hazerswoude, den voorzitter der vereeniging, 't hoofd der school A. Fortgens, een prachtig vaandel, waarop het Hazerwoudsche wa pen in kleuren was aangebracht en waar aan een groote herinn,eringsmedaille hing met toepasselijke inscriptie. Met een toespraak tot de Vrouwe, tot de com missie van „Trouw Schoolbezoek" en tot de schoolkinderen aanvaardde de voor zitter dit kostbaar en van goud schitte rend geschenk. Nadat de kinderen zich hadden ver maakt, werden ze ontvangen, in de eetl- zaai. Aan tafel hadden plaats geno men 56 kinderen en, 16 commissieleden. Ook de terugreis was zeer aangenaam. Bijgelicht door een aantal fietslan taarns, kwam de stoet, voorafgegaan door de muziek, op het dorp terug. KATWIJK. Door den Minister van Oorlog is aan den milicien D. Nappe van het 4e Reg\mènt-ïnfan,terie uitstel verleend van opkomst voor herhalings oefeningen tot 7 April 1913. KATWIJK AAN ZEE. Op den pu- blieken afslag waren de prijzenri volle pekelharing 1.18.4016.60, 18.70 maatjes dito f 14.1014.50; makreel f 10.9011.45, alles per kantje. LISSE. Bij Beschikking van den Mi nister van Oorlog is aan de echtgerpote van den milicien H. Groen,ewegen van het 4e Regiment-lnfanterie vergoeding ingevolge art. 84 der Militiewet toege-. kend tot een bedrag van f0.40 per dag. NOORDWIjKERHOUT. Van vvege de St. Elisabethsvereeniging wordt a.s. Zondag voor het laatst eene tentoonstel ling gehouden van de prijzen,, welke in den loop der volgende week zullen wor den verloot voor een zeer schoon doel. Voor allen, die belang stellen in, het werk der vereeniging is deze tentoon stelling een kijkje waard. Men vindt er een eetservies, een lamp, enz., ter wijl ook loten van een zeer soliede da mesfiets verkrijgbaar zijn tegen den prijs van slechts een kwartje, ten bate der arme zieken, dezer parochie. VOORHOUT. De Raad dezer gemeen te zal vergaderen op Donderdag 29 Augustus 1912, des voormiddags ten half 11. Op de agenda staat Vaststelling gemeenterekening 1911. Aanbieding ge- meentebegrooting 1913. Comptabiliteit. Gratificatie politie. Wijzigi'ng verorde ning regelende jaarwedde onderwijzend personeel. WASSENAAR. De gemeenteraad zal vergaderen op Maandag 26 Augustus a. s. 's namiddags 2 uur. Op de agenda staat: Reclames in zake Hoofdelijke Omslag Af- en overschrijving op posten der Be grooting 1912; Gemeente-rekening over 1911 Benoeming van twee onderwijze ressen, op de voordracht zijn geplaatst voor school no. 1 1. Mej. J. Valk, 2. Mej. J. C. H. Vitrirïga, 3. Mej. J. Smits, voor school no. 2: 1. Mej. J. S. Schoe- vers, 2. Mej. R. L. Tilma, 3. Mej. J. Bonnema; Voordracht ter benoeming van twee leden van het collegie van Zetters voor 's Rijks directebelastingen, wegens periodieke aftreding van de heeren W. Paddenburg en F. C. de Lamaar.Vast stelling rooilijn voor Oostdorperweg en Kerkstraat; Atbraak huis, bewoond door H. v. d. Boog; Aanleg voetpad langs den Schouwweg no. 1 Voorstel aanstelling architect; Vaststelling bedrijfsverordening Gasfabriek; Vaststelling bedrag zeker heidsstelling kassier - boekhouder Gas fabriek; Aansluiting boerderij „Bellestein" van C. Nell aan GasfabriekPlaatsing bliksemafleider op Gasfabriek; Voorstel procedure contra B. v. d. Barselaar, in zake wederrechtelijke toeeigening van gemeente-eigendom. GEWESTELIJK GEMENGD. D. de B., werkzaam te Ter Aar,; en geen onbekende bij de politie, ont vreemde aldaar 'bij zijn vroegere patroon een fiets en verborg dien bij een; familie- lid te W o u b r u g g e. De fiets is heden in beslag genomen en; tegen dep dader is DiacesrverbaM öDeemaaiil Onderwijs. R. K. Leergangen voor de letteren enz. in aansluiting niet on,ze vroegere me- dedeelingen hebben wij liet genoegen te kunnen berichten, dat voor bovenge noemde Stichting zich een Curatorium heeft gevormd, bestaande uit de vol gende Heeren Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal, te Leiden. W. H. Bogaardt, lid van de tweede Ka mer der Staten-Generaal te Breda. Dr. Ch. A. M. van Dam, Hoogleeraar aan liet Groot (Seminarie te Den Hoeven. Mgr. Arn. F. Diepen, Directeur der R. K. Kweekschool te Den Bosch. Dr. P. J. M. van Gils, Hoofd der Studiën aan 't College Rolduc, te Kerkrade. Mgr. Dr. J. A. H. G. Jansen, Pastoor te Jutfaas; Mgr. L. E. Jansen, Deken van Amster dam. W. J. H. Prinzcn, Lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, te Hel mond. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Maastricht. |Jhr Mr. Th. Smits van Oyen, Lid der Ge deputeerde Staten van N. Brabant, te Eindhoven. Mr. A. J. M. J. Baron van, Wijnbergen, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Arnhem. In Amsterdam en in Den Bosch zijn reeds eenige Leergangen opgericht, terwijl over de oprichting van andere nog wordt onderhandeld. De R. K. Leergangen zullen worden geopend met een H. Mis, waarna de do centen zich voorstellen een.ige openbare lessen te geven, toegankelijk voor alle belangstellenden. Voor Amsterdam is de opening bepaald op Zaterdag 14 Sep tember voor den Bosch en zoo noo dig voor elders zal de dag van opening nader worden bekend gemaakt. Leger en Vloot. Proef met trekhonden. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat bij het regiment grenadiers en jagers een proef zal worden genomen met trekhonden voor het vervoer van mitrailleurs. De kapitein, jhr. C. A. J. Meijer, van genoemd regiment, wordt belast met het nemen van de proef, ter wijl hem, naar het Vad. verneemt, is opgedragen 8 geschikte honden met tuigen aan te schaffen, waarvan 4 in België en 4 in Nederland. Sport Concours hippique. In het te Meppel gehouden concoprs hippique behaalde in het nummer:groot springconcours voor springpaarden, ge reden door officieren en heerrijders den, öden prijs Fox van Until. F. j. J. Trap man te Leiden. Land- en Tuinbouw. Voor Moes- en Bloemtuin, enz. Nu de oogsttijd van enkele peer- en appelsooiten weder aanslaande is, mee- nen we. dat het dienstig kan zijn om eens een enkel woordje te zeggen over het plukken en verder behandelen der vruch ten. De manier toch, waarop het oogsten -thans nog door velen geschiedt, is wel de slechtste, welke men zou kunnen uitdenken. En wat zijn de menschen ook in dit opzicht hardleerschZegt ge er iets van, dan haalt men ongeloovig de schouders op, zoo men u al niet uit lacht. Wij woonden het bij, dat op een tuinbouwlezing de spreker 't p. 1 u k k e n van peren aanbeval. „Och kom, meneer, gekheid", zei er een, „daar hebben we geen tijd voor, dien kunnen we beter besteden." De spreker trachtte toen dien man en zijn verder gehoor aan het ver stand te brengen, dat met het plukken volstrekt geen tijd verloren gaat, dat de daaraan bestede tijd in den regel goed betaald wordt. Slaat men nl. de vruchten van den boom, dan wordt wellicht f3 per mud gemaakt, maar voor gave vruch ten wel het dubbele; voor fijne soorten het driedubbele. Fijne tafelperen worden in 't klein vaak verkocht tegen 10 a 15 cent per stuk. Welk verschil is er tusschen geschudde of afgeslagen vruch ten en geplukie? En waarom is het zoo verkeerd de vruchten af te slaan Ik zag daarmee het vorig jaar een land bouwer bezig: fijne tafelperen sloeg hij met een langen stok af. Maar er werd meer afgeslagen dan peren: ook vele korte takjes. Ik liet den man, met wien ik een. praatje maakte, die takjes goed bekijken, en maakte er hem attent op, dat daarop krachtige, sterk gezwollen oogen voorkwamen. Deze oogen hadden het volgende jaar bloemen kunnen voort brengen. En toen werd hiet den man duidelijk, dat hij op dat oogenblik reeds voor twee jaren oogstte. Dit was even wel nog maar een begin van het kwaad. Wie zulke afgeslagen vruchten nauw keurig beziet, merkt, dat zij bijna alle min of meer gekwetst zijn. De landbou wer, die ze in den regel dadelijk ver koopt, wordt van de rotte plekken, die door dat kwetsen ontstaan; niet veel gewaar, doch de opkooper -des te meer, en 't spreekt van zelf, dat hij om die reden slechts een lagen prijs zal geven. .Want moet de handelaar de' gekwetste een poos bewaren, alvorens ze naar de marlet te kunnen brengen, dan zullen in dien tusschentijd vele onverkoop baar worden. 'iWordt te wéinig bedacht, hoe teer sommige vruchten zijn. Fijne tafelperen, maar eens met den duim bedrukt, zullen kort daarna gaan rottennatuurlijk! allereerst op de plaats, waar de vrucht gekwetst is. 'tls dus geen wonder, dat vele verkoopers daardoor maar het halve geld voor hun waar krijgen. Geplukte* dus gave appels en peren, kunnen veel langer duren. Oogst men vruchten, bestemd voor de fabrieken, dan mag men schudden; ook niet alfslaan, om bovengenoemde redenen, 't Schudden ge schiede echter eerst, wanneer de vruchten zich gemakkelijk van den b oom loslaten; anders zou door te krachtig schudden toch nog vruchthout naar. beneden komen. Er is evenwel nog meer, dat in acht genomen moet worden, wanneer men voor zijn tafelappelen en -peren een flinken prijs wil maken. Na geplukt te zijn, worden de vruchten eerst in een ondiepe mand gelegd, de plukker kan deze over de schouders dragen; is ze vol, dan ledigt men haar in een grootere, doch ook ondiepe mand. Dit doe men niet door overstorting, maar door de vruchten in de handen te nemen en over te leggen, 'ils zelfs aan te bevelen onder in de inand een laagje hooi te leggen, of houtwol of iets dergelijks. En dan vervoere men de manden op wagens met veerenwagens zonder veeren stooten te veel. Fijne tafelperen dienen bij ver zending ieder afzonderlijk in een stuk vloeipapier te zijn gewikkeld; de verpak king kan gelijk aan die van sinaasappels plaats hebben. C. B. Rechtszaken. Dood door schuld. De ritmeester J. j. N., van het 2de regiment huzaren, wiens gerechtelijke ver volging inzake het verdrinken van twee huzaren in de Maas, indertijd door den generaal-majoor commandeerend officier in het 2de militaire arrondissement. L. de Bmyn werd belet, heeft nu toch voor den Krijgsraad in dit arrondissement te 's-Her- togenbosch terecht gestaan. Hij is bij von nis van dien krijgsraad schuldig verklaard aan het door schuld veroorzaken van den dood van een ander, gepleegd door een ambtenaar in de uitoefening van zijn ambt. tweemaal gepleegd (art. 30 van het Wetboek van Strafrecht) en te dier zake veroordeeld tot drie weken hechtenis. De veroordeelde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het Hoog Militair Gerechtshof. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnem.ngen verricht in aen morgen van 24 Aug. 1912, medegedeeld door het Kont Nederl. Meteorologisch Instituut te Dc BildiJ. Hoogste barometerstand 762.0 lHorta. Laagste barometerstand 749.2 Skagen. Verwachting tot den avond van 25 Aug.: matige tijdelijke krachtige zuidelijke tot zuidwes telijke wind, betrokken tot zwaarbewolkte lucht, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren, des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 boekhouder, 3 kantoorbedienden, 1 witter, 2 behangers, 1 schilder, 1 letterzetter, 1 ban ketbakker, 2 bakkers, 1 verpleger, 4 loopknech ten, 8 losse werklieden, 1 huishoudster, 1 werk-s ster. Gevraagd. 1 zetler-drukker, 2 zadelmakers, 2 schoenmakers, 2 netwerkers. Burgerlijke Stand. ALPHEN. G e b o r e nZ. van J. C. Rietveld en H. van Dam. Suzanna Klazina d. van P. G. Vèrmeulen en S. van der Veer. Ondertrouwd: A. L. v. d. Hoorn, jm. 24 jr. met A. G. v. d. Berg, jd. 21 jr, W. M. Bakker jm. 25 j. met J. J. Boerefijn, jd. 26 jr. Getrouwd: W. van Egmond en M. van Arkel. N. Zuidam en S. Spruijt. HAZERSWOUDE. Overleden: Gerardus Joannes van Mcurs, oud 6 maanden. KATWIJK. Geboren: Cornelis z. van A. van Dijk en G. Nijgh. Trijntje d. van C.van Duijvenbode en Jac- Hoek. Steintje d. van G. van Duijvenbode en A. van Duïjvenbode. Maartje d. van J. van Duïjn en A. Schaap. Helena d. van J. B. van Duijvenbode en A. Kruijt. Maartje d. van J. Messemaker en Kl. den Hollander. Leendertz. van G.Guijt en N. Hoek. Gehuwd: C. de Groot jm. en G.Brusseejd. Overleden: Dirk Hoek 1 m. Dirkje de Jong 17 j. Wiliempje Zuijderduin 53 j., echt - geuoote van J. Klok. Hendrik Schaap 67 j., echtgenoot van C. Ouwehand. NIEUWKOOP. Geboren: lohanna Marga- retha d. van D. Tijsterman en E. Kromhout. Adrïanus Albertus z. van J. J. van Kessel en M. Nieuwenhuizen. Josepbus Anthonius z. van J. van den Helder en J. van Capel. Theo- dorus z. van M. van Dam en G. J. Lunenburg. Pleun z. van J. van Soest en D. Sonnenberg. Johannes z. van N. de Jong en W. de Vos. Arie z. van G. Nap en G. de Kruiff. Getrouwd: Jasper Zuijdervliei 37 j., te Wilnis en Adriana Antonia Zijerveld 40 j. Overleden: Cornelia van 't Woudt 5 m. Op de hoogte! Gelezen in een1 lofrede op Mgr. den Bisschop van Haar lem (N. Zeeuwsche CrL) „Hiervan legt zijn bisschoppelijke werk zaamheid gedurende de negen jaren dat hij den zetel van Sint Bavo be kleedt, een schitterende getuigenis af."' Onvoldoende voor kerkhistorie, zegt de „N. Haarl. Crt." Branden. Te .Terwispel zijn de boerenbehuizinge en schuur van den heer. M. F. v. Z. geheel afgebrand. .Verzeke ring dekt de i&chade. Donderdagmiddag i>s te Wittelte, gem. Diever, de boerenplaats, bewoond! door J. Siccama, en toebehoorende aait de weduwe L. J. Brink, afgebrand. Dej geheele oogst is verloren gegaan. Huisi en inboedel waren laag verzekerd. Door onbekende oorzaak ont-« stond hedenmorgen brand in een

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2