225 3e Jaargang. No. 872, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. plT BLAD VERSCHIjNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Augustus 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. v Familie-relaties. Mr. S. van Houten bejammert in een Staatkundigen Brief" den „Rooden (Dinsdag" met 'den optocht voor alge meen 'kiesrecht. Is het misschien, omdat ijhet den oud-liberaal zoo hard valt zijn iiroode broeders in het linksche bloc te feien ijveren voor algemeen kiesrecht, ter- jjwijltoch volgens hem het tegenwoordig ■kiesrecht, voor zoover het de mannen betreft, geen wijziging behoeft?, Hij geeft er «en andere reden voor jaan. Dat gezwets der roode broeders hover de heerlijkheden van die roode (Dinsdagen, zal de politieke leiders van ((rechts voedsel geven voor hun bangma kerij tegen de sociaal-democraten. En jde schade en schande van hun roode ■broeders zal ook moeten gedragen wor- ïden door de andere partijen van het iinksche bloc. Luister naar mr. S. van Routen .zelf: „En nu zou ik wenschen, dat ook in "de sociaal-democratische kringen overwogen werd, hoe zeer optochten .als de nu weder voorgenomene, met tall het gezwets over de heerlijkheid Van die „roode" Dinsdagen, geschikt zijn de overmacht der clericalen te be vestigen. Zij streelen persoonlijke gevoelens ■van enkele leiders, misschien voorna melijk van een enkelen, maar door Voedsel te geven aan de clericale bang makerij verzwakken zij bij de stembus de positie van links tegen rechts. De pociaal-democratie als partij wint er (niet door en in den strijd, dien de li beralen in de andere volkskringen te gen de clericalen voeren, verzwakken zij de liberale groepen, op wier steun bij herstemmingen tegen clericalen zij toch ook zelf hopen," Hls toch lastig zulke familie. En hoe Kan men er aan ontkomen zich door zul- fce citaten niet te desavoueeren. Maar nog 'n andere bemerking (wat blijkt de band, die alle vrijzinnige (partijen samenbindt onder het motto: „Tegen de clericalen" stevig te zijn! BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Als de laatste van de zeer tegenstrij- Idige berichten waar zijn hebben, de Atbaneezen (die tot gistermorgen gelegenheid hadden, ide voorwaarden van de regeering aan te nemen, indien zij het niet deden zouden ze worden aangevallen daar- jtoe nu allen besloten. De berichten uit '(Uskub melden, dat de toestand beter is .geworden en de bevolking gerustgesteld fc. De aftocht van de Albaneezen, is be- igonnen. Drie bijzondere treinen, met Albanee zen en hun, leiders zijn gisteren reeds jlit Uskub vertrokken. De regeering had tee om niet te hunn,er beschikking ge- jsteld. De winkels worden weer geopend en 'de straten krijgen hun, gewone aanzien. Uit Saloniki komt echter nog een be richt dat driehonderd Albaneezen zich FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean. NAAR JÏET FRANSCH. ^4> Een beetje spijtig, dat zij zich zooveel ijnoeite had gegeven voor een zoo dood- gewonen bezoeker, verklaarde Meg, dat l'zij met haar kennis van de wereld fiern aanstonds had beoordeeld, zooals hij iiwas, heelemaal niet chique. Moeder Crus- jtaud voegde er in haar teekenachtige taal ;aan toe: „De kaak ruikt altijd naar de jharing!" m. a. w.persoon en manieren verraden hun afkomst. En mejuffrouw Espérit, getrouw aan (haar zedepreekende zending, hernam met (waardigheid „Beiden vergist gij u. Niet zijn nederige lafkomst kan men broeder Claudius tot Verwijt maken. Hebben niet de schitte rendste deugden de meest nederige po sitie geadeld? Maar wèl betreur ik, dat fle goede kloosterling zich ondankbaar toont, dat hij kleinzielige wrok koestert, tiat hij niet geheel en al den ouden tnensch heeft kunnen afleggen, in cén |woord, dat zijn ziel geen vleugels heeft" hebben willen meester maken, van het wapenmagazijn te Durazzo, waar zij, n,a een verwoed gevecht door de gendarmen, en de bevolking werden, afgeslagen. JLJit de grensdistricten van,' Montenegro komen nog voortdurend ernstige en ver ontrustende berichtetv De strijd moet daar het karakter van een bloedige guer rilla hebben aangenpmen. De opwinding wordt er steeds grooter. Berane moet zijn ingenpmen met hulp van de Malis- soren. Drie duizend Alban.eezen uit Di- bra en een aan,tal Mirdieten zijn volgens de „Köln. Zeitg." nog in, aantocht. De Porte heeft naar Cettinje een nota gezonden, verklarende dat de verzekering als! zouden geen Montenegrijnsche sol daten aan de gevechten, aan de grens hebben deelgenomen, onjuist schijnt te zijn, naardien de aanvallers onder bevel van Montenegrijnsche officieren staan. Het Turksche gebied is geschonden en, Turkije heeft daarom krachtdadige maat regelen genomen. Wij aanvaarden, be sluit de nota, geen verantwoordelijkheid voor hetgeen er gebeuren zal, indien gij de Montenegrin,en niet terugroept. De mogendheden moeten de Porte hebben medegedeeld krachtige stappen te zullen doen te Cettinje. Niettemin neemt de Porte gewichtige militaire maatregelen. Bulgarije heeft de verzekering gegeven, dat het den vrede niet zou verstoren,. De voortr durende opwinding in Bulgarije en het niet juiste begrip omtrent de strekking van graaf Berchtold's voorstel hebben te Sofia de avontuurlijkste geruchtdn doen ontstaan. j i De correspondent van de „Vossische Ztg." te Sofia heeft bij gezaghebbende personen navraag gedaan en meent de houding van de Bulgaarsche rqgeering als volgt te kunnen, kenschetsen Bulgarije tracht nu of nooit en, zoo spoedig mogelijk meer waarborgen te krijgen voor de verbetering van, den toe stand in Macedonië. Bulgarije wil Tur kije den oorlog 'verklaren, als de Alba neezen de autonpmie verkrijgen over een kunstmatig gealbaniseerd Macedonië. Van den vrede valt nog het volgende te vermelden,: Terwijl er nog steeds geruchten loo- pen over voorloopige vredesonderhande lingen op Zwitsersch gebied, vertelt men, te Konstantinppel, dat niet daar, maar te Parijs onderhandelingen aangeknoopt zouden worden. De Turksche gezant te Londen en, de Turksche gezanten te So fia en Cettinje zouden, er voor overkomen en dan een oud-gezant van Italië meft twee secretarissen van de Conrsulta ont moeten. Het ministerie van buitenjandsche za ken moet echter bevestigd hebben, dat met Italië half-ambtelijke besprekingen zijn begonnenAls wij de eischen en de voorwaarden van Italië zullen kennen en indien zij blijken aannemelijk te zijn en niet te strijden, met het belang, de waardigheid en de eer van Turkije, dan, zullen wij ambtelijke onderhandelingen VIII Mijn vader en broeder Claudius koes terden aanstonds groote sympathie voor elkander om welke reden: om hun gemeenschappelijk niet hoog intellectueel standpunt, of om eenige andere reden, ik weet het niet. „Wel", antwoordde mijn vader na de uiteenzetting van onze grieven, „als de afkomst van broeder Claudius een ge ringe is, moet het hem als te grootere verdienste worden aangerekend, dat hij geworden is wat hij is, een man van hart." „En zijn vijandigheid dan tegen her tog Jean!" Mijn vader stopte zich boos de ooren. „Ik heb je al meer gevraagd, mij met rust te laten ten opzichte van dien hertog Jean. Ik heb geen partij voor hem te kiezen, wijl ik hem niet heb gekend. Ik ken daarentegen broeder Claudius, en ik meen hem te kunnen beoordeelen naar de wijze, waarop hij zijne taak vervult. Gave God, dat ieder van ons evenveel geweten en zelfverloochening voor de zijne toonde!" Bij die woorden keek mijn vader mij van ter zijde aan. Hij had mijn vacantie- werk voor een groot gedeelte onafgedaan gevonden, en zijn ontevredenheid daar aanknoopen,. Tusschenkomst van Euro- peesche zijde zou nutteloos zijn. In China heeft in de jongste dagen, (berichten over een aanslag op Joean.sjikai, inmiddels tegengesproken, deden, het vermoeden) eenige opwinding geheerscht. De oor zaak lag in de terechtstelling van, een tweetal generaals, die van deeln,ame aan een complot tegen de jonge republiek be- Sjchuldigd waren. De nationale vergadering had, besloten nadere inlichting te vragen nopens de bewijzen waarop die officieren zijn, ge vangen genomen en zonder vorm van proces terechtgesteld. Joeansjikai heeft het verzoek van de NationaleVergadering, dat de eerste minister en de minister van oorlog der vergadering de terechtstelling van de generaals uit Han,kau zouden op helderen, afgewezen. De president heeft de leden van. de Nationale Vergadering uit Hoepei uitge- noodigd hem te bezoeken. Hij on,tving hen vriendelijk en. verklaardehun de houding van de regeering. De bezoe kers waren bereid de Nationale Verga dering over te halen er njet toe over te gaan de regeering in, staat van be schuldiging te stellen. Al9 er geen reactie intreedt, is n,u de crisis voorbij. De correspondent van, de „Times" te Hankau meldt, dat men de terechtstel ling van geaeraal Tsjeng Tsjin Woe daar met onverschilligheid opneemt. Men, vindt daar, dat de man zijn, lot had1 ver diend en men, denkt dat de opwinding te Peking zal ophouden, zoodra bekend is geworden, /vat men van, hem wist. Voorts maakt men pit het voorval de goede gezindheid op, die tusschen Joe ansjikai en geaeraal Li Joean Hoeng heerscht, die den president tot de terecht stelling heeft aangespoord. Over den toestand ia China meldt de correspondent verder: De rijstoogst ia het Jangtsedal is overvloedig en ook voor de andere voortbrengselen, behal ve voor katoen, zijn de vooruitzichten, goed. Generaal Li Joean Hoeng hand haaft de orde. Hierin slaagt ook de gou verneur van de provin,cie Hunan. In heel China neemt de welstand toe. De loonen zijn opgeslagen en, de groote vraag naar arbeiders voor den oogst vermindert de werkeloosheid. De officieren vormen nog steeds een gevaarlijk elemen,t, maar van de overige bevolking verlangt het overgroote deel naar rust en vrede. Ofschoon Soenjatsen, veel invloed blijft behouden, beschouwt men hem voor het oogenblik niet als gevaarlijk. Duizen,den hebben Woetsjang verlaten, en de be hoefte aan arbeiders in Hun,an heeft de positie van de regeering versterkt. GEMENGD. Een bericht uit Rome meldt dat onder leiding van, Marconi binnenkort op het Va ti ca an een station, voor draadlooze telegrafie zal wor den ingericht. Keizer Frans Joseph moet den H. Vader een zeer kostbaar ge schenk aangeboden, hebben. Het is een bijbel van groote waarde, daar 't vol over was niet verdwenen, toen ik hem zei, dat ik veel poëzie had gelezen en mij in het boksen, paardrijden, het turnen, het raketspel en andere edele ontspan ningen had geoefend. „Zijn geest te verrijken, sportman te zijn, man van de wereld, dat alles is heel mooi", zei hij, met z'n eng'én kijk op de zaken; „maar 'n nuttig man te wezen is heel wat gewichtiger. Houd je voor 't oogenblik maar bezig met je studiën, met het candidaatschap, waar voor je werkt, en de rest zal van zelf komen." Ik zuchtte. Thans, nu ik genoten had van het kasteelleven, van het groote aris tocratische leven, van oen soort van ko ningschap, scheen me het denkbeeld, mijn doorluchte persoonlijkheid weer op te sluiten binnen de vier muren van een lyceum, mijn nobel karakter te plooien naar de algemeene tucht, een afschuwe lijke vernedering toe. Dit oud kasteel met zijn ruime afmetingen, de tuin met zijn maejstieuse symmetrie, jhet eeuwenoude park, de kalme, serieuze, ietwat eentonige gewoonten, welke wij hadden aangeno men, al die zaken, welke sedert twee maanden ons bestaan vormden, kwamen ine, op het oogenblik van ze te moeten laten varen, dubbel aantrekkelijk, schier onmisbaar voor, en ik verbeeldde jne, gens kenn,ers een der hoogst zeldzame exemplaren is van de oudste gedrukte uitgave van den bijbel na dien van Gu tenberg. - De Keizer van Duitschland zal zich den 12den September te Wil helmshaven aan boord van, zijn jacht Ho- henzollern begeven, om het einde van de oefeningen, van de vloot bij te wonen. Er nemen aan, die-oefeningen 23 linie schepen deel, onder welke 8 van, de grootste. Bij zijn verblijf te Wilhelms haven zal de Keizer ook het standbeeld van zijn voorvader admiraal de Coligny onthullen. De directeur-generaal van finan ciën en de minister van koloniën van Portugal hebben een, reis aan gevangen naar Engeland, Frankrijk en Nederland. De gemeenteraad van Butzbach, een stad in Boven-Hessen, heeft het denk beeld geopperd, dat alle Hessische ge meenten met meer dan 3000 zielen een gemeenschappelijk verzoekschrift aan het ministerie van bin,nenlandsche zaken zul len richten over de kwestie van d e duurte van dë levensmiddelen- Men zal daar het ministerie in, vragen, om bij den Bondsraad voorstellen te doen tot vergemakkelijking van den in voer van levend en, geslacht vee, af schaffing van het invoerrecht op Deensch vleesch en verzachting van de voorschrif ten op de vleeschkeur. De ingeschrevenen bij de marine hebben het voorstel van de Compagnie des Messageries Maritimes tot een scheidsrechterlijke oplossing van het geschil aangenomen- Zij zullen onder zeker voorbehoud aan boord gaan vóór dat de uitspraak gevallen is. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is de directeur van het post en telegraafkantoor te Groenlo E. A. Bongenaar eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven en be noemd tot commies der telegrafie lekl.; is benoemd tot directeur van het post kantoor te Musselkanaal J. Wessels Boer thans commies der posterijen en telegra fie, 2e kl. is aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoek van Holland P. Hacquébard, eervol ontslag verleend, zijn bevorderd tot hoofdcommies der telegrafie M. Dolhain en P. Raadsveld, beiden thans commies der telegrafie 'le klasse; is aan den adjunct-directeur bij den dienst der posterijen L. J. Keiser, eervol ontslag verleend; is de le luit. der genie E. Scher- penhuijsen Rom te 's Gravenhage voor een termijn van drie jaren ter beschikking gesteld van den gouverneur van Suriname om te worden belast met de betrekking van ingenieur, souschef van het departe ment van Openbare Werken en Verkeer in die kolonie; is mr. L. L. BeckeringTi van Loenen, kantonrechter van Paramaribo benoemd tot lid van het Hof van Justitie in de kolonie Suriname. Défilé voor H. M. de Koningin. Gisterochtend hebben twee batterijen van het korps rijdende artillerie uit Arn hem, die van Maandag af gekampeerd hebben in de legerplaats bij Oldebroel^ voor de Koninklijke familie op het paleis Het Loo gedeifleerd. Na afloop werden de manschappen onthaald in de manége in 'het koninklijke park, waarheen zich ook de Koninklijke familie met gevolg gaf. De diamantnijverheid. Na gezamenlijk onderzoek van het onderwerp van het tusschen hen han gende geschil, zijn de firma I. J.Asscher en den A. N. D. B. tot de volgende conclusies gekomen: le. dat de firma Asscher is gekomen tot de erkennning, dat niet staande ge houden kan worden de door haar geuite meening, dat de loonstandaard in de roosjesbranche zou zijn gedaald en dat haar uit dien hoofde loonsvermindering zou moeten worden toegestaan; 2e. dat de A. N. D. B. is gekomen tot de erkenning, dat de firma Asscher, gezien de aard der grondstoffen en het gevorderde fabrikaat, hooger loon betaalt dan onder soortgelijke omstandigheden gemiddeld betaald behoort te worden. De A. N. D. B. aanvaardt, urt hoofde van het sub 2 genoemde, de door de firma Asscher voorgestelde loonregeling, zoodat eene vermindering van 15 pet. op de tarieven der firma voor het roosjes- slijpen zal worden ingevoerd. Heden is op alle afdeelingen weer het werk begonnen. Alleen de 130 roos- jesslijperg, die reeds vijf maanden waren uitgesloten, beginnen eerst Maandag, te gelijkertijd met het in gebruik nemen van het nieuwe gedeelte der fabriek. Winkelsluiting. De Kamer van Arbeid voor deTabaks- industrie te Rotterdam heeft zich, volgens de „N. R. Ct.", met een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin zij zegt; dat zij met belangstelling heeft kennis genomen van de bij den raad ingekomen adressen en voorstellen in zake het vraag stuk der wettelijk vervroegde Winkelslui ting en van wat over deze quaestie tot dusverre in den Raad is gezegd. Adressant wenscht nog in overweging te geven, dat nagegaan worde of wel noodig en mogelijk is, dat een eventueel zelfde sluitingsuur zal gelden voor alle en alle soorten winkels, daar het haar niet onmogelijk voorkom^, dat voor een bepaalde branche een later sluitingsuur worde vastgesteld dan het wettelijk- normale. Zoodanige ruimte van sluitings maatregelen komt immers ook in het buitenland wel voor en zoodanige con cessie wordt daar wel verleend, inzonder heid aan sigarenwinkels. Te Delft is in verband met het bij den raad ingekomen verzoek, om eene verordening, regelende de winkelsluiting, met de Delftsche Handelsvereeniging, de Hanze en vier andere middenstandsver- eenigingen een commissie gevormd,welke een onderzoek zal instellen naar de mee ningen in deze van de winkeliers. dat ook ik een holle leegte zou achter laten in dit wereldje, waarvan ik mij als de spil beschouwde. Ik vroeg me angstig af, wat er in mijn afwezigheid zou worden van de bewoners in den omtrek, van de ondernemingen van broe der Regimbertus, van de roeping van den kleinen Picard, van de ondeugend heid van den kleinen Gauchenet, van het groote,' verlaten salon op het kasteel, van de ronddolende schim van hertog Jean. Het was dus een groote verrassing voor mij, toen mijn vader van den direc teur van het lyceum een schrijven ont ving meldend, dat een vreeselijke typhus- epidemie over de stad was gekomen en wegens die omstandigheid de terugkeer naar het lyceum voor onbepaalden tijd moest worden uitgesteld. Nooit is me een vacantie zoo aange naam geweest als die eenige weken van onverwachte verlenging. Het liep al ver in de maand October, en in deze berg achtige streek, waar de koude vroeg in valt, genoten wij van de vereenigde voor deden van zomer en winter. De boom takken wiegden zich nog groenend boven onze hoofden, terwijl de doode bladen, reeds den bodem bedekkend, kraakten onder onze voeten. Het was een waar genot, na in den kouden morgenmist te hebben geloopen, het gezicht gestriemd door een snerpenden wind, zich 's mid dags te koesteren in het zonlicht van een prachtigen middag, en den avond te eindigen in den hoek van de ruime haarden, waar vroolijke vuren vlamden en knetterden. Tot overmaat van geluk had het jacht seizoen eenige beweging in de streek! gebracht. Eenige soirées werden gegeven, waarop wij verzocht werden en die het hoofd van Meg heeleinaal op hol brach ten. Het was een voortdurend ontpakken van hoeden met veeren, lichtgele hand schoenen, linten en franje, een oogen- streelend vertoon van lichtblauwe en rooskleurige japonnen, een onophoudelijk zetten van papillotten, en als mijn zuster, gekapt als een schaap, met honderdeu krulletjes en om door een ringetje te halen, in het rijtuig stapte en zich naast mijn vader neerzette, die zich heel kiein maakte, uit vrees van Meg's japon te kreuken, riep moeder Crustaud geest driftig uit „Wat is ze mooi, onze juffer! In de salons zullen er slechts oogen zijn, om naar haar te kijkenAls ze nu maar niet al ten huwelijk gevraagd wordt!" (Wc réi □gd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1