21 BUITENLAND. BINNENLAND. Sc Jaargang, No. 871. Bureau OUDE! SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. OIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, jf 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco oer post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Augustus 1912. De ADVE^Ssj'TiEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden ir^^Jlingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis beryijsnumm^jP^^Kmtract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Klein ï3-='F'ifs, -rénkaas f32.50. (geen hand's- M 7,l'®n) betrekkingen 1-iglveren JMjja: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop —5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 15.— 1 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Qoedkoope Journalistiek. iNaar aanleiding van onzen driestar van {(Maandagavond ontvingen wij ,een schrij- yan van de redactie der „N. R. Cl", die zegt daarin te lezen, dat „haar (onze) oud-correspondent te Berlijn zijn particu liere correspondentie van 12 .Augustus aan haar (ons) blad vertaald heeft uiit de „Neue Züridher Zeitung". „Wij moeten", |uidt het verder, „allen schijn van waar heid aan uwe beschuldiging ontnemen, aangezien onze oud-correspondent se dert jaren feeds eveneens correspon dent is van de „Neue Züricher Zeitung", (om het slechts bij diiit blad te laten. Het vaderschap van de corresponden tie in ons blad;, komt hem dus even goed toe als van die in genoemd Zwit- ©ersch blad, zoodat van journalistieken .roof geen sprake is." Wie zouden wel eens willen weten, jvie nog meer uit onzen driestar een be schuldiging van journalistieken roof heeft (gelezen. Wie kunnen duis niet aan het ver zoek, waarmede het schrijven .beëindigd iwordt, voldoen: een niet geuite beschul diging intrekken. Werkelijk, wij zelf hadden niet anders dan zulk een .antwoord van de „N. R. Cf' verwacht. Ons doel was alleen de aan dacht ta vestigen op de singuliere coïn cidentie: een gelijkluidende correspon dentie in de „N. R. Ct" en een ander jblad, en dat in de „N. R. Ct", die, doet ze het al niet zelf, haar kolommen ter beschikking stelt van de beruchte „ka tholieke zijde" otm daarin da katholieke, pers te kleineeren en minderwaardig te verklaren, te schimpen op het gebrek aan icorrespondenties of af te dingen op der- zelver kwaliteit. W;e wilden doen zien dat zelfs die groote liberale bladen, die zoo prat gaan ,op ihun „particuliere correspondenties", daarvoor dikwijls bediend worden door een soort correspondentie-bureau .(al is jdat dan één mkn) dat zich zeifis de moeite biet geeft een „eigen correspondentie^ voor ieder blad te maken, doch voor het gemak de rest „blauwt" of er een woor delijke vertaling van maakt. Het is bijna eenzelfde boerenbedrog als waaraan sommige kleinere (heusch ook liberale en z.g. neutrale) bladen zich schuldig maken, wanneer ze boven be richten die ze, als wij, van corresponden- itie-bureaux ontvangen, met een breed ge baar zetten: „onze correspondent te Dan zouden we in de zoo achterlijk gesmade roomsohe pers, wel oorspron kelijker correspondenties kunnen aanwij zen. V* Nogmaals„Zedelijke Op voeding". Van 22 tot 27 Augustus gaat te 's- (Gravenhage een „Congres voor zedelijke Opvoeding" gehouden worden, 'tls in ternationaal overal vandaan komen de paedagogen, die nu een.s knusjes want Ze hebben ook boottochten en, feestmalen Sn 't zicht zullen uitmaken; hoe men *t kind het best zonder godsdienst kan Ibpvoeden. Er is veel voorbereidend werk verricht voor deze samenkom'st, welke deze nieu wigheid vertoont, dat de inleiders der /verschillende onderwerpen, hun proza iniet zullen voorlezen, of voordragen, wijl wat zij te zeggen hebben reeds in, extenp jsb gedrukt staat in 't programmaboek, i zoodat onmiddellijk de debatten kunnen iaanvangen- Een uitstekende maatregel, welke in, *t algemeen navolging verdient, doch in zonderheid in dit speciale geval nuttig ,Zal wezen, want er zal heel wat tijd npo- tdig zijn voor debat. We lezen toch in 't Handelsblad, jdat zeer veel voor het congres gevoelt: „Er zijn onder de belangstellenden die de drie boekdeel en referaten bij- eengepend hebben,, velen die merk waardig onrijpe denkbeelden verkon digen, er zijn uitnemende deskundi gen bij, die belangrijke zaken ernistig bespreken." Is 't niet om te gieren„velen,,. die Inerkwaardig onrijpe denkbeelden ven- jkondigen." Indien zulks wordt toegegeven door jeen orgaan, dat groote belangstelling poor het congres aan den dag legt, nu, za.1 't de spuigaten wel uitloop en. Op breede schaal heeft men blijkbaar inleiders uitgenoodigdwie ,een denk- beeldje had over zedelijke opvoeding mocht het verkondigen, al was 't nog zoo „onrijp". Van een wei-voorbereid congres mag men .verwachten,, dat er louter, uitnemende deskundigen be langrijke zaken ernstig bespreken." Hier evenwel moet worden geconstateerd, dat er ook nog wel personen komen, naar wien te luisteren het ide imoeite waard zal wezen. i Arme „zedelijke opvoeding", welke op die wijze moet worden bevorderd. Gij wordt daar ten congresse eenvoudig ge worpen in een brouwketel, waarin ook voor „merkwaardig onrijpe denkbeelden" plaats is. En dan hoopt men, dat uit het mengsel nog wat goeds zal voortko men. Wij hebben er niet veel verwachting van. Inmiddels zijn er nog, die er zich over verbazen, dat onze Christelijke re geering zich niet heeft doen, vertegen woordigen in het eere-comité van 't con gres. 't Verwondert ons geenszins. Integendeel. Theorie en practijk. Te Groningen is door de S. D. A. P. overeenkomstig het besluit op het laatste grongres 'n Jeugd-organisatie gesticht. Reeds op veertienjarigen leeftijd kunnen jongens en meisjes lid worden. Het is de bedo.eling den jongelui meer inzicht te geven in maatschappelijke vraagstukken. Het winterprogram zal nog niet veel omvatten. Men zal beginnen met lees- avonden, waarop de 'een of andere so cialistische /brochure zal gelezen en besproken iworden. Het |is uit het 'hier gemelde duidelijk; dat in de opvoeding der jeugd, zooals de S.D.A.P. die wil inrichten, een tendenz, een strekking ligt, nl. de strekking, dat door de opvoeding zullen gekweekt wor den goede leden van de S. D. A. P. Maar ....moet men de jeugd totdat ze zelf kan oordeelen en dat is toch niet het geval op 14-jarigen leeftijd niet neu traal opvoeden, buiten elk godsdien stig, staatkundig of ©economisch stelsel? We hebben toch zoo iets dikwijls door leden der S. D. A. P. hooren beweren, als zij zich verzetten tegen het bijzonder onderwijs. i Theorie en practijk! Theorie: de opvoeding moet ge schieden buiten elk godsdienstig, staat kundig of ©economisch stelsel. Practijk: de opvoeding moet ge schieden buiten elk Christelijk stel sel; de socialistische theorie werkt echter daarbij heilzaam, want men Jcweekt er goede sociaal-democraten door. ALGEMEEN OVERZICHT. iDe groote buitenlandsche pers staat vol berichten en commentaren over de steeds loopende vredesgeruchten Wederom weet de „Voss. Zeitung" te berichten dat ernstige besprekingen tus- schen Italiaansche en, Turksche onder handelaars spoedig in Zwitserland op nieuw zullen plaats vipjden, en, naar hier in diplomatieke kringen, stellig verklaard wordt, zullen deze onderhandelingen zeer spoedig bevredigende resultaten hebben. In verband met dit bericht, mbet meii er wellicht waarde aan hechten, dat de wali van Rhodos, Soebhi bei, die als krijgsgevangene in, Italië heeft vertoefd, te Konstantin,opel is aangekomen. Vol gens het „Berl. Tagebl.", wordt zijn aankomst in de Turksche hoofdstad veel besproken. Men gelooft, dat hij mede- deelingen van dö Italiaansche regee ring betreffende den vrede overbrengt. De walk die na afloop van zijn zending naar Italië zal terugkeeren, heeft een lang onderhoud met den grootvizier ge had. 1 Een mededeeling die de vredesgeruch ten komt versterken is nogv dat de re- geering bijna de geheele om Smirna sar mengetrokken militaire macht i\aar Roer melië wil zenden. Men is reeds overge- gaan tot vermindering der Dardanelles troepen. i De regeering motiveert idezen maatregèl staande vredesonderhandelingen aanval- hiermede, dat in verband met de aanj- len niet meer te vreezen zijn. Tegelijkertijd bevestigt men in amb' telijke Turksche kringen, dat de Italiaaiir sche vloot zich voor de Dardanellen be vindt, en men legt er vrees voor een! nieuwen aan,val aan den dag. Eenige oorlogsschepen kruisen, voor den ingang van de golf van Smirna. Turkije en Montenegro schijnen van beide; kanten steeds meer op een oorlog aan te drijven- Een ver gadering te Cettinje heeft verzet aarif geteekend tegen de wreedheden, die de Turken te Berane gepleegd hebben, en een motie aangenomen, welke verlangt dat de regeering Turkije den oorlog zal verklaren. Onder de bevolking nemen de gisting en de oorlogszucht met den dag toe. De Montenegrijneu zetten de vijan delijkheden tegen (ftefane voort, idat her haaldelijk gevraagd heeft om versterkin gen, Ibrahim Pasja heeft de reservisten van Ipek en Dzjakowa onder de wapens geroepen. Deze reservisten zullen0 wan neer ze aan het bevel gehoor geven, naar Berane gezonden worden. De minister raad te Konstantinppel heeft op zijnj protest .tegen ,de gebeurtenissen ,te Be rane uit Cettinje ten antwoord gekregen, dat de Montenegrijneu, die Berane aan vallen, niet behooren tot de geregelde troepen. De Porie heeft hierop den ge zanten verzocht de opmerkzaamheid bij hun regeeringen te vestigen op de hou ding van de "Man,tenegrijnen om ern stige verwikkelingen te vermijden,- De mogendheden mbeten, nu de regee ring van Montenegro uitgenoodigd heb ben hun troepen uit Berane terug te trekken. Over de kwestie ontving de „Koln,. tg." irog licc volgende lialf-ambiolijikG- telegram uit Berlijn. Een oorlogsverklai ring aan Montenegro zou voor Turkije een, uitkomst zijn uit den, moeilijken binnen,landschen toestand. Niettegen staande de ernstige bedenkingen zal Tur kije waarschijnlijk tot dit middel zijn toevlucht nemen. Geen groote mogend heid zou er belang bij hebben de Oos- tersche kwestie weer op het tapijt te brengen. Daarom zal waarschijnlijk ook geen groote mogendheid er genoegen mee nemen, dat Montenegro op eigen gelegenheid onlusten verwekt. De heele kwestie is voor Europa te belangrijk1, om toe te laten, dat Montenegro zelf standig een oplossing tracht te vinden. Het Beiersche episcopaat heeft een gemeenschappelijk schrijven tot den Bondsraad gericht om aan te dringen op afschaffing van de bestaande I Jezuietenwet De „Köln. Volksztg." publiceert den tekst van het schrijven, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „De verbonden regeeringen staan voor een beslissing (over het bekende Beiersche decreet) die van zeer groote beteekenis is voor het innerlijke leven, van de Katholieke Kerk en waarvan den uitslag door de Beier sche Katholieken met spanning en zorg tegemoet wordt gezien „De ondergeteekende aartsbisschop pen en bisschoppen van het koninkrijk Beieren zouden hun herderlijken plicht verzuimen wanneer zij na zouden laten in zulk een ernjstigen toestand hun stem te verheffen voor de eischen .van het recht en de gerechtigheid. Zij voelen zich gedwongen uiting te geven aan de ernstige bezorgdheid die hen en, hun dio- cesanen vervullen, zou, wanneer regeling van de wet zou worden voorgeslagen, gegrond op overwegingen,, die nog van kracht waren ten tijlde van, het ontstaan der wet. „De Jezuietenwet van 4 Juli 1872 is de eenige uitzonderingswet in het Duit- sche Rijk bestaande. Ze is door de Duit- sche Katholieken altijd beschouwd als een ongerechtigheid en een onverdiende onderdrukking." De bisschoppen wijzen er dan, op, hoe gerechtvaardigd de ontstemming der Duitsche katholieken is, daar een groote meerderheid in den rijksdag zich meer malen reeds voor de opheffing heeft uit gesproken. Wil de Bondsraad echter niet overgaan tot afschaffing van; de wet, dan dringen de bisschoppen tenminste aan op aanneming van het Beiersche de creet, waardoor de ergste onrechtvaar digheden worden weggenomen. De ge grondheid van dat decreet wordt dan, verder nog uitvoerig aangetoond. Het Is te ihopen, dat het bezadigd, maar klemmende woord van het Beiersche episcopaat ce.n goed effect hebben zal. Het Fransch-Spaansch verdrag waarvan de onderteekening dezer .dagen tegemoet gezien wordt, en dat tegelijker tijd gepubliecerd staat in de „Times" en de „Matin" laat Zich in de volgende hoofdpunten sam envatten Spanje behoudt de Noordelijke zóne en blijft in het bezit, onder voorwaarde evenwel, dat het den berg Gani, die Eik- sar beheerscht, niet versterkt. Het staat het grootste deel van zijn zuidelijke zone af, behoudt het overige en een kuststreek van 100 kilometer. De stadhouder van den sultan in de Spaansche zóne wordt uit een lijst gekozen, door Spanje opge maakt. De Franciscaner-missies zullen uit Fransdie en Spaansche zendelingen worden samengesteld. Aan den Paus wordt alleen het recht toegekend nieuwe parochies op te richten. Frankrijk zal zich zonder tussdhenkomst met het Vaticaan in verbinding stellen, gelijk ook Spanje. Frankrijk en Spanje zullen, elk in zijn ge bied, de ontvangsten uit de tollen voort vloeiend, behouden, doch Spanje moet het bedrag dier ontvangsten, die het in de havens van zijn gebied int, aan de Banque du Marve afdragen. Dit wegens de voorschotten door de bank gedaan. Afzonderlijke clausules behandelen het vraagstuk van het goederentransport van de eene zone in de andere. Evenzoo zijn speciale regelingen vastgesteld met be trekking tot de schulden van het Magh- zen, den spoorweg van Tanger naar Fez en de grenspolitie. De nationaliseering van Tanger is niet door het verdrag ge regeld. De haven van Tanger zal zelfstan dig zijn, gemeentelijke overheid hebben en aan een internationalen raad onder- hoorig zijn. GEMENGD. Naar uit Rome gemeld wordt heeft de Paus voor de achtergebleven familie-betrekkingen van, de op varenden der 150 visscherschepen, die bij den jongsten, storm in de Golf van Bis- caye vergaan zijn, een, fonds gesticht van 25,000 gulden. Generaal Booth, de leider van het Leger des Heils, is gisteravond om 10 u. 20 min. gestorven. Te Tandzjer heeft men een, bericht van den 15den, dezer uit Marakelsij ontvangen, volgens hetwelk de Fransche consul last ontvangen heeft, de stad te verlaten. De troepen van, El Hiba moeten in de onmiddellijke nabijheid van de stad staan. Men kan, een legertje van ongeveer 1000 man tegenover hen stel len, samengesteld uit regelmatige troe pen en manschappen van EI Giani en Mtoegi. Latere berichten melden dat El Hiba de stad is binnengedrongen. De groote jury heeft den politie- luitenant Becker en, vier anderen schul dig verklaard aan den moord op Ro senthal. Volgens een bericht van, den Ame- rikaanschen gezant te Managua aan zijn regeering te Washingon, zijn bij den opstand in Nicaragua reeds meer dan 1000 menschen, om het leven gekomen. Meer dan 500 lijken, liggen nog op de straten en, pleinen der stad Managua. Gedurende de laatste dagen heb ben in Engeland hevige stor men en regenbuien gewoed, die overal groote schade aanrichtten. Vooral de oogst moet ontzettend geleden, heb ben. In South Lincolnshire, in Lancas hire en West Cumberland zijn de velden een ware ruïne en alleen in Holbach- districten zouden de landbouwers een schade van f 1.200.000 geleden hebben- Koninklijke besluite n. Bij kon. besl. is aan Jl ;Tlh. W. ReiHngh eervol ontslag verleend als notaris te Leens is de Oost-Indische ambtenaar mr. W. F. Haase, laatstelijk raadsheer bij het Hooggerechtshof van Ned.-Indië eervol ontslagen Ls aan den Chef de bureau bij het Staats toezicht op de mijnen ,G. C. iBender eervol ontslag verleend; js bij het Staatstoezicht op de mijnen benoemd tot bureelambtenaar Th. v. Lier thans tweede-klerk bij dien tak van dienst !en tot eerste-klerk B. F. Peeters, thans eerste-klerk bij het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel. Koninklijk bezoek. Omtrent het bezoek van H. M. de Ko ningin en Z. K. LI. Prjns Hendrik aan de landbouwtentoonstelling te Leeuwar den, op 28 dezer, wordt het volgend/el gemeld: Omstreeks 1 uur komen de vorstelijke bezoekers per extratrein aldaar aan, om zich direct te begeven naar het terrein, van de veemarkt, alwaar het vee zal zijn tentoongesteld. Vervolgens wordt een rijtoer door de stad gemaakt, welke tocht eindigt bij het huis van den Commissaris der Koningin. Na daar eenigen tijd tel hebben vertoefd, wordt weer een rijtoer! gemaakt, om daarna een 'bezoek aan del tentoonstelling te brengen. Om 4 uur zal het vorstelijk echtpaar naar Het Loo terugkeeren. Het Bisschopsfeest te Haarlem. Maandagavond is de feestuitvoering van Vrijdag jl. herhaald, thans in den vorm van een volksconcert. ,De groote zaal der sociëteit „Vereeniging" >vas we derom geheel gevuld, terwijl zeer vele eerw. heeren geestelijken onder het pu bliek werden opgemerkt. Te kwart over acht kwam de jubilee rende Bisschop de zaal binnen en werd met een hartelijk hoera-geroep verwéK komd. Het programma had ongeveer Jijzelf* de verloop. Nadat Mgr. gezeten was, zong het koor het „Ecce Sacerdos" van Philip Loots onder leiding van den com ponist. Mr. A. J. S. Heerkens Thijssen nam daarop het woord om een welkomst groet uit te spreken. Vervolgens werd de jubelcantate uit gevoerd. Daarna besteeg rector L. van den Berg het spreekgestoelte, tot het houden Van de feestrede. Na ouverture van ,Willem Andries- sen en Handei's Halleluja, verliet Mgr. te KWart WUI tien vlo terwjjl het overtalrijke publiek den hoogvereer den jubilaris een hartelijke ovatie bracht De diamantnijverheid. Van eergisternamiddag 2 uur tot des avonds 8 uur heeft de bondsraad van den A. N. D. B. vergaderd, ter behan deling van de aanhangige voorstellen tot beëindiging van het conflict met de firma Asscher. Daarna vroegen en verkregen de voorzitter en de secretaris van den bond, de heeren Polak en van Zutphen, een onderhoud met de firma Asscher. Gistermorgen werd de vergadering van den bondsraad voortgezet. Het resultaat van de besprekingen is, dat het conflict is geëindigd. De uitsluiting is opgeheven. Donderdagochtend wordt de arbeid op den gewonen tijd hervat. Tehuis voor alleenstaande blinden. Gisteren is in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en van vele belangstellenden het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen ge opend. Gelijk bekend is, gaat de stichting uit van de .Vereeniging Nationale Blinden zorg en bedoelt zij een gezellig tehuis* goede 'huisvesting en humane verpleging, te geven aan die alleenstaande blinden, die niet of niet geheel in hun eigen levens onderhoud kunnen voorzien en niet opge nomen kunnen worden in het gesticht voor volwassen blinden te Amsterdam, als zij ouder zijn dan 30 jaar. In Augustus van het vorige jaar werd in tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin de eerste steen van het tehuis ge legd. Steenkolen-elevators. Gistermiddag is voor het eerst in de Amsterdamsche haven een steenkolen- elevator in werking gesteld. Naar men weet, geven deze elevators, welke in de Rotterdanische haven reeds sedert eenigen tijd in dienst zijn, eer groote bespoediging bij het steenkolen- laden der stoomschepen. Door werklie den wordt gemiddeld 40 ton in het uur ir de kolenbunkers van een schip geladen terwijl de nieuwe elevator een capacitei heeft van 600 ton in een uur, wat dus eei enorm verschil oplevert. Terwijl voor he laden van 3500 ton kolen in een groot boot ongeveer 500 a 600 werklieden noo dig zijn, telt het personeel van een eleva tor slechts 10 man; hierbij komen n© eenige werklieden in de bunkers van h< schip zelf. Door middel van groote bakken, evet als bij een baggermachine, worden d brokken steenkool uit een groote Riji aak opgehaald ,en in een trechter ge worpen, van waaruit zij door middel va een z.g. Ja cobs! add er over den groote hoog sta^ndeu ^rra vap ,den elevat<

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1