BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. vaardigd. Het was afkomsiig uit den tijd, dat de kerk gebouwd werd. Van den diefstal wordt een vreemde heer verdacht, die de kerk bzichtigde. iTot nu toe mist men elk spoor van hem. In den laatsten tijd komt kinder verlamming in de drie Noordsche rijken herhaaldelijk voor. In Zweden lijkt het hier en daar op een epidemie. Zij tast ooik volwassenen aan. Te Ek- hult bijv. zijn eerst twee kinderen er aan ziek geworden, toen de ouders, en toen drie buurkinderen. In de tweede helft van Juli waren er in Stensalle 11 gevallen, in Sala 7, in Svarta 3te Motala zijn een vader en zes kinderen ziek geworden. Vele gevallen loopen doodelijk af. Het meeste komt de ziekte voor in Vasterbotten, Halland en Vast- mannaland. Dezer dagen liep een Deensche bad plaats leeg, toen in een pension, een kind de kinderverlamming kreeg. Volgens de Turksche bladen zijn behalve te Merefte, in de streek die door de aardbeving is verwoest, geen le vensmiddelen meer. Verscheidene menschen zijn reeds den hongerdood ge storven. Nieuwe aardschokken schrikken telken dage de bevolking op. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan A. Knotten belt eervol ontslag verleend als nota ris te Vlaardingen is benoemd tot notaris te Waalwijk A. J. M. Jansen, candidaat-notaris te Tilburg zijn benoemd tot leeraar aan de R. H. 3. 5. ie Coevorden W. H. Huijsman, te Amsterdam, aan de R. H. B. S. te Alk maar, W. B. Peteri, aan de R. H. B. S. te Helder, J. H. J. de Bruin en aan de R. H. B. S. te Groningen H. C. de Maas, allen tijdelijk leeraar; is aan mr. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken eervol ontslag ver leend als burgemeester van Voorburg; zijn benoemd tot burgemeester van Zijpe en Callantsoog G. C. Hulsttot burgemeester van Tegelen W. R. C. van Basten Batenburg is met het gezondheidsonderzoek van uit zee aankomende schepen tijdelijk tot wederopzeggens voor Eielftzijl belast: G. Oosterhuis, arts aldaar. is aan den reserve le luit. kwartier meester G. Kiel van het löelandweerdis- trict eervol ontslag verleend. Het Bisschopsfeest te Haarlem. Ter eere van het 40-jarig priesterfeest van Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, is gisteravond een buitenge woon druk bezocht feestconcert gegeven in de bijzonder fraai versierde concert zaal der „Vereeniging". Bijna de geheele geestelijkheid van de bisschopsstad, de vicaris-generaal en de 'kanunniken vooraan, alsmede talrijke eer waarde heeren uit den omtrek, woon den het concert bij. Toen Mgr. vergezeld van zijn beide secretarissen en de leden van het feest comité de zaal binnentrad, zette het koo^ voor deze gelegenheid samengesteld uit 300 dames en heeren, de antiphoon „Ecce Sacerdos" in, terwijl allen zich van hun zetels verhieven. Deze zang was vier stemmig gezet voor gemengd koor a ca- pella door den Haarlemschen componist Philip Loots. Nadat de voorzitter der feestcommissie, de heer mr. J. N. J. E. Thijssen, een welkomstwoord had gesproken, werd de feestcantate uitgevoerdeveneens een compositie van Loots, waarbij het Haar- lemsch Muziekkorps, versterkt met leden van het orkest van het Amsterdamsche Concertgebouw, medewerkte. De cantate 'maakte een overweldigen Jndruk, Plech tig in feestelijken aanhef en stemmige ju belvreugd, overgaande in luide juich tonen van opspuitenden geestdrift met klaroengeschal en bazuinstooten, aan zwellend tot een machtigen jubelkreet, stijgt het jubellied omhoog van Spaarne- en Amstelboorden, om Maas en ouden Rijn, om te eindigen in een krachtige bede, vol vertrouwen op vervulling. Een stormachtig applaus brak ten slotte los om den bekwamen dirigent en het onberispelijk koor te loonen. Daarna sprak de Hoogeerw. heer ,H. J. M. Taskin, president van het Groot- Seminarie te Warmond, de feestrede uit. De eerw. redenaar ging in meeslee- pende en bloemrijke taal het priesterlijke leven van den beminden bisschop na, die veertig jaar geleden, toen de heilige zalf olie over zijn handpalmen vloeide, niet 't flauwste vermoeden ervan had, dat andermaal de heilige zalfolie over hem zou uitvlieten, om hem te wijden tot Hoogepriester. Spr. herinnerde, hoe Mgr., zoon van Walcheren met zijn blonde duinen, zoon van Vlissingen, die parel der zeehavens, als jonge priester gezonden werd .eerst naar het eenvoudige Roomsche visschers- doip aan de Zuiderzee, waar de nijvere visschersman op zijn botter de netten uit werpt om zijn schamel maar eerlijk stuk brood te verdienen, vervolgens naar de groote wereldstad, die „aan den Aemstel en het IJ zich heerlijk opdoet". Dan dacht spr. aan Hageveld, waar spr. zeven jaar onder leiding van den jubilaris van thans mocht staan. Hij leerde ons „die Hemelsche muziek van Gods wondere genade", die ons noodigde tot intrede in het heiligdom, opgevangen met het oor onzer ziel; hij ging ons voor, ons «^wekkend om onze jonge krachten te beproeven aan groote daden van deugd, onbekend aan en niet gewaar deerd door de wereld, maar kostbaar in de oogen van God, Die in liet ver borgen ziet. In 1892 kwam Mgr. van Hageveld naar Haarlem en sedert heeft die stad van St. Bavo het leeuwendeel van dat pries terleven genoten, twintig jaren lang. Een der eerste regeeringsdaden van onzen roemrijk regeerenden Paus was de benoeming van Mgr. Augustinus Jo- sephus Callier tot bisschop van Haarlem. Het viel U zwaar, Mgr. aldus spr. deze vreeswekkende taak op te nemen, een taak, waartegen alle mannen van uitstekende geleerdheid en heiligheid hebben opgezien. Het was dan ook niet zonder beteekenis, dat Gij in Uw eerste herderlijk schrijven tot de geloovigen de treffende woorden ovemaamt, door uwen H. patroon, den kerkleeraar Augustinus, op den verjaardag van zijn bisschops wijding gesproken. „De al te voortvarenden, zeide hij, moet ik berispen, de vreesachtigen be moedigen, de zwakken steunen; ik moet de valsche leeraars weerleggen en tegen de belagers waarschuwen; de onbedre- venen leeren, de tragen opwekken; hen, die zich willen verheffen, terugdringen en die oneenigheid stichten tot vrede brengen; de -hulpbehoevenden moeten door mij geholpen, de verdrukten verlost, de goeden aangemoedigd worden en de kwaden moet ik verdragen." Gij hieldt daardoor aan Uzelf en aan ons voor, dat deze verplichtingen ook op uwe schouderen geladen waren, en tegelijk legdet Gij daardoor als het ware openlijk aan ons de belofte af, dat Gij die vele en zware verplichtingen ten op zichte van ons trouw £n gewetensvol zoudt vervullen. En thans op dit jubelfeest durf ik gerust een beroep doen op uw volk, hier rondom U geschaard, en vragen Heeft de bisschop gedaan, wat hij in zijn eerste herderlijk schrijven beloofd heefti? En zij zullen mij antwoorden met een eenstemmig: „Ja. Hij heeft zijn woord gestand gedaan met ongekreukte trouw. Ja! Hij heeft de zwakken gesteund, getuige zijn vele en rustelooze bemoeiin gen voor het Katholieke vereenigingsle- ven, vooral voor den Ned. R. K. Volks bond en den Roomschen Middenstands bond. Hij heeft de valsche leeraars weerlegd en tegen de belagers gewaarschuwd; ge tuige zijn herhaalde en ernstige waar schuwingen tegen slechte en gevaarlijke lectuur; tegen n i et-Ka th oli ek e, z. g. neutrale bladen; getuige zijn krachtig bevorderen van de R. K. dag bladpers. Hij heeft de onwetenden en onbedre- venen geleerd; getuige zijn ijveren voor de instellingen der patronaten, getuige alles wat hij deed voor de ontwikkeling en den bloei van het Roomsche onder wijs, en den onderwijzersstand. Hij heeft de tragen opgewekt, en de vreesachtigen bemoedigd. Dit getuigen zijn indrukwekkende herderlijke brieven, zijne toespraken op de Katholiekenda gen; telkens wanneer hij een gelegenheid vindt geeft hij een krachtigen stoot om het godsdienstig Roomsche leven, dat bij velen scheen te sluimeren, wakker te roepen en tot daden van Roomsche mannenkracht en Roomschen mannen- adel aan te sporen. Hij heeft, die zich wilden verheffen te ruggetrokken en die oneenigheid stichtten tot vrede gebrachtgetuige zijn onverzet telijk vasthouden aan den godsdienst, als grondslag voor alle vereenigingsleven. Door het afwijzen van de neutraliteit, het interconfessionaiisme, onder welken vorm dan ook, heeft hij allen, die een inval wilden beproeven op het heilig Roomsche erf, krachtig geweerd. Hij heeft de hulpbehoevenden geholpen de. verdrukten verlost, de goeden aange moedigd dat getuigen de vele goede wer ken van godsdienstzin en naastenliefde, die zich onder zijn bestuur vermenigvul digden, en die alle op de aanmoediging en krachtdadigen steun des Bisschops kunnen rekenen. Zoo heeft deze Bisschop de beloften gehouden, die hij aan ons, zijn volk, bij den aanvang van zijn episcopaat heeft ge- gedaan. Zonder aarzeling, zonder weife ling, het oog gericht op de leidende sterre des geloofs: „in fide nihil haesitans", houdt hij koers „om het scheepje van Haarlem's kerk te sturen door de stor men des tijds naar de veilige haven." Monseigneur, ontvang daarvoor op de zen avond den welgemeenden dank van uw volk. Gij hebt recht op onze blijvende erkentelijkheid. Zoolang het Haarlem- sche diocees zal bestaan, zoo lang zal uw naam met eere genoemd worden, om wille van alles, wat gij hebt gedaan voor het behoud des geloofs, voor het aanwak keren van den godsdienstzin. God spare u nog lang, want zoo lang gij bij ons blijft, zal het ons wel gaafl. Met een herinnering aan het eerste herderlijke schrijven vervolgde de eerw. redenaar. Van ons is gevraagd, onze volgzaamheid en ons gebed. Wat is daar van gekomen? Monseigneur, zooeven heb ik aan uw volk de vraag gesteld, of gij uwe beloften hebt nagekomen. Ik zou thans aan u kunnen vragen, of wij ook op onze beurt gedaan hebben, wat gij van ons ver wacht hebt, en wat wij u, bij het aanvaar den van uw bisschoppelijk bestuur be loofd hebt. Ik kan wel raden welk antwoord uw vaderlijke goedhejd op dit oogenblik zal geven. Ik weet wel zeker, dat dit ant woord minder eene berisping, dan een aanmoediging zal inhouden. Maar dit willen wij hier openlijk en plechtig verklaren: Wat wij meer had den kunnen doen en moeten doen in het verleden, dat zullen wij doen in de toekomst. En daarom: wat er nog ontbreekt aan onzen godsdienstzin zullen we aan vullen. Geen onzer kinderen zullen we versto ken laten van de weldaad van Katho liek o n d e r w ijs. Uit onze huizen zal v e r d w ij n e n wat van n i et-K at hol i ek e of neutrale bladen, daar nog is blijven hangen. Wij zullen den Zondag op echt-Ka- tholieke wijze heiligen. Wij zullen ons vereenigings- leven schoeien op Roomsche leest. Wij zullen onze Katholieke be ginselen, zonder vrees, zonder valsche schaamte belijden en tot hun recht la ten komen, ook in het openbare, in het maatschappelijke leven. Wij zullen Roomsch denken, Roomsch voelen, Roomsch oordeelen, han delen naar Roomsche zedewet en plicht Geen halfslachtigheid, geen neutraliteit, maar principieel jn alles. Niet weifelend, niet aarzelend, maar recht door zee, in den koers ons gewe zen door de sterre des geloofs, in aller nauwste aansluiting aan u,"die het roer van het schip vast omklemd houdt: „in fide nihil haesitans!" Op deze krachtige peroratie van de geestdrifüg uitgesproken rede, brak een spontane toejuiching los. Tot slot zong het koor „Ouverture",! een compositie van Willem Andriessen, jloor hem zelf gedirigeerd, gevolgd door Handels „Haleluja" uit het oratorium „Der Messias". Monseigneur liet Willem Andriessen bij zich roepen, drukte hem de hand en betuigde den jongen artist zijn hoogle waardeering. Daarna dankte monseig neur den bekwamen feest-dirigent, Phi lip Loots, op bijzonder hartelijke wijze voor zijn heerlijke praestaties. Met hand- gewuif van dankbaarheid naar het koor en het orkest, verliet Monseigneur onder het spontane handgeklap der aanwezi gen dit schitterend geslaagde feest. Het concert wordt den 19en dezer herhaald. Omtrent de receptie, die Mgr. Cal lier Donderdagmiddag hield, wordt nogi gemeld, dat bij de ontvangst der gees telijkheid ongeveer 120 priesters uit het bisdom aanwezig waren. Mgr. Möllinann bood de huldegave aan, nl. een bedrag van f 15.300 als bijdrage in liet fonds tot oprichting en oivder^teuning van be hoeftige parochiën. De bijdrage van het Diocesaan Comité der K. S. A. voor het zelfde doel bestond uit een som van f23.000. Het hoofdbestuur van de Ka tholiekendagen bood met een toespraak van mr. J. W. J. E. Heerkens Thijssen een stel zilveren canonborden, voor de huiskapel aan. Meer dan 300 telegrammen met geluk- wensclien werden ontvangen, waaronder een van de drie Roomsche ministers, van kardinaal van Rossum, van Mgr. van de Wetering, de Kath. Kamerclub enz. enz. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in de maand Juli j.I. niet zoo'n prachtig resultaat opgeleverd als in de voorgaande maand. Was de vermeerdering van het totaal- generaal in Juni j.I. ruim f 1.400.000, in de afgeloopen maand bedraagt de toe neming slechts f 223.685. Laten wij er direct bijvoegen dat het resultaat over de eerste zeven maanden van dit jaar wel als gunstig kan worden beschouwd. Dc totale opbrengsten be droegen toch f 105.887.290,18, tegen 10J734-207,19 in hetzelfde tijdvak van 1911 of f4.153.082,99 méér. „N.Ct.r'- De glasblazersstaking, Ook een gedeelte van de nachtploeg der glasblazers bij van Deventerts glas fabrieken te Schiedam heeft thans het werk neergelegd. Maandag zal het vier weken geleden zijn, dat te Delft de staking begon, thans wordt nog aan twee fabrieken gewerkt, wier eigenaars behooren tot de patroons organisatie en wel te Stadskanaal en te Nieuwerkerk aan den IJsel bovendien aan 4 fabrieken .van eigenaars, die niet bij de patroonsorganisatie zijn aange sloten n.l. te Capelle aan den IJsel met 60 man, te Culemborg met 90 man en te Schiedam, bij de firma's Jansen en Melchers, onderscheidenlijk met 42 en 102 man. Politieke ijver Door den gemeenteraad van Heler- Hugowaard is thans afwijzend beschikt, met 8 tegen 3 stemmen, op een adres van 16 jongelieden, leden van, de R. K. Propagandaclub, om op de kiezerslijst voor den gemeenteraad te worden ge plaatst, daar hun inkomen, gelijk zij me dedeelden, gelijk of grooter was dan van gehuwden, die \Vel op die lijst voor kwamen. Naar wij vernemen, zal het eenige R. K. raadslid, de heer Schilders, zich tot de Ged. Staten wenden, met het verzoek, bedoelde personen alsnog op de kiezerslijsten te plaatsen. KORTE KRONIEK. Op medisch advies hebben B'. en W. te Zaandam den directeur der gas fabriek tijdelijk van zijn betrekking ont heven. Hij zal worden opgenomen in, een gesticht voor zenuwlijders^ LEIDEN, 17 Augustus. De indeeling van de miliciens, be- hoorende tot de najaarsploeg 1912 voor Leiden en omstreken, zal plaats hebben op 19 Sept. a.s. in de Stadsgehoorzaal. Op Maandag 19 Augustus a.s., om 8 uur v.m., vertrekt van hier een detache ment militairen van het 4e reg. infanterie, ten einde deel te nemen aan schiet oefeningen in de legerplaats bij Hars kamp, met personeel van de Normaal school uit den Haag, onder leiding van den directeur dier inrichting. Voor liet examen boekhouden M.O. (huisacte) is te 'sGravenhage geslaagld de heer H. D. M. Knol, alhier. Voor het examen schoonschrijven M. O. is te Utrecht geslaagd de heer J. van der Beek van N o o r d w ijk-B i n- n e n. HAZERSWOUDE. Aan belangheb bende deelen wij mede dat degene die zich voor 1 October a.s. aansluiten aan de gasleiding voor de binnenleiding een reductie genieten tot een maximum van 10 gulden. Maandag 2 Sept. a.s. zal van voor- middags van 9 tot 10 uren de kostelooze inenting plaats hebben ten, huize der beide gein.-geneesheeren. Dinsdag 3 September a. s. zal er in de iiazerswoudsche Droogmakerij schouw worden gedreven over alle toch ten, slooten, limieten, molenboezems en bermslooten. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen der haring waren heden op den publieken afslag: volle pekelharing f 17.35 a 18, maatjes dito f 12.30 a 12.75, steurharing f24.35, makreel f8.85 a 10.30, koolvisch f 10.30, alles per kantje. L1SSE. Op den Donderdagavond te Hillegom gehouden voordrachten wed strijd behaalde de Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" alhier een zilveren en een bronzen medaille. De Woningvereeniging „Volksbe lang" hield gisteravond een goed bezochte ledenvergadering in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer M. v. d. Lans, mede, wat er sinds de laatste vergadering door 't bestuur was gedaan. De koninklijke goedkeuring en de toe lating, bedoeld in de Woningwet, is aan gevraagd en verkregen. De heer J. Pij- nacker en J. Veldhuizen van Zanten zijn door B. en W. als bestuursleden toege voegd, waardoor het bestuur voltallig is. Thans mogen -we vertrouwen dat een en ander vlugger van stapel zal loopen. Op de notulen waren geen aanmerkingen. Een breede discussie ontspon zich over het verkrijgen van het benoodigde stam kapitaal. Bij stemming werd besloten dat ieder zal ijveren zijn aandeel bijeen te krijgen. Nadat de leden de teekeningvan het bouwplan bezichtigd hadden, werd de vergadering gesloten. NIEUW VEEN. De zomerschouw over de ringsloot van den Buitendijkschen Oosterpolder zal worden gedreven op Zaterdag 31 Aug. a.s. NOORDWIJK AAN ZEE. Gisteren avond vergaderde in Café Restaurant „Konijnenburg" de Oranjevereenjging te Noordwijk aan Zee ter bespreking van de feestplannen op den verjaardag van, H. M. de Koningin. Daar er op Zaterdag 31 Augs. vele badgasten vertrokken, en men deze gaar ne aan het feest zag deelnemen, 'werd (be sloten de feestviering te stellen op Vrij dag 30 Augs. Het volgende program werd vastgie- steldlo .In den voormiddag optocht door het dorp met de schoolkinderen. 2o. Des namiddags een optocht van versierde rij- en voertuigen, waarbij de versiering hoofdzaak zal zijn, doch het karakter van reclame niet wordt uit gesloten. 3o. Des avonds .een lichtstoet en tot slot een vuurwerk op het strand. „Crescendo" zal worden uitgenoodigd het feest met muziek op te luisteren. De leden voor de verschillende com missies werden ten slotte aangewezen. NOORDWIJKERHOUT. Door Mej. F. M. Krook, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zilk in deze gemeente is eervol ontslag als zoodanig gevraagd tegen 15 October a.s. Door een vertegenwoordiger van de firma de Vries en Stevens te Leiden zal een voordracht over electriciteit worden gehouden in café „Het Wapen van Noordwijkerhout" op Donderdag 22 Augustus a.s. ROELOFARENDSVEEN. Aan het R.K. Par. Kerkbestuur alhier is vergunning verleend tot het oprichten van een nieuwe meisjesschool met bewaarschool, naai school en speelzaal achter de bestaande lokalen. RIJPWETERING. De Koninginne- feesten zullen dit jaar alhier wederom op de gebruikelijke wijze gevierd won den. De Commissie voor de volksfeesten zal daarvoor bij de ingezetenen komen aankloppen om steun. TER AAR. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de echtge- noofe van den milicien C. Angenent, van het 4e reg. infanterie, vergoeding ingevolge art. 84 der MAHtiewet toege kend tot een bedrag van f0.40 per dag. VOORHOUT. Onze dorpsgenoot de Weleerw. heer W. F. Bemelman, die Don derdag jl. de JH- Priesterwijding ontving zal Maandagavond a.s. door een stoet ruiters, fietsers, voetgangers, waar zich nog enkele vereenigingen bij zullen aan sluiten, met muziek van het station Piet- Gijzenbrug van den trein dre 6.18 aldaar van Amsterdam aankomt, worden afge haald, om Dinsdag a.s. zijn plechtige Eer ste H. Mis in de Parochiekerk alhier op te dragen. De Zeereerw. heer C. Floor, pastoor te Wijk aan Zee zal de feest- predicatie houden. De feestcommissie heeft de parochianen verzoeht de vlaggen uit te steken. Gistermorgen vervoegde zich aan het Seminarie Hageveld een man, die met zijn draaiorgel op weg was naar Noord- w*?k. Hij vroeg om brood. Op de stoep zakte de man ineen. Onmiddellijk werd geneeskundige huip gehaald. Dr. Bots constateerde, dat direct vervoer minder gewenscht was, zoodat hij jn het Se minarie werd opgenomen en verpleegd. Sooh •mj99j932 U3P UBA uaüjjoz ap jooq; geleerden heer Regent JSnickers werd de man, wiens kleeren zeer nat waren, van droge kleedingstukken voorzien. Na al daar eenigen tijd vertoefd te hebben was zijn toestand van dien aard, dat hij met den middagtrein naar zijn woonplaats. Leiden, kon terugkeeren. Dat zonder licht rijden per fiets ge vaarlijk is, bleek ook weer gisteravond, alhier, toen bij het gemeentehuis twee fietsers met elkaar jn botsing kwamen, waarbij een hunner zich vrij ernstig be zeerde aan armen en beenen. Woensdagavond had jn café Boer- haave een billard-concours plaats, "bij ge- genheid der kermis alhier. Er werd door 32 spelers aan deelgenomen. De prijzen werden behaald door: C. van Leeuwen Pz., H. van der Plas, J. van der Voorn Johz. Sr. en ,Th. de Roode C.Cz.. Het mooie spel werd tot het laatst met aan dacht door de vele toeschouwers ge volgd. In cofé Flora had ook eenzelfde con cours plaats,' waar de prijzen werden be haard door C. van Werkhoven Pz., P. van Leeuwen Pz. en A. v. d. Lans Lz. WARMOND. In het verslag van St. Ce cilia is een fout geslopen. Er staat n.l. Zachter en Wilder geluid, dat moet zijnzachter en Milder ge luid. GEWESTELIJK GEMENGD. Den werkman H. van Rijn te Kat wijk aan den Rijn werkzaam bij de Amsterdamsche ballast-maatschappij in de zanderij van Baron van Wassenaar van Catwijck geraakte hedenmorgen bij het lossen der zandkarren bekneld tus- schen deze karren, waardoor zijn ribben ernstig werden gekneusd. Per automobiel der Amst. Ball. Mij. werd hij vervoerd naar Dr. Hueting, die hem verbond, waarna hij per rijtuig naar het Academi.cii Ziekenhuis te Leiden ver voerd werd. Gisteren bemerkte in het buurtschap Bilderdam onder L e i m u i d e n een voorbijganger dat een 3-jarig knaapje bezig was een hooischelf, toebehoorende aan zekeren de Vos aldaar aan te steken. De omwoners werden spoedig gewaar schuwd en hoewel de brandspuit onmid- delijk ter'plaatse was, kon niet verhinderd worden dat de hooischelf tot den grond toe afbrandde. Land- en Tuinbouw, Kunstbemesting. Men schrijft ons: Langs den rijweg tusschen H oog made en Woubrugge is 't vorig najaar een Rijksproefveld aangelegd. Dezer dagen werd ons welwillend de uit slag der verschillende bemestingen mede gedeeld. Eén zevental perceelen, elk gro-ot 10 A. of 1000 vierkante Meters, werden met verschillende kunstmeststoffen bemest en uit onderstaande blijkt, dat de met kalk' bemeste perceelen de beste resultaten hebben opgeleverd. Perceel 1, bemest met 200 kg. kalk, 80 kg. Thomasfosfaat en 15 kg. Chilj- salpeter, bracht op |925 kg. hooi. Perceel 2, bemest met 200 kg. kalk, 80 kg. superfosfaat, 15 kg. Chili, bracht op 900 kg. hooi. Perceel 3, bemest met 80 kg. Thomas fosfaat en 15 kg. Chili, bracht op 775 kg. hooi. Perceel 4, bemest met 80 kg. super fosfaat en 15 kg. Chili, bracht op 800 kg. hooi. v Perceel 5, bemest m£t 120 kg. Thomas- fosfaat en 15 kg. Chili, bracht op 80Q kg. hooi. Perceel 6, bemest met 120 kg. super fosfaat en 15 kg. Chili, bracht op 82Ï kg. hooi. Perceel 7. onbemest. bracht ojp 700 kg. hooi. Als nu nog één perceel bemest was geworden met stalmest en bagger, had den wij een juiste vergelijking kunneo maken. Invoer van Zwitsersche fokgeiten. Evenals in voorgaande jaren zullen,de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout, zich in het laatst van de maand Augustus naar het groot hertogdom Hessen begeven, ten einde aldaar een aantal fokgeiten en -bokkek van het Zwitsersche Saanenras aan te koopen. Zooals bekend is, staat de fokH kerij van dit geitenras in Hessen op hoon gen trap, terwijl de te betalen prijzeni en verdere kosten aanmerkelijk' lager zijw dan bij aankoop in Zwitserland. In, geeit geval zal de prijs van een volwassen! geit of bok "tot na,der op. te geven qqar

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2