den, was juist even de zon doorgebroken en glansde op het diep-groene water; een gedans van kleurige vonken, een vroo- lijke, felle schittering van vloeibaar goud. Er zijn in het bosch breede, ruime wegen, maar ook stille, kronkelende laantjes onder een dicht bladerendak, en groote, open vlakken van licht-groen gras. Te recht mag Aken trotsch zijn op zijn „Wald", grooter dan in eenige stad van \X t-Duitschland. Het eind van den rijtoer was de Lous- berg, langs welks helling zich vruchtbare akkers uitstrekken en schoone villa's op rijzen. In het zich daar bevindende café restaurant en concertgebouw Belvedère, dat in 1807 Napoleon I heeft laten bou wen, werd ons door het perscomité een diner aangeboden. De volgende punten van het program een voorstelling in de open lucht en concert en illuminatie moesten vanwege den nog haast onafgebroken neerplas- se:; en regen vervallen. En zoo werden wij den geheelen avond beziggehouden aan hef diner en het gezellig samenzijn, dat daarop volgde. Ik heb verschillende journalisten hooren beweren, dat zij slechts zelden of nooit op een Katho liekendag zooveel collega's bij elkaar zagen er waren er een honderd vijftig, onder wie verschillende burtenlandsche en zelfs twee priester-journalisten uit Amerika, een uit New-York en een urt Philadelphia. Van de verschillende spee chen, die werden afgestoken, zal ik maar niet veel vertellen, maar van één wil ik t !i wat meer zeggen. Ik heb bijzonder bewonderd de fijne tact, waarmede de voorzitter van het perscomité, de heer Sitcard, de vertegenwoordigers van de niet-Katholieke pers welkom heette, na dat een vertegenwoordiger van de fel- anii-clericale „Frankfurter Zertung" een dankwoord had gericht tot het perscomité voor de hartelijke ontvangst. „Ik ben er van overtuigd zoo sprak hij onge veer dat gij niet hierheen zijt geko men om sensatie-nieuws. Gij zijt hier gekomen, omdat gij meendet, dat uw pers op de hoogte moest blijven van een be- wc die een derde van het Durtsche vo' omvat, die dus voor een groot deel de cultuur van het D-uitsche volk bepaalt, (applausjj ja, zelfs indirect van de ge- heele wereld (applaus). Zoo gij objec tief en naar waarheid zult weergeven, wat hier verhandeld wordt en ik twijfel er niet aan, of gij zult dat doen dan ontvangen wij u frier als vrienden, want dan bewijst gij (ras een vrienden daad. Door de waarheid toch dient gij onze Katholieke zaak. (Langdurige toe juichingen.)" Voor het to:laten van vertegenwoor digers van niet-Katho bladen op Ka tholieke samenkomsten is natuurlijk geen algemeene regel te treffen. Maar vast staat, dat als de niet-Katholieke, de anti- Katholieke pers na deze grooische mani festatie van het Katholieke Duitschland een objectief verslag geeft, zij onder haar lezers bewondering moet wekken voor de organisatie en den geloofstrouw der Katholieken van Duitschland. Kerknieuws. Prijsuitdeeling op „Hageveld". Dinsdag had op het Seminarie Hage veld de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats, waarmede het studiejaar geëindigd en de groote vacantie begonnen werd. Dit jaar zou die plechtigheid een geheel bijzon der cachet dragen, daar men de tege|nr woordig'neid van Z. D. H. Mgr. A. CaL lier als eene welkome gelegenheid aani- greep, om reeds vooraf aan Z. D. H. eene geestdriftige hulde te brengen naar aan leiding van het jubilé', dat Z. D. H. aan staanden Donderdag viert. Van die geest drift getuigde reeds het feestlied, dat uit volle borst gezongen werd, toen Mgr., gevolgd door eene talrijke schare van belangstellende geestelijken, de feestzaal binnentrad zij vond ook uitdrukking in een woord van eelukwensch. door een der studenten gesproken. De gebruikelijke latijnsche rede werd met groote zelfbeheersching en een zeer duidelijke uitspraak voorgedragen en be handelde den H. Vincentius a Paulo als prediker van Gods woord. De grocte aantrekkelijkheid van "deze prijsuitdeeling was gelegen, althans voor de hoorders, in het Latijnsche Liturgische Spel van 's Heeren Verrijzenis, volgens een handschrift van de XIIe eeuw. Wij hebben een oogenblik de geloovige mid del-eeuwen meegeleefd en een kunstge not gesmaakt, waarvoor wij gaarne een halfdozijn meer gemovimenteerde en doorwrochte moderne drama's geven zou den. Wij kunnen best beigrijpen0 dat ons modern publiek, gewoon aan sensatielit-- teratuur, en vervreemd van het diep gods dienstige leven onzer vaderen, zich njet zou laten boeien door eene voorstelling als deze; dat publiek vraagt wat anders; maar toch daar ging van het spel dezer jeugdige studenten een veredelende ver heffing des geestes uitzij vatten hunne taak op met den hoogsten ernst, zij leef den in hunne voorstelling en gaven er zoodoende van zelf leven en kleur die nog verhoogd werden door de Gre- goriaansche melodieën, keurig uitge voerd, waarop de tekst gedragen werd als op lichte, sierlijke vleugelen. D.e verdere nummers van het program volgden elkander nu op, waarbij nog bijr zonder werd opgemerkt het oude versje: „lek heb een seer traech eselkijn". Aan het einde sprak ouder gewoonte Z. D. H. Mgr. Callier een vaderlijk] woord tot de studenten en gaf hun daar in hoogst practische vermaningen, die blijkbaar indruk maakten op de jeugdige en gewillige harten. Gemeenteraad van Ter Aar. Voorzitter de Burgemeester. Tegen woordig alle leden. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Medegedeeld wordt een schrijven van J. Mank waarin darde wordt betuigd voor de verhooging zijner jaar wedde als telephoonhouder; dat op neming is gedaan van de boeken en kas van den gemeenteontvanger op den 25 Juli 11.. en alles in orde is bevonden dat goedgekeurd is terugtonvangen het raadsbesluit tot wijziging der begitooting 1911; en het verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuis vesting in de gemeente gedurende het af- geloopen iaar is verricht. Al deze me»- dedeelingen worden voor kennjsgevingl aangenomen. Vervolgens wordt aangeboden de reke>- ning der inkomsten en, uitgaven dezer gemeent - t Eene commissie van onderzoek dier rekening wordt benoemd bestaande uit de heeren J. Visser, J. van Zwieten en J. Hooger- vorst. Komt ter tafel een staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1912. Na toelichting wordt de staat vastgesteld. In verband met de waarneming van, het tijdelijk hoofd der school mej. C. Bosnia, onderwijzeres, wordt door den Heer Visser in het midden gebracht: om haar eene gratificatie te verleenen. De Heer Van Vliet kan zich alleen vereenigen, tot het verleenen van. eentf gratificatie voor den tijd, dat zij de school alleen heeft waargenomen Een voorstel-Visser voor f 25.toe te ken nen werd verworpen met 5 tegen 2 st„ terwijl een voorstel-Van Vliet om f 10. te verleenen werd aangenomen, met 5 tegen 2 stemmen. Is aan de orde opmaking voordracht zetters wegens periodieke aftreding van de Heeren J. Blats en W. F. Visser. De aftredenden worden weder voorge dragen terwijl aan die voordracht won den toegevoegd de heeren H. J. Schreu- der en W. Wildenburg. Vervolgens wordt door den Voor zitter advies uitgebracht inzake het adres van H. G.Vis te Ter Aar om ver gunning tot het leveren van, electrischem stroom te Korteraar, voor verlichting. Hij zegt dat hem niet bekend zijn ge worden de gegevens, die B. en W. per soonlijk hadden aangevraagd, voor de uitwerking van een goed voorstel bij den Raadniettegenstaande dat hebben de plannen geen gunstig onthaal bij de ge meenten Nieuwkoop en Nieuw veen ge vonden. Met het oog op de stellige ver wachting, dat de plannen van, de ver lichtingscommissie niet voor opgang vat baar zijn, wordt door spr. voorgesteld het verzoek van de hand je wijzen. Do Raad besloot hiertoe met algemeene stemmen. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeiinmg van het ko hier Hoofdelijk Omslag dienst 1912. In de vergadering, wederom openbaar ge worden zijnde wordt bij de gebruikelijke rondvraag door den heer Visser ge wezen op een slecht gedeelte weg na bij Pulmot. De Voorzitter zegt, dat het voornemen bc-staat het bewuste ge deelte zoo spoedig mogelijk te laten be straten in het paardenspoor. In verban,d met die verbetering wordt door den heer Van der Hoorn den wensch te kenr nen gegeven, dat bjt hem in het belarjgi van het rijtuigverkeer noodzakelijk voor komt, dat de bestrating zooveel moge lijk geschiedt in het midden van den weg, ofwel dat aan beide zijden waar noodig een gedeelte van den berm wordt ingekort. De Voorzitter zegt dat bij de bewerking daarmede rekening zal worden gehouden. Niemand r het woord verlangende sluit de V j r,z i t» t e r de vergadering. Kunst en Wetenschappen. Hendrik Conscience. Antwerpen viert feest ter eere der hondersten geboortedag van den groo ten Belgischen schrijver Conscience, van wien op zijn standbeeld gebeiteld staat „hij leerde zijn volk lezen". En met recht viert de Scheldestad dit feest. In Antwerpen toch werd hij geboren, daar heeft hij den zwaren strijd om zijii kun stenaarschap gestreden. Zoo kan men liet begrijpen, dat Ant werpen het middelpunt is der Conscien- ce-feesten, dat Zondag op den Cons- ciencedag, van alle oorden Vlamingen naar de Scheldestad waren opgetrokken om de nagedachtenis van den schrijver, die het Vlaamsche volk leerde lezen, hul de te brengen. Niet minder dan 600 Vlaamsche vereenigingen, allen met vaan dels of muziek stroomden reeds in den vroegen morgen de stad binnen en, daar moesten niet minder dan 70 extra trei nen ingelascht worden om liet feestvie rende volk van Vlaanderen naar de Schel destad te vervoeren. De hoofdschotel der feestviering was een optocht, die uitbeelden zou brok stukken uit Conscience's historische, wer ken. Het comité had 125.000 fr. beschik baar gesteld als prijzen en 10 vereeni gingen beroemd voor het ineenzetten van, optochten dongen daarnaar mede. Uitgebeeld werden epLo;!:n uit De Minnezanger, Everaert 't Se.daes, Ba tavia, Kerels van Vlaanderen, de Leeuw van Vlaanderen, enz. Maar het mooist was wel, zegt de corr. van de „Msb." wat een katholieke vereeniging, de Ko ninklijke Burgerkring, te aanschouwen gaf. Zij beeldde dc „Boerenkrijg" uit, zooals men weet de geschiedenis van den strijd der Vlaamsche boeren tegen de Fransche overweldigers. Alles was hier getrouw tot in de punt jes afgewerkt, en wij voelden ons van zelf verplaatst te midden van dezen strijd voor God en vaderland. Deze afdeeling wordt geopend met het Fransche leger. België binnenvallend. Zelfs de sanscu lotten, pétroleuses en de vrijheidstroon zijn niet vergeten. Het muziekkorps van het Fransche leger is werkelijk keurig. De overweldigers willen den gods dienst uitroeien £ii de godin van de Rede op de altaren plaatsen. Een mooie wagen, de verheerlijking van deze godin, herinnert ons daaraan, evenals de kar vol beladen met voorwerpen door de Franschen uit de kerk van Maïdeghen ge stolen. Treffend mooi is ook de voorstelling van de vlucht der arme plattelandsbewo ners naar Zandberg. Bij het voorbijtrek ken van deze groep ouden van dagen, vrouwen en kinderen moet men van, mee lij beven, zoo getrouw is dit weergege ven. En dan het oprukken der boeren krijg ers met zeisen gewapend, te voet of op reuzen-paarden, gezeten. Men leeft mee in dezen strijd voor den godsdienst, als men de huizen ziet brandet, het Fransche legercoinmando beraadslagen of in de half vernhielde hut, waar de rook van den brand nog uitslaat, een priester de overblijvende dappere boeren zegenen ziet. Dan volgt de hulde van deze krijgers, eerst door zingende bur gers en burgeressen, dan door een schit terenden praalwagen, waarop een "levens groot gouden kruisbeeld zich verheft, en de Vlaamsche maagd ook in goud de beeltenis van den schrijver toont met het opschrift: „Voor God en Vaderland" tewijl kleine maagdekens liedekens zin gen. Hiermee sluit „de Burgerkring!"', zijn inderdaad onovertrefbaar werk, dat allerwege wordt toegejuicht. De katho lieke vereeniging, die bij de van Djjck- feesten zooveel roem inoogste heeft, on danks de tegenwerking, dezen roem niet alleen gehandhaafd, maar nog vergroot. Het geheel was 'n onvergetelijke schouw van Vlaamsche heldenfeiten, van Vlaamsche deugden, maar vooral ook een verheerlijking van den katholieken godsdienst, dien Conscience met de Vla mingen altijd vóór alles hebben beleden, en verdedigd. Daarom vooral kon de nagedachtenis van Conscience op geen, betere wijze gehuldigd woredn. Behalve deze stoet stonden voor den ochtend op het programma feestvergade- ringen in de voornaamste lokalen van, de stad, waar voortreffelijke redenaars o.a. René de Clercq en Pol de Mont het woord voerden ter verheerlijking van den meester. Qm halzes had de huldiging der ver schillende maatschappijen uit alle deelen des lands op het Conscienceplein plaats, die een voor een hun „strijdkreet" of den „Vlaamschen Leeuw" zingend of spelend langs het standbeeld trokken, eerbiedig het salueerend met vlag of banier en neerleggend de bloemengarven en kransen, waaronder het letterlijk ver dween. Gemengd Nieuws. Arme kleine. In het ziekenhuis te Rotterdam is overleden de 4-jarige R. V., wier kleertjes in de ouderlijke woning aldaar door het omvallen van een brandend petroleum toestel hadden vlamgevat, tengevolge waarvan het kind ernstige brandwanden had opgekropen,. Onvr ij willige zeereis van een driejarige. Een dame uit Berlijn, zoo verhaalt het „Berl. Tageblatt", reis de dezer dagen met haar driejarig kind over Neu-Strelitz naar Warnemünde, waar zij eenigen tijd zou gaan logeer en. In den trein geraakte zij met een mede reiziger in zulk een druk gesprek, dat zij bij het uitstappen.... haar slapend drie jarig kind vergat. Na korten tijd be merkte zij welk een onvergeeflijke dom heid zij had begaan, maar het was reeds te laat: de wagon met het kind was op de Deensche veerboot gebracht en reeds midden in zee Hoe de geschiedenis is afgeloopen, wist het blad nog niet te vertellen. Een woesteling. Zaterdagavond kreeg zekere A. J. in de herberg van S. aan het Boveneind te Sliedrecht, geschil met zijm vader en broer, waarop hij zich naar zijne woning begaf en terugkeerde met een groot broodmes, waarmede de woe'staard de wernve T. van Heukelum een niet levensgevaarlijke wonde in den rug toebracht, die door dr. Langeveld is gehecht. Vervolgens stak hij met kracht naar den agent van politie van Engelen en een wonder mag liet heeten dat deze er het leven heeft afgebracht. Het mes ging dwars door de dikke sterke kraag van de uniform en door de boord van Van Engelen zonder hem te verwonden. Nol T. kreeg daarna nog onbeteekenende wondjes aan rug, arm en oor. Het geval bracht i n de drukte van de kermisweek heel wat opschudding teweeg. De dader is gehuwd en vader van drie kinderen. Mr. Johnson als caféhouder. Menigeen kent misschien John son, den negerbokser, die in den be- ruchten te Rens gehouden wed:Rijd Jeffries, den vei t genwoordiger van het blanke ras zoo geducht heeft toegetakeld. Na die overwinning heeft hij zich hier en daar en eigenlijk overal in Amerika la ten kijken in variété's enz., en dat heeft hem geen windeieren gelegd, zooals men begrijpen kan. Later kwam hij naar Euro pa met vrouw en gevolg, allen beladen en behangen met diamanten en ander edel gesteente. Hij schijnt nu genoeg van den roem te hebben, heeft zich een vreedza mer beroep gekozen dan zijn vroegere en te Chicago een café geopend, dat zelfs de verwende Amerikanen heeft verblind door de pracht en de overdaad, waarmee het is ingericht. Of het ook met smaak gebeurd is, hebben wij nergens gelezen. Het nieuwe café moet werkelijk ailes in de schaduw stellen wai er tot nog toe op dat gebied geweest is. Als goed zaken man spreekt Johnson er natuurlijk ook zoo over. In een interview heeft hij ver zekerd dat aan zijn kleine Emporium geen Moulin rouge, geen Trocadero, geen Pavilion Mascotte, geen Palais de danse of hoe die dingen verder heeten mo ten mogen van de heele wereld kan tippen. De clou van het café is een levens groot portret, dat iedereen die binnen komt, direct moet opvallen, of hij wil of- niet: het portret van den eigenaar den heer Johnson in hoogst eigen persoon. Wij doen hem niet te kort wanneer wij beweren, dat in dit geval de lijst, die er om zit het portret in merkwaardigheid en protserigheid overtreft. Want die lijst is van onderen tot boven met gouden twintigdcl arstukken bedekt, waartus- schen een buitensporig aantal f.onkeren- de diamanten te bewonderen is. Wie het breed heeft, laat het breed hangen, zegt het spreekwoord. In overeenstemming met deze kostbare portretlijst is natuurlijk ook liet publiek. Plebs wordt in Johnson's cafc niet ge duld en ook welk een hoon 1 negers worden er niet toegelaten. O, Johnson, dappere voorvechter van het donkere ras, overwinnaar van het blinke ras in Jef fries, den bont-en-blauw geslagene! Het café geniet natuurlijk een enorme 6elangsteliing. Wij zijn niet bang, dat er vrooüjke broeders zullen zijn, die bij kastelein Johnson den boel op stelten zetten of herrie schoppen. Van 'n conducteurs pet en 'n varken. Men schrijft aan het „Huis gezin" uit een der plaatsen van Noord- Brabant Dezer dagen vervoegde zich bij een con ducteur van een der spoorwegmaatschap pijen een boertje uit de Achtzaligheden. De conducteur, die zijn vrijen namid dag had, lag op het bleek je achter zijn woning een dulje te doen en de vrouw vroeg aan het boertje, of zij dc boodschap niet kon aannemen. Neen, zei ons boerke, ik moet hem zelf hebben; het geldt de genezing van een mijner zieke familieleden. De vrouw, begrijpend, dat het een ernstig geval betrof, wekte haar man, die gemelijk overeind kwam en zich naar het boerke begaf. Mijnheer, zoo begon de buitenman, u zoudt me een groot plezier kunnen doen door me een oudo dienstpet van u- ter leen te geven. Een oude dienstpet? vroeg de con ducteur verbaasd. En wat moet je daar mee? Dat zal ik u eens zeggen, aki us de acht- zalige. Ik heb een ziek varken, en als daar geen verandering in komt, zal het beest kapot gaan. Het zou een slag voor me zijn, want het is al een zevenmaander. Met een dienstpet is het beest geholpen. De conducteur, niet begrijpend wat een dienstpet met een ziek varken te maken had, vroeg het boertje om opheldering. Driek was echter niet voor nadere verklaring te vinden. Hij zou later wel uitleg geven als hij de pet terugbracht. Na lang gepraat stond de conducteur hem een pet af en stralend van blijd schap toog het boerke er mee naar huis. Drie dagen later bracht hij, buiten zich zelf van geluk de pet terug, en putte zich uit in dankbetuigingen voor de welwil lendheid van den conducteur. En?vroeg deze. Het heeft geholpen, mijnheer, het beest is radicaal genezen. En heeft die pet zoo'n wonderkracht uitgeoefend? vroeg de conducteur ver baasd en nieuwsgierig. Ja, zei ons boerke, die dienstpet. Ziet u, het varken wilde niet drinken. Maar zoodra had ik het beest de pet niet op den kop gezet, of het begon zoo geweldig te drinken, dat het een liefhebberij was om te zien. En sinds is het totaal gene zen. Blij als een engel verliet het boerke de woning van den conducteur en vertelde uu aan alle keuterboertjes de wonder bare geneeskracht der dienstpet. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Jannetje, d. van S. H. van Iterson en M. M. Blansjaar. Christina, d: van A. Ouwerwerk en M. W. Zirkzee. Jacoba Catharina, d. van W. Flanderhijn en J. Kokkedee. Jan Janse, z. van C. Petterson "en G. Meijer. Cornells Boudewijn, z. van L. van Ark en E. van der Keur. Anton, z. van B. Viele en S. Bij. Johannes Arnoldus, z. van J. A. den Dopper en G. J. van Vliet. Johanna, d. van J. I. Erades en A.J. de Haas.— Matthijs, z. van M. van der Heyden en M. de Bruin. Alberta, d. van E. A. Hondeman en A. van Schaik. Gijsbertus Cornelis Maria, z. van G. J. M. J. Molkenboer en B. P. M. van Helvert. Johannes, z. van A. Delfos en J. de Vink. Judith, d. van C. van Hooidonk en S. A. van tien Hoe<'. Const anti mts Barnardus Gerat dus, z. van J. de Frankrijker en M. dc Poorier, Overleden; Catharina Groene wegen, geb. Delmeer, 59 j. Jan Pieters z. 6 m. M. Overvliet d. 20 j. E. Oosthoek wed. S. G. van Buttren 68 j. J. Klein z. 2 j. L. Goddijn w. 70 j. A. M. Koelenieyer d. 4 m. C. Wassenaar z. 4j. ALPHEN. Geboren: d. van E. Vervvoerd en Montague. d. van M. van Niekerk en van Winden. d. van A. Burggraaf en Verburg. d. van G. C. Vermeulen en Koenekoop. z. van A. C. v. d. Burgh en Hogendoorn. z. van J. Kempen en Bunnik. d. van C. van Leeuwen en Kielesteijn. Overleden: D. A. Vogelaar, jm. 12 OUDSHOORN'. Geboren: z. van H. Touw en Wies. z. van C. M. Kwakeruaak en Kempenaar. TtR AAR. Geboren: z. van A. van Ros senberg en Versluis. Overleden: D. Esveldt, jm. 2 m. J. A. van Dam, jm. 2 m. N. Rijnsburger, jd. 2 m. WASSENAAR. Geboren: Petrus Leonar- dus Alphonsus, z. van G. A. V. van Wissen en J. C. van Haasteren. Elisabefh Maria. d. van P. A. van der Spek en Th. f. Tolido. Nicolaas Jacobus Johannes, z. van J. A. van der Kroft en M. J. de Bruijn. Felix Wilhel mus en Henri Theodorus, zns. van A. Lauwe- rijssens en J. C. Anthonissen. Ondertrouwd: L. G. Grevers en M. j.P. van der Swalm. G. Ruijgrok en C. A. Rem merswaal. J. J. Remmerswaal en A. 11. Smits. M. R. Baron Bentinck en Jonkvr. J. W. Speelman. Ove rieden: J. M. Snel, d. 26 i. W. y. Delft, z. 5 w. Familieberichten uit andere Bladen Geboren: Maria Hendrika Lauientius d.v. J. Borsten en M. Borsten-Weber, Rotterdam. Ondertrouwd: Herm. Eisener en Cath. v. d. Wilk, Leiden. Getrouwd: ïheodoor J. van Genot en Marie C. E. Maarschalkerweerd, Utree li r. Jan Alfrink en Gerarda Staffhorst, Utrecht. Frans Woudenberg en Marie Staffhorst, Utrecht. Herman G. van Lijden en Agnes T. E. Thnring, Bussum. N. X. T. Vos de Wael en A. \1. Hustinx, Oldenzaai-Luik. Overleden: Henricus Mulder 46 j., Utrecht. Cornelia Maria Aiphonsa van der Ven-Rijke 59 j., Boxmeer. Maria Hendrika Jacoba |o hanna Heysterman 87 j., Rotterdam. Wed. Maria Elisabeth Aloysia Catharina Gompertz- Krepel 68 j., Haarlem. Opgave yan Personen, die zich in Leiden hebben gevestigd. J. Bavelaar en gez., Vollersgracht 12, steen houwer. G. Mühring, Nieuwstraat 7. J. Turksma en gez., Heerensteeg 20, korporaal- ziekenverpleger O. 1. L. R. de Jager, Hópit.ii Wallon, dienstbode. J. J. M. Egberts, Nieuwe Rijn 62, bakkers knecht. F. E. Boeschoteu en gez„ Gerrit Doustraat53 W. M. Polak. St. Jorissteeg 22, vleeschhouwer. A. van der Wal, Vollersgracht 32, arbeider. P. J. van Staden en gez.. Oranjegracht 30, kolentremmer. S. Bootsma, Diaconessenhuis. J. C. Koch, Oegstgeesteriaan 9, student. J. van Dissel en gez., Rapenburg 117, voeger. P. Emmelot en gez., 4e Binnenvestgracht 59, electricien. A. Moeliker eu gez., Magd. Moonsstr. 30 A, bankwerker. N. van der Brunt, Haarlemmerstraat 101. C. Siavleu en gez., Maresingelöl, plaatsnijder. J. A. van Vliet, Aalmarkt 26-28, winkelbe diende. P. Buis en gez., Varkenmarkt 3 A, typograaf. E. G. A. Slors, H. Rijndijk 30, kapitein infant. N. I, L. A. de Kok en gez., Lombardstceg4, scharen slijper. J. A. Dal en gez., Morschweg 30 A, graveui Opgave van Personen, die uit Leiden vertrokken zijn. H. A. Lorentz, Haarlem, Zijlweg 76. H. de Leef, Vlissingen, Hotel Albion. C. Spaanderman, Hillegom, Freslingslraai 8. H. A. Voogel, Haarlem, Slachthuisstraai 7. J. H. Satter, Haaften. R. R. F. Frank, Rotterdam, Schoonoordstr. 21. Mej. C. Fr. Gouwentak, Voorschoten, Papen- laair. Petrus Klamer, Willemstad. Mej. A. H. van Tongerloo, Rotterdam, Zieken huis. W. Nieboer, Enschedé, Alstecdschestraat 45. J. v. d. Pol, Noordwijk. Kerkstraat 20. J. M. Kok, Rotterdam, Chrispijnlaan 28. Fr. E. v. d. Gugten, den Haag, Laan van Meerdervoort. Chr. Koeté, Utrecht, Braamstraat 16. j. Boon, Zoeterwoude, Nanniestraat 35. J. J. van Leeuwen, Enschedé, Emmastr. 158. W. Wijbrands, Groningen, Kraneweg ?J/I2a. Mei. M. J. O. Fransen, Amsterdam, Gesticht Voorzienigheid. J. M. Ph. de Haan, den Haag, Carpenticr- straat 178. Abr. Boodeu, Hengelo (O.) G. Jansma, Utrecht, Hoogelanden 6 OZ. J. Th. van Benten, Rotterdam, Jan van Loon- straat. iiemeenteiijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren, des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 boekhouder, 3 kantoorbedienden, 1 witter, 1 behanger, 1 machine-bankwerker, 1 letterzetter, 1 banketbakker, 1 bakker, 2 grondwerkers, 4 loopknechten, 8 losse werklieden, 1 huishoud ster, 1 dienstbode, 1 werkster, 1 wasch vrouw Gevraagd. 1 boekdrukker, 1 machinaie-houtbewerker, 1 taiilewerkster, 1 electricien, 1 hoeklijn vuur werker, 1 grof-bankwerker, bekwame timmer lieden, 1 zetter-drukker. Stoomvaartberichten. Het s.s. B a n d a, van Batavia naar Amster dam, passeerde 12 Aug. Pantetlaria. Cal lis to, van Savannah naar Rotterdam, passeerde 13 Aug. St. Catherines Point. Tambora, van Rotter dam naar Java, vertrok 13 Aug. van Port Said. G o r o n t a 1 o, van Java naar Rotterdam, ver trok 12 Aug. van Tjilatjap. Zij ld ijk, van Fernandina naar Rotterdam en Hamburg, arri veerde 12 Aug. te Savannah. Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Aug. te Sabang. Delfland arriveerde 12 Aug. van Buenos Ayres tc Amsterdam, Potsdam arri veerde 12 Aug. van Rotterdam te New York. R o 11 e r d a m vertrok 13 Aug. van New York naar Rotterdam. Vondel, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Aug. van Sabang. K a m b a n g a n, van Batavia naar Arasterdam, vertrok 11 Aug. van Padang. Singapore, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Aug. Ouessant. Wilis, van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Aug. van Gibraltar. Bandoeng, vertrok 13 Aug. van Antwerpen naar |ava en pass, Vlissingen, Kawi, van Rotterdam naaj Java, vertrok 13 Aug. van Southampton. L o nv. 'bok, van Amsterdam naar Java, pass. 13 Aug Dungeness. Kangean, van lava naar Amster< dam, vertrok 12 Aug. van Port Said. S o nv m e I s d ij k, arriv. 13 Aug. van Rotterdam l< Baltimore. Singkawang, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Aug. Ouessant. U r a< n i u m, arriv. 13 Aug. te Rotterdam v.Ncw-York.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6