Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. deelig saldo opgeleverd van 164. De bibliothecaris deelde in zijn verslag mede, dat de bibliotheek thans 1684 exemplaren van toon eel stuk ken en 174 stuks voor drachten bezit. Aangenomen werd een voorstel, waarbij bepaald wordt, dat on bruikbaar gemaakt1 boekjes geheel moe ten worden vergoed. Tot bestuursleden werden gekozen Edam en D. O. G. uit Amsterdam. Verder werd aangenomen een voorstel om voor taan de reiskosten van deelnemende ver- eenigingen aan wedstrijden, welke door den Tooneelbond zijn uitgeschreven, ponds-pondsgewijze te verdeelen, en een voorstel om aan de.tooneelvereenigingen over te laten de plaats der wedstrijden te kiezen. Na de pauze ontwikkelde de heer Mier- mans een flink reorganisatieplan voor den R. K. Tooneelbond. Dit plan zal door het bestuur worden onderzocht en in een volgende vergadering zullen betreffende voorstellen aan de orde worden gesteld. KORTE KRONIEK. De Minister van Waterstaat, mr. L. H. W. Regout, is tot het einde der maand met verlof afwezig. Hij brengt dat in hoofdzaak door op zijn buitenverblijf in Limburg. Bij besluit van den Franschen mi nister van landbouw is hei verbod van in- en doorvoer in Frankrijk van buiten- landsche mest, stroo en voedergewassen opgeheven. Mede is ingetrokken het be sluit van 2 Maart 1911, waarbij de in- en doorvoer in Frankrijk van levende kippen, duiven, konijnen uiz. alleen per spoorweg werd toegesiaan. De kiesrechtbeiooging zal dit jaar op het sportterrein Houtrust te 's-óra- venhage gehouden worden en de opiocht zal vandaar in de richting van het station Hollandsche spoor gaan. Voor den op tocht is evenwel nog geen vergunning verleend. Bij den Bosschen Diocesanen Drank- bestrijdersbond, die dezer dagen de jaar vergadering hield, waren op 31 Juli aan gesloten 98 vereenigingen, 1 sectie ,,St. Cassianus" en 4 correspondentschappen met 15711 leden, n.l. 728 geheelonthou ders, 8906 Kruisverbonders en 6077 Paulisten. Eene aanwinst derhalve van 254 leden. De geheelonthouders vermeer derden met 178, de Kruisverbonders met -531, terwijl de Paulisten met 457 ver minderden. LEIDEN, 14 Augustus. De heer G. T. Kagie, vaandeldrager bij het 4e reg. infanterie, is, ter vervan ging van den h^er T. Nieuwland, opge treden als voorzitter van de afd. Leiden van de Kon. Vereeniging van gepension- anau.ng i U4, Mixeu mats uec./tvt f xam n neerde onderofficieren en minderen van het Nederl. Leger (onderstand aan mili tairen, gepensionneerd vóór de wet van 1877, en aan hunne weduwen). Voor het examen gymnastiek M- O. is te Utrecht geslaagd de heer B. Zwa nenburg van Gouda. Voor het examen Fransch L. O. is te 's Gravenhage geslaagd mejuffr. G. C. Haas van Gouda. AALSMEER. De leerlingen van de Tuinbouwschool te Geiszenheim in Duitschland brachten gisteren een bezoek aan deze gemeente. De 1 uinbouwschool en eenige kweekerijen werden bezichtigd. NIEUW VENNEP. Tot onderwijzer aan de openbare school te Nieuw Vennep is benoemd de heer J. J. A. van Wjsse alhier. GEWESTELIJK GEMENGD. Twee dochtertjes van A. H. te Lange Ruige Weide, 3 en 4 jaar oud, zijn gisteren te water geraakt en voor leven loos opgehaald. De geneesheer mocht er in slagen bij het jongste de levensgeesten weer op te wekkenbij het oudste waren alle pogingen vergeefsch. N. L., een slager uit Leiden heeft bij de politic te Haarlem aangifte gedaan dat hij Zondagavond ter gelegenheid van de kermis op de Groote Markt aldaar in een stoomcaroussel door een knecht is mishandeld. De politie doet onderzoek. Aan de spoorlijn LeidenWoerden waar meii bezig is met het werk van het omleggen van het Rijn- en Schiekanaal, is gisteren onder de gemeente Zoeter- woude een ernstig ongeluk gebeurd door het bezwijken van een schoeiing nl. tusschen welke en den vasten wal een landhoofd werd gemaakt van beton voor de draaibrug in die lijn, had een grondaf- schuiving plaats waardoor de schoorhou- ten der schoeiing braken. Eenige perso nen in den put werkzaam, werden onder materialen bedorven, waardoor drie per sonen vrij ernstig werden gekwetst, ter wijl de materieele schade zeer aanzienlijk is. Uit Lisse wordt gemeld: Maandag avond was de landbouwer Van Staveren met zijne vrouw, wonende aan den IJweg tusschen den Venneper- en den Benne- broekerweg, op bezoek bij hun onlangs getrouwde dochter te Lisserbroek. Men was per rijtuig gekomen en had het paard voor den wagen op het erf aan den ring vastgebonden. Toen men omstreeks half elf weer wilde vertrekken, bleken paard en wagen vertrokken. Men ging natuurlijk zoeken. D'it trok echter de aan dacht van een paar buren en toen men hun op een desbetreffende vraag vertelde wat er aan de hand was, ging bij hen een licht op. En zij verieiden op hun beurt aan v. S. dat, toen zij omstreeks 10 uur thuis kwamen, en een paard met een wa gen van het erf kwam, stapvoets verder ging in de richting Lisserweg. Bruintje was er dus heelemaal alleen vandoor ge- gaann .De schoonzoon ging per fiets naar het huis van zijn schoonvader en jawel, niet ver van de woning stapte het paard rustig met den ledigen wagen achter zich op huis aan. Het hooi bij den veehandelaar F. Nie- meier, in 't Noordeinde te Aarlander- veen, broeide en in den vroegen ochtend werd aangevangen met het uithalen van de berg. Toen de kleinste helft er uit was, sloeg tegen één uur in den middag de vlam er uit. De berg stond in brand. Vlak er naast stond een groote houten schuur, die men met emmers water nat hield, terwijl men ook den brand zoover wist te beperken, dat de berg enkel zwaar rookte en smeulde. Er was ondertusschen om de brand spuit gestuurd, doch in 'tdorp ging al weer het praatje, dat er maar een klein hoekje gebrand had en het alweer ge- blus cht was, enmen hield de spuit thuis. Nog een tweede bericht werd ge stuurd, waarop als antwoord kwam, dat men eerst nog eens moest komen zeggen of het nu werkelijk noodig was of niet. Als 7tnoodig was, zou men met de spuit komen. Ten slottejging de heer Niemeier zelf naar het dorp om te zeggen, dat de spuit komen moest. Het hooi was wel niet te redden, maar de schuur was in gevaar. Eindelijk kwam de brandspuit aanzetten. Nadat ze eerst met den vuur- kant naar den waterkant was gezet en daarna weer omgekeerd, en wegens lek kage een keer van slangen verwisseld was, gaf de spuit geregeld water en nu was het vuur spoedig gedoofd, zoodat het verbrande hooi uitgehaald kon worden. De kap was nog blijven staan, doch de roeden zullen vernieuwd moeten worden. Verzekering dekt de schade. Duitsche Katholiekendag. (Van onzen eigen redacteur.) Aken, 13 Aug. '12. De Münster of de Dom is een trots van Aken. Als ge deze kerk bij het eer ste bezoek binnentreedt door den hoofd ingang, maakt zij een grootschen, maar toch bevreemenden indruk. Het midden van den Dom is een achthoek, rustend op Romeinsche zuilen, omgeven door een zestienhoekigen omgang. Dit ge deelte in Byzairtijnschen stijl dateert uit de achtste eeuw en is de door keizer Karei de Groote gebouwde „Pfalzkapel- le." Het aan den achthoek aansluitende koor met zijn vijftien meer dan dertig meter hooge vensters, die het in tegen- artanacnn£ I ziekenhuis werd vervoerd, stelling met hét midden van den Dom zeer licht maken, is e en gothiek bouw werk uit de veertiende eeuw. Voor den achthoek, dus waar ge u be vindt, als gij door de hoofdingang bin nen zijt getreden, staat gij onder den. kolossaal breeden, in de vorige eeuw op den ouden onderbouw nieuw opgetrok ken toren. U naar het midden begevende, onder 'den koepel, met rondom u die wanden en die zuilen van glanzen,d marmer het marmer vertegenwoordigt, naar ik hoorde zeggen, een waarde van 18 mil- lioen mark in de hoogte blinkende mozaikbeelden op gouden grond, en la ger prachtige gobelins in zachte tinten, en om u heen twee tribunes met weelde rig ornament boven elkaar, terwijl alles zich oplost in het overheerschende, over stralende, overstroomende goud van de zoldering, is uw eerste indruk die van luisterrijke praal en prachtige heerlijk heid. Maar straks zal u een groote rust bevangen. Er is hier rust van kleur, rust van lijnen er is eenvoud en, waardigheid in het middengedeelte in de schemerige acfrihoek, en zestienhoek in het klaar dere.. door de hooge ramen rijkgekleurdc koor. In dat middengedeelte van den Dom, in die oude keizerlijke kapel, waarover de glorie van het gewelf zijn geschitter straalt, heerscht ernst, maar geen versombering, er zweeft vrede en een geheimzinnige stlite. De Dom is op bijzondere wijze be roemd om z.ijn overblijfselen der oudheid en heilige relieken. Op een van de tribu nes over het hoofdaltaar staat de z.g. kei- zerstoel, waarop na Keizer Karei den Groote 34 Duiutsche Keizers gezeten heb ben. Ook is keizer Karei de Groote zelf in deze kerk begraven. Onder de heilige relieken, die om de zeven jaar in plech- tigen stoet worden rondgedragen, noe men wij het kleed, dat de Zaligmaker aan had toen Hij stierf; de windselen waar in Hij gewikkeld was bij Zijn geboorte, en het kleed, hetwelk Maria droeg,; de doek, waarop het hoofd van Joannes den Doop er is vertoond. In den Dom werd hedenmorgen een, Requiem-Mis opgedragen voor den over leden Aartsbisschop van Keulen, Kardi naal Fisscher, door den V/ijbisschop Mgr. Müller, welke plechtigheid door 'n groot aantal kerkelijke en wereldlijke autori teiten werd bijgewoond, onder wi4 de Aartsbisschop van Utrecht, en de graven van Hessen met gevolg. Ofschoon een kwartier tc voren in de kerk, kon ik geen zitplaats meer machtig den, maar wist toch een staanplaats te veroveren, vanwaar ik op altaar en preekstoel kon zien. De 4-stemmige Requiem-Mis werd door een mannen en, knapenkoor op in drukwekkende wijze uitgevoerd. Dr. Kauffmann hield een lijkrede, zoo kernachtig en krachtig, dat ze deed denr ken aan Bossuet. In tegenwoordigheid van Hem, aan wien alle eer toekomt, wil ik, aldus ving spr. zijn rede aan„ niet gaan uitweiden over den roem van, dezen grooten aartsbisschop en kardi naal, maar alleen aantoonen, hoe de ge nade Gods in hem gewerkt heeft. De Requiem-Mis die om acht uur be gonnen was, moest ik voor het einde ver laten om te half tien de vergadering van de „Volks-Verein für das Katholieke Deutschland'' te kunnen bijwon,en. Ik veronderstelde, dat er veel begeestering van deze bijeenkomst zou uitgaan, en in mijn verwachting ben ik niet teleur gesteld De. „Volksverein" stelt zich ten doel alle Katholieken van Duitschland te omvatten. En op krachtige wijze werd door stoere mannen, eminente redenaars, als wijbisschop Müller aangetoond, dat overal, geen enkele plaats uitgezonderd, de Voïksverein reden van bestaan heeft; in geen enkele plaats mag een katholieke vereeniging ontbreken. In de avondvergadering, die iederen dag het hoogtepunt vorint, voerde aller eerst het woord de directeur van heit gymnasium te Münster, de heer Werra om te spreken over de taak der katho lieken op wetenschappelijk gebied. Spr. wees er op, dat de Katholieke geleerden, wat aantal betreft, maar niet wat kwali teit betreft in Duitschland absoluut en relatief in de minderheid zijn. Hij drong er op aan, dat men van Katholieke zijde zich meer zou toeleggen op de weten schap ook de vrouwen. En noemde het onder daverend applaus der vergadering- een eere-plicht van het Katholieke volk om hen te ondersteunen die bijzonderen aanleg toonen en geen, middelen hebben om te gaan studeeren. Dr. Mayer uit Miinchen, lid van den Rijksdag, sprak vervolgens over de plicht der Katholieken om een werkzaam aan deel te nemen iu het oeconomisch leven0 in nijverheid en handel. Na gewezeü; te hebben op de hooge vlucht, die in Duitschland handel en industrie n.eemt, in vergelijking met Engeland, toonde spr .aan, dat de Katholieken den plicht hebben er naar te streven dat zij ook op oeconomisch gebied vooraan staan. Uit een onlangs uitgegeven statistiek blijkt, dat procentsgewijs van de katholieken in Duitschland er veel ineer zijn, die een ondergeschikte betrekking hebben, dan die zelfstandig optreden. En de katho lieken betalen in de meeste steden pro- centsgewijs de minste inkomstenbelas ting. Dat moet veranderen, zegt 6preker. Wij kunnen met geld zooveel goed doen, op charitatief gebied, voor de missiën. Het is niet volgens onze godsdienst om met het oog op het leven hiernamaals niets te doen, maar onze. godsdienst schrijft ons voor te werken zooveel wij kunnen, doch met.een ^oed doel. Wel -szins in strijd rneig*; aaniem™ eenrsmtmwt spr. *■-- vi de vonSe rede waarserm u't/'voor om in groote hoeveelheid naar de universiteit te gaan veel meer gebrek hebben wij aan voor aanstaande mannen, op het gebied- van handel en nijverheid. Daar kunn.en ka tholieken zooveel goed doen in dezen tijd van sociale hervormingen. Ontegenzeggelijk het glanspunt van, den avond en ik meen te inogen, beweren van alle vergaderingen tot nu toe was 'de naar inhoud en voordracht magistrale rede van Prof. Dr. Mausbach. Spr. toont aan dat de strijd tegen de moderne zede loosheid een taak rs van het Katholieke Duitsche volk. Hij gaat na de oorzaken van die onzedelijkheid, waaronder voor namelijk het ongeloof, en de middelen daartegen, waaronder op de allereerste plaats het geloof. Over de coeducatie, de gezamenlijke opvoeding van jongens en meisjes op een zelfde school sprekend, zegt hij onder hilariteit en gelachZoo lang wij families hebben, waar acht, tien of twaalf kinderen met elkander werken en spelen, bedroefd en vroolijk zijn, en, deze families zich op kermis en brulioft vroolijk maken met verwante families, zoolang hebben wij de eenig goede coe ducatie, die veel beter is dan die op gymnasium of hoogere school. Waar spr. te velde trekt tegen de onzedelijkheid in kunst en literatuur, in theater en, bios coop, en vooral waar hij zegt dat de vrouwen voor een deel de verantwoor ding dragen voor de slechtheid der man nen door hun zedelooze kleeding, drinr gen zijn woorden 7t is merkbaar aan de luister-stille menigte diep door. Prof. Mausbach sprak zeer lang, maar hem te hooi en was een genoten het zou mij ook een genot zijn nog meer van zijn rede weer te geven, maar dezen keer kan het niet, anders zou ik te veel plaats in beslag nemen. Kerknieuws. Mgr. A. J. Callier. Wij laten hier volgen eenige data uit het leven van onzen jubileerenden Bisschop. Monseigneur werd geboren te Vlissin- gen den 29sten Mei 1849. Na schitterend volbrachte studiën, werd hij priester ge wijd den 15de" Augustus 1872. De jeugdige priester begon zijn openbare loopbaan als kapelaan te Volendam, was daarop twee jaren kapelaan te Amsterdam (paro chie O. L. V. Onb. Ontv.) en werd, na nog gedurende zeer korten tijd te 's Gra venhage als kapelaan te zijn werkzaam geweest, den 13en October 1875 benoemd aan het Klein-Seminarie „Hageveld" te Voorhout. Den 18en Mei 1892 werd de beminde leeraar benoemd tot kanunnik en tegelijk tot vicaris-generaal van het bisdom. De H. Stoel erkende korten tijd daarna zijn verdiensten door hem te benoemen tot eere-kamerheer. Den 25en September 1903 kwam offi cieel de tijding, dat de vicaris-generaal, Mgr. A. J. Callier, bij breve van 11 Sept. benoemd was tot bisschop van het Haar- lemsche bisdom. Den daaropvolgende» 23en October werd Mgr. Callier gecon sacreerd als bisschop van Haarlem. Hij blijve het ad multos annos! Feestgave van Mgr. Callier. Z. D. H. Mgr. Callier, heeft ter gelegen heid van zijn 40-jarig priesterfeest de navolgende instellingen ie Haarlem met belangrijke giften verblijd: Het Burger lijk Armbestuur; het R.K. Armbestuur; de Diakonie der Ned. Herv. Gemeente; het Diakoniehuis in de jansstraat; de St. Elisabeth-Vereeniging; het St. Jozefs-Ge sticht (Spaarne); ae Zorgdragende Com missie voor Kraamvrouwende St.Martha- Vereeniging; de Israëlitische armen; de St. Vincentius-Vereeniging; liet Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente; het R.K. Wees huis (Hagestraat); de vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen"en het Stads- Armhuis. Retraitenhuis te Noordwijkerhout. 1923 Aug. dames onderwijzeressen. 2428 Aug. heeren onderwijzers. 9—13 Sept. gehuwde dames uit den middenstand. 1619 Sept. heeren middenstands- patroons. 1418 Oct. jonge dames uit den mid denstand uit steden. 58 Nov. Huismoeders, hoofdzakelijk uit dorpen. 1115 Nov. meisjes uit den midden stand uit dorpen. Zij, die aan een dezer Retraiten wen- schen deel te nemen, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te berichten aan den Weleerw. pater A. Philippona, C. s. s. R., St. Clemenshuis, Noordwijker hout. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Losser den Weleerw. Heer B. M. Paanakker, tot kapelaan te Borne den Weleerw. Heer J. B. te Riele, tot kapelaan te Bomer- broek, den Weleerw. Heer J. G. Biete naar, tot assistent te Liederholthuis den Weleerw. heer A. Aukes, tot assistent te Enschedé (H. Joseph) den Weleerw. Heer J. C. Rooswinkel, tot assistent te Rencum den Weleerw. Heer H. B. M. Dijckhoff, en tot assistent te Elden den Weleerw. Heer H. M. L. H. van de Loo. Gemeenteraad van - Warmond. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer J. de Vette, wet houder, locoburgemeester. Aanwezig al- De Voorzitter opent de vergadej- ring, de notulen worden gelezen, en on veranderd vastgesteld. Ingekomen zijn o.a. Missives van Ged. Staten ten geleide der goedgekeurde raadsbesluiten der vo rige vergadering. In de verordening op de keuring van, eet- en drinkwaren is door Leiden een, kleine wijziging aangebracht, welke de raad goedkeurt. De gemeenterekening wordt voorloo- pig vastgesteld in ontvangst f 17S45.375, in uitgaaf op f12750.475, batig saldo dus f4794.90. De gemeentebegrooting wordt voon- lóopig vastgesteld in ontvangst op f 27230.85^ in uitgaaf op f 18030.855, batig saldo f 9200. De vergadering wordt daarop geslo ten. Rechtszaken. De winkelsluiting en het beenderen-vervoer. Een slager uit de Jacob v. Lennepsiraat te Amsterdam moest zich voor den kanton rechter verantwoorden wegens overtreding van de verordening op de winkelsluiting. Blijkens de dagvaarding was er op een Zaterdagavond na 11 uur publiek in zijn slagerij geweest. De slager vertelde echter aan den kantonrechter, dat dit publiek bestond uit twee mannen, die geregeld bij hem beenderen-afval kwamen halen. Blijkens de politie-verordening mochten beenderen slechts vervoerd worden van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Hij had de twee kooplieden in beenderen niet vóór 11 uur laten komen, daar men toch niet vóór 11 uur de beenderen mocht vervoeren. De beenderen verkocht hij geregeld aan de kooplieden voor l1/, cent per kilo. Na deze verklaring van den slager werd deze zaak door den ambtenaar van het O. M. ingetrokken. Annie Pascal. Gistermorgen stond voor de Rechtbank te Arnhem terecht Gerritje Helder, zich noemende Annie Pascal, journaliste en aviatrice, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem. De beklaagde is gedagvaard ter zake, dat zij ver schillende personen, onder bedriegeiijke voorgevens, heeft overgehaald tot het verschaften van geld voor de oprichting van een sanatorium voor zenuwlijders. De eisch was voor de oplichting 1 jaar en voor de landlooperij 2 dagen met 3 jaar opzending. Desertie. Op 5 Juni was het stoomschip „Frisia" op de uitreis naar Buenos-Ayres in het Noordzeekanaal in de nabijheid van de sluizen van ijmuiden, toen een treminer J. J. S. overboord sprong. Onmiddellijk sprong een andere tremmer S. M. hem na. Niet om zijn kameraad, alsof het een drenkeling was, te redden. Zij zwommen kalmpjes naar den kant en kwamen niet, hoewel er alle gelegenheid toe was, binnen de sluizen aan boord terug. Voor de Amsterdamsche rechtbank eischte liet O. M. tegen ieder een maand gevangenis straf wegens desertie. De Rotterdamsche Rechtbank veroor deelde J. L. J., meubelmaker zonder vaste woonplaats, wegens diefstal van drie stukken stokvisch, een hoeveelheid wor teltjes, een flesch poctsgoed, een stuk zeep, en drie kuikens te BI cis wijk, ge durende den voor de nachtrust bestemder, tijd, op een besloten erf, waarop hij zich buiten weten en tegen den wil van den rechthebbende bevond, tot vier maanden gevangenisstraf, en J. K., 60 jaar, loge menthouder te Oouda, wegens mishan deling, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Leger en Vloot. Landbouwonderwijs. Door den Minister van Oorlog is be paald dat dit jaar, evenals zulks in den afgeloopen winter plaats had, weder landbouwonderwijs zal worden gegeven aan de miliciens der lichting 1912, die zich daartoe bereid verklaren en be- hooren tot den landbouwstand. Het onderwijs wordt gegeven door Rijkslandbouwleeraren. De lessen, die van December lot Februari worden ge geven, hebben plaats 2 achtereenvolgende avonden per week. BurgerlijKe Stand. LEIDEN. Getrouwd: K. L. Korcnhoffjm. en B. Kruit jd. A. W. H. Teeuwen jm en C. van V eeren id. W. A. J. Hartevcld jm. en C. M. A»oldus id. - G. de Klerk jm. en E. van Zwie v ri van der Laken jm. en A. On- verzaagt -c» P. r.t er jm. en H. R. Verver jd. C. c«.. elicjm. en P. Massaar jd. J. Siera jm. en H ^.siordus jd.J. Etiennejm. en M. C. Lubb' id. - J. Verplancke jm.en M. P. Coruelisse id W. H. de Wit jm. en en M. C. Stikkelorum id. J. Flainan jm. en S. Wassenaar jd. van Polanen jm. en A. Giezen id. 1. G. c."«.i».en jm. en M. A1. van der Kwartel jd- V c. Dijt jm. en E. Devilee jd. H. N. van der L-ugt irn. en E. W. Schild jd. LlLLGRAl l Lil WLLKbERICH naar waarnemen vcrricf.t in den morgen van 14 Aap *>12, r-f'egeoreld door het licn NederMctoro-'g s h.stiiuut te De Bilatr Hoogste ba:-**»->.y\,tar-o 767.5 Horta. Laagste /<7.1 Skudesnaes. Verwachting 1-t den avond van 15 Aug.: meest matige z-ir'« lijke tot westelijke wind. zwaarbewolkt me1 tijdelijice opklaringen, waar schijnlijk regenbuien met kans op onweer, iets warmer. De m ij n r a in p te B o c h u m. Giste ren heeft in Ger.he de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers der mijnramp. Op de eenvoudige gele dood,cisten was 111 metalen letters geschreven „Glück auf zm letzten Schicht." Eenvoudige kransen van van de familieleden en kostbare van de mijndirectie en van vereenigingen bedekten de 25 lijkwagens. Naast iederen wagen ging een man, die een wit schild droeg met de namen der slachtoffers. Van af het mijnterrein waar de bloed verwanten de kransen op de lijkkisten van hun vader, broeder of zoon hadden, gelegd, begaf zich de stoet naar het kerkhof. Een groote menigte stond langs den weg. De droeve stoet werd geopend door een groot aantal mijnwerkers met omfloerste vaan dels, dan volgden de wagens en de familie leden. De vakvereeniging „Lothringen" had een krans geschonken met het op schrift: .Aan de dierbaren op heiveld van den arbeid gevallen werklieden". Om vier uur begonnen de klokken te luiden en werden de lijken, een honderdtal, in tegenwoordigheid van de katholieke en Lutersche geestelijkheid, van den vertegen woordiger van den keizer, den prins van Ratibor en Corvey, den hoofdopzichter van de mijnen Liebrecht, de directeuren der mijnen, den landrat en vele andere auto riteiten, enz. ter aarde besteld. Brandstichter. Verdacht van brandstichting in zijn eigen, woning is gisteren gevangen genomen, de veedrijver A. Kr., te Winschoten. Ongelukken. De landbouwer J. B., te Tinaarlo (Dr.), wiens paard jl. Donderdag te de Pent op hol was gesla gen bij het passeeren van een auto eril die daarbij van den wagen was gegleden en zwaar lichamelijk letsel had opgelooi- pen is gistermiddag overleden. Gistermorgen is te Enschede de 14-jarige Albert Schr., die per fiets de Hengelosche straat doorreed, gevallen enl onder een met grind beladen wagen ge raakt, een van de wielen ging in, de leugt- te over de geheele rechterzijde van zijn lichaam. De knaap is korten tijd daarna' in het ziekenhuis overleden. I Een man, die zich gistermiddag op een in het Jacob v. Lennepkanaal te Am sterdam, liggende schuit had te slapen gelegd, is ïn het ruim gevallen en korf daarop aan de gevolgen overleden. Gelukkigegemeenten. Inde Geldersche gemeenten Beusichem, Brum- men, Buurmalsen, Dreumei, IJzendoorn: Kerkwijk, Lienden, Lochem, Oldebroe» en Zoelen worden geen opcenten op dl personcele belasting geheven en in. d. gemeenten Hemmen, Heumen, Rosera- daal en Wijchen geen hoofdelijke om slag.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2