14 Mgr. A. J. CALLIER. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 866. e £eicbelic Sou/ta/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Augustus 1912. De ADVERTENTIEPRIJS b van 1—5 regels 0.75, elke'regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. Morgen jubileert onze BisschopDe grijze Herder van het Haarlemsche dio cees herdenkt den dag waarop Hem veer tig jaren geleden de heilige Priestervviji- ding werd toegediend. 't Is voor ons, Zijne diocesanen, een dag van dankbare vreugde, blijde dank baarheid en jubelende trots. In Hem toch erkennen wij den Man, in, Wiens handen het door den Heiligen Geest bijgestane Oppergezag in Christus' Kerk gelegd heeft het bestuur van ons bisdomin .Hem toch erkennen wij den Man, Wien, te gehoorzamen en te volgen onze on afwijsbare, Katholieke plicht is. Maar ookIn onzen Bisschop, Monseigneur Callier, erkennen wij die hooge persoon lijkheid, Wien te gehoorzamen-een vreug de is, Wien te volgen een trots. In .Hem zien wij uitstralen die meer dan gewone, boven-aardsche wijsheid en he- mëlsche heiligheid, waarvan de God delijke Zaligmaker gewaagde, als Hij aan Zijne leerlingen beval, dat zij moes ten zijn als een stad op een hoogen bergt en als „het licht op de Kandelaar", en waarvan uitgaat een onbedwingbare aan trekkingskracht. Zijn daden zijn de naar buiten uit springende vlammen van het liefde-vuur, dat brandt in zijn priester-hart. De HoogepriesterZ ij n Hoogepriester heeft gesproken „Misereor super tur- bam, Ik heb medelijden met de schare". ■En wij erkennen het dezen dag met groote dankbaarheid dat woord heeft onze Bisschop tot het Zijne gemaakt. Met dankbare jubel moeten wij getuigen van Zijn ijveren voor de Katholieke op voeding der jeugd, voor bijzondere scho len en patronaten, voor de Katholieke or ganisatie van den arbeidersstand, voor de Katholieke organisatie van den mid denstand. Onze Bisschop neemt het ini tiatief voor of beschermt en moedigt aan alle arbeid, dien in Zijn diocees gewrocht wordt voor- het waarachtig geestelijk en tijdelijk belang zijner dioce sanen, en Hij ondersteunt dien, arbeid door Zijn gebed. Verklaarde Monseig neur nog niet onlangs bij de gdechtigje viering van het eerste lustrum van den R. K. Middenstandsorganisatie in Zijm Bisdom dat Hij het werken van die or ganisatie volgt met Zijn gebeden. En wij wij, die kennen met onfeilbare zeker heid de kracht van het gebed, wij .weien ook met onfeilbare zekerheid, dat het gebed van den priester, die leeft in het allerinnigste verkeer met Zijn God, van onschatbare waarde is. Zij, die meerdere malen het voorrecht hadden Monseigneur te hooren spreken, bij een godsdienstige plechtigheid ofop een vergadering moeten getuigen, dat zijn woorden waren als de vrucht van een onder Gods genade-zon gerijpte medi tatie, als een in een pracht van weel derige bloesem uitstralende innerlijke overtuiging, dat die woorden met zich droegen de aroma van heerlijke wijsheid Jen hooge ernst, die ons toestroomt uit de bladzijden van het heilig Evangelie. Zijn woorden zijn genormd naar Chris tus' wil en wet, zijn als beluisterd aan het Goddelijk Hart. En daarom kunnen wij het wij zouden haast zeggen zien en hooren dat die woorden geschraagd worden door een rotsvaste geloofsover tuiging, ontsprongen zjjn aan een hart, dat God en om God de zielen bemint, met een liefde, welker hoogte en breedte en diepte alleen verklaarbaar is uit en door hoogere beginselen, uit en door het kruis. In die hoogepriesterlijke woorden ligt open, klaar en helder, een vergees telijkt leven, een gemoeds-innerlijkheid, die is een zoo zuivere en onbesmette weerspiegeling van de eenigl-schoone Roomsche beginselen, dat wij ons door een wonderbare magnetische kracht gel- trokken en gedrongen gevoelen de lessen in die woorden vervat, op te volgen. Maar ook zij, die het gesproken woord van hunnen Bisschop niet of slechts een, enkelen keer mochten hooren, hebben Zijne vaderljjke wijsheid leeren kennen door Zijn heerlijke Vastenmandementen, waarin Hij telken jare in eenvoud en ernst Zijne diocesanen herinnert aan hun plicht als Katholieken, hen wil schud den uit hunne halfheid en slapheid en harnassen in het harnas van het Geloof. „In fide nihil haesitans. In het ge loof wankelt niets," is de banier, het de vies van onzen Bisschop, zoo nauw ver want aan dat van den op Petrus' Stoel regeerenden Paus, „Omnia instaurare in Christo. Alles herstellen in Christus". Het e i o o i het ongerepte Katholieke geloof, drengt het leven van onzen Bis schop, in al zijn expansie, in al Zijn innerlijkheid; het Geloof wil hij doen doordringen dieper en dieper in de har ten Zijner diocesanen, door beheerschen het volle openbaar Katholiek leven in Zijn diocees. „In fide nihil haesitans". Die banier, de banier van onzen Bisschop, willen, wij al is het met minder waardige handen, hoog houden boven de verflakking dezer tijden. Dat devies, het devies van onzen Bisschop, willen wij kiezen tot een schut- se, waardoor wij ons beschutten en be schermen tegen (Je besmeuring en be smetting der ons allen omringelde we reld. «Ri fide nihil haesitans" is de adel- spreuk van de Katholieken van het Haar lemsche bisdom. Maar als in het'geloof niets wankelt, willen wij ons stalen en pterken, door te zijn en te blijven, wat dat geloof* welks fundament zooals onze Bis schop eens zeide de nederigheid is, ons gebiedttrouwe, gehoorzame kin deren van onzen Bisschop Dezen dag stijgt uit onze harten een dringende, vurige smeekbede voor on- zen jubileerenden Bisschop, een smeek bede, voortkomend uit innige aanhankel ijkheid, diepe vereering, ongeveinsde liefde. Een smeekbede, dat God nog vele jaren spare, sterke en steune den hoqgE vereerden Kerkvorst, Wien te gehoorza men is een vreugde, Wien te volgen een, trots Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart zal „De Leidsche Cou rant" morgen NIET verschijnen. Conscience en Bouwmeester Ze treffen pijnlijk samen: de blijde berichten over de Conscience-feesten te Antwerpen en de mededeeling, dat Louis ■Bouwmeester, op wien we immers in artistieken zin ook groot heeten te'gaan, in dienst van een bioscoopon,derneming 'door een gracht is gezwommen, aange kleed en wel. Ginds het waardig vieren van een kun stenaar, hier het onwaardig uitbuiten van insgelijks een kunstenaar voor wien, nog niet lang geleden een huldeK>ptocht de fileerde. Dat Bouwmeester acteert voor een film, het ligt in de lijn yan zijn beroep en liet ware te wenschen, dat wat meer kunstenaars meehielpen om de in bomr- bast en smerigheid wegzinkende filmet- rij in beter paden te leiden. Maar het sjouwcrswerk moest men hem niet lat ten verrichten. Afzakken van een, muur langs een touw, zwemmen als een vagen bond, waarlijk, dat moest men van een 7Q-jarige niet gedocgen. Dat kan een gegrimeerde huurling evengoed verricht ten. Zoo weinig stuitends werd er intuse schen in gevonden, dat men, deze din|- gen in de krant zette, natuurlijk als re clame voor de film, welke de lotgevallen van een krankzinnige moet weergeven. Ja, achteraf werd de publicatie toch min of meer betreurd, want ze wordt nu goedgepraat met de bewering, dat men „geen ander doel had, dan het verheu gend feit, van Bouwmeesters physieken welstand te constateeren." Hmi Nu zal men misschien zeggen: de ver gelijking tusschen Conscience en Bouw meester gaat niet op, want de eerste is overleden, terwijl onze landgenoot Wat drommel, moet men dan waarlijk eerst dood zijn alvorens men recht heeft op de volle maat vlan roem en eer? 't Is wel het makkelijkst, want bij het overlijden van een groot man, verdwe nen ook diens wellicht mini-aange$a;ne eigenaardigheden, waarmede immers iedereen behept is. Neen, laten we er maar geen doekjes om winden. Dat Bouwmeesters bioscopif- sche uitbuiting zoo kalmpjes in de krant kon komen toont een keer te meer, hoe weinig staat men maken kan op de beb wondering der wereld. Wie zijn schaapt- jes niet op 't drooge heeft, Iaat men rustig zwemmen en klauteren, al had hij op zijn ouden dag waarlijk wel wat be ters verdiend om het talent, waarmede hij ten genoege van honderden, en Öuizent- den heeft gewoekerd. Wie zijn heil van déze wereld ver wacht, komt bedrogen uit. ALGEMEEN OVERZICHT. De eerste berichten zijn in deTurksche hoofdstad binnengekomen van de naar het centrum van het door de aardbeving, geteisterde gebied gezonden journalisten. Zij melden bijzonderheden zoo ijselijk en ellendig, dat de herinnering aan de aard beving van Messina levendig wordt Ge- heele families zijn onder de puinhoopen bedolven. Overal dwalen ongelukkiger rond, die naaf bloedverwanten zoeken. Te Chora staan van de 12.000 huizen er nog 15. Verschillende menschen zijn in deze stad levend verbrand. Voortdurend worden uit Konstantinopel geneesJheeren, tenten, verbandmiddelen en levensmidde len naar de geteisterde plaatsen gezon den. Het aantal dooden bedraagt stellig 3000, het aantal dakloozen 50.000. Qn.Hjj K- - van den profeet Eilac öelgic. heeff zich een Jvtater gevormd, die |ava uitwerpt. Uit berichten, ingekomen*op het minis terie van binnenlandsche zaken, blijkt, dat in 14 steden en dorpen aan de Zee van Marinora door de aardbeving 791 menschen zijn omgekomen en 3681 hui zen verwoest. Naar aanleiding van aangeboden bij stand door de gezantschappen bij de Turksche regeering heeft deze hier voor bedankt, daar zij voldoende maatregelen zou nemen om de slacht offers der aardbeving te steunen. Volgens een van Miriofito gekomen reiziger is daar en in de omgeving: het cijfer der dooden niet onder de 3000. Sappeurs zijn van Rodorto naar Miriofito vertrokken om te pogen lieden te red den die sedert vier dagen onder het .puin begraven zijn. De bevolking verkeert in rampzaligen toestand, er is gebrek aan alles en de honger leidt er al toe dat ge wapenderhand diefstallen werden ge pleegd. De opwinding van Bulgarije over de gebeurtenissen te Kotsjanaschijnt nogal indruk gemaakt te hebben op de officieele Turksche kringen. Uit de hoofd stad van Bulgarije werd aan de „Voss. Ztg." geseind, dat de Porte beloofd heeft een onpartijdig onderzoek in te stellen, de schuldigen te zullen straffen en den benadeelden schadevergoeding te zullen geven. De naar Kotsjana gezonden com missie is daar aangekomen en reeds met het onderzoek begonnen. De opwinding is echter nog allerminst bedaard. Sultan Moelay Hafid heeft niet lang gewacht met zijn vertrek uit het land na zijn afdanking. Deze is nog niet den voike kenbaar gemaakt, doch er zal mede gewacht worden tot de uitroeping van den nieuwen Sultan, waarvan de keuze nog niet gedaan is. De overeenkomst, die door Moelay Hafid gesloten is met Frankrijk, bevat o. m. de volgende bepalingen. Frankrijk heeft aan den Sultan een jaar wedde uit te keeren van 375.000 francs. Bovendien worden hem dadelijk 400.000 francs geschonken, die zullen dienen tot dekking van de onkosten zijner reis naar Frankrijk, waar hij herstel gaat zoeken voor zijn geknakte gezondheid. Moelay Hafid heeft het bedrag van zijn jaarwedde zelf aangegeven en men heeft zijn wenschen zonder meer ingewilligd. Hij moet nog een schrijven aan den pre sident der republiek richten, dat het offi cieele afdankingsdocument zal uitmaken. Daarin zal hij den wensch uitdrukken, dat zijn broeder zijn opvolger wordt. Daar de verlangens van den sultan zijn nagekomen, is dit schrijven spoedig te verwachten. Men weet echter nog niet zeker, of Mo.elay Hafid verlof zal krijgen bij zijn terugkeer uit Frankrijk in Janger te wonen. Aan een vertegenwoordiger van de „Matin" heeft de Sultan de redenen aan gegeven voor zijn afdanking. „Mijn ver trek", zoo zeide hij, „is het duidelijkste bewijs van mijn oprechtheid en open hartigheid. Ik blijf niet, omdat ik voel, dat mijn t emperament ongetwijfeld inci denten zal veroorzaken en juist omdat ik dit wil vermijden, trek ik mij terug. Ik koester den wensch en het is mij zelfs een behoefte met Frankrijk in goe"de ver standhouding te blijven. Mijn familie en mijn vermogen bevinden zich in Marokko in Frankrijks handen. Afgezien van zulke overwegingen, is het dus mijn welbe grepen belang Frankrijks vriend te blijven.'^ Intusschen is de Sultan aan boord van den kruiser Duchayla te Gibraltar aan gekomen. Daar heeft men van een plech tige ontvangst, die men den Sultan wilde bereiden, afgezien. De eere-garde, die Moelay Hafid zou moeten verwelkomen, keerde naar de kazerne terug. Als reden hiervoor wordt aangegeven, dat de Sultan niet meer als regeerende heerscher jn Gibraltar kwam, maar als privaat persoon. Van Gibraltar gaat hij verder op het Engelsche stoomschip Macedonia naar Marseille en vandaar naar de badplaats Vichy. In het Brusselsche ,,N. v. d. D." lezen we onder het opschrift: achter de roode vlag een bericht, dat een eigenaardig licht werpt op het doel der kartellisten in ,ln de provincie Luik uenken de socia listen voorzeker, dat zij reeds volop meester zijn. Te Herstal werden de leer lingen der gemeentescholen naar de prijs- uitdeeling geleid, met de roode vlag aan 't hoofd, en nog wel juist op het oogen- blik, dat de jaarlijksche processie der pa rochie uitging. Te Ans zal, naar het schijnt, de prijsuitdeeling aan de leer lingen der gemeentescholen plaats heb- benn in het „Maison du Peuple". Men ziet daaraan, wat er van de vrij heid van het onderwijs zou geworden, mochten de kartellisten ooit meester zijn in ons land. Alleman zou, willens of niet, achter de roode vlag moeten loopen." GEMEN De Italiaansche koning heeft de wet gesanctioneerd krachtens welke aan den Italiaanschen staat het mono pon lie van levensverzekering wordt toegekend. Een administratieve raad is aangewezen om toezicht te houden op de uitvoering van de wet. Aan het „Berl. Tagebl." werd hei den uit New-York geseind, dat de re bellen in Nicaragua op bevel van den oud-minister van oorlog Mena en, den generaal Zeledon sedert Zondag morgen vroeg de hoofdstad Managua bombardeeren. Vele vrouwen en kinde ren zijn gewond. Het eigendom van, de vreemdelingen werd gespaard. De klok van het klooster Solowetsk te Archangel, die de Engelschen in 1854 hadden meegenomen, is dezer dagen plechtig aan het klooster teruggegeven. De gouverneur hield bij die gelegenheid een rede op den Koning van, Engeland. Het teruggeven van de klok, zeide hij, legt getuigenis af van de wederzij;dsche vriendschap van Engeland en, R u si- land. Ten antwoord hield Grenfell, de attaché van het Engelsche gezantschap te St. Petersburg een rede op den Tsaar van Rusland. Hij hoopte dat het te- ruggeven van de klok een oude zonde zou doen vergeten. Beide toespraken lok ten luid hoezéegeroep uit. Vervolgens werd het Russische en het Engelsche Volkslied gespeeld. Te Cebère op de Fransch-Spaan- sche grens is bericht ontvangen, dat de arbeidersvereenigingen te Saragiossa gisterenochtend de algemeen e sta le i n g hebben uitgeroepen en dat het geheele verkeer stilstaat. Verschillende compagniën militairen zijn aangewezen om samen met de politie te zorgen voor de handhaving der orde. Uit Montreal wordt bericht dat het stoomschip „Corsican" van de Allan Line Shipping Company van Mon.treal naar Liverpool, Maandagmiddag op een ijsberg is geloopen. Naar 'tschijnt heeft het schip echter slechts weinig geleden. De stoomschepen „Lake Cham- plain" en „Scandinavian," zijn onmiddel- lijk vertrokken om hulp te bieden. Een razende storm heeft het departement Gironde geteisterd. De schade is groot, vooral aan de kust.; Te Accacho zijn ongeveer 150 visschers^ pinken vernield. Ook andere dorpen, zijni getroffen. Ook de laatste berichten van de. Noordkust van Spanje zijn zeer verontw rustend. De burgemeester van Benrice* bevestigt dat verscheidene visschersboo* ten zijn vergaan. I In de ijzer en staalfabriek van Hoesch te Dortmund zijn gisteren 2 0 werklui op een hoop metaalslakken bedolven. Het ongeluk is gebeurdop. den slakkenhoop bij cfe Kaiser- stuhl II. Hier waren 22 man aan het werk. Tengevolge van een ontploffing! viel een deel der hoop in. Er zijn driel of vier werklui gered. Men heeft twaalf lijken gevonden. Enkele dooden, liggied nog onder den verzakten hoop. In heel het Westen van D u i t s ch- land is het, voor den tijd van het jaar ongemeen koud. Voor sommige stre ken is de koude noodlottig. Uit het Zwarte Woud wordt sneeuw gemeld, uitloopers van fiat gebergte liggen, is! in de plaatsen aan den Rijn, die aan de de temperatuur tot bij het vriespunt ge daald. Op sommige plaatsen staat het vreemdelingenverkeer stil. Room- en wijngaarden hebben van kou en, vocht zwaar te lijden. i In de buurt van Cuantla (Mexico) is gisteren door volgelingen van Zapata een trein overvallen. 35 soldaten en 20 passagiers werden gedood. Bijna niemand ontkwam. Volgens een telegram uit de hoofdstad Meixco hebben de Zapatisten zich mees ter gemaakt van Ixtapa. Het gefteele gar nizoen, honderd man „rurales" werd in de pan gehakt, ook werden een honderd tal inwoners gedood. De Zapatisten ruk ken nu op naar Toluca. Officierspensioenen. Onder overlegging van een indertijd gepubliceerden, „open brief" aan de Tweede Kamer, alsmede van eenige cita ten uit de „Handelingen" dier Kamer, hebben de gepensioneerde kapiteins van de infanterie W. M. H. Anten en J. J.. F. Schmitz, te 's Gravenhage gisteren een. adres aan de Eerste Kamer van de Sta» ten-Generaal verzonden, de strekking hebbende om aan te toonen dat de categorie van vóór 1 April gepensioneerde officieren ernstig teleur gesteld werd door de aanneming op den 9den Juli j.l. van het wetsontwerp Her» ziening van de pensioenen van de offi cieren, waardoor zij van eenige lotsver betering werd buitengesloten dat men uit de Handelingen ontwaart dat „willekeur" „toevalligheden", ja, zelfs „onbillijkheid in hooge mate" niet vreemd zijn aan het aangenomen, wets ontwerp dat, wanneer de Eerste Kamer het wetsontwerp niet verwerpt, zij termen zal vinden om der regeering te verzoe ken, op grond van recht en billijkheid, alle nog levende gepensioneerde offi cieren door het verleenen van een. bijslag pp het pensioen eenigszins schadeloos te stellen, zooals reeds in andere rijken is geschied. De Conscience-feesten te Antwerpen, De Nederlandsche missie is, naar Reu ter meldt, gisteren te Antwerpen aan gekomen. Generaal Sprong heeft den of ficieren van de buitenlandsche oorlogs schepen te Antwerpen een eeremaaltijd aangeboden. Aan den maaltijd zaten 4 bevelhebbers van buitenlandsche oorlog schepen, vier consuls en alle generaals van het garnizoen aan. Van Sprong dronk er op de gezond heid van de bevelhebbers en de vier door hen vertegenwoordigde volkeren. Sir Herstlett dronk in antwoord op de gezondheid van koning Albert en de Belgische koninklijke familie. De bevelhebber van de Heemskercki antwoordde namens zijn ambtgenpoten. R.K. Tooneelbond. De R. K. Tooneelbond in het bisdom Haarlem hield zijn zevende algemeene vergadering te Haarlem. De heer Diesfeldt uit Edam opende de vergadering. Het financieel verslag van j den penningmeester wees een nadeelig saldo aan van f74,531/2- De voordrachten- I wedstrijd te Krommenie h^d een na-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1