Uit Stad en Omgeving. 66 c.f 3e kw. 80 a 82 c. per kg kalfkoeien f 150 a 330 per stul kalveren f 12 a 18 per stuk. 58 26 per stuk. 469 vette varkens 1 a 59 c.t 2e en 3e kw. 55 a 57 c. le kw. 57 a 59 c., 2e en 3e kw. Burgerlijke St LEIDEN. Ondertrouwd: Weebers, w., 48 j. en T. M. Ever R. B. P. Ulrich, jm., 31 j. en 28 j. P. Mioch, jm., 24. jd., 23 j. H. Labordu^*SIaS de Leeuw, jd-, 24 i. bleek 24 j. en J. Midderhan Rond Buuren, jm., 30 j.^er»^-jqq p>e J. van Buuren, *f 29 j. A. ^meester sloot -JBurgh. »-L«il en in uitgaven fHame.redende bestuursleden j^ïienne en L. van Rooi jen jzen, terwijl gekozen werden jen (Amsterdam) en A. j. W. ^Rotterdam.) De vergadering van Zondag begon met ,een rede van den heer Engels, ambtenaar van het Bureau voor K. S. A. te Leiden, Deze gaf een Inleiding over Wettelijke nensionneering van gemeente-ambtena ren en -werklieden. Spr. kwam tot de slot som, dat waar de finanrieele toestand der jgenveente niet overal gedoogt een be hoorlijk loon te geven, dit tekort moet Iworden aangevuld door verzekering. Die Y nsioenverzekering (ook die voor invali- en nagelaten betrekkingen) loopt /zoover ze bestaat, zeer uiteen, en _,arom is een rijksregeling daarvan ge- wenscht, zooals dan ook reeds door mi nister Heemskerk is toegezegd. Spr. Ir.-i-'lt in liet belang der zaak aan, door die nog eens aan die toezegging -nnneren. Dien overeenkomstig .ar beslot-en. De motie zal aan regee ring en Tweede Kamer opgezonden wor den. De adviseur van den bond, de Z.eerw. dor Siroomer, betoogde daarna, dat an belang is, dat de R. K. arbeider onderlegd is in zijn godsdienst en zoo een wapen heeft tegen de socialisti sche ideeën. De vergadering besloot vervolgens dat ide Bond zich zal aansluiten bij het R. K. [Vakbureau. Aangenomen werd een motie van Rot terdam en den Haag, luidende als volgt: fc-Dc vergadering draagt het bestuur op, op de volgende vergadering te komen jmet een uitgewerkt plan tot reorganisa tie van onzen Bond met inbegrip van een progressieve contributieheffing." Vastgesteld werd vervolgens een ont- \v erp-reglernent in verband met een fe deratieve samenwerking tusschen den ÖR. K. 'Bond v. Gem.-Werkl. en den Bond jvan Chr. Gem.-Werkl. in Nederland; tot bespreking hiertoe zal een commissie van dr e leden 'door het H. B. worden be- ;nd. Aangenomen wordt ten slotte een motie van het H. B., waarin betreurd [wordt, dat nog zooveel Katholieke en .Christelijke kamerleden en raadsleden te ;weinig doen en gevoelen voor de positie van de gemeente-werklieden, waarom ge ragd wordt -om meerderen steun in dit z.ciit, -opdat spoedig verbetering worde verkregen. Daarna wordt de vergadering (gesloten. De Glasblazersstaking. Op de vergadering van het Europeesch Verbond der Flesschenfabrikanten, ge houden te Ostende, is besloten om in verband met de werkstaking in ons land, aan de Nederlandsche flesschenfabrikanten het recht te geven om, in afwijking van de daaromtrent geldende bepalingen, direct de productie voor 50 pet. in machinale productie om te zetten. Verder werd besloten, dat geen arbei ders uit Holland afkomstig, aan een der fabrieken in Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Denemarken en Zweden zullen worden aangenomen, zoolang de staking duurt. De directie van de fabriek te Schiedam, waar gestaakt wordt, heeft Zaterdag be kend gemaakt, dat twee vijfde van het verdiende loon zou worden ingehouden. Zondag heeft het personeel van de fabriek van de fabriek van de firma C. van Deventer te Schiedam vergaderd en besloten om op het eerste sein van het hoofdbestuur het werk neer te leggen. In deze fabriek werken ongeveer 250 arbeiders. De roode Dinsdag. „De S. D. A. P., zoo schrijft het oud- liberaal weekbl. „De Fakkel" gebruikt den komkommertijd ter voorbereiding van den rooden Dinsdag, als herhaling van de kiesrechtdemonstratie, het vorig jaar in de Residentie gehouden. De stoet kon toen op niemand een anderen indruk maken, dan dat zich de vrouwen en jongelieden uitgezonderd geen enkele niet-kiezer in de gelederen bevond. Daarom zou liet wel aardig zijn en wij mogen de S. D. A. P. toch ook wel eens ongevraagd van advies dienen wanneer wij thans een afdeeling aan de betooging konden zien deelnemen, sa mengesteld louter uit vijf-en-twintigjarige onafhankelijke mannelijke Nederlanders, die het kiesrecht nog niet bezitten. Wij zullen er dan onze volle aandacht aan wijden en het kan aan het doel, waar voor de kiesgerechtigde S. D. A. P.-ers nu sinds jaren met opgewarmd enthou siasme ijveren, niet anders dan bevorder lijk zijn". Het denkbeeld van „De Fakkel" ver dient zeer zeker overweging, voegt de „Tijd" hieraan toe. Maar de deelnemers aan deze afdeeling van den stoet zouden toch een weinig meer moeten doen dan eenvoudig meeloopen. Ze zouden stuk voor stuk een bord moeten meedragen, waarop vermeld stond, waarom zij onder de huidige wet het kiesrecht niet deel achtig kunnen worden. 110 melk- en j 97 nuchtere n mmnm i—n■innwi schapen f 22 a i/oamicl' toll, le kw. s^RTE KRONIEK. Över/ermorgen is in de parochie a c-~ ri. Maria Magdalena in de Spaarn Lnrl,merbuurt te Amsterdam, een nieuwe _v. Vincentiusschool plechtig ingewijd door den deken van Amsterdam, Mgr. Jansen, in tegenwoordigheid van ver schillende autori-teiten. De school is ge legen aan de Keucheniustraat 26, tegen over het Westelijk Entredepot. Zij is gebouwd uit de giften den voorzitter van het schoolbestuur Mr. F. Th. Wes- terwoudt aangeboden als huldeblijk op zijn SOen verjaardag. fusschen de directie 'der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen, en die der Noord-Brabantsch- Duitsche spoorwegmaatschappij is over eengekomen dat voortaan aan de echtge- nooten van het personeel of aan de per soon die met de besturing der huishou ding is belast, wederkeerig vier vrij- biljetten per jaar worden verleend. Tus schen deze beide maatschappijen en de Etat Beige bestond reeds sedert eeni- gen tijd een dergelijke overeenkomst. De koning van België heeft luit.- kolonel Meiser van het 9e linie-regiment en luitenant van Gastel van het 5e linje- regiment benoemd tot attaché's van den bevelhebber en de officieren van 'de Heemskerck gedurende het verblijf te Antwerpen en den regiments-comman dant bij de genie de Slaeve toegevoegd aan de bijzondere Nederlandsche mis sie. Gisteren deed de oud-burgemeester van Voorburg Mr. H. N. C. baron van Tuijl van Serooskerken, heer van Gel drop, zijn plechtige intrede in dit dorp, om zich voor goed op zijn kasteel te vestigen. Om half vier arriveerde baron van Tuijl met zijne echtgenoote aan Me grenzen dezer gemeente en reed onder het gejuich eener talrijke menigte door de met groen en bloemen versierde stra ten naar het gemeentehuis, waar hij door burgemeester Fleskens werd welkom ge- heeten. Daarna hadden verschillende feestelijkheden plaats ter opluistering der blijde inkomste van Geldrop's kas teelheer. Als aanstaand burgemeester van Haarlem wordt genoemd de heer mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. LEIDEN, 13 Augustus. De commies der posterijen en tele grafie le klasse J. Jansen wordt met in gang van 1 October overgeplaatst van Rotterdam naar hier. Voor het examen Fransch L. O. zijn te 's Gravenhage geslaagd de dames D. N. M. Taverne van Noordwijker- li o u t en P. Nierstrasz van Leiderdorp. ALPHEN. Alhier overleed de heer F. J. Meijer, directeur van het post- en telegraafkantoor. GROENENDIJK. De coöperatieve ver- eeniging „De Hoop", hield gisteren haar eerste jaarvergadering. Met groote opge wektheid mocht het bestuur de vergadering begroetenwant dit eerste jaar was een groot succes voor de vereeniging, zooals bleek uit het keurig en uitvoerig verslag van den secretaris,waarvan we het volgende aanstippen. Verbruikt werden gemiddeld per week 377 zak, of in 't geheele jaar 19630 zak tot een gezamelijk bedrag van f 138.907. Uit de rekening bleek, dat eene winst was gemaakt van f 4484. Besloten werd hiervan f 1000 te storten in het reservefonds. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Duindam en C. van Dam, tot commissaris de heer Jac. Heemskerk. Geen wonder, dat de vergadering na een zoo voorspoedig jaar dankbaar ge zind was jegens het bestuur, hetwelk in zoo korten tijd deze onderneming tot zoo grooten bloei wist te brengen. LANGERAAR. Een 40-tal kinderen van de R. K. school alhier maakten gis teren voor het eerst een vacantiereisje naar den Haag en Scheveningen,. Om half 7 kwam de vroolijke troep op het kerkplein te zamen, waar drie „kaas- brikken de joelende snuiters opnamen, om ze naar het station Alphen te bren gen, van waar de reis per spoor en tram werd voortgezet. In den Haag werd van de stadsdrukte genoten en menige merk waardigheid bezocht. Nadat de inwen dige mensch was versterkt, ging 'tnaar zee en daar steeg de vreugde ten top.' Heerlijk werd gehold en gerold in het duin, gebaad e/ï .geplast in de zee, ge spit en gegraven in het /.and. Al te snel liep de vroolijke dag ten einde en te spoedig sloeg voor onze kleinen het uur van vertrek. L1SSE. De Commissie tot onderzoek van sociale wetsontwerpen hield Zondag namiddag in 't bondsgebouw alhier eene vergadering in combinatie met de dage- hjksche besturen der afdeelingen Lisse, Sassenheim en Bennebroek, ter bespreking van het ontwerp Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering en wel ingevolge een besluit van de laatstgehouden Centrale Raadsvergadering. In de vergadering van den gehouden gemeenteraad, waren de heeren Van Parijs, Van Lijnden (wegens ongesteldheid), Prins, Van der Veld en Van Zanten af wezig. Uit het rapport van de commissie belast met het onderzoek der gemeente-rekening en dat van het Burgerlijk Arinbesiuu bleek, dat beide volkomen in orde waren. Zij werden dan ook met algemeene stemmen conform vastgesteld. De ge meente-rekening bedroeg in ontvangsten f 84.583.7572 en >n uitgaven f80.067.1 U/s, een batig saldo aldus van f 4516.64. Daarna werd gelezen een request var. de heeren Gebr. Van Parijs, houdende het verzoek om de sloot langs den Grachtweg voorzoover die gemeente eigendom is, te mogen dempeneen en ander in verband met een bouwplan van de heeren Gebr. Molenaar op hun tuin genaamd de „Kapellewei". In ver volg hiervan verzochten de heeren Gebr. Molenaar om de daar ter plaatse in het uitbreidingsplan geprojecteerde straat 4 meters te mogen omleggen en deze even tueel te maken straat in verbinding te mogen brengen met den Grachtweg. Nadat door den gemeente-opzichter aan de hand van zijn rapport inlichtin gen waren verschaft, werden beide ver zoeken toegestaan onder de volgende voorwaarden: le. dat de sloot zal worden gedempt ten koste van adressanten en hierop eene behoorlijke afscheiding wordt gemaakt tusschen tie eigendommen der gemeente en die van de heeren Van Parijs; 2e dat de nieuw aan te leggen straat binnen den tijd van 2 jaren in verbinding zal worden gebracht met de Kanaalstraat3e dat deze straat be hoorlijk zal worden gerioleerd en dat de betrokken perceelen op den Grachtweg zullen mogen aansluiten met boven genoemd riool. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het belastbaar inkomen was vastgesteld op f620.100 en dat het te heffen percen tage 1.84 pet. bedroeg tegen 2 pet. in het vorige jaar. Het voorstel om eene beslissing te nemen omtrent de gaskachel, in den af- geloopen winter op proef geplaatst in de openbare school, werd aangehouden om dat enkele heeren centrale verwarming wilden. Nadat de heer Lefeber nog had gewe zen op het groen worden der grindwegen, waarin verbetering zal worden gebracht, werd de openbare vergadering gesloten. NOORDWIJK AAN ZEE. Gistermid dag werd er in café Konijnenburg een buitengewone vergadering gehouden van aandeelhouders in Palace-Hötel. Deze vergadering was uitgeschreven door den heer H. B. Bussink, afgetreden gedele geerd commissaris, daartoe gerechtigd door de statuten der vennootschap. Reeds op 25 Juni j.l. had de heer Bussink op de door statuten aangewezen manier (art. 27) een algemeene verga dering aangevraagd. Bestuur en Com missarissen lieten toen niets van zich hooren en ook nu weer hadden Nzij aan de uitnoodiging geen gehoor gegeven. Tegenwoordig waren 36 aandeelen. De heer Ptfrtieljé, directeur van de N. V. had medegedeeld, dat hij door drukte verhinderd was, maar dat hij gaarne zou vernemen, welke besluiten er geno men waren, om ze onverwijld te doen uitvoeren. Bij ontstentenis van den, pre- sident-commissariS den heer Mr. Lam ping, werd de vergadering gepresideerd door den heer Bussink. Deze legde er den nadruk op, dat dit was een wettig belegde vergadering en dat de genomen besluiten van kracht zouden zijn. Punt één der agenda vermeldde: Overbrenging van de t^n voordeele der Vennootschap op het leven van B. H. Bussink gesloten levensverzekering van 40 duizend gulden, op het leven van een ander persoon. Verschillende re denen hadden den heer Bussink tot dit besluit gebracht. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, doch de voorzitter merkte op, dac dit besluit wellicht weinig effect zou hebben, om dat de commissarissen, die met den heer Bussink borg zijn voor de som, die ten deele gedekt wordt door bovengenoemde verzekering, wel niet genegen zullen zijn, in deze met den heer B. samen te wer ken. Punt twee: bespreking van dc belan gen der Vennootschap. De voorzitter deelde mede, dat dc Vennootschap be zig is zich in moeilijkheden te wikkelen door het niet uitvoeren van besluiten en het niet nakomen van contracten. Zoo zal de Vennootschap in rechten vervolgd worden, door het niet nakomen van een, notarieel opgemaakt contract, volgens hetwelk aan J. van Konijnenburg Wz. een nader omschreven betrekking wordt verzekerd in Pal ace-Hot el en wel tegen nauwkeurig omschreven vergoeding, be staande in salaris en tantièmes. De be trekking werd niet verleend en het sa laris werd tot op heden geweiger.d Nadat men nog cenige oogenblikken over deze zaken van gedachten had ge wisseld, werd de vergadering gesloten. NOORDW IJ KERHOUT. In deze pa rochie is een bedrag van f 158.50 bij eengebracht voor het fonds voor de stidhiing van parochies en zulks als feest gave ter gelegenheid van het 40-jari|ft priesterfeest van Z. D. H. Algr. A. J. Callier. ROELOFARENDSVEEN. Zondagavond had het wegens ongunstig weder reeds eenmaal uitgesteld vuurwerk en de feest verlichting van het station H. E. S. !M- plaats. Aanvankelijk liet het weder zich ongunstig aanzien, doch tegen den avond klaarde de lucht op en het werd bladstil. Verschillende stukken vuurwerk werden afgestoken, terwijl het station en den toe gangsweg met lampions waren versierd. Niet alle stukken konden ongelukkiger wijze goed tot hun jecht komen. Ver in oedel ijk Jl adden zij door de vocht gh ejd eenigszins geleden. Door onhandigheid vloog bovendien een groot gedeelte van het in een kiist liggend vuurwerk in brand, ,wat op zich zelf geen onaardig gezicht opleverde, doch oorzaak was, dat de belangrijkste stukken niet konden worden vertoond. De Veensche Har monie zorgde op uitmuntende wijze voor afwisseling in het programma, terwijl de stemming onder het publiek, ondanks de genoemde ongevallen, uitstekend was. De indienststelling van den spoorweg Haarlem-Aalsmeer-Leiden heeft ook voer het briefvervoer ingrijpende veranderingen aangebracht. Kwamen voorheen de post stukken, hetzij per postbode, hetzij per postkar aan, thans heeft dat vervoer plaats per spoor. Een postrijtuig waarin de dienst wordt waargenomen door een conducteur van den postwagen is in eiken trein aanwezig, waarvoor gelegenheid bestaat driemaal in de richting Leiden en viermaal in de richting Haarlem brieven en verdere stuk ken te verzenden. De heer A. Keijzer, voorheen postbode te Oudewetering is, in verband met de uitbreiding van den bestellerskring alUjer, aangesteld als brief en telegrambesteller alhier. De bestelling van uit het postkantoor alhier omvat nu ook de buurt Oudewetering c.a., alwaar nu in plaats van 's middags, 's avonds de tweede bestelling plaats vindt. Van uit dit kantoor geschiedt tevens het be zorgen aan, en het afhalen van den trein der postzakken en postpakketten. WARMOND. Bij gunstig weer zal de Harmonie van „St. Caecilia" Donderdag a. s. een concert geven in den tuin van den Hoogeerw. heer Mgr. N. J. Smeul- ders. Voor introductie gelieve men zich te vervoegen bij bestuur of contribuee- rende leden der vereeniging. De gemeenteraad vergadert op Woensdag 14 Augustus e. k. voorm. 10k£ uur. Aan de orde komen o. a.Wijziging Verordering op de keuring van eet- en drinkwarenVoorloopige vaststelling Gemeente-rekening 1911 en vaststelling gemeente-begrooting 1913. GEWESTELIJK GEMENGD. Zaterdagmiddag is te Aalsmeer de bliksem geslagen in het cndergrondsche kabelnet van de electrische verlichting, wat tengevolge had, dat een groot gedeelte van de gemeente tijdelijk van electrisch licht verstoken was. Duitsche Katholiekendag. (Van onzen eigen redacteur.) !\ken, 10 -Augustus 1912. Aken moet "dit jaar het jdécor, den luister zetten- /bij 'de viering van den Duitschen Katholiekendag, den negen en vijftigsten. Aken, dat bogen mag op een verleden in de profane historie als weinig andere Duitsche steden. Aken met zijn bloeiende industrie, zijn urtgebreiden handel, zijn beroemde baden, zijn heer lijke omstreken, zijn bekende onderwijs inrichtingen en uitstekende instellingen van Christelijke charitas. Aken, waar de in en schel ijk e kracht victorie viert, zoowel in industrie en handel, als in kunst en wetenschap. Aken met zijn schoone Roomsche kerken, en bovenal zijn Dom, een levende getuigenis van het hoog- strevend willen, en machiig kunnen dei- voorgeslachten, in welks „Pfalzkapelle" vijf en dert g Duitsche koningen en veer tien koninginnen gezalfd zijn, en welks rijke relieken-schai een wereld-beroemd heid heeft, hooger zelfs dan die van den St. Marcus-Dom in Venetië en van de Basiliek van den heiligen Joannes te Monza. Reeds maanden te voren heeft het plaatselijk comité te Aken met nauw- gezetien ijver en tactvol beleid den veel- Deslommerenden en intensieve» voorbe reidingsarbeid geleid, om een waardig «Lrloop te geven aan de grootsche betoo ging. Want, zooals andere jaren, zal het ook weer dit jaar een grootsche betoo ging zijn, die manifestatie van het Ka tholieke Duitschland, waardoor het der wereld openlijk getuigenis wil geven van de volheid en de oprechtheid van zijn Katholiek geloof. In een brief aan den voorzitter van het plaatselijk comité, dr. Winands, zegt de Heiiige Vader o.a., dat de Duitsche Katholiekendagen voor het Katholicisme in Duitschland hoogst nuttig en heilzaam zijn. Een waarde voller getuigenis kan men niet verlangen! Een geheel bijzonder cachet, een nog schitterender glans geeft aati dezen Ka tholiekendag de herdenking van den honderdsten geboortedag van Ludwig Windthorst, den emancipator van het Katholicisme in Duitschland, die voor Duitschland is geweest, wat Schaepnian voor Nederland en O'Connel voor Ier land was. Drie en deiiig jaar geleden, midden in den Kulturkampf, sprakWindt- liorst op den toen, eveneens te Aken, gehouden Katholiekendag, een rede uit, die ontegenzeggelijk veel heeft bijgedra gen tot de beslechting van den feilen strijd tegen al en alles wat Katholiek was. Het plaatselijk comité heeft eer van zijri werk, gelijk ik reeds meerdere vreem delingen gul-weg hoorde erkennen. Alles getuigt van de beste orde, van de dege- lijkste discipline, van de grootste zorg. De weg, dien morgen de optocht zal volgen, is een ware triumphweg van vlaggen en guirlandes, langs de huizen en dwars over de straten, kleurig en toch niet bont versierd met rozen, het oog bekorend door de smaakvolle samenvoe ging van verschillende tinten. Elke gevel prijkt met de nationale of pauselijke kleu ren, baloons en ramen staan prachtig aangekleed, en hoog boven de daken dra gen de vele torens den feestelijke» sier van wapperende vlaggen. Voor een vreemdeling, komend uit Pro- testantsche landen, heeft dit iets bijzonder treffends heel een stad in fcestdosch te zien, al de lagen der burgerij in beroering omdat binnen hare muren een zuiver Katholieke samenkomst plaats heeft. Op zichzelf reeds is die versiering, dat mee leven van het volk een openlijke mani festatie van het Katholiek geloof. In den avond van zeven tot acht uur brommen en bonzen, klepperen en klin gelen de klokken van alle kerken en ka pellen een veertigtal over dc stad. 't Is, alsof bij deze plechtige en aangrij pende aankondiging van het grootsche gebeuren, de groote stad, waar de men schelijke kracht in al zijn majesteit en grootschheid wordt ontplooid, waarzoo- veel harten kloppen in onstuimig begee- ren en streven, een oogenblik stil wordt stil als een kind, dat lang heeft gezonnen op een gewichtigen dag, en als die dag gekomen is, opschrikt in stomme verba zing. De straten wemelen en wriemelen al van de vreemdelingen, die de extra-trei nen aanbrengen. Men verwacht er een zeventig duizend Aken zelf heeft on geveer honderd zestig duizend inwoners. Aken, 11 Augustus 1911. Reeds in den vroegen morgen schuift door {le straten een menigte vreemde lingen, die de versieringen gaan bekij ken en hun oogen laten weiden in den praal van talrijke winkels, waar nu uit verkoop is, waarschijnlijk tegen verhoog de prijzen. Aan de hoeken van alle stra ten, op de muren der openbare gebou wen en zélfs aan den ingang der kerken wordt men 'in vier talen gewaar schuwd voor zakkenrollers. De res tauraties grootere en kleinere zijn al vol bezoekers, ofschoon slagers en bakkers die inrichtingen con currentie aandoen, door den verkoop van beboterde en gemeubileerde broodjes, 't Is typisch, hoe bijna elke winkelier iets weet te vinden om uit het drukke bezoek een slaatje te slaan't is de echte Duit sche „kaufmannische" geest. In den Dom, waar om negen uur een pontificale'Hoogmis wordt opgedragen, isi geen zitplaats en ik zou haast zeggen zelfs geen staanplaats onbezet. t ls een onophoudelijk geschuifel van komen en gaan; waarschijnlijk gaan velen spoe dig na hun komst weer andere kerken opzoeken, waar zij hopen devoter de Heilige Aiis te kunnen bijwonen. Daar gisteren vee! van "het feest, dat het gemeentebestuur aan een honderd- vijftigtal journalisten aanbood en waar over ik morgen meer zal mededeelen, om nu niet teveel plaats in beslag te nemen, verloren ging, troostten wij ons met de gedachtemisschien is het morgen beter. Maar de dag begon met een lucht, zwart en grauw van wolken die ieder oogenblik dreigden het feest te bederven. Zoo was het toen om elf uur de eerste gesloten vergadering plaats had in het Kurhaus. Deze vergadering werd bijge woond door Zijne Eminentie Kardinaal Merrier, aartsbisschop van Mechelen, de wijbisschop van Keulen, Mgr. Miiller, den vertegenwoordiger van den vicaris- generaal van Keulen, en hunne D.D. H.H. de Bisschoppen van Milwaukee, Khartoem en Bombay. Zooals de ge woonte is op Katholiekendagen, werd op deze eerste gesloten vergadering het bestuur en tie eere-voorziiters van den Katholiekendag benoemd voorziiter is geworden dr. Schmidt uit Mainz. Jiet was eeii indrukwekkend oogenblik, toen de leider dezer vergadering, de voorzitter, van het plaatselijk comité, dr. Winands, de aanwezigen vroeg zich stilzwijgend een' -oogenblik van hunne zitplaatsen te verheffen, ten teeken van rouw over den onlangs gestorven aartsbisschop van Keu len, Mgr. Fischer. Een andermaal werden de aanwezigen verzocht te gaan staan, toen de voorzitter zich aansluitend,- zoo als hij zeide bij een oud gebruik van de Katholiekendagen, om de dragers van het hoogste gezag hulde en trouw te betui gen, voorias een telegram aan Z. y\. den Paus en aati Z. M. den Keizer. Toen wij uit deze vergadering kwamen plaste de regcpi bij volle stroomen neer. En om twee uur het uur, waarop de stoet zou uittrekken, regende het nog. Wij hadden reeds alle hoop opgegeven* toen tegen half drie de lucht ophelderde en de stralende zon, die wij den geheelen dag nog niet gezien hadden, door de donkere wolken brak. Terstond begon men den reusachtigen optocht te organi- seeren. De stoet trok uit in twee gedeel ten, maar zóó, dat beide elkander pas seerden op 'het Elisenplein, waar een eeretribune ,was opgeslagen, vanwaar Kardinaal Merrier en een aantal geeste lijke en wereldlijke autoriteiten den stoet gadesloegen. Telkens klaterde cn scha terde een driewerf „Hoch" door de lucht als een vereeniging de hoogwaardigheidsi bekleeders passeerde. Het is een mach tig aangrijpend gezicht die ongeveer der tig duizend volwassen mannen en jonge lingen voor verreweg het grootste ge deelte arbeiders te zien voorbjj trek ken als de stoet niet in tweeën v'erdeelcl was, zou hij ongeveer vier uur in beslag] nemen. En al die vanen en standaards- een duizendtal hun gouden kruisen ,hoog in de lucht heffend en urtwapperend Jiun stroomen van gouden en roode en) blauwe achtergronden, waarop hefilige en kerkelijke of sociale symbolen. De stoet werd opgeluisterd door vier militaire ejï acht burgerlijke miiziekkorpsep, jteryirijl'

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2