Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. gaderingen gehouden van jonge daines, ter voorbereiding van den verkoop van de Oranjebloem op den a.s. Koninginne dag. Over 't algemeen is het verzekerd, dat overal door jonge dames de Oranje- bloem ten verkoop zal worden aange boden. De organisatie der padvinders zal waarschijnlijk hier en daar tevens haar zeer gewaardeerde diensten bewijzen. Bewaarschoolonderwijs. Onder de vragen, die de Minister van Sinnenlandsche Zaken omtrent de voor genomen regeling van het bewaarschool- onderwijs aan de gemeentebesturen heeft gedaan, komt o.a. vöor hoe men denkt over c o voorstel om voortaan aile be waarschoolonderwijs voor 75 pCt. uit de gemeentekas te bekostigen, en aan de gemeente de verplichting op te leggen een bewaarschool op te richten, wan neer 4 gezinshoofden dit verlangen. Herrie in de S. D. A. P. Eenigen tijd geleden heeft de heer G. L. van der Zwaag in De Klok bekend ge maakt, dat van zijn kant geen steun te wachten was voor de candidatuur van rar. 'Mendels, door de S. D. A. P. in het district Schoterland gesteld. Waar nu de heer Mendels ook candi- daat gesteld was door de afdeeling Am sterdam 11 van de S. D. A. P., wendde zich het partijbestuur tot het bestuur van genoemde afdeeling, met verzoek, door haar een motie te laten aannemen, waar bij mr. Mendels werd verzocht, zich al leen beschikbaar te stelleh voor de „pro paganda te Amsterdam," zoodat hij zich gemakkelijk in Schoterland kon terugtrek ken en ruimte laten voor een anderen candidaat. Een daartoe strekkend voorstel werd daarop door een der bestuursleden van de afdeeling Arasterdam II gedaan, doch ernstig bestreden. Het werd dan ook verworpen, met slechts een viertal stem men voor, zoodat de kans uitgesloten is, langs dien weg tegemoet te komen aan den wensch van den heer Van der Zwaag. Lood om oud ijzer. Polemiseerend tegen het liberaal or gaan de „Eemlander", schrijft het sociaal democratisch weekblad de „Stem des iVolks" o. m.: Het liberalisme toch heeft lang ge noeg de wetgeving in handen gehad, om volop zijn schoone woorden in daden te hebben kunnen omzetten. En als nu het liberalisme smalend op het tegenwoordige clericale bewind wijst, 'dan is dat niet anders dan om de aan dacht van zijn eigen povere figuur af te leiden. Jarenlang hebben ze hun goeden wil kunnen toonen. En zelfs nu nog, wanneer ze werkelijk zoo van liefde blaakten^onden ze bij ae Bak- Iterswet hun woorden in daden om zetten; zelfs nu nog, terwijl ze in de oppositie zijn, is mede door hun hulp een stuk goede sociale wetgeving ge vallen. „Liberaal of clerkaal, lood om oud ijizer", voegt het blad hieraan toe. Komaan, dat zullen we het volgend jaar weer eens zien. Welke partij voor de sociaal-democra ten het „lood" is en welke het „oud ijzer", weten wij niet. Maar wel weten wij, dat zij d i k w ij 1 s op een liberaal stemmen, en op een „clericaal", ook al is hij een arbeider, nooit. Menige stembus bracht daarvan de bewijzen. Intusschen nemen wij van het boven staande nota en zullen er wellicht te gelegener tijd aan kunnen herinneren. (Centr.) Nederlandsch-Belgische Commissie De HoHandsch-Belgische Commissie, belast met de bestudeering van de Maas kanalisatie, zal heden haar laatste zitting te Brussel houden. Men zal bij deze gelegenheid een glo bale kostenraming vaststellen. De leden zullen na afloop de werken aan de Rupel en het kanaal naar Zeebrugge bezoeken. KORTE KRONIEK. B. en W. van 'sGravenhage heb ben den gemeenteraad voorstellen aange boden betreffende een reorganisatie der politie. Ruim 150 stakende glasblazers van Schiedam brachten Vrijdagmiddag een bezoek aan hun stakende collega's te Delft. Met muziek voorop trok de stoet te voet van Schiedam naar Delft en na zich te Delft met de stakers van daar, die juist vergadering hadden, vereenigd te hebben, trok men naar den tuin van het gebouw „Vooruit", waar den stakers koffie en melk werd aangeboden. In de beste orde keerde de stoet weer naar Schiedam terug. De andere week gaat men naar Vlaardingen. Men schijnt er dus uitstapjes bij te maken. Het kohier van de plaatselijke in komstenbelasting, dat' B. en W. van .Haarlem den Raad ter goedkeuring heb ben aangeboden, vermeldt evenals het vorig jaar een heffingspercentage van 4,9. Het geraamde inkomen bedraagt 120.811.200 met een opbrengst van f657.197,80. De gewone audiëntie van den Mi nister van Oorlog zal op Donderdag 15 dezer, die van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel op Woens dag 14 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 12 Augustus. R.K. Militairen-Vereeniging. Gisteren hee|t het plechtige opdrachts- feest plaats gehad van de R. K. Mili tairen-Vereeniging. Onder de H. Mis van half acht, welke werd opgedragen door den Weleerw. pater L. Klüken O. F. M., direcieur der Vereeiriging, naderden alle leden tot de H. Tafel; oo kde leden der R. K. Onder- officieren-vereeniging, voor zooverre niet door den dienst verhinderd, namen aan de alg. H. Communie deel. In een toe spraak tot de leden, waarin de Eerw. directeur hun wees op hun verplich tingen en hen aanspoorde staande te blijven te midden van de gevaren, die hen omringen, dankte pater Klüken de leden der R. K. Onderofficieren-vereeni- ging voor het goede voorbeeld, dat zij aan de minderen hebben willen geven. In het gebouw der Vereeniging had daarna een gemeenschappelijk ontbijt plaats. 's Avonds om zes uur werd een plech tig Lof gecelebreerd door den Weleerw. pater L. Klüken, geassisieerd door de Weleerw. paters L. Zuidgeest en J. G. Tesser. Ook thans waren wederom de R. K. onderofficieren alsmede luitenant Boertje tegenwoordig. Als feestpredikant trad op de Weleerw. heer J. H. Duymel, kapelaan te 's Gra- venhage. Als tekst koos de Eerw. rede naar: „Interrogabarit eum et milites di- centes: quid faciemus et nos (Luc. III, 14): Daar waren ook soldaten, die Hem vroegen, zeggende: en wij, wat moeten wij doen?" Na eerst het treffende tooneel te heb ben geschetst, waarop de woorden van St. Lucas betrekking hebben, en een over eenkomst te hebben aangegeven tusschen het evangelieverhaal en de gebeurtenis van nu, zeide spr., dat de soldaten zich terecht hebben af te vragen, wat zij moe ten doen. Want zoowel hun leeftijd als hun stand hebben hun bijzonder gevaar. Gij zijt in den voorzomer van het leven, den tijd van ontwakende vrijheid en zelf standigheid. Het is op dien leef tijd, dat het hart zoo gemakkelijk door twijfel wordt geschokt en dat velen komen tot afval en ongeloof. Velerlei stemmen lokken tot verleiding en begeer lijkheid, en talrijken, komende uit een omgeving, waar alles een geest ademt van eenvoudigheid en geloof en het kwaad zich niet openlijk durft toonen, w orden plotseling geplaatst in een stad. Hier zult ge ontdekken een geest van ongeloof, die de zonde een noodzakelijk heid noemt en het eeuwig verderf een fabel noemt, een geest van lichtzinnig heid, die deugdzaamheid scheldt voor huichelarij; een geest van vijandigen spet die lacht met alles wat u altoos heilig was. DaaTom is het samenzijn der militairen hier om een verbond te sluiten'met God, of om te vernieuwen dqn heiligen eed, dat ge naast uw aardsche Vorstin ook den Koning der koningen dienen wilt. Spr. spoort de soldaten aan nooit te vloeken, zich zeiven rein te bewaren, dapper te zijn in het geloof en de onder- 'linge bijeenkomsten niet te verzuimen. Nadat spr. deze punten bereids heeft uitgewerkt, besluit hij aldus: Gij zult in het leger hooren spreken over bevordering en onderscheiding; wel nu, ik zeg u, de juiste heldenmoed is de verdediging uwer ziel tegen de zonden die haar belagen; de schoonste triomf is de overwinning op uwe hartstochten en boven alle eereteeken en ridderkruis gaat de kroon des levens, die onverderfelijk is en eeuwig blinken zal. Hierna deden de volgende militairen hun plechtige opdracht: Veldartillerie. G. de Wildt, Heemskerk, C. v. Kruiming, Vrijenban, H. v.d. Riet Haarlemmerlie, A. Groen Ha renkarspel, J. Hulsbosch Vogelenzang, A. Gerzen Groenendijk, J. Vos Rlieine (Rhijn provincie), D. Buskermolen Leimuiden, L. Boerenkamp Rijnprovincie, G. Steggink Tubergen, J. Koning, Zwaag, A. v. d. Hooft, Rotterdam. Infanterie. H. Hoogewoning, den Haag, G. Meurs Rotterdam, v. Velzen Alphen, W. v. d. Meer Roelofarendsveen, P. Hoogervorst ter Aar, Th. de Vroomen Warmond, N. v. Steijn Voorhout, J. van öerkum Rotterdam, H. Zappeij Rotter dam, H. Coelen Rotterdam, B. Dijkmans den Haag, L. van Akkeren den Haag, P Lunenburg Poeldijk, A. Moorsel War mond, J. Albers Leimuiden, J. v. d. Werf Hoogmade, .G v. d. Hoorn Alkemade, N. Hermans, Voorhout, L. Groep, Bo degraven, A. Verlaan ter Aar, J. Nooijen Delft, A. van Leeuwen Zocierwoude, G. Nieuwendijk Voorhout, M. v. Winden Wassenaar, J. Koot Katwijk Binnen, J. Vergeer Boskoop, J. Knijnenburg Veur, G, Hoogervorst Monster, J. v. d. Post Zoe terwoude, W. van Vliet Zoeterwoude, C. Vonk Bergsclienhoek, W. Sedee Delft, J. Straver Hazerswoude, J. Oltshoorn Stompwijk, F. v. d. Klauw Hoogmade, H. van Rutlen Berkel, L. van Werkhoven Voorhout, W. Vink Noord wijk, G. Zaat Hof van Delft, A. van Winden Delfigauw, G. v. d. Drift Maasland, J. v. d. Voort, Sassenheim, W. Straathof Leimuiden, J. v. d. Valk Poeldijk, A. v. d. Haar den Haag, C. v. d. Post, Zoeterwoude, G. v. Tol Hoogmade, W. Pijnakcn Zoeterwou de en Wijnhoven. Wettig verhinderd was J. Hoogeveen Hoogmade. Het feest werd vervolgens voortgezet in het gebouw der vereeniging. Onder de aanwezigen bevonden zich de Zeer- Eerw. pastoor H. L. A. Gadet, de Weleerw paters Zuidgeest, Tesser en Dismas de Kok, luitenant Boertje, en leden der R. K. onderofbeiersvereeniging mei hunne da mes, en ouders en familieleden der R. K. militairen. j Het programma van den avond was zeer afwisselend. De jongeheer Feitkamp oogstte door zijn met veel vaardigheid en kunstzin vertolkte fluit-solo's, op de piano geaccompagneerd door mej. Annie van Ulden, veel applaus. De heer van Well bracht verdienstelijk een paar viool-solo's ten gehoore. De heeren Gebrs. de Haas hadden ver scheidene leuke voordrachten op hun re pertoire, waarmede zij het publiek harte lijk amuseerden. 't Was een van die gezellige feestavon den, die wij zoo gaarne in de R. K. Mil. Vereeniging meemaken. Zaterdagavond is er een deskun dige in de Volkstuintjes aan de Heeren straat geweest, die al rondwandelend, de huurders vertelde, wat hier en daar nog gekweekt kon worden, in overeenstem ming met den tijd des jaars. Van de 60 huurders waren er 20 aanwezig, 't Was ook wel wat vroeg dat de les plaats hadhalf 6. Dan zijn de meeste arbei ders en voor dezen zijn immers de tuintjes bestemd nog op hun werk. Aan den lieer C. Bovenkerk, ge- pensionneerd Conducteur 'der Artillerie le klasse, onlangs benoemd tot onder commandant van het Militair Invaliden huis alhier, is vergund om, zoolang hij deze betrekking zal bekleeden, de activi teitsuniform te mogen dragen van con ducteur der Artillerie le klasse (adju dant-onderofficier. Voor het examen hoofdacte is te Breda geslaagd de heer P. Fontein, alhier. Voor het examen Fransch L. O., is te 'sGravenhage geslaagd de heer F. L. T. Mo ene, alhier. Te 'sGravenhage slaagde voor het examen Engelsch L. O., mej. F. C. O. Mingelen van hier, thans onderwijzeres te Harmeien. Voor het examen Fransch M. O., acte A, is te 's Gravenhage geslaagd mej. A. E. A. van Griethuijsen, van Oegstgee st. ROOMSCHE AGENDA. Maandag 8 uur 'savonds Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père) Re collectie van oud-retraitanten uit Leiden en omstreken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Niets weet de sympathie der land en tuinbou wers zoo weg te dragen als de veiling der Tuinbouwersvereeniging. Dit natuurlijk vooral als gevolg van de hooge prijzen der producten, welke vol gens ieders oordeel, zonder de veiling niet bereikt .zouden zijn. Vi' .-ocaL de Kat- wijksche bloemkool begint op moment een zekere vermaardheid te krijgen^ om haar beste kwaliteit, wat in andere stre ken wel iets te wenschen moet overlaten Voor bloemkool wordt dan ook de laat ste 14 dagen een prijs besteed, sinds menschenheugenis hier niet bekend. Niet alleen kooplieden uit eigen land, doch ook van over de grenzen komen reeds probeeren een zekere hoeveelheid onzer producten machtig te worden. Veel tuin ders, bij de oprichting zoo pessimistisch mogelijk gestemd, zijn sinds lang van gedachte veranderd, en gaven zich, hun eigen voordeel inziend, als lid op. Nog grooter echter kon het ledental zijn. Van algemeene bekendheid toch is het, dat ook op dit gebied eendracht macht maakt Grootere hoeveelheden doen kooplieden aan de veiling komen. Veilingen elders strekken ons hierin tot voorbeeld. En ofschoon we nog niet naar andere plaat sen behoeven te zien, waar dagelijks voor duizenden wodrt omgezet, en welke plaatsen hierom een wereldvermaardheid bezitten, de aanvoer hier is toch ook boven verwachting. Van Rijnsburg en Valkenburg komt men gelokt door de hooge prijzen pok z'n producten hier ter veiling brengen. De mogelijkheid, om na verloop van tijd met deze plaatsen samen te werken is d»an ook geenzins onmogelijk. Stemmen gaan reeds op om hiertoe te geraken. Veel zou dit nog bij dragen tot den bloei der veiling. LISSE. De zaak van de Woningvereen. Volksbelang is thans in 'n nieuw stadium getreden, nu 't bestuur eindelijk voltal lig is. Naar wij vernemen heeft reeds een bestuursverkiezing plaats gehad en zal spoedig een ledenvergadering wor den uitgeschreven en wel naar aanlei ding van 't feit dat verschillende aan biedingen van gunstig gelegen bouwter reinen bij 't bestuur inkwamen. TER AAR. Bij Beschikking van den Minister van Oorlog, is aan de echtge- noote van den milicien E. P. Verlaan, van het 4e Regiment Infanterie, vergoe ding ingevolge art. 84 der Militiewet toegekend tot een bedrag van f 0.70 per dag. GEWESTELIJK ÜEMENGD. Noodlottig ongeluk. Zaterdagmorgen werd te Nieuw- Vennep in een sloot langs den Venr neperweg het lijk gevonden van den 22- jarige J. B., wonende te Hillegom. Uit het ingesteld onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak hiervan is geble ken, dat genoemde B. lijdende was aan toevallen. Vandaar dat hij, terwijl hij metselaarsknecht was te Nieuw-Vennep en voor zijn patroon werkte nabij Aals meer, des avonds altijd met de andere knechts gelijk medekwam. Vrijdagavond was dit toevalligerwijs niet geschied. Den geheelen nacht hebben de.vader en broeder gezocht* maa»' tnea kfiu hem ner gens ontdekken, zoodat zij reeds een ongeluk vreesden. Door de postbode v. Koot te Nieuw- Vennep werd het lijk Zaterdagmorgen ontdekt, liggende in een sloot, naast den Venneperweg, nabij de R. K. school. Het rijwiel lag naast hem te water. Per brancard is het lijk vervoerd naar den woning van den metselaar Bakker te Nieuw-Vennep. Het vermoeden bestaat dus dat hij door een toeval is getroffen en alzoo te water is geraakt. Heel1 Nieuw-Vennep was Zaterdag onder den indruk van het droevige geval. Te Hoofddorp is de wisselwachter B. bij het schoonmaken van een wissel, door het te vroeg overhalen der wissel, met zijn hand daartusschen bekneld ge raakt. Zijn hand werd daardoor zooda nig gekneusd, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen en hij voorloopig geen werkzaamheden kan verrichten. Vrijdagmiddag sloeg tijdens een hevig onweder de bliksem in de boerderij van den heer J. van Zijverden te Haar lemmermeer (Ringdijk). De zoon en de chef-veldwachter Slootweg stonden met elkaar in de geopende deur te praten. Vlak voor hen werd de hardsteen en stoep aan stukken geslagen. De bliksem verniel de nog zes ruiten in de voorkamer en den meter der electrische geleiding in de gang. Brand werd niet veroorzaakt. Zondagmorgen half 7 is door hooi- broei een begin van brand ontstaan op de boerderij van Ths. Straathof, te Rjj.p- we te ring. De spuit behoefde slechts weinig dienst te doen. Sport. Zwemmen. WedstrijdenteLeiden. i De jaarlijksche wedstrijden in de open bare zwemplaats aan den Heerensingel werden gisteren bijgewoond door den burgemeester jhr. N. C. de Gijselaar, wet houder J. van Hamel en den waarne mend secretaris mr. Q. Terpstra. Het programma bestond uit B o r s t z w e m m e ii, voor jongens be- neden 14 jaar, (30 M.) 24 deelnemers, le prijs W. v. Erkel, in 32-1/5 sec., bij loting met A. Jansen, in 321/5 sec. 3e prijs J. v. d. Kaaij in 331/5 sec. bijjoting met P. P. Brugman, eveneens in 331/5 sec. Borstzwemmen voor jongens van 14 tot 17 jaar (40 M.) 26 deelnemers le prijs J. Arnoldus in 38V5 sec., 2e prijs J. Geenjaar 413/ö sec., 3e gr. J. Teske in 411/5 sec., 4e pr. H. -den' Holder, in 422/ö sec. Rugz w emmen: voor personen bo ven 17 jaar. Lengte der baan 40 Meter, 15 deelnemers, le pr. P. Kraan, te Rijn- zaterwoude in 393/5isec.2c pr. B. Kraan idem, in 4IV5 sec., 3e pr. J. Deksel, in 422/5 sec., 4e pr. H. J. van der Linden, in 43Vö sec. Borstz wemmen^ voor personen boven 17 jaar. Lengte cler baan 70 Me ter, 30 deelnemers, le pr. P. Arnoldus, in 1 min. 73/5 sec.; 2e pr. J. Geenjaar, in 1 min. 8% sec.3e pr. C. J. van der Heuvel, in 1 min. 91/5 sec. Duiken: voor personen boven 17 jaar. Diepte 2.50 M., 20 deelnemers, le prijs B. Kraan, Rijnsaterwoude, in 15Vs sec., 2e pr. P. Kraan, idem, in 16% sec, 3e pr. P. J. Pardon, in 25 sec. Wielrijden. Holla 11 dsche Elfstedentocht. 'De Hollandsche Elfstedentocht had gisteren onder minder gunstige weersge steldheid plaats. Van de 170 ingeschre venen vertrokken er 136 uit Rotterdam tusschen 5 uur en kwart voor 7 uur. Om 5 minuten over 3 kwamen te Rotterdam de eersten (9 tegelijk) aanrijden, (waarbij een tandem, bereden door den heer G. van Eembergen uit 's Gravenhage, niet zijn 14-jarigen zoon. Vliegen. Over de Zuiderzee. Jan Olieslagers is van .plan einde Augustus in zijn hydromonoplaan met passagiers, den eenen dag van Enkhui- zen naar Stavoren te vliegen en den anj- deren dag van Stavoren naar Enkhuizen. Dit zal de eerste overzeevlucht in Ne derland zjin. Leger en Vloot. Het volkslied. De Minister van Oorlog, ontvangen hebbende een verzoek, te willen bevor deren, dat de Volksuitgave voor harmonie en fanfare, 50 Volks-(school-)liederen uit „Kun je nog zingen, zing dan meel", geïnstrumenteerd door N. A. Bouwman, le luitenant-directeur der Koninkl. Mili taire Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers, gebracht wordt op het reper toire van de militaire muziekkorpsen, heeft daarop de aandacht gevestigd van de commandeerende officieren der land macht. Buitenlandsch verlof. Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan de autoriteiten der landmacht de be voegdheid wordt toegekend om aan de onder hunne bevelen staande officieren, onderofficieren en mindere militairen buitenlandsch verlof te verleenen. Tot dusverre gold zulks alleen het binnen- landsch verlof. Dit geldt niet ten opzichte van buitenlandsch verlof aan militaire muziekkorpsen, wanneer dat verlof dienen moet tot het geven van muziekujhoerin- gen in het buitenland. Omtrent dit verlof beslist de Minister van Oorlog. Kerknieuws. Gouden Priesterjubileum. Zaterdag herdacht de Hoogeerw. heer deken van Utrecht, Mgr. Th. S. Roes, pastoor van de parochie van O. L. Vr, aldaar, den dag, waarop hij 50 jaar ger leden de H. Priesterwijding ontving. Verleden jaar vierde Mgr. Roes bereids' zijn 25-jarig pastoorschap in dezelfde parochie en nu bij het dubbel feest, kan helaas, wegens de zwakte van den jubilaris, niet aan die feestvreugde uiting worden gegeven, welke zijne parochia nen en heel Katholiek Utrecht hem zou den willen doen kennen^ Mgr. Roes werd 3 April 1836 te Hq- teren geboren en werd, na volbrachte studiën tot priester gewijd den lOen Augustus 1862. Zijn eerste standplaats als kapelaan was Groenloo, waar hij slechts een jaar verbleef. In 1863 n.L werd kapelaan Roes reeds benoemd tot kapelaan te Arnhem aan de St. W.albur- gisparochie, waar hij 12 jaar lang zijne vele gaven aanwendde ter voortreffelijke uitoefening van zijn geestelijk ambt. In 1875 volgde dan de benoeming tot pastoor te Zeist, waar hij tot 1878 bleef, wanneer Mgr. Roes benoemd werd tot pastoor der St. Martinusparochie te Arnhem. Daar werkte de ijverige herder een achttal jaren, terwijl hij in dien tijd werd benoemd tot ridder van den Eiken Kroon. Den 2en Juli 1886 volgde de benoe ming tot pastoor der O. L. Vr. parochie te Utrecht. Ter gelegenheid van het 25-jarig pas toorsjubileum verleden jaar werden den deken reeds eenige geschenken toen nog in teekening aangeboden. Sinds echter heeft de bekende Utrechtsch firma Men gelberg een fraaie nieuwe preekstoel1 afgeleverd, terwijl de firma Windharse te Roermond reeds eenige staties deed naderhangen in de Biltstraatkerk van een keurigen kruisweg. Arm en rijk, oud en jong heeft daaraan medegegeven en al dus Mgr. Roes de verzekering geboden, hoezeer hij bij allen, zonder uitzonde ring, geliefd is. In den loop der jaren die Mgr. Roes te Utrecht arbeidde, werd hij 11 Nov. 1896 benoemd tot kanunnik van het Me tropolian kapittel, terwijl in 1902 zijne benoeming volgde van het dekenaat Utrecht en in 1903 Z. H. de Paus hem benoemde tot huisprelaat. Eindelijk werd Mgr. Roes dit jaar nog benoemd tot proost van het Metropolitaan kapittel1 van het aartsbisdom. i 'Onder de eersten dergenen, die den jubilaris op de receptie kwamen geluk- wenschen was de Aartsbisschop Mgr. H. van de Wetering met zijn beide secre tarissen, de Zeereerw. heeren H. J. Koopmans en R. G. R. Smeets. Als vertegenwoordiger van het kapit tel waren daar de Vicaris-Generaal Mgr. Dr. H. J. Th. Brouwer, Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, president van het Groot- Seminarie, en Deken C. F. Le Blanc. Voorts de geestelijkheid der stad en de vertegenwoordigers van onderscheidene corparaties. Onder de aanwezigen waren nog de professoren W. L. S. Knuif, Dr. J. Th. Beijsens en Dr. jos. Schrijnen en den wethouder A. J. van Dieren Bijvoet. Door de wereldlijke overheid waren de verdiensten van Mgr. Roes reedsi vroeger erkend door de benoeming tot Ridder van de Eiken Kroon thans voegt zich daarbij nog het kruis van officier in1 de Oranje-Nassau-orde. Den 19en September a.s. zullen te Genua 12 Missionarissen van het H. Hart van het Missiehuis te Tilburg naar de^ Philippijnen scheep gaan. De Weleerw. paters J. A. Zandvliet uit Zoet er - \v o u d e, A. van dOijk uit Tilburg en Joh AAees uit A'dam, en de eerw. broeders A. Arends uit Huissen bij Arnhem en A'. Kils uit Tiel zijn bestemd voor de Missie van Surigao. De Zeereerw. pater J. J. Wemmers ui Oisterwijk en de Weleerw, paters H. v. d. Pieterman uit Axel, M. Fransen uit Vlierden, Joh. Vrakking uit Naarden, P. Drabbe uit Brumnien, G. Baptist uit 's Bosch en A. Fritsmans uit Verrebroek zijn bestemd voor de Missie van Lipa. De Zeereerw. pater J. Wemmers, is benoemd tot overste dier Missie. Aldus zullen in 4 jaren tijd 55 Missionarissen van het H. Hart naar de Philippijnen' vertrokken zijn, waarvan 41 priesters en 14 broeders, terwijl er nog velen naar N.-Guinea en Brazilië gingen. (Centr.) Afloop Verkoopingen. LEIDEN. Gehouden verkooping in het No tarishuis aan den Burg alhier, op Zaterdag 10 Augustus 1912, ten overstaan van de notarissen L. J. C. A. Gordon, alhier en J. H. Weijdung, te Zoeterwoude. Het koffiehuis „De Fransche Kroon", alhier, in de Wolsteeg no. 2, met bovenwoning met afzonderlijke opgang, groot 40 centiaren. In bod f 1825. Kooper H. Hoge- woning Dz., te Rijnsburg. Ongelukken. In het Panopticum te Amsterdam, dat inwendig wordt ver bouwd is een stelling in elkaar gezakt* waardoor een drietal arbeiders naar be neden zijn gestort. Een hunner is ernstig* de beide anderen zijn licht gewond. j Te Zwaagwesteinde is een jongetje! van vier jaar in een diepe sloot verdjok ken,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2