Uit Stad en Omgeving. dr. A. Ariëns, van Maarssen, met hei onderwerp: Verzwakking van verstand en wil door het bieralcohoiisme. Als het bier gro-oten invloed heeft op verstjnd en wil, zoo zeide dr. Ariëns, dan heeft alles wat gezegd wordt, over de aan bier opgeofferde schatten weinig of niets te beteekenen. En op grond van genomen proeven, betoogt spr., dat het biergebruik uit zijn aard een nadeeligen invloed uitoefent op verstand en wil; beide verzwakken, en de arbeidsprestatie vermindert in hoeveelheid zoowel als in gehalte. De derde dag van het congres werd begonnen met een vergadering, waarin prof. Verhagen, van Rolduc, de middelen besprak tof bestrijding van het bier alcohoiisme. De vergadering werd bijge woond door het lid van de Tweede Ka mer, den heer Fleskens. De wetgeving, zoo zeide prof. .Ver hagen, kan het drankmisbruik niet bij tooverslag wegwerken; ze moet den drang van de bevolking volgen, die zelve pogingen iorfc stoffelijke en zedelijke ver heffing moet aanwenden. De openbare meening moet worden veranderd. Het bier geniet een populariteit, die het niet 1 ':omt; deze dient weggenomen. groote drinkdwang, zoo zegt spr. \-.^er, is de oorzaak, dat vooral onder de losse arbeiders het drankmisbruik zoo groot is; dezen moeten als het ware een zee overzwemmen om te komen van mis bruik tot matigheid. Oisternamiddag om 4 uur is de slot- .idering gehouden. Als eerste spre- trad op de heer van der Steen, uit den Bosch, die namens den Bosschen Diocesanen Drankbestrijdersbond het Limburgsch Kruisverbond geluk wenscht met zijn 121/2-jarig bestaansfeest en be tuigt zijn vreugide dat het Limburgsch Kruisverbond de drankbestrijding zoo flink heeft aangepakt. Pater Cleophas, van Heerlen, wijst er op, dat in Limburg het drankmisbruik langzamerhand vermindert, ook in de mijnstreek, waar tegenwoordig vele ar beiders melk in plaats van bier gebrui ken, sedert de staatsmijnen die verkrijg baar stellen. Kanunnik van Langendonck, vertegetir woordiger van Kardinaal Mercier van Mechelen, brengt een woord van dank aan al degenen, die werkzaam zijn ge weest aan het congres en aan den voor zitter. Mr. Listaert Peerholte, regeeringlsver- tegenwoordiger, richt allereerst een har telijk woord van gelukwensch tot den voorzitter van het Limburgsch Kruisver bond. Door de ervaringen, aan het hoofd zij ner afdeeling ^opgedaan, meent spr. te moeten opmerken, dat er in Limburg nog zoo weinig, gedaan wordt aan de verbetering van woningtoestanden. Hij spoort aan, daarvan meer werk te maken. Het slotwoord wordt gevoerd door den voorzitter, mr. Ch. Ruijs de Beeren- brouck, die zegt de woorden van den heer Peerholte ter harte te zullen nemen. Spreker brengt dankwoorden aan den vertegenwoordiger van de kardinalen 'Mercier en van Rossum. Mr. Bolsius dankt den voorzitter en brengt hem hulde voor de leiding van het congres. Daarna gaat het congres uiteen. Bakke rs-nachtarbei d Het Nationaal Comité voor afschaffing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf heeft te Amsterdam vergaderd. Het co mité blijft bij zijn standpunt tot afschaf fing van den nachtarbeid van patroon en gezel, zonder gelegenheid te scheppen tof invoering van het drieploegensielsel. Het reeds aangekondigde congres zal op 9 en 10 September a.s. te Utrecht gehouden worden. Als sprekers zullen optreden de heeren mr. H. Bijlevekl Jr., te Amsterdam, H. Diemer, te Rotterdam, dr. A. C. A. Hoffman, te Gouda, terwijl nog met een vierden spreker gecorres pondeerd wordt. De diamantindustrie. De Amsterdamsche Diamantnijverheid bedreigt tengevolge van den uitgebroken strijd tusschen de firma Asscher en den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, een ernstig gevaar, daar die firma, de voor naamste van Amsterdam, plannen voor bereidt om een gedeelte van haar bedrijf naar het buitenland over te brengen. Verschillende groote en ook eenige kleine werkgevers in de diamantnijver heid hebben besloten, geen van de uitge sloten arbeiders van de firma Asscher in dienst te nemen. De uitgesloten werklieden nemen geen genoegen met de bondsuitkeering van ƒ12 per week. Zij zullen een verzoek aan het bondsbestuur van den A. N. D. B. richten om de uitkeering te bepalen op f20, het bedrag, dat de werklieden van de firma Van Dain bij de laatste staking voor deze firma als uitkeering per week ontvingen. Uitvoering der nieuwe Armenwet. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft, naar de „Tel." meldt Gede puteerde Staten verzocht o. m. het vol gende ter kennis te brengen van de ge meentebestoren Een van de belangrijk ste oogmerken van de nieuwe wet is de onderlinge aanraking en samenwerking tusschen de onderscheidene instellingen van weldadigheid, met eerbiediging van ieders eigen karakter, te bevorderen, waartoe zal moeten dienen het nieuwe instituut van den Armenraad. Met betrekking tot de burgerlijke overheid en ba^r armenzorg wijs ik hier op, dat het instituut berust op onderling vertrouwen en onderlinge waardeering tusschen 'de verschillende instellingen van weldadigheid, (die met uitzonde ring van de burgerlijke instellingen vrij zijn aan den Armenraad al of niet deel te nemen) en alleen dan heilzaam kan werken, indien dat vertrouwen en die waardeering zorgvuldig worden be vorderd en versterkt. Ik verwacht met name, dat van bedoelde zijde in de plaat sen, die daarvoor in aanmerking komen, het tot stand komen van een Armenraad zooveel mogelijk in de hand zal worden gewerkt en tot de goede werking van dat lichaam zal worden bijgedragen, 0.m. door de aanwijzing van goedgezin de en geschikte vertegenwoordigers in dien raad. Bij de omschrijving van de taak van den Armenraad is gedacht aan een cen- tralen inlichtingendienst. Het bespreken van gemeenschappe lijke belangen en het bevorderen van samenwerking, zal er waarschijnlijk wel toe leiden, dat ook aandacht wordt' ge schonken aan de moeilijkheden, die ont staan, wanneer een persoon gelijktijdig door verschillende instellingen onder steund wordt. Voor een b'etere practijk van de bur gerlijke armenzorg herinnert de minister er aan, dat er zijn twee hoofdvormen van ondersteuning: óf opheffing uit den toe stand van armoede, zoodat de arme we derom in staat wordt gesteld in het on derhoud van zich en zijn gezin te voor zien, óf blijvende ondersteuning, maar dan ook niet meer dan strikt noodig is, d. w. z. het noodzakelijk levensonder houd. Volgens artikel .2S zal de bur gerlijke armenzorg alleen mogen helpen in die gevallen, waarin liet noodzakelijk levensonderhoud geheel of ten deele ont breektbuten die grens reikt haar be moeienis niet. Voor de voortgezette bedeeling zal geen ruimer maatstaf moeten worden ge nomen dan thans, nu immers ook het noodzakelijk levensonderhoud het. mini mum is, maar de wet vordert niet meer, dat een arme zich van alles, wat nog ver koopbaar is, ontdaan hebbe, alvorens on dersteuning te kunnen verkrijgen. Vroe ger helpen zal mogelijk zijn en daar mede zal in menig geval de kans op herwinnen van zelfstandigheid vergroot zijn. De mogeiijkheid van ruimere stoffe lijke hulp kan leiden tot verslapping van de energie bij de minst-bevoorrech ten, indien niet daartegenover staat bij de burgerlijke armenzorg een degelijk onderzoek en toezicht en een besef van het gevaar, dat dreigt, indien alleen naar de inspraak van het goede hart giften uit de overheidskas verkrijgbaar worden ge steld. De minister, vertrouwt, dat Gede puteerde Staten, het bij de wet opgedra gen toezicht zullen weten dienstbaar te maken aan en waken tegen dat gevaar eenerzijds en aan bevorderen van de opvoedende strekking der armenzorg an derzijds. Geschiedt dit, dan mag ver wacht worden, dat met de thans voor de burgerlijke armenzorg bestede gelden meer profijt zal worden verkregen. Verdediging van Ned.-Indië. Naar het „Vad." verneemt, is de heer 1.v. Zanten, ambtenaar aan het Ministerie van Koloniën, toegevoegd aan de Staats commissie voor de verdediging van Ned.- Indië, speciaal aan de financieele sub commissie, waarvan het bureau gevestigd zal worden in het bijgebouw van het Departement van Justitie, Korte Vijver berg te 's Gravenhage. De armoede in Cura£ao. In het weekblad „La Cruz" vinden wij het volgende staatje van het aantal doo- den, in elk jaar sedert 1898, opgemaakt volgens de registers die te Rincon wor den bijgehouden. Hieruit blijkt ten dui delijkste hoe groot daar thans het gebrek moet zijn. In 1898 stierven er 18 menschen, in 1899, 18, in 1900, 35 in 1901, 38, in 1902, 20, in 1903, 53, in 1904, 19, in 1905, 37, in 1906 23, in 1907, 16, in 1908, 46, in 1909, 27 in 1910, 19 en in 1911, 31. Thans, dus in een half jaar, zijn er reeds 47 overleden, dus bijna zooveel als in het meest ongunstige jaar 1903. KORTE KRONIEK. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben bij circulaire van 6 de zer aan de gemeentebesturen in die pro vincie bericht ,dat zij andermaal 'de vraag overwegen, ia hoeverre het ge- wenscht is, de jaarwedde van de burge meesters en secretarissen in Noord-Hol land een algemeene herziening te doen ondergaan. Alvorens ter zake 's /aads gevoelen te vragen, zouden zij gaarne dat yan burgemeesters en wethouders vernemen. LEIDEN, 9 Augustus. Gistermiddag is met het stoom schip Kinderdijk te Rotterdam aange komen een afdeeling Duitsche padvin ders, leerlingen van de boogere han delsschool te Hagen in Westfalen, on der commando van den gymnastiek-on- derwijzer Smolinski. Zij brachten den nacht door in het clublokaal van de Rotterdamsche pad vinders en begaven zich hedenmorgen, voor een deel te voet, naar 's Graven hage en Amsterdam. De reis zetten zij voort hoofdzakelijk langs de kuststreken. Volgens een ons toegezonden mededeeling> hopen zij Za terdag alhier te arriveeren en hun tocht naar Katwijk te vervolgen, waarbij zij rekenen op de hulpvaardigheid der Leid- sche Padvinders, die ongetwijfeld hun Duitsche clubgenooten wel den weg zullen wijzen en het vele beziens waardige, dat onze stad biedt, zullen to onen. Voor het examen hoofdacte is te Breda geslaagd de heer M. G. J. Schef- fer, van H i 11 e g o m. Voor het examen teekenacte M.O., acte Md. is te \Rotterdam geslaagd de heer J. van der Velden, van Gouda. ROOMSCHE AGENDA. Maandag 8 uur 's avonds Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père) Re collectie van oud-reiraitanten uit Leiden en omstreken. roepen door een paar personen, die voor gaven een dringende boodschap voor hem te hebben. Toen hij buiten kwam, werd hij onverwacht vastgegrepen en mishandeld. Op zijn geschreeuw kwam evenwel ook de G. aanloopen, waarop de aanvallers hem loslieten en het hazen pad kozen. De namen van hen zijn evenwel be kend en de politie is er reeds mede in kennis gesteld. Een oude ruzie schijnt van een en ander de oorzaak te zijn. De milicien v. a. H van het 4e regi ment infanterie te Leiden, die eerst daags als hoofdgetuige voor den krijgs raad zal moeten worden gehoord in de zaak tegen den sergeant M., die, verdacht van de misdrijven bedoeld in art. 249 en 239 van het Wetboek van Strafrecht, in het Huis van bewaring te 's Graven hage is opgesloten, is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen. Finantieële Berichten. Eerste Roomsch-KathoUeke Levens verzekering Maatschappij te Haarlem. In de op Maandag 29 Juli in het ge bouw St. Bavo van den R. K. Volksbond gehouden jaarl. Alg. Vergadering van Aandeelhouders dezer Maatschappij werd door den Directeur verslag uitgebracht over de resultaten balans winst- en ver liesrekening over het tweede boekjaar. De netto toename van het verzekerd kapitaal bedroeg f772448.81, terwijl de jaarpremie vooruitging met f25176.66. Dientengevolge bedroeg het verzekerd kapitaal op 31 Dec. 1911 f 1098520.71, met een jaarpremie van f38968.62. Hier van was bij verschillende maatschappijen herverzekerd f99200.—, met een jaar premie van f3643.18, en een reserve van f2871.20i/o, zoodat het in eigen risico verzekerd kapitaal bedroeg f999320.71, met een jaarpremie van f35325.44. De reserve van contracten in eigen risico be rekend naar de netto-methode, bedraagt f29176.11. Deze reserve is gedekt door een effectenbezit van f43424. Het op één leven geloopen risico be droeg ook in 1911 ten hoogste f2000. Wat betreft de bedrijfsresultaten van het tweede boekjaar is het wel van zelf sprekend dat de uitgaven nog niet kon den worden bestreden uit de premie-ont vangsten. Wat niet als organisatiekosten kon be schouwd worden, werd ten laste der winst- en verliesrekening gebracht. De effecten werden op de balans ge bracht voor de koerswaarde op 31 Dec. 1911. Zooals blijkt, is een deel der beziitin- gen belegd in fondsen van de R. K. instellingen. Het ligt in de bedoeling cler Directie dit soort beleggingspapier méér aan te koopen. De gemiddelde rente uit de beleggin gen gekweekt bedroeg 4.12 pet., terwijl de voor de berekening der tarieven aan genomen rentevoet 3i/o pet. bedraagt. Het op 31 Dec. 1911 uitgegeven be drag aan aandeelen bedroeg f85700, zoo dat toen nog in portefeuille waren f14300 Hiervan was echter reeds geplaatst om in 1912 te worden uitgegeven f4400, terwijl bij het verschijnen van dit verslag het grootste deel van het restant reeds is ge plaatst. De verdeeling der aandeelen over de verschillende houders vindt men in een aan het verslag toegevoegden staaf, terwijl de bedoelde lijst van aandeelhou ders de namen van alle aandeelhouders aangeeft bij het verschijnen van dit ver slag, voor belanghebbenden gratis ver krijgbaar zoolang de voorraad strekt. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Tarief wet. IV. Bij het mondeling overleg heeft de gedachtenwisseling over het ontwerp in het algemeen voornamelijk geloopen over de waarde, aan een betrekkelijk' hoog tarief toe te kennen als wapen tegen andere landen, en in verband daar mede over eventueele maatregelen van retorsie. De vraag werd gesteld welke bedoeling inderdaad aan het wetsontwerp vóór elke andere ten grondslag ligt. De Minister verklaarde, dat, waar het Kabinet zijn plannen voor de sociale ver zekering steeds ten nauwste verbonden1 heeft geacht aan eene tariefsherziening, die de vereischte middelen zou moeten opleveren, de herziening in dien zin bo venal een fiscale strekking heeft. JAaar^ dat punt ter zijde gelaten, heeft bij de uitwerking van het tarief de bedoeling voorgezeten de nationale industrie te hulp te komen in haar strijd tegen de buitenlandsche concurrentie. Bevestigend beantwoordde de Minister de nadere vraag, of de Minister dus ook de roeping zou hebben gevoeld dit wetsontwerp in te dienen wanneer de behoeften der schat kist, in verband met de sociale verzeke ringsplannen, hem daartoe niet hadden genoopt. Hij zou niet zijn te vinden ge weest, verklaarde de Minister nader, voor. een stelsel van zoo hooge rechten, dat de» invoer vrijwel wordt afgesloten. Hif wenscht de vreemde concurrerntie niet te weren, doch de binnenlandsche voort brenging t egenover die concurrentie eeni- gen steun te bieden. De Minister verklaarde nog, dat ook hij van meening is, dat in de laatstet jaren de economische toestand hier te lande vrij gunstig mag worden genoemd"/ Maar het is er naar zijn meening tochf verre vandaan, dat de toestand in alle opzichten zoo rooskleurig is als mei* redelijkerwijze zou mogen verwachten.; Verschillende takken van industrie, waar voor het land alleszins geëigend is, ko men niet tot ontwikkeling en het is vaak duidelijk aanwijsbaar, dat de oorzaak daarvan is te zoeken in de voor het buitenland steeds onbeperkt openstaande» gelegenheid door invoer, tegen onnatuur lijk lage prijzen, den binnenlandschen af zet van de producten onzer eigen indu strie te verhinderen, terwijl buitenland sche afzet door den tariefmuur rondom' van zelf is uitgesloten. Naar aanleiding van het opgemerkte betrefefnde de waarde van een hooger. tarief als wapen tegen andere landen' verklaarde de Minister van Buitenland sche Zaken, dat naar zijne meening die! beteekenis inderdaad niet gering is te! schatten. Hij sloot er zich bij aan, dal de Regeering tegenover voor onzen urt- y©ex nadeeliee maatregelen, jn feet biSi» BLEISWIJK. Woensdagavond zeven uur vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer A. Suling, burgemeester. Afwezig was de heer D. Breugom. De notulen worden goedgekeurd. Me degedeeld wordt de goedkeuring van Ged. Staten op de wijziging der gemeen- tebegrooting; gelezen wordt een schrij ven van de gezondheidscomm., waarin zij verklaart geen termen te vinden in te grijpen, ten opzichte van de huisjes no. 218 en 218a, aangezien de eigenaar de veranderingen aangebracht heeft, die de commissie indertijd noodig achtte. Uit de 7 sollicnanten voor hoofd der openbare school, was een vijftal opge maakt, nl. de heeren F. Burken, J. Mid del, K. Jager, E. J. Nannenberg, K. Vee nis, benoemd wordt E. Nannenberg, te Kollumerland met algemeene stemmen. De heeren A. H. v. d. Berg, A. Groe- newegen, P. Bos en P. v. d. Bosch wor den op de voordracht geplaatst voor twee leden van het college van zetters. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt een wijziging in de salarisrege ling der onderwijzers gebracht, bij even tueele oproeping onder de wapenen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt den heer f). v. Vliet eervol ont slag verleend als gemeente-ontvanger en de waarborgsom van den nieuwen titula ris op f 1500 gesteld. Tot afgevaardigden voor de gemeente om bij Ged. Staten de reclame J. Bre- mond te bespreken, worden gekozen de burgemeester en de heer Jb. Groenewe- gen. De heer C. Legrouw bespreekt bij de rondvraag den toestand aan den Kruis weg, waar de politie tamelijk machteloos staat tegenover -kwaadwilligen, wijl daar geen arrestantenlokajd is. Besloten wordt B. en W. te machtig'en een geschikt ter rein te zoeken en den gemeente-opzich ter bestek, teekeningen en begrooiing voor zoo'n lokaal te doen maken, dat dan tevens dienst kan doen als brsmdspuithuis De vergadering wordt daarna geslo ten. HAARLEMMERMEER. Aan den Ringdijk nabij Aalsmeer in deze ge meente, wordt thans door de onlangs opgerichte Coöperatieve Veilingsveree- niging" „Aalsmeer en Omstreken drie maal per week veilingen gehouden van groenten, fruit, enz. De aanvoer is zeer bevredigend en neemt nog steeds toe, terwijl de veilingen door vele kooplie den van hier en elders worden bezocht. Deze nieuw ingestelde veilingen heb ben getoond wel levensvatbaarheid te bezitten en beloven in de toekomst van veel beteekenis te worden. Ze veroorza ken in die omgeving, een reclitgezellige drukte. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der ha ring: volle pekelharing f 16.15 af 17, maatjes dito f 11.75—12, makreel f9.50 10.15 jSteurharing f 19.50, .alles per kantje. TER AAR. Het St. Antoniusgesticht te Langeraar nadert zijne voltooi.ing. Stukadoors en schilders leggen de laat ste hand aan het inwendige van het gebouw, dat uitwendig voltooid mag genoemd worden, nadat heden een prachtig beeld van den grooten be schermheilige geplaatst is in het front. Dit heerlijke bewijs van sympathie en hulde aan de Eerw. Zusters werd ge schonken door de jongelieden der pa rochie óp initiatief cler dames M. van Tol en G. van der Hoorn, die daarvoor gif ten inzamelden. Het aanbieden van het kunstwerk uit het atelier van den heer J. Maas te Haarlem was een blijde ver rassing voor den Z.Eerw. heer Pastoor, die na de plechtige wijding in bewogen woorden zijn openlijken dank uitsprak, onder hef afsmeeken van Gods mildsten zegen over de stichting en hare toekom stige bewoners, de Eerw. Zusters en de verpleegden. GEWESTELIJK GEMENGD. Oude munten. Te Hazerswoude heeft nien een aantal oude munten opgegraven. Het jaartal is onzichtbaar. Aan de eene zijde van het muntstuk ziet men bovenaan een wapen met kroon en leeuw, waaronder een kruis. Aan de achterzijde een gehar nast ridder te paard, het zwaard in de lucht zwaaiend, en het opschrift: „Con cordia." Een onverwachte aanval. De knecht van den bakker de G., te Vijfhuizen, gemeente Haarlemmer meer, werd des avonds, toen hij zich tei ruste wilde beeeven. naar buiten se- Kerknieuws. Paus Pius X. Heden herdacht Paus Pius X den dag, waarop hij voor negen jaren werd ge kroond. In de Sixtijnsche kapel werd door den Kardinaal-Staatssecretaris een Pontifi cale H. Mis opgedragen, waarbij de H. Vader tegenwoordig was. Dat God Paus Pius X 'nog vele jaren spare voor de Kerk en de wereld! Huize „Duinrust". Gister werd door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, plechtig ingewijd en het altaar geconsacreerd van Huize „Duinrust" te Overveen, dat bedoelt te zijn een inrichting voor armen en ouden van dagen, waaraan verbonden is een pension voor den meer gegoeden en def- tigen stand. De Weleerw. heer Fr. Lommelaars, kapelaan te Gemert, is te Bergeyk, waar hij sinds eenigen tijd wegens ziekte bij zijne familie verbleef, overleden. O.L.V. „Virga Jesse1' van Hasselt. Te Hasselt, in Belgisch Limburg, zal den 18e en den 25e van deze maand de plechtige processie gehouden worden van O. L. V. Virga Jesse, welke omgang om de zeven jaar wordt gehouden. Na de Hoogmis zal op beide dagen de groote processie door de stad worden gehouden. Het wonderbeeld wordt als dan gedragen door Paters Franciscanen, terwijl de Bisschop van Luik, Mgr. Rut ten, bii de eerste gelegenheid het Hoog waardig Sacrament zal dragen, en Mgr. Schoolmeesters, zijn Groot-Vicaris bij de tweede. Te Bonn is overleden de Zeereerw. pater A. Bauer S. J. op 39-jarigen leef tijd. Z.Zeereervv. was het hoofd der Duit sche missie in Marseille. Voordat Z-Zeer- eerw. het missiewerk was opgedragen, legde hij zich toe op astronomische stu diën, waarvoor hij ook eenigen tijd te Katwijk aan den Rijn verbleef. Land- en Tuinbouw. Nederlandsche Tuinbouwraad. Het centraal bestuur van den Neder- landschen Tuinbouwraad heeft te Utrecht vergaderd. Tot het lidmaatschap werd toegelaten de Utrechtsche Bloemisten-Patroons- Vereeniging te Utrecht, Medegedeeld werd, dat het verzoek van het centraal bestuur tot den minister 'van waterstaat, inzake opschorting van herstellingswerkzaamheden aan de be strating van den Rijksweg, van de Haagsche Schouw naar Bennebroek, in het belang van het bloembollenvervoer, werd be willigd. Besloten werd tot de instelling van een inlichtingendienst omtrent den stand en de oogstverwachtingen van verschil lende tuinbouwproducten in binnen- en buitenland en van zulk een dienst, be treffende in den tuinbouwgroothandel gemaakte prijzen van verschillende pro ducten (in hoofdzaak stapeiproducten). Het centraal bestuur, besloot overeen komstig het verzoek van verschillende groote, zich hoofdzakelijk met fruitteelt bezighoudende, vereenigingen, over te gaan tot de vorming van een groep fruitteelt. Omtrent de Nederlandsche deelneming aan de Internationale tuinbouwtentoon stelling te Gent 1913 mag worden ver- Wacht, dat ons land daar wederom goed voor den dag zal komen. De bedoeling is, dat de Nederlandsche afdeeling één aangesloten geheel zal vormen. Inzake de Nederlandsche deelneming aan de internationale tuinbouwtentoon stelling te St. Petersburg 1913, werd voorloopig besloten deelneming met eene collectie groenteninzending, ten name van den Nederlandschen Tuinbouwraad. Nog werd de wenschelijkheid van snel ler vervoer van Westlandsche producten naar de Engelsche markten benoorden Londen, inzonderheid Huil, besproken.en medegedeeld, dat het secretariaat te dezer zake reeds werkzaam is. Landbouwscholen. De Koloniale Landbouwschool te De venter wordt 10 September geopend. Minister Talma is uitgenoodigtl deze school te openen. Ook Z. K. H. Prins Hendrik en de minister van Koloniën zijn uitgenoodigd. De Middelbare Nederlandsche Land bouwschool te Groningen wordt begin October geoQênd.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2