Uit Stad en Omgeving. andere vereenigingen en depothouders getracht ook voor de vijf niet met pen- s.otn ontslagenen, een pensioen te w rkrijgen, wat niet gelukt is. Mer. vermoedt dat van de zijde der gezellen een actie tegen de directie op touw zal worden gezet", Bchrij.'t het „Centrum": „Of en in hoeverre zuik een actie tot e nig resultaat kan voeren, blijvc hier in kvt midden. V>kunnen slecht; hopen, dat in het lot der oude arbeiders zal worden voor zien. oo!; nadat de tijdelijke uitkeering zal hebben opgehouden. Wat eenter uit dit geval weer duidelijk blijkt, is de noodzakelijkheid van ou- derdoms- en invaliditeitsverzekering. Maar intusschcn maakt de gansche linkerzijde zich op, om Talma's ontwerp te bestrijden i" Tegen het bierafcoholisme. In de avondvergadering van het Kaiho- lk-k Congres tegen het B.er-alcoholisme, eergisteren, die werd bijgewoond door den Min. v. Justitie, mr. Regout, sprak aller eerst de heer B.J.J.Huibers, arts te Maas tricht over het bier-alcobolisme en de hvgiëne. Bier, in groote hoeveelheden georuikt, schaadt het menschelijk lichaam, tn de vraag, of men bier kan rekenen onder de voedende stoffen, beantwoordt spr. ontkennend. Een voedingsmiddel moet door den gebruiker geregeld zonder nadeel kunnen gebruikt worden. Bier behoort thuis onder de alcoholische dran ken. Als versterkingsmiddel is het b:er evenmin aan te bevelen. Het dagelijksch gebruik van een paar liter bier is een zeer gevaarlijke gewoonte. Het geregelde drinken van bier veroorzaakt ziekelijke veranderingen in de organen van het menschelijk lichaamhet heeft zelfs zeer dikwijls stompzinnigheid tengevolge; ook verschillende hartziekten zijn er het ge volg van. Kapelaan van de Venne, te Roermond, sprak over het bier-a'.coholisme en gods dienst. Het bier-alcoholisme doodt, zoo zeide spr., in vele Limburgers de liefde tot den godsdienst; zeer natuurlijk, want iedere hartstocht wreekt zich op den mensch. Een volk geeft zich niet straffe loos langen tijd aan excessen over. Spr. gaat de oorzaken van hei bieralcoholisme in Limburg na. Deze liggen, zegt hij, in den gemoedelijken aard, de vroolijke hartelijkheid en de ietwat luchtige levensopvat.ing van den Limburger. De voorzitter heet Minister Regout welkom en wijst op de banden, die hem hechten aan Limburg, welke provincie de Minister door en door moet kennen. Spr. verzoekt den Minister, de aandacht van de Regeering te vestigen op den grooten ernst van het congres, en betoogt de noodzakelijkheid van de verminde ring van het aantal drankgelegenheden in Limburg. Vooral de ontwikkeling van het mijnwezen vordert een krachtige arbeidersbevolking zonder bieralcoholis- me. Spr. verwacht voor het streven van het congres den steun van den Minister. Z.Exc. wees er T*i zijn antwoord op, dat er ook voor zijn departement belan gen liggen in de drankbestrijding. Ter bestrijding der criminaltelt kent hij geen beter middel dan de drankbestrijding. Jarenlang is hij er getuige van geweest, pjvelk een elelnde het biermisbrulk in dit gewest heeft aangericht. Spr. wenschte hartelijk het Limburgsch Kruisverbond geluk met zijn koperen feest, dat het op een zoo waardige wijze viert, en huldigde de feestvierende veree- niging voor haar arbeid. Ten slotte beloofde Z. Exc. de van hem gevraagde medewerking en hij wenschte de aanwezigen geluk met het tot dusver schitterend slagen van het con gres. Voor de middagvergadering begaven de congressisten zich per trein naar Vlo— drop, waar op de prachtige terreinen van het schoon gelegen Si Ludwig-Colleglum van Duitsche paters Franciskanen de bij eenkomst plaats had. Na het zingen van het „Aan U, o Ko ning der eeuwen", werd door den con gresvoorzitter mededeeling gedaan van een voor de bestrijding van het alcoho lisme en van het bieralcoholisme zeer sympathiek schrijven, van kardinaal van Rossum, die daarin zijn beste wenschen uitsprak voor het welslagen van het con gres. Daarna was het woord aan den heer G. J. H. Peters van Well-Bergen, die het onderwerp had in te leiden: „Bier en verkiezingen." Er ontspon zich na de inleiding een levendige discussie over drf actueele on derwerp. De diamantindustrie. De dreigende uitsluiting op de dia mantslijperij der firma Asscher te Am sterdam is gisteren een voldongen feit geworden. Juist om 12 uur gistermiddag kwam het bericht van den A. N. D. B., dat het door de firma Asscher gestelde ulti matum, betreffende een loonsverlaging van 15—20 pet. voor de roosjeswerklie- den, was afgewezen. Het gevolg hiervan is, dat de fabriek der firma gistermiddag om 12 uur is stopgezet en de ongeveer 500 werklieden der slijperij uitgesloten zijn. Naar men weet, waren sinds eenigen tijd reeds 130 roosjes-werklieden niet meer werkzaam aan de slijperij, zoodat ongeveer 630 werklieden bij de uitsluiting betrokken zijn. Aan het personeel werd de afwijzing van het ultimatum door de chefs mede gedeeld, waarna allen in goede orde de fabriek verlieten. Het personeel van de firma Asscher hield daarna onder leiding van het be stuur van den A. N. D. B. een verga dering, ter bespreking van de organi satorische maatregelen, welke in verband met de uitsluiting genomen zullen worden. De uitgestotenen zullen wekelijks een uitkeering van f 12 van den Bond ont vangen. Het verloop dezer «kwestie is als volgt: Een vij.tal maanden geleden heef. de bekende firma Asscher in de Tolstraat een 140-tal roosjesilijpers, -snijdsiers en -verstellers gedaan werk gegeven, omdat zij, ingevolge een daartoe s.rekkend be sluit van het A. N. D. B.-bestuur, geen genoegen namen met een door de firma voorgestelde loonsverlaging van 15 tot 20 procent. De firma meende, dat haar loonen te hoog waren, in verband met die, bij andere werkgevers betaald. Sedert bleef het conflict hangende en hadden enkele voorvallen plaats, die de heeren Asscher toe de overtuiging brachten, dat de ingetreden toestand niet langer mocht worden bestendigd. Zij heeft zich daarna .Maandag per schrijven toi het A. N. D. B.-bestuur ge richt met de mededeeling, dat, mocht haar niet uiterlijk Woensdag 7 Augustus, des middags te 12 uur, door den bond zijn meegedeeld, dat de voorgestelde loonsverlaging voor de roosjes-branche is geaccepteerd, zij dienzelfden middag haar geheele fabriek zal sluiten. Zooals boven medegedeeld, heeft de Alg. Ned. Dïamantbewerkersbond de loonsverlaging niet geaccepteerd en is dientengevolge de fabriek stopgezet. KORTE KRONIEK. Naar aan de „N. Gr. Crt." wordt medegedeeld, zijn Ged. Staten van Gro ningen reeds geslaagd in den aankoop van ecu terrein, waarop de provinciale electricLieitsfabriek zal verrijzen. Het ter rein, groot bijna. 6 hectaren,, is gelegen tusschen het Winschoterdiep, het Hel- penerdiep en den Staatsspoorweg naar AssenWinschoten. Tot hoofdinspecteur van politie te Delft is benoemd de heer D. Sepp, thans inspecteur van politie te Alkmaar. In het Hotel des Pays Bas. te Utrecht is gisteren afgestapt, incognito, de kroon prins van Saksen, met zijn broeder en gevolg. In een adres aan den gemeenteraad te 'sGravenhage heeft het bestuur van den Alg. Dienstbodenbond, afd. 's Hage, instemming betuigd met 't adres door bet Nationaal Comité voor vervoegde win kelsluiting, en daarbij den wensch uitge sproken, dat genoemd adres door den Raad gunst'g moge worden overwogen. v LEIDEN, 8 Augustus. De Generaal-Majoor J. A. G. Fa- bius, Bevelhebber in de le Militaire Af- deeling te Amsterdam bezocht heden deze gemeente tot het inspecteeren van de militaire gebouwen van het garnizoen. In de omstreken van Leiden wer den gisteren en heden oefeningen gehou den door de militaire wielrijders uit Nieuwersluis, onder leiding van den le Luitenant W. Dozij. De wielrijders hiel den in de Morschpoortkazerne nachtver blijf. Met Staatscourant no. 184 zijn verzonden wijzigingen in de statuten van de Leidsche Tuinders-Patroons-Vereeni- ging voor Leiden en naburige gemeen ten, alhier. Bij Kon. besluit is jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester dezer ge meente, benoemd tot voorzitter van het college voor de visscherijen. De kapitein M. D. J. de Jongh, van het 4e reg. infanterie alhier, wordt 30 Sept. ontheven van zijn detacheering bij het 2de reg. veld-art. Voor het examen Schoonschrijven, M.O., is te Utrecht geslaagd de heer G. Kamphorst van Alphen aan den R ijn. Voor het examen handteekenen, L. O., zijn te 's-tiravenhage geslaagd de heeren J. W. Harting van Zoeter- \v oude, A. J. M. van Dijk van O e g s t- geest, A. Frank van Boskoop en H. J. van der Hee van Gouda. Voor het examen teekenen, acte M. O. is te Rotterdam geslaagd de heer H. Sutterland van Leiderdorp. Voor het examen Fransch, L. O., is te 's-Gravenhage geslaagd de heer L. Verjaal van Gouda. ROOMSCHE AGENDA. Maandag 8 uur 's avonds Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père) Re collectie van oud-retraitanten uit Leiden en omstreken. GOUDA. Bij Koninkl. Besluit is be noemd tot leeraar aan de B. H. B. S. alhier, S. van Heijningen, tijdelijk leeraar aan die schoo'. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen dei- haring op den publieken afslag: volle pekelharing f 15.80 a 16.05, maatjes dito f 11.35 a 11.50, makreel f9.60, 10.45, 11, alles per kantje. LEIMUIDEN. Dinsdag had alhier de eerste feestdag plaats, ter gelegenheid van de opening van den spoorweg door de Haarlemmermeer. Op- een terrein van den heer G. v. d. Snoek was een ker- inesse d'étc ingericht, die den geheelen dag zich in de belangstelling van velen mocht verheugen. De dag werd geopend met een spoor- reisje van de schoolkinderen naar Hoofd dorp en terug. Onder geleide van de feestcommissie en eenige jonge dames, die zich daarvoor welwillend beschikbaar hadden gesteld, vertrokken de kinderen met den trein van 9.45 naar Hoofddorp. Voor het vertrek hield de Edelachtb. Heer Burgemeester, Eere-voorzitter dei- feestcommissie, een hartelijke toespraak tot grooten en kleinen, waarin hij er aan herinnerde, dat men na lang wach ten, eindelijk de opneming van onze ge meente in het spoorwegnet mocht zien. Te 10.16 arriveerde de trein te Hoofd dorp, waar in Hotel „de Beurs" gelei ders en kinderen feestelijk werden ont haald. Nadat men nog eenigen ti;d aldaar had vertoefd, werd de terugreis per extra-trein aanvaard, die circa 12.30 te Leimuiden arriveerde. In den namiddag hadden verschillende kinderspelen plaats, zoóals hardloop-en met hindernissen en zakloopen voor jon gens, blaastrappen en turfrapen voor meisjes. De prijswinners waren: Hardloopen met hindernissen: le prijs Hendrik van Rijn, 3e'prijs Antoon Boere. Blaastrappen: le pr. Mina van Graas, 2e pr. Marietje van Leeuwen, 3e pr. Coba Bartels. Zakloopen: le pr. Adriaan Kraan, 2e pr. Hub. Bouw meester, 3e.pr. Jan Boere. Turfrapen: le pr. Pleuntje de Rijk, 2e pr. Cathr. de Prie, 3e pr. Nelly den Hollander. Daarna was ringrijden per fiets voor dames en heeren aan de beurt. Voor dames w erden de prijzen toege kend als volgt: le prijs mej. M. Straat hof, 2e prijs mej. Fr. Buys, 3e prijs mej. G. v. Staveren-Cats. Voor heeren: le prijs Jac. v. d. Breg- gen, 2e prijs Jac. v. lieijningen, 3e prijs G. van Staveren. Des avonds 8 uur had een groot feest- concert plaats door de Beiersche kapel, die ook het verdere gedeelte van den dag met muziek had opgeluisterd. Giste ren had het ringrijden met paard en rijtuig plaats, om fraaie prijzen, waarbij twee extra-prijzen voor het fraaiste in span, uitgeloofd door de directie van de Roomboterfabriek „Holland" alhier. OEGSTGEEST. Bij Beschikking var. den Minister van Oorlog is aan de eclit- genoote van den milicien J. W. Ho- gervorst van het 4e Regïment-lnfanteriej vergoeding toegekend tot een bedrag van f 0.60 per <Jag. Gemeenteraad van Katwijk. Vergadering van hedenmorgen Voorzitter de heer T. O. A. de Ridder, burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade- ring. De notulen der vorige vergadering, die ter visie hebben gelegen, worden on veranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat bij de beproeving der brandblusehmiddelen te Katwijk aan Zee alles in orde is be vonden. Voorts dat het terrein Land- bouwlust spoedig zal worden bestraat en dat de politie is opgedragen toezicht te houden op de z.g. ijswafelenwagens, opdat deze geen standplaats zullen in nemen op den Boulevard en op den weg van het Zcehospitium. Ingekomen zijn de volgende stukken Procesverbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger, aanwijzende dat in kas was f 1952.801/2. Kennisgeving van de heeren H. J. Bokhorst, B .van Duiijn A. van Rh ijn, C. Haasnoot Dzn., dat zij hun benoe ming tot Commissaris der gemeente spaarbank laten welgevallen. Mededeeling van dr. A. J. van Walsem dat hij zijn herbenoeming tot lid der commissie tct wering van schoolverzuim aanneemt. Missive van Ged. Staten ten geleide van de goedgekeurde verordeningen tot regeling van bet openbaar lager onder wijs, tot wijziging der bouwverordening van de goedgekeurde raadsbesluiten tot het geven van grond in erfpacht aan de Katwijksche Gymnasiiek-vereenig'.ng en tot verkoop van grond aan Gebr. Haas noot, tot vaststelling van het kohier van de straaibe'asting 1912, en tot af- en overschrijving oo de begrooting 1911 en 1912. Missive van Ged. Staten dat de be slissing omtrent het raadsbesluit tot op heffing der Burgerschool is verdaagd. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Rekening der ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1911. De gewone ontvangsten en uitgaven hebben een ba tig saido opgcl'everd van f 4799.58, de buitengewone entvangsten en uitgaven gaven een batig saldo ad f 4651.73, zoo dat de rekening in het geheel een batig saldo aanwijst ad f9451.31. De rekening wordt gesteld in banden eencr commissie, waartoe de Voorzit ter benoemd de heeren C. v. Tol, de Ruijter Zijlker en N. Parlevliet. Conform het praeadvies van B. en W. wordt aan mej. P. van der Horst te Kat wijk aan Zee vergunning verleend tot oprichting van een naaischool. De staat van oninbare posten wordt vastgesteld op f 10.43 voor den hoofd, omslag en f5.46 voor de straatbelas ting. Het uitbreidingsplan, reeds goedge keurd in de vorige vergadering, wordt thans opnieuw- vastgesteld, omdat het B. en W. wen schel ijk voorkwam als maat regel van administiatieven aard het raads besluit tot definitieve vaststelling van het uitbreidingsplan te dateeren op de zen dag. Op de voordrachten tot benoeming van 3 leden van het College van Zetters worden geplaatst de heeren le. J. A. de Best (aftr.) cn A. van Dorp 2e. M. van Egmond (aftr.) en J. C. Menee en 3e. Th. Haasnoot (aft/.) en J. Verloop Az. Besloten wordt tot verkoop van eenige kleine stukjes grond, die voor de ge meente weinig waarde hebben cn wel aan D. van Duijn pl.m100 vierk. M. a f 1 per vierk. M. en A. van den Oever pl.m. 35 vierk. M. a f3 per vierk. M. Wat den verkoop van het laatstbedoeld stukje aangaat, merkt de heer Ku ij t op, dat op dezen grond een servituut be hoort te worden gelegd opdat het uit zicht van de omwonenden niet worde belemmerd. De Voorzitter zegt dat B. en W. deze zaak zullen onderzoeken en zoo noodig met de gemaakte opmer king rekening' zullen houden. Na eenig debat wordt goedgekeurd aan de Oranjevereeniging te Katwijk aan Zee een subsidie toe te kennen van f 250 ten behoeve van het kinderfeest op 31 Augustus. Aan B. en W. wordt een crediet van f 3200 toegestaan voor het aanbrengen van noodzakelijke verbeteringen aan de openbare school aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee. Deze verbeteringen be treffen veranderingen in privaten, porta len, het veranderen van de verplaatstba- re borden in schuifborden. De lieer N. Parlevliet verzocht tevens, dat het uitwendige van de school zal worden op geknapt. Ze ziet er wel wat onsmakelijk uit. Weth. R. O u w e h a n d antwoordt, dat B. en W. ook zonder die opmerking voor een en ander zouden hebben ge zorgd. Daarna komt aan de orde een voorstel tot vaststelling eener nieuwe verorde ning op de heffing van schoolgelden op de scholen voor lager ouderwijs. Voor gelezen wordt een advies van de Plaats. Schoolcommssiie, die zich wel in begin sel met een heffing op progressieven grondslag kan vereenigen, maar die het minimum te hoog vindt en de opklim ming te groot. Ook de arrondissements- schoolopzïcner meent dat de Iieffing te hoog begint en te spoedig opklimt. De Voorzitter licht toe, dat het aangeboden voorstel beoogt de wijziging van de bestaande verordening, daieerend van 1899, en waarvan 'de toepassing op den duur moeilijkheden opleverde. De onderwijstoestanden in Katwijk nagaande, wijst spr. er op, dat alle scholen, open bare zoowel als bijzondere, propvol zijn, waardoor de bijzondere de meergegoe- den opnemen en den openbare den min- dergegoeden wordt overgelaten. Spr. geloolt ook, dat het minimum-schoolgeld moet worden verlaagd. Wethouder R. O u w c li a n d weer spreekt de opmerking van den Voorzitter, dat de bijzondere scholen bij voorkeur de meergegoeden opnemen. Spr. weet uit eigen ervaring, dat dit onjuist is. Spr. stelc in het licht, dat de voorgestelde regeling zeer billijk is. Betaalde men tot dusverre voor 5 kinderen f2.school geld, in de laagste klasse zal men voor taan slechts f0.90 verschuldigd zijn. Door meerdere voorbeelden toont spr. de bil lijke werking van het voorstel aan. De V o o r z i 11 e r verklaart nader, naar aanleiding van de eerste opmerking van den heer R. Ouwehand, dat hij op het uiterlijk is afgegaan. Bij zijn bezoek aan de bijzondere scholen meende hij, dat de kinderen daar beter gekleed waren dan op de openbare. De verordening wordt vervolgens met een kleine wijziging in de schaal goed gekeurd. Goedgekeurd worden de rekeningen over 1911 van de Kamer van Koophandel, sluitend in ontvangsten op f 140.87, in uitgaven op f96,82, batig saldo f44,05, van de duinwaterleverantie, sluitend met een batig saldo ad f 599,55, en van de gasfabriek met een batig saldo ad f 2364.541/2- Beide laatste bedrijven heb ben een gunstig jaar gemaakt. In bespreking komt het rapport over de rioleering van het Prins Hendrik kanaal, welke zaak, naar de Voorzit ter toelicht, uitvoerig in comité-generaal is behandeld en waaromtrent spr. eenige mededeeüngen doet.Verschillende plannen zijn geopperd. Door een der ingenieurs van openbare werken te 'sGravenhage zijn 2plannen opgemaakt, het le om rond het kanaal een rioleering te leggen, het geen een uitgave van pl.m. f40.000 vor dert, en het tweede om een poinpmachine te plaatsen aan het begin van hei kanaal, dat pl.m. f60.000 kost. Alvorens iets de finitiefs te besluiten, hebben B. en W., ook op aandrang van den Raad, het kanaal laten uitbaggeren, en over de resultaten van deze proefneming zijn zij niet ontevreden. Spr. wil de oplossing voorloopig zoeken in het laten uitbag geren; hij verwacht hiervan de meeste resultaten. De lieer den Duik wil geregeld laten uitbaggeren en hiervoor een of twee per sonen vast aanstellen. De Voorzitter antwoordt, dat het een proefneming geldt, waarmede B. en W. zullen voort gaan. Spr. erkent, dat de reeders schuld dragen aan den slechten toestand; dit moet men niet vergeten. De stank was dit jaar zoo- groot niet, waarschijnlijk door minder aanvoer van haring. Besloten wordt de beslissing over de ingediende piannen aan te houden en voort te gaan met de tot dusverre ge volgde methode van werken voort te gaan. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging de vergadering over in comité-generaal ter behandeling van de reclames hoofd, omslag en tot vast stelling van het kohier van den hoof de- lijken omslag. Gemeenteraad van Woubrugge. Voorzitter de heer T. P. Kleijn, bur gemeester. Tegenwoordig zijn alle leden. De voor zitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden gelezen en onveran derd vastgesteld. Reclame Hoofd, om slag van N. F. van Wieringen wordt gesteld in handen van de reclame com missie. Aan den heer B. Evenhuis wordt op zijn verzoek wegens vertrek 7/12 ontheffing verleend H. O. De hoofd schotel voor de vergadering was voor ziening van electriciteit in de gemeente. De Voorzitter zegt, dat de Raad een commissie uit zijn midden heeft be noemd ter voorbereiding van een onder zoek ter voorziening van electriciteii, en aan die commissie heeft toegevoegd een deskundige nl. den heer H. A. Blom, ingenieur te Leiden. De Voorzitter leest daarop een lij vig rapport van genoemden irfgenieur voor, waaruit bleek, dat Woubrugge na twee jaren een stroomverbruik van p. m. 87.000 Kilowatt zal noodig hebben, n.l. aan licht particulieren 6.500, straatver lichting 2000, abonnementen 1000, en aan kracht 77500, totaal 87.000 K. W. en Hoogmade licht particulieren 2500, aan straatverlichting 1000, abonnementen 500 en aan krazht 5000, alzoo tezamen met Woubrugge 96.000 K.W. Daarna kwamen verschillende plannen ter tafel als: Plan A I. Aansluiting aan Leiden met. eigen laagspanningsnet. Plan A 11 Aansluiting als voren mei uitsluiting der groote krachtverbruikers. Plan B Voorziening door middel van eigen cen trale. Plan C. Concessieverlcening aan Leiden. Na nauwkeurige berekeningen wordt Plan AI aanbevolen. De andere zouden alle" een schadepost worden. De risico was dan wel gering, doch de gemeente was dan van alle winst uitgesloten, en had geen zeggingsschap in de stroom- prijzen; een toestand'zeker niet voor den bloei der gemeente gewenscht. De heer Peters wenschte gaarne 't verschil van kosten te vernemen, van de straatverlichting. Thans bedraagt deze pl.m. f500. De Voorzitter zegt, dat, zooals thans die verlichting is, noodige verbete ringen moeten geschieden, enkele wegen en voetpaden zijn gevaarlijk, ïndïen de Raad besluit tot electriciteit, dan komen er minstens 50 lantaarns, hetwelk onge veer op f75B zou komen. De lichtsterk te langs de wegen zal zijn 50 kaarsen, en op de bruggen 100 kaarsen. De heer Blom, technisch adviseur, geeft den raad van alle plannen een duidelijk overzicht, ook van de financieele zijde, cn toont aan, dat het voordeel van plan AI is dat alles met eigen personeel kan ge schieden .De heer Pe te r s vraagt or het voor de particulieren ook het voordeeligst is, als de gemeente Woubrugge als tus- schenpersoon optreedt. De heer Blom antwoordt bevestigend. De gemeente blijft baas in eigen huis, heeft dadelijk den monteur bij zich, om, zoo noodig, dadelijk in verschillende za ken It-e voorzien. Hij wijst er op, dat door Plan -A I ook de kleine luiden even als anderen het gewenschte licht kunnen verkrijgen in hunne woningen tegen den prijs, die hun thans de petroleum kost. De heer Pe te rs vraagt of de commis sie voldoende zekerheid heeft dat er ge noeg aansluitingen zullen p'aats hebben, opdat rente en aflossing van het kapitaal zou kunnen geschieden. De Voorzitter deelt den uitslag mede van het onder zoek van de commissie in verschillende derpen, die ongeveer even groot in zie lental zijn en meent dat ook hier evenals, daar het resultaat verrassend zal zijn. De heer v. d. Geest wenschte inlich ting omtrent de aanleg der kabel en de kosten. De heer Blom antwoordt dat Lei den moet leggen ongeveer 4 K.M. kabel plus anderhalve K.M. voor watermolens en waterkabel tot een bedrag van pl. m. f36.000. Doch dat de gemeente Wou brugge daarvan rente en aflossing heeft te beialen gedurende 30 jaren. De heer v. D a m zegt dat de ingeze tenen hier practisch zijn, en zullen na gaan wat het goedkoopst is, petroleum of electrisch licht. De heer Blom schat het voor het ge heele jaar op 5 cent per avond en per, lamp, en vergelijkt de kosten van de elec triciteit van voorheen met metaallampen van nu, toen f2, nu pl.m. f0.60 af0.70. De heer L i e v e r s e wenscht zekerheid) te hebben of de kosten wel gedekt zullen' worden, ook omtrent het aansluiten der, polders voor bemaling en vreest dat voor, veraf wonenden de kosten van aanleg te groot zijn. De heer v. Dam vraagt of de kosten van den monteur onder het bedrag be grepen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat het loon van» den monteur onder het bedrag is begrepen, dat 10 meter naar en id ieders woning zonder kosten wordt aam gelegd, doch dat boven de 10 M. f0.23i per meter en per jaar moet worden be* taald, maar dat zij, die f40 per jaal aan licht verbruiken, vrij zijn van dei^ aanleg, dat bij de berekening van hö,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2