zijn. Open zijden moeten dichte hekken met leuningen hebben. (Art. 10. 6. Privaten en waterplaatsen moeten aan veel zwaarder eischen voldoen. Do- ze beoogen vooral het reukeioos maken ken dier gelegenheden. (Art. 12). 7. Ventilatie-inrichting moet goed werken. (Art. 13.) De oude bepalingen van par. 1 van het Kon. Besl. van 12 Sept. 1905 (Stbl. no. 267) blijven van kracht voor de lo kalen, welke gesticht zijn tusschen 1 Jan. 1906 en het tijdstip, waarop dit besluit in werking treedt, alsmede voor de lo kalen tot stichting waarvan voor laatst genoemd tijdstip was besloten. Voor lokaleh waar reeds bijzonder la ger onderwijs gegeven werd voor 1 Jan. 1900, alsmede voor die, welker bouw reeds was aangevangen, op 11 October 1905, is bij dit nieuwe besluit de datum waarop zij in overeenstemming gebracht moeten worden met de regelen, voor hen \astgesteld in par. 2 van K. B. van 12 September 1905 bepaald op 1 lan. 1914. De aan de Districtsschoolopzieners over te leggen teekeningen en bestek ken moeten voortaan in tweevoud wor den opgezonden. Om te onthouden. In het „Weekblad voor den Handel drijvende» en Industrieelen Midden stand" leest men het volgende stukje: „Volgens een Duitsch vakblad heeft de rijwielindustrie in den tegenwoordigen tijd in dat rijk een verbazende hoogte bereikt. De uitvoer van rijwielen en motor rijwielen bedroeg in de eerste vier maan den van dit jaar resp. 53.108 en 1093 stuks, tegen 46.547 en 535 stuks gedu rende hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De invoer verzinkt tegenover deze uitvoercijfers in het niet. De motorrijwielen worden hoofdzake lijk uitgevoerd naar Rusland, Denemar ken, Engeland en Oostenrijk-Hongarije. Het blad vermeldt verder en het is niet zonder gevoel van ergernis, dat we het hier laten volgen dat als het hoofdafzetgebied voor de Duitsche rij wielindustrie moet worden beschouwd Nederland, naar welk rijk 32.520 rij wielen werden geëxporteerd. Twee en dertig duizend vijfhonderd eu twintig Duitsche rijwielen naar Neder land uitgevoerd. En dat naar een land, waar tal van uitstekende en gerenom meerde rijwielfaïbieken (zooals, om maar enkele te noemenFongers, Simplex Gazelle, Vierkleur, Burgers, en zooveel andere) in staat zijn minstens even solide, even elegante, even duurzame, even goedkoope rijwielen te leveren als het buitenland. En nu komen bij die 32.520 nog de rijwielen, die uit Engeland, België en andere rijken hier te lande zijn inge- Is het wonder, dat ons de vragen op de lippen komen: Waar steekt toch het Nederlandsch nationaliteitsgevoel? .Waarom ontbreekt in ons volk toch die geestdrift, die neiging, welke zich. in Engeland en ook in Duitschland zoo sterk teekent, om aan de producten van de nationale industrie de voorkeur te geven? Waarom moet er zooveel Neder landsch geld in de zakken van buiten landers terecht komen en aan ons na tionaal vermogen worden onttrokken? Hoe komt het toch, dat het Neder- landsche volk maar niet schijnt te be grijpen, dat bevordering van eigen in dustrie brood brengt aan tal van Neder- landsche arbeiders, het aantal werkloo- zen vermindert en welvaart in het eigen land verspreidt? Wie geeft op al die vragen een ant woord, dat tevens het geneesmiddel bevat? Zoolang dit weekblad bestaat hebben wij strijd tegen de Hollandsche slapheid op dat gebied gevoerd, hebben wij ge wezen op het voor ons zoo diep be schamende feit, dat onze eigen indus- trieele producten bij die van het buiten land worden achtergesteld. Maar helaas, we moeten erkennen, dat ons roepen tot nog toe was een „vox clamantis in deserto". Hoelang nog?" Een staaltje om te onthouden, zegt het „Arnh. Dagbl.". Nederland het hoofdafzetgebied! En dat terwijl de fabrieken hier te lande even goedkoope, even solide rij wielen kunnen leveren. Moge de komende Tariefwet dien in voer eenigszins stuiten! STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Tariefwet. II. Met verwijzing naar de woorden, waar in in de memorie van toelichting tot het ontwerp het protectionistisch karakter .wordt aangegeven, wordt betoogd, dat uit die woorden blijkt, dat de Rege-ering niet staat op principieel protectionistisch standpunt. Haar voorkeur voor dft wets ontwerp berust op eene beschouwing van de feitelijke verhoudingen, waarin ons land zich tegenover het buitenland be vindt. Waar zoo op die feitelijke ver houdingen de nadruk wordt gelegd meende men te hebben mogen rekenen op eene uiteenzetting, welke op spre kende wijze het onbevredigende van den bestaanden toestand in het licht zou stellen. In dat verband werd uitvoerig opge komen tegen het eenige wat de Regee ring in dat opzicht nader aanvoerde, t. w. dat Nederland van lieverlede het afzet gebied wordt van overproductie van het buitenland. Met deze voorstelling van zaken kon den vele leden allerminst medegaan. Verscheidene leden merkten ten aan zien der onderscheiding, bij de samen stelling der tabel, tusschen grondstoffen, halffabrikaten, afgewerkte fabrikaten, nog niet geschikt voor direct gebruik voor den consument, en geheel afgewerkte fabrikaten, op, dat deze onderscheiding, in het midden gelaten of zij theoretisch juist is, praktisch niet is door te voeren, zooals uit de adressen der belangheb benden duidelijk blijkt. Verscheidene leden oordeelden, dat het in beginsel nimmer goedkeuring kan ver dienen door middel van tarieven te willen ingrijpen in de ontwikkeling van ver schillende takken van volkswelvaart in een land. De eenige werking, die van elk be schermend recht met zekerheid is te voor spelen, is, dat het verstoring in het eco nomisch leven teweegbrengt. Wie onbevooroordeeld den toestand hier te lande gadeslaat, meende men, kan slechts tot de slotsom komen, dat wij ons onder ons huidig stelsel van handels politiek wel bevinden. De nijverheid in haar geheel genomen verlangt geen be scherming, in welk verband er op ge wezen werd, dat uit verschillende nijver heidskringen ad;essen van die strekking tot de Kamer gericht zijn. Verder werd een betoog geleverd over de bijzondere omstandigheden van Ne derland en vestigden verschillende le den er de aandacht op, dat de nadeelen van het protectionisme het grootst zijn voor een klein land, terwijl de voordee- len, die dat stelsel in sommige opzich ten kan medebrengen, daar het geringst zijn. Van de hoogere rechten verwachtten verscheidene leden als eerste gevolg dat de prijzen van de artikelen, zullen stij gen. In dit verband werd er de aandacht op gevestigd, hoe het nieuwe tarief al lerminst den socialen vrede zal ten goe de komen. Betoogd werd dat de ver wachting welke de regecring ook schijnt te koesteren, dat de prijsstijging hoogst waarschijnlijk zal uitblijven, doordat de buitenlandsche fabriek het recht groo- tendeels voor haar rekening zal nemen, onvereenigbaar is wel het uitgangspunt der Regeering bij de indiening van het ontwerp. Nader wordt uiteen gezet hoe de ta- riefsverhooging onze export industrie in de eerste plaats treffen zal, door verhoo ging van productiekosten, door de hoo- gere prijzen en loonen waartegenover geen hocgere prijzen voor de produc ten. Met bijzonderen nadruk en uitvoerig worden verder de gevolgen van dit be schermend tarief voor land- en tuinbouw door verscheidene leden in het licht ge steld. Speciaal vreesde men dat de re torsie-maatregelen van het buitenland zich tegen onze land- en tuinbouwpro ducten zullen keeren. Uiteengezet werd dat de stijging der productiekosten en loonen voor de land en tuinbouwbedrijven met bijzondere kracht zal werken. Men voerde ten slot te aan dat eerlang de klachten van den landbouw uit de tachtiger jaren zullen herrijzen. Eindelijk maakten een aantal leden nog de opmerking, dat een beschermend tarief,, hetwelk niet den land- en tuin bouw omvat, om die reden voor een land als het onze, reeds principieel ver oordeeld is. Ten aanzien der gevolgen van het be schermend tarief voor den goederenhan del, oordeelde verscheidene leden dat over de belangen van dezen tak van volkswelvaart, die van ouds een natio naal karakter draagt, al te licht werd hcengeloopen. De vrees dat de transitohandel moei- lijheden zal ondervinden, achtte men geenszins ongegrond. Vootrs is een zekere demoraliseeren- de invloed op het volksleven aan het beschermend stelsel onafscheidelijk ver bonden, doordien bijv. om uitbreiding van bescherming of nieuwe bescherming van de Regecring t? verkrijgen, door de belanghebbenden a.lerlei invloeden in ?t werk zullen worden gesteld. Thans volgt een resumc van de be strijding van bovenstaande beschouwin gen, bij monde van vele leden. Men oordeelde het in de gegeven om standigheden nutteloos een pleidooi te houden voor het protectionisme, gesteld tegenover den vrijhandel, als hierom van weinig waarde, wijl de kwestie zich voor ons land niet zoo stelt als de vraag :r bescherming tegen vrijhandel. Wij jran voor het geval, dat haast in alle landen der aarde tegenover ons eên pro tectionistische handelspolitiek wordt toe gepast en dat daarin waarschijnlijk in afzienbaren tijd geen verandering zal ko men. Van een ernstige kentering der meeningen is in protectionistische landen weinig of niets te merken, waartegen over in Engeland de richting van den vrijhandel sedert een tiental jaren be langrijk aan aanhang verloren heeft. Na nog enkele woorden aan dit laatste te hebben gewijd vervolgt het verslag dat voor ons land de vraag nu deze is, of het aanbeveling verdient het stelsel van den eenzijdigen vrijen invoer te blijven huldigen dan wel zich tegen de be beschermende maatregelen van het bui tenland op gelijke wijze te venveren. Dat de Regeering voor dit dilemma gesteld, het laatste stelsel heeft geko zen, aarzelden vele leden niet van harte toe te juichen. Het stelsel van eenzijdigen invoer brengt mede dat met op voet van ge lijkheid wordt geruild. Bij den interna tionalen ruil moet ons land de waarde zijner goederen plus het bedrag der bui tenlandsche inkomende rechten zeg 110 pet. der waarde leveren en het ontvangt niet meer dan 100 pet. terug. Hierbij werd nog aangeteekend dat de eigenaardigheden van het Nederland- sehe karakter de noodlottige werking van de protectie om ons heen in zekeren zin ondersteunen, door gemis van voor keur voor nationale producten, al staan de vaderlandsche producten in geen en kel opzicht achter bij de buitenlandsche of wat hiervoor gehouden wordt. Eenige leden betreurden het dat over de kw estie van vrijhandel of bescherming vooral onder politieke invloeden, te doc trinair wordt geoordeeld. Van maatregelen van anderen aard, die de productiekrachten van ons land kunnen opwekken en versterken, ver klaarde de voorstanders van bescherming zich allerminst afkeering. Maar tarief maatregelen die van dezelfde gedachte uitgaan en een gelijke strekking hebben kunnen daarnaast nuttig werken. Wat betreft den toestand der nijver heid, was men geenszins blind voor de lichtpunten welke op het punt van in- dustrieele ontwikkeling ons land hier en daa: te aanschouwen gee Ft. Maar vergelijkt men met onze nijver heid de iudustr. ontwikkeling in andere landen met name in Duitschland en Bel- België dan kan men slechts tot de conclu sie komen, dat zij, die zoo bewonderend op onze industrie plegen -te roemen, hun eischen niet hoog stellen. Groote industr. ondernemingen zijn hier te lande nog schaarsch. Dat de Rotterdamsehe haven een tijd perk van bloei beleeft, zal niemand wil len ontkennen, maar in de oorzaken kan, bezwaarlijk een argument ten gunste van ons huidig handelsstelsel gevonden kun nen worden. De vveergalooze ontwikke ling van het Duitsche achterland, onder het beschermend handelsstelsel tot stand gekomen, is de voornaamste voedings bron voor het JRotterdamsche scheep vaartverkeer en werd die factor weg genomen dan zou zelfs de meest volko men vrijhandel in Nederland toegepast, Rotterdam niet tot zulk een bloei hebben kunnen brengen. Erkennende dat het juist is dat de bestaande groote fabrieken geen be scherming begceren. betoogde men dat voor vele kleinere ondernemingen met bescherming de kans geopend wordt tot hoogere ontwikkeling te stijgen. Men erkende dat Nederland in bij zondere omstandigheden verkeert en ons land niet met Duitschland of Amerika geliik kan worden gesteld. Maar het is er dan ook verre van af dat het voorgestelde tarief op het tarief dier landen gelijkt. De bescherming die het tarief zal verleenen, achtte men uiterst matig, volgens sommigen treedt zij zelfs zóo zeer op den achtergrond, dat het den naam van een protectionistisch ta rief kwalijk verdient. Anderen meenden dat het voorgestelde tarief vrij veel overeenkomt met het Belgische. Wat de economische werking van het voorgestelde tarief betreft, verklaarde men allerminst te gelooven aan een al- gemeene prijsstijging. Met zekerheid zijn de gevolgen niet nauwkeurig te voor spellen. Voor zeer vele artikelen mag men met de regeering verwachten, dat de buitenlandsche fabrikant, om zijn af zet te behouden, de verhooging voor een deel voor zijn rekening zal nemen. Niet zelden zullen de omstandigheden van dien aard zijn, dat ook de tusschenhand, de importeur of debitant, iets van hun winst kunnen laten vallen. (VV ;,II vervolgd.) Gemengd Nieuws. Inbraak. In een huis aan de Leidschegracht te A'dam is ingebroken; uit een brandkast zijn ruim f 100 en een gouden broche ontvreemd. De dader, dei bij hare thuiskomst door de dienst bode werd betrept, wast te onikomen. Een oplichter. In een Duitsch blad kwam eenigén tijd geleden een ad vertentie voor, waarin zeker J. B. Sluijs te Terneuzen postzegels te koop aan bood tegen vooruitbetaling. Door een der personen, die geld zond, doch geen postzegels ontving, werd een klacht bij de Nederlandsche justitie ingediend en een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat aan het opgegeven adres zoo nu en dan een persoon, zich noemende J. B. Sluijs logeert of enkele uren ver toeft, en dan brieven en postwissels ont vangt. Landlooper s-m anieren. Toen de wagens van het Hollandsche circus „Roberti", dat eenige dagen in Rees voorstellingen had gegeven, over den Rijn naar Reeserschanz werden overgezet, troffen de voerliên op den weg eenige wagens aan van rondtrekkende ketel lappers en korvenvlechters. Een knecht van- het circus verzocht den landloopers de passage vrij te makenop dit ver zoek werd met hoon- en scheldwoorden geantwoord en bij een volgend mondge- vecht werden subiet revolverschoten ge lost. Een kogel doorboorde den linkerarm van een circus-artist. De hem te hulp snellende collega's werden eveneens he vig beschoten en geregeld revolverge- schut ving aan. Binnen tien minuten, tijds werden 40 revolverschoten gelost. De landloopers en wegstroopers, die met sa bels en andere wapenen een geregelde'n veldslag begonnen waren, bleken een volledig wapendepót met zich gevoerd te hebben. Eindelijk trokken zij terug! Verschillende wapenen, die hun door de circuslui afgenomen waren, werden aan de politie, clie eerst later had kunnen ingrijpen uitgeleverd. Vijf personen, drie der aanvallers en twee der verdedigers werden min of in eer ernstig gewond. In den Itaiiaajisch-Turk'sclien oorlog- zijn wel eens slappere veldslagen gele verd. (Geld.) Een lange weg. In den avond van 2 Augustus werd de diensthebben- de geneesheer in hel Gemeente-Zieken huis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage bericht, dat een patiënte plotseling en onverwachts snel achteruitging. Den ge neesheer bleek, aldus de „Haagsche Ct.", dat de vrouw in stervensgevaar verkeerde. Toen de dokter de familie hiervan liet berichten, vernam hij, dat haar man in het Huis van Bewaring in preventieve hechtenis zat. De dokter stelt zich tele- phonisch in verbinding met het Huis van Bewaring om den* directeur te verzoeken den man onder geleide naar het Zieken huis te laten komen om afscheid te ne men van zijn stervende vrouw. De di recteur is echter ziekook de onderdi recteur is niet aanwezig, is naar de fees ten in de Maliebaan. En de man, aan wien dan de leiding is toevertrouwd dezelfde, die den dokter te woord stond was niet bevoegd om aan 't verzoek van den dokter gevolg te geven. Daar de dokter niets onbeproefd wil laten om aan het verzoek van de ster vende vrouw te voldoen, wendt hij zich, door bemiddeling van het hoofdcom missariaat van politie, dat zeer welwil lend zijn medewerking verleende, tot den officier van justitie. Maar ook deze ver klaarde niet te kunnen ingrijpen. En toen de dokter de hulp van den Minis ter van Justitie wilde inroepen deze zou zich toch wel competent verkla ren - moest hij ervaren, dat het Depar tement op dezen dag, '2 Augustus, ge sloten was en de Minister afwezig. En toen dan eindelijk in het midder nachtelijk uur den waarnemenden direc teur van het Huis van Bewaring het verzoek der stervende was ter oore ge komen en hij met den preventief-gevan- gene naar het Ziekenhuis kwam, was de vrouw reeds overfed en en kon de man onverrichterzake terugkeeren. Naar aanleiding van dit tragische voorval ste'.t het blad de vraag, of de Mi nister van Justitie niet een bevel zou kunnen uitvaardigen om steeds in der gelijke gevallen, waarbij spoed zoo zeer vereischt is, aan het geuite verzoek ge volg te geven, vooral wanneer, zooals hier, de man zich slechts in preventieve hechtenis bevindt en het huis der zieke en het Huis van Bewaring zich in de zelfde stad bevinden. Gevallen als het hierboven vermelde zouden dan niet kunnen voorvallen. In een sloot. Gisternacht is de heer J. P. handelaar in bouwmaterialen te Zaandam, komende van Rotterdam, aan den Spaarndammerweg bij Haarlem met zijn chauffeur C. R. door het uithalen voor «en rijtuig met zijn automobiel in een sloot naast den weg geraakt. Door het personeel van de .Schotensche gas fabriek zijn beiden gered.-De heer P. had zich aan een been licht verwond, de pink van de linkerhand was in tweeën gesple ten. De chauffeur klaagde over inwendige pijn. Na geneeskundige behandeling zijn beiden met een andere automobiel naar Zaandam gebracht. De automobiel heeft slechts weinig schade beloopen. Zij ook al! Vijf brandweerlui te Oberhausen moesten dezer dagen de wacht Ijouden bij een gebluschten brand. Dit wacht houden stond den heereu niet aan, en zij staken het hoofd er over op, maar nog erger.... staken een huis in brand. Het huis stond weldra in lichte laaie en brandde met vijf er naastgelegen wonin gen tot den grond toe af. De brandweerlui zijn wegens brand stichting gearresteerd. De omgekeerde wereld: zij die de vlam er uit moesten slaan, steken het vuur er in. De snoek en de eendjes. In den vijver van het kasteel te .Wychen, toe- behoorende aan mevrouw de douairière van Andringa de Kempenaer, worden ieder jaar 40 eendjes uitgebroed, die ge woonlijk tot een half dozijn verminderen. Reeds lang begreep men dat dit tot het debet behoorde van de zich in het water bevindende snoeken. Een dezer dagen nu werd een snoek ontdekt. De heer Berben, een zeer goed jager, werd gevraagd om met zijn geweer te komen en den snoek te schieten. Dit gelukte volkomen. De aangeschoten snoek werd op het dtoge gebracht en verder in de keuken gereed'gemaakt. Uit den ont hoofden snoek kwam de kop van een klein eendje te voorschijn. Zeer voorzich tig werd het diertje er uit getrokken. ;t Bleek volmaakt gezond te zijn. Toen men de maag van den veelvraat verder open sneed, kwam er een tweede eendje uit te voorschijn, en vervolgens een derde. Het laatste was in staat van ontbinding. Dierenmishandeling. Te Noordbioeksterhamrik (Gr.) zijn des- i nachts drie koeien van den landbouwer Oostingh aldaar de spenen afgesneden. De dieren moesten worden afgemaakt. Met een politiehond is naar de daders gezocht, doch zonder succes. Moordaanslag. Z. van Bedum, een van de vier personen, aangehouden in verband met den moordaanslag al daar, heeft bekend het schot gelost te hebben, dat den tichel werker j. T., van Roderveld, trof. Hij is in arerst gehou den de andere drie zijn op vrije voeten gesteld. Trein ver tra ging. Vermoede lijk door baldadige» zijn te Deventer verschillende treklijnen uit de draaischij ven gelicht op het terrein der Staats spoor. De treinen ondervonden veel ver traging. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Pietcr z. van L. Zit man en H. Bonset. Jansie d. van H. van der Mee en A. Roefska. Elisabeth d. van J. Tork en M. E. Huijtfbom. Arnoldus Jacobus z. van J. Piket en Th. B. Hendriksen. Jacjbus 7. van J. van Velsen en M. M. Pijnaker. Jacobus Albertus z. van A. Ladan en J. P. van der Linden. Hermanns z. van J. van Leeuwen en j. van Klaveren. Christina d. van H. Nietoi en J. Siere. Hubcrta Petronella Johanna d. van H. A. M. van Remundt en C. Hakkaart. Cornelia d. van J. J. Geenjaar en M. A. de Beunje. Jacob z. van J. van Buren en J. Hannaart. Hendrika Maria d. van 1. Mark en E. van Eek. Johanna Maria Josephina d. van F. Taverne en J. A. Loeffen. Elisabeth Sara d. van S. Spierenburg en E. S. Huisman. Antonius Josephus z. van P. Verschoten en A. Simonis. Gerardus z. van J. D. van Bom mel en J. Petiet. Gerardus z. van P. Brus- saard en A. van der Kooy. Elisabeth Maria Clazina d. van L. J. C. van Laare en F. G. F. van Viersen. Petrus Philjppus z. J. van Poeke en C. Heimos. Overleden: H. Olderiks in. 61 G. Oppelaar wed. van F. van der Oest, 76 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstim uier werf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 2—5 uren, des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 boekhouder, 3 kantoorbedienden, 1 witter, 1 machine-bankwerker, boekbinder, 1 letter zetter, 1 banketbakker, 1 bakker, 1 rictvlechler, 1 zandvormer, 4 loopknechten, 7 losse werk lieden, 1 dienstbode, 1 noodhulp-keukenmeid, 2 werksters. Gevraagd. 4 sigarenmakers, 2 steenhouwers, 1 koper slager, 1 timmerman, 1 boekdrukker, 1 loodgie ter-gasfitter, 1 machinale-houtbewerker, 1 taille- werkster, 1 electricien, 1 hoeklijn vuurwerker. Opgave van Personen, die zich in Leiden hebben gevestigd. S.Salomons,N.Beestenmarkt 18, borstelmaker. Th. W. C. Otte, Breestraat 53, kellner. G. de Lange, Morschstraat 35, bierbrouwers knecht. M. Bennink, Heerengracht 17, dienstbode. A. A. v. Zutphen, Morschweg 60, huishoudster. W. van Poelgeest en gez., Medusastraat 12a, koetsier. D. C. Bakker, Lage Rijndijk 12 a, leerling klerk H.S.M. C. J. Duikers, Levendaal 123, dienstbode. J. van Brussel en gez.. Rapenburg 105, huis schilder. G. Weijers, Haarlemmerstraat 168, dienstbode. Wed. J. Haan—Zwitser, Rapenburg 105. W. Brust en gez., Zijlstraat la, wissehvachter. H. F. M. Frije, Oude Vest 85a, reiziger. J. A. W. Kater, H. Rijndijk 52a, Houthandelaar. J. Coert, Kraaierstraat 16, Boekdrukker. G. P. Verkerk, Willemstraat 23, Stuurmans leerling. H. Leget, Hagemanspoort 1. J. C. Mulder, Haarlemmerstraat 228a, Opzich ter bij de gein. gasfabriek. P. Wey, Vrouwensteeg 4. M. Tol en gezin, Haagweg 3, Brugknecht. F. Logeman en gezin, Waardstraat 45, Wever. H. van Krimpen, Nieuwsteeg 9. F. A. van Santen, Schelpenk. 33a, Verpleegster G. J. Lamkamp en gezin, Maresingel 29a, Timmerman. Opgave van Personen, die uit Leiden vertrokken zijn. D. Kruit; den Haag, Trompstraat 58. A. A. J. M. Nieuwenhuis, Rotterdam, Noord- blaak 3. W. C. Snoekaert v. Sauburg, den Haag, Korte Voorhout 5. V. P. Wiekhart, Katwijk a. Zee, Roert van Limburgstraat 6. C.W. Zandwijk, Amsterdam, Blauwburgwal 19. W. Eikerbout, den Haag, Z. W. Buitensingel 82. A. v. d. Goot, Zoeterwoude, Heerenweg. L. N. v. Meeverden, den Haag, Groot Hertog- laan 111. Alfred Christ. Siemons, Amsterdam, Jan v. d. Heidenstraat 100 li. Mej. J. v. Valderen, Wassenaar, Schoolstr. 4. Me;'. G. M. Maartense, den Haag. Scheve- ningscheweg 78a. Mej. C. W. de Graaf, Roermond. R.-K. Gest, Fransche Zusters. Mej. G. Stad. Groningen, Nieuwstraat 68. Mej. J. Polderman, Rotterdam, Ziekenhuis Coolsingel. C. W. Robert, Rotterdam, Hoogstraat 388B. Mej. E. de Jong, Leeuwarden, Kl.Kerkstr.39. Mej. C. P. Nollen, Amsterdam, Marnixstr. 406. P. N. Nieuwenburg, Rotterdam, Mathenesser- laan 390. Mej. Th. P. Belt, den Haag, Joh. Camphuijs- straat 24. A. A. van Nood, Voorschoten, Rijndijk. Mej. J. A. van Haastrecht, Boskoop, Tuin. bouwschool. Faillissementen. Uitgesproken: H. A. Hendrix, koopman, te Arnhem. Cur. mr. I. Cohen Hzn. N. V. Stoomvisscherij Oceaan, te IJmuiden. Cur, mr. J. H. Thiel. Geëindigd: Fr. A. Joling, te Amsterdam. W. W. Meijer, schilder, te Amsterdam. J. Wittebol, aannemer te Amsterdam. Stoomvaartberichten. Het s.s. Samarinda, v. Rotterdam n.Java arriv, 6 Aug. te Padang. Wilis van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Aug. v. Port Said. R e in brand t, v. Batavia n. Amsterdam, vertrok 5 Aug. van Genua. Palanza, vertr. v.m.3Aug. van Montreal n. Rotterdam en Hamburg. S i n - doro arriv. 6 Aug. te Rotterdam van Java. K o n i n g W i 11 e m 111, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 6 Aug. te Port Said. Grotius v. Amsterdam n. Batavia, arriveerde 6 Aug. te Sabang. Ban da van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Aug. te Suez. Besoeki va Java n. Rotterdam, pass. 6 Aug.Ouessant. Ambon van Amsterdam naar Java, passeerde 6Autr. Kaap Blanc,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6