3 Meisjespatronaten. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang. No. 857. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Dit blad verschiint elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering jen het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Augustus 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regeimeer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Op het eerste iustrum van de Haan- Jjlemsche Hanze sprak Haarlem's Bis»- jgchop, Mgr. Callier, in verband met de tavorditigi en den groei van den R. K. ^Middenstandsbond,,'t Ligt in den aard '(Van ons volk, dat het langzaam en traag; In beweging is te brengen. Maar, als Aiet eenmaal in beweging is, dan houdt [bet ook vol." Deze woorden vinden wij ten deele [bewaarheid in de wording van onze [{Meisjes-patronaten. Langzaam, heel lang haam is doorgedrongen de idéé, datnoo^- [idig zijn, hoog noodig: Meisjes-patrona ten wij verstaan onder dit woond; i'felke vereeniging, die zich ten doel stelt liüe meisjes te vormen tot godsdienstige !Sen voor hare taak bekwame huisvrouwen, [jdus ook de in Leiden bestaande Zita- j vereeniging. f En toch: Wie slechts een vluchtigen ,blik werpt op de bestaande maatschap pelijke toestanden, moet tot de erken- jtning komen van het noodzakelijke dier Inrichtingen. In hoevele huisgezinnen kan, [jde moeder door haar arbeid'buitenshuis 'biet in voldoende mate zorgen voor de jopvoeding harer dochters, en van den [janderen kant hoevele meisjes zijn ge dwongen buitenshuis te verblijven en [zelfs buiten de gemeente, waar het [ouderlijk huis staat? En voor velen de zer is een patronaat zoo dringend noo- idig! j Verleden week toen wij over goede woningen spraken wezen wij op de groote gave van een eigen tehuis, oin- getooverd tot een paleis van vretdgidej [en vrede, waar toch nog altijd door de [donkerste wolken heen de blijde stralen schieten van die zonne van zorgzame [toewijding en bekoorlijke, niet in regels ■te omvatten, fijne tact van een met zach- ite hand regelende en regeerende huis vrouw. Maar leert de ondervinding [niet dat een meisje, hetwelk in haar jeugdige jaren door de zorg voor haar 'levensonderhoud is weggenomen uit de ouderlijke woning, of om welke reden pok' nooit gelegenheid heeft gehad ide vrouwelijke wijsheid te leeren aan het 'hart harer moeder, en haar jeugdige ja- 'ren, waarin haar hart met zijn neigingen gevormd werd, heeft doorgebracht ir» een omgeving, die voor haar en voor wie zij [koud en onverschillig was, dat zulk een [meisje, echtgenoote geworden, in vele gevallen voor de man niet zijn kan, swat zij zijn moet Tegen de ruwheid van het leven is afgeschaafd haar fijn gevoel, door de koelheid van haar om geving is Veel van haar eigen warmte verloren gegaan, doordat de gezelligv- heid en het genot voor haar te vinden jwaren buitenshuis is voor haar de hui selijkheid iets vreemds geworden, waarin Vij zich schikken moet en waaraan zij zich Slechts moeilijk kan aanpassen. De gods dienst, die, ofschoon hij ook bij de .-vrouw bestaat in een verstandelij ke overtuiging, vooral bij haar gesterkt pen gesteund wordt door de warmte en de [liefde van het hart, dat beminnen wil en pden beminde wil gehoorzamen, ontze nuwt en verslapt in zulk een omgeving. [Welnu, het meisjes-patronaat, onder [[welken naam het zich ook aandient, legt [[fer zich op toe pm in de opvoeding] van jde meisjes aan te "vullen, wat er door [jde omstandigheden aan ontbreekt, om fliaar te vormen tot godsdienstige en fiVoor hare taak' bekwame huisvrouwen, f; En daarom is het Meisjes-patronaat peen sociale inrichting van ver-strekkende zegenrijke gevolgen. Het leert aan de meisjes den plicht en 'de kunde van ;.j,huisvrouwelijkheid", die, als zij in het (huwelijk zullen getreden zijn, de Jami- Jlieband zal versterken, de uithuizigheid zal beperken en zoo, door de gezond heid van het gezinsleven, het leven der maatschappij ten nutte zal komen. 'K Wij hebben het meisje beschouwd als sjaanstaande echtgenoote, zij is ook aan staande moeder. Dat het gebrek aan hui selijkheid bij de moeder, aan kunde om 'teen zindelijk', net, ordelijk, aangenaam jtehuis te vormen, de opvoeding der kin kleren in hoogen mate benadeelt, be hoeft toch wel geen bewijs. Maar er is bog een grooter gebrek, dan het gebrek aan huiselijkheid. ïs het niet treurig, dat aan meisjes, die, nadat zij van school en Catechismus zijn gegaan, geen an dere leerschool meer hebben, dan het ge zelschap van vaak lichtzinnige vriendin nen of de omgeving van de straat, die, niet alleen de verdere verstandelijke en maatschappelijke ontwikkeling, zooals die ook' een vrouw ten nutte kan komen en noodig kan zijn, verwaarloozen, maar die ook niets meer hooren van den gods dienst, tenzij in een preek, welke zij niet ontloopen kunnen, is het niet treu rig, dat aan zulke meisjes echtgenoote en moeders geworden, de godsdienstig-ze- delijke opvoeding wordt toevertrouwd van het kind? En. hier heeft het Meisjes-Patronaat een taak van de meest verstrekkende zegenrijke gevolgen op sociaal gebied, een taak, die moeielijk in grootschheid van doel te overtreffen is. Het legt er zich op toe, om door een maatschap pelijke en godsdienstige vorming goede moeders te kweeken. De moeders hebben van allen en van alles, wat macht op het kind heeft, de grootste macht. Daarom hebben de mooiers een groot deel der sociale kwestie in handen,, daarom zijn er voor de gezondheid on zer maatschappij geen menschen zoo noodig als gpede moeders. Door de moeder zegt pater R. Ligtenberg, O.F.M. terecht wordt voor 't gootste deel bepaald, wat voor mannen en vrou wen wii krijgen. Maar moet dan een Meisjes-Patronaat dat zooveel doet voor de vorming van de aanstaande moeder niet aller steun hebben? Wij moeten het steunen door de overtuiging te verspreiden, dat zulk een patronaat in onze feitelijke maat schappelijke toestanden voor vele meis jes uit verschillende standen noodig of minstens zeer wenschelijk is. Wij moeten door moreele en financieels hulp bijstaan de priesters, die ijveren voor zulk een patronaat, en voor wier priester-hart die arbeid een ware weel de is. Wij moeten respecteeren het werk door leeken, door dames, verricht voor zulk een patronaat, en hen, zooveel wij kunnen, helpen, bij die vaak moeielijke taak'. Dat bewaarheid worde ten opzichte van de Meisjes-Patronaten die andere zinsnede uit de aangehaalde Bisschoppe lijke woorden, dat nl. ons volk, als het eenmaal in beweging is, ook volhoudt. Dat ons Roomsche volk nu het in bewe ging is gegaan voor het werk' der Meis jes-Patronaten die actie ook volhoude, met alle kracht voortzette. Het Katholicisme dat de vrouw hoog heeft verheven uit de diepte der verne dering, waarin het heidendom haar had geworpen, zal haar in onze dagen weten te bewaren en te beveiiigen voor een nog schandelijker vernedering in de diepte van het ongeioof en zedenbederf van het moderne heidendom door middel van de Meisjes-Patronaten! ALGEMEEN OVERZICHT. Er schijnen belangrijke dingen gaande te zijn op den Balkan Vanuit Konstantinopel zijn berichten verbreid, dat Engeland en Frankrijk bij de regeeringen der Balkanstaten stappen zouden hebben gedaan in het belang van de handhaving van den status quo op den Balkan. De „Politische Correspon- denz" komt tegen die berichten op, voor zoover het Bulgarije betreft. Het is niet duidelijk, zegt het blad, hoe vertegen woordigers van groote mogendheden een gelegenheid zouden ontdekt hebben om zich door vertoogen te Sofia verdienste lijk te maken ten opzichte van het be houd van den vrede op het Balkan- schiereiland. Het kabinet-Gesjof heeft sinds den aanvang van zijn optreden ge noegzaam bewezen, dat het vredelievend wenscht te blijven te midden van alle gisting. Wanneer er kritieke toestanden kwamen, dan beijverde zich de Bulgaar- sche regeering door vernieuwde verzeke ringen nopens hare loyale staatkunde alle booze vermoedens van anderen te voor komen. Bulgarije wordt door de Euro- peesche regeeringen hoo-gelijk gewaar deerd als factor van den vrede op het Balkan-schiereiland en het is uitgesloten, dat een of andere mogendheid tot het inzicht zou komen, dat het noodig is een vermaning jn het belang van den vrede tot de regeering te Sofia te richten. De BjU^gaarsche regeering heeft geen druk van buiten noodig om in het belang van den vrede werkzaam te zijn en te blijven. Je Berlijn wordt tegengesproken, dat er besprekingen zouden plaats hebben tusschen de regeering te Berlijn en de regeering te Weenen over de aangelegen heden van het Balkan-schiereiland. Tegenover deze berichten staat echter een bericht in de „Times", dat later ook in andere bladen is bevestigd, dat er een entente is gesloten tusschen Servië en Bulgarije ,en dat die entente een de fensief karakler heeft. De onderhande lingen tusschen Bulgarije en Griekenland over een analoge entente zijn reeds ver gevorderd. Dank zij deze ententes, zegt de „Matin", heeft het Italiaansch-Turksch conflict geen terugslag op den Balkan gehad en zal het dien ook niet hebben. Aan de Londensche haven stond het gisteren aldusde lichteriieden waren onder de oude overeenkomsten weer aan het werk; de matrozen en sto kers waren Woensdag al te werk ge gaan; de bootwerkers gingen, nadat de overeenkomsten opgeschreven waren weer aan het werk; de vrachtrijders zouden op mondelinge verzekeringen van de patroons weer te werk gaande kaai werkers hervatten het werk, maar er was ernstige wrijving over het aanblijven van zoogenaamde vrije arbeiders. De dokwerkers protesteeren daartegen en stellen alles in het werk om de werk gevers te bewegen de tusschentijds aan genomen werklieden te ontslaan, maai de patroons ?ijn geen ondankbare en hebben reeds herhaald dijk verklaard, dat zij de arbeiders, diè hen tijdens de sta king zoo dapper hebben geholpen, niet zuilen ontslaan. Dit is de eenige reden, waarom de staking niet geheel is ge ëindigd, doch als de dokwerkers gaan inzien, dat zij er geen nadeel van zullen ondervinden er is gelukkig zooveel achterstallig werk, dat er heel wat han den gebruikt kunnen worden zal ook deze moeilijkheid zijn opgelost en de staking voor goed geëindigd. Het New-Yorksche politieschandaal dat door den moord op Rosenthal is ontstaan, begint langzamerhand opgehel derd te worden. Rose, een New-Yorksche speler, die in hechtenis zit, wegens mede plichtigheid aan dien moord, heeft op zienbarende mededeelingen gedaan. Aan den rechter van instructie, Whitman, deelde hij mede, dat de moord eerst op 6 juli was vastgesteld. Vier man, met revolvers gewapend, waren Rosenthal dien avond naar een buitenrestaurant gevolgd. Op het laatste oogenbLik ver namen zij echtei^ dat de ongelukkige man door detectives van de Burns-maat- schappij werd bewaakt, zoodat zij voor hun daad terugschrikten. Becker was daarover zeer ontevreden. Hij had langen tijd in de buurt van het restaurant gestaan om den uitslag van zijn complot af te wachten. Toen de ge huurde moordenaars eindelijk bij hem kwamen en vertelden, dat de aanslag mislukt was, begon Becker hen op ae afschuwelijkste wijze uit te schelden en te vervloeken. Het duurde zoo enkele dagen voor tot den aanslag werd overgegaan. Daarover werd Becker, de inspecteur van politie, zeer ongeduldig. Hij kwam in den na middag van den 15en bij Rose en ver klaarde hem, dat hij niet langer kon wachten en Rosenthal dien avond nog moest vermoord worden. Den gehuurden moordenaars werd deze opdracht over gebracht en dien avond had de misdaad plaats. Dertien uur later aldus Rose werden in het bijzijn van Becker f2400 aan de moordenaars uitbetaald, en zij kregen het bevel onmiddellijk New-York te verlaten. iWerden de opzienbarende getuigenis sen van Rose aanvankelijk van verschil lende zijden nog in twijfel getrokken, thans gaat men er meer en meer waarde aan hechten, wijl de rechter van instructie verklaard heeft reeds voldoende bewijs materiaal te bezitten, dat de getuigenissen van Rose en den eveneens gevangen ge nomen Webber bevestigt. Ook heeft hij van een zekeren San Schepps, die mei Rose en anderen in den nacht van den misdaad in'de beruchte grijze auto zat, de aanbieding ontvangen, dat hij, wan neer men hem voldoende bescherming verzekerde, de onthullingen van Rose zou beyestgien en nog veel meer dingen zou vertellen, waarover men nog meer verbaasd zal staan. Deze Schepps schijnt, evenals allen, voor vVraak te vreezen. Ja, zelfs de autoriteiten zijn daar bang voor en heb ben Rose en Webber in een andere ge vangenis, die beter bewaakt is, doen op sluiten. Gisteren heeft de gemeenteraad van New-York een buitengewone vergade ring gehouden om het politieschandaal te bespreken. In deze zitting werd van ver schillende zijden betoogd, dat de verkla ringen van Rose, wat betreft de groote sommen door de spelers aan sommige politiebeambten geschonken, onmogelijk juist konden zijn althans wat de op gegeven cijfers betreft. De gemeenteraad erkende dus dat sommige beambten dou ceurtjes ontvangen hadden. Vier van de ze politiemannen zijn gestraft met verplaatsing. GEMENGD. Het koninkrijk Sajksen is goed op weg het Elderado voor de socia listen te worden. Werkelijk schrik barend is de groei van de roode partij daar te lande. De „Tagl. Rundschau'' meldt, dat het jaar 19111912 voor de partij een recordjaar is geweest. Immers, in dit jaar zijn er 28.741 nieuwe leden toegetreden. De socialistische vereenigin- gen tellen 149.325 leden, nl. 131,283 man nelijke en 18,042 vrouwelijke. In 1909 bedroeg het aantal .25.581, nu zesmaal zooveel. De ingeschreven bij de marine te Havre hebben besloten om hedenochtend het werk te hervatten. Naar uit Lissabon gemeld wordt, is de Portugeesche regeering vast be sloten hare gezanten te Madrid terug te roepen en de diplomatieke betrekkin gen m e t S p a n j e a f t e breken, als de Spaansche regeering zich niet bereid verklaart alle Portugeesche royalisten^ die zich op het oogenblik in Spanje be vinden, naar de Canarische eilanden te deporteeren. In den omtrek van Solingen zijn 30 gevallen van typhus voorgekomen. Tot nog toe is slechts één van de typhus- lijders gestorven. Het nieuwe gedeelte van den J ung- frauspoorweg, dat van het station IJsmeer (3161 M.) door een tunnel naar het nieuwe station Jungfraujoch (3437 M.) loopt, is dezer dagen feestelijk ge opend. Het schijnt nog de vraag te zijn, of men den spoorweg tot aan den nog 700 M. hooger gelegen top zal voltooien. In de nabijheid van Ozieri op Sar dinië hebben roovers zich van zeven personen tegelijk meester gemaakt en ze naar de bergen ontvoerd. Zij e ischen 75.000 lire losgeld. Omtrent het ongeluk te Neu renberg wordt nog gemeld, dat er 11 dooden zijn geborgen, vier man worden nog vermist, ^erwijl er 35 gewonden zijn. Soldaten, ruimen de puinhoopen op, waaronder nog een arbeider ligt, die ongedeerd is. Vlugge Nieuwstijding. In de pers circuleert een bericht, waarin wordt medegedeeld, dat in het dekenaat A 1 p h e n a.d. R ij n een broe derschap is opgericht onder den titel van O. L. Vr. te Kevelaar, welke Broederschap alle parochies van het der kenaat zal omvatten, terwijl ook nog an dere parochies zich kunnen aansluiten, van welke broederschap de zetel geves tigd is te Roelofarendsveen, terwijl jaar lijks van uit het dekenaat Alphen een be devaart zal trekken onder den naam van „Rijanlandsche Processie." Onz: lezers herinneren zich dat dit bericht ongeveer een maand geleden in ons blad heeft gestaan. Hofbericht. H. M .de Koningin-Moeder heeft gis- namiddag van half 4 tot half 5 met H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Juliana de harddra verij op de korte baan te Baarn bijge woond. De Koninklijke familie werd op het terrein ontvangen door den heer N. ;Wafelbakker, voorzitter van de Oranje- commissie en F. F. baron d'Aulnis de Boürouill, burgemeester van Baarn. De jongedames G. Wafelbakker en K. Re bel boden aan de Koningin-Moeder en aan de Koningin ruikers aan. De voor zitter van de Oranjecomniissie overhan digde aan de vorstelijke personen pro gramma's en Prinses Juliana kreeg een programma in miniatuur. R.K. Schilderspatroon. Dinsdag 27 Augustus zal in rde Arti« zaal van het Zuid-Holl. Koffiehuis tej 'sGravenhage een vergadering worden gehouden van R. K. Schilderspatroonsi (leden van de Haarlemsche Hanze.) 't Doel is: te komen tot de oprichting! van een „Diocesaan gilde", van boven genoemde vak'genooten. Reddingsbooten. Aan den Minister van Landbouw, enz. is door de „Vereeniging van NederlU Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koop vaardij" een adres gezonden, waarin do- ze vereeniging om redenen in het adres genoemd, den Minister verzoekt het daar heen te willen leiden, dat le. een of meer com'missiën in het leven geroepen worden, belast met het onderzoek, of de schepelingen behoorlijk' de reddings booten kunnen bedienen; 2e. een cursus in het leven geroepen worde, waar men in de gelegenheid gesteld wordt, zich in het omgaan met reddingsmiddelen speci aal met reddingsbooten te bekwamen; 3e. de reederijen verplicht worden zorg te dragen dat geregeld door het geheele personeel met de reddingsbooten wor de geoefend. KORTE KRONIEK. Het Hdbl. v. Antw. bericht, dat bij het bezoek van Koning Albert en Koningin Elisabeth aan Antwerpen, Koningin Wil- helmina een afgevaardiging derwaarts zal zenden om den koning en de Koningin der Belgen in de grensprovincie uit Haar naam te begroeten. LE 1DF.N, 3 Augutus. Hengelsport. In de Graanbeurs werd gisteravond een vergadering gehouden, uitgaande van de federatie van hengelaarsvereenigingen hier ter stede met het doel om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Algemeenen Hengelaarsbond. De vergadering werd geleid door den heer Metscher, die na een korte inlei ding het woord verleende aan den heer C. van den Vorm Jr., bondsvoorzitter; van den Alg. Hengelaarsbond te Am sterdam. Spr. had zich ten doel gesteld de noodzakelijkheid aan te toonen van organisatie in den Alg. Hengelaarsbond. Onze tijd staat in het teeken van ver eenigen en dagelijks ziet men, welke kracht er van organisatie uitgaat, zoo dat spr. dienaangaande geen lange be- toogen zal houden. Voor de hengelaars bestaan er redenen tot vereenigen te over. Van zekere invloedrijke zijde wor den steeds middelen beraamd om de hengelsport te fnuiken en daarvoor moe ten de belanghebbenden op hun qui-vive zijn. Tegen de voortdurende vervuiling van de vischwateren behoort te worden opgetreden. Dringend noodzakelijk is de herziening van ons visscherij-reglement o.a. wat betreft de bepaling van den gesloten tijd, van de maat der visschen, het visschen met den zegen, enz. Om al deze zaken te bereiken, moet men niet op zich blijven staan, maar aansluiting zoeken bij den Hengelaars bond, die de organisatie voor alle henge laars is. Spr .wees erop, dat in het hoofd bestuur zitting hadden genomen mannen van naam, als mr. Crefeld en dr. Rog mans, beiden van Amsterdam, en jhiv Boreel de Maregnault van Alphen. De algemeene belangen worden niet gediend in kleine vereenigingen of clubs, die slechts als kringen voor conversatie reden van bestaan hebben. Spr. besloot met een aansporing tot toetreding bij den jBond. Van de gelegenheid tot stellen van vragen werd door verschillende aanwe zigen gebruik gemaakt. De heer Baart en eenige anderen drongen aan op het pachten van vischwater. De heerHaale- bos zeide, dat waarschijnlijk voor een flOO een stuk Rijn ter lengte van één uur gaans te pachten zou zijn. De heer van den Vorm antwoordde uitvoerig en deelde mede, hoe verschillende afdeelin- gen werkzaam waren inzake het pachten] van vischwater. Het bestuur zal boven dien de uitwisseling van vischwater tus schen de afdeelingen bevorderen. De contributieregeling, deelde spr. ten slotte mede, is in hoofdzaak een zaak .dec afdeelingen,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1