3e Jaargang, No. 855. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, \t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/a cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent,, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Gfoot gelijk. Dit hebben de Middenstanders te IHoorn, die per vergadering en bij adres aan den Raad protesteerden tegen de opening van een winkel in gas en wa- iterleidingartikelen door de gemeente, (Deze winkel draagt den weidschen titel van monsterkamer en wordt door de'.Ge- jtneentegasfabriek geëxploiteerd. Gemeentelijke concurrentie alzoo, ge richt tegen alle winkeliers in verlich tingsartikelen van wie de gemeente intusschen blijft eischen, dat zij trouw hun belastingpenningen zullen blijven op- 'Jbrengen, welke mede dienen ter exploi tatie van dien winkel. Groot gelijk, Middenstanders^ dat ge Jjlaartggen opkomt. Gemeente-exploitatie •'is goed en wel, doch haar eerste en ieenig richtsnoer moet wezen het alge meen belang. Indien bijv. de Hoorn- jsche leveranciers van verlichtingsartike- ilen den ingezetenen het vel overdeooren haalden, ja, dan deed de gemeente wijs door hen eventjes met zoo'n „monster kamer" te nopen, hun overdreven winst bejag in te perken. Van dergel ijken toe stand is evenwel geen sprake, zoodat de gemeente nu noodeloos een deel der in gezetenen benadeelt. Gemeente-exploitatie bepale zich tot monopolie-artikelen, zooals: water, gas, ielectriciteit, telefoon,' verkeersmiddelen, Waarbij als regel we denken bijv. aan jde uitzondering van het grondbedrijf, dat moeilijk altijd een monopolie kan (zijn waarbij als regel het algemeen belang wordt gediend en niemands be lang geschaad. Op het gebied van den leigenlijken handel begteve de gemeen de zich echter niet, want anders tast zij den bestaansgrond aan dergenen, voor w i e en van wie en uit wie zij be staat En nu maken de Hoornsche midden standers het nog schappelijk. Zij verzoe ken den Raad, zijn besluit d.d .21 Mei Waarbij tot de oprichting van dien win kel is besloten, in te trekken en in dier voege te wijzigen, dat te Hoorn worde opgericht een monsterkamer, waarin door deskundigen, aan de gasfabriek ver bonden ambtenaren en beambten het pu bliek gelegenheid wordt aangeboden in lichtingen in te winnen, omtrent soliditeit van gastoestellen, waterleidingsartikelen, :en alles wat op verwarming of verlich ting door gas betrekking heeft, mede in verband met een doelmatig gasverbruik deze toestellen zoo noodig te toonen evenwel onder de nadrukkelijke voor waarde, dat de levering dier artikelen iniet door de gasfabriek geoorloofd is. Dat is waarlijk nog schappelijk. De ^Hoornsche winkels van verlichtingsarti kelen zijn toch ook monsterkamers. En- jfin, de Vroedschap heeft nu, het pilletje Zóó mooi verguld voor zich liggen, dat zij 't hopelijk wel slikken zal. Een kies uitgetrokken. De Minister van Financiën heeft 1 blijkens het verslag der Commissie van voorbereiding in zake de Tariefwet ingetrokken de meelrechten. Z. Exc. heeft daarmede der oppositie leen valsche kies uitgetrokken, waarmfde FEUILLETON. De Erfgenaam van hertog Jean. NAAR HET FRANSCH. 7) Het .was het uur van rusten voor de .arbeiders. Niemand was op het veld. ÏS>inds een goed half uur dat we op jweg Waren hadden we slechts een klein (meisje van een jaar of zes aangetrof fen, dat op den r and van een sloot leen gans hoedde, en waaruit het ons niet Imogelijk was, een enkel woord te krij gen. Wij moesten dus de huizen binnengaan len ons zeiven voorstellen. Bijna iudereen vriendelijk, hoewel zonder de geestdrift 'die we hadden verwacht. Zelfs op het verre platteland hadden de oude tra- ditiën blijkbaar al van haar glans verlo ren. Geen enkele onder die goede dor pelingen, die op het denkbeeld zou zijn jgekomen om een triomfboog op te rich tten, of ons een met rooskleurige linten 'jwas nog aan tafel. De ontvangst wa^heel Omwonden lammetje aan te bieden, zoo 'lals dat de gewoonte was in den goe den ouden tijd. Nauwelijks konden twee S>f d,rje grootmoedertjes nog haar knje- gedurig op „duur brood" gekauwd werd. De onverzoenlijke tegenstanders van het Kabinet.... pardon, van de Tarief- hervorming zullen wel weer andere be zwaren vinden, maar aan die kies zal alvast geen pijn meer geleden worden. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Bijzonder groot moet de belangstel ling geweest zijn in de laatste dagen voor het afsterven van den Keizer van Japan door het volk van Tokio getoond. Een groote menigte verdrong zich eiken dag om zijn paleis en vooral den laatsten avond was de menigte zeer talrijk. In- landsche priesters baden voor aan el- taren tusschen de menigte opgeslagen. Onbegrijpelijke tooneélen van gehecht heid aan den grijzen keizer speelden zich af. Zoo knielde een bejaard echt paar 6 dagen en nachten lang voor het paleis, onafgebroken den goden de ge nezing des keizers afsmeekend. Een 90- jarige vrouw deed hetzelfde en werd door een zonnesteek getroffen, stervend weggedragen. Jonge meisjes offerden heur haarvlechten op de altaren of schre ven een gebed om genezing op perka ment met haar eigen bloed. En ook buiten Tokio waren dergelijke heiden- sche daden te zien. Te Vokinoshita baadden 300 personen zich eiken morgen tijdens de ziekte van den mikado in de zee om zich te zuiveren. Daarna gingen ze naar hun bidplaats, waar ze urenlang in gebed doorbrachten. Zooals reeds gemeld, duurt de rouw der natie nog drie dagen na de begra fenis en die van het hof een jaar. De begrafenis van den keizer zal plaats hebben te Tokio, zooals dat in de wet op de keizerlijke begrafenissen, die onge- teekend door Mutsuhito is achtergelaten, is bepaa'.d. Dezer dagen werden de „heilige schat ten der voorouders"- aan den nieuwen keizer overgedragen. Deze constïtutio- neele plechtigheid had plaats in den tempel van het paleis, in tegenwoordig heid van den ministerraad. De tempel was op de gebruikelijke wijze versierd en op het altaar werden offers neergelegd, bestaande uit voedings middelen. Daarna werden de deuren ge opend en traden de getuigen binnen. Na dat de troonsbestijging van den nieuwen keizer plechtig was afgekondigd, klonk er belgeklingel ter begroeting van den nieuwen heerscher. Deze korte ceremonie beteekende het eerste stadium in de verheffing van den nieuwen monarch. Daarna volgde de overbrenging der „heilige schatten", waaronder het „heilige zwaard", het juweelen halssnoer en de spiegel, een reproductie van den „heiligen spiegel" in de schatkamers van Ise. De nieuwe keizerin woonde deze laatste ceremonie bij. Tegelijkertijd werd keizerin Haruko met den titel keizerin-weduwe begroet. De nieuwe keizer heeft een motie van den geheimen raad goedgekeurd, strek buiging maken, en de indruk door ons bezoek teweeg gebracht, was maar 'n heel matige: Men zou zelfs gezegd hebben, dat wij die goede menschen gehaast om den arbeid te hervatten, eenigszins hinderden en ik ondervond de teleurstelling eenige welwillende phrasen en eenige land bouwkundige grondregels, handig voor bereid, om de massa een groot denk beeld van mijn kennis te doen opvatten, onopgemerkt te zien voorbijgaan. Meg maakte veel meer indruk dan ik. De naïeve dorpelingen gaven minder acht op 't gelaat dan op de houding en het toilet. Dank zij haar hooge gestalte en haar sleepjapon, hield men haar voor een dame. En behalve die „beleediging" mij aangedaan, moest ik nog een andere slikken in de vraag, wanneer papa dacht te komen, 'tgeen mij in mijn oogen verlaagde tot het peil van kind. Alleen moeder Gauchenet, een we duwe, forsche vrouw, met opgeblazen gezicht, schrandere oogen en een lang zame, slepende spraak, gaf blijk van takt en onderscheiding. Zij noemde mij „on zen mijnheer", verklaarde dat onze komst een geluk was voor het land, raadpleeg de me -over de politiek, bood me een glas spoelwijn (bocht) aan en vroeg me om reparaties van h,aar .woning, J j kende orn de regeering van keizer Mut suhito vóortaan te betitelen als de „re geering van goede werken". Volgens de „Times" zal de nieuwe mikado eerst na "12 maanden gekroond worden. De staking in Londen heeft gisteren weer aanleiding gegeven tot ongeregeldheden en vechtpartijen. Voor het meerendeel ontstaan deze tus schen de gewezen stakers en de in hun plaats aangestelde werkwilligen. Het blijkt niet, wie tot de eerste klop partij, gisterochtend tusschen de werk lieden, het eerst aanleiding hebben ge geven. Er is hard gevochten met re volvers, messen en andere wapenen. Naar het heet, bedroeg het aantal vech tersbazen 2000. Veertig tot vijftig revol verschoten moeten zijn gelost waarvan verscheiden raak waren. Gelukkig blijkt het gerucht, dat een gewonde staker in het gasthuis zou zijn overleden, onjuist. Velen, tl ie door steenworpen of mes steken zijn gekwetst, worden daar ech ter verpleegd. Bij de vechtpartij van gisterochtend waren slechts 25 man politie aanwezig, die natuurlijk niet veel konden uitrichten. Gistermiddag, toen de stakers haar bij de Victoriahaven aanvielen, was de po litiemacht sterker. De bereden politie dreef dc .stakers spoedig uiteen. Een twintigdal werd er opgebracht. Een groote openluchtvergadering van lichterschippers heeft besloten het werk te hervatten. Men las daar een brief voor van Lord Devonport, waarin hij verzekerde, dat de werklieden rechtvaar dig eri edelmoedig zouden worden be handeld en dat de vroegere overeen komsten stipt zouden worden gehouden. Vreedzamen arbeid was van het hoogste belang voor de haven. Hij hoopte, dat de langdurige worsteling zou eindigen door een tegemoetkomende houding van weerszijden. Het bestuur van de haven van Londen heeft gistermiddag een gedrukte verkla ring verspreid van vrijwel denzelfden in houd als de brief. Orbell heeft gistermiddag in een onder houd met een journalist verklaard, dat in Oost-Londen de toestand onbevre digend zou blijven, zoolang de patroons de tusschentijds aangenomen werklui niet heenzenden. Willen ze dat niet terstond doen, dan moest het sta kings comité over wegen, of het niet alle lieden, die het werk hadden hervat, weer van het werk af terug moeten roepen. De toestand van den priester die het slachtoffer was van den laffen aanslag te Brussel is verre van glunstig. Het Brusselsche „N. v. d. D." zegt er van het volgende: „Het parket heeft Maandag 'tslacht- pffer van den laffen aanslag, in het park van Brussel gepleegd, gedurende enkele oogenblikk'en kunnen ondervrageuDoch de eerw .heer Fleur et was zóó zwak, dat men de ondervraging tot twee of drie volzinnen heeft moeten beperken De beterschap die sinds drie dagen in den toestand van den eerw. heer Fleu- „De afwezigheid van den eigenaar is heel schadelijk, mijnheer", zei ze, terwijl ze me geleidde over een vuile binnen plaats, vol mest, om mij het gebrekkige van een varkenshok te laten zien. „Er ontbrak geen pan aan het dak en geen stéen aan de muren in de dagen van hertog Jean. Sedert is dat heelemaal anders geworden. Kijk dat afdak maar 'reis „Wij zullen het laten herstellen", zei ik haastig. „En de schuur! Het regent er in van alle kanten. Mijnheer de hertog had het plan gehad, ze met leien te laten dekken." „Wij zullen ze met leien dekken!'-' riep ik uit, vastbesloten om voor hertog Jean in niets onder te doen. Moeder Gauchenet keek me leuk aan haar gezicht klaarde op, en ze werd spraakzaam, vertelde me tal van min of meer verwarde anecdoten over sloten, greppels, weiden en andere soortgelijke onderwerpen, maar allen om eere te geven aan den suzerein de Sommerive. „Men hield dus wel veel van dien hertog Jean", zei mijn zuster, die neiging tot gapen voelde. „O, mejuffrouw, hole zou het mogelijk zijn, een zoo rechtvaardig en zoo vrien delijk man, piet .wiep men noojt mo.ejlijk- ret geconstateerd werd, is niet blijven voortduren. De Maandagnacht was nog al goed, doch Dinsdag is de toestand opeens buitengewoon erg geworden. Een algemeene zwakte, gepaard met eene hevige koorts heeft zich voorge daan. Ondanks de verkleefdste zor gen van de geneesheeren, nam de zwakte Dinsdagnamiddag toe en des avonds was de toestand nog altijd zeer bedenkelijk. Indien er geen spoedige ommekeer komt, dan mag men alle oogenblikken een noodlottigen afloop verwachten. De Fransche kerk-haat is dezer dagen weer eens op alleronheb- belijkste wijze tot uiting gekomen. Voor enkele maanden werd een kloos terzuster van de congregatie van den H. Geest, soeur Valentinien tot een boete veroordeeld wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde. Sedert twintig jaren verpleegde de zuster n.l. kosteloos de arme zieken van een wijk in het plaatsje Inzinzac, waar zij in het klooster leefde, en door de bevolking natuurlijk algemeen vereerd werd. In het plaatsje was dokter noch apotheker. De burgemeester gaf haar nu een be wijs van onvermogen, waardoor zij de boete zou kunnen weigeren te betalen en toch niet in de gevangenis komen- De prefect wilde echter aan dat bewijs geen waarde hechten en gaf bevel de zuster gevangen te nemen. Een tweetal gendarmen waren er voor enkele weken reeds op afgestuurd, maar de woedende bevolking verzette zich zoo heftig tegen de arrestatie, dat de gendarmen op den loop gingen. Gisteren werd een nieuwe poging gewaagd. Een aantal agenten gingen per auto naar het plaatsje en wachtten op het oogenblik, dat de zus ter naar de kerk1 ging. Zij grepen haar toen aan en duwden ze in de auto, die vliegensvlug naar Lorient tufte waar de zuster gevangen werd gezet. Groote ver ontwaardiging heerschte in het plaatsje men verwacht heftige betoogingen ten gunste van ,de invrijheidsstelling der zuster. i GEMENGD. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Konstantinopel heeft Kia- mil Pasja gesproken. Deze zei, dat hij overtuigd was, dat de toest and in T u r k ij e eerlang belangrijk zou verbe teren. Hij zou het kabinet een plan voorleggen om aan den oorlog in Tri polis een bevredigend eind te maken. Dat zou spoedig uit te voeren zijn, als Italië redelijk gezind was. De afgevaardigden van de inge- schrevenen bij.de marine te Bor deaux, Duinkerken, Havre, Marseille en St. Nazaire, die gisteren op het minis terie van binnenlandsche zaken in ge hoor ontvangen zijn, hebben den wensch te kennen gegeven, "dat de regeëring een einde zaT,maken aan het conflict. Zij overhandigden tevens eene memorie voor den minister, waarin al de eischen op gesomd zijn. Naar luid van een telegram uit Mexico (stad), woedt reeds gedurende heden had, niet lief te hebben% hem en allen die hem gelijken!" Zij wierp mij een veelbeteekenenden blik toe, en ik ging heen, een beetje naijverig op de verdiensten van hertog Jean, maar mij vast voornemend, diens hoedanigheden na te volgen, ja, zoo mogelijk te overtreffen. iWij waren in het dorp aangekomen. Ik herinnerde me bijtijds, dat een nauwe band kerk en kasteel vereenigde, en dat de parochiale deugden tot de plichten van een groot heer behooren. „Laten we 'n bezoek gaan brengen aan mijnheer den pastoor," zei ik tot Meg. De pastoor was vaderlijk, zelfs wel wat te vaderlijk, meende ik, want hij noemde mij: „mijn kind", en van alles wat aan kind-zijn herinnerde had ik een afkeer. Niet zonder fierheid liet hij ons zijn bescheiden kerk zien, en de hand opheffend naar de galmgaten van den toren, zei hij vriendelijk: „Hebt u den klank van onze klokken opgemerkt? We hebben twee prachtige klokken, twee ware kathedraal-klokken! Hertog jean heeft die ons geschonken." Altijd hertog Jean! Wat was de her innering aan hem levendig gebleven! De pastoor kon zijn lofrede niet achter wege laten. „Hertog Jean heeft ook het froofd- drie daggen een gevecht tusschen regee- ringstroepen en opstandelingen, op een plaats, ca. 45 mijl van de hoofdstad ge legen. Naar het heet, bedragen de ver liezen der regeeringspartïj tusschen fte 50 en de 150. t Het sociaal-democratische volks huis te Keulen heeft zich failliet moeten laten verklaren. De grand en de gebouwen hebben 1 millioen Mark' gekost. Hiervan is 57.000 Mark afgelost- BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn G. Bos, genie soldaat le kl., werkzaam bij het regt genietroepen, te Utrecht, en J. W. van Oyenbenoemd tot militair opzichter der genie 3e kl. bij het leger in Ned.-lndië; is aan den officier van administratie le kl. A. A. J. Schilt eervol ontslag verleend; zijn bij de zeemacht bevorderd tot inspecteur van administratie de officier van administratie le kl. A. ,W. van 'den Worm, en tot officier van administratie ,1e kl. de officieren van administratie 2e kl. J. K. W; Franssen en D.Kaan; is de kapitein-luitenant ter zee J.H: van Leent eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. monitor „Reinier Claeszen" en dit bevel opgedragen aan den kapt.-luitenant ter zee A. Merkus; is aan den kapitein ter zee H. Herman eervol ontslag verleend. Verwaarloosde meisjes. Het gesticht van den H. Vincentius Jï Paulo te Maastricht, waarin door Zus ters de la Misericorde worden verpleegd, verwaarloosde meisjes, voornamelijk re- geerings- en voogdijkinderen, werd op den duur te klein, hetgeen een bezwaar opleverde, aangezien de jongere en oudere verpleegden niet voldoende ge scheiden konden worden. Thans is aangekocht het kasteel Seve- ren bij Maastricht, een kapitaal gebouw met uitgestrekte boomgaarden, tuinen en weiden; dit buitenverblijf zal voor een deel voor de meisjes uit het Vincentius- gesticht worden ingericht, terwijl eene nieuwe school zal worden gebouwd. Da Zusters de la Misericorde zullen ook in huize Severen zich belasten met de ver pleging der meisjes; weldra zal het bui tenverblijf worden betrokken. Liberale geloofsvrijheid. Uit Goor schrijft men aan het socia listische, te Arnhem verschijnende blad „De Arbeid" Naar wij met zekerheid vernemen, is door het schoolhoofd Folpmers dia ook voorzitter is der liberale propaganda- club aan de sollicitanten voor de be trekking van onderwijzer gevraagd, of zij ook Roomsch waren, want als zij dat waren, kon hij ze aan de zgn, neutrale schooli niet gebruiken. Eigen aardig in welke bochten die liberald heeren zich kunnen buigen. Een jaar ge leden schreef Folpmers liberale strooi biljetten om de hulp der Katholieken in te roepen tegen de soc.-dem. En nu altaar gegeven", voegde hij erbij, „en de balustrade van het koor, en het beeld van de H. Maagd." „Hij is dus heel edelmoedig geweest", zei Meg, bewonderend. „Buitengewoon edelmoedig." „En rijk?" „Verscheiden malen millionair." „Hij heeft dus wel op grooten voet moeten leven?" ging Meg, die belang in hertog Jean begon te stellen, vragend voort. „O, op den voet van een prins. Hij had equipages voor de jacht en andere een stoeterij van renpaarden, en gaf schitterende feesten. In zijn tijd waren op het kasteel altijd gasten." De oogen van Meg glansden van beu. wondering. „Had hij een voornaam uiterlijk vroeg zij verder. „Zeer voornaam." „En had hij veel verstand?" „Hij bezat den meest verheven geest Letteren, wetenschappen, kunst, alles had hij doorgrond. Hij wist alles, wist zelfs te veel." „Hoe kan men te veel weten riep ik verbaasd uit. üVordt jtgyg&B&K

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1