Uit Stad en Omgeving. jaar op Haar verjaardag de gebruik :lijke receptie ie houden en dientengevolge zal ook de galamaaltijd achterwege blijven. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Woens dag het noenmaal gebruikt op het kasteel van graaf R. J. M. M. A. de Geloes, te Eysden, kamerheer jn buitengewonen dienst van H- M. de Koningin. Tot de andere gasten behoorde ook jhr. mr. G. L. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg. Na het bezoek deed graaf de Geloes den Prins uitgeleide tot de Belgische grens. Te Spa heeft het college van burge meester en schepenen Z. K. H. begroet. De burgemeester, baron de Crawhez, had rozen gezonden, gebonden met linten in de Nederlandsche en Belgische kleuren. Woensdagavond werd ter eere van den Prins een concert gegeven. Gistermorgen is de Prins, die op zijn reis wordt vergezeld docr zijn adjudant jhr. van Suchtelen van de Haare en den opperhoutvester, den heer Tutein Nolthe- nius, van Spa naar het Hertogenwald vertrokken. Z. K. H. zou gisteren het mid dagmaal gebruiken bij den koning der Bel gen, op diens buitenverblijf Ciergnon, bij Rochefort. Zaterdag zal, zoo meldt de L. K., Z. K. H. Prins Hendrik het noenmaal gebrui ken op huize Kruisdonk, nabij Rothem- Meerssen, het buitenverblijf van den mi nister van waterstaat, mr. L. Regout. Men seint uit Brussel aan de N. R. Ct. De bladen mgelden,- dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden op het kasteel Ciergnon is aangekomen. Hij bracht den avond door in gezelschap van den Ko ning en de Koningin van België. Een protest. Het hoofd van de R. K. Jongensschool op den Nieuwen Langendijk te Delft, heeft, naar men aan de Residentiebode meldt, aan de commissie van toezicht op hetlager onderwijs aldaar een 'brier gezon den, waarin hij ten sterkste protesteert tegen een der commissieleden, den hoer Beekman, die ouders van kinderen zou hebben aangeraden, huri zoon van de Roomsche school af te nemen, omdat ze daar niet ver genoeg zouden komen. Invaliditeits- en ouderdom- verzekering. Omtrent het behandelde in de commis sievan voorbereiding voor de invaliditeits verzekering, verneemt Het Volk nog het volgende Zooals men weet is bij de berekening van de door premies op te brengen(benoo- digde kapitalen voor de dekking van het invaliditeits- en ouderdomspensioen, e en rentevoet van drie procent aangenomen. Reeds op 11 Maart zond de Commissie van Voorbereiding aan den Minister haar verslag omtrent de punten van overleg, dat zij met de regeering omtrent de alge- meene beginselen wenschte te houden, .waaronder ook voorkwam het verzoek om een nieuwe berekening van premies en uit- keeringen op den grondslag van een rente voet van 31/2 of 4 pet. De minister ant woordde daarop, dat daarvoor omvangrij ke nieuwe becijferingen zouden moeten worden verricht, waarmede een zeer ge- ruimen tijd zou zijH gemoeid enliet ge makshalve na, de berekeningen aan den wiskundigen adviseur op te dragen. In de vergadering van Woensdagmid dag is de minister daarover door verschil lende niet-rechtsche leden zeer hard ge vallen. De minister js nu voor den krachtigen aandrang in zoover bezweken, dat hij, na met zijn ambtgenoot van financiën ie heb ben overlegd, of het veilig geacht kan wor den een rentevoet van 33/2 pH. aan te nemen, de nieuwe berekening aan zijn wiskundigen adviseur zal opdragen. Daar bij is intusschen de vrees lang niet 'denk beeldig, dat de uitslag van het ministeri eel overleg afgaande de veiligheid in groote mate zal worden beheerscht door de vraag of de wiskundige adviseur even tueel zijn nieuwe berekeningen nog zoo tijdig zal kunnen verrichten, dat de open bare behandeling toch nog in October zal kunnen plaats hebben. Intusschen is van dezelfde zijde, die ook reeds bij de Ziektewet zich bij amen dement deed kennen, het voornemen aan gekondigd, naarmate de loonen geringer worden, het werkgeversaandeel boven de helft te doen stijgen, een soort belasting- straf op het betalen van lage loonen. Doch de minister heeft zich krachtig verzet te gen zoo'n regeling, die tengevolge zou hebben, dat ongeveer alle werkgevers te plattelandeonder die strafbepaling zouden vallen, en van andere zijde is niet minder krachtig betoogd, dat de laagste loonen veelal worden betaald in de ondernemin gen, waarin de minste winst wordt be haald, zoodat het niet aangaat al die kleine werkgevers met een sterk verhoog de premie te belasten. Watbetreft de eenmaal verworven rech ten van hen, die ophouden werklieden te zjjn in den zin der wet, en Üie verklaren niet langer verplicht verzekerd te willen blijven, (omdat zij dan de volle premie alleen moeten betalen), zal getracht wor den het tegoed van deze gewezen verze kerden te doen overschrijven op hetkon- to van de vrije verzekering, welke tot stand kan komen en in stand blijft door de storting van. éénmaal f 1.50. Verder zal evenzeer worden onderzocht, of, uit een eventueel tegoed op de „vrije" ver zekering kan worden overgeschreven op de verplichte, om aldus In tijden van werk loosheid en loondaling op den ouden dag de verplichte premies aan te vullen."' KORTE KRONlEK. In de yorige raadsvergadering van Edam hadden de stemmen over de vraag of de kermis al dan niet zou worden ingekort, gestaakt. Gisteravond heeft de Raad besloten de kermis te handhaven zooals ze is. LEIDEN, 26 Juli. In de kerk van O. L. Vrouw Onb. Ontvangen (Hartebrug)werd hedenmor gen ter intentie van de leden en begun stigers der St. Aniiavereenigtng een H. Mis opgedragen door den Weleerw. Pa ter L. Kliiken, O.F.M., geestelijk advi seur der Mariavereeniging. Gisteren bij het feest der Aiina-Ver. werden aan de aanwezige ouders twee boekjes uitgereikt behelzende lessen over de gezondheidsleer en ouderswen- ken. Het plechtige opdrachtsfeest der R. K. Militairen vereeniging zal dit jaar plaats hebben op Zondag 11 Apgtustus. KATWIJKiAAN ZEE. De kustvisschers maakten besommingen van f 12.75 tot f 16.90. Prijzen der visch: kl. tong 10 a 15 ct., middelsoort 30 a 40 ct. per stuk; braad f3.60 a f3.75, keu f3.40, schar en krit f4.50 a f5 per maand. WARMOND. Gisteravond vergaderde in de Raadszaal de commissie tot viering van Koninginnedag. Besloten werd dat de feestelijkheden zullen plaats heb ben op Maar.dag 2 Sept. Over de ver schillende volksspelen, die alsdan zullen worden gehouden, zal worden gehandeld in de volgende vergadering. ZOETERMEER. Voor den gemeente raad (vacature-W. van Dorp Wzn.) zijn candidaat gesteld de heeren J! v. Staal- duynen (lib.) en Jac. Bos Mzn. (anti-rev.) GEWESTELIJK GEMENGD. Vertraging aanleg spoorwegen. Bij het aanleggen van den spoorbaan in den Nieuwkoopschen Polder wordt veel tegenspoed ondervonden. Het voortdurend zakken van den grond maakt dat het werk een slakkengang gaat, tot groot verdriet van allen, die zoo'vurig naar het in exploitatie brengen van de lijn verlangen. Bliksem ingeslagen te Bodegraven. Tijdens een hevig onweder te Bode graven sloeg gistermiddag de bliksem in het huis, bewoond door den melkver- kooper Brukfort aan de Markt, hetgeen in korten tijd in lichte laaie stond en totaal uitbrandde. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, terwijl assurantie de schade dekt. Door den bliksem getroffen. Gistermiddag half vier is de 21-ja rige L., te Rietveld, door den blik sem getroffen en onmiddellijk gedood. Kerknieuws. Tweede Ned. Mariacongres 15-18 Augustus 1912. In de vergaderingen van sectie II van dit congres zullen de volgende spre kers optreden 16 Augustus voormiddag. 1. Hyper- dulia verklaardis geen aanbidding. (Wat is Latria?) Maria heeft recht op een geheel eenige vereering. Spreker pastoor Van Noort, Amsterdam. 2. Ma ria, voorafgebeeld en voorspeld als Gods Moeder. Spreker dr. Van Roei, lee- raar aan het Atheneum Elsene Brussel. 3. Het goddelijk Moederschap in de Roomsche Liturgie (feesten, hymnen, ge beden). Spreker pater Cassianus Hentzen, Woerden. Namiddag. Maria als Gods Moeder vereerd: 1. In de eerste eeuwen der Kerk. Spreker pater dr. Cypr. Verbeek, Osch. 2. fn de Ooster- sche en ander Liturgieën, spreker pater Van Kasteren, Maastricht. 3. In de Mirakuieuze Madonna-beelden der Grieksch-Russsiche Kerk. Spreker pa ter dr. Eug. Driessen, Rome. 17 Augustus voormiddag. Maria als Gods Moeder vereerd: 1. In de wel sprekendheid. Spreker prof. Caaiinaex Mechelen. 2. In de dichtkunde. Spreker René de Clerc, Gent. 3. In de legenden. Spreker pater Ignatius Smeets Woer den. Namiddag. 1. Maria als Moeder Gods afgebeeld in de schilder- en beeld houwkunst. Spreker pater Bertholdus van der Pluym, Osch. 2. Idem, van de Renaissance tot op onze dagen. Spre ker dr. Knippenberg, Venlo. 3. Maria als Moeder Gods, in de toonkunst. Spreker N.N. In het St.-Franciscusgesticht te Drunen overleed Dinsdagmiddag kalm, maar plotseling de zeereerw. heer L. van Boeckel, rustend pastoor. In Atei van dit jaar heeft de overledene zijn 40-jarig priesterfeest gevierd, hij bereikte den ouderdom van 67 jaar. Zondag jl. werden in de kapel van het missiehuis te Scheut door Mgr. Ber- mijn 23 missionarissen, meest Belgen, tot priester gewijd. Onder de nieuwe priesters zijn drie Nederlanders, n.l. de Eerw. paters Michels uit Schijndel, Jans sen uit Stamprooy (Limb.) en Van Uden uit Boxtel, behoorende tot de congrega tie van Scheut. De Eerw. pater Van! Uden zal den 14en September naar de missie in den Belgischen Congjo (prov. Kassai) vertrekken. De Eerw. pater Van Erp uit Berchem, van dezelfde congrega- tie, vertrekt 15 September naar de Con- gomissie. Gemeenteraad van Lisse. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter jhr. Bönninghausen tot Herinchave, burgemeester. Aanwezig 8 leden. Afwezig de heeren Lefeber, Prins en Pijn acker. De Voorzitter opent de vergade ring De notulen worden gelezen cn on veranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt naar aanlei ding van het schrijven van de wed. Corts mede in de vorige vergadering besproken mede, dat het opdragen van de assuran tie van de Rijkstuinbouwwinterschool aan den heer Zaneveld volkomen cor rect is. Eerstens is het verzekeren van gemeentegebouwen taak van B. en W. Het aanvankelijk aanbod van mej. Corts was hooger dan dat van den heer Zane veld, zoodat laatstgenoemde de verze kering werd gegund. Spr. heeft dit ver geten, toen later een lager aanbod van mej. Corts inkwam. In verband hier mede verlaagde de heer Zaneveld, hoe wel niet strikt verplicht, zijn premie tot het bedrag van mej. Corts, omdat hij reeds bij schrijven van .April 1911 door zijn maatschappij was gemachtigd tot f 45 per mille de verzekering af te slui ten. De geheele zaak berust op een mis verstand. 1 Na enkele opmerkingen wordt van dit onderwerp afgestapt. Ingekomen zijn de volgende stukken Mededeeling dat de Rijksbijdrage over 1911 en de kosten van het herhalings- onderwijs is vastgesteld op f49.50. Dispositie van Ged. Staten ten ge leide van enkele raadsbesluiten van comptabelen aard. Voor kennisgeving aangenomen. Daarna zegt de Voorzitter, dat van den heer 1. Malta een request is inge komen Alvorens dit wordt voorgelezen vraagt de heer V e 1 d h u ij s e n v. Zan ten enkele inlichtingen over deze min der verkwikkelijke kwestie, waarop tus- schen wethouder v. Parijs eenerzijds wethouder R i g g e 1 en den V o o r z i t- t e r anderzijds een woordenwisseling ontstaat, dat deze zaak indertijd niet in het college van B. en W. ter sprake is gekomen en dat de Raad in deze alleen op advies van den gemeente-opzichter heeft gehandeld. Deze beweringen, ge uit door den wethouder v. Parijs, wor den door dep Voorzitter en wethou der Rig gel ten sterkste ontkend, waar bij eerstgenoemde zich beroept op de notulen van de betrokken raadsvergade- rnig. Daarna wordt het request voorgelezen, waarin de Gebr. Malta verzoeken de ver sperring voor den uitweg van hun perv- ceel aan de Kapelsteeg te laten weg nemen, zijnde deze versperring namens B. en W. op geheel onrechtmatige wij ze geplaatst. De Voorzitter zegt, dat B. en\V. hun plicht deden, toen zij opkwamen voor de rechten der gemeente, die met brutale hand werden geschonden. Spr. beroept zich hier over op de veroordee ling van de Gebr. Malta, door de Haar- lemsche rechtbank op het door B. en W. ingewonnen advies en op het ad vies van den inspecteur van de Volksge zondheid de heer de Graaf. Uit al de stukken blijkt, dat B. en W. volkomen correct handelden, toen de rechten der gemeente werden gevioleerd, zonder eenigen schijn van recht door eenigie onervaren jongelui. De heer v. Lijnden vraagt of de Gebr. Malta eigenaars van de KapeL- steeg zijn, gelijk zij beweren. De V o o r- zitter antwoordt, dat noch bij de instructie, noch voor de rechtbank te Haarlem Gebr. Malta eenig eigendoms bewijs konden overleggen. Wethouder v. Parijs stelt voor de Gebr. Malta de gevraagde vergunning te verleenen mits de schutting daar ter plaatse wordt verlaagd. Spr. acht geen enkel gemeen tebelang aanwezig om den heer Malta in zijn bedrijf te belemmeren. Hij heeft het recht op een poortje, als hij daarvoor inlaadt geeft dit nog meer last. De heer Veld hu ij ze 11 v Zanten bepleit de wenschelijkheid, om den heer Malta, die bij het geven van een uitweg grond zal moeten derven, daarvoor een vergoeding toe te kennen en om niet te eischen, dat deze grond gratis wordt afgestaan, zooals B. en W. dat willen. Aan Gulde- mond zijn indertijd bij de verbreeding van de Kapelsteeg ook groote bedragen uitgekeerd. Spr. vindt de versperring niet geheel billijk. De Voorzitter zegt dat de ge meente bereid is tot schikking. Maar B. en W. hebben de rechten der gemeen te te handhaven. De heer v. Graven vraagt waarom geen bouwverbod is ge legd bij de verbreeding der Kapelsteeg. De Voorzitter zegt, dat toen de noodzakelijkheid niet bleek. Gaat de Raad hiertoe echter over, dan zal ge tracht moeten worden evenals met de eigenaars aan den overkant tot overeen stemming omtrent afstand van grond te komen. De heer v. Graven wil een bouw verbod op deze perceelen leggen en met de eigenaren dan in minnelijke schikking treden. De Voorzitter merkt op dat op 't oogenblik alleen het maken van eén vuitweg ter sprake komt. Daar .Gebr. Malta zijn opgetreden op een wijze die spr. niet nader kwalificeert, kunnen B. en W. geen voorstel doen. De Raad staat echter vrij. Tegenover wethouder v. Parijs, houdt wethouder Riggel die niet persé gekant is om Gebr. Mal ta teeeiDoet te komen, vol dat een uit weg in de Kapelsteeg gevaar voor het verkeer oplevert. De heer V e 1 d h u ij- zen v. Zanten wil de Kapelsteegver- breeden en de eigenaren aan de zijde Mal ta per vierk. Meter eenzelfde vergoeding uit betalen, als aan Guldemond is toegekend. Overigens betwijfelt spr. of de gemeente bevoegd is het verlagen der schutting voor te schrijven. Weth. Rggel vii ïdt het niet geheel juist, van zijn collega van Parijs, dat deze een voorstel deed. De heer v. Graven wijzigt zijn voor stel aldus, dat op de perceelen aan den kant van Gebr. Malta ter breedte van 3 M. een bouwverbod wordt gelegd, alsmede op den grond van bakker de Jong. Spr. wil daarna afwachten of Mal ta tot minnelijke schikking bereid is. ■Wethouder v. P a r ij s meent, dat Mal ta dit niet zal doen. Hij zal op z'n ach terste beenen gaan staan. De heer van Lijnden meent, dat de panden van Gebr. Malta vooruitgaan door het geven van een uitweg. Zij ver langen alles van de gemeente en willen van niets afstand doen. Na verder debat, waarbij wordt aan gedrongen op overname van den grond, wordt besloten aan Gebr. Malta den ge- vraagden uitweg toe te staan, mits de schutting wordt verlaagd of vervangen door een ijzeren hek en de in rij gemaakt wordt aan het noordelijk einde vaji de hooge schering, terwijl op de perceelen, in het bovengenoemde voorstel-van Gra ven genoemd, een bouwverbod zal wor den gelegd. In verband met dit bouw verbod zal event, later met belangheb benden over een billijke vergoeding voor den af te stanen grond worden onder handeld. Dit bouwverbod heeft ten doel te komen tot een breedte van 9 M. van de Kapelsteeg. Beide besluiten werden met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt vervolgens een en ander mede over de onderhandelingen tusschen B. en W. en het Rijk gevoerd aangaande steun van het Rijk voor de verbreeding van den Heerenweg voor de Ned. Herv. kerk, welke grond door de gemeente is aangekocht. De condities, door het Rijk gesteld, zijn van dien aard, dat de gemeente er niet op kan ingaan. Het Rijk verlangt b.v. een breedte van den Rijksstraatweg in 'tdorp van 6M., waardoor de gemeente de vrije beschik king over het Plein verliest, hetgeen bij publieke vermakelijkheden als de kermis inconvenienten oplevert. Spr., hoewel geen kermis-voorstan.der, wenscht toch, nu een kermis bestaat, net terrein daar voor te behouden.' De gem.-opzichter Suikerland, wiens advies wordt overge legd, becijfert, dat tegenover een uitgave door het Rijk ad f300 staat een onkosten voor de gemeente ad f 1100 plus het ver lies van verschillende steenen. Uit de briefwisseling blijkt, dat de ge meentegrond wilde afstaan, om den Rijks straatweg tot 4,50 M. te verbreeden. Uit den Raad gaan stemmen op om de ingrijpende concessies, door het Rijk verlangd, niet toe te staan. Van de onhandelbaarheid van het Rijk geeft de Voorzitter nog een staaltje, dat het Rijk weigert toestemming te geven tot het plaatsen van palen tegen den berm van den straatweg, om jle vvoonwagenplaag tegen te gaan. - Besloten wordt deze zaak aan te hou den en ondertusschen het zand te laten weghalen. Verschillende personen laten dit zand graag kosteloos weghalen. Goedgekeurd worden een crediet van f50 voor de kosten van een verplaats baar schoolbord, en het kohier school geld, opgemaakt ten bedrage van f 152.40. Op de voordrachten voor de benoeming van twee leden van het college van zet ters worden, naast de aftredende leden, de heeren A. Molenaar en G. van den Veld, geplaatst de heeren H. Marseille en C. Langeveld. De benoeming geschiedt door den Commissaris der Koningin. Aangeboden wordt de gemeente-reke ning over 1911, sluitend in gewone ont vangsten f 50.512.581/2, gewone uitgaven f 46.862.501/2, batig saldo f3650.58; bui tengewone ontvangsten f34.070.87, bui tengewone uitgaven f 33.204.61batig saldo f 866,26 totale ontvangsten f 84.583.751/2, totale uitgaven f 80.067.111/2, batig saldo f4516.64, alsmede de reke ning over 1911 van het Burgerlijk Arm bestuur, sluitend in ontvangsten op f 215P.40, in uitgaven f431.84, batig sa'do f 1726.56. Zij worden gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren v. d. Veld, v. d. Meij en v. Graven. De heer VeldhuijzenvanZanten dringt aan een rooster op te maken van de raadsleden, belast met het nazien der rekening, hetgeen de Voorzitter toe zegt. Benoemd wordt tot klokkenluider de heer C. v. d. Wilk en tot lid der Gas- commissie, wegens het bedanken voor een benoeming door den heer van Lijnden, de heer Tromp. Het bedrag der aan te gane geldlee- ning wordt Vastgesteld op hoogstens f14.000 ten behoeve van den aankoop van grond aan den Heerenweg ad f3300, uit breiding gasfabriek ad f8500, Rijkstuin bouwschool f1400 en brandspuit f800. Deze leening zal worden aangegaan bij de Maatschappij van Gemeentecrediet tegen een rentekoers ad 41/4 pCt., aflos baar met f500 'sjaars, beginnende 1914. Hiermede is de agenda afgehandeld en wil de Voorzitter de vergadering schorsen tot hedenmiddag om het ko hier hoofd. omslag te behandelen. Van de 8 leden kunnen er echter 3 niet pre sent zijn, zoodat de vergadering wegens onvoltalligheid niet kan doorgaan. De vergadering wordt daarom verdaagd tot Dinsdagmórgen 10 uur. Gemeenteraad van Nieuwkoop Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer H. B. Onderwater, burgemeester. Aanwezig 6 leden. Afwezig de heer B. Kemp, wethouder. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen zijn Missives van Ged. Staten ten geleide der goedgekeurde raadsbesluiten der vo rige vergadering. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. In kas bevond zich f 1821.201/O, terwijl boeken en kas in orde waren. Eenige reclames hoofd. omslag.Worden gesteld in handen van de daartoe inge stelde commissie ter onderzoek. Gemeenterekening dienst 1911. Deze ligt ter visie. Een commissie wordt be noemd, bestaande uit de heeren Augus- tinus, Mourits en v. d. Weijden, om de rekening te onderzoeken. Deze sluit met een batig slot van f 1308.451/2- De ont vangsten bedroegen f 18.010.64, de uit gaven f I6.702.I8V2. Op de voordracht voor het college van zetters (aftredend de heeren A. v. Leeu wen en J. Bodegraven) worden geplaatst de heeren A. v. Leeuwen, P. Pietersen, J. v. d. Knijff en Mourits. Besloten wordt te trachten eenig land wedqrom aan de oude huurders te ver huren. Met het oog op het algemeen be lang, besluit de raad na eenige discus sie, dat de gemeente de f250 zal be talen, welke noodig zijn voor de publie ke telefooncel, daar hoogst waarschijn lijk de meeste personen welke indertijd voor een bepaald bedrag voor dit doel geteekend hebben, in gebreke blijven of zullen blijven te betalen, terwijl de kos ten van vervolging nog hooger zullen zijn dan het te vorderen bedrag. Het bevolkingsregister zal voortaan in kaartvorm worden aangelegd en niet in registervorm, daar dit in prijs voordeeli- ger uitkomt. Bij de rondvraag wordt medegedeeld dat met de verbouwing van het raadhuis zoo spoedig mogelijk begonnen zal wor den. De heer Groenend ij k klaagt over de groote hoeveelheid woonwagens, die hier bij gelegenheid van de kermis ge arriveerd zijn. Er komen telkens meer. 't Is, zooals bekend, lastig volkje, de paar den grazen overal zonder vergunning of indien met vergunning, dan betalen ze toch niet, zooals eerst de afspraak luid de. De Voorzitter merkt op dat er toch niet veel aan te doen is, zoolang er geen rijkswet is. De vergadering wordt daarop geslo ten. Land- en Tuinbouw. Stand der landbouwgewassen. Het hieronder volgend overzicht van den stand der landbouwgewassen is, on der medewerking van de Rijkslandbouw- leeraren, samengesteld naar gegevens,, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw. Sedert het verschijnen van het oogst- overzicht van 15 Juni is de stand der meeste gewassen belangrijk verbeterd. Na de droogte in Mei hebben de re genbuien in Juni en de daarop volgen de warmte en droogte in Juli zeer gun stig gewerkt. j Het groeizame weer in Juni en Ju 1 li is in de eerste plaats aan den grasgroe» ten goede gekomen. Er is overal voed sel in overvloed en er is veel hooi ge wonnen. De granen beloven een goek den oogst, behalve de laat gezaaide ha ver, die in sterke mate door de larve van de fritvlieg beschadigld is. Ook de. peulvruchten staan er goed voor. Sui kerbieten en aardappelen zijn ongelijk matig opgekomen, maar ontwikkelden zich thans zeer voordeelig. Ook" het vlas heeft zich over het geheel zeer goed ontwikkeld. In Overijsel (Staphorst en Vriezen- veen), Utrecht, Noordholland (Water land) en Zuid-Holland (Alblasserwaard) Vijfheerenlanden, Krimpenerwaard, Land van Gouda en Woerden), doen de mui zen nog veel schade, vooral in 't gras land. Tarwe. In Zeeland staat de tarwei over het geheel iets te dun. Ook in Friesland treft men nog vele holle perceelen aan. In Groningen heeft het gewas zich zeer goed ontwikkeld* De stand is overal goed of zeer goedU Rogge. De rogge belooft een zeer bevredigenden oogst, hoewel het gras tengevolge van de groote hitte van de laatste dagen op de lichte gronden wel' wat vlug gerijpt is. Wintergerst. In Groningen heeft zich de gerst flink ontwikkeld. Daar entegen is het gewas in Zeeland zeietf ongelijk. Elders is de stand overal goed". Het snijden der gerst is reeds begin nen. 1 Zomergerst. De stand is overal goed. I Haver. De stand van de haver, loopt zeer uiteen. Op de klei in Gronin'-i gen, Friesland en Noord-Hollan<I staal! een prachtig gewas te velde. .Ook qj# de dalgronden en qp het zand in de 41 noordelijke provinciën laat de haver gicJ<

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2