24 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 848. S)c £cictaehc Somomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering «n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Juii 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Verschrikkelijk! Lr is te Amsterdam iets verschrikkelijks gebeurd. Verbeeld udaar heeft het hoofd jeener school, gelukkig eener openbare school, verleden jaar gedurende de va- cantie als lid der „Commissie tot 'het organiseeren van meerdaagsche vacantie- jeizen voor schoolkinderen" een vier tal leerlingen zijner hoogste klas gratis uitbesteed bij een boer in de Beemster, die de jongens ter vergoeding van kost en inwoning liet werken op het veld, terwijl het eene meisje dat er bij was, 'de boerin hielp in het huishouden en |het jeten naar het land bracht. Eén van de jongens keerde na een paar dagen terug omdat hij naar zijn moeder verlangde, maar de anderen bleven geheel de vacan- tie uit'. Een der jongens bleef zelfs vier iweken in plaats van drie, omdat hij zoo pleizierig vond. De knapen werkten yan 's morgens 5 tot 's avonds 6 met vol doende rusttijden en mochten om de beurt met den boer meerijden naar de markt te Puimerend, wat ze al bijzonder graag de den. 't Is bar, nietwaar? He t Volk heeft dan nu ook waarlijk niet te vroeg met zijn gewone beleefdheid gevraagd, of „aldus kinderen "der openbare school door fret schoolhoofd geronseld mogen worden als uitbuitingsobjecten voor den boer." 't Is of het brave blad bezig is over den vrijgesproken abbé Santol, dien het ook zoo gaarne „kinderronselaar" noem de. 1 Bedoeld schoolhoofd, vreesachtiger dan deze geestelijke, heeft er onmiddellijk het bijltje bij neergelegd. Hij had kunnen be proeven voor den vervolge de werktijden te bekorten want die waren heuschwel wat lang maar neen, hij deelde (mede: „Nu er aanmerking op gemaakt wordt, heb ik, die niets anders bedoelde dan het welzijn der kinderen, mij onmiddellijk aan de zaak onttrokken." Dat gelooven we graag, meneer, dat u niets anders bedoelde dan het welzijn der [kinderen, maar het is veel beter, dat Wie leerlingen rondboemelen door Amsterdam en daar stof happen, dan dat ze werken inde vrije natuur; 't is veel beteridat ze ?s avonds moe zijn van het ravotten dan van 't arbeiden 't is veel beter dat ze gedui ende weken omgang kunnen hebben met het straatgepeupel dan dat ze in »een naar ziel en lichaam gezonde omgeving verkeeren Zoo'n „schoolhoofd-kinderronselaar" ?t Is gewoonweg verschrikkelijk ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren repten wij van de voorwaar den gesteld door Tewfik pasja voor het aannemen van het grootvizieraat. Omtrent die voorwaarden is men het niet eens jkunnen worden en, zooals men weet, is de Turksche crisis opgelost door de benoeming van Moech- :tan pasja tot grootvizier. behalve de gisteren reeds door ons ver melde voorwaarden had Tewfik, volgens Wen Ikdam, nog de volgende eischen ge steld: ongeldig verklaring van de onwet tige verkiezingen; nieuwe verkiezingen, jwaar het noodig is; opheffing van den Staat van beleg; amnestie en opheffing yan sommige voorloopige wetten. Naar .verluidt zou het kabinet-Moechtar de 'laatste drie maatregelen treffen. De Neue Freie Presse verneemt uit Konstantinopel, dat alle Kamerleden, ge kozen op het program van het Comité, hun mandaat hebben neergelegd. De ministerraad "heeft besloten den staat van beleg morgen op te heffen en [terstond naar Albanië een commissie te Zanden. De ministerraad behoudt zich voor om ieerlang de ingewikkelde kwestie van de la^gcmeene amnestie te bestudeeren. In de laatste dagen is de toestand in Albanië zeer veel ernstiger geworden. Van de [gebeurtenissen der jongste dagen geeft ide„Voss. Ztg." de volgende voorstelling: i Den 15den Juli kondigden de Albanee- Sclie aanvoerdes en hoofden in een plaats je ten westen van Djakowa de autonomie Van Albanië aan. Hierop begaven zij zich naar Djakowa. Den 18den Juli, op den zelfden dag, waarop in Konstantinopel aan den Slutan het ultimatum van de offi cieren bekend gemaakt werd, zonden zij ook aan den Sultan een dringend telegram met hun eischen. Toen zij eenigén tijd ver geefs op antwoord gewacht hadden, na men zij het telegraafkantoor in bezit en stelden zij zich zelf in verbinding met idem Sultan. Zij kregen nu ten antwoord, dat de Sultan hun tot rust en geduld vermaande. Het gevolg was, dat de wildste elementen het regeeringsgebouw bestormden en de kaimakan wegjoegen en een voorloopige r^geering instelden. Tot hoofd van de re geering werd Risa bei benoemd. Derge lijke voorvallen kwamen ook voor in Gi- lan, Woetsjitern, Sjenitsa, Nahowetsi. Ook in het wilajet Skoetari werden de regee- ringspersonen weggejaagd en werd een voorloopig bestuur benoemd. In alle ste den legden de Turksche civiele ambtena ren hun post neer. De militaire comman danten namen tegenover dit alles een pas sieve houding aan. Men kan nu zeggen, dat Noord- en Middel-Albanië volkomen in de handen van de oproerlingen zijn. Uit alle steden komen regeeringsamb- tenaren in het kamp van de opstandelin gen en vragen den aanvoerders om ver giffenis, daar zij tot nu toe slechts ged won gen de bevelen van de Jong-Turken heb ben uitgevoerd. Deze „berouwhebben- den" wordéti naar hun post teruggezon den. Of zij in hun betrekking mogen blij ven, zoo wordt hun gezegd, dat zal een onafhankelijke en rechtvaardige centrale regeering uitmaken. Daarvan kunnen zij echter zeker zijn, dat zij in Albanië geen aanstelling meer kunnen krijgen. De rede van Churchill over de Engelsche oorlogsvloot vindt in geen enkel hoofdblad van "Enge land een gunstig onthaal. Unionistische bladen als de Daily Mail beschouwen de rede als een onbevredi gend vergelijk, dat geboren is uit ministe- rieele verdeeldheden. Churchill doet wél veel beloften, maar geeft geen vast pro gram aan, wat de mannen van de daad teleur stelt. De Middellandsche zee-vloot zal wel uitgebreid worden, maar ten koste van de Noordzee-vloot. De Times vindt in Churchill's redevoe ring alleen de mededeeling bevredigend, dat de betere bezoldiging van het vloot- personeel nu definitief is toegezegd en vooral, dat Canada krachtig zal medewer ken aan de verdediging des rijks, waar op door den minister en door de aanwe zigheid van Borden, den eersten-minister van Canada nadruk te gelegd. Deze moet beseffen hoezeer zijn bezoek aan Enge land onder de gegeven omstandigheden er toe zal bijdragen om het aanzien en de macht van Engeland in de oogen ider we reld te verhoogen. Ook verschillende Duitsche bladen zijn ontstemd over de woorden van den En- gelschen minister. De „Deutsche Tagesz." constateert alleen dat Duitschland voer Engeland nog steeds als „De vijand" geldt en de Germania merkt schamper op „De onzinnige wedijver in het bouwen van schepen vindt dus nog onder de iEn- gelsche volksvertegenwoordigers mede plichtigen, die gaarne credieten toestaan, niet uit liefde tot den vrede en (de veilig heid, zooals Balfour meent, m'aar uit een eerzuchtig streven naar de wereldheer schappij." De Berliner Morgenpost schrijft: De nieuwe toerustingen van Engeland zijn het antwoord op de nieuwe vlootwet. En geland staat het vrij om te doen twat het wil. maar deze nieuwe toerustingen zijn te betreuren, daar zij een toenadering tus- schen Engeland en Duitschland bemoeilij ken en meer en meer den druk op den armen belastingbetaler verzwaren. De Nationaal Zeitung is door de rede voering eenigszins onaangenaam getrof fen, zelfs al ziet zij in, dat ssij voortspruit uit een behoefte aan populariteit van het Engelsche Kabinet, en zij vindt zelfs, dat deze gevoelens niet verdwijnen, al neemt men aan, dat de vlootversterking van Duitschland slechts een voorwendsel is, om de veel grootere ongerustheid over de Panamakanaalkwestie te verbergen. De Taglische Rundschau daarentegen zegt: „In zeker opzicht is misschien verras send, dat de opgegeven getallen over de Duitsche vloot, afgezien wat de cijfers over de bemanning betreffen, in hoofd zaak juist zijn. Deze volstrekte eerlijkheid doet sympa,thieJs aan en js meer geschikt om de gewenschte overeenstemming te bevorderen dan de hoogst overbodige scherpheden en rhetorische wendingen, die men in de rede van Balfour (vindt." Het blad eindigt: „Wij hebben niets te gen de rede. Zij is zoo openhartig ials wij slechts wenschen kunnen, zonder in eenig opzicht uitdagend te zijn. Ook de „Voss. Zeitung" is er niet zeer door getroffen. Het zegt o.a. dat de ver sterking van de Engelsche strijdmacht te genover Duitschland noodig was, moeten wij ontkennen, maar ten slotte moet iede re natie zelf beslissen wat zij nuttig ien noodig acht. Verder spreekt het blad den wensch uit, dat het Engelsche volk steeds meer doordrongen wordt van de vredelie vende bedoelingeh van de Duitsche po litiek. Overigens had men een grooteren mond in de Duitsche pers verwacht. GEMENGD. De koning en de koningin van iZwe- den zijn gistermiddag in de F i n s c h e Sc he re n aan boord van het keizerlijke Russische jacht Stjandert gekomen. DeKoningendeKoningin van België zullen den 14den Augustus een plechtigen intocht in Antwerpe n hou den. Een Engelsch oorlogsschip zal, vol gens de Belgische bladen, in de haven komen, om het vorstelijk paar namens de Engelsche regeering te begroeten. In November, zoo meldt het „Hbl. van Antwerpen", zal de regeering een wetsontwerp indienen, houdende ver meerdering van het getal ge meen ter aa ds led en lin al de ge meenten, waar het getal raadsleden niet meer in verhouding is met het rijfer ider bevolking. Men gelooft dat de aanvullende verkiezingen zullen kunnen plaats heb ben in het begin van het volgend jaar. In de Westminster Gazette vinden wij een stati stick van hetgeen de staking, die nu reeds 9 weken duurt, heeftgekost. Aan werkdagen gingen vetleren 4.960000; aan loonen 1.4.31000 pd. st. Uit de stakingskassen werd tot'nu toe in 't geheel betaald 240.000 pd. st, terwijl tot steun der stakers en hun gezin nen werd bijeengebracht ongeveer 50.000 pd st.. De schade door het Londensche haven bedrijf geleden wordt in deze statistiek niet opgegeven In h.et. Lagerhuis stelde echter gisteren de afgevaardigde Chiozza Money vast, dat de heruitvoer in "de Lon densche haven alleen de vorige maand met 3 mlilioen pond st. was verminderd. In verband met de aanstaande p r e- s id en ts verki e zi ng in de Veree- nigdeStatenis het wel interessant te vernemen, welke hboge sommen door de partijgenooten van de candidaten worden uitgegeven. Senator Scott uit West-Vir- ginië verklaarde, dat hij in de kiescampag ne van 1904 30.000 a 40.000 dollars voor Roosevelt gefourneerd had. Mr. George Perkins, vroeger deelgenoot van de firma Morgan, had 15.000 dollars in het verkie zingsfonds gestort. En deze sommen wer den nog uitsluitend gebruikt om West- Virginië te bewerken. In Portorico hebben zich twee nieuwe gevallen van builenpest voor gedaan. Te New-York zijn weer drie mannen in verband met den moord op Rose n - thal in hechtenis genomen. Het is ge bleken, dat de gehuurde sluipmoordenaars voortreffelijke scherpschutters waren, die zich bovendien nog vooraf geoefend had den in het schieten. De politie te Maagdenburg zocht sedert «enigen tijd een wielrijder, die in het geheel 17 vrouwen en meis- j e s met een mes g es tok e n had. Gis teren is hij na een nieuwen aanslag ge pakt. Het is een rangeerder van 27 jaar, een getrouwd man met drie kinderen. TeOstende is in een hotel aan de prinses van Turn u, Taxis ter waarde van 400.000 francs aan juweelen ont stolen. Bij een brand in een celluloid- fabriek in Moorlane (Londen) zijn twaalf meisjes gedood. Vijf zijn er naar Tiet gasthuis gebracht. Volgens een ambtelijke opgaaf echter zijn bij den brand 28 personen gedood en 6 gewonden. Van 4 daarvan is de toe stand hopeloos. Koninklijke besluiten. Bij kot!* besluit is benoemd tot nota ris te Utrecht, mr. Th. Snellen, candi- daat-notaris aldaar is benoemd tot adjunct-commies bij den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten mr. C. G. van Eek, te 's-Gra- venhage zijn H. J. de Vries, te HelleMoetsluis en J. C. Groenendijk, te IJmuiden, be noemd tot opzichter van den Rijkswa terstaat 4e kl. is aan mr. H. C. J. Groot, commies bij het departement van Justitie eervol ontslag verleend als adjunct-secretaris der Staatscommissie tot voorbereiding! voor de herziening van het wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en benoemd tot adjunct-secretaresse mejuffr. mr. L. C. Polano, commies bij het departement van Justitie; zijn benoemd tot 2e-luit.le. bij het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indië de cadetten R. T. Overakker, A. L. Gortmans, A. den Hertog, W. F. Bis- schoff, W. J. Weemhoff, L. J. P. A. Vorst, S. Tulp, M. H. Q. Nolthenius de Man, W. J. de Veer, G. J. Kerlen, Dl J. W. H.a|gemann, W. H. Sonius, H. Poulus en A. J. Hillen 2e. bij het wa pen der caval. van het leger in Ned.- Indiëë de cadetten H. J. A. Kamps en H. C. Hekker; 3e. bij het wapen der art. van het leger in Ned.-Indië de ca detten K. de Vries, J. Vogelesang, H. Sluyter, J. T. Hallegraeff, D. van Driest en P. G. H. van der Horst, en 4e. bij het wapen der genie van het legier in Ned.-Indië, de cadetten G. van Ga len Last, H. J. J. Schneider, F. F. Blok, ,H. F. Visman, F. Bronsing en W. H. Elsman zijn benoemd tot 2e-luit.a. bii het wapen der inf., de cadetten G. A. Mallirick- rodt, J. A. Timmerman, D. J. Ravelh\ A. R. C. Bijvoet, M. L. J. Hofstee, W. G. Zwolle, C. Reijnierse, C. F. J. Boers, A. J.v. Eek, C. van der Nagel, L. A. Hansma, A. M. de Torbal, W. F. Breman, J. P. van Oosten en D. Hooftb. bij het wa pen der cavalerie de cadetten J. Da niels, jhr. A. van der Goes, jhr. Y. D„ C. Quarles van Ufford, J. E. Feenstra en W. C. M. Schmidtc. bij het wapen der artillerie de cadetten J. S. Mulder, J. Govers, J. F. Grosjean, H. Dooyewaard, H. A. J. G. Kaasjager, D. v. d. Berg, J. Sanders, L. B. Zon, J. v. d. Meulen, jhr. G. M. M. Alting von Geusau, jhr. W. G. L. van Sp eng Ier, J. R. de Wijs, R. W. Dahmen von Buchholz, N. J. H. M. van Middendorp, W. W. B. Halbertsma, P. T. J. Huberts, R. G. Nieuwenhuys, J. C. T. Motké, J. van der Singel, C. J. Schouten, J. A. Battaerd, J. Burger, D. W. P. Gielen, J. G. Boodt, J. F. Schul- tink, W. F. Meijer, L. Ezerman en A. L. T. J. Vogelsangd. bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, de cadetten G. C. Kools, G. Heshuysen, W. A. Gravelaar en J. Zwarten bij het reg. genietroepen, de cadetten A. E. Roest van Limburg en G. M. Claus is benoemd tot curator der gemeen telijke universiteit te Amsterdam dr. C. C. Delprat aldaar is bij het Departement van Binnen- landsche Zaken bevorderd tot commies jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, thans ad junct-commies is benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij: het Rijksarchief te Utrecht mr. A. le Cosquino de Bussy, thans volontair bij genoemd archief. Troependefilé. Gistermorgen heeft de eerste afdde- ling van het 4e regiment veldartillerie uit 's Hertogenbosch, op weg naar de legerplaats bij Oldenbroek, voor H. M. de Koningin gedefileerd. De troep, onder commando van majoor J. A. de Bruijn, bestond uti 40 manschappen, 32 onder officieren en 16 officieren. Om half 11 ongeveer werd de troep halverwege de Loolaan tegemoet gereden door een or donnansofficier van de Koningin. Onder wijl begaf zich de Koningin met de Prinses in een open rijtuig naar den in gang van het cour, te voet gevolgd door den Prins en klein gevolg. Toen de troep voorbij trok, sloeg de Prinses, staande in het rijtuig, de beweging van de militairen gade. Na afloop van het défilé begaven de Koningin en de Prin ses zich naar de manége, waar de man schappen werden onthaald, terwijl den officieren ververschingen werden aange boden. De echtscheidings-procedure. Naar de „Msb." verneemt, is de in diening' vau een wetsontwerp, vervan gende het ingetrokken ontwerp-Nelisseh in zake de echtscheiding, elk oogenblik te verwachten. De invaliditeitsverzekering. Naar het „Volk" verneemt, heeft mi nister Talma in de gisteren gehouden vergadering der Commissie van Voorbe reiding zich absoluut tegen vrijstelling der laagste loonen verklaard en gezegd, vpor een andere regeling die hetzelfde doel beoogt, geen praktische oplossing te weten. Ook voor het overige is door hem geen enkele concessie van eenige betee- kenis gedaan. Wisselrecht-conferentie. Gisteravond is de Internationale Con ferentie voor de eenvormigheid van het wisselrecht, die van 15 Juni j.l. af te 's-Gravenhage in de Grafelijke Zalen bij eenkwam, gesloten, na onderteekeningl van de Conventie ter bekrachtiging van de in 80 artikelen vervatte algemeenei wisselwet. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat de Staten, wier wetgeving op het wisselzegel nog van invloed is op de rechten uit den wissel voortvloeiende, zich verbonden hebben de hiertoe strek kende bepalingen af te schaffen. De Conventie is geteekend door del volgende 20 landenDuitschland, Oos tenrijk, Hongarije, België, Brazilië, Bul garije, Chili, Denemarken, Frankrijk, Luxemburg, Mexico, Montenegro, Noor wegen, Nicaragua, Paraguay, Nederland, Rusland, Zweden, Zwitserland, Turkije. Italië en verschillende andere landen beloofden spoedig te zullen teekenen. De gelegenheid tot onderteekening blijft nog gedurende een jaar oj>en. Alvorens de Conferentie te sluiten heeft de voorzitter, Minister van Staat mr. T. M. C. Asser, een sluitingsrede gehouden, waarin hij de bijzondere be- teekenis der eenheid van de wisselwet geving schetste en er op wees, hoe der gelijke bijeenkomsten van zoovele in vloedrijke mannen uit verschillende we- relddeelen bijdroegen tot handhaving van den internationalen vrede. De heer Carlin, gezant van Zwitser land, deken van het corps diplomatique afgevaardigde ter Conferentie, heeft die rede beantwoord en bracht hulde aan den president, mr. Asser, waarbij spr. deed uitkomen dat de gewichtige uitkom sten, waartoe de Conferentie is gekomen, voornamelijk te danken waren aan de leiding van den eminenten voorzitter. Van alle zijdeif werd voorts in deze sluitingszitting dank en hulde gebracht aan het secretariaat der Conferentie en aan de Landsdrukkerij voor den betoon den grooten ijver en nauwgezetheid. Bestrijding der onzedelijkheid. In den gemeenteraad van Schiedam is gistermiddagin behandeling gekomen het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening ter handhaving van de open bare orde en veiligheid en op de straat- politie, met betrekking tot het zitten en liggen op wegen en dijken en hun glooi ingen, bermen en onderkant. De heer De Jong vroeg enkele feiten op grond waarvan die wijziging noodig was, waarna de voorzitter de openbare vergadering schorste om die mededeelin gen in geheime zitting te doen. Toen eindelijk na een besloten zitting van een uur de openbare zitting weer werd heropend, werd het voorstel ander maal aan de orde gesteld. I In dikwijls scherpe bewoordingen kwa men enkele leden voor hun gevoelen uit; het bleek dat het rechts tegen links 'ging. Amendementen, om na de gevoerde dis cussie, de Commissie voor Strafverorde ningen nog eens te hooren, of eene wij ziging van het bewuste artikel beoogen- de, werden verworpen en ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 12 tegen 7 stemmen aangenomen. (De linksche leden stemden tegen). R.K. Bakkers en Suikerbewerkers* De 17e jaarvergadering van den R. K. Bond van Bakkers, Cacao-, Chocola de- en Suikerbewerkers is te 's-Graven- hage gehouden en werd bijgewoond door den geest, adviseur, den W.Eerw. heer van der Berg. Het ledental is met 100 pCt. vooruitgegaan en 7 afdeelingen werden opgericht. Betreurd werd de ver werping der Bakkerswet en eere-saluut bracht de voorzitter aan de kampioenen voor sociale wetgeving: de heeren mr. Aalberse en Passtoors, door wier initia tief thans weder een nieuw; pgi.tw.erpi Bakkerswet ingediend W,er4/

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1