Woensdag 17 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 842. e Êeictaeke SouAcmt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 13 regels 0.73, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Ons politiecorps Zooals men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, heeft de politie-agenten- vereeniging „Door Eendracht Saamgo- ibracht" een vergadering gehouden met Ihet doel een loonactie op touw te zetten. .Het al of niet gerechtvaardigde, het al of niet wenschelijke van zulk een actie la ten wij voorloopig buiten beschouwing. iDit alleen constateeren wij, dat die ge houden vergadering niet getuigt van bij zondere tevredenheid met de bestaande toestanden, maar ook tegelijk klaar ,en nel der blootlegt de oorzaak van die onte vredenheid: de ware of vermeende on billijkheid in de salarieering. Men weet dus, waar het schort, en door een beza digd optreden van vereenigingen eener- zijds en een welwillende bejegening van de overheid anderzijds^waarbij geen van beide partijen vóór de andere ge hoord te hebben per se hjet recht als aan haar zijde beschouwt kan men in een dergelijke kwestie tot overeenstem ming komen. Anders staat het met de hoogere ran gen in ons politiekorps. JEn dat is het, wat wij voornamelijk hier even wilden aanstippen, 't Is opmerkelijk, dat er ge durende de laatste maanden fn die ran gen zooveel mutaties plaats hebben. Meerdere malen is het gebeurd, dat een slechts nog zeer korten tijd hier ven- blijvenden ambtenaar weer naar een an dere plaats vertrok. Wij meenen daarom wel met eenig recht te mogen vragen Schort het ook in die rangen aan iets? Is men ook daar over een of ander niet tevreden? Wij kunnen geen oorzaak van ontevredenheid aanwijzen eerst kort geleden heeft een reorganisatie dezer ran gen en een financieeie verbetering plaats gehad maar zouden deze vraag on der de bijzondere aandacht der over heid willen brengen, opdat zij trachtte vast te stellen de reden van die veile mutaties in het politiekorps en deze, zoo mogelijk, wegneme .'t Kan niet anders, of die vele verwisselingen moeten niet bevorderlijk ziin voor een krachtige ont plooiing van de activiteit van ons po litiecorps. En daarom kan, naar onze overtuiging, een onderzoek van deover- heid dat corps niet anders dan ten goede komen. Duitsche stemmen. De bestrijders der „Schund'Mectuur in Duitschland verbreiden de blijde bood schap, dat hun werk vrucht begint te dragen. In het jaar 1908-09 bedroeg de gezamenlijke, omzet 60 millioen mark, welk bedrag het volgend jaar met vijf millioen verminderd bleek, terwijl men voor het jaar 1910-11 meent op tien mil lioen mindering te kunnen rekenen. Een groot aantal boekhandelaars wei geren thans „Schund" te verkoopen en bevorderen den afzet van goede literatuur tegen lagen prijs. Ten gevolge hiervan dalen de oplagen der sensatieverhalen (aanmerkelijk. PrachtigHoe staat het met die be weging in Nederland? Laten we eens onderzoeken, hoe men dat zaakje ginds klaar speelt, ten einde er hier ons nut mede te doen. En ook: laten wij ons niet doen ontmoedigen door het soms schijnbaar nuttelooze onzer pogingen, want ge ziet: het helpt wel. Nog een leerzame tijding komt uit Duitschiand tot ons. In Lubeck treedt het stadsbestuur bijzonder kras op tegen de vele kinema-theaters, die daar, als in alle andere groote steden, uit den grond schijnen te verrijzen. In de per ste plaats heeft de politie een grondige preventieve censuur ingevoerd, en menige film, die in Berlijn en andere steden volstrekt geen ergenis geeft, wordt in Lubeck verboden. Maar daarnaast heeft de Burgerschap een voorstel aangeno men van den Lubeckschen Senaat, dat van de kinemaschouwburgen een aanzien lijk verhoogde belasting heft. Tot nog toe betaalden de kinema schouwburgen in Lubeck de hoogste be lasting van publieke vermakelijkheden, namelijk 1800 Mark per jaar. Het nieu we voorstel, dat Vrijdag door de Bur gerschap werd aangenomen, bracht die belasting op 6000 Mark per jaar of 500 Mark per maand. Uitmuntend. Men zette het mes in de uitwassen onzer samenleving. Als zulks tot dusverre door ons werd geëischt heeten wij reactionair. Maar 't is een reactie, waarvan men meer en meer het nut en de noodzakelijkheid inziet. Daar om stevig voortgegaan in de goede richting, alle minachting ten spijt ALGEMEEN OVERZICHT. Niet zeer bemoedigend zijn de berich ten die te Konstantinopel ontvangen wor den over den toestand in Albanië Vooral uit Prichtina komt slecht nieuws. Daar hebben de rebellen den wapen- en ammunitiedepot genomen en een groot aantal geweren weggeroofd. Issa Bolatin en idris Sefer trachten Muzelmansche bevolking van het district Kossovo over te halen zich 'bij de opstan delingen aan te sluiten. De militaire auto riteiten blijven voortdurend versterkin gen naar Versizovich zenden. De muiters te Monastir weigeren in onderhandeling te treden. Zij verklaren, dat de aftreding van den minister van oorlog door die van het geheele kabinet gevolgd moet worden f Bij verschillende leidende personen, die het comité van eenheid en voorutigang vijandig gezind zijn, zijn afgevaardigden uit Koniak aangekomen met het verzoek vertegenwoordigers aan te wijzen voor of een verklaring te zenden naar een bijeen komst, die den 23sten Juli zal gehouden worden om te protesteeren tegen de poli tiek van het tegenwoordige kabinet. We zeiden boven reeds, dat het bij Prichtina ernstig is toegegaan. Maar ook in de stad zelf is de toestand (allesbehalve geruststellend. De bevolking is zeer roe rig en houdt talrijke rumoerige bijeen komsten in de moskeeën en openbare gebouwen. De autoriteiten zijn voortdu rend in telegrafische verbinding met de Porte en dringen er bij haar op aan, dat ze aan de voornaamste eischen der rebel len zullen toegeven, om te voorkomen, dat de opstandelingen de stad binnenrukken. De regeering zal nu, blijkens een tele gram uit Konstantinopel een algemeene amnestie afknodigen. Er loopt een ge rucht dat aanzienlijke Albaneezen van Prichtina den Sultan per teiegram hebben verzocht de militaire maatregelen te sta ken. Deze moet in zijn antwoord hun hebben aangeraden hun odroerige hou ding te laten varen. Wat de ministercrisis aangaat wordt gemeld dat ieder oogenblik een iradé, mel dende de benoeming van MahmoedlMock- tar pasja tot minister van oorlog te iver- wachten is. Over het gevecht bij Sidi Ali op j.l. Zondag geeft het Stefani-bureau nadere bijzonderheden. Generaal Garioni liet in Sidi Said, Boe- kames en op het schier-eiland Makabes de allernoodzakelijkste bezetting en trok inet alle troepen van de divisie naar Sidi Said. Hier weiden de troepen verdeeld in een aanvallende afdeeiing onder gene raal Lequio en in een reserve-atdeeling onder generaal Cavaciachi verdeeld. Om half vier rukten de troepen van generaal Lequioin twee kolonnes op Sidi Ali aan. De eene werd 'bij Sidi Ali door -de voor posten van den vijand met geweervuur ontvangen, sloeg den vijand echter terug en plantte de driekleur op den grafheuvel van een heilige, die zich daar ter plaatse verhief. Intusschen was de andere kolon- ne door de zeer talrijke strijdkrachten van den vijand aangevaren. Zijn artillerie werd door het vuur van het Italiaansche geschut tot zwijgen gebracht. De {buiten gewoon hevige aanval van den vijand, wiens strijdkrachten door versterkingen tot op 5- a 6000 man uitgebreid waren, werd door verschillende tegenaanvallen met de bajonet en met den steun Vande geheele artillerie, door de troepenmacht onder generaal Lequio en het verschanste leger van Sidi Said afgeslagen. Op zijn vlucht werd de vijand door het kruis vuurvan de Italiaansche batterijen [uiteen gejaagd en vernietigd. De Italianen had den 16 do-oden, onder wie 4 Askari's -en 73 gewonden, van wie 19 Askari's. Het na den strijd in de door den vijand Ver laten stellingen ingestelde onderzoek leid de tot het vinden van honderden lijken. Veel wapens, schietvoorrraad en gewon den vielen in handen vande Italianen.-De hitte tijdens het gevecht moet zeer druk kend geweest zijn, wat door den sedert den vroegen ochtend .waaienden berg wind veroorzaakt werd. De stelling iSidi Ali werd door de troepen onder generaal Lequio, die er den nacht doorbrachten, onmiddellijk versterkt. In de Belgische schoolkwestie heeft de Fransche gezant te Brussel Klo- 'bukowskii opvallend partij gekozen bij ge legenheid van de officieele receptie op het Fransche gezantschap bij gelegen- neua van oen J4en Juli. De vorige spreker had in zijn toe spraak tot den gezant gezegd, dat de clericalen bij den Belgischen verkiezing- strijd steeds agressiever tegen Frank rijk werden en dat aanplakbiljetten in de Vlaamsche gewesten de Fransche over heid bij het plunderen van kloosters htad- den voorgesteld. De gezant antwoordde: De neutrale school bestrijden wil zeggende gewet- wetensvrijheid bestrijden, en dat wil ook zeggenFrankrijk bestrijden, Frankrjjk dat reeds 40 jaren op den weg van vrede en vooruitgang voorwaarts schrijdt. Wie er anders over denken, wenscheai de tijden van voor den 14den Juli 1789 terug. Een oud Arabisch spreekwoord zegt: „De honden blaffen, doch de kara vaan trekt voorbij," De Vingtième Siècle antwoordt hier op als volgt: „Nog nooit is een Fransch gezant in België met een zoo ongepaste en zoo brutale onbeschaamdheid tegen ons land voor den dag gekomen." Zelfs toen Bismarck, zoo betoogt het blad verder, de Belgische regeering voor den toon van eenige Belgische bladen verantwoordelijk stelde, heeft de Duit sche gezant ie Brussel zich nooit anders dan volkomen correct uitgelaten. Mocht Klobukowski inderdaad van zijn regeering het bevel tot zulk een open lijke beleediging hebben gekregen, dan is het thans reeds met de onamankelijk- heid van België gedaan. Morgen aan den dag zou de Duitsche gezant zich dezelfde vrijheid kunnen veroorloven. Het blad wil de Fransche regeering niet voor de buitensporigheid van Klobu kowski verantwoordelijk stellen, doch eischt dat hij worde gestraft. Anders zou het resultaat van jaren langen geduldi- gen arbeid om in onderlinge overeen stemming te blijven, te niet worden go- daan. II De staking te Londen begint weer in een beter stadium te verkeeren. Gister hééft Lord Devonport tweemaal een samenspreking gehouden met Gosling en Orbeil. Hierbij dient op gemerkt dat de samensprekingen gehou den werden in de woning van Devon port en dat Gosling en Orbeil eraan deel namen als leden van het Londensche havenbestuur en niet als leiders van de staking. Niettemin beschouwt men dit voortgezette overleg als bemoedigend, te qieer omdat de sta-in-den-weg Ben Til led er niet bij is geweest en tegelijkertijd van gezaghebbende zijde verluidt, dat de leiders van de staking aan Devonport en aan de patroons een onvoorwaardelijke hervatting van het werk aan hebben ge boden, zonder dat zij zouden blijven staan op den eisch dat enkel leden van jde vak- vereeniging aangenomen zouden worden en op de volledige wederaanstelling van alle stakers. Anders zou Devonport de samenspreking niet toegestaan hebben. In den middag vergaderden de pa troons, terwijl Gosling en Orbeil aan het comité uit de stakers verslag deden. Ofschoon de onderhandelingen een gunstig verloop schijnen te hebben heeft toch Asquith In het Lagerhuis verklaard, dat hij het resultaat nog niet kon mededee- len. Ben- Tillett heeft gistermiddag op den Tovverhill verklaard, dat hij niet kon meewerken aan een bijlegging van het ge- geschil waardoor de arbeiders na hun heldhaftigen strijd van acht weken, zou den worden vernederd. i Het staat echter te bezien of men jzich nog wel zoo heel lang aan dat (heethoofd zal storen. GEMENGD. Blijkens een bericht uit Florence heeft zich aldaar een nieuwe o n a h a n- kel ij ke socialistische partij ge vormd. Deze is opgericht door socialisten, die ,op het socialistencongres in Reggio uit de partij werden gebannen, wijl ze de regeering bijvielen in haar oorlogs politiek in 'Tripoli. De hoofdleider der partij is Bissolati. De nieuwe partij aan vaardt de monarchie. President FalHères Jieeft aan jde bé kende a n ti mi lit a iristen Broutchoux Hervé, Aubin Duroy, jBlanchard, Estort en Huppe de rest van hun straf kwijtge scholden. In Liverpool hebben Maandag, den dag van het in werking treden der n a t i o- naleverzekeringswet, 11,000 boot werkers, bij wijze van protest, den ar beid neergelegd. Zij hebben echter be sloten, vandaag het werk te hervatten. In Londen heeft men Maandag een groote protestvergadering tegen de wet gehouden. Tot slot verbrandde men, on der geestdriftige toejuiching van het pu bliek, een afschrift van de wet. De po litie schreef de namen der redenaars op en joeg de jnenigte uiteen. Volgens een officieel rapport zijn drie nieuwe gevallen van pest gecon stateerd te Porto-Rico. Het Fransche stoomschip „La Pro vence", dat tengevolgevan dezee- liedenstaking in Marseille jnet een nieuwe bemanning moest vertrekken, is met 728 passagiers aan boord te Rio de Janeiro aangekomen. Naar uit deze plaats gemeld wordt hebben de passagiers van de equipage heel wat te verduren gehad. Deze was nl. grootendeels samengesteld uit allerlei vagebonden, die de passagiers tijdens de reis jnet revolvers bedreigden, zoodat er tlelkens angstwekkende too- neelen plaats grepen. Op verzoek van den kapitein werden de rustverstoorders ge arresteerd. Alle wapens werden voor het vertrek uit Rio de Janeiro naar Buenos Aj-res, in beslag genomen. Gisteren begon te New-York het onderzoek van de beschuldig ingte- gen de politie, dat zij voordeel zou trekken uit de speelhuizen. De bekende speler Hermann Rosenthal, de voornaam ste getuige in dat onderzoek, is gister ochtend, toen hij uit zijn hotel kwam, doodgeschoten door geweervuur, dat uit een auto kwam met zes man erin. In twee hunner herkende men j>oiitie-agen- ten. De moordenaars ontkwamen. Men heeft hier een man gearresteerd, dien men voor den chauffeur houdt van de automobiel, waarin de moordenaars van Rosenthal zaten. De man lochent alle schuld De zaak heeft te "New-York een diepen Indruk gemaakt. In Honsiorowo jn het district Ostrof is de bliksem in een legerkamp geslagen. Een onderofficier van het Nisof- regiment werd gedood en 45 soldaten van hetzelfde regimnet gewond. Er moes ten 22 van hen in het hospitaal worden gebracht. Te Bordeaux hebben alle stakende ingeschreven zeelui gevraagd om weer aan boord te mogen gaan. Er blijven nog slechts enkele over, die staken, omdat zij daartoe gedwongen zijn. Ook te Marseille hebben tal van boot werkers zich weer om werk aangemeld. Bij gebrek aan werk zijn er maar (5000 aangenomen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit z;jn benoemd tot bur gemeester te Overschie J. Th. M. v. d .Heuyte Brummen P. de Wijs; te Naaldwijk H. J. H. Modderman te Raal- te W. A. P. Kerssemakerte Uithuizen O. Bakker; te Venlo H. B. J. v. Rijn; is benoemd tot secretaris bij den Raad van State de referendaris bij dien Raad mr. C. Bake. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in de vorige maand prachtige resultaten gegeven. De opbrengst was veel hooger dan die in de correspondeerende maand van 1911, terwijl het meerdere over bijna alle ru brieken verdeeld was. De geheele op brengst was f 18.487.463,73, terwijl in Juni 1911 f 17.046.701.23i/o werd ont vangen. Het geheele accrès bedroeg dus f 1.440.767,191/2, een vermeerdering over één maand, die zeker zeer groot mag heeten, vooral ook, wanneer men in aan merking neemt dat 1 twaalfde der ra ming voor het geheele jaar bedraagt f 15.196.270.76. Over de eerste zes maanden van dit jaar werd in het geheel f89.951.71 1,975, ontvangen, tegen f 86.032.313,73V2 in hef vorig jaar, dus thans f 3.919.398.24 meer. Provinciale Staten. In de gisteren voortgezette vergade ring van de Provinciale Staten van Zuid- Holland herinnerde de heer Pe.a bij Eet verslag over de rijksproefvelden aan de critiek in de afdeelingen op het beleid ten aanzien van die velden. Gedeputeerden hebben nu overleg met den directeur-generaal van den landbouw toegezegd. Het ware wellicht gewenscht locale commissies van toezicht in het le ven te roepèn. De heer Overwater achtte de critiek! ten eenenmale misplaatst. De proefvel den hebben uitnemende schitterende re sultaten opgeleverd. Aan de proefvel den dankt de landbouw een deel van zijn vooruitgang. Spr. pleitte voor het voort bestaan van deze velden, maar wilde de ze meer gelegen hebben aan den open baren weg. Vroeger zijn er plaatselijke commissies geweest, doch zij hebben niet voldaan. De heer v. d. Velde, lid van Ged. Sta ten, ondersteunde dit betoog. Er is cen tralisatie noodig en mitsdien een pro vinciale commissie te verkiezen boven lo cale commissies. De proefvelden zijn van uitnemend gewicht gebleken voor de ont wikkeling van de cultuur en voor den welstand van de kleine landbouwers. Een amendement van den heer Mackay om aan de klerken in tiet bezit van di ploma's en akten (in de verordening ge noemd), ten hoogste f350 uit te kee- ren in plaats van f 300 zooals Gedep. Staten voorstellen, werd verworpen. Op voorstel van den heer v. d. Blink" werd met 42 tegen 29 stemmen besioten aan de afd. Zuid-Holland van de Veree- niging tot bevordering van de pluim veehouderij in Nederland niet f150 sub sidie te geven, zooals Ged. Staten voor stelden, maar f200 subsidie. Goedgekeurd werden o.a. de voor stellen betreffende de subsidieering voor de spoorweghaven te Pijnacker én de Zuid-Holl. Ver. Het Groene Kruis. De Prov. begrooting van 1913 en de heffing van opcenten werden goedge keurd. Hierna werd de vergadering ge sloten. Tarief van Invoerrechten. Naar het „Centrum" verneemt, is de Commissie van Voorbereiding met haar arbeid gereed en is een dezer dagen het eindverslag te verwachten, waarna de openbare behandeling in de Kamers kan volgen. De Amsterdamsche Paleis- Raadhuis qusestie. Zooals men weet, heeft prof. dr. H. Brugmans een onderzoek ingesteld naar de vraag of het paleis op den Dam te Amsterdam als het eigendom van den Staat dan wel als het eigendom van de gemeente moet worden beschouwd. Prof. Brugmans heeft, naar wij in het Hbld. lezen, thans dit onderzoek geëin digd. De slotsom waartoe hij kwam, is: In 1908 heeft koning Lodewijk het gebouw eenvoudig in zijn bezit genomen met welk recht blijve in het midden ge laten. Men kan dus aannemen dat het rijkseigendom was. Na den val van ko ning Lodewijk gingen de rechten op kei zer Napoleon over. Na den val van Na poleon gingen diens rechten op de nieu we nationale regeering over, met ande re woorden ook op Wi'lem I. Deze stond het gebouw op 2 December 1813 weer aan de stad Amsterdam met het verzoek om eenige vertrekken voor hem dispo nibel te houden. Ten slotte besloot de raad van Amsterdam op 28 Januari 1814 om het gebruik van het aan de stad te ruggeven paleis voorloopig aan den sou- vereinen vorst aan te bieden. Op deze feiten rust de tegenwoordige toestand van het paleis. De rechtskwes tie, die hierbij gesteld kan worden, is volgens prof. Brugmans, niet de hoofd zaak. Financiëele gelijkstelling. De interdiocesane commissie, tot be vordering der propaganda voor finan cieeie gelijkstelling, bestaande uit dehce- ren Douwes te Amsterdam, van Lent te Utrecht, Moerel, te Oudewater, Staiken- brug te Deventer, Suring te -Maarssen en Wesseling te JScheveningen, verga derde Zondag 14 Juli voltallig té Utrecht De heer F. A. Moerel werd tot voor zitter, de heer J. G. Suring, Emmaweg 49, te Maarssen, tot secretaris en de heer J. Th. van Lent, te Utrecht, tot penning meester gekozen. Besloten werd de medewerking to vragen van de vereenigingen tot bevor dering van het R. K. Bijz. onderwijs, ia het Aartsdiocees, en in het Bisdom Haan lem. Twee circulaires, één aan onderwin zeis en ééu aan niet-onderwijzers zulle*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1