Uit Stad en Omgeving. wordt gemeld, in de Eeuwige stad een Katholieke en tevens de eerste drankbe- 6trijdersvereeniging opgericht door de •leiders van verschillende sociale bonden. De voorzitter. Costantino Parisi, komt binnenkort de o*ganisatie van Holland bestudeeren. De propaganda van Dr. Gerard Brom als vertegenwoordiger van de Interna tionale Katholieke Federatie tegen 't Al coholisme, waarvan Jhr. Air. Ch. Ruys de Beerenbrouck voorzitter js en Z. E. Kard. Mercier onlangs door Z. H. den Paus tot beschermheer werd aangewezen, heeft in zoover het doel bereikt, dat de Italiaansche katholieken een nationale organisatie gereed hebben voor het internationaal Congres in 1913 te Mi laan, waaraan zij werkzame deelneming beloven. Romeinsche Katacomben te Valkenburg. Ons werd toegezonden het vervolg van de „Gids der Romeinsche Katacomben te Valkenburg" n.l. de tweede groep. De belangstelling, waarin het werk der Romeinsche Katacomben te Valkenburg zich mocht verheugen, strekte den aan- leggers ten spoorslag, niet alléén om het begonnen werk te voltooien, doch ook om het nog grooter uitbreiding te geven. Voorzien van meerdere afbeeldingen, geeft deze „gids" een helderen kijk op het werk te Valkenburg tot stand ge bracht, en dat b.v. door den bekenden katacombenvorscher, Mgr. Wilpert, ge noemd wordt een werk van ernstige opvatting, dat met het beste apologetische boek op gelijke lijn mag gesteld worden. Katholieke Esperantisten. Het 3de Internationaal Congres van de Katholieke Esperantisten zal gehouden worden te Buda-Pest van 1822 Augustus a.s. in het college „St. Emericus", het gebouw der Katholieke studenten. De openingsrede zal op 19 Augustus uitgesproken worden door Dr. Alex. Giesswein, president van 't congres, die vervolgens zal behandelen „Esperantisme en Pacifisme". Op 20 Augustus, feestdag van den H. Stephanus (bet groote Hongaarsche na tionale feest.) zal een prachtige processie door de straten van Budapest trekken, waarbij de ongeschonden overgebleven rechterhand van den eersten Koning van Hongarije wordt rondgedragen. De con gressisten zullen aan de processie deel nemen. Na de processie preek in het Esperanto in de kerk van de H. iRechter- hand LEIDEN, 16 Juii. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging. De groote zaal der Stadsgehoorzaal vulde zich gisteravond met een groot aantal dames en heeren, in opgewekte! stemming saam komende om het slot van de herdenking van dei? Gezellen- Vereeniging zilveren stichtingsfeest bij te wonen. Geen plaatsje bleef onbezet. Rechts van het podium prijkte tusschen plantenversieringen, het schitterende nieuwe vaandel der vereeniging, links de vaandels van 's Gravenhage en Amster dam. Onder de vele aanwezigen werden op gemerkt-de burgemeester dezer gemeen te jhr. mr. dr. N. C. Gijselaar en wethou der J. A. Bots, de H.Eerw. Heer P. L. ■Dessens, deken der stad, de Z.Eerw. heeren H. L. A. Gadet, O.F.M., A. J. AV Hafkenscheid, pastoors alhier, J. J.G. Hafkenscheidt, pastoor te Cocksdorp, oud-president der St. Jozefs-Gezel! en ver eeniging, alhier, de W.Eerw. Z.Gel. heer P. J. Huibers, professor aan het Klein seminarie Hageveld te Voorhout, de wel- eerw. heeren A. Kramer, kapelaan te Am sterdam, oud-president der Leidsche ver eeniging, L. Jansen, O.P., president der Rotterdamsche Gezel 1 en-vereeniging P. J. M. j. van den Pavoordt, onder-dir. der Amsterdamsche Gezellenvereeniging G. M. A. Beukers, rector van Huize Bij dorp te Voorschoten, Th. M. P. Bekkers J. H. W. Borsboom, P. J. M. van dei- Burg, L. F. J. Klüken, O.F.AL, A. A. J. Leusen, P. Mulder, O.F.M., M. Th. Vinck ,allen kapelaans alhierTh. A. J. 'M. Vlek, kapelaan te Rotterdam, en Chr. S. Des- sing, kapelaan te Zoeterwoude. De weleerw. praeses, kapelaan Van de Laar, de feestavond openend, zeide, dat deze groote bijeenkomst zijn grond vindt in den drang des harten om uiting te geven aan de gevoelens die ons op dit zilveren feest bezielen. Het zijn gevoeh lens van dank, want in het afgeloopen tijdperk, het moge gerust worden ge tuigd, heeft de St. Jozef-Gezel lenvereeni ging verdienstelijk gewerkt en veel tot stand gebracht op godsdienstig en maat- schappelijk gebied. Dit komt omdat de Vereeniging niet gebouwd is op zand gronden, maar opgetrokken is op een steenrots, waardoor zij de stormen heeft kunnen trotseeren. De grondslag van va der Kolping was godsdienstigheid, ar beidzaamheid, eendracht en vroolijkheid. Houdt aan dezen grondslag vast, zoo roept spr. de gezellen toe, dan zult gij toonen brave zonen van Kolping te zijn 'en zal het feest van heden de dageraad van een nog schitterender toekomst zijn. iWij zullen dan verzekerd zijn, dat de sympathie, waarin wij ons mogen ver heugen, een van blijvenden. aard zal we zen. Dat die sympathie- groot is blijkt uit de tegenwoordigheid van den heer burgemeester en wethouder Bots, even als uit de tegenwoordigheid van 'n groot aantal geestelijken. Aiogen de pastoors der stad van de leden der vereeniging kunnen getuigen, dat zij de beste pa rochianen zijn. De vereeniging verheugt zich in talrijke donateurs en donatrices, wien spr. dankt voor hun steun, omdat daardoor de vereeniging haar- nuttig werk heeft kunnen verrichten. (Ap plaus.) Spr. las vervolgens de gewissel de telegrammen voor en deelde mede dat heden een telegrafisch antwoord was in gekomen v.ln H. Al. de Koningin op het verzonden telegram. Ook de Gezellein- vereeniging <iie Bergen op Zoom zond een telegram van felicitatie. Onder applaus betrad vervolgens den feestredenaar van dien avond,"- de \Vel- Eerw. Zeergel. Heer P. J. .Huibers, den katheder. „Ciod zegene het eerzame handwerk", aldus begon de eerw. spreker. Wel hebt ge reden tot feest en tot jubel, burgers van Leiden, allen Ge zellen van St. Jozef, gij bovenal. Wel mag uit volle borst uw Te Deum jubelend opwaarts stijgen tot dank aan den Almachtige» en Algoeden God voor hetgeen Zijne genade ni U heeft gewerkt. Wel moogt ge de vlag in top verhef fen, en in vroolijk samenzijn een vreug defeest vieren, in fiere voldoening her denken dat toch ook uwe handen hebben medegewerkt om dat goede tot stand te brengen dat onnoemlijk vele goede, dat in de 25 jaren van haar bestaan, in tallooze personen, in tallooze huisge zinnen, ja voor de gansche stad is uit gewerkt door de roemrijke, bloeiende;, echt Roomsche vereeniging der St. Jo- Jozefsgezellen. Die vereeniging der St. Jozefs-Gezel len wat is zij een schoone vrucht van het onvermoeid denken en werken van den vromen en nederige» maar genialen priester, vader Adolf Kolping. Hoe raakt zij liet hart van het volk, hoe (geeft ze het juist wat zij in deze tijden zoo finnig be hoeft. Een korte blik op de vereeniging haar inrichting en haar werking, zal ons dit nog beter doen waardeeren. De St. Jozefs-Gezelienvereeniging is geen zuiver godsdienstige vereeniging. Zij legt hare leden geen andere gods dienstige verplichtingen op dan die wel ke rusten op iederen Katholiek. Ook is zij niet een sociale vereeniging, die als eerste doel zich stelt de verbetering van sociale toestanden. Zij bemoeit zich niet met politiek, maar zij oefent een groo- ten invloed uit op het een, zoowel als op het ander. Omdat zij haar leden tracht te doordringen van de echt Katholieke beginselen, omdat ze hun leert hoe die beginselen kunnen en moeten doorwer ken in hun huiselijk openbaar leven en hoe in een stipte vervulling der gods dienstplichten de krachtigste gronds4ag te vinden is voor het tijdelijk en eeuwig geluk1. Omdat zij verder alles doet, wat zij kan om haar leden in hun vak te be kwamen, om ze zoo verrijkt met een grondige vakkennis en geoefend in de christelijke deugden van ijver en spaar zaamheid krachtig te maken in den so- ci'alen strijd, die hun ip het leven wacht. Zóó oefent zij haar invloed uit niet rechtstreeks op toestanden, maar op de personen en voert zij aan Kerk en Maatschappij volbloed christenen en degelijk ontwikkelde vaklui tegemoet. Spr. schetste vervolgens het levens beeld van Adolf Kolping, den stichter der Gezellen-vereenigingen, die zelf een maal als schoenmakersgezel, zwoegend voor het dagelijksch onderhoud, de ge varen had gevoeld, waaraan de hand werksman in de wereld is blootgesteld. Van het oogenblik zijner priesterwijding af heeft vader Kolping heel zijn leven heel zijn hart, heel zich zeiven gegeven aan het oprichten en tot bloei brengen van zulke vereenigingen, die in de ver schillende groote steden vooral aan den ambachtsman de noodige voorlichting en steun zouden geven, die als eein schutsen gel de beschermende vleugelen over hem zal uitstrekken. In deze Gezellenvereeni- gingen wilde Kolping de leden oefenen in het aanleeren van huiselijke deugden hij wilde dat de leden elkander zouden begroeten als gezellen, ja als broeders; dat de vereeniging zou zijn een groot huisgezin. En onder wiens hoede zou hij dit huisgezin beter kunnen stellen dan onder de hoede van St. Jozef, een der grootste heiligen en tevens een der een voudigste ambachtslieden? Het heilig ambachtsgezin van Nazareth is Kolpings voorbeeld geweest. Men kent den boom het best aan zijn vruchten, vervolgt spr., en die zijn over vloedig en rijk. Zoo menige vaktentoon- stelling getuigt van de vakkennis der leden herhaaldelijk gaven patroons hun ne groote tevredenheid te kennen over Tiet werk der gezellen, terwijl vele oud gezellen zich in een maatschappelijken welstand mogen verheugen. Maar voor al op godsdienstig gebied blijkt dat het ideaal van Vader Kolping geen ijdel droombeeld is geweest en spr. kent uit eigen ervaring, menig huisgezin, waar van de vader zijn opleiding in de ver eeniging heeft genoten en waarin de deugden van St. Jozefs huisgezin zoo ernstig mogelijk worden nagestreefd. Het kan niet anders, of van zulke huis gezinnen gaat een onweerstaanbare be koring uit en onwillekeurig oefenen zij een grooten invloed ten goede uit in hun ne omgeving. Zulke gezinnen, zijn de wa re hervormers der maatschappij en het krachtigste bolwerk tegen alle geloofs- verslapping en ongodisme en socialisme van onze dagen. En zulke huisgezinnen nu in menigte te hebben voortgebracht, dat is de onbe twistbare eer der St. Jozef-Gezellen ver eeniging in deze stad. (Daverend ap plaus.) Zoo komt het dan ook dat de naam dezer vereeniging zulk een goeden klank heeft en niemand van haar iets anders weet te zeggen dan goed. (Ap plaus.) De woorden van Dr. Schaep- man, bij de oprichting gesproken, zijn omgeschapen tot levende daad. Spr. brengt een woord van oprechte hulde aan al degenen, die tot den bloei dezer vereeniging hebben meegewerkt. Bijzondere hulde echter wil spr.. uit al ler naam brengen aan den man, aan wien de vereeniging voor een groot deel haar bloei op dit oogenblik te danken heeft den gevierden praeses-kapelaan Van de Laar (Langdurig applaus en bravo's.) Zijn onvermoeiden ijver, zijn krachtig op treden, zijn ten allen tijde en tot alle zaken bereid zijnde offervaardigheid, de innemende hartelijkheid, waarmede hij al len grooten en kleinen, zich aanstonds tof vriend weet fe maken, zijn hart voor den ambacthsman stempelt hem tot een evenbeeld van den grooten Kolping. (Da verend applaus). Praeses, volhardt in uw heerlijken ijver en mo-ogt Ge Uw Gezel- 1 en-Vereeniging steeds hooger zien bloeien. (Applaus.) De groote oorzaak van den bloei der vereeniging is die heerlijke godsdienstige geest, die bij onze Hollandsche voorva deren in eere was en die ip deze stad bij grooten en bij kleinen, maar bij: klei nen niet het minst te vinden is. Heerlijke schoone stad Leiden. Hoe bekoort ge thans vooral in de laatste ja ren door de verfraaiingen uwer wegen en pleinen, door uw parken en vriende lijk aangelegde bloemenperken het oog van burger en van vreemdeling, maar toch schooner zijt ge voor mij, omdat binnen uwe muren de heerlijke bloo- men bloeien van godsvrucht en christe lijke deugd, omdat ik daar allerwegen het geestelijk leven zie ontluiken met nieuwe frischheid tot vollen wasdom rij pend in de koesterende stralen van de eeuwige goddelijke zon. Stad van wetenschap. Ver strekt uw roem zich uit over heel de wereld en de wijzen dezer aarde richten soms tot u ook hun vragenden blik. Maar meer dan door uw wetenschap hebt gij roem, niet op de wereld maar bij God en Gods heiligen in den hemel oan het nederig geloof uwer eenvoudige bur gers. Hoog tilt ge wel het beeld van Minerva, de oude godin der heidensche wijsheid, maar als het beeld van die oude heidensche godheid lang is gebroken en vergruizeld tot stof en de roem van men- schelijke wijsheid lang is vergeten, dan zal de ongeschapen wijsheid Gods God zelf nog zijn vermaak vinden bij de geringsten der uwen te zijn en zal zonder einde de roem voortleven van wie de wijsheid Gods, de wetenschap der heiligen hebben beoefend onder uw klei ne burgers. S(ad van godsdienst. Die de sleutels van St. Petrus in uw wapen draagt, hoe luide spreken uw prachtige kerken eens aan St. Pieter en St. Pancratius toege wijd van uw roemrijk Roomsch verleden. Soms zie ik ze met weemoed aan, maar neen, gij .moogt roemen op een heerlijk heden en wachten een nog blijder toe komst. Reeds breiden zich de muren uwer kerken zich uit en luider dan die oude monumenten van doode steen spre ken de levende steenen van thans, de mannen uwer echt Roounsche vereenigin gen. Zij toch zijn de levende steenen, waaruit de levende tempel Gods wordt opgebouwd, die niet vallen zal, maar zich zal verheffen tot boven de wolken en daar zal staan in eeuwigheid. Moge dan in deze stad dat godsdiens tig leven bloeien en groeien en moge daartoe tot in lengte van jaren mede werken de steeds hooger in bloei toe nemende St. Jozefs-Gezellen vereeniging. Dat geve God. Langdurige stormachtige toejuichingen volgde op deze met geestdrift uifge"-, sproken rede. Hierna werd ten tweede maal de hym ne „Onder Kolping's Eik" vertolkt. Be ter dan in de kleine Gezellenzaal kwam in deze grootere omgeving zang en mu ziek tot nun recht. De pakkende boeien de melodie, die.de heer C. Schinck Jr. voor de hymne schreef, werd onder lei ding van den heer C. P. Schinck op geestdriftige wijze door de instrumenten weergegeven. De zang was voor het jon genskoor hier en daar wat hoog en (door de groote bezetting der bassen kwamen de tenoren niet geheel voldoende uit. Er werd frisch en met een goéd rythmus gezongen. De uitvoering stond voor di lettanten op hoog peil en ongetwijfeld is een lange en inspannende voorberei ding noodig geweest om dit resultaat te bereiken. Het publiek toonde door aandachtig luisteren en aan het einde door eten langdurig handgeklap het gebodene oip prijs te stellen. Gedurende den geheeien avond weer de de symphonie zich dapper en menig mooi nummer werd door hen ten ge- hoore gebracht. De Lohengrin o.a. werd met gevoel en met een mooie nuancee ring vertolkt. Jammer, dat het publiek door luidruchtige gesprekken zoo weinig attentie voor goede muziek toonde. Wanneer zal dit eens veranderen De gymnastiek-afdeeling, onder aan voering van den heer H. P. J. van Brus sel toonde door verschillende plastische en athletische standen iiun kunnen. De marmergroepen waren prachtig en de athletische standen werden vlug en kra nig gevormd, al haperde af en toe wel eens wat Na de pauze werd het oog 'teerst geboeid door een schitterend tableau vi- vant, saamgesteld door den heer van Brussel, een hulde aan de jubileerende vereeniging voorstellend. Daarna werd de geest ontspannen door een vlot ge speeld oorspronkelijk kluchtspel „Snip en Snap", waarbij maar één ding jam mer was, dat het wat lang was, zoodat het talrijke publiek het einde niet kon af wachten. Aan het slot der feestviering dankte de Weleerw. heer Van de Laar nogmaals allen, die tot het welslagen ervan had den bijgedragen. Speciaal dankte spr. 't dagelijksch bestuur der vereeniging en de talrijke geestelijkheid voor hun ver- eerende tegenwoordigheid, de dames, inecr in her bijzonder inej. Hub. Maat, voor de moeite aan het vaandel besteed en de pers voor haar belangstelling in dit feest. Onder de vroolijke toonen van een marche finale ging men huiswaarts en 'be hoorde het zoo goed geslaagde feest we der tot het verleden. De propagandaclub van het Kruisver- bond verkocht In de zaal talrijke drank bes t r ijd er s-vl ugsch r i f t en Tot degenen, die het eere-metaal voor het 25-jarig lidmaatschap ontvingen, be hoort ook de heer F. J. Faes. Door Eendracht Saamgebracht. Gisteravond hield dc heer v. Putten, voorzitter van de Vereeniging van be zoldigde agenten van politie te Leiden, „Door Eendracht 'Saamgebrachi" in een buitengewone vergadering in het Nuts- gebouw, een betoog voor salarisactie. Met een citaat van den heer Koster Henke, commissaris van politie te Am sterdam, waarin het standpunt aangege ven wordt, waarop de politie zich te plaatsen heeft, en waarop zij in werkelijk heid geplaatst wordt, begon spr. zijn rede. De verschillende gevoerde salarisacties (die van 1902, 1907 en 1911) werden daarna belicht, terwijl als een van de ern stige grieven van de politie genoemd werd, het feit, dat een adres van de politieagenten op 19 Maart aan den raad verzonden teneinde meer salaris te ver krijgen, in de raadszitting van 21 Maart voor kennisgeving werd aangenomen. En toch, er wordt armoede geleden onder de politieagenten. Hun taak wordt hoe langer hoe moei lijker, meer uitgebreider, van hen wordt steeds meer kennis geëischt. Zij moeten onafhankelijk staan tegenover iedereen, en daarom is het hoogst noodzakelijk dat er ingegrepen wordt. Spr. noemt vervolgens de loonen die op andere plaatsen welke van ongeveer gelijke groote zijn als Leiden, uitbetaald worden. De salarissen zijn in bedoelde plaatsen soms 5 gulden per week hooger voor de agenten van eenzelfde klasse. Ook wordt het maximum in de meeste plaatsen spoediger bereikt dan hier te Leiden. Met een enkel woord wijst spr. op (de duurdere levensomstandigheden, waar over verleden jaar zooveel gesproken werd, doch de toestand is op't oogen blik nog niet normaal. Spr. wraakt de kleedijregeling, men kan het geld wat men "hierop overhoudt, zeer moeilijk of heelemaal niet in han den krijgen, terwijl wel bij de berekening der belasting, rekening wordt gehouden met het bedrag wat voor kleedij uitbe taald wordt Politieagenten staan verre ten acnter bijpersonen die ongeveer eenzelfde maat schappelijke positie bekleeden, zooals brievenbestellers, terwijl de laatsten, een geheel wat gemakkelijker beroep hebben dan de eersten. Óok de justitie begint minder aange naam op te treden tegenover de polide, en vergeet, dat zij ook menschen zijn. Er moet gezorgd worden, dat de politieagen- ten onafhankelijk zijn. Indien men wil dat de poltiie goed hun plicht doet, dan zorge men dat de politie ook in dieverhou ding bezoldigd worde. Ook uit billijkheidsoogpunt moet het salaris vermeerderd worden. De werktijd is zoolang, dat bij verzwaring van dien tijd, dit de gezondheid zeker ten na- deele zou komen. Spr. noemt diensturen der politieagenten, terwijl een gemeente werkman b.v. veel minder diensturen heeft, daarbij zijn de Zondagen steeds tot hun beschikking. Indien'de uurloonen der agenten en der gerneente-werk'reden vergeleken worden, verdienen de laatsten meer dan de eer sten. De eigenwaarde der politieagenten komt hier ïn 't gedrang. <7an het gezinsleven komt ook niet veel terecht, een politieagent heeft geen ge- regelden tijd van éten en slapen. De 'op voeding van vaderszijde laat zoodoende veel te wenschen over. 't Is noodzakelijk, dat de politie voor betere toestanden pleit en blijft pleiten, onze overheid wil niet naar ons luisteren. Het zijn niet de personen die niet deu gen, maar het stelsel. Een treffend staal tje haalt spr. hiervan aan. Doet-steeds uw plicht, dan zal men u meer waardeeren. Met een aansporing- tot de aanwezige vrouwen om mee te weeken, eindigde spr. zijn betoog. De le Luitenant J. van Voorthuijsen en de 2e Luitenant A. A. H. Oudshoorn van het 4e Regiment-Inf-anterie worden met ingang van heden gedetacheerd bij de Normaal-Schietschool tot het bijwo nen van een Schietcursus, gedurende 31/2 maand. BENJHUIZEN. Blijkens beschikking van den Minister van Oorlog, is aan de echtgenoote van den milicien W. C. Hoo- gendoorn, van het 4e Regiment-Infante- rie, vergoeding toegekend tot een bedrag van f 0.70 per dag. HILLEGOM. Bij beschikking van den Alinister van Oorlog is aan den milicien S. van der Oord, van het 4e Regiment Infanterie, toestemming verleend om zich tot 1 October 1913 in Noord-Amerika op te houden. 1 LEIDERDORP. De raad dezer ge meente vergadert Woensdagavond half acht. VOORHOUT. De Coöperatieve On derlinge Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw alhier, zal een alge- meene vergadering houden op Donderdag 18 Juli 1912, des avonds ten 8 ure, in het Cafe „Boerhaave." Op de agenda staat verkiezing van een bestuurslid (wegens hei overlijden van den heer L. Prins). Voorstel Bestuur, innen bloembollenrekeningen. WASSENAAR. Donderdagavond geeft het Muziekkorps van het Patronaat on der leiding van oen heer Schinck een openlucht-uitvoering. Deze uitvoering is uitsluitend voor de donateurs der stich ting. Op Vrijdag den 19 Juli hoopt de eerwaarde zuster Maria Vincentiana (in de wereld mej. Catharina den Hollan der) den dag te herdenken, dat ze voor 50 jaren haar intrede deed in 't klooster der eerw. Zusters van het H. Hart. De jubilaresse is thans in 't klooster te Moergestel bij Tilburg. De jubilaresse heeftop het oogenblik den ouderdom van 72 jaren bereikt. ZOETERWOUDE. Op Woensdag 31 Juli zal schouw gevoerd worden over de tochten, gelegen in de Geer- en kleine Blankaartpolder. Op gemelden datum zal schouw gevoerd worden in de Gelder- woudschepolder over tochten in de Gel- derwoudschevaart en Limietscheiding. (GEWESTELIJK GEA1ENGD. Oplichting. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Zondag bevond zich een manspersoon op den Haagweg onder deze gemeente, welke scheen te lijden aan zenuwtoeval- len.Toen zich weer zoo'n geval voor deed werd de veldwachter Monna gewaar schuwd, doch voor deze ter plaatse ver scheen was de man beter. Dadelijk was een menigte menschen bijeen. Dezen deelde hij inmiddels mede dat hij onbemiddeld was, dat hij ger huvvd en vader was van een talrijk gezin en woonde te 's Hage. Door dit verhaal wist hij bij de omstanders medelijden op te wekken, verzamelde eenig geld, en be gaf zich per stoomtram richting den Haag. De veldwachter Monna wantrouwde de zaak, stelde een onderzoek in en kwam spoedig tot de overtuiging dat een en ander verzinsel was. Veldwachter M. tro'f hem alhier aan en onderhield hem over het voorgevallene. Doch nu ontkende hij alles en was boven dien brutaal. Hij werd voor den burge meester dezer gemeente gebracht en het gevolg was aanhouding en opzending naar 's Hage om ter beschikking gesteld te worden van den offioier van justitie* wegens bedelarij. Gisteren brak een zware brand uit in de steenoven van de firma Hoos, te Leiderdorp. Het blusscbingswerk eischte veel voorzichtigheid, daar men de 2 millioen steenen, in den oven aan wezig, trachtte te behouden. De kap van den oven en een aangrenzend hooghuis werden geheel vernield. Ofschoon er wakers aanwezig waren, weet men niet hoe de brand is ontstaan. Te Zoetermeer is, naar de „Delh- sche Ct." meedeelt, de vrachtrijder J. O. Zondag bij het zwemmen in een plas achter zijn woning verdronken. Hij laat een weduwe met 4 kinderen na. Het wekte de verwondèring van een te Gouda surveilieerenden agent, dat een hem bekend werkman, zekere M-, sinds korten tijd zoo verbazend in dikte 'was toegenomen en dat nog vooral in de ze warme dagen. De agent vond dat Ver dacht en verzocht daarom den man om eens even mee te gaan naar het bureauj van politie om die „dikte" te onderzoe ken. Daar bleek dat het geen natuurlijke dikte was. Onder de bovenkleeren had' de man eenige bossen vlas verstopt, did hij ten nadeele van zijn patroon had ont vreemd. De politie gaf den man verlich ting door hem het vlas af te nemen, en zoo kon hij, na opgemaakt proces verbaal, in normalen omvang naar huis gaan. Kerknieuws. Retraite in het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout. Van 14 Augustus zal in het St. Cle menshuis te Noordwijkerhout een Re traite gehouden worden voor jonge da mes uit steden. Naar wij vernemen wor den tot deze Retraite toegelaten zoo wel degenen die inrichtingen van open- baar of bijzonder onderwijs bezoeken, als anderen. Gevorderde leeftijd ongeveer 16j en 17 jaar. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den W.Eerw. Pater A. M!, Philippona, St. Clemenshuis, Noord wii- kerhout.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2