13 BUITENLAND. De groote Beursspeculatie. BINNENLAND. 3e Jaargang:, No. 840. e Eëidóchd ©ow^omt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 272 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Maandag Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Enkele Spaansche bladen hadden be richt dat er geen afspraak bestond tus- schen den Portugeeschen gezant te Mad rid en de Spaansche regeering aangaan de het optreden tegen de Portugeesche monarchisten waarbij er op werd gewezen dat de Spaan sche regeering haar medewerking had verleend tegen de actie der monarchisten. Een ambtelijke Portugeesche nota noemt dit echter onjuist. Niet alleen heeft de Portugeesche ge zant de regeering steeds van alles wat 'er voorviel op de hoogte gebracht, maar ook onophoudelijk op de noodzakelijke maat regelen aangedrongen. De maatregelen, die men had beloofd werden niet uitge voerd. Op den 27sten Juni had de Spaansche regeering den Portugeeschen gezant te Madrid voorgesteld de uitgewekenen in de provincies Teruel en Cuenca onder te brengen. 1 erwijl men met het uitvoeren van de zen maatregel talmde, had de inval plaats, die zelfs tot in bijzonderheden was voor zien. Ten slotte zegt de nota, dat Portu gal onmiddellijk heeft geantwoord op het antwoord dat de Spaansche regeering heeft gegeven op devertoogen van Portu gal. Tegelijkertijd heeft het telegrafische instructies aan den Portugeeschen ge zant te Madrid gezonden. F.en en ander zou er dus toe leiden, te veronderstellen, dat Spanje heimelijk der monarchistenactie ondersteunt, een gedachte, die reeds vaak geuit is. Geheel in deze lijn weet dan ook de'Portugeesche El Paiz te melden, naar het zegt uit wel ingelichte bron, dat de Spaansche regee ring een gemeenschappelijk vertoog van Engeland en Frankrijk heeft ontvangen, waarin er op gewezen wordt dat Spanje, ingevolge het beginsel van het volkenrecht verplicht is de republiek Portugal te eer biedigen. Misschien toont dit zijn uitwerking reeds in het volgende bericht: Een officieusê nota meldt, dat de sa menzweerders, die zich te Valvcrda del Fresiie bevonden, tot den aftocht gedwon gen werden, dank zij de tusschenkomst der Spaansche civiele garde. Afdeelin- gen Spaansche cavalerie kwamen te Fuen- tes de Onoro aan, ten einde de grens te bewaken. Overigens van de opstand zelve wei nig nieuws. Volgens Reuter zijn nog tien rebellen uit Cabeceiras de Basto gedood, terwijl 15 priesters gevangen genomen werden. Een bende samenzweerders, die bij Grou gekampeerd waren, zijn op de nadering van een afdeeling republikeinsche ruiterij naar de Spaansche grens gevlucht. TeColombra werd een bom in het huis van een samenzweerder geworpen, waar door materieele schade werd aangericht. Te Evora werd de schoonbroeder van den aartsbisschop gearresteerd. Te Bel las hadden huiszoekingen plaats in de FEUILLETON. 7) „Ik weet heel goed, wat ik doe", gaf Liügen ten antwoord. „De geheimraad ,weet in allen gevalle beter over Rosen thal en Gidion te oordeelen dan gij, mijn heer Lorenz. Als hij 300000 mark waagt, kan ik het gemakkelijk met 60000 mark probceren. Ik zou toch wel een gek moeten Zijn, als jk eene gelegenheid om jnijn geld in nauwelijks vijftien jaren te verdubbelen, niet zou aangrijpen, terwijl ik anders veel langer zou moeten wach ten. Neen, neen, wat honderden doen, 'die veel rijker zijn dan ik, kan ik ook doen. En nu, vaarwel, ik vecht niet lano;er.,?- .,Ik ook niet, buurman", antwoordde Lorenz. „De duivel der hebzucht heeft u al te pakken en hij laat u niet meer los. ,Om eenige ellendige honderd mark meer te hebben, offert gij de zekerheid van uw kapitaal op. Als Rosenthal uw geld heeft, is het met uwe rust uit, en zijt ge steeds bezorgd, dat het voor u zou kunnen verlóren gaan, terwijl ge anders woningen van verschillende leden der aristocratie. Verscheidene personen wer den gearresteerd. Een algemeene staking van 24 uur is V rijdag in Zurich (uitgebro ken waarbij het herhaaldelijk tusschen po litie en stakers tot botsingen is geko men. Bij wijze van verweer hebben de ijzerindustrieelen met wier werklieden de moeilijkheden zijn begonnen een uitslui ting aangekondigd. De regeering hield voor eventueele onlusten troepen klaar. Zoo meldt de Nat. Zeitung daaromtrent: Drie bataljons infanterie en een eska dron cavalerie zijn Zaterdag Zurich bin nengetrokken. De groote fabrieken zijn door militairen bezet. Het gemeentebe stuur heeft voorloopig het uitzetten van stakingsposten verboden. Jiet tramver keer is weer geopend. Botsingen zijn tot nog toe niet voorgekomen. Naar de correspondent van de Köln. Zeitung meldt, hebben alle arbeiders, die niet tot straf voor de algemeene protest staking van 24 uren zijn uilgesloten Zater dag weer gewerkt. Daarmee is de alge meene staking afgeloopen, die alle bur gerlijke bladen als onverantwoordelijk oordeelen. De ontboden troepen zijn weer ingerukt. Uit verschillende betreurenswaardige vooa'allen gedurende den stakingsdag maakt men op, dat de sociaal democrati sche leiders eigenlijk weinig gezag over de arbeiders hebben. Gelijk ook hier heeft men het overal in het buitenland met de warmte te kwaad. t>oor heel Duitschland is het zonnig en gloeiend heet. Slechts spora disch deden zich daar onweders voor. Ook in Zweden en Noorwegen is h et warm weer. In Denemarken is de hemel vlekkeloos blauw; daar is de warmte meer aangenaam. In Frankrijk is de zonneschijn licht getemperd, de onweersneiging werd ster ker, de thermometer liep op. In Engeland en Schotland is liet meest druilerig. Soms is de zonneschijn slechls getemperd. Het is er onweersachiig. Hier endaar barstten zware onweders los. Het is er bijzonder drukkend, zoo druk kend, dat in verschillende gerechts hoven de rechters hunne pruiken die ze daar in de uitoefening van hun ambt op hebben, aflegden. Het was in Londen 87 graden in de schaduw. In Zwitserland is het zonnig en warm. InOostenrijk-Hongarije heeft ook de zon neschijn de overhand; daar is het zeer warm, er valt een onweersvorming te constateeren. In Rusland is het bijna ondragelijk heet. De lucht is onbewolkt, en storin gen komen nagenoeg niet voor. Ook in Italië brant de zon. In Amerika houdt ook de hitte aan. Woensdag zijn in New-York weer 11 sterfgevailen wegens de warmte voorge vallen, (in het geheel stierven reeds 28 menschen). Gelukkig heeft Donderdag 'n hevig onweer, dat boven New-York los barstte, eenige verlichting gebracht. Maar de weervoorspcllers meenen, dat een nieu we hittegolf op de komst is. zoo rustig kuht slapen, als lag het onder uw hoofdkussen. Adieu, juffrouw Lingen." Toen Lorens vertrokken was, stond juffrouw Lingen op en ging naar haren man, legde hem de hand op den schou der en zeide smeekend: „Man, volg den raad van onzen buur man. Moet gc' dan dat lieve geld, dat ons een onbezorgden ouden dag kan ver schaffen, maar zoo weggooien Lingen echter maakte zicli met een ver drietig gezicht van haar af, merkte scham per op, waarom zijne vrouw dezen jo denhater wel en den geheimraad, die tocli alles veel beter moest weten en ook \vist, geen geloof schonk. En dan, hij was toch ook niet met blindheid geslagen. Zij zou haren man toch wel aanzien, dat hij be ter wist, wat tot welzijn der familie; strekte, dan eene vrouw, die zich alleen maar met het huishouden heeft te be moeien. Hij had nu, zoo voegde hij er op beslisten toon aan toe, sedert dertig jaar voor alles alleen gezorgd, en zou dat blijven doen. En daarbij bleef het. Acht dagen later kreeg Lingen zijne winst uitbetaald en nog denzelfden dag was het geld bij Rosenthal. Eene door den bankier zelf onderteekende quitantie gaf Lingeln de zekerheid, dat zijn geld in goede handen w,as GEMENGD. Bij de verkiezing voor het En- gelsche Lagerhuis te H an ley werd Outhwate (liberaal) gekozen piet 6647 stemmen. RLtiner (Unionist) Ju'eeg 5995 enTenney van de Labourparty 1694 stem men. De liberalen wonnen den zetel van de Labourparty. De Fransche Kamer en de Senaat hebben met algemeene stemmen het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij de ge meenteraad van Parijs gemachtigd wordt een leening van 200 millioen frank voor het bouwen van goeükoope wonin gen aan të gaan. De meeste stammen van Doe- k a 1 a zjjn opgestaan tegen hun kaids. Sedert Dinsdag zijn er bij herhaling ge vechten geleverd. De stammen hebben zich aaneengesloten en de huizen van hun kaids geplunderd. In Doekkala heerscht de grootste verwarring. De han del staat stil. Kinis, een marktplaats der Beni Amza, is geplunderd. Daarbij zijn veel dooden gevallen. De„Matin" bevestigt, dat de toestand in Marakesj hoogst ernstig is geworden. Gedurende de twee laatste dagen zwer ven bereden benden jn den omtrek, die dreigen Marakesj binnen te dringen, als de kaid Mtoegi de stad niet verlaat. In Bazel hebben alle havenarbei ders het werk gestaakt. Hunne éi- schen zijn nog niet bekend. Het dorp Debsiedt in Hannover is Zaterdagmiddag door een brand g e teister d. Om 5 uur waren al meer dan 25 hoeven afgebrand. Ook de fraaie oude kerk is een prooi der vlammen ^ge worden. De brand breidt zich nog uit. Er bestaat gevaar, dat het geheele dorp vernield wordt. Bij een bot si ngtusschentwee sneltreinen bij Chicago werden der tien personen gedood en velen gewond. Een telegram %it Portland (Ver Sta ten) meldt, dat een express, die met een snelheid van 60 mijlen per uur reed, nabij die stad derailleerde. Acht personen werden gedood en ver scheidene gewond. „Le Journal" weet te melden, datide onderzeeër „Julé" sedert Dinsdag v e r d w e n en is. Op dien dag was de „Julé" vertrokken om onder water een reis van 800 mijlen af te leggen. Om in geval van nood hulp te bieden, werd de onderzeeëer vergezeld door den tor pedoboot-vernieler „Travailleur". Het laatst is de „Julé" echter bij de Sangus- naire-eilanden door de „Travailleur" ge zien en sedert is ze niet meer verschenen. De torpedoboot-vernieler „Mousquton" is nu op zoek naar den onderzeeër. Het voorbeeld van Clemenceau en zoovele andere anti-clerica'Len, die zich door dezusterkens van liefde verplegen laten, heeft weer navolging ge vonden. De radicale senator van het dep. Aude, Gauthier, oud-minister van open bare werken en anti-clericaal avant-tout, werd ziek. Hij liet zich niet naar een leekengasthuis brengen zooals men van hem verwachten zou; imaar hij liet zich transporteeren naar de kliniek rue Be- zért, naar dezelfde zustertjes, die ook III. Dit gebeurde op denzelfden dag, waar op Rosenthal, in vereeniging met zijnen broeder de groote beurszwendd zou uit voeren. Het was reeds elf uur. Elk! oogenblik kon het bericht uit Weenen komen, waarin zijn broeder, natuurlijk in cijferschrift, hem zou melden, dat het alarmbericht in die en die courant zou verschijnen. Zoodra hij het bericht h,ad, zou hij naar de Beurs gaan, om het verdere verloop af te wachten. Hij had zijne voorzorgsmaatregelen als een bekwaam veldheer genomen. Van zijne ondergeschikten had hij zijn agent Bendel alleen in het geheim betrokken, van wien hij wist, dat hij een streng stilzwijgen in acht zou nemen, temeer daar hij van Bendel allerlei kleine ver grijpen kende, welke hem met het ge recht in aanraking konden brengen. Op zijne beurt had Bendel andere personen aan zich verbonden, zonder hun meer opheldering te geven, dan hij noodig oor deelde. Al, deze lieden, jmet Rosenthal en Bendel vijf in getal, moesten tengevolge van het alarmbericht, het noodzakelijk' dalen der papieren ten nutte maken, om voor rekening van Rosenthal groote op- koopen te doen. Als b.v. een papier op dit oogenblik .eene waarde had van 195 Clemenceau zoo liefderijk hadden ver pleegd. Op het schi etter rein van Ru- mersdorf, bij Berlijn, had Zaterdagmor gen een betreurenswaardig ongeluk plaats, waardoor een der manschappen van de proefbatterij der commissie tot onderzoek der .artillerie gedood werd, terwijl 5 anderen werden gewond, waar van 2 zwaar. Bij 't afzoeken van het terrein naar de fragmenten van de verschoten ammunitie raapte een kanonier een niet ontplofte kardoes op, behoorende bij een granaat, die over het hoofd was gezien, en wierp die, tegen de vorschriften in op den wa gen, die tot opname van Se granaatscher ven bestemd was. De kardoes ontplofte, waardoor het bovenvermelde ongeluk plaats had. Koninklijke besluiten. In verband met hun diensten bij de pestbestrijding op 'Java zijn bij kon. be sluit: benoemd tot ridder jn de orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. j. Schülein, waarnemend hoofdinspecteur, chef van den burgerlijken geneeskundigen dienst in Ned.-Indië; Q. E. V. Hermens, resident van Kederi; J. Eindhoven, resident van Soerabaja; dr. ,W. ,Th. de Vogel, inspec teur sous-chef van den burgerlijken ge neeskundigen dienst in Ned.-Indië; mr. A. Paets tot Gansoyen, voorzitter van het uitvoerend comfté van het algemeen ge zondheids-comité te Soerabaja; benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw M- E. Hoh- loch waarnemend politie-opzichter le Jd. te Kediri; bevorderd tot officier van de orde van Oranje Nassau, 'J. Vorstman, dirigeerend off. van gezondheid 2e kl. van de kon. marine; benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau H. Altman, assistent-re sident van Malang, Raden Adipati 'Ario Soerio Adiningrat regent van Malang; dr. J. J. van Loghem, gewezen assistent aan het hygiënisch laboratorium aan de stedelijke universiteit te Amsterdam; benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassaudr. A. A. F. M. Dentman, gewezen geneesheer te Soekaboemi; J. Rodenhuis, civiel geneesheer te Madioen; F. H. Johati, officier van gezondheid 2e kl. van het leger in Ned.-Indië; R. 'Ph. M. van der Meer, controleur bij het (bin- nenlandsch bestuur op Java en Madoera; O. D. P. A. Renardel de Lavalette, con troleur bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madoera; dr. O. L. E. deRaedt, adjunct-inspecteur van den burgerlijken geneeskundigen dienst te Djokjakarta; Mas Soemowidigdo, inlandsch arts te Malang; Mas Tjipto, inlandsch arts. is aan N. Meyers op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester te Geertruidenberg. De St. Radhoudstichting. Kort geleden is aan de St. Radboud- stichting bij Koninklijk besluit vergunning mark, dan kon dat, tengevolge der val- sche tijding, die den oorlog als op han den voorstelde, op 180, ja misschien tot op 150 mark dalen. Rosenthal zou dan ook' voor dien prijs koopen. Daar het be richt valsch was, moest natuurlijk de waarde weer stijgen en Rosenthal kon dus bij het verkoopen 15 ja zelfs 45 mark opstrijkenBij eene aankoop van meerdere millioenen kon hij rekenen op eene winst van vele honderdduizenden. Natuurlijk was dat de grootste schur kenstreek, maar Rosenthal dacht er geen oogenblik aan haar niet te bedrijven. Bendel had ook het vaste besluit ge maakt deze gelegenheid niet ongebruikt voorbij te laten gaan om op die manier elders geleden verliezen te herstellen. Dat waren zaken, waarvoor men voor 't oogenblik geen klinkende munt noo dig had. Men kon winnen en verliezen, maar men behoefde, ais men voor 60000 mark wilde koopen, deze som volstrekt niet in den zak te hebben, en wie voor 60000 mark aan papieren wilde verkoo pen, behoefde dit volstrekt niet te be- zitten. Als Bendel voor 60000 mark wer kelijke schuld kocht, d. w. z. slechfe in schijn, en ze met slechts 1/4 winst van de hand deed, dan had hij in een ommezien 150 mark verdiend; moest hij ze echter, omd<at de koers verleend een leerstoel te vestigen in de vergelijkende én klassieke taalkunde en kuituurgeschiedenis der Christelijke Oud heid. Het bestuur der Radboudstichting heeft daarop den Zeereerw. Zeergel. heer dr^ Jos. Schrijnen uit Roermond (Bisschop pelijk College) tot bijzonder hoogleeraat benoemd om dien zetel te bezetten. Deze benoeming is nu door H. MJ. de Koningin bekrachtigd. Vooreen tweetal jaren werd Dr. Schrij nen benoemd tot lector jn de bovengen inoemde vakken, en het was toen te voorzien, dat de benoeming tof hooglee raar zou volgen, indien het bleek, dat de vakken waarin zou gedoceerd worden^- voldoende waardeering vonden bij de stu denten der Utrechtsche universiteit F» hieraan heeft het niet ontbroken. Oorlogsmarsch. Men deelt aan het „Vad." mede: Donderdag moest het 8e reg. inf. een oorlogsmarsch door de Betuwe maken. De kolossale warmte drukte de jongens erg, van wie er dan ook zeer velen door vermoeienis flauw vielen. Zelfs op den marsch naar huis vielen op de Steen straat te Arnhem enkelen uit. Verschil lenden moesten naar het hospitaal, an deren in de kazerne gebracht wordea^ Gisterenmorgen werd er weder een naar het hospitaal gebracht. Een soldaat van het 10 reg. inf. uit Haarlem te Arnhem ter versterking van het garnizoen gedetacheerd is gisteren avond overleden, terwijl een ander sol daat van het 4e bat. in zeer zorgwek- kenden toestand moet verkeeren. Bonaire. Betreffende den nood op het eiland Bonaire, tot leniging waarvan door H. M. de Koningin een gift van f 1000 werd geschonken, verneemt de „N. Crt." nog devolgende bijzonderheden. Tengevolge van de langdurige droogte is de oogst op het eiland totaal mislukt, waardoor algemeene groote armoede iheerscht, vooral in het dorpje Rincon dat ruim 1800 inwoners telt. Door de geringe en te slechte voeding en boven dien nog dikwijls gebrek aan goed urink- water zijn er veel zieken; vooral lijders aan scheurbuik en dysenterie. Het voor naamste voedsel is gekookt maismeel met als het tte krijgen is ieen stukje zout vleesch of zoute visch van de aller goedkoopste en bijgevolg van de aller slechtste soort. Voor het herstel van de scheurbuik worden van gouvernementswege vruchten en lemoenen verstrekt, en aan hen die bepaald melk moeten gebruiken, blik- melk. Een en ander moet van buitenaf worden aangevoerd. Voorts worden aan de schoolkinderen beschuiten uitgedeeld, voor velen van hen het eenige voedsel dat zij krijgen. Aan zieken, ouden van dagen en moeders van groote gezinnen wordt eenige geldelijke vergoeding verstrt&t. Van gouverne mentswege wordt aan vrouwen onder richt gegeven in het hoedenvlechten, op dat daarmede iets kan worden verdiend. V* verlies verkoopen, dan had hij evenveel verloren en moest deze som betalen. Menige speculant, die, in da vaste overtuiging, dat de koers zou stij gen, voor millioenen gekocht had, ver loor, als de koers daalde, misschien zijn geheele vermogen, terwijl een ander het opstak. Aan de beurs is het de groote kunst maar, hoe de een den ander eeni vlieg zal afvangen. Rosenthals plan moest gelukken, als het ten uitvoer gelegd werd, want aan de beurs is hij de winner, die een gewichti ge, vooral eene politieke tijding vroeger of beter weet dan een ander. Rosenthall bleef tenminste een uur lang de eenige aan de beurs, die wist, dat het Weener alarmbericht een groote knoeiboel was, en hij alleen had derhalve tijd genoeg! gebruik te maken van d,e verwarring en ontsteltenis. Een triomfeerende lach gleed over Ro senthals trekken, als hij, op het nieuwg wachtend, er aan dacht, welk eene op schudding er zou heerschen in de wild bruisende menigte in den mammonstem- pel, hoe zelfs de knapste beursmannen uit hunne rust zouden worden opge schrikt welk eene vertwijfeling zich vart elkeen zou meester maken, terwijl hjj alleen als de vaste rots pal zou staan 19 Ha ivfu>fk hrat-Ii-A Av'o -U

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1