Daarna treedt dien avond als spreker op de algemeen bekende en als redenaar hooggeroemde Franciscaner Pater Bcrro- meus de Greeve met het onderwerp: Rechtvaardigheid en Naastenliefde. Gedurende de daarop voegende week treden achtereenvolgens op als sprekers: Mr. P. J. M. Aalberse, met het onderwerp Arbeidsloon. A. H. J. Engels, onder werp: Arbeidsduur. Weleerw. Heer Kap. iTh. de Bouter, adv. R. K. A. V. te En- Schede, onderwerp: Vakorganisatie en Rechtvaardigheid. Mr. P. j. AA. Aalberse, onderwerp: Arbeidt rsbescheiming. Mr. A. Tepe, onderwerp :>Middenstands\vetge- ving. Prof. j. D. J. Aengenent, en Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, die gezamenlijk zullen bespreken het onderwerp: Sociale Verzekering, de eerstede Rechtsgronden, tie tweede de Wetgeving. Op een anderen avond zal Prof. Aenge nent bespreken: Interesten Woeker,Mr. Paul j. Reijmer bespreekt het onderwerp Oneerlijke Concurrentie. Prof. P. Groe- uit Warmond: Kerk en Charitas. De _eereerw. Heer J. [Waterreus, het onder werp: Armenzcrg. Mr. Dr. Ch. Raaijma- kers, prof. Canisius Coll. te Nijmegen, het onderwerp: Staat en Armenzcrg. De Wel eerw. Heer C. Oomen, kapelaan te Roo- zendaal: De Vrouw en de Armenzorg. De Weleerw. Heer Th. j. F. Bekkers leider der Apologetische Cursussen te Lei den: De Sint Vincentius vereeniging. De Weleerw. Heer kapelaan Larno. J. M. Poell, adv. van den N. R. K. fTextiel- arb. Bond: Socialisme en Rechtvaardig heid. Dr. L. N. H. Deckers, Hoofd-Inspec- teur Boerenleenbanken in N. Br.Socia lisme en Charitas. Mr. J. Baron de Wij- kerslooth van WeerdesteijnSociale Po litiek en Charitas, Mr. Dr. J. van Best behandelt: K. S. A. en Rechtvaardigheid, t°rwijl op de sluitingsvergadering zal op- „en de Weleerw. Pater C. Zuidgeest, uav. van den N. R.K.Volksbond te Leiden, inet het onderwerp: K. S, A. en Charitas. Zooals men ziet een rij onderwerpen van groote beteekenis, vooral voor onzen tijd. Wij sporen dus alle Katholieken, die belang stellen in de Katholiek-Sociale be weging en allen die iets meer willen we ten van de hier genoemde onderwerpen aan, deze Sociale Week te bezoeken. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Cen traal Bureau der K. S. A. te Leiden. Zij kunnen besteld worden, ook door middel van den Boekhandel, de Plaatse lijke Comité's voorde K. S. A. en de R. K. Propagandaclubs. Evenals vorige jaren kost een Week kaart, welke toegang geeft tot alle ver- aderingen en recht op een gereserveer- _e plaats f2.50. Een doorloopende avondkaart, welke tevens recht geeft op de openings- en sluitingsvergadering f 1.een dagkaart f 0.50, en een gewone vergaderingskaarf f 0.20. Zie omtrent een en ander nader het begin Augustus verschijnende, program maboek. St. Catharinakerk te Brielle, Men schrijft uit Brielle aan de „Msbd." d.d. 11 Juli: Heden werd de St. Catharinakerk al hier voor de inspectie bezocht door Z.- Exc. den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Lan- das, als regeeringscommissaris, Jos. Cuy- pers, namens zijn vader als rijksadviseur .en Jac. v. Gils, den uitvoerenden archi tect voor de herstellingswerken dezer kerk. Alles werd in de beste orde ben vonden. Sinds 1904 wordt de kerk reeds gerestaureerd, terwijl eerst de massale toren hersteld is, alles met rijks- en pro vinciale subsjdie ten bedrage van onge veer f 100.000. De laatste vensters zijn nu bijna hersteld en over een paar jaar zal het geheele werk voltooid zijn. Jammer maar, dat deze schoone kerk uit de XVe eeuw, niet aan hare bestem ming beantwoordt; want ze is reeds» sinds eeuwen, gelijk bijna alle oude ker ken, in handen der Hervormden overge gaan, die natuurlijk alles verkocht en ver brand hebben, wat de kerk aan altaren en versiering bevatte, zoodat ze thans slechts een door stoelen en banken be zette ruimte te zien geeft. Toch is de indruk nog grootsch en de harmonie en samenstelling van kunde getuigend, die helaas in de nieuwe ker ken veelal gemist wordt. Daarom is het behoud dezer kerken, in dezen opper- vlakkigen tijd veel te weinig bestudeerd, van zoo groote waarde voor het nage slacht. Jammer, dat het glaswerk niet wat fijner gebrand is. Het valt eenigszins uit het karakter, vooral het eerst geplaatste. Thans zulleif nog figuratieve voorstel lingen in een paar vensters worden aan- gebracht, die natuurlijk meer geschied kundige, dan religieuse voorstellingen zullen moeten worden. KORTE KRONIEK. Naar men verneemt, heeft Jhr. Mr. D. E. van Lennep, die algemeen gef- noemd werd als de opvolger van Jhr. Mr. J. W'. G. Boreel van Hogelandeny afgetreden burgemeester van Haarlem, te kennen gegeven, dat hij voor die func tie niet in aanmerking wenscht te komen. Naar de „Msbd/'- verneemt, zal [Vrij dag IQ Juli a.s. de constitueerende ver gadering plaats hebben van het „Natio naal Comité van Actie voor de Katho lieke Pers en Lectuur". f De Glazenwasschersvereeniging „Nieuw Leven" te Amsterdam heeft be sloten tot opheffing van de staking. De gewone audiëntie van den mi nister van juorit.e zal Zaterdag'13 dezer niet plaats hebben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 12 Juli. Directeuren en Ingenieurs van gemeentewerken. Gisteravond werden de directeuren en ingenieurs van gemeentewerken en van het bouw- en woningtoezicht officieel door het gemeentebestuur ten stad'huize ont vangen. Voor deze gelegenheid was op de.groote pers de feestverlichting aange bracht, die een schitterend effect maakte. In de kamer van B. en [W. werden de hecren toegesproken door den b.rge- meester, die hen namens het gemeentebe stuur van harte welkom heette. Spr. achtte het onnoodig de ontwikkeling der stad na te gaan, waar de heer Dries- sen gistermorgen dit reeds zoo uitstekend had gedaan. Liever wees spr. o-p het gewichtvan ambt, dat door de directeuren van gemeentewerken wordt bekleed. Dit ambt stijgt in waarde door de veranderde inzichten omtrent de funciies van gemeen tewerken. In sommige steden spr. noemde Amsterdam en Rotterdam loopt men als het ware "over puinhoopen, zóó is men er aan liet bouwen en tre ken. Ook hier zijn wij op beperkte schaal bezig geweest aan de verbetering der stad. Spr. merkte vervolgens op,'dat 't werk van de voorgangers d;r tegenwoor dige directeuren op menig punt eerbied af dwingt. Wij zijn trots op het vele schoone dat zij hier ter stede tot stand brachten o.a. Stadhuis, Lakenhal, Gymnasium en zoovele andere fraaie gebouwen die mo numenten zijn van 17e. eeuwsche bouw kunst. Ook de tegenwoordige gestichten der gemeente paren aan doelmatige in richting kunstzin in de uitvoering. De betrekking van directeur van gemeente werken is een der belangTijkste. Want al beslist het gemeentebestuur over de wijze waarop een stad wordt gebouwd, de di recteuren oefenen daarop grooten invloed uit. Spr. stelde een dronk in o-p het wel slagen der bijeenkomst en hoopte dat de aanwezigen een aangename herinnering aan de stad zullen medenemen. De heer van Hasselt, oud-directeur van gemeentewerken te Amsterdam, -dankte voor deze welwillende woerden en wees er op dat de samenkomst plaats heeft buiten verenigingsverband, waardoor 't nuttige en leerrijke der bijeenkomst ver hoogd wordt. Deze geregelde bijeenkom sten verrijken niet alleen de kennis dei- aanwezigen onderling, en profiteeren de directeuren uit de groote steden van de ervaring uit de "kleinere en omge keerd, doch ook de gemeenten zelf varen er wel bij. Allen hebben ongetwijfeld de belangstelling geapprecieerd der gemeen tebesturen in deze bijeenkomsten. Speci aal is dit het geval met Leiden, waar op energieke wijze getracht wordt de oude stad aan het nieuwe leven aan te passen. Spr. stelde een dronk in o>p den vooruitgang van Leiden. Beide toespraken werden met applaus en bravo's ontvangen. Hierna bestond gelegenheid het stad huis te bezichtigen. Vervolgens begaf men zich in twee ex tra trams naar Zomerzorg, waar onder de tonen der muziek de avond verder werd gepasseerd. De bijeenkomst van hedenmorgen was gewijd aan besprekingen van technischen en huishoudelijken aard. Om 12 uur werd met een extra tram naar Katwijk aan'Zee gereden, waar ïn Hotel du Rhin koffie werd gedronken en het uitwaterings stoomgemaal van Rhijnland werd bezich tigd. Om 2 uur werd naar Oegstgeest ge tramd. Hier werd het gezelschap door den geneesheer-directeur der gestichten Ende geest, Rhijngeest en Voorgeest ontvangen, en werden deze gestichten bezichtigd. Toelatingsexamen H.B.S. Voor het toelatings-examen voor de le klasse der Hoogere Burgerschool voor Jongens hebben zich 66 candida- ten aangemeld. Hiervan slaagden 44 en werden afgewezen 22candidaten. Aan de Middelbare School voor Handel en Administratie te 's Gravenhage werden heden bevorderd v;yi de le kl. H. B. S. naar de 2e kl. J. T. A. den Hol lander, van de 3e kl. H. B. S. naar de le kl. Handelsschool J. van Buttingha, Wichers, (voorw.), van de le naar de 2e kl. Handelsschool L. A. de Gruiter, E. Paulus en C. J. van Spall (voorw.), al len alhier. Spoorlijnen in de Haarlemmermeer. Van betrouwbare zijde verneemt de „O. H. Crt.", dat de opening der spoor lijnen niet zal plaats hebben op Woens dag 31 Juii a.s. zooals aanvankelijk was bepaald, maar op Vrijdag 2 Augustus a.s. Het schijnt, dat de werkzaamheden aan de spoorbrug nabij Aalsmeer niet tijdig genoeg zullen zijn afgeloopen om op 31 Juli de lijn te kunnen openen. Nog vernemen wij, dat de feesttrein zal rijden ruim 11 uur uit Haarlem, van idaar via Hoofddorp naar Aalsmeer, van waar deze terugkeert naar Hoofddorp. Hier zullen de genoodigden uitstappen en in het hotel de Beurs zich vereenigen aan een feestmaaltijd. Na afloop daarvan zal het gezelschap zich verder per feesttrein naar Leiden be geven. Hoog bezoek. Donderdag 18 Juli zal het Grc/ot-Semi- narie te Warmond bezocht worden door Mgr. G. Xacci, Aartsbisschop van Nicea, nuntius te Brussel en internuntius te 's Gravenhage. Den hoogen bezoeker zal een plechtige ontvangst worden bereid. GOUDA. Aan de Middelbare school voor Handel en Administratie te 's Gra venhage werd heden bevorderd van de lekl. H.B.S. naar de 2e K. v. d. Torren. WARMOND. Bij een kdeel der zeil- sportbeoefenaars doet zich de wensche- lijkheid gevoelen, een tweede jachthaven te gaan bouwen. Deze zal dan dichter bij het groote water, dus meer in het dorp worden geplaatst. Naar verluidt heeft men reeds een terrein op het oog. ZSTEL1JK C -D. Plotselinge dood. Men meldt uit Reeuw ijk aan de „Msbd.": De gisteravond ten raadhuize gehouden vergadering van poldermeesters en ge committeerde ingelanden van den polder „Reeuwijk" werd gestooi doordat de heer mr. P. v. d. P., gecommitteerd inge land van genoemden polder, plotseling ongesteld werd en ineenzakte. De heer v. d. P. had nog juist den voorzitter toege sproken. De geneesheer werd aanstonds ontbo den en hoewel hij spoedig ter plaatseiwas, kon hij slechts den dood door hartverlam ming constateeren. Leger en Vloot. Blijvend gedeelte. Van de lichting van 1911 zullen bij de bereden korpsen alle tot die lichting behoorende manschappen gedurende 6 maanden onder de wapenen worden ge houden in aansluiting aan den eersten oefeningstijdhieronder zijn begrepen zij die met deze lichting gelijktijdig de eerste- oefening volbrengen. Van de lichting van 1912bij het reg. grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie te zamen 4575 man voor het tijdvak 1 Dec. 1912 tot en met 31 Januari 1913, en voorts 3475 man voor het tijdvak van 16 Juni 1913 tot en met 15 Aug, 1913; voor de miliciens bestemd voor de eerste ploeg, die zich met groot verlof bevinden, is als dag van opkomst 2 December 1912 vastgesteld. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift houdende „Eene studie over het Grondbezit in de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika", de heer Mr. Hendrik ver Loren van Themaat, geboren te Hoorn, burgemeester van en wonende te Velzen. Verder werden bev.prderd tot doctor in de rechtswetenschap de heeren Jan Wil lem Sillevïs geb. en wonende te 's Gra venhage, en Bernard Frederik Boekhold, geboren te Haarlem, wonende te 's Gra venhage, eerstgenoemde op proefschrift getiteld: „het recht van gratie", laaistge- melde op proefschrift over „Mijnrecht." Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer F. (M- Hagemeijer (den Haag). UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap op stellingen de heer mr. A. E. Schouten, candidaatnotaris en kantonrechter plaatsvervanger te Hil versum, geb. te Amsterdam. GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de scheikunde de lieer E. Pannenborg geboren te Groningen, op proefschrift De konstitutie van eenige derivaten van acetoresorciën. Tot arts de heeren K. Peiger, geb. te Vollenhoven, en J. J. van Bruggen ,geb. te Zuidhoorn. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren J. A. van Dongen, geb. te Haar lem S. van Dam, geb. te Amsterdam E. C. T. de Koek van Leeuwen, geboren te Japara. Rechtszaken. Uitgeven van valsch geld. Heden werd voor de Haagsche recht bank (Kamer van Vacantie) voortgezet de zaak tegen W. de K. te Naaldwijk- die 2 juli j.l. terecht had gestaan we- wegens het uitgeven van een valschen rijksdaalder. Gehoord werd de man, van wien bekl. den rijksdaalder voor f 1.25 had ge kocht. Deze verklaarde, dat hij aan bekl. had verteld, dat hij een slechten dag had gehad, want dat hij eerf valschen rijks daalder had ontvangen. De K. had hem er f 1.25 voor geboden en hem dit be drag den volgenden dag gegeven, nadat hij hem als echt had uitgegeven. Bekl. bleef bij zijn beweren, dat hij het stuk niet opzettelijk had uitgegevén. Hij had den Valschen rijksdaalder ge kocht, om er „een lolletje" mee te heb ben. In hun koffiehuisclubje was een nieuw lid gekomen en met hem had hij „de kachel willen aanmaken" (een volks uitdrukking voor„in de maling ne men). Daartoe had de rijksdaalder moe ten dienen. Een volgende getuige verklaarde1 dat hij tegenwoordig was geweest bij het on derhoud tusschen bekl. en den eersten getuige. Deze had aan bekl. gezegd dat- hij voor f 1.25 [h et valsche geldstuk kon koop en. De president, Mr. van Rees, weds den eersten getuige er op, dat hij zich schul dig had gemaakt aan een strafbaar feit en de oorzaak1 was, dat bekl. hier terecht stond. Daarna was het woord aan Mr. vain Kl effens, sub§t.-p,fh v^n justitie ,die er eveneens op wees dat getuige S. de mo- reele oorzaak is van het jplegen door bekl. van het feit, waarvan deze nu ver volgd wordt. Door de afgelegde getuigen verklarin gen het ten laste gelegde bewezen ach tende, vorderde het O. M., tegen bekl. een gevangenisstraf van 4 dagen, we gens het uitgeven van valsche munt als echt, de Valschheid kennende en deze verzwijgende. De uitspraak werd bepaald op heden over acht dagen. Mishandeling van een veldwachter. Het Gerechtshof ie Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de daglooners J. H. en G. K., te Haar lemmermeer, door de Rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf wegens mishandeling van een rijksveldwachter in functie. Het vonnis tegen den eersten beklaagde werd wegens gebrek in den vorm vernie tigd en de man veroordeeld tot 3 maan den. Het vonnis tegen den tweeden be klaagde werd bevestigd. Moord te Uden. Voor het Bossche Hof werd de zaak behandeld tegen Johannes van V., land bouwer te Uden, die wegens het opzette lijk van het leven berooven van Johanna van der Wielen, zijn dienstbode, door ide Bossche Rechtbank was .veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Als getuigen-deskundigen waren opge roepen dr. J. Casparie te 's Bosch, dr. P. F. Peters te Uden en prof. ;dr. C. Spronck te Utrecht. Als verdediger trad op mr. L. van Heyst te 's Bosch. Prof. Spronck is van meening, dat de dood van het slachtoffer is veroorzaakt door wurging. Prof. Eykman, optredende als getuige a décharge, acht den vlood piet veroorzaakt door wurging, doch door toe doen van complicaties, daar het niet'aan nemelijk is, dat een jong meisje !na tie wurging nog een half uur zou 'leven, om daarna nog tengevolge dier wurging te sterven, zooals hier het geval was. De dood kan even goed het gevolg zijn ider gepleegde mishandeling. Dr. Casparie blijft bij zijn vroeger afgelegde verklaring, dat de doodsoorzaak is een complicatie van wurging en stomp geweld op het hoofd. Dr. Peters acht verstikking door wurging de hoofdoorzaak van den dood. Bekl. blijft zijn onschuld volhouden. Hij was wel alleen in den stal, doch vond de versla-gene daar liggen. De verwurging is met de linksche hand geschied. 'Bekl. is links. Getuigen hebben gezien, dat bekl. het hoofd van het stervende meisje «tegen den muur kwakte. Ook wist bekl. niet, dat het slachtoffer in. zekeren staat ver keerde, evenmin als hij wist, dat zij'daar voor naar den dokter wilde. De advocaat generaal, mr. Tak, acht, al is de algemeene opinie ook tegen'bekl., het wettig en overtuigend bewijs, dat|hier doodslag zou zijn gepleegd, niet bewezen. De verklaringen der deskundigen staan lijnrecht tegenover elkaar. Wel staat vast dat bekl. zijn slachtoffer zwaar heeft imis- handeld en lichamelijk letsel heeft toege bracht, tengevolge waarvan zij overleed. Opzettelijk van het leven berooven is [hier niet bewezen. Derhalve vraagt hij ver nietiging van het vonnis der Rechtbank én veroordeeling tot vier jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. van Heyst, pleit voor vernietiging van de aanklacht wegens poging tot doodslag, en vrijspraak, daar niets wettig en overtuigend bewezen is. Ontaarde zoon. De Rechtbank te Assen veroordeelde Arend M. te Drouwenermond, thans ge detineerd, wegens poging tot doodslag op zijn vader, tot negen maanden ge vangenisstraf. Voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage werd gisteren behandeld de zaak van J. van I., werkman te Leid'en, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegend diefstal van steenkolen. Het O. M. eischi- te bevestiging van het vonnis. Het hof heeft bekl. veroordeeld tot f 15 boete of 12 dagen hechtenis. Ingezonden stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redaktie. Het bijschrift uwerzijds bij mijn inge zonden van Dinsdagavond j.l. heeft mij tot mijn spijt slechts voor een klein deel bevredigd. Van een loyaal terug nemen der ernstige beschuldiging lis geen sprake. Dit noopt mij nog tot een en kel woord. U maakt een scheiding tussen bondsleden en niet-bondsleden, die in deze niet bestaat. Voor de bonds leden ontken ik' Uw beschuldiging! van te spotten met God en godsdienst eve'n .pertinent als voor de niet-aangeslotenen. En stel, dat U een geval bekend was van een openbaar onderwijzer-bondslid die zich aan bovenstaande schuldig maak te, mag U daaruit dan de konklusie trek ken, dat de gehele vereniging maar even 7000 leden zo iets doet? Ja, maar „De Bode", het officieel orgaan van den Bond, spreekt van „de erger- like domheid van het Catechismus-onder richt", zegt U. Geachte Redaktie, is dit spotten of het uitspreken van een e'er- like mening, al is die dan ook in flagran te strijd met de Uwe? In antwoord op een schrijven van A. Baltus, van Breda, schrijft de Boderedaktie in het nummer van 5 Julie over deze zaak: „De woor- „d e n ergerlik'e domheid zijn van Rous- jiS.e&U zelfdéz&ak echt&r heeft onze vol- „komen instemming. .Wij veroordelen de „wijze, waarop de catechismus onder licht geeft, dit is geen aantasting „van de godsdienst, maar ziet al- „leen op de aard van het onderricht. Wij „hebben dat al vaker inD e Bode ge schreven, en kennen menige uitspraak' „van gelovige lieden, die 't daar „volkomen mee eens zijn." ïk hoop, geachte Redaktie, dat U als nog de beschuldiging terug zult nemen, of met deugdelike bewijzen komt, voor een zo krasse aantijging. Met hartelike dank voor de afgestane ruimte. J. TJALSMA. Nasc-hrift van de Redactie, og een enkel woord onzerzijds, maar niet om de beschuldiging terug te nemen zooals de inzender blijft eischen. Het schijnt den inzender te ontgaan, dat men een „eerlike meening" kan [uitspreken be treffende een of andere zaak en tegelij kertijd met die zaak kan spotten, door aan die zaak niet de waarde toe te ken nen, die haar om redenen, in die zaak zelf gelegen, eigen is. Spotten met iets- beteekent niet altijd „iets belachelijk ma ken," maar ook „het niet ernstig met iets nemen." En dat doet de „Bode", het officieel orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers, zeer zeker. En nu kome! men niet met de bewering, dat men al leen doelt op de „wijze", waarop het Catechismusonderricht gegeven wordt,, en dat „gelovige lieden" er ook zoo over oordeelen. (Voor dat laatste zouden wij bewijzen kunnen vragen.) Wij kunnen aantoonen, dat een ander orgaan van den „bond," de „Klasseonderwijzer", or gaan van de afdeeling Rotterdam, dui delijk zegt, dat de opvoeding van dei Kerk, dus het Catechismus-onderricht zelf, leidt tot „bekrompenheid" en „on verdraagzaamheid". Men vindt namelijk' in genoemd orgaan de door „het Katho liek Schoolblad" terecht genoemde ver bluffende enormiteit". „De Roomsche politici wenschen de kinderen aan de kloosterscholen toe te! vertrouwen. Komen zij er a n a 1 p li-a- beet vandaan, dat is minder erg. De kerk waakt over hunne zielen en aanl bekrompenheid en on verdraag zaamheid zal het niet mankee- r e n." En nog in het zelfde orgaan: „Daarom de openbare s.chool tegen den grond. Al gaat het ook ten koste van het onderwijs. Al wordt daardoor ook! meer dan een derde van de Nederland- sche jeugd overgeleverd aan deonge- nade van den Roomschen C1 e- r u s." En ook nog in hetzelfde orgaan „De jeugd, moet toevertrouwd aan de; liefderijke zorgen van rabbi, dominé of pastoor." Is dat niet spotten met alles wat de Kerk doet voor de jeugd? Is dat geen b e- spotting van de beginselen der Kerk, die zouden leiden tot domheidj bekrom penheid en onverdraagzaamheid? Tot onze bijzondere voldoening ont kent de schrijver niet,'dat wij, als organen van den bond (zonder protest van den bond) spotten ,met God en gods dienst, mogen concludeeren, dat ee:n[ groot gedeelte van de leden wij zeg gen niet: allen doordrongen js van dienzelfderi geest. [Welnu, organen van den bond spotten met God en Gods dienst. Dus De schrijver ontkent ook niet, dat, als! de onderwijzers buiten de school de Ka tholieke overtuiging niet eerbiedigen, maar er integendeel hun verachting over uitspreken men geen bewijs heeft, dat zij dit op -de school wel zullen doen. LWelnu, in hun organen eerbiedigen zij de Katholieke overtuiging niet en spreken er hun verachting óver uit. Dus Wij eindigen met de vojgende woor den van de „T ij d" van gisteravond, waarvan wij er enkele spatieerdnI „Dat men ophoude zich te verwon* deren, als duizenden hoe langer hóé meer een afkeer gaan gevoelen van een Staats instelling, wierbedienarenzichopj zoo plompe wijze te buiten gaan,- een instelling die werkelijk een Staats'ge* vaar dreigt te worden."j STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Bakkerswet. Thans is in druk aan de leden van de Tweede Kamer rondgedeeld het voor stel van wet van de heeren Aalberse c.s'.s houdende beperking van Zondagsarbeidl en nachtarbeid in broodbakkerijen en; van den arbeidsduur van bakkersgezellen'.; De voorstellers schrijven in de toelich ting, dat, mocht dit wetsvoorstel tot wetj worden verheven, het zal blijven ministe'r Talma's werk, zijn verdienste. Zij hebben' slechts gepoogd een tweetal bezwaren; weg te nemen; een principiöel be zwaar: het pa'froonsverbodeen eco nomisch bezwaarden verkeerden in vloed op de bedrijfsontwikkeling. i Zij bepalen zich in de toelichting tot de artikelen, die gewijzigd of géhefeM nieuw worden voorgesteld. Zij betoogen, dat het verbod van nacht arbeid van den patroon .alleen uit del wet kan worden gemist, wanneer or een andere wijze toch de concurréntiejH voorwaarden weer gelijk1 worden ges maakt. Dit kan geschieden door te bepa len, dat geen deeg: of brood uit rde bakk kerij of eenige belending daarvan mag worden vervoerd vóór het tijdstip, waar* op ndeare bakkerijen, waarin ingevolgd de wet eeen oaclitar.be.id mag worded

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2