Uit Stad en Omgeving. Verdediging Indië. Ter installatie en tot aanvang van haar werkzaamheden is de Staatscommissie voor het verdedigingsvraagstuk betref fende Ned.-Indië tegen Woensdag 17 juli bijeengeroepen. Middenstandsbond. Op de negende jaarvergadering van den neutralen Middenstandsbond werden besproken de twee volgende vragen door het bestuur gesteld: a. Is publiekrechtelijke vertegenwoor diging van den middenstand 'gewenscht? b. Moet een vertegenwoordiging van den middenstand bestuursbevoegdheid h'rebben of behoort zijsleclus adviseerend op te treden? Over dit onderwerp hebben, de heeren mr. E. J. Korthals Altes, J. Das Dzn. en mr. T. de Vries praeadvies uitgebracht. De heer Korthals Altes komi tot de volgende conclusies a. publiekrechtelijke vertegenwoordi ging van den Middenstand althans op de wijze als door de Staatscommissie voor den Middenstand voorgesteld is .vooreerst in strijd met de Nederlandsche Grondwet en met de Nederlandsche Staatsinstellingen, zooals deze zich in overeenstemming met het Nederlandsche volkskarakter hebben ontwikkeld, en is bovendien niet gewenscht: le. omdat het begrip „Middenstand" niet voldoende omlijnd en te omlijnen is, 2e. omdat het doel, waarvoor zij zou worden ingesteld, langs anderen weg bi- ter en met veel minder kosten te berei ken is. b. een Middenstandsraad zal als advi- seerend lichaam belangrijke diensten aan den zoogenaamden Middenstand kunnen bewijzen, waar 't geldt de voorberei ding van wetten en bestuursmaatregelen, waarbij in de allereerste plaats de belan gen van kleinhandel en kleinnijverheid betrokken zijn. Tweede praeadviseur was de heer J. Das te Utrecht. Hij concludeert dat de door den Middenstandsbond aan de orde gestelde vraag of publiekrechtelijke ver tegenwoordiging van den Middenstand gewenscht of noodig is volmondig beant woord moet worden met Ja. Of deze vertegenwoordiging bestuurs bevoegdheden moet bezitten, Ja. Of zij zuiver adviseerend moet zijn, Neen. Dèrde praeadvies is van mr. F. De Vries te Amsterdam. Daaraan ontleen en we: Als maatregelen om de positie van (den Middenstand, als geheel genomen, te bevestigen en te verbeteren, wordt, zoowel elders als hier te lande, meestal vierderlei ter sprake gebracht, nl.het weder invoeren van het gildewCzen, het vereischte stellen van een 'bekwaamheidsr 'bewijs of meester-diploma, het oprichten van een Staatsinstelling als centraal in stituut voor de bevordering van Handel en Industrie en ten slotte de -publiek rechtelijke vertegenwoordiging. Van deze vier voorstellen acht ik de eerste twee verwerpelijkvan de beide andere echter zou naar mijn meening- een heilzame invloed op de ontwikkeling van den Middenstand te verwachten zijn. 's Middags om Vier uur werd de ver gadering gesloten en bezochten de Mid denstanders de Koloniale Landbouwten toonstelling, gratis aangeboden door de Deventer Handelsvereniging. Om 6 uur begon de officieele feest maaltijd en tegen 9 uur volksfeesten. Heden wordt de vergadering voort gezet1 LEIDEN, "li Juli. Directeuren en Ipgenieuren van Gemeentewerken Hedenmorgen kwamen in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal directeuren en ingenieuren van gemeentewerken en het bouw- en woningtoezicht bijeen onder leiding van den heer G. L. Driessen, die de aanwezigen w.o. wethouder Kore naar, verwelkomde. Spr. dankte bij voor baat B. en W. dezer gemeente voor de ontvangst, welke zij den leden heden avond ten Raadhuize zullen bereiden. Nadat Enschedé als plaats voor de volgende vergadering was vastgesteld, hield de heer G. L. Driessen, directeur van gemeentewerken, een voordracht: Leiden, voorheen, thans en in de toe komst. Spr. begon met de opmerking dat vrij- .wel vaststaat, dat Leiden het oude Lug- dunum Batavorum niet is. De Burcht is dan ook niet van Romeinschen oorsprong jmaar dateert uit den tijd der Noor mannen. Het oudste en hoogst ge legen stadsgedeelte is de Breestraat. De verbindingswegen bestonden aan vankelijk hoofdzakelijk uit waterwe gen. De oudste- kerk is die van St. Pieter, den patroon der stad, en van daar dat in het stedelijk wapen 2 sleu tels voorkomen. Na de eerste stadsuit breiding in 1274 werd de St. Pancras- (Hooglandsche) kerk gesticht. Rond Lei den lagen verschillende kloosters en rid dergoederen, waarvan er nog enkele be staan als Poelgeest, Endegeest, War mond, maar vele anderen zijn verwoest, tin de stad zelve bestonden eveneens ve le kloosters, het Ceciliagasthuis, het Eli- sabethsgestïcht aan de Oude Vest, en het Witte Nonnenklooster (de tegenwoor dige academie) zijn, hoewel met eieti gansch andere bestemming, behouden. y\an de andere kloosters herinneren ons de namen van verschillende stegen. De V1,ami,ngep brachten de laken-indystrie. Spr. gaat achtereenvolgens de ver^ schillende uitbreidingen na en (memoreert dat de bevolking vroeger grooter moet zijn geweest dan thans. Na een bloeiperk in de middeleeuwen kwam een tijd van verval dopr achteruitgang der bevolking en van industrie. Alleen van de Acade mie bleef de aloude luister uitstralein. De aanhangige annexatieplannen aan stippend, wijst spr. erop, dat de bouw aan de grenzen van Leiden ondoelmatig en leelijk is, zoodat, als Leiden niet han delend optreedt, de verbetering dier ge deelten later zeer veel zal kosten. Bij de bespreking van het Leiden van thans, treedt spr. in uitvoerige bijzon derheden over het rioolstelsel, of juister over het ontbreken ervan en wijst op de urgentie van een oplossing. De stads reiniging zal na 1913 door middel van vuilverbranding geschiedenwaardoor Leiden met Rotterdam de eerste gemeen te in ons land zal zijn met een hygië nisch ingericht reinigingsb'edrijf. De gas fabriek en centrale houden Leiden fi nancieel op de been. Alleen waterleiding en telefoon zijn niet in eigen exploitatie, maar spr. weet niet of dit ten uadeelei der gekneente is. Het abattoir en de ge stichten Endegeest, Rhijngeest en Voor- geest zijn door de gemeen ie opgericht. Voor de stad opent zich geen grooisch en rui;:n verschiet. Door de belastingen, die aan den hoogen kant zijn, en de na bijheid van Den Haag, is het vertrek grooter dan de vestiging. Toch biedt Lei den voor duizenden goede woningen. Het uitbreidingsplan werd in 1896 ont worpen door den lieer de Jong en'later met eenige wijzigingen vastgesteld. Zoo wel het Rijn en Schiekanaal als 't nieu we Academisch ziekenhuis zullen aan merkelijke wijzigingen in het plan ver oorzaken. Spr. deelde aan het slot zij ner rede nog mede, dat plannen aan hangig zijn tof woningverbetering tus- schen Haarlemmerstraat en Oude Vest. De heer J. H. E. Rückert, ingenieur van gemeentewerken hield vervolgens eén voordracht over de verruiming van den hoofdverkeersweg door Leiden en ging in technische bijzonderheden de verschillende verbeteringen na van de laatste jaren door den bouw van de Nieuwe Borstelbrug, de verbreeding van de Paarden steeg, de nieuwe Blauwpoorts-. brug en de overwulving van het Kort Rapenburg. Beide voordrachten werden met aan dacht gevolgd en door applaus be'oond. Eenige vragen werden gesteld. Na afloop werd de Stadsgehoorzaal bezichtigd en vereenigden de aanwezi gen zich in den foyer aan een (noen|maal. Daarna volgde een rijtoer door de stad ter bezichtiging van verschillende be zienswaardigheden. In de Burcht werd een korte rustpoos, gehouden. Hedenavond om 6 uur heeft een maal tijd plaats in de Vergulde Turk en om 9 uur ontvangst der deelnemers door B. en W. ten Stadhuize, waarna men zich naar Zomerzorg begeeft ter bijwoning van het concert door het stafmuziekkorps van het 4e Reg. Infanterie. Ook dit jaar heeft wederom de tee- k»enleeraar van de H. B. S. voor Jon gens de heer G. M. Kosters een twee- daagsche tentoonstelling aangericht van de beste teekeningen gedurende het laat ste jaar door zijne leerlingen vervaar digd. In de groote zaal der Stadsgehoor zaal is deze uitgebreide collècj'e onder gebracht en met liefde en zorg door den 1 eeraar naar de klassen gerangschikt. Een mooi overzicht krijgt men al zoo van het teekenonderwijs aan onze H. B. S. Ook van het kunnen der leerlingen leg gen verscheidene teekeningen fraaie ge tuigenissen af. Voor ouders van leer lingen en ook voor andere belangstel lenden is een gang naar de Stadszaal wel de moeite waard. De tentoonstelling is ook nog morgen geopend van '1012 en 24 uur. Bij kon. besluit is voor den duur van het studiejaar 1912/13 benoemd tot recto r-magnificus der Rijksuniversiteit al hier dr. B. D. Eerdmans, alhier. 'Aan ;s Rijks Veeartsenijschool zijn bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar de heer C. P. A. Dieben van L e id en, A. Burggraaf van Bodegra ven en G. G.van den Akker van H a ze rs woud e. 1 In de week van 3 tot en met 9 juli zijn uit de provincie Zuid-Holland ter kennis van den Centralen Gezondheids raad gebracht 7 gevallen van typhus of febris typhoïdea, 33 gevallen van rood vonk en 25 gevallen van diphtheritis. Hiervan kw afmen voor: te Leiden 1 geval van roodvonkte Bodegraven 1 geval van diphtheritis; te Boskoop 5 gevallen van "diphtheritis; te O u d s- hoorn 1 geval van typhus of febris typhoïdea, en te Waddinxveentë ge vallen van roodvonk. Te Haarlemmerméér kwamen voor 2 gevallen van roodvonk. AARLANDERVEEN. Met de „Stct." zijn verzonden de Koninkl. goedgekeurde statuten van de Sociëteit '„Eensgezind heid", alhier. BERKEL. Met de „Stct." zijn verbon den de Koninkl. goedgekeurde statuten van de Woningbouwvereniging tot ver-, betering van de Volkshuisvesting te Ber- kel en Rodenrijls. GOUDA. B. en W. hebben den ge meenteraad meegedeeld, dat zij vooral met het oog op de elders opgedane ervaring, thans geen bezwaar zouden hebben tegen opneming in de bestekken van de gemeente van de bepaling, dat het den aannemer niet geoorloofd zal zijn, met de arbeiders, die voor het door hem aangenomen werk werkzaam zijn, overeen te komen, dat afgeweken zal worden van het bepaalde in de artt. 1638 c en d van het B. W. NIEUWKOOP. Gisteravond gaf het fan farecorps „Eensgezindheid" op het dorps plein een uitvoering onder leiding van den directeur», den heer J. van Berkëstijn. Een achttal fraaie nummers werd flink uit gevoerd tot vermaak van het publiek, dat, ook uitgelokt door hei fraaie weer, in grooten getale op de been was. OUDEWETERING. Burgemeester en Wethouders van Alkemade hebben afwij zend beschikt op de verzoeken van H. Vesseur en J. Koppers alhier, om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein, uitluitend opgrond dat het vast gestelde maximum js bereikt. ROELOFARENDSVEEN. Op het ter rein ter zijde van Café Wagenaar, waar voorheen de zoo schilderachtig gelegen huisjes stonden en te midden van het water aan een klein Venetië deden den ken, verrijst nu het nieuwe veilingsge bouw der Coöperatieve Groentenveiling, opgetrokken naar de plannen van den gemeente - opzichter, den heer D. Dobbe. Sober in lijnen, schijnt Jiet denk beeld voorgezeten te hebben, de oud- Hollandsche soliditeit in eere te houden. Het gebouw doet denken aan een bosch- wachterswoning of bungalow, zooals men veel in Engelsch-Indië ziet; ook hoorde men reeds een vergelijking met een kerk op de Key-eilanden. Bij al den eenvoud, haast zou ik peggen al te eenvoudig voor de (Corporatie, die het herbergt, is het den bouwmeester echter gelukt een flinke iruimte onder dak te brengen. De verkoophal, ruim en luchtig, biedt plaats voor een 70-tal koop lieden, terwijl op een flink platvorm het electrische mijntoestel en de direciiebank zijn geplaatst. Twee deuren geven daar toegang tot het kantoor. Het dak zonder onderbreking 'steekt ten noorden en ten zuiden zoover over het eigenlijke lokaal, dat twee flinke galerijen zijn ontstaan, die voor zon en regen beschermen en waar goederen kunnen, worden geborgen en gepakt. Het front aan de westzijde wacht vermoedelijk op de noodige ver siering, om het geheel een prettigen aan blik te schenken. Het is een aardige gedachte van den aanemer van het mijntoestel geweest, op het bord een schilderstuk te doen aan brengen, dat den vroegeren toestand van het terrein en de vorige veilingsplaats aanschouwelijk maakt en voor de ver getelheid bewaart. De plaatsing.van het bord met cijfers leek ons niet gelukkighet zal moéielijk vallen voor de lui, aan de noordzijde zit tende, op het bord te zien of zij bij het „mijnen" de gelukkigen zijn, terwijl de beambte van het mijntoesiel zich dik werf zeer ver over het hekje moet buigen om het nummer af te lezen. Bij wijze van oefening hadden Vrijdag en Maandag jl. reedsverkoopingen plaats, doch gisteren, Woensdag, zou aan het lokaal voor goed zijne bestemming wer den gegeven. Allereerst werden de verschillende lo kalen door den Z.Eerw. Pastoor W. I. M. Herscheit ingewijd, waarna Z.Zeerecrw. het bestuur geluk en zegen toewensch'te. De kooplieden werden docr den voor zitter met een enkel woord toegesproken. Toen 'volgde.de veiling en daarna het verkoopen der plaatsen, waarvan de op1- brengst ten voordeele der R. K. armen kwam. Bij het begin der plaatsvcrkoo- ping deed de voorzitter mededeeling, dat ieder kooper van een plaats vorstelijk zou onthaald worden. En hiermede was de opening en inge bruikstelling van het voornaamste der drie veilingslokalen afgeloopen. WASSENAAR. In het café van den heer Schrama hield de Kon. ,Wilheïmina vereé- niging gisteravond haar jaaivergadering. De vergadering werd geleid door den bur gemeester, eerevoorzitter der vereeniging. Uti het verslag van den penningmeester bleek, dat het vorige feest ongeveer 1300 gulden kostte en dat er een tekort was van f285. Namens de commissie benoemd tot nazien der rekenenig en verantwoording verklaarde de heer J. W. Schiff, dat dit tekort misschien veroorzaakt is door aan koop van verschiilende artikelen, die nog in "het bezit der vereeniging zijn. De hee ren J.A. van Rijswijk, E. C. Houbolt en H. 'H. van der Plas werden benoemd tot een commissie omide rekening en Ver antwoording na te zien voer het volgend jaar. 1 De heeren C. Versteeg, G. Gardten en J. J. Nell werden bij acclamatie als be stuursleden herkozen. Besproken wcrdlhet aanstaand feest. De dag der feestviering zal door het bestuur nader worden be paald. Er wordt een kinderfeest georga niseerd, en verder wordt gehouden een nationale harddraverij en verschillende volksspelen. Prijzen worden uitgeloofd voor de fraaiste en doelmatigste étalage- versiering. Een eere-jury van jonge dames zal uitspraak doen en een jury van des kundigen zal beoordeelen welke'versie ring de beste is als réclame versiering. Een vijf en twintig tal personen zullen worden uitgenoodigd te willen optreden als com missaris van orde om het bestuur te 'hel pen. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter den wensch uit dat Wasse naar op waardige wijze moge feestvieren en dat geen wanklachtiworde gehoord. WOERDEN. Met de „Stct." zijn ver zonden de Koninkl. goedgekeurde sta tuten van de Bad- en Zweminrichting alhier. GEWESTELIJK GEMENGD. Te Waddingsveen brak brand uit in de hofstede van den heer v. Z. Niet minder dan vijf hooibergen en de wo ning gingen in de vlammen op. Gemeenteraad van Zoeterwoude. Voorzitter de héér A. A. van Gils, burgemeester. Aanwezig alle leden. De V o o r z i tt e r opent de vergade ring. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn o. a. de volgende stukken Missive van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot onderhanctsche opdracht van de levering van grint aan den heer Omfzigt. Eenige missives van Ged. Staten en exemplaren van het Prov. Blad met re gelen betreffende de administratie van de gemeente-financiën en over de bevol kingscijfers der gemeente. BegrooÜng der Gezondheidscommissie te Alphen voor 1913, sluiiend in ontvang sten en uitgaven op f1650. Het aandeel, door Zoeterwoude verschuldigd, is ge raamd op f65,74. Schrijven van de directie van het tele graafkantoor te Leiden, dat de kring van kostelooze bestelling voor telegrammen is uitgebreid volgens het verzoek dezer gemeente tot aan de woning van den heer Los. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Schrijven van den directeur-scheikun dige van den keuringsdienst voor eet- en drinkwaren te Leiden met toezending- van een exemplaar der met Voorschoten aangegane overeenkomst betreffende den keuringsdienst in laatstgenoemde ge meente, benevens een exemplaar yan de Leidsche verordening op de eet- en drinkwaren, onder mededeeling, dat Lei den geneigd is met Zoeterwoude in onder handelingen te treden over aansluiting, zoo noodig met kleine wijziging in de overgelegde stukken. Dit stuk wordt op voorstel van den Voorzitter gerenvoyeerd naar B. enW. opdat zij zullen overwegen of eventueel t. z.t. aansluiting van deze gemeente ge wenscht ïs. Met intrekking van een vroeger raads besluit, waarbij aan A. de Jeu in 'de kosten van verpleging van zijn zwager werd toegekend een bijdrage van 1b c., mits de kerkeraaa der Ned. Herv. dia conie te Leiderdorp fl.25 per week geeft, wordt thans besloten de toegezegde 75 c. uit te betalen, ondanks de kerkeraad slechts 75 c. per week zal bijdragen. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling van een schrijven ham-en-s den Minister van .Waterstaat over de ver breeding van den Haagweg. Er wordt daarin vergunning gevraagd het voetpad voorloopig af te graven en tot fiets- en ruiterpad te bestemmen. Een koopcon tract is overgelegd, waaruit blijkt, dat Zoeterwoude het pad tot aan de Bosch- huizerbiug voor f10 aan het Rijk ver koopt. Door de bewoners van den Haag- weg is verzocht deze plannen niet goed te keuren en het bestaande voetpad te behouden, omdat zij door de verandering van het voetpad in een rijwiel- en ruiter pad voortdurend (gevaar voor voetgan gers vreezen. B. en W. hebben naar aanleiding van 'dit verzoekschrift en van de bezwaren, ingebracht op den ter zake gehouden zit tingsdag, aan Ged. Staten te kennen ge geven, dat zij zich volkomen met deldoor adressanten ontwikkelde bezwaren kun nen vereenigen, .speciaal met het oog op de veiligheid van de vele voetgangers, die van het voetpad gebruik maken. .Tal rijke rampen, die B. en W. niet kunnen voorkomen, zullen bij ongewijzigde vast stelling der plannen 'het gevolg zijn. De aanleg van een ruiterpad langs de huizen zal talrijke lasten .aan de omwonenden veroorzaken en 'de panden in waarde doen verminderen. Nu reeds de straat weg wordt verbreed, achten B. en W. de verandering van het voetpad niet ge wenscht. Daar de verbreeding van den Rijks straatweg niet is tegen te houden, stellen B. en W. voor de perceelen sectie |A, 4551/53 aan het Rijk te verkoopen onder nader vast te stellen voorwaarden. Zoo wel de koopprijs als de voorwaarden be treffende de verandering van het voet pad zullen later geregeld worden. De Voorzitter licht toe, op ver zoek van den heer Va rk eviss er, dat het raadsbesluit slechts neerkomt op een soort machtiging. Met den ingenieur van den waterstaat zal over de voorwaarden nader worden geconfereerd. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. goedgekeurd. Benoemd worden tot leden van de commissie tot onderzoek der gemeente rekening over 1911 de heeren v. d. Poel, Varkevisser en Konijnenburg. Door L. J. Zwetsloot rs verzocht de •erfpacht van den grond aan de Asch- schuurbrug, waarop zijn huis staat, af te koopen, teneinde bij verbouwing vrij te kunnen handelen. De Voorzitter zegt, dat dit ver zoek met een ingewikkelde zaak verband houdt. Bij raadsbesluit van 16 Maart 1875 is aan D. Lagerberg het beddelde stukje grond in altijddurende erfpacht afgestaan voor '6/gulden 'sjaars, aanvankelijk be stemd voor het algemeen .armbestuur en later voor de gemeente. .Volgens de toen gestelde voorwaarden mag de erf» pachtbezitter op den afgestanen grond niets bouwen of verbouwen zonde» ver gunning van B. en |W. B. en W. zijn niet ongeneigd aan het verzoek van den heer Zwetsloot te vol doen, mits de gemeente geen schade hoe genaamd ook ondervindt. Zij stellen daar om voor de erfpacht voor f200 te ver koopen en dit bedrag te plaatsen op het Grootboek. De kosten van opmeting en der acten komen ten laste van adressant De heer Rotteveel vindt den prijs van f0,40 per vierk. M., waai mede de afkoopsom overeenkomt, te weinig. De heer Paarde kooper imerftt op, dat de heer Rotteveel zich vergist; de prijs komt op het dubbele uit, hetgeen de Voorzitter beaamt. Bov.endien heeft, volgens den heer Paardekooper-, de grond voor de gemeente geen waarde, omdat er op gebouwd is en de gebruiker eeuwig durende erfpacht heeft Spr. vindt de af koopsom billijk. De heer .Rotteveel bestrijdt deze laatste meening en betoogt, ctat adressant belang bij het bezit van den grond heeft. De Voorzitter ge looft, dat beide sprekers gelijk hebben (gelach), zooals spr. uitvoerig uiteenzet door op de details van de vroegere (raads besluiten in te gaan. Adressant heeft voordeel door de vergrooting van zijn huis, maar de gemeente ondervindt geen schade door 'den afkoop. Spr. is er niet voor te vinden het kapitaal van het op geheven algemeen armbestuur, dat op het Grootboek staat ingeschreven, plichtma tig te verhoogen. Het gevraagde kapitaal ad f 200 vertegenwoordigt dezelfde rente als de verschuldigde eripacht. De heer Rotteveel meent, dat geen verschil moet worden gemaakt of de grond aan de gemeente of aan het alg. armbestuur behoort, van welks bezittingen de ge meente als administrateur optreedt. Een koopsom van f 300 acht spr .niet te duur in verband met de waardevermeerdering van den grond. Wethouder Kapte in vindt f200 veel. De heer Paardekoo per betreurt, dat op den grond is ge bouwd, omdat de gemeente deze beter had kunnen gebruiken. Dat is iets anders, zegt de V o o r z itt e r. De heer V a r k e- visser merkt op, dat adressant kan ver bouwen, als B. en W. de plannen daar toe goedkeuren. De Voorzitter deelt nog mede, dat adressant, in verband met een aanhangige boedelscheiding, op laan- koop prijs stelt. De heer Rotteveel stelt voor de afkoopsom te stellen op f 300 d.i. f 1.20 per vk. M., hetgeen spr., vooral in deze omstandigheden, een erg koopje vindt. Spr. oordeelt dit geen overdreven eisch. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Rotteveel en Dorrepaal. De heer P a a if d eko'op e r wensclït als voorwaarde aan de afkoopsom te verbin den, -dat zoo noodig een scheiding tus- schen zijn eigendom en dat der gemeente voor rekening van adressant moet worden gemaakt. De Voorzitter m eent dat dezei clausule niet in het raadsbesluit behoeft te worden opgenomen, maar later in het koopcontract. Het voorstel van B. en W. wordt daarna goedgekeurd. Door H. W. Straathof, aschophaler aan den Haagweg, 'is om verhooging van jaarwedde verzocht. Adressant is in 1008 aangesteld voor f210. Sinds dien is de Haagweg zeer uitgebreid en haalt hij, inplaats van tweemaal, driemaal per week het vuil op. B. en W. stellen vooi met ingang van 1 Juli de jaarwedde te brengen op f20 per maand en de helft van de (vergoeding der schuitenhuur per maand ad f 3 gestand' te blijven doen. De heer Paardeko op e r vraagt of geen Zoeterwoudenaaridit werk kan doen, inplaats van een Leidenaar. De heer v. d. Poel klaagt over het ophalen van de vuilnis aan den Hoogen Rijndijk. De Voorzitter verdedigt nader het voor stel, evenals de heer Rotteveel, die meent, dat uit het uitblijven van klachten te concludeeren valt, dat Straathof zijn werk goed verricht. De heer Paarde kooper wil liever geen Leidenaar heb ben en geeft aan openbare aanbesteding de voorkeur, evenals de heer V a r k e- visser. De Voorzitter meent, dat' de gemeente bij aanbesteding ier niet beter op zal worden. De heer de Boer. merkt op, dat niemand precies weet, wat- de aschophaler doet. De .Voorzitten antwoordt, dat in ieder geval de aanbouw] van vele nieuwe huizen vaststaat. Van- het aantal arbeidsuren alleen hangt het loon toch niet af. Het voorstel van ,B. en W. wordt' goedgekeurd 'met 9 t^gen 2 st., die van de heeren de Boer en Paardekooper. Door den directeur van de brandweer] js gewezen op de noodzakelijke verbete ringen van de slangkoppeling van de spuit in de Weipoort. De firma Bikkers offreert] deze verbetering door Storz-koppeling' aan te brengen voor f122,50. De V oor- zi tt er acht het een eersten eisch, datldd brandspuit in dit dichtbebouwde gedeeltes in orde is, en B. en W. stellen daarohil voor de koppelingen te vernieuwen. Del constructie der Storz-koppelingen is zeer gemakkelijk. Voorts stellen B. en W. voor, voor Idö, spuit aan den Rijndijk één en in |de Zuidi buurt twee nieuwe slangen aan te schaffen!( Beide voorstellen worden zonder stem^ ming goedgekeurd. Besloten wordt na een beraadslaging in geheime vergadering de politieverordej ning aan te vullen met een nieuw [arj 72a, bepalend, dat alle stralen, die or

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2