11 BUITENLAND. De groote Beursspeculatie. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 837. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH!]NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 13 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Weer terecht. Onlangs verluidde, dat professor B. ;D. Eerdmans, welbekend onder ons door zijn ongemotiveerde beschuldiging in za ke de Tilburgsche moordgeschiedenis, zoek was welk ijselijk euvel men hier uit afleidde, dat ZijnHooggeleerde nog al- tjjd in gebreke bleef zijn onwaar gebleken beschuldiging te herroepen. Thans evenwel is de heer Eerdmans benoemd tot rector-magnificus der Leid- sche Universiteit, zoodat hij blijkbaar nog in het land der levenden verkeert en teer- lang weder in ons midden zal vertoeven. Zulks doet ons genoegen, want nu komt stellig de verwachte rectificatie. De rector zal toch niet nalaten der spes patriae te toonen, dat hij den eerlijken moed be zit schromelijk ongelijk te erkennen. Dusdanige handelwijze zal onze Alma IMater tot eere strekken. Typisch. Gisteravond haastte het Handels blad'7 zich het volgende te berichten „In het Kameroverzicht (Ochtend blad) staat: „Wij hebben nooit verheeld dat wij voor den groei enden invloed in ons land van de macht van jhet'uitra- montanisme waarlijk niet bang zijn.77 Voor „bang77 leze men: blind, wat de strekking van den zin geheel veran dert" Daar heeft u gelijk in, geachte redactie. De Kameroverzichtschrijver is dus wèl bang voor dat booze ultramontanisme. Zóó bang zelfs, dat hij bang is voor fclind gehouden te worden ten aanzien der ge varen van dien „groeienden invloed77 enz. Wel diep moet de vrees voor „Paapsche Stoutigheden" geworteld zijn, dat een dergelijke rectificatie noodig werd geacht Al waren we niet gehouden geweest, die verbetering in verband-met onze driestar van gisteren te vermelden, dan zouden wij dat toch gedaan hebben, omdat ze zoo typisch is. Inmiddels zullen we voortgaan te trach ten dien gevreesden „groeienden invloed" nog wat te versterken. ALGEMEEN OVERZICHT. Generaal 'Camerana vertelt als ivolgt de f inneming van Misrata in een door hem naar Rome gezonden telegram gedagteekend van Maandag. Misrata zoo wordt daar gezegd is in onze macht. Hedenmiddag om half- vier, juist één maand na onze overwin ning bij Zanzoer, is onder het verheug de geroep vanLeve Italiëde Italiaan- ische vlag op de kasba van Misrata ge- heschen. Om 4 uur in den morgen zijn pile beschikbare troepen tot den aanval over gegaan, terwijl de oorlogsschepen de kusten van Kaap Soeroek tot Seira be waakten. Onze rechtervleugel zou van af de heuvels aan de kust op een moeilijk terrein, dat zeer geschikte gelegenheid biedt tot het leggen van hinderlagen, den linkervleugel van den vijand omtrekken, FEUILLETON. 4) „Vijf percent,77 herhaalde Lingen vol vreugde. „Wel, dan krijg ik jaarlijks 3000 mark aan intrest !77 „Zeker, en daaruit kunt ge gemakkelijk berekenen in hoeveel jaren uwe 60000 mark verdubbeld zullen zijn. En als ze leerst maar een uw eerste honderdduizend achter den rug hebt, dan vermeerdert uw vermogen veel sneller •'jdan ge wel dien kt. i „En gij wilt dat werkelijk doen, mijn heer Rosenthal „Ja, om u daarmede een genoegen te doen, omdat ge sinds jaren als een ;ijverig werkman bekend zijt,77 antwoord de Rosenthal. „In 't algemeen geno men houden wij ons niet op met zulke kleine bedragen," dat was een leugen, het huis Rosenthal en Gidion versmaadde zelfs een „ellendige7 'duizend mark niet „omdat het beheer van een klein ver mogen evenveel tijd vordert als een groot |De geheimraad Weiter, die bij u in 7t voorste gedeelte van het h.uis woont. terwijl in het midden de hoofdmacht over open terrein oprukte en de cavaleriei onzen linkervleugel dekte. Het gevecht begon onmiddellijk op zeer levendige wijze. De artillerie kwam spoedig in actie en beschoot de vijandelijke schansen met veel gevolg. De vijand, die een krachtig versterkte stelling aan den Oostelijken rand van de oase van .Misrata innam,, bood verbitterd tegenstand, doch noch zijn heftig vuur, noch zijn tegenstand kon den stormachtigen aanval van onze dappere troepen ophouden. De strijd nam spoedig den omvang van een _groo- ten slag aan. De rechter Italiaansche vleugel stootte op hevig verzet, doch versterkt door een reservebataljon, wierp hij zich met on weerstaanbare kracht op den vijand, doorbrak zijn flank en greep hem met de bajonet in den rug aan. Om 10 uur bevond de vijand zich hier in volle vlucht in de richting van zijn rechtervleugel, die van het terrein vol (hindernissen partij trok en steeds weer hardnekkiger! tegen stand bood. i Eerst na de inneming van het dorp Soeroek, dat met herhaaldelijke, heftige bajonetaanvallen genomen werd, kon de opmarsch der Italianen, hoewel onder het doorstaan van moeilijkheden, tot Mis rata voortgezet worden. s Toen de Italianen daar aankwamen, zette de vijand zijn ongeregelde vluchlt naar het binnenland voort. De Turken lieten hun dooden op het tooneel van den strijd liggen hun verliezen zijn nog niet vastgesteld, doch bedroegen vele honderden. De Italianen hadden, naar reeds gemeld, 9 dooden en 121 gewon den, w.o. 4 askari's. De Turksche lezing zal waarschijnlijk hierover nogal wat afwijken. In Turkije blijft de oproerige gezind heid der soldaten nog steeds aanhouden en ?e hebben reeds een eerste succes te boeken in het aftreden van Mahmoed sjefket Pasja den minister van oorlog, met de leiding van wiens ministerie nu de minister van marine is belast. De neerlegging door Mahmoed van de portefeuille van oorlog zal weinig verwondering baren, als men bedenkt, welk een opgewonden stemming in den laatsten tijd in het officierenkorps tegen hem heerschte, een verbittering over zijn arbeid, die zijn positie vrijwel onhoud baar maakte. Sedert het begin van den oorlog met Italië waren van verschillende zijden de heftigste aanvallen op hem gedaan, om dat hij niet bijtijds zou hebben gezorgd voor de voldoende beveiliging vanTripoli. Zijn bijzonder streven was het, de offi cieren van den politiek verre te houden. Tengevolge van de betrekkingen, die tusschen het Jong-Turksch comité en een deel van het officieren-korps bestonden, kon zijn pogen niet het gewenschte suo ces hebben. Bovendien verweet men hem het voortrekken van personen uit be paalde kringen bij het uitdeden van? postjes, om welke reden ook een deel der officieren op hem gebeten was. heeft, reeds sedert twintig jaren 200000 mark bij ons gedeponeerd; gij zult dan ook wel inzien, dat eene groote som ons niet meer moeite veroorzaakt, dat eeu kleine. Nu, denk er eens over." Met deze woorden liet hij den schrijn werker vertrekken. Hij dacht er niet aan bij dezen nog meer aan te dringen. Hij bezat genoeg menschenkennis, om te weten, dat hij bij den plotseling welge steld geworden handwerksman eene snaar had doen trillen, wdke niet op zoujhouden verder door te klinken, en dat Lingen |na een paar dagen terug zou komen, oin zijn kapitaal bij hem te beleggen. Rosenthal begaf zich, eene melodie uit eene operette fluitend, naar zijn eveneens zeer elegant ingericht kantoor, waar hij onder de ingekomen brieven een geboek- ten brief vond van zijn broeder uit Weenen. Hij opende hem haastig en be gon hem te ontcijferen. Sedert geruimen tijd correspondeerden beide broeders sjechts door brieven in cijferschrift. Zij hadden elkaar zooveel mee tc deelen, Wat een derde niet behoefde te weten en dik wijls niet mocht weten, zoodat zij, voor het geval, dat een hunner brieven in vreemde handen mocht vallen, om zeker te zijn niet verraden te worden, hunne toevlucht tot cijferschrift genomen hadden. Mocht een dezer brieven e^n oningewijde Bij de onlusten, die thans in Albanië heerschen, bleek, dat onder de officieren geheime genootschappen waren opgei- richt, die een wijziging in het kabinet beoogden en ook Mahmoed Sjefket Pasja van zijn post wilden verdringen. Voeg daarbij de herhaaldelijke conflic ten met de andere ministers en de wei nige steun, die hij in het parlement on- dervond, dan is er dunkt ons, niet veel meer noodig om een minister het veld te doen ruimen. Het nieuws van de stakingen gaat steeds op en neer. Uit Marseille wordt gemeld dat de officieren van de Compagnie Mixte met het bestuur tot een vergelijk gekomen en weer aan boord gegaan zijn. Daarentegen hebben in Duinkerken de ingeschrevenen en de bootwerkers tot een algemeene staking besloten. Betoogers zijn daar de smederij van de marine binnengedrongen. Zij wierpen de werklieden eruit en veroor zaakten groote schade. De directeur schoot met zijn revolver. Te Marseille hebben de stakers beslo ten den strijd voort te zetten totdat hun eischen geheel zouden zijn ingewilligd. In Londen is het gister tot een ern stige vechtpartij gekomen. Vier tot de vakvereeniging behoorende arbeiders, die, trots het verbod van het bestuur der vakvereeniging, het werk hadden (hervat, namen de wijk in een herberg. Deze werd terstond door een groote menigte menschen omringd. Alle ruiten werden met steenen ingegooid. Vanuit de her berg schoten de in het nauw gebrachte werkwilligen met scherp, waardoor, naar later gebleken is, niemand gekwetst is. Nadat er nog een half uur gevochten twas tusschen de stakers en de werkwilligen, die hun kameraden waren ter hulp ge sneld, slaagde de politie erin om door een charge met den stok de menigte uit een te jagen. GEMENGD. De Petersburgsche correspondent van de ,,Echo de Paris" deelt mede, dat grootvorstin Olga, die bij gelegen heid van de ontmoeting van Baltischport gedoodverfd werd als de aanstaande ver loofde van prins Adalbert, die zijn vder vergevelde; nu verloofd is met grootvorst Di'mitri Pawlovlovitsj. Het gerucht der verloving met Prins Adalbert schijnt dus in alle opzichten een praatje te zijn ge weest. De Frankf. Ztg. heeft aangaande de ontmoeting tusschen de twee Keizers te Baltisjki Port vernomen, dat de rijkskanselier met de Russische minis ters overeen is gekomen, dat men aan de gewoonte van geregelde samenkomsten tusschen de vorsten en (hun raadsleden ook in de toekomst vast moeihouden en dat men deze ontmoetingen zelfs tot een vaste instelling moet maken. Naar de Times uit Tandzjcr verneemt verwacht men daar algemeen dat Moe- lai Haf id eerstdaags zal afdanken en het heet zeker, dat Moelai Joessoef, zijn broeder, in zijn plaats tot sulian uit geroepen wordt. Door kortsluiting is tusschen Genua in handen vailen, dan vond hij er aiets anders in dan een onbegrijpelijke warboel van cijfers en letters, welke slechts door hem konden ontcijferd worden, die in het bezit van den sleutel was. Zijn broeder schreef jn allen gevalle thans gewichtige zaken, want Rosenthal bestudeerde den grooten brief met groote opmerkzaamheid. Abraham Rosenthal te Weenen bereidde eene beursmanoeuvre voor, welke, als zij mocht gelukken, eene ontzaglijke som gelds voor hen zou af werpen. Op een nog nader te bepalen Idag, terstond na de opening van den Rjjksdag, zou in een der Weener bladen eenibericht verschijnen, volgens (hetwelk de keizer van Oostenrijk zich tot een gewoon bur german, geen hoogwaardigheidsbeklee- ger, zou hebben uitgelaten over een bijna onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar van de zijde van Rusland. Eeu noodwendig gevalg hiervan zou zijn een plotseling dalen der markt van alle toonaangeven de papieren, maar vooral van de Oosten- rijksche kredit-actiees. De broeders zou den zich de daling van den koers ten nutte maken en eene groote menigte der pieren en koopen, om ze zoodra de on feilbaar volgende ambtshalve logenstraf fing der nieuwstijding verscheen en de oude koers weder intrad, op nieuw te vefkoopeu. en Voltri een wagen van de electrische tram in brand geraakt. De verschrik te passagiers wilden van den wagen sprin gen, voordat deze tot stilstand was ge bracht maar gunden, al dringende, elkan der den tijd niet om dat behoorlijk te doen. Daardoor is er een gedood en zijn er 11 ernstig gewond. Den 30sten Juni is de schoener Em pire met een walvisch in aanva ring gekomen, en heeft daarbij zoo groo te averij opgeloopen dat de opvarenden vier dagen later in sloepen het wrak verlaten moesten. Nadat zijdrie dagen had den rondgezwalkt, heeft een voorbijvarend stoomschip ze aan boord genomen. Ze zijn nu, naar Lloyd meldt, te Broyle ont scheept. Wegens de pest op Cuba en Portorico moeten passagiers van "Ha vana naar de Vereenigde Staten, naar men uit Washington meldt, een week in quarantaine doorbrengen in Prisconia. Te New-York, Boston, New-Orleans en andere havens yvorden maatregelen (ge nomen 'tegen de ratten aan boord der schepen. Te Havana en op Portorico zijn geen nieuwe pestgevallen voorgekomen. In New-York beleeft men weer de echte „hondsdage n", de eerste „warm te-golf" is over de stad gestreken. Gis termiddag wees de temperatuur 34 gra den Celsius, 's Avonds had een ware volksverhuizing naar Coney-Island plaats, want de hitte was ondragelijk. 'Reeds meer dere 'jaren is geconstateerd, dat de warm- tegolf van Chicago komt. De tempera tuur daar Is sedert een paar dagen nog hooger dan in New-York. Dagelijks ster ven er twintig personen door de hitte. Zondag barstte een onweer, (vergezeld van «en wolkbreuk los, tengevolge waar van straten en kelders in weinige oogen- blikken blank stonden, maar de tempera tuur daalde slechts wenig. Op meer dan 32 plaatsen sloeg de bliksem in. In New-York zijn gisteren zes, in Phi ladelphia veertien, in Boston drie, en in Pittsburg vijf personen door de hitte ge storven. K o s t e w i t s j zal vrijgelaten worden Kostewitsj zal in hechtenis blijven, de bladen gooien er telkens met de muts naar. Het heet, dat het verhoor van den Russischen kapitein niet opschiet, omdat hij geen Duitsch verstaat en alles over een tolk moet gaan. De Vossissche Zeitung weet nu echter stellig mede te deelen, dat het onderzoek zoo weinig bezwarends heeft opgeleverd, dat de kapitein spoedig in vrijheid zal worden gesteld. Uit New-York wordt aan het Berl. Tagebl. geseind: „De staking der zeelieden fc opnieuw en in heviger mate uitgebroken, doch de beweging neemt over het alge meen niet dien omvang aan die verwacht is. Vaak vinden gevechten tusschen sta kers en arbeidswilligen plaats, twaarbij soms ook schoten .worden gewisseld. Een brandweerman werd gisteren bijeen bot- snig gewond, 's Middags had een demon stratie van 2000 stakers plaats. Een sterke politiemacht zorgde voor hand having der orde." Eene ontdekking van den verzinner der nieuwstijding, zoo schreef zijn broe der, was na de door hem genomen maat regelen, geheel onmogelijk, en het wel slagen zeker. Rosenthal legde den brief met dein glans van genoegen terzijde. Hier werd zonder twijfel het uitzicht op eene beurs manoeuvre geopend, zooals die in geen jaren was voorgekomen. Millioenen zour den in eens worden verloren, menige) speculant zou daardoor ten gronde ge richt, menige familie geruïneerd worden, doch daaraan dacht Rosenthal niet. Voor zijne oogen dansten slechts de honderd duizenden, welke hij moest winnen, door ze anderen te ontnemen. Zijne fantasie) schilderde hem het beeld van rustelooze ontzetting, welke de beurs op het oogen- blik, waarin de noodlottige tijding uit Weenen zou aankomen, moest aanbieden. De knapste speculanten zouden het hoofd verliezen, de hechtste bankiershuizen een oogenblik sidderen, hij echter, hij al leen zou weten, dat binnen een uur reeds de ambtelijke tijding zou komen, dat er van alles niets waar was. Dit korte tijdstip was echter voldoende om eene vangst te doen zooals er nog geene gie- weest was. Gevaar om ontdekt te wor den bestond voor hem niet, en wanneer Eet ooit a.an he.t licht mocht komen, zou Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot Leeraar aan de R. H. B. S. te (Venlo, J. H. Kaë- ter; te Zwolle, E. Inglis Arkell en A. Geluk; te Wageningen mr. C. J. J. [Wij- ckerheld Bisdom; zijn voor den duur van het studiejaar 191213 benoemd tot rector-majgnificus der Rijksuniversiteit te Utrecht dr. C. Eykman; te Groningen dr. J. H. Kern. Anti-revolutionair gemeenteprogram. De Bond van Antirev. Kiesverenigin gen heeft, zoo meldt de (A.R.) „Rotterd.",- een gemeenteprogram vastgesteld en "be sloten dat bij verkiezingen voor den ge meenteraad door de anti-rev. kiesvereni gingen aan de door haar te stellen 'candi- daten zal worden gevraagd, of zij hiermee instemmen. Hun antwoord zal ter ken nis van de ledenvergadering worden ge bracht, alvorens tot definitieve icandidaat- stelling wordt overgegaan. Het program bevat 10 artikelen, hande lende over Zondagsrust; openbare zede lijkheid (handhaving van het besluit tot afschaffing van de kermis); volksontwik keling (toezicht op openbare leeszalen) onderwijs; financiën; belastingen; grond en woningpolitiek; vrouwelijke ambtena ren (gehuwde vrouwelijke ambtenaren worden ïn gemeentedienst niet toegelaten, tenzij bij hooge uitzondering)sociale aan gelegenheden (bepalingen, regelende de rechtspositie van personen, in dienst der gemeente bepalingen bij te verleenen concessies en bij aanbevelingen; bestrij der werkeloosheid); hygiëne. Bevaarbaarmaking van de Maas. Naar de „Maasbode" verneemt, wordt er aan de betrokken departementen ge werkt om een wetsontwerp tot bevaar- baarmaking van de Maas van Venlo tot Rotterdam en het oprichten van een ko lenstation te Venlo. Door dit ontwerp, dat weldra bij de Tweede Kamer zal worden'ingediend, zal het dus mogelijk worden de Limburgsche kolen per spoor naar Venlo te brengen en vandaar per schip naar Rotterdam en verder, zoodat dit het afzetgebied in Ne derland zeer zal vergrooten. Verhooging van schoenprijzen. In de op Maandag 1.1. te Tilburg gehou den hoofdbestuursvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, werd met algemeene stemmen ide volgen de motie aangenomen: „Het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, overwegen de, dat de prijzen van het leder'enanuere grondstoffen, benoodigdin de schoenindu strie, in den laatsten tijd enorm zijn (geste gen, ïs van oordeel, dat prijsverhooging van schoenen gebiedend noodzakelijk tis, spoort zijn leden aan, om van nu af aan geen orders aan vroegere prijzen aan te nemen, en waarschuwt het publiek tegen goedkoope aanbiedingen." Dat tjerwijl wij onder een laag tarief leven het voor hem zeer gemakkelijk te bewij zen zijn, dat hij er part noch deel aani had. Hoe zijn broeder er zich uit zou red den, liet hem geheel koudhij kende! Abrahag genoeg om te weten, dat die wel in tijds in veiligheid zou zijn. Prettig gestemd door dit alles, wilde hij opstaan, toen zijn eerste gemachtigde, mijnheer Bendel, een kaalhoofdige jon ge man, binnentrad met een weldoor voed, overmoedig gelaat als man van de wereld. Hii beklaagde zich bij Rosenthal! op tamelijk lichtzinnigen toon, dat hij in geldverlegenheid geraakt was, en om voorschot moest verzoeken. Goed ge mutst vroeg Rosenthal naar het bedrag! en schreef, toen Bendel het w.ijfeflend' genoemd had, een paar regels op een; strookje papier, dat hij zijnen gevol machtigde overhandigde. „Bendel, ik raad u ten beste," voegde, hij er goedmoedig aan toe, „houd op met uw spelendat is te kostbaar voor u." „Drommels kostbaar," antwoordde Bendel, terwijl hij met komische vertwif feling zich over zijn kalen schedel streek1, „maar ik kan dit niet laten en 't spelen, opgeven.7* (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1