Uit Stad en Omgeving. schoenwerk (handwerk o! machinaal) of •van geteekende en uitgesneden patronen voor schoenwerk. Voor de tentoonstel ling kan worden ingezonden alles wat op het vak betrekking heeft. Voor deelname wende men zich tot uiterlijk 15 dezer tot den secretaris van het comité, A. C. Jansen te Besoyen, bij wien inschrijvingsbiljetten verkrijg baar zijn. Daar het doel van de tentoonstelling en den wedstrijd is bevordering der in dustrie en verhooging der vakkennis rekenen wijhaar in deze nijvere schoenen- streek ten volle op hare plaats. Verzet op Mendanau. Uit Batavia wordt geseind: De bewoners van het eiland Menda nau weigerden heerendiensten. Er werden 120 lieden in hechtenis genomen. Eerst daags verwacht men een nieuwe arre statie van 150 personen. De spanning tusschen de eilandbewo ners en het bestuur is groot. (Ten Westen van Biliton ligt het eiland Mendanau, dat bedoeld wordt) De heerendiensten in de assistent-resi dentie Billiton zijn geregeld volgens wet telijke bepalingen. Zij mogen alleen ge vorderd worden voor het aanleggen of bouwen, zoomede het herstellen en on derhouden van groote wegen en belang rijke binnenwegen, van de daarin gelegen bruggen en duikers (met uitzondering van de bruggen en duikers op de hoofdplaats van het gewest)het herstellen en on derhouden van de thans in gebruik zijnde waterwegen het bouwen, herstellen en onderhouden van de districts-gevange- nissen het vervoeren over land van gou vernementsgoederen en -gelden, voor zoo ver dit niet door aannemers geschiedt het, onder zekere voorwaarden, overbren gen van brieven en het vervoeren van per sonen en troepen op marsch en van hunne goederen. Het maximum aantal dagen dat per jaar van een heerendienstplichtige in de assistent-residentie Bilii°n mag gevorderd worden is 24. De heerendiensten zijn ingesteld, naar het „Hbld" opmerkt, om de lasten der ontwikkeling niet uitsluitend op de meer gegoeden te laten drukken. Bevordering; der geneeskunst. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst zette giste ren haar algemeene vergadering voort. - Te ruim half twee vingen in beslo- ter vergadering de debatten aan over het nemen van algemeen bindend be sluit met betrekking tot hei zich ver binden der leden aan ziekenfondsen. Deze debatten namen zulk een om vang dat aan het voornemen om de ver gadering nog in het openbaar voort te zetten, geen gevolg kon worden gegeven. In d'en ochtend vergaderden de genees kundige- en heelkundige secties. KORTE KRONIEK. Naar de „Ned/' uit goed bron verneemt, zal de secretaris-generaal van Jiet Ministerie van Oorlog, mr. H. C. P. de Bruyn, met October a.ts. 's lands dienst met pensioen verlaten. Gisteren en heden vergadert te 's- Hertogenbosch de Nederlandsche Aan- nemersbond onder Voorzitterschap van dien heer J. N. Hendrix. Heden en morgen wordt te De venter de negende algemeene vergade ring gehouden van den neutralen, Mid denstandsbond onder voorzitterschap van den heer Meuwsen. Te Rotterdam vergadert heden en morgen de Ned. Maatschappij ter bevor dering der Pharmacie. Het „Volk" meldde, dat in Rotter dam „hardnekkige" geruchten loopen, dat mr. H. Goeman Borgesius zich in 1913 niet meer beschikbaar zou stellen voor het candidaatschap van.de Tweede Kamer, en dat reeds mr. Fock als candi- daat wordt genoemd. De heer Borgesius heeft echter aan het „Vad.<" medegeb- deeld, dat hij zelf die geruchten voor het eerst vernam. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Vrijdag 12 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 10 Juli. In de kerk van O. L. 'Vr. jHemel- vaart (Mon Père) heeft de eerste re collectie plaats gehad. De oefeningen werden gehouden door den (Weleer w. heer J. H. W. Borsboom en door zeer veel oud-retraitanten, w.o. uit Sassen- heim, Hoogmade en Leiderdorp, bijge woond. De volgende recollecties zullen in dezelfde 'kerk geregeld gehouden worden op den 2en Maandag van iedere maand. Aan de Rijksveeartsenijschool zijn bevorderd van het 3e naar het 4e isiudie- jaar de heeren H. van Vuuren, van Haarlemmermeer, G. van Hervvaar- iden, van Woerden, en N. R. Slop, van Gouda. Zaterdag den 13 Juli a.s. zal thi 'de Morschpoortkazerne de plechtige eeds aflegging plaats hebben van den nieuw- benoemden reserve-2evluitenant A. A. Holst van het 4e reg. infanterie. i Bij beschikking van den Minister van Waterstaat zijn met ingang van heden benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken op den. spoorweg van Leiden naar Woerden (brug over het Rijn-Schie- kanaal) de heer D. Hillebrand en bij >de sfioonyegwerken te ^Voerden de heer L. J. de Ven, beiden student aan jde Technische Hoogeschool te Delft. Feest te Aalsmeer. 31 Juli 1912 zal een gewichtige dag zijn voor Aalsmeer. Het zal clan uit zijn iso lement worden verlost. Dit feit is voor een plaats als Aalsmeer van groot ge wicht en de bewoners zullen het dan ook op genoemden datum gecienken op een wijze geheel overeenkomstig de belang rijkheid der gebeurtenis. Door een feestcommissie is een vo-or- loopig programma opgemaakt en ver schillende subcommissiën houden zich thans ijverig bezig, de uitvoering van verschillende onderdeelen van dat pro gramma op de meest luisterrijke wijze voor te bereiden. Een belangrijk onderdeel vormt de wedstrijd met versierde en verlichte vaar tuigen, een wedstrijd waarvoor 'tbloe- mendorp Aalsmeer zich bijzonder ejgent. Men leeft er te midden van bloememende vele breede wateren wemelen er des zo mers van vaartuigen. De commissie heeft aan den wedstrijd met versierde vaartuigen verbonden een bataille de fleurs. BLEISWIJK. Bij de te Rotterdam ge houden keuring voor de Nationale Militie zijn van de 17 miliciens dezer gemeen te twee afgekeurd, nl. N. Bos en W. de Drijver. NOORDWIJKERHÜUT. De milicien der lichting 1912, C. J. Humaskerk, is door Ged. Staten voor den dienst afge keurd. In zijn plaats zal nu worden op geroepen C. van der Raad, lotingsnum- mer 19. OUDSHOORN. De heer J. W. de Koning is toegelaten tot het toelatings examen voor het Reservekader bij het 4e regiment infanterie, hetwlk op 16 Juli a.s. zal plaats hebben. SASSENHEIM. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de echt- genoote van den milicien T. Boskamp van het 4e reg. infanterie vergoeding in gevolge art. 84 der Militiewet toegekend tot een bedrag van f 0.40 per dag. VOORSCHOTEN. Mej. Schoor alhier behaalde een diploma voor Huishoud kundige bij het examen, afgenomen aan de Huishoudschool te 's-Gravenhage. WARMOND. „Echt gezellig prettig en mooi", dat waren de indrukken, waarmee ieder bezoeker van het buitenconcert gisterenavond huiswaarts keerde, 't Was de eerste maal dat de harmonie van St. Caecilia een openbare buitenuitvoering gaf, en het is zóó goed bevallen, dat elkeen hoopt, dat St. C. zomers dit meermalen gaat doen. Wat wel het meest tot het succes bij droeg, was de heerlijke bladstille zomer avond en de plaats die men had uitge kozen onder het hooge geboomte van den grooten pastorie-tuin, waar men wan delend langs de paden, of zittend op de stoelen rond de parken, kon genieten van de keurige muziek. Directeur Vink had voor een programma met veel nieuws gezorgd. Stipheid in alles, de hoofddeugd van dezen sympathieken orchest-Ieider blonk weer uit in ieder stuk. De heer burgemeester en mevrouw vereerden het concert met hun tegenwoordigheid. GEWESTELIJK GEMENGD. Brand. Waarschijnlijk door het achteloos wég- werpen van een lucifer ontstond gister middag te Noord w ij kerhout brand in een rietschelft, welke tevens diende tot berging van een boerenwagen, toe- 'behoorende aan den tuinder K. In een ommezien stond alles in lichtelaaie en viel aan blusschen niet te denken. K., die den wagen in veiligheid wilde bren gen, verbrandde hierbij zijn gelaat zoo hevig, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De rietschelft, die geheel, en de bijna nieuwe boerenwa gen, die grootendeels verbrandde, wa ren niet verzekerd, zoodat K. een lee- lijk schadepostje heeft. Op den Ouden Rijn te Leiden kreeg de tuinder Jac. van de B., wonende aan de Van der Werffstraat, gisteravond een toeval. De man moest naar het politie bureau worden vervoerd, waar het ge- ruimen tijd duurde alvorens het bewust zijn was teruggekeerd. Gisteravond stapte de student H. v. R. in een op het Stationsplein te Leiden gestationeerd huurrijtuig én liet zich daarmede naar den ingang van het sta tionsgebouw rijden. Voor deze moeite wilde hij den koetsier v. V. met leen kwartje beloon en. Hiermede was v. V. evenwel niet content; hij weigerde den student den toegang tot het perron, om dat hij meende, dat hem voor hei „stads- vrachtje" 60 cents toekwam. Toen de woorden van beide twisten den geen voldoende argumenten meer konden aanvoeren, kwamen de handen er aan te pas, totdat de politie liusschen- beide kwam en de vechtenden scheidde. Thans rust od haar nog de taak den schuldige uit te zoeken. De student be weert, dat de koetsier het eerst geslagen heeft; de koetsier houdt met groote hals starrigheid het tegendeel vol. Op de buitenplaats Ter Waddeng, te Voorschoten hebben dieven zich door middel van een valschen sleutel toe gang weten te verschaffen tot de schuur van den tuinman W. en daaruit 3 rij wielen ontvreemd, terwijl zij twee an dere fietsen achterlieten. Op 27 Mei *1.1. was van uit de ge meente Haarlemmermeer ontvlucht de 18-jarige regeeringsjongen J. de Graaf, die alhier besteed was bij1 den smid J. Kroon, aan den IJ weg. Alle nasporingen waren te vergeefs en men, vermoedde dat hij naar Duitschland was uitgeweken. Ingevolge gevraagde opsporing en aanhouding in liet Algem. Politieblad dooi; den Burgemeester dezer gemeente is hij thans aangehouden te Utrecht, zwer vende en komende uit Duitschland, al waar hij, zonder goede papieren zijnde, was uitgewezen. Hij is thans weer naar hier en bij zijn pleegouders terugge bracht Gemeenteraad van Aarlanderveen Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer J. v. d. Lee, burge meester. Aanwezig 9 leden. Afwezizg de heeren v. d. Knijf en C. Muiswinkel. De voorzitter opent 'de vergadering de notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen zijn Procesverbaal van kasopname van den gemeenteontvanger. Boeken en kas wer den in orde bevonden. Schrijven van de H. IJ. S. M. waarin medegedeeld wordt, dat bij den aanleg der spoorlijn de grootst mogelijke spoed zal betracht worden, echter stuit men op vele moeilijkheden. Aangeboden wordt de gemeentereke ning. Deze bedraagt in ontvangsten, f40142,93 in uitgaven f38482,53. Het batig saldo is dus f 1660,40. Deze reke ning wordt aan een commissie uit den raad tot onderzoek gegeven. Tot lid van de commissie tot wering van Schoolverzuim wordt benoemd de heer P. Pasma, hoofd aan de Chr. school (dorp) j Besloten wordt het verzoek van de onderwijzeressen om vergoeding voor het geven van onderwijs in de nuttige hand werken te zenden naar B. en W. cwn advies. Een wijziging wordt daarop in de ver ordening art 114bis gemeentewet gasfa briek aangebracht. Na de rondvraag wordt de vergadering gesloten. Leger en Vloot. Bij eene wijziging van enkele bepalin gen nopens het reservekader bij de be reden korpsen is o.a. bepaald: De jongelieden, die zich bij de korpsen der veldartillerie wenschen te verbinden, moeten zich voor eigen rekening voorzien van de voorwerpen van 'harnachement, voor dé officieren van de bereden korpsen vastgesteld. Het is toegestaan, onr gedurende den diensttijd een eigen, voor den militairen dienst bij het korps geschikt rijpaard te gebruiken; wordende alsdan geen rijks- paard ten gebruike verstrekt. Den reserve-onderofficier kan, op voor waarden, door of vanwege den Minister van Oorlog vast te stellen, worden ver gund, mede buiten de kazerne te wonen. Niét in politiek. De Minister van Oorlog heeft, zoo meldt de „Asser Ct.", iij een brief zijn verwondering erover te kennen gegeven, dat bij partijen, bals of diners officieren in den regel niet in uniform gekleed'wer den aangetroffen. 'Voor velen toch zal het dragen van avondkleed of smoking te kostbaar zijn. Zonder verandering teL willen brengen in de bestaande bepalingen omtrent het dragen van burgerkleeding door officie ren, worden de hoogere chefs uitgenoo- 5digd, om bij het eventueel geven van diners, partijen enz. zooveel mogelijk in uniform te verschijnen en daardoor een voorbeeld te geven aan hun onderge schikten. Acadetnienieuws. LEIDEN. Heden werden bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschappen allen na verdediging van „Stellingen" de hee ren Piet Otten, geb. te 's-Gravenhage, wonende te AruhemJohannes Pieter Mooijman geb. en wonende te Rotterdam Frederik Jan Henri Wijmans, geboren te Batavia wonende te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het propaedeutisch examen geneeskunde de heeren S. A. Westra (Franeker) en Mr. W. C. Beucker Andreas, (Den Haag). Candidaats-examen wis- en natuurkunde Mejuffr. J. Pino en de heer T. de Vries (beiden Den Haag) doctoraal examen rechten de heer A. J. M. Kuijpers (Bergen op Zóoin) doctoraal examen plant- en dierkunde Mej. M. E. Leroy (Leiden). Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten de heer F. H. Neiszen (Scheveningen); Candidaats-examen wis- en natuur kunde Mejuffr. J. M. H. Voigt (Zoeter- woude) Candidaats-exainen Scheikunde de heer J. A. Middendorp (Leiden). Sport. Watersport. Op Zondag 21 Juli zullen op het Kager- meer, onder Warmond, wedstrijden voor motorbooten en zeiljachten worden gehouden. J 1 - - - - Rechtszaken. De moord te Beek. Onder zeer groote belangstelling, zoowel op de publieke als op de gereserveerde tribune, begon Dinsdag voor dc Rechtbank te Arnhem de behandeling van de zaak tegen H. E. B., verdacht den moord op de 7-jarige Marie Hartjes te hebben ge pleegd. Beklaagde is volkomen kalm. Hij ontkent den moord te hebben gepleegd, of zelfs het meisje'op den 18en Februari te hebben gezien. Wat de hein ten laste gelegde, op. een vroeger.uur van djen- zelfden'dag gëpleégde openbare schennis der eerbaarheid, betreft, daar,an weet bekl. niets tengevo'ge van dronkenschap. Bek!, vertelt uitvoerig hoe hij den be- wüsten dag heeft doorgebracht. De pre sident m-aaicte hem er op opmerkzaam, dat hij bij de instructie herhaalde malen op leugens is betrapt. De wachtmeester der inarechaussées te Bergh heeft op 19 Februari 's morgens het kinderlijkje gevonden achter een houtmijn, op een plaats, waar hij zeker weet, dat het den vorigen avónd, toen hij de plaats met een karbiedlantaarn afzocht, niet lag. Hartjes en zijn vrouw waren bij het onderzoek heel gewoon. Hartjes zelf zocin steeds mede en was ook zeer verwonderd toen 's morgens het lijkje werd gevon den, terwijl het er den vorigen avond niet lag. De gemeente-veldwachter Clerx legt verklaringen af omtrent het onderzoek. Dr. de Voog heeft het lijkje geschouwd en erklaart, dat het kind waarschijnlijk door verworging is gestorven. Van andere dingen is geen spoor gevonden. De vadèr en moeder van het ver moorde meisje wandelden in het bosch toen hun dochtertje naar ten Benzei ging. Zij zagen een wielrijder van ten Benzei het bosch ingaan. Hij kwam niet weer te voorschijnhoewel zij hem hadden moeten zien als hij doorging. Toen later de vrouw van Hartjes zelf op onderzoek ging naar ten Benzei, zag zij een man dwars over den weg gaan met een fiets aan de hand. Mej. Goidmann heeft een man in het bosch gezien met een rijwiel en voor hem een klein meisje, welks ge zicht zij niet zag, doch de man komt met dezen beklaagde overeen. De 14- jarige Aleida Hartjes verklaart op 2Febr. door een man, gelijkende op beklaagde% aangesproken te zijn. Hij bood geld als zij meeging het bosch in. Na het hooren van nog eenige. getui gen komt de officier van justitie aan het woord. Spr. herinnert aan de critiek, die de justitie vooral in deze zaa"k heeft onder vonden. Spr. wenscht er op te wijzen, met hoeveel moeilijkheden de justitie heeft te kampen gehad. Benerzijds heeft ze gewillige getuigen, die alles vertellen wat ze later niet staande kunnen houden, anderzijds zijn er getuigen zoo stomp zinnig, dat er niets begrijpelijks uit te krijgen is. Zelfs de moeder komt nog eerst dezen dag met een belangrijke aan wijzing, die ze nooit vroeger noemde. Is het wonder, dat de justitie op een verkeerd spoor is gekomen Ook al door de onverschilligheid van de ouders kwam de verdenking op den vader; dit kwam ook al door de verkla ring van de kinderen, die blijkbaar de boosheid van den vader op een anderen dag hebben verward met die op 18 Febr. Spr. zal daar thans niet verder ovenspre- kenalleen wil hij wel zeggen, dat hij voor zich zelf overtuigd is, dat de vader den moord niet gedaan heeft. Spr. wijst er op, dat ten slotte de aan dacht viel op dezen beklaagde. Niet al leen de justitie kwam daarop, doch ook de publieke meening wees B. als den dader aan. Spr. heeft nu dan ook de volkomen overtuiging, dat B. de moor denaar van Marie Hartjes is en wel op de volgende gronden: le. beklaagde's antecedenten 2ö, zijn aard 3o. het feit van het meedeelen van zijn wederwaar digheden op 18 Februari, waarbij hij her haaldelijk op leugens wérd betrapt. Hij eischté vijftien jaar gevangenis-, straf. De verdediger, mr. J. R. H .van Schaik pleitte vrijspraak en onmiddellijke invrij- heidssfelüng, dié echter door de recht bank werd geweigerd. ,5 - Uitspraak 28 dezer. lil Ambtseed. Het Gerechtshof te 's Heriogenbcsch heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen dr. D., arts te Eindhoven, in hocgër beroep van een beslissing van de Rechtbank, waarbij, op verzoek van den rechtcr-commissaris, de in-gijzeling-, stelling van dr. D. was bevólen, zoolang deze weigerachtig zou blijven om ge tuigenis af te leggen. Voor die weige ring had dr. D. zich beroepen op den ambtseed. Het O. M. had geconcludeerd totterug zending van de zaak naar de Rechtbank teri'openbare behandeling of indien liet hof zelf recht zou doen, tot te-niet- doening van 'het bevel van de Rechtbank en tot weigering van de in-gijzeling- stelling. Het hof heeft in laatsibedoelden zin uit spraak gewezen: vernietiging van "het bevel van de Rechtbank en ontslag uit de gijzeling. De Rotterdamsche Rechtbank veroor deelde J. Th., 22 jaar, kunstglasblazer te Rotterdam, gedetineerd te Alkmaar, we gens oplichting, te Gouda gepleegd, tot twee maanden gevangenisstraf» Aanbestedingen. UTRECHT. Door de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen is aanbesteed: Het leveren van grove gewasschen grind, ten behoeve van den spoorweg Leiden—Woerden. Ingekomen 1 biljet, Cirintmaatschappij te Arn- hem voor f 2,24 per kubieken meter, Heurs van Amsierdam. 10 Juli 1912. Nederland. 3% Obi. Ned. Werk. Schuld 3 70 Cert. dito 2% dito Hongarije. Goudl. 470. Oostenrijk. 57o Obl. April-Oct. Dito 47c j?n-|uli. Portugal 4.Fa übl.Tabaksmon. '370 Obl. le serie Rusland. 4% 7C Ooi. 1909Ned.Rec; 4%70 ültü Vbl. 19U9 4 dito bij Hope ói Co. a. G. R. 125 4 dito de üuiiss. iervie 4 70 Obl. 1895 Mexico o% Goudl. '99 Brazilië, Puna. L. 1898 Columbia 3 y0 uec. B. Schuld Venezuela 3 y0 Uipi. ach. 1905 4y0 Amsierdam laüo-Ul 3y0 Leiaeu lüyu. 4y0 idem 1911. Aand. N. West. <£Pac.Hyp.-B.C. Amaig. Copper Cy. C. v. Aauu. Cert. v. Anier. Car óc Lounu C. Un, Cigar. M. C. v. A. Cert. v.g. a. unit.Stat.bteelCorp. Cert. v. prer. Aand. Qito Aanü. Barge oc Moonnann (liq.) "Ainsi. Cuit. Mij. oer Vorsteni. Aand. Kol. BaiiK Ned. Hanaeismpij.Kesconire 5 Uew.aauü.nKetaiioen"Mijn5.i.iij. Keüjang Leuuiig Mijnb.Mij.aana; Aand. Great Cobars Gee. Hoil. Petr. A. Aand. iv. in. ivi i. expl. v. Petr. Br. a i loOU Aauu. Moeara Eniin Petr. Mij. Aand. Suih Palemb. -Petr. Mij. Uew.aanu. intern, Merc. Mar.Cy. Pret. aana. dito. duo. Aand. Anisteruani ueli Comp. Aana. Den Cultuur Mij. Aanü. Lieli-Mij Aand. Un. Langkat PI. Cert. v. Aana. Maxw. Land Gr. Cert. v. aauu. Peruv.Corp.Lun. Cert. v. Fret. aauu. Corp. Lim. Aanü. Holl. 'ljz'; spoormij. Aand. Mij. t. Expl. v. btaatssp. üest.Obl. Boxiei-Wesel 1875-8U Aauu. Warscnau-Weenen bpw. Cert.v. aana. Atcmsoii i'opexa Ceruv.aanü. Chesapeake otuhio Cert.v.aand. Denv. et Rio Gr. Sp. üew. aand. Erie bp. Mij. 4 7oGeneral Lien Bonds dito üew. A. Kans. City bouth KW. Mexic.iüiern.HriorLieiiUbi.4% y? Cert. v. aand. Miss. Kans. <Jc T. 4 /o le Hyp. Obl. üiio Ganü. N.-Y. «Jntario oc Western Cert. v. gew. aand. Rock Island Gew. aand. bouth Pacitic Atgest. gew. aand. bputl? Rlw. Cert. v.gew.aand. Union Pac.Rlr. 470 Goud Ubl. Union Pac. Rlr. Gew. aand. Wabasn Leeningen Amsterdam a f 100 Paleis voor Volksvlijt 1869 Aand. Witte Kruis 2% Antwerpen 1887 4 7o Hongaarsche Hypb. 1884 4y0 Tneiss. Keguhr. Ges. löSO 57o Staattl. oostenrijk i860 3 7o Maaria lboü Turkschc loten 1370 Cpii'goioten loöb Ppnama-kanaail loten Prolongatie rente 3^' a 47c. Vorige Koers Koers heden. 80' 80 79% 67?-i<j 90% 92 92% «3*8 83% 94% P4% 64 H 96 \i 87% 81 *8 87% 813% ijl3» 1043* 134% 51 50% 59% 101 87 iooh 170 79% 81 57% 55% 53% 57%$ 69% 70% 111 11 121% 1641 a 163 142 185 4 J 39% 325 320 82% 77 Yt 266% ,67 508 220 li 219% 186»! 184% 4%fc 4% 17% 16%« J78 j76 119%' 120.% JÖ8 567 495 49<? 4 10% lö% 46% 86 93 95% 96% 183% 107% 107% 81% 80% 20 19% 33% 33% 78% 24'% 25 1J2 27% 27% 94% 32 o2Vm 24% 25% 109% 108% 29> 8 29%k 169% 161 99% 99% 43% 4% 107% 1.40 78% 82 H 118% 119% 14/ 15b 158 67% 48 38.— 36.— 67.— Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Rédactie. Vergun mij een klein plaatsje in u\vj veelgelezen courant. Bij voorbaat mijn dank. Een paar enkele woorden over onze brandivveer. Als oud-spuitgast, ben ik 'overtuigd, dat vroeger onze brandweer: beter op pooten stond dan nu; het is me gebleken met den brand aan den Middelweg. Vroeger als brand geroepen1 ,werd, waren de spuiten- er dadelijk bij, en nu: de spuiten komen als de boel bijna afgebrand is. Neen, dan hulde aan onze vroegere directeuren, en dat weet ik wel, als het toen gebeurd was, dan had heusch de halve steeg niet zoo'n gevaar geloopen. Gelukkig dat het des. nachts niet gebeurd is, want dan \varen d.e ongelukken niet te overzien geweest.; Nu moet eerst een perceel half of geheel afgebrand zijn vooraleer water mag ge geven worden. Zijn dat de yerbeteringen van onzen commandant? Het is aller treurigst. Of, zooals gezegd worTt, -no-et er een vaste brandweer komen? Maan is dat een beginsel, eerst de boel fin da war schoppen? lO neen, geachte redactie.; Waarom? Vroeger ging het goed, en nu niet meer? Eerst moesten die krachtiga mannen van 45 jaar er af, die wérden.' afgedankt om jongere krachten aan tel zetten, maar als we nu naar den brand! gaan kijken, staan sommige van die jongel krachten met de handen in elkaar, om dat ze niet weten wat te doen. Dan' wordt gezegd, dat is gedaan ten voor- deele der gemeente. Ja, dat hebben wij ook gezien, dat er geen paarden ineen zijn voor de stoomspuit, maar nu Wordt dat gevaarte voortgetrokken door 3 ot 4 paarden op twee beenen, en als diel mannen bij den brand komen, dan zijnl ze afgebeuld. Hoe kunnen die mannen] direct beginnen? pch, wat een toestand! Ik geloof wel, en ik ben wel zeker, dat onder onze bouwkundigen (want diq moeten er zijnt) wel te vinden zijn, 'dié dat zaakje kunnen behandelen, beter aan-, pakken en goedkooper dan nu, dat zaj voordeelig voor de gemeente zijn, en waarschijnlijk, dat aan de manschappes wat theorie gaven, en dan zou meel tevredenheid komen onder de brandwée^ en de burgerij, en dat, wanneer de spuiten' in moeten rukken, dan niet meer zal gö> zegd wordendonderop, in plaats vanï inrukken; dat is zekei iets nieaws, sj

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2