BUITENLAND. De pole Beursspeculatie. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 844. Ste Ccicbohe Soma/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 93S. Postbus 6. OIT BLAD VERSCHljNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering in het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco ?er post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 9 Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Waartoe? .Waartoe, zoo heeft men ons gevraagd, waartoe benoemde de Bond van R. K- kiesvereenigingen een commissiej welke het onderwijsvraagstuk moet onderzoe ken? Is ten deze onze gedragslijn niet al lerduidelijkst aangegeven? In theorie kan het antwoord op de laatste vraag niet anders dan zoo besGst mogelijk bevestigend luiden. In de prac- tijk echter valt met allerlei omstandig heden en gebeurlijkheden rekening te houden. Het woord gelijkstelling is ge makkelijk genoeg uitgesproken, maar de "astlegging van dit begrip in een reeks bepalingen eischt zorg en overlag. En dan komt daar nog bij, dat afwijkende denkbeelden mogelijk zijn wat dezer idagea nog de Katholieke openbare on derwijzers bij hun uitspraak omtrent ge lijkstelling en salarisactie aan den dag brachten. Het verkeerde in dusdanige denkbeelden dient onder 't oog gezien, het goede er uit gediept, om zoo gaan deweg te komen tot een afgerond, vast staand plan, waarvan men zeggen kan: als we daar recht op aan sturen wordt aan alle eischen van billijkheid en recht vaardigheid voldaan. En zoo heeft-bovenbedoeide commissie nuttig werk te doeneen werk, dat wel licht nog niet eens zal meevallen. Zij moet voorbereiden de eensgezinde uit spraak der Bondsvergadering op onder wijsgebied een schoone taak, waarvan Üe nuttige vervulling van groote betee- jkenis zal zijn voor onze onderwijspolitiek, iwelke dan ieder in duidelijke afgeronde yormen voor oog en zal staan. Daartoe is intusschen noodig, dat we ivan de commissie een eensgezind rap port ontvangen; een weloverwogen con clusie met stevigen houvast. Krijgen we [weer zooals dat meer is vertoond leen keurig gedrukte combinatie van meer derheidsideeën en minderheidsdenkbeel- den, aangevuld met enkelingsplannetjes, !ja, dan vragen ook wij: Waartoe? ALGEMEEN OVERZICHT. Het valt nog niet goed uit te maken Wat er eigenlijk aar. de hand is in het noorden van Portugal Jaar verschillende telegrammen nog maar geen duidelijk nieuws brengen. Toch schijnt de bewering der-regeering dat de troebelen onderdrukt zijn, geenszins grond van waarheid te bezitten. Reuter seint uit Lissabon, dat Barro- gellas in staat van beleg is verklaard. De telegraaflijnen tusschen Braga, iVianna de Castello en Espozende zijn doorgesneden. Bij Barrossellas hebben de monarchisten den spoorweg met balken versperd. Bij het station Camina hebben zij getracht een spoorwegbrug in de lucht te laten vliegen, welke poging mislukt is. De schade welke veroorzaakt werd moet ïiiet veel te beteekenen hebben. Uit Cha ves zijn nieuwe versterkingen van het garnizoen van Montalegre op weg. Een afdeeling monarchisten kampeert nog FEUILLETON. 2) „Maar voor wien wilt ge dan nog -iwerken, vader? Ik ben uw eenig kind, !en gij hebt mij niet opgevoed voor de werkplaats." „Daarin hebt ge gelijk", antwoordde Lingen, plotseling nadenkend wordend. „Voor wien moet ik werken? Frans is op zijne bestemming en krijgt, alis wij gestorven zijn, toch de 60000 mark. Eene [fabriek brengt ontzaglijk veel werk en {'verdriet en vordert voortdurend toezicht :|Neen, dat doe ik toch Jiever niet. Maar het geld moet aangroeien, de goudstukken moeten zich vermeerderen als de zand- rjkorrels aan den oever der zee. Maar •|hoe leg ik dat aan? Denk eens na, mijn 'jongen, gij toch hebt gestudeerd." 5 „Dat vak echter niet", lachte Frans, terwijl hij zich gereed maakte tot heen gaan. „Dat laat ik geheel aan u over, vader. Nu, tot straks." 1 „De jongen heeft van geldzaken vol strekt geen verstand", sprak Lingen ge- fcrgerdA toen zijn zoon de trap naar zijn dichtbij Montalegre. Naar Naires en Tra- vancas, waar ook opstandelingen zijn, zijn soldaten vertrokken. In Chaves zijn acht menschen gevangen gezet. Canalejas moet in een interview ver klaard hebben dat hij orders had gegeven om elke Portugeesche samenzwering op Spaansch grondgebied te onderdrukken. Maar die beweringen hebben we reéfis zoo dikwijls gehoord, en toch blijven de Portugeezen in Spanje hun invalsplan- nen beramen en zich daarvoor in den wa penhandel te oefenen. De oorlog in Tripolis schjjnt met de beroemde overwinning bij Sidi Said nog niet zoo wonder verge vorderd te zijn, althans heeft het den te- gensiand der Turken nog geenszins ver zwakt. Aan de Secoio wordt uit Napels ge meld, dat de bemanning van het uit Sidi Saïd aangekomen stoomschip Serbia be richt heeft, dat de Turksch-Arabische strijdmacht zich op een afstand van 2 kir lometer van Zoeara heeft samengetrok ken. Men had daar groote voorraden mu nitie en levensmiddelen opgestapeld en sterke verdedigingswerken aangelegd om aan een oprukken der Italianen naar Zoe ara krachtigen tegenstand te bieden. Overigens van den oorlog geen nieuws, wel'lets over de instandhouding -daarvan. Het Jtaliaansche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de manschap pen van de lichting 1898 naar huis zullen kunnen gaanzij, die zich op het oorlogs terrein in Tripoli en op de Agaeïsche eilanden bevinden, den 20en Juli, en zij, die zich in Italië bevinden, den 15en Aug. In het geheel worden 40.000 man van het oorlogsterrein teruggeroepen, die ver vangen wordeu door manschappen van de lichting 1890—91. In de Gazetta Officiate is een dekreet opgenomen, waarbij het openen van een nieuw buitengewoon crediet van 25 mil- lioen lire 7 voor marine- en 18 voor legeruitgaven toegestaan wordt. De nieuwe uitgaven worden uit de loopen.de middelen van de .sichatkist gedekt. Zondag jl. hebben de Belgische Katho lieken te Rousselaere een schitterend overwinningsfeest, ter gedachtenis van den 20en Juni ge vierd, een feest, dat tegelijk een prachtige betooging is geworden van trouw en aan- nanMjkheid aan de Katholieke regee ring. Vier ministers, Carton, Renkin, Poullet en Van de Vijvere en een menigte die door de „Métropole" op ruim dertigdui zend geschat wordt, namen aan de fees telijkheden deel. De straten van Rousse laere waren prachtig versierd en heerlijk zomerweer begunstigde de feestelijkhe den. Des middags om half een had in de,St. Michelskerk eerst een kerkelijke plech tigheid plaats. Een „Te Deuin" werd gezongen, en enkele andere gezangen uit gevoerd. Na een korte officieele ontvangst op het stadhuis, werd door afgevaardig den van verschillende Katholieke veree- nigingen een optocht gehoude"n met vlag gen en banieren, die langs een estrade studeerkamer opging. „Voor hem zal ik ■nog lang moeten werken, hij zal het noodig hebben." Beste man", gaf juffrouw Lingen ten antwoord, „Frans bedruipt zich zelf. Pas nu maar op, dat ge het zoo met ons klein vermogen aanlegt, dat wij het be houden." „Behouden!" viel Lingen tegen haar uit. „Natuurlijk behouden wij het! Het moet vermeerderen, verdrievoudigen „Laten we er voor heden maar niet meer over spreken!" sprak juffrouw Lin gen kalmeerend. „Als het geld jn onze handen is, zullen wij het wel samen eens geworden zijn, wat we er het best mee aanvangen. Moet ge vandaag niet naar den heer Rosenthal?" „Juist!" antwoordde Lingen. „Dat zou ik in mijne vreugde bijna vergeten hebben." „Haast u dan", drong zijne vrouw aan, „het is bijna elf uur." „Ik ga al", antwoordde Lingen, zich Jiaastig «aar de slaapkamer begevend, om eene andere jas aan te trekken. „Agues", riep hij haar nog toe, „laat ieene flesch wijn halen, we zullen van middag eens op de gezondheid van de loterijwinst drinken." „Als dat geld maar goed belegd was", zuchtte juffrouw Lingen, in de keuken te- trok, waar de ministers hadden plaats nomen. Tienduizenden namen aan den stoet deel. Op een drietal plaatsen hadden daarna nog vergaderingen plaats, op welke ook ide ministers het woord voerden. Natuurlijk was de overwinning der Ka tholieken en de oorzaken, die daartoe me dewerkten, het hoofdonderwerp van alle redevoeringen. Minister Carton de N^iart gaf tevens ook in groote trekken het program van het kabinet voor de nieuwe zittingsperiode aan. „Terwijl onze tegen standers, zoo zeide hij, hun krachten uit putten in een staking, die ze niet kunnen uitroepen, zonder zich te blameeren, zal de regeering haar wetgevenden arbeid voortzetten, dien het land verwacht, en die o.m. bevat arbeiderspensioenen, het goedkoope woningvraagstuk, bescher ming van de kleine familiebezittingen, van de belangen der kleine burgerij en han delsemployés, de vervolmaking van de schoolorganisatie waarbij het waarborgen der vrijheid van de familievaders. Zie daar enkele punten van de vruchtbare taak, die wij ons gesteld hebben. Des avonds had een banket plaats, waaraan vijfhonderd personen deelnamen en gedurende hetwelk verschillende toos ten werden uitgebracht. GEMENGD. Einde dezer week zal het geelboek verschijnen nopens de onderhandelingen aangaande Marokko, die aan het ver drag tusschen Frankrijk en Duitschland zijn voorafgegaan. De daarin opgenomen stukken heeft men niet alleen de regee ringen van Duitschland, Engeland en Spanje om door te zien, voorgelegd, doch ook den gewezen ministers van buiten- landsche zaken, Pichon, Cruppi en de Selves, alsmede den gewezen minister president Cailloux. Op het schietterrein te Oerkey (Oos tenrijk) is een kanon gesprongen, vier personen werden gedood, vier ge wond. Uit New York wordt aan de „Berl. Local Anzeiger" geseind: „Een geval van pest is te Havana in de nabijheid van het paleis van den president voorgeko men. Naderhand werden ook in andere gedeelten der stad gevallen geconsta teerd. „Uit Portorico worden eveneens derge- lijkegevallen gemeld. Overal worden de strengste maatregelen genomen om het uitbreken eener epidemie te verhoeden. Veel welgestelde inwoners verlaten de be smette stadsgedeelten." in Noordel ij k Synê breidt zich de cholera onrustbarend uit. In Alep po maakt de ziekte dagelijks veel slacht offers. Ook Antiochië is besmet. De jacht op den ontrouwen kas- looper Max Haase, van de American Express Company te Berlijn, die reeds bij na scheen te moeten worden gestaakt, daar zij niet het minste succes opleverde is op verrassende wijze geëindigd. Max Haase heeft zich bij de politie aan gegeven. Zaterdagochtend om 5 uur. Van de 100.000 Mark, die hij op 20 (Mei aan zijn firma ontstal, is, naar hij beweert, geen pfennig meer over; 940000 mark rugkeerend. Lingen moest zich haasten om op tijd bij den heer Rosenthal, die bijna een half uur van hem verwijderd woonde, te komen. Wat hij tot nu toe nog nooit ge daan had, als hij om werk uitging, dat deed hij nu, hij nam een huurrijtuig en reed naar Rosenthal. Iemand, die 60000 mark zoo goed als in handen heeft, kan zich dat wel veroorloven! Toen hij on der de veranda, die voor liet groote portaal van het huis Rosenthal zich be vond, uitstapte, riep hem de portier toe „Wel, baas Lingen, gij komt hier aanrij den als een millionnair. Het begin tot de millioenen is er dan ook al." „Weet gij dat ook reeds?" vroeg Lin gen verwonderd. „Dat weet geheel Berlijn al", laohte de dikke portier, wien de rijke livrei heel mooi stond. „In de Vossische krant staan de namen der tien gelukkigen, die te za- men het geheele lot hebben gewonnen. Kom binnen, mijnheer Lingen, in het Ver volg zult gij hier wel meer komen," voeg de hij er spottend bij. Lingen ging door den breeden gang, aan welker bijde zijden zich de bureaux der firma Rosenthal Gidion uitstrekten, en ging de schoone trap Van wit marmer op, welke naar de afzonderlijke kamers van den heer Rosenthal leidde, Jot nu zouden hem afhandig zijn gemaakt door een dame die hij slechts enkele uren on der zijn bekenden mocht rekenen, en naar wier naam hij dus niet informeerde; nog eens 5000 mark heet hij aan zijn vriend „Alex" te hebben geschonken, die zich overigens reeds in arrest bevindt, en het poover restje heeft hij gebruikt om zich netjes aan te kleeden en te kunnen leven tot op den dag zijner aangifte. Zondagmorgen heeft bij dichten mist de Amerikaansche pantserboot New Hampshire het stoomsohip Common wealth, van New York naar Boston met 900 passagiers, aan den ingang van Long Island Sound aangevaren. De schok was hevig. In nachtgewaad snelden de passagiers naar het dek. Eer zij het schip verlaten hadden, waren de kajuiten vol- geloopen, maar de Commonwealth kon toch de haven bereiken. De passagiers zijn per trein naar Boston gereisd. Kort daarna, op 'dezelfde plaats, had er een aanvaring plaats tusschen de stoombooten Bunkerhill en Massachusetts Hoewel ernstig beschadigd, konden zij naar de haven terugkeeren. Koninklijke besluiten. Bij Konink. besluit is W. van Stee, 'pastoor te Voorburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is aan jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden eervol ontslag verleend als burgemeester te Haarlem is bij de Koninklijke Marine-reserve bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. de adelborst le kl. W. F. van Wijk zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw mr. M. de Pinto, advocaat en procureur te 's-Gra- venhage en mr. J. Addink, advocaat, pro cureur en kantonrechter-plaatsverv. te 's- Gravenhagei is aan G. van Orsoy Veeren eervol ontslag verleend als notaris te Arnhem is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee J. Bongertman te Haarlem is benoemd tot commies bij het depar tement van Justitie mr. H. C. J. Groot, thans adjunct-commies en is aan den benoemden commies mr. Groot voor noemd, eervol ontslag verleend; zijn benoemd bij gemeld departement tot commies mr. H. J. Schwartztot commies mej. mr. L. C. Polanotot adjunct-commies, mr. W. H. Drucker is de directeur van het postkantoor te Zutphen, F. von Huben ontslagen is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. W. Keens, hoofd der broederschool te Soerabaja. De vierkante stuiver. In de vergadering der Tweede Kamer waren door Minister Kolkman eenige proefexemplaren van den vierkanten stui ver in de wandeling gegeven. Het nieuwe stuivertje zal, zooals men weet, vierkant wezen, doch met ietwat afgeronde hoeken. De voorzijde, zoo le zen we in het „Hbld.", vertoont het cif fer 5 met een kleine c rechts boven, een toe was de brave schrijnwerker in zijn eigen oog een rijk man geweest, toen hij echter de trap opging, moest hij zich zei ven bekennen, dat hij, in vergelijking met Rosenthal toch maar een arme stakkerd was. Op de leuningpilasters van de trap stonden aan beide zijden marineren beel den, door de voornaamste beeldhouwers vervaardigd, welke in de opgeheven han den koétbare lichtkroonen droegende leuning was zelfs naar een teekening van een beroemd architect van het beste smeedwerk vervaardigd. Op het eerste portaal splitste zich de trap, liep nu naar beide zijden uit en leidde naar de eerste verdieping. De muren waren bedekt met prachtige schilderijen, zinnebeeldige voor stellingen van handel en nijverheid. Dat de schilder de godin van den han del eene sterk gebogen neus gegeven had was natuurlijk zonder boos opzet ge schied. Het tweede traplokaal kwam uit ,op de eerste verdieping. Een breede gang scheidde het huls in twee deelen. Naar den straatkant lagen de groote zaal, twee salons en eene kamer voor mevrouw, aan den anderen kant de woonkamer. De ge heel e inrichting legde getuigenis af van buitengewone zucht tot pracht en een enormen rijkdom, maar ook tevens van een verwilderden smaak, die er eene eer in stelt, het eigen tehuis niet naar ver en ander in een ,ui.tgeschulpten cirkel^ waaromheen weder (met tusschenruimtd van een vlakken band) een kralencirk'efy aan de vier hoeken van de munt gebroken door vier schelpornamenten; het jaartal is over twee van die ornapienten ver deeld. Het cijfer staat vertikaal in de diagonaalrichting van het vierkant. De keerzijde is nagenoeg uitsluitend ornament. Een gestyleerd takje van een oranjeboom staat in een uitgeschulpteri cirkel waaromheen (na een tusschlen- ruimte van een vlakken band) het opl- schrift: Koningrijk der Nederlanden. De overgang tusschen cirkel en vierkant wordt ook hier weer gevormd door opf- vulling van de hoeken van het vierkant met schelpornament. Sigarenwinkeliers over verplichte winkelsluiting. De afdeeling Rotterdam van de Nei- derlandsche vereeniging van sigarenwin- keliers heeft een vergadering gehou den, waarin aan de orde was de be spreking van winkelsluiting, bij gemeen teverordening vastgesteld. Van de gebo genheid, hierover van gedachten te wis selen, maakten verschillende aanwezigen' gebruik. Bij de stemming aan het einde der ver gadering verklaarden zich 163 tegen een' bij de wet voorgeschreven sluiting om 9 uur, en 6 voor. Er waren 28 voor de verplichte sluiting, indien zou worden' voorgeschreven, dat een ieder die win kelwaren ten verkoop heeft, ook gek' dwongen werd om 9 uur te sluiten. I De vergadering werd door den wet houder Stulemeyer en de raadsleden De Klerk, Kuij'k en Vaii Zijp bijgewoond. Internationaal Mijnwerkerscongres. Van 8 tot 12 Juli wordt te Amster dam het Internationaal Mijnwerkerscon gres gehouden. f Gistermorgen werd het congres ge opend, dat door een groot aantal afge vaardigden werd bijgewoond. Het eerste punt van de agenda loktd nog al eenige discussie uit. Het werd in geleid door den Nederlandsche afgevaar digde en luidde: „Het congres is de meening toegedaan.' dat de noodige zekerheid in de mijne'ri voor het leven en de gezondheid der mijnwerkers slechts kan worden verze kerd door de controle van n\ijncontro- leurs, die door de arbeiders worden ge kozen en door den Staat bezoldigd. Deze controleurs moeten het recht hebben om, zoo vaak als zij dat willen en de arbei ders dit verlangen, de mijnen te in-% specteeren." De inleider wees er o. a. op, dat in het afgeloopen jaar in de Nederland sche Staatsmijn van de 1500 arbeiders, die er werkten, 431 verongelukt en ge wond zijneen zestal arbeiders vond den dood in de mijn. Concurrentie-beding. We laten hier twee rechterlijke be slissingen volgen inzake het arbeidscon tract wat betreft het z.g. concurrentie*- beding. mogen huiselijk te maken, maar om naar buiten tot eiken prijs te schitteren. Nie mand, die eenige liefde voor huiselijkheid gevoelde, zou gaarne in deze koud-praCh- tige zalen verwijld 'hebben, en inderdaad ook slechts, wanneer de bezitters van dit 'huis hier gasten ontvingen, hielden zij zich in deze vertrekken op. „Bij mij moet 'het toch ook wat fraaier worden", mompelde Lingen tusschen de tanden, toen hij den langen gang door ging, teneinde zich door een bediende bij mevrouw te laten aandienen. Spoedig daarop kwam mijnheer Alexander During de allesvermogende kamerdienaar des heeren Rosenthals met een trotsch ge laat naar hem toe en leidde hem in 'eene der salons, waarin spoedig daarna me vrouw Rosenthal binnentrad. Zij was een knappe vrouw, tusschen de dertig en veert;g jaren. Men vertelde dat mevrouw [Rosenthal het bij vrouwen niet zelden voorkomend talent in hooge mate bezat, ■om het door den man verdiend geld onder de menschen te brengen. Zij acht te de waarde van het goud zoo weinig ais een kind, dat met gouden tientjes speelt. Waarom zou zij zich ook bekrimpen, wijl haar man toch dikwijls op eenen dag aan de beurs meer geld verdiende dan de rijkskanselier per jaar aan in komsten genoot (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1