man, Dorus Hermsen, Brom, enz. enz., die een goede klank hebben in de Ned. kunstwereld. Wij overdrijven dus niet, .wanneer wij zeggen, dat de kunstafdee- ling gansch iets bijzonders biedt. Mannen als Jan Toorop, Willy Sluyters, Antony Nolet en Wiggers, en de Eerw. Pater Nieuwbarn, O. P., die de ku sicom- missie vormden, zijn dan ook waarborg, dat hier echte kunst vertoond wordt. Als attractieterrein is aan deze tentoonstelling verbonden de imitatie van Öud-Heidel- berg en zijn onvolprezen slotruïne. Het stadje met zijn typische kronkelstraatjes, nl. de Groote Klokkestraat en de Raad huisstraat, is gebouwd op het beneden gedeelte van het Valkhof. Voeding van plattelandsbewoners. Het hoofdbestuur van de Nedcrland- sche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft naar aanleiding van een van de Kon. Neder!. Landbouw ver eeniging ontvangen schrijven, waarbij de medewerking van de Neder!. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst wordt ingeroepen tot het verzamelen van gege vens omtrent de voeding ten plattelande, vooral met het oog op eene vergelijking op dit gebied met vroegere jaren, en om trent den invloed der veranderde voeding en den gezondheidstoestand, aan de leden van de Mij. t. bev. d. Gen. ide eigende vragen ter beantwoording voorgelegd: Vraag 1Is naar uw meening de vos ding der plattelandsbewoners in het alge meen in de laatste 20 a 30 jaren ge wijzigd? (boter, kaas, volle melk, karne melk, pap, eieren, vleesch, spek, erwten en boon en). Zoo ja, in welken zin? Vraag 2: Is naar uw meening de voe ding in het bijzonder der landarbeiders in de laatste 20 a 30 jaren gewijzigd? (boter, kaas, volle melk, karnemelk, pap, eieren, vleesch, spek, erwten en boon en, •enz.). Zoo ja. in welken zin? Vraag 3Is naar uw meening een invloed waarneembaar van de veranderde voeding op den physischen toestand der plattelandsbevolking itn het algemeen en cjp dien der landarbeiders in het bij zonder? Zoo ja, welken invloed meent gij te hebben waargenomen? Tevens verzoekt het hoofdbestuur aan de besturen der afdeeling, voor zoover zij voor de beantwoording dezer ragen in aanmerking komen, in de vergadering hunner afdeding deze vragen aan de orde te stéllen en te bespreken. De Beemster. Van 28 tot 30 Augustus a.s. wordt in de Beemster feestgevierd ter herdenking sterpofd eft" f'.T etteiijke vermogende Amsterdammers be sloten tót droogmaking van het Beera- stermeer. In 1609 had de aanbesteding plaats en in 1609 was het reuzenwerk, het leggen van een dijk, volbracht en werd de Meer drooggemalen. In 1610 kwam er weer een hevige storm met watervloed die verschillende reeds be staande dijken en ook den Beemsterdijk deed doorbreken. Zoo was het werk' van een paar jaren arbeid vernietigd, daar de bijna drooggemalen Beemster weer volliep. Het geheele werk kwarri echter kant en klaar in Mei 1612. Alom in den lande ging een groote roep uit over de voltooiing der droog making van de Beemster, een groote hulde werd door de Staten van Holland en Friesland gebracht aan de mannen, die, trots de ontzettende moeilijkheden, in het eind hun werk met zulk een gun- stigen uitslag zagen bekroond. Het was op 4 Juli 1612/dat stadhou der prins Maurits met zijn broeder Fre- derik Hendrik een bezoek brachten aan de Beemster. Al spoedig bleek, dat de grond verba zend vruchtbaar was, zoodat in hetzelf de jaar duizenden mudden kool- en raap zaad werden gewonnen, benevens erw- ien, boon en, enz. De poler is zevend uur wandelen in omtrcfc en ruim twee uen beed. In hét midden is al spoedig een dorp gesticht, dat den nanm van Midden-Beemster draagt. De geheele bevolking van den polder bedraagt uim 5000 zirelen. De Delftsche Politie. Aan den burgemeester is per deurwaar- dersexploit aangezegd, dat de heer J. M. Brakke geen genoegen neemt met het hem verleende ontslag als hoofdinspecteur van politie; zulks in verband met art. 191 Van de gemeentewet, dat voorschrijft, dat het politiepersoneel op voordracht van den commissaris door den burgemeester aan gesteld wordt en ook ontslagen. Dit laat ste zou in deze niet hebben jrïaats ge had. Men bericht ons evenwél, dat de burge meester den commissaris uitnoodigde hem te berichten omtrent aan den hoofdin specteur op te leggen straf. De commissar ris adviseerde toen: schorsing voor ze keren tijd of oplegging van een geld- boede. In afwijzing van dat advies heeft de burgemeester daarna den hoofdinspec teur niet-eervol ontslagen. KORTE KRONIEK Te Rotterdam is gistermiddag een staking uitgebroken onder de nageljon gens aan de Droogdokmaatschappij, 50 in getal. Zij eischen löonsverhooging. Men meldt aan het „Ctr.", dat dr. J. Nouwens, procurator-generaal der Norbertijnen, uit Rome is vertrokken om faier zijn vacantie door te brengen. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 3 Juli. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging. Deze inaand zal de oudste R. K. sociale vereeniging hier ter stede een gedenk waardig jubilé vieren; op 14 en 15 Juli a.s. zal het 25-jarig bestaan van de St. Jozef-Gezellen vereeniging luisterrijk wor den herdacht. Dc eigenlijke vereeniging, waaruit later de afdeeling der St. Jozefsgezellen ont sproot, werd 16 Augustus 1883 in de zaal van het Vincentiushuis gccoiist.- tueerd. Het was een R. K. werklieden- vereeniging, staande onder bescherming van den H. Jozef, en tot bloei gebracht door de toewijding van haar voorzitter, den heer Weckwerdt, en van haar advi seurs, de Weleerw. heeren Poelhekke en Rutten, destijds kapelaans van de St. Petrusparochie. In 1884, den 18en No vember, werd een nieuw lokaal aan de Langebrug 10 in gebruik genomen. De oprichting van de afdeeling der St. Jozefsgezellen had 6 Mei 18S7 plaats op een groote vergadering in de 'Stads gehoorzaal, waar de Eerw. praeses dei Amsterdamsche vereeniging jhr. H. C. J. van Nispen tot Sevenaer, het goed recht en het nut bepleitte van organisaties, ge sticht naar het model van Adolf Kolping, den grooten gezel',envader, die, zelf eens handwerkman, uit eigen aanschouwing de nooden van het volk had leeren kennen en de gevaren, waaraan het blootstond. In zijn bewonderenswaardige organisaties zouden de gezellen de mid delen vinden, die moesten leiden tot ver heffing van den werkmansstand en tot bestrijding van het socialistisch gevaar. De jeugdige Leidsche vereeniging was zoo gelukkig als gezellenvader een man te krijgen, vader Kolping naar geest en karakter waardig; een man, die als de populaire volksvriend de jonge Room- sche handwerksgezellen zou scharen on der de banier van St. Jozef, nl. den Wel eerw. heer L. J. J. Hageraats, thans rector te 's Gravenhage. Hij wist begeesterend leven te schep pen in de jonge afdeeling en 'aan zijn voortvarendheid en energie was te dan ken, dat 24 Mei 1888, dus jreeds het volgend jaar, de eerste steen gelegd 'kon worden voor het Gezellenhuis aan het Rapenburg. Ook de heeren H. P. S. Vorst en W. Driessen, twee verdienstelijke be stuursleden, bewezen vanaf de oprich ting aan de vereeniging belangrijke dien sten. In November d.a.v. werd het nieuwe gebouw in gebruik genomen, op welken plechtigen inwijdingsdag dr. H. J. A.M. Schaepman een geestdriftvolle rede uit sprak, Leiden gelukwenschend met deze dienstige maatschappelijke vorming van den Katholieken werkmansstand tot be houd van het erfdeel der vaderen. Dit doel heeft de vereeniging steeds nagestreefd en thans, nu zij op leen af gelegd tijdperk van een kwart eeuw kan terugzien, mag zij met dankbaarheid vervuld zijn over de bereikte resultaten. Het jubilé valt in een tij<f van bloei en en vooruitgang en niet het minst komt de eer hiervan toe aan den tegenwoordi- gen praeses, den W.Eerw. heer Th. J. van der Laar. Eiken Zondag hebben onderrichtingen plaats op godsdienstig en maatschap pelijk gebied, die aan 120 leerlingen en 140 gezellen worden gegeven. Geregeld worden een paar malen 's jaars generale H. Communiën gehouden waaraan bijna alle leden deelnemen. De herhalings school onder leiding van den heer Pom- mée, de teekenschool van den heer van der Steen en de cursus in het boekhou dt» gegeven door mevr. Dieben— Aewerdonck, dragen bij tot de ontwik keling der leden. Een bloeiend onder steuningsfonds biedt hulp in dagen van ziekte. De steeds aangroeiende spaarkas bevordert de schoone deugd van spaar zaamheid, terwijl zoowel de gezellige bijeenkomsten als de bibliotheek onder beheer van den heer Kohlbeck de noo- dige ontspanning bezorgen. De sympho- nie onder leiding van den heer Schinck vergastte menigmaal in saam werking met de tooneelafdeeling, regisseur de heer Baijer, en de gymnastiek-afdeeling, aan voerder de heer van Brussel, op aange name feestavonden. De gehu,wde ge zellen en de leerlingen hebben voorts hun eigen kegelclubs. De viering van het zilveren feest "wordt voorafgegaan door 3-daagsche geeste lijke oefennigen in de St. Lodewijkskerk op 10, 11 en 12 Juli. Zondag 14 Juli heeft om halfzeven een H. Mis met zang plaats, waaronder a!g. H. Communie. Een gemeenschappelijk ontbijt vereenigt de leden vervolgens in het .Gezellenhuis. Om half elf zal door den Eere-voorzitter, den Z.Eerw. Heer A. J. M. Hafkenscheid, pastoor van Si Petrus, een plechtige Hoogmis in de St. Lodewijkskerk worden opgedragen. Des middags 1' uur is er matinee en receptie in de zaal der vereeniging niet aanbieding van een nieuw vaandel, vervaardigd door mej. H. Maat. Om 6 uur heeft een .plech tig Lof plaats met feestpredikatie door den Z.Eerw. heer L. Jansen, president der Si Jozefsgezellenvereeniging te Rot terdam. Des avonds vieren de leden in hun eigen zaal op huishoudelijke wijze feest, terwijl den volgenden dag in Ide Stadsgehoorzaal een groote feestavond de jubilé-viering besluit. Als feestredenaar treedt op de centraal-praeses, de Z.Eer- waarde heer A. J. Clarijs, van Amster- dam. Bij Koninklijk Besluit is de vaan drig H. R. Jurrjens van het 4e regiment Infanterie benoemd tot Officier van ge zondheid 2e klasse bij de Kon. Marine. Morgen herdenkt de heer C. J. Kempenaar, sergeant-majoor bij het 4e Regiment Infanterie den dag waarop hij 24 jaar geleden in militairen dienst trad. Aan hem zal voor het front.van den troep de zilveren medaille voor trouwen dienst worden uitgereikt. KOOMSCHE AGENDA. Maandag 8 uur "s avonds. Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart (Mon iPère) Recollectie van oud-retraitanten. Een Katwijksche bom-quaestie. De „Nieuwe Katwijker" van Zaterdag avond bevatte een reiaas van een „eigen aardig feil", dat zich de laatste dagen op visscherijgebied heeft voorgedaan. In groote trekken komt dit reiaas hierop neer: De reeder, de heer N. 'Parlevliet, had bemanning aangemonsterd voor de K.W. 110, genaamd „Noordwijk", lig gende te Amsterdam. Deze bom was echter door de rijkskeuring afgekeurd en nu had men op de K. W. *107, liggende te Leiden, ingescheept, niet beter wetende of dit vaartuig was goedgekeurd. De heer N. Parlevliet, reeder te Katwijk, wilde toch her volk naar zee hebben. De .mon sterrol was echter voer de 110 en vlaai om veranderde men het nummer 107 in 110, doch de naam Noordwijk zette men «r niet op. De K. W. 107 was echter, '.volgens ge noemd relaas, zoo slecht en zoo lek, iciat de bemanning daarop in gevaar verkeerde Toen zij Vrijdagavond^erugkecrden daar zij hun seinlichten of schijnvuur vergeten hadden, weigerden zij andermaal op de K. W. 107 zee in te gaan. iDeze weigering werd echter door den patroon beschouwd als een ongerechtvaardigde staking en de bemanning, die reeds naar hun woon plaats, naar Katwijk, en één naar INoord- wijk was teruggegaan, werd onder po'.itie- ge'.eide naar IJmuiden teruggebracht Daar moest echter de schipper op de vraag: „Is het volk voor deze schuit aangemon sterd?" ontkennend antwoorden, en toen wilde de politie zich niet meer jmet de zaak bemoeien en kon de bemanning naar huis gaan. Tot zoover de „Nieuwe Katwijker." De correspondent van het „Vaderland" heeft deze voorstelling van feiten weer sproken. De heer Parlevliet, aldus deze correspondent, had op verzoek van schip per L. v. d. Plas toegestaan bemanning voor de K. W. 11C aan te imonsteren. Intusschen bleek dat de kosten, noo- dig om dit schip gereed te (maken len uit te rusten, hooger zouden zijn dan Idie voor het zeilree maken van de KW. ;107. girem j,êiiii;"6gi'&e"i:eilmg"tiilïtiair"in- Dit geschiedde alles met medeweten der bemanning, die niet protesteerde, de gebruikelijke fooien opnam en bovendien nog een flink bedrag aan voorschotten jop de gage opstreek. Het lek was volgens genoemden corres pondent zoo erg niet, en was «spoedigge- vonden en hersteld. Het was te wijten .aan het feit, dat eenige spijkergaten niet "be hoorlijk „gedicht" waren. Na de herstel ling heeft de rijks-expert ten overvloede wat cement in het schip laten aanbrengen. Ten bewijze voor deze laatste bewering vermeldt de correspondent den volgenden brief, die door den hoofdinspecteur van de scheepvaart, den heer G. H. Leffers, is gericht aan den reeder: „Naar aanleiding van en in antwoord op uw schrijven van gisteren bericht He u dat er naar aanleiding van de (in omloop gebrachte praatjes door de Scheepvaart inspectie reeds lang een onderzoek en controle heeft plaats gehad en dat ik jde KW. 110 en de KWj 107 in ideugdeüjken staat acht, althans voor den duur Van jhet certificaat van deugdelijkheid en kunnen wij dan verder zien." RIJNSBURG. Bij beschikking van den minister van Oorlog is aan de' echtge- noote van den milicien W. van Egmond, vergoeding ingevolge artikel 84 der Mï- litiewet toegekend tot een bedrag van 40 cent per dag. WARMOND. Gisteren is een aanvang gemaakt met de igravingen voor de nieu we rioleering. Omdat vele bezwaren zich voordeden, heeft het gemeentebestuur zich reeds eenige jaren met de voorberei ding hiervan bezig gehouden. WOUBRUGGE. De ingelanden van den Oudendijkschen polder zullen eerst daags vergaderen om 'n definitief besluit te nemen om de watermolens te laten ver vallen en de polderbemaling door elec- triciteit te doen geschieden. Het bestuur stelt reeds een onderzoek in loco in. GEWESTELIJK GEMENGD. Droevig ongeluk. Gistermorgen om 9 uur werd de vrouw van C. O., wonende aan den voor weg te Zoetermeer, dood in haar woning gevonden. Daar de vrouw aan toevallen leed, was zij voorover in de waschtobbe gevallen en vermoedelijk ge stikt. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Juli 1912, medegedeeld door het kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772,4 Horta. Laagste barometerstand 757,0 Memel. Verwachting tot den avond van 4 Juli: zwakke tot matige Noordoostelijke tot oostelijke wind, afnemende bewolking, waarschijnlijk droog weer, warmer. LEIDSCHE SPAARBANK Ultimo «Juni 1912. Ipleggersrekening. 1912 Saldo aanvang der maand 2.772.813.39V2 Ingelegd117.690.19 Bijgeschreven rente op afgeloste boekjes 90.45 2.890.594.03V2 Terugbetaald 107.949.08Vl Saldo van het tegoed einde der maand f 2.782.644.95 Aantal inleggers 1912 Aanvang der maand13102 Nieuwe inleggers80 13182 Inleggers waarmede is afgerekend 59 Einde der maand13123 Gemeenteraad van Bleiswijk. Voorzitter de heer A. Sieling, burge meester. Na opening door den Voorzitter worden de notulen gelezen, en na een opmerking van de heer Jb. Groene- w e g e n, als minder juist weergeven van zijn voorstel, goedgekeurd. Voorgelezen wordt de missive van Ged. Staten, houdende mededeeling dat het wachtgeld der onderwijzeres van de opgeheven openbare school no. 2 wordt bepaald op f500; een schrijven van den heer Hamelsveld, dat de premie voor verzekering tegen inbraak voor de nieu we brandkast nu lager is. De ,Raad be sluit, op voorste! van B. en W., zich voorloopig niet te verzekeren. Den Raad wordt overgelegd de re kening van inkomsten en uitgaven over 1911 met bescheiden. De heeren Bos en Legrouw worden door den Voorzit ter aangewezen de bescheiden na te zien ook wordt overgelegd gelijke re kening enz. van het Burg. Armbestuur dezelfde heeren zullen de bescheiden na zien. B. en W. hebben een onderzoek ter plaatse ingesteld naar een woning aan den Kruisweg, door een raadslid onbe woonbaar geacht. Uit dit onderzoek bleek hun dat huisje niet bijster geschikt ter bewoning, maar het college meen de toch geen voorstel te moeten doen dat de Raad zou trachten tot onbewoon baarverklaring te komen, omdat de eige naar veranderingen, indertijd door de Gezondheidscommissie gelast, had aan gebracht. B. en W. meenden beslissing of voorstellen van den Raad te moeten afwachten. De heer Bos vroeg of het huisje niet op te knappen was, maar de Voorzitter meende van niet, voor- - al opk wegens de ongunstige ligging. De heer .C Legrouw den ongunstigen en het woninggebrek be sprekend, wees op het voorDeeia vair Waddinxveen, waar door de gemeente een 90-tal huizen gebouwd zijn. De Voorzitter meent, dat de nood hier niet zoo hoog is, dat nog niet ge wacht kan worden op particulier initia tief. De heer Legrouw stelt voor een onderzoek te vragen door de Gezond heidscommissie naar de bewuste woning, daar de heer Bos dit voorstel steunt, wordt het in stemming gebracht en aan genomen met 3 tegen 2 stemmen. B. en W. stellen voor een nieuwe rooi lijn vast te stellen, de huizen zouden dan "gelijk komen te staan met het huis van den heer van Wingerden. De heer Breugom wijst er op dat het huis van De Wilde meer naar voren staat en nieuw is, zoodat nog in jaren geen verbreeding te wachten is. Daar verschillende Raadsleden zich de gevol gen van de door B. en W. voorgestelde breedte niet goed kunnen voorstellen, geeft de heer Jb. Groene wegen in overweging, een beslissing uit te stellen tot de volgende Raadsvergadering. Aldus wordt besloten. De vergadering gaat over in gehei me zitting voor bespreking van het be zwaarschrift van J. Biemond, en wordt daarna gesloten. Afloop Verkoopingen. BODEGRAVEN. Een huis van D. Niesing in de Kerkstraat alhier in bod gebracht door Gebr. Scheer op f 4000, is afgemijnd op 100 door de heeren N. Griffioen, W. v. d. Poll en C. Zaal, Burgerlijke Stand. LEIDEN. Getrouwd: W. de Bruinjm'en S. Molenaarjd. J. J. Erades jm; en S. Flan- drijn jd. H. Rooyakkers jm. en H. A. Hart- wijk jd. E. H. Rap jm. en J. W. Belt jd. D. van Staden jm. en J. C. Mieog jd. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heer Lambertus Carsten, geb. te Leeuwarden, wonende te Alkmaar. Geslaagd voor het voorbereidend exa men voor den Ned.-Indischen administra tieven dienst de heer A. F. Verhoeff, '(te Veenendaal Gld.). Examen voor den Indischen rechter lijken dienst, de heer Mr. K. L. J. Ent hoven (den Haag), cum laudele nat. ex. de heeren H. J. Wiers, (den Haag) en Teng Sioe Hic (Kanton, tijdelijk te 's Gravenhage)2e nat. examen mej. C. E. B. Louzada, den Haag, en de heer R. J. C. van Hamersvelt (Zoetermeer). Geslaagd voor het candidaats examen in de taal en letterkunde van kien/O. I. ar chipel de heer B. J. (O. 6chrieke{(Ensche- dé), cum laude. Doctoraal ■examen in de rechten deheer L. A. Gastman (den HaagJ Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redact Recollectie Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoeken wij U onderstaande regelen op te nemen in Uw geacht blad, bij voorbaat onzen dank. Het zal voor de oud-retraitanten van Leiden en Omstreken zeker aangenaam zijn, te vernemen dat Maandag 8 Juli a.s., 's avonds om 8 uur, in de Parochie kerk van O. L. V. Hemelvaart, Haar lemmerstraat, de eerste Recollectie zal worden gehouden onder leiding van deni Wel Eerw. Directeur der Congregatie van de H. Familie afd. mannen. i Een aansporing tot algemeene deelne ming aan deze recollectie zal zeker wel geheel onnoodig zijn, daar toch elk re- traitant, de heerlijke dagen der Gesloten Retraite nimmer zal vergeten. Derhalve! moet ieder retraitant wel verlangen naai de recollectie, om zich weer eens een oogenblik bezig te kunnen houden met de zoete herinneringen en goede voor nemens uit die dagen. Ieder heeft het Retr.-huis verlaten, met goede voornemens en besluiten voor de toekomst, maar ook ieder onzer moet be kennen, dat het gemakkelijker is goede voornemens te maken in het retr.-huis, dan ze na te komen in'het woelige leven. Daarom dan ook de recollectie, van haar. zal de kracht uitga'an om staande te blij ven in den levensstrijd, van haar uit, de hulp om ons te houden aan onze voor nemens, om n.l. Katholiek te zijn van de daad. Dan kunnen we nog eens ge zamenlijk onze beden, en dank, en lof liederen opzenden tot den Goeden God, die ons zoo gelukkig heeft gemaakt, aan de bron Zijner weldaden in het Retr.- huis te Noordwijkerhout. Moge deze re- geien die voor elk retraitant, als uitnoo- diging dienen met goed succes bekroond worden. Tevens worden de oud-retraitanten; verzocht de Cantemus mee te brengen, die ook aan de kerk, bij de Propagan disten der Propagandaclub St. Bonifa- cius onderafd. van den N. R. K. Volks bond, te koop zijn. i Het Bestuur van het Retraitefonds van bovengenoemde Prop.-Club. Den WeiEd. Heer Redacteur van „De Leidsche Courant." Wilt u zoo goed zijn het laatst on derstaande in uw courant op te nemen als antwoord op het ingezonden stuk van 21 Juni en tevens aan het acfres van „Billijk." Het is een 'lang betoog geweest dat het grootste gedeelte niets met de zaak zelf (ouderdom der lectuur) heeft te ma ken, n.m. hoe uitgevorscht is wie de schrijver is, en eene kostenberekening, alsof de lezers den prijs van f 5 hebben,1 bedongen. De lezers hebben inge- teekend op -eene hen voorgelegde serie. Het gaat dus alléén om den ouderdom! der stukken, en nu schrijft de Heer ^On dernemer": „Ik geef toe dat sommige! tijdschriften al naar gelang dit volgens de beurt uitkomt, meer of minder oud zijn", enz., en verder: „het aantal le zers vrij groot moet zijn", enz. „die afle vering den laatsten lezer eerst lang na verschijning bereikt." Juist, M. de Red., er blijken dus nog! geen lezers genoeg te zijn om de op- kosten behoorlijk te dekken, dat spijt mij en ik hoop van harte dat Jhet getal der lezers mogen vervijfvoudigen als dan dq ouderdom der stukken ook niet zooveel1 ouder wordt. Hoe onnoozel van „Bil lijk" hij kent heelemaal niet den ondern nemer en hij schijnt nog wel goed thuis) te zijn op de Universiteits Bibliotheek*, en wat van het doen en laten van pro fessoren te weten. Ik noem „Onbillijk"",1 hij moet eerst goed lezen, waar het omw gaat, eerstens is er niet geklaagd over den inhoud en ten tweede ooi* niet over duur of goedkoop. U dankend voor de verleende plaats* ruimte, mijnheer de redacteur. Hoogachtend, X. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 3 Juli. Hervat wordt de behandeling van het ontwerp betreffende de uitbreiding van het Staatsmijnveld. De heer Nolens (R. K.) betoogt aan, de hand van verschillende becijferingen' omtrent den omvang van het Staatsmijn veld, dat hier geen Staatsmonopolie ge schapen wordt, maar gesproken kan worn den van een gemengd bedrijf. Ook1 spr^: acht het wenschelijk dat op het nieuwe') mijnveld zoo spoedig mogelijk ontgint) ningszetels werden gevestigd. Spr. ver dedigt verder het ontwerp onder meer uit een oogpunt van de ligging der Maasvelden, als grenzend aan de be staande mijnveldenvoorts met het oog! op de algemeene kosten en vooraS wegens de wenschelijkheid om ons land1/ wat de steenkolenproductie betreft, onaN hankelijk te maken van het'buitenland, j De Minister van L a n d b o u, Wjj N ij verheid en Handel, de heejQ T a 1 m a, het wetsontwerp verdedigende/ ontkende dat bij de Regeering het denk^ beeld van Staatsmonopolie heeft vobrM gezeten bij de transactie en dit blijkt weJ| .voldojyide. hieruit, dat de bedoeling deU

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2