BUITENLAND. Een Martelaar. BINNENLAND. 3e Jaargang:, No. 829. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Oeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 2 Juli 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handeis-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals te begrijpen valt, is men nogl lang niet uitgepraat over het gevecht bij Sidi-Saïd Het blijkt echter wel vast te staan, Staan, dat de Italianen slechts bij toeval idat buitenkansje gehad hebben. Immers eerst waren ze terug geslagen en wel tnet verlies. Toen ze echter hun' dooden *en gewonden gingen opzoeken, bemerk ten ze dat de Arabieren, blij mét hunne toverwinning, de stelling hadden verlaten; 'en terug waren gegaan naar dfl dorpen. 'Zonder slag of stoot bezetten zij toen 5de stellingen. In het daarop volgend ge- Vecht den volgenden ,dag waren zij for tuinlijker dan de eerste maal. Zooa!» reeds gezegd loepen de verschillende le zingen der verliezen neg al uiteen. Vel- gens den Turkschen minister van oodoig! trokken de Italianen bij het gevecht van 'Sidi Said met greote verliezen terug. "De Turken hadden 150 dooden en 200 ge>- wonden. Een ambtelijke Italiaansche nota loo»- vhent echter de Turksdhe voorstelling van het geveoht van den 28siten (juïii bij Sidi Said. De Turken hadden 200 iüooden op het slagveld liggen. Gelijk" altijd, wordt een succesje der (Italianen, door krijgshaftige mededeelin gen gevolgd. Volgens die Post wordt in (Rome in Rome in politieke kringen be weerd, dat Italië nieuwe ondernemingen in de Aegeische Zee in den zin heeift, voor het geval, dat de vredesbemiddeling Op niets uitloopt. In ieder geval' wil het (echter eerst afwachten, wat de gevolgen zijn van de ontmoeting tusschen den Tsaar en keizer Wilhelm. Over die bemiddelingsplannen schrijft (echter de Koln. Ztg. Zonder in de plan- nen van den rijkskanselier te zijn! inge wijd, zal men toch kunnen aannemen^ dat de rijkskanselier dergelijke voorstel len niet ter tafel zal brengen, omdat dit piet onze heele Houding ten opzichte van den oorlog in strijd zou) zijn. Moch ten van andere zijde dergelijke voorstel len worden gedaan, dan zullen wij ze gaarne steunen. Zelfs als de ernstige Onlusten in Albanië een natuurlijke op lossing van het conflict zouden verhinde ren, zou geen voorstel van den Duitschen JKeizer of van den rijkskanselier op Rusë- iland's verplichtingen invloed kunnen hebben. In alle geval moet men aanne men, dat bindende verplichtingen van die mogendheden, welke enkele Parijsche bladen hebben genoemd, niet zullen won- den gesloten. De onlusten in Albanië hebben gisteren de Turksche minister van oorlog gedrongen tot de verklaring dat hij er steeds het zijne toe had bijgedra gen, om de officieren te verhinderen, zich met de politiek te bemoeien. Sedert hij minister van oorlog was, wachtte hij slechts op een gelegenheid om een wet in stemming te brengen, waarbij aan' het FEUILLETON. leger de politiek wordt verboden. De wet is onontbeerlijk voor het welzijn des lands. De minister brandmeiikte de deserteurs van Monastir als lage ver raders. Aan de Voss. Z;tg. wordt uit .Usk'ub' geseindDe spoorweg Salonik'i-Konstan- tinopel heeft last gekregen wagens voor het vervoer van 4000 man naar Monas tir gereed te houden. In Monastir zijn reeds 700 man versterkingen aan geko men en verder het land ingezonden. Sjehab bei, die naar Monastir is ver trokken, zoo verneemt uit Konstantino^ pel de Politische Korrespondenz, is in het bezit van verstrekkende volmachten om de muiters tot vreedzame onderhan delingen te brengen. Voor het geval het onmogelijk blijkt tot een vergelijk' te komen, zijn groote troepenmachten ten deele op weg, ten deele re"eds aange komen. De geruchten over een algeme'e- ne mobilisatie spreekt men te bevoegdet plaatse stellig tegen. De Italiaansche socialist Bissolati bei- spreekt in de Secoio den toestand, zoo als deze op, 't oogenblik, vooral na den militairen opstand in Turkije is, en komt dan tot de slotsom dat Italië het tijd stip van de beslissing gekomen moet ach ten. De Italiaansche regeering moet óf het vuur op den Balkan aanwakkeren, óf van de gunstige stroomingen te Konstan- tinopel partij trekken om met mogelijke concessies den vrede voor te bereiden. Anders zou de italiaansche diplomatie do gunstige gelegenheid voorbij laten gaan daar noch de bezetting van eilanden van den Archipel, noch de hernieuwde actie op. het oorlogsterrein in Noord-Afrika de Turken tot toegeven ewiu/Ana—i—J^- jlte verKiezmgsscnju in de Vereen. Staten maakt nog steed9 geen voortgang. De „New-York Times", die vroeger sterk tegen Wilson was.ge kant, schreef gisteren, dat de gedele geerden eindelijk als mannen moesten handelen en op Wilson stemmen, want zij konden toch niet langer blind blijven voor het feit, dat Wilson de sterkste man was. Hij zou en moest presidents- candidaat worden. De conventie had dui delijk getoond van Clark niet gediend te zijn. Deze uitlating is opvallend in verband met het feit, dat de stemmen voor Wilson van 324 tot 405 zijn gestegen en die voor Clark sedert de 10de stemming (ge lijk men weet is nu 26ste al achter den rug) van 556 tot 467 zijn gedaald, want, naar men uit andere berichten zou opmaken, schijnen de cijfers in het tele gram van vroeger toch inderdaad juist te zijn De. andere cijfers van deze stem ming waren: Underwood 112, Foss 43, Marshall 30, Harmon 29, Bryan 1. Gistermiddag was de stemmenstand als volgt: Wilson 479, Clark £47. Zooals men ziet, nadert men steeds meer het doode punt. Nu de partijgangers van Clark en Wil son niet van toegeven willen weten, ziet het er naar uit of nog veel stemmingen zullen volgen. Elke stemming duurt on geveer een half. uur. De geschiedenis ver- (NAAR HET DUITSCH.) 63) Daar wilde Johajines voor de laatste jnaal zijn apostolisch hart uitstorten. Hij iwas kalm, bijna blijmoedig. Langen tijd bad hij met vuur en juist wilde hij hei heiligdom verlaten, toen een ijonge monnik zijn hoofdkap naar achter ,wierp en pal voor hem staan bleef. Otfried! riep Johannes. Broeder Methodius, antwoordde de voormalige page. God zendt u, sprak Joannes; mij is jhet zoo aangenaam u voor mijn vertrek (de hand te drukken Waarheen gaat gij dan, mijn vader? Naar het beloofde land, ÓtfriecL Ik weet, sprak de jeugdige monnik met Smartelijke stem, dat de vervolging tegen Ui is uitgebrokendat gij om de verde- Idiging van mijn zuster, Johanna van (Beieren, de smarten der pijnbank hebt (ondergaan. God roept u om u te be loon en maar wie zal dan de koningin, jjvie geheel Bohemen redden? JKS£.t Jiet, mijn zoonmij schijnen meldt een geval (in 1860 te Charleston) jdat een candidaat eerst bij de 75ste stemming gekozen werd. GEMENGD. Uit New-York wordt aan het Ber liner Tageblatt geseind: De gisteren uit gebroken staking van de beman ningen voor schepen voor de kustvaart verhinderde heden het vertrek van acht booten naar de zuidelijke havens, naar West-Indië en naar Boston, en even eens het geregelde verkeer tusschen New-York en Coney Island. Tot nog toe hebben 6000 man het werk neerge legd. De leiders kondigen aan, dat zij voor het einde van de volgende week de kustvaart volkomen tot stilstand zullen hebben gebracht en dat het dan niet mo gelijk zal zijn, ook maar een enkel schip te bemannen. Volgens een telegram uit Winnipeg is de stad Regina de hoofdplaats der provincie Saskatschewan, door'n wer velstorm verwoest. Een vijftigtal menschen kwamen daarbij om het leven. De schade, door den storm veroorzaakt, wordt op een millioen dollar geschat. Het bestuur van den revolutionai ren arbeidersbond in Frankrijk, besloot op verzoek van de ingeschreven zeelieden in het geschil met de rea ders voor onbepaalden tijd neutraal te blijven. Het nationale comité der ingeschreven zeelieden, heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin het de argumenten der ree- ders, die een scheidsgerecht afwijzen, verwerpt. De regeering wordt daarom verzocht aan den toestand^ door de ree- een beroep gedaan onTstelin.'"''1 Wrtlv,f Bij Schmiedefeld (bij Breslau) is een trein op een vollen janplei- zier geloopen. Het getal dooden be draagt acht, dat van de zwaar gewon den negentien, waarvan vele beenbreu ken en inwendige kwetsuren waren. De leden van een kaartclub hadden met de vrouwen en kinderen, 150 personen in het geheel, met 6 jan-pleiziers een uit stapje gemaakt. Des avonds om 11 uur op den terugweg naar Breslau gebeurde het ongeluk. Een der wagens, met 30 personen, was midden op het spoor, toen de trein aankwam.-Tevergeefs legde de koetsier de zweep over de paarden. De trein trof den wagen in het midden en verbrijzelde hem geheel, terwijl de paar den ongedeerd wegholden. De trein werd spoedig tot staan gebracht en toen vond men vier zwaar gewonden op den tender die in een groote boog over de locomo tief heen geslingerd waren. Het was oikdonker en op den weg was eerst niets e onderscheiden. Gelukkig was in den trein een dokter, die onmiddellijk hulp kon verleenen. Een trein, komende van Luik, heeft een anderen trein, die uit Torlemont naar Tongeren vertrok, in elkander gereden. Er zijn een 20-tal gewonden, waarvan slechts weinigen ernstig zijn ge wond. De materieeie schade is aanzien lijk. de tijden zeer ernstigGij hebt een kleed aanvaard, dat u zonder eenigen twijfel aan de vervolging der menschen onttrekt... Verzamel uw krachten, opdat de ijver der zielen aangroeie en de boet vaardigheid haar gestrengheid verdubbele. Gij zult de misdaden der boozen uit delgen en lijden voor de goddeloozen.... Otfried smeekte Johannes hem tot Praag te mogen vergezellen. Daarin stem ik toe, sprak de priester; doch bij de poorten der stad scheiden wij. Op hun weg naar de stad onderhiel den zij zich over de zaken van God. Johannes Nepomucenus maande zijn jeugdigen metgezel aan tot de strengste beoefening der kloosterregels; van den anderen kant smeekte frater Methodius zijn vriend en meester hem toch niet bij God te vergeten, wanneer hij in het bezit der vurig verlangde zaligheid zou zijn, De avond was schoon en kalm. Men zou gezegd hebben, dat de vrede dezer twee schoone zielen zich aan de natuur had medegedeeld. Toen zij nabij de poorten der stad ge- komen waren, sloot Johannes den jongen monnik in zijn armen, en toen zich los scheurend uit een omhelzing, welke van zijn innige zielsliefde voor hem getuigde, belastte hij hem met een vaarwel aan de monniken van het dorp Nepomuck. Daarna, vervolgd^ jiij alken zijn ,w,eg $n Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot hoofd commies bij het departement van Oorlog J. van Ling, C. A. G, van den (Enden én H. J. C. Funcke; tot commies A.N. Swart, L. G. van den Berg, JL H. (Geer- ling en F. G. L. Weyerman; is mevr. C. van*Vuuren geb. Timmer man, presidente van de vereeniging Li- duïna van de ,H. EHsabeth, te 'sGra- venhage, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; is aan dr. .J. Campert, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als inspec teur van het Middelbaar Onderwijs; is benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. 5. te Sappemeer mr. *E. (Mein- dersma te Winschoten; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Brouwershaven B. F. Beerents. Haarlemsche Hanze. De Haarlemsche Hanze houdt haar 16e vergadering van den Centralen Raad op Maandag 22 Juli in het Z.-Ho!landsch Koffiehuis, Groenmarkt te 's Gravenhage. O.m. zal de verkiezing plaats hebben van drie leden van het hoofdbestuur. Af tredende leden zijn de heeren J. Buters en J. A. A. Verbeek; er is een ,vacature- C. M. M. van den Berg. Ingekomen candidaten zijn de heeren Spendel, Leiden, v. Pelt, Gouda, en iW. Boon, Krommenie. Voorgesteld wordt door het hoofdbe stuur de contributie /van 25 ei per lid ■en per jaar te verhoogen tot 50 cent 3'<!ftQr.^..cte..Jhetrekkin0' van secretaris tê~ "Bepaald zal verder worden de plaats waar de volgende Jaarvergadering ge houden wordt. De ridders van Maltha. Gisteren had te Utrecht de ridderdag plaats der Maithezer Órde in Nederland. Om half 11 werd een plechtige Hoog mis opgedragen in de rijk versierde ka thedraal door den Zeereerw. heer pastoor G. A. Starink, geassisteerd door deWel- eerw. heeren kapelaans H. J. Meijerink en H. j. J. ten Berge. Om 12 uur had een lunch plaats met de dames der ridders in hotel Pays-Bas, waar de baljuw, baron van Voorst tot Voorst, de dames dankte voor haar ijveren voor het Matha-fonds, dat f 1100 opbracht Om 2 uur werd de kapittelvergadering ge houden en om 3 uur de algemeene ver gadering in huize „Ruurds", waar baron F. W. B. Sloet tot Eiverlo tot ridder werd geslagen. Om 7 uur gisteravond werd een diner gegeven, waar Prins .Hendrik met zijn adjudant, jhr. van Suchtelen, voorzaten icn ide baljuw een toast op H- '<M. de Koningin uitsprak. Z. D.II. de Aartsbisschop van Utrecht was aan de lunch genoodigd, doch tvas wegens dienstreis verhinderd. De. verwerping van de bakkerswet Zondagmiddag werd te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, belegd namens iden Ned. R. K. Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerker afd, Amsterdam. Mede waren vertegen woordigd het bestuur der vijf Diocesane Bonden van WerkLiedenvereenigingen en Volksbonden, het Bureau v. d. Rj Vakorganisatie en het plaatselijk comité der K. S. A. Na opening door den voorzitter, den heer J. v. d. Helm, werd het woord gegeven aan den heer A. H. J. Engels, uit Leiden. Spr. zeide, dat het protest van de vergadering op de eerste plaats gaat tegen de geheele linkerzijde, die una niem tegen de Bakkerswet heeft gestemd, met uitzondering van de socialisten. In- tusschen Troelstra heeft in zijn rede te Haarlem wel doen uitkomen, dat het voorstemmen der socialisten niet zonder politiek is geweest. Het was om de christelijke arbeiders te vangen. Toch zullen de christelijke arbeiders in 1913 niet rood stemmen. Op de tweede plaats, zeide spr., gaat ons protest tegen een deel der rechter zijde. Het meest grievend is, dat een groep Katholieke Kamerleden tegen de Bakkerswet heeft gestemd. Geheel een werk van jaren, een wensch van 30.000 arbeiders, om afschaffing van de slavernij bij nacht te krijgen, hebben zij op één oogenblik te niet gedaan. Spr. toonde, met een beroep op „Rerum Novarum" en de uitspraken van Katholieke sociologen, aan, dat de Staat het recht fieeft ter \VilIe van het algemeen belang in te grijpen in de persoonlijke vrijheid. Principieele be zwaren kunnen er dus niet zijn. Dpriuiidjsche bezwaren, die werden het oiYivv lTjj naiuuniet af- neu, en om lid te worden van een 'Katho lieke Kiesvereeniging, „om een eind te. maken aan clubvereenigingen. Deze zul len blijven bestaan, zoolang de arbeiders zich buiten de kiesvereenigingen houden. Mannen dienen er gekozen, die handelen in overeenstemming met de beginselen van de „Rerum Novarum", mannen, die zullen bijdragen tot geestelijke en stoffe lijke verheffing van den arbeidersstand."- Na deze lezing werd een motie aan genomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de houding van de leden derTweede Kamer, die tegen het wetsontwerp stem den, en besloten wordt om de actie voor afschaffing van nachtarbeid zoo krachtig mogelijk voort te zetten.Vervolgens kwam men tot het besluit om het ontwerp, Aalberse-Passtoors zoo mogelijk te steu nen; de clausule „zoo mogelijk" werd in- gelascht na een bemerking van den se cretaris, dat het bondsbestuur zich ver klaard heeft tegen een uitlichting van het patroonsverbod. Tenslotte werd besloten aan de motie een clausule toe te voeden, waarin de vergadering sympathie be tuigde met de in de vakbladen gepubli ceerde motie van het -Vakbureau en de Federatie. De motie werd daarop met algemeene stemmen aangenomen en de vergadering gesloten met den Christelijken groet betrad de voorsteden van Praag. Het was juist in die oogenblikken, dat Wenceslaus, over de leuning van een bal kon gebogen, zijn door dronkenschap ver hit hoofd trachtte te verfrisschen. Hij dacht aan Johanna van Beieren, aan Johanna, die hij zoo gruwelijk beleedigd had, aan Johanna, die hem wel vergeving schonk; doch wier liefde voor hem moest uitge doofd zijn. De wraakgierige vorst be greep de vergiffenis niet, en daar hij ze zelf nimmer verleende, geloofde hij ook niet ze ooit van Johanna te verwerven. In zijn geest zocht (hij den zoon van Notberg, in wien hij steeds hardnekkig den vijand zijner eer bleef zien; diens naam bracht bijna onmiddellijk een ander in zijn gedachte. Wanneer ik bedenk, sprak hij in zich zelf, dat een enkel woord van dien stijf- hoofdigen priester mij het verloren geluk zou kunnen teruggeven. In dit ééne oogenblik ontbrandde op nieuw al zijn haat tegen Johannes Ne pomucenus. Daar ging Johannes Nepomucenus juist voorbij het keizerlijk paleis. tWenoeslaus herkende hem. Zijn ontembare gramschap .was op gewekt. Onmiddellijk gaf hij bevel den aalmoe zenier der Koningin voor hem te brengen, foil srisikuaaj) ging HAM bracht den priester Wenceslaus' wil over. Johannes glimlachte en volgde den boodschapper. Hij bevroedde de gedachte des keizers. Zijn voorgevoelens gingen vervuld wor den; zijn stervensuur zou weldra slaan; slechts nog enkele uren van foltering en alles zou geëindigd zijn. In de groote zaal gekomen, wachtte Johannes in stilte af, wat de keizer hem had mede te deelen. Heden nog zult gij spreken, sprak Wenceslaus, of dezen avond zal -.het woord op uw lippen verstijven. Johannes wierp een blik op den koning, alsof hij daardoor wilde zeggen: Weet gij dan niet, dat ik den dood niet vrees? Hij bleef echter het stilzwijgen bewaren. Toen wendde Wenceslaus zich tot den edelknaap: Breng tien soldaten hier. Toen dezen binnengetreden waren voegde de keizer hun toe: .Voert dezen ellendigen priester weg en werpt hem in de rivier, wanneer het vol komen duister is. Ik wil niet, dat aan zijn dood ruchtbaarheid gegeven wordt; het dweepzieke volk moet onbekend blij ven met wat het zijn martelaarschap zou noemen. I Johannes volgde de soldaten. pe dag nam af, .Van alle zijden hoorde men het blijde klokkengelui, dat aan de geloovigen de godsdienstige plechtigheid van den volgenden dag aankondigde. Johannes Nepomucenus verheugde zi'ch. Immers zou hij de hemelvaart van zijn Goddelijken Meester in het gezelschap der engelen gaan vieren. Voortaan vreemd aan alles wat rondom hem voorviel en alleen vervuld met de gedachte aan zijn Verlosser, met wien hij zidh ging ver eenigen, besteedde hij de weinige uren levens, die hem nog restten, om genade te vragen voor het land, waarin het schis ma van Hieronymus van Praag en Jan Huss zou gepredikt worden. Hij bood zijn marteldood aan als losprijs voor de Kerk van Bohemen en bad den vrede af voor de keizerin, die hij niet meer kon versterken en zegenen. Daarna sloot hij allen in wie hij belang stelde lin zijn gebed in en bood ten laatste met vurige liefde den Schepper zijn hart aan. De beulen traden de zaal binnen, welke hem eenige oogenblikken tot gevangenis had geknield, en vonden hem geknield en als in geestvervoering. Met ruw geweld bonden zij den heiligen priesterdan grepen twee mannen hem aande een onder de armen, de ander aan de beenen^ en de stoet inet hun slachtoffer in het I midden stelde zich in beweging. QKfcrdt vervolgdj

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1