Uit de Natuur. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Vrijdag 28 Juni no. 827. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Radenwet. Een grappig moment. Minister Talma kan niet ontkennen, ïdat hij voor zijn Radenwet .een welge- juinde Kamer vindt. Tot dusverre tó niet 'één door hem bestreden ^mendem'efnitl 'aangenomen en heeft (hij steeds staat Jcunnen mak'en op, een meerderheid, die tfiet gelijk bij de Bakkerswet en Arbeidt \wet, telkens uit afwisselende bestand- Ideelen bestaat, maar meer constant van Samenstelling is. Rechts laat den Minister niet in den 'steek. Begrijpelijkerwijze prikkelt zoo'n 'houding de linkerzijde en zelfs een be zadigd en respectabel man als de heer 'van Karn eb eek' kan in een toestand van politieke overspanning zich niet meer bedwingen en slingert naar zijn tegen- Standers het verwijt, dat zij lijden aan de „vierde jaars-k'oorts", m. a. w. er wordt gewerkt op 1913. Gisteren luchtte de beer Teenstra zijn gemoed door de opi- (inerking dat de Minister voor een amen dement der linkerzijde doodsbang schijnt te zijn en daarom trok hij (het maar in. Natuurlijk protesteerde de heer Talma (tegen deze voorstelling van feiten, die trouwens in strijd is met de werkelijk heid. Tegen het eind der vergadering nadat de Minister eenige amendementen had overgenomen, was de heer Teenstra eerlijk' genoeg zich gevangen te gevein jen gaf hij toe zich 's morgens vergist 'te hebben. Bij het behandelde behoeven Wij niet jal te lang stil te staan, want het bracht geen ingrijpende wijzigingen in het onfe- weqD aan. De onschendbaarheid van de leden der ([Raden van Arbeid, gepropageerd door den heer Duys en bestréden door den -heer de Savornin Lohman, die er zelfs voor voelt de onschendbaarheid der li jmer! eden af te" schaffen, werd verworpen met 48 tegen 24 stemmen. Er werd verward gediscussieerd of in de vergadering van Jen Arbeidsraad de Voorzitter een beslissende stem zal heb ben als de stemmen staken. De Minister ijmeende door de verplichting tot stem men vast te leggen hetzelfde te berei- 1 ken, omdat in den Raad van Arbeid steeds evenveel patroons als werklieden aan de stemming zullen deelnemen. Indien nu alle stemmen is er van staken nooit sprake. Met hardnekkigheid hebben de hee^ ren Bos en Duys voorstellen verdedigd om de Voorzitter, inplaats van door de Regeering, door den Raad zeiven te doen benoemen. Minister Talma bestreed dit denkbeeld hoofdzakelijk op grond van de andere functies, die deze Voorzitter o.a. als agent op de Rijksverzekeringsbank zal hebben te verrichten, waardoor de Regeering de waarborg moet hebben dat aan een bekwaam ambtenaar die taak 'wordt opgedragen. Met 44 tegen 35 stemmen vielen de daarop betrekking hebbende amendementen. Eenige ondergeschikte amendementen, als van den heer Patijn, die wil laten uitkomen dat het ambt van secretaris geen baantje is, van den heer Teems tra, jdie een niet-jurist ook als. secretaris wil laten fungeeren, en een van de hoeren Aalberse en de Wijkerslooth, dat del rechtspositie van den secretaris regelt, .werden door den Minister overgenomen. |De heer Duys verzette zidh tegen alle secretaris-artikelen, hij meende dat de IRaad van Arbeid moest uitmaken of hij .een secretaris noodig had. Met 45 tegen il4 stemmen besliste de Kamer echter in tegenovergestelde zin. 't Volgend grappige incident deed zich (nog voor. Dr. Kuyper zat in zijn bankje; ervoor, met den rug naar de sprekersplaats, ■stond de Hilversumsche heer Rutgers met den afgevaardigde voor Ommen, te pra ten. Alles heel gewoon. Maar Kokadorus ....pardon de HoogEdelGestrenge Heer ilDuys was aan 't woord en dan 'kan (alles •itot wat bijzonders aanleiding geven. De afgevaardigde van Zaandam kreeg het nl. !ïn 't hoofd, den heer Kuyper te vragen, XIII. DE EDELSTEENEN. (Vervolg.) De' smaragd is een groenachtige tot blauw verloopende of soms bijna onge kleurde steen, die men op vele plaatsen .aantreft. De in Europa gevonden stee- pen zijn van zeer geringe waarde, pie uit Peru zijn de fraaiste, terwijl ook Si berië een gezocht soort oplevert. De Egyptenareu en Grieken kenden den sma ragd reeds en schreven er natuurlijk vele goede hoedanigheden aan toe: genezing .van vele ziekten, welsprekendheid, rijk dom en bescherming tegen stormgeva ren. De topaas kan zeer verschillende kleu ren hebben, van ongeveer kleurloos tot geel blauw en roodachtig toe. De Brazili- aansche topazen zijn geel, maar worden bii verwarming rose. Men vindt de top- Plaatsgebrek noodzaakte ons dit veT- volg uit te stallen tot heden. hoe de door den Minister voorgestelde benoeming der voorzitters van de Raden van Arbeid door de Kroon strookte met „Ons Program", hetwelk immers de ï}sou- vereiniteit in eigen kring" vooropstelt. „Hij hoopte dat nu eens te hoaren" ,en zei „Och toe, meneer Rutgers, ga even op zij...,"- Duys wachtte, maar de heeren Rutgers en Kuyper hadden heelemaal geen erg in hem en spraken rustig Voort, of ze thuis zaten. Duys wachtte, de Kamer lachtte, de voorzitter hamerde: „Mag ik den heer Duys verzoeken voort te gaan."* Waarop de Zaandamsche fonograaf: „Ja, maar, meneer de voor zitter, ik krijg zoo geen antwoord.'-1 Het intercommunale gesprek Ommen Hilversum duurde onbewogen voort, de Kamer lachtte, de voorzitter hamerde en beduidde den Zaandammer met een ge baar, dat hij zich tot hem, den praeses, had te richten. „Welnu dan", zoo ging Duys schel voort „ik hoop dat mijn stem luia genoeg zaï binken om door den rug van den heer Rutgers heen den heer Kuyper te bereiken." En na dit zeldza me staaltje van bescheidenheid ratelde de heer Duys verder, maar 't gaf [hem geen zier: de heer Rutgers week geen centi meter van zijn plaats, de heer Kuyper sprak met rustige gebaren voort en heel de Kamer had een pret van belang, 't Was een oogenblik van onvermengde vreugdes, want om het min of meer be- kaaide figuur van den Zaandamschen uit verkorene bekommerde zich niemand. De Week in het Buitenland. „We maken geschiedenis", zeide dezer dagen Bryan op de Democratische con ventie te Baltimore, en ik wenschte wer kelijk dat het waar was, want dan was er iets om over te schrijven. Nu echter is het er allertreurigst mee gesteld. De Italiaansch-Turksche kwestie geeft allang geen stof meer. Goed bekeken be grijpt men haast niet dat daar oorlog ge voerd wordt. Het gaat er mee als met de gevechten in onze Oost. Zoo nu, en dan hoor je eens dat men een robbertje ge vochten heeft, dat er een officier en wat manschappen het hachje bij ingeschoten hebben of dat er een nieuw detache ment vertrokken is mededeelingep waar men in de courant overheen [eestt en verder hebben we niet het minste idee van een voortdurenden oorlogstoe stand. Juist zoo gaat het met de Tri polis- historie en ik veronderstel dat vele lezers de stukjes, daarop betrekking hebbende kalmweg overslaan, totdat een of andere vetgedrukte mededeeling hen op de ge dachte brengt dat er nu toch eindelijk eens wat gebeurd is. En dat heet men geschiedenis. Wanneer we die—later &air onze kleinkinderen moeten uitleggen hebben we waarlijk geen moeilijke taak. Ook Portugal dat we, door de kwestie met de aangehouden stoomboot te Brug ge, waarmede monarchisten een inval zoudeji willen doen, zoo aardig op weg waanden ons een nieuw hoofdstuk te schrijven, laat ons jammerlijk in den steek en geeft ons hoogstens pjer week een 'berichtje over stakingen en een paar ter viering van die heuglijke gebeurtenis,, ontplofte bommen. De stakingen, die, in andere landen althans, nog wel eens wat interessante copie kunnen leveren, bevloeien nu ook zoo kalm als een boerenwetering. De Engelsche, laten we liever zeggen, de Londensche havenstaking ligt in haar laatste stuiptrekkingen en de Fransche zeeliedenstaking die nu, door de bijkom stige omstandigheden, de bakkersstaking te Toulouse en de vruchtencrisis (de oogst in Algiers is rijp en kan niet ver scheept worden) belangwekkend begon te worden, dreigt nu ook spoedig te zul len eindigen. Gelukkig, zouden we des ondanks willen zeggen, want het is toch een ellendig brok geschiedenis dat men daarmee beschrijft. Dan inag men liever hooren van die belachelijke gevallen, :al zijn ze nu ook niet erg verheffend, van kabaal in par lementen gepaard met hét uitsleepen van afgevaardigden met behulp der gewapen de macht. Aan dergelijke aardigheden beginnen nu zoetjes aan alle kamers te laboreeren. Pruisen gaf het voorbeeld in het groot nagevolgd door Hongarije, toen volgde Engeland waar de schul dige, op aandringen zijner partijgenoo- ten tenminste nog eigener beweging hét azen in graniet-gesteente van Siberië, Schotland, Ierland, Saksen, Brazilië, Bre- tagne en de Pyrenaeën. De ongekleurde soorten gelijken véél op diamant, de blauwe veel op safier. De granaten zijn meest paarsachtig rood, echter kunnen zij ook geelachtig of groenachtig zijn. Sedert eenige jaren worden er uit Mexico vele granaten aan gevoerd van een robijnachtige tint, die zeer moeilijk van den robijn zijn te onder scheiden. De waarde van den granaat, die tot het begin dezer eeuw vrij groot was, is belangrijk gedaald, voornamelijk omdat de steen de minder aangename eigenschap bezit bij kunstlicht veel aan schoonheid te verliezen. De tourmalijn vindt men in langwerpige prismatische stukken in graniet-gesteen- ten. De zeer verschillende kleur was oor zaak dat men verschillende namen gaf aan enkele variëteitenzoo is bijv. de roode tourmalijn bekend als Siberische robijn, en de blauwe als Braziliaanscbe safier. Slechts de roode tourmalijn kan een hooge waarde bereiken, de andere kleuren zijn meest minder in aanzien. Lagerhuis verliet, en nu gister weer Beieren, waar de ordeverstoorder op eer- ,ste aanmaning als eejt gehoorzaam stout kind de deur uitging. Waren op het oogenblik dat ik dit schrijf, Donderdag, berichten uit Hon garije in mjjn bezit, ik zou wellicht het lijstje met dit parlement aan het hoofd, weer opnieuw kunnen beginnen. Heden toch zou de Kamer voor Ihet laatst bijeen komen, waarbij de heeren natuurlijk nog wel eens „de blommetjes zullen buiten zetten." Maar al deze zaken heeft Bryan niet bedoeld, toen hij zijin gedenkwaardige woorden sprak. Hij had meer op het oog de onchristelijke herrie die er in de beide conventies plaats had bij de benoeming der candidaten voor het presidentschap der Vereenigde Staten. Aangenomen dat zulks (geschiedenis was dan zijn het toch zwarte bladen in het boek der historie, want bepaald fraai is het niet wat zich daar afspeelt. We zullen er dan ook niet te veel van zeg gen en wel voornamelijk omdat op den gang van zaken toch geen pijl te trek ken is. Het eenige dat we weten is dat er in beide partijen scheuring is, in de Republikeinsche reeds openlijk door het afscheiden der groep Roosevelt in de democratische door de oppositie van Bryan die het voorbeeld van zijn illustre collega wel gauw zal volgen. De zaken worden er slechts een tikje ingewikkel der door. Doch op een paar candidaten meer of minder komt het niet aan. Wie echtér president zal worden Roosevelt, Taft of een ander? Dat vertellen we elkaar wel eens.... als het gebeurd is. V. Weekpraatje. U kunt mii niet verwijten, dat ik uilen naar Athene breng, als ik nu nog ga pra ten over de Zondagsviering in den Rot- terdamschen gemeenteraad. Het onder werp blijft toch actueel, hoewel het door de vroede vaderen van Rotterdam afge- nancield is; het is een kwestie, die ook in andere gemeenteraden de aan dacht zal trekken, en die ongetwijfeld door u met veel belangstelling gevolgd wordt. We moeten ons eerst kortelijk in de herinnering brengen, hoe in den Rot- terdamschen raad de vork aan den steel zat. Het anti-revolutionair raadslid, de hr. van der Pols, had een motie voorge steld, welke in haren jongsten vorm be stond uit twee deelen. In liet eerste deel werd de wensch uitgesproken, dat de burgemeester geen verlof meer zou ge ven voor optochten op Zondag, en in het tweede deel werd de raad uitgenoo- ~digd te_ bes luitenonru e _geme ent ei ïjice terreinen niet meer voor voetbalspel en dergelijke beschikbaar te stellen voor des namiddags 1 uur. Over het lot van het geheel zijt ge reeds ingelicht. Het eerste deel is aangenomen met 20 tegen 21 stemmen. Het tweede is verworpen met 27 tegen 14 stemmen. Maar belang rijk is het, te vernemen, hoe door de ne gen Katholieke raadsleden is gestemd. De Katholieke Wethouder, de heer Stule>- meijer, was de eenige, die stemde tegen het voetbalverbodbij de stemming, te gen h et optochtenverbod kwamen zich nog vier leden bij hem aansluiten. Zoo als men ziet, waren de Katholieken ver deeld het is ook een vrije kwestie, de kwestie hoe de Zondag dient geheiligd te worden, en in hoeverre de overheid mag en moet ingrijpen om den Zondag te doen heiligen. Ofschoon ik heel goed weet, dat men volgens Katholiek begin sel den Zondag ook mag aanwenden voor een aangename en gepaste ontspanning, als men maar in 't oog houdt, dat men dien dag allereerst dient te heiligen door den dienst van God, zou ik me toch ze ker bij den heer Stulemeijer hebben aan gesloten wat betreft het voetbalverbod Ik vind dat laatste minstens even noodig als het optochtverbod! Naar mijn meening trekt de overheid door het toelaten van voetbalspel, wed strijden en dergelijke in het openbaar op de Zondagmorgenuren velen van de vervulling hunner godsdienstplichten af. En nu zegge men niet: „Jongens, die daarom vandaag de H. Mis verzuimen, zullen het morgen doen, omdat een Vriendje wil gaan zwemmen en de vol gende week, omdat ze geen lust heb ben". Neen, niets is zoo-, aantrekkelijk De Turkoois is een door zijn koperge halte blauw groen gekleurde steen, een weinig harder dan kwarts, en in staat een schitterende glans aan te nemen. Meest al is de turkoois ondoorzichtig, slechts dunne steenen zijn af en toe doorzichtig. In zuren lost de turkoois onder groen- kleuring van de vloeistof op. Dit soort turkoois verandert niet van kleur en wordt zeer zeldzaam gevonden in Perzië en bij Oelsnitz in Saksen. Eeii ander soort dankt zijn groenkleu- ring aan ijzer-gehalte, echter verbieeken deze steenen bij kunstlicht spoedig, en ook in het donker na verloop van eeni- gen tijd; men kan dan door indompelen in kopernitraat weer een fraai groene kleur iaan den steen geven, maar deze houdt jammerlijk slechts enkele dagen stand. Alhoewél steenen ,als robijnen, safie- ren, smaragden, zeer duur zijn, en ook andere steenen een hoogen prijs op moe ten brengen, ziet men, en yooral in de toon eel wereld, vele dames omhaijgen met siersteene^ die een sciiitierendca indruk voor de jongens als het voetbalspel en de wedstrijden. De houding van de Katho lieke Rotterdamsche raadsleden, vind ik' dan ook erg vreemd. Maar men kan toch verschijnselen waarnemen, die nog heel wat vreemdtsr zijn. Zoo bijv. dat Troelstra in 1913 een zweep zal gebruiken om z'n mannetjes voor den vrijzinnigen broeder naar de stembus te drijven, terwijl hij nu dezelf de zweep gebruikt om dien vrijzinnigen broeder geducht af te ranselen. Ra, ra, wat is dat? Iets anders dan eerlijkheid geloof ik. Ik' zal u mededeelen^ wat die meester Pieter Jelles Troelstra in Haar lem heeft gezegd. „Hoe sterk de vrijzin nigen door partijpolitiek' werden gedre ven, bleek echter" aldus Troelstra, „bovenal bij de vele voorstellen tot be handeling van het ontwerp (de bakkers wet), waarbij zij zich voor een groot deel geregeld tegen verklaarden. Slechts toen de tariefwet opzij moest worden ge schoven en toen de behandeling van de bakkerswet voor de regeering gevaar ging opleveren, kwam bij hen de liefde voor de bakkers voor den dag." Zoo worden de vrijzinnigen door Mr. Troel stra aan het volk voorgesteld. We zullen het onthouden voor Juni 1913. Dan zul len zij let er 'ns op f.iet den vrij zinnigen, maar den rechtschen partijen de schuld willen geven van de verwejn- ping der Bakkerswet Sapperloot, wat zou het me een ge noegen doen als het gerucht waar was, dat er plannen bestaan om een nieuw ontwerp Bakkerswet in te dienen. In dat nieuw ontwerp zou dan tegemoet won den gekomen aan de bezwaren van hen, die het een ongeoorloofde vrijheidsbe lemmering vinden, dat aan iemand ver boden wordt in zijn eigen tyiis zelf ar beid te verrichten. (Ik hoorde, toen ik deze copie bij de redactie bracht, dat dit .gerucht volgens de waarheid is. Op een andere plaats in dit blad, zult gij er jmeer over vinden.) 't Is te wenschen, dat dit nieuwe ont werp Bakkerswet er zal komen en er door zal komen. Want, hoe onredelijk het ook is, ik herhaal het, je kunt er op reke nen dat ze in 1913 de verwerping van de bakkerswet als een wapen tegen ons zouden gebruiken, en het is daarom zeer gewenscht hun bijtijds dat wapen uit de handen te nemen. Maar en om die reden achten we die plannen niet minder verblijdend het zou én onze regeering tot eer én de bakkersgezellen tot blijd schap strekken, als er zoo gauw mogelijk een einde werd gemaakt aan dien bak- kersnachtarbeid. En daarom hopen velen in den lande, dat die plannen binnen korten tijd als een bestaande werkelijkheid voor ons zullen _staan. Dat hon en_ vel e bakkers- gezellen en vele bakkerspatroons, maar ik niet minder. JAN. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 27 Juni. Verv Aan de orde isdelndischeco mj> tabiliteitswet. De heer Van Nierop (Lib.) achtte het ontwerp niet overbodig. Voorts be toogde hij, dat voor de Indische leenin gen Nederland moreel aansprakelijk bleef, en beval hij opnieuw iaan afzonder lijke leeningen voor de Indische be^- drijven. De Minister van Koloniën de heer de Waal Malefijt verdedigde het ontwerp, dat allen twijfel wegneemt of Indië al dan niet is een rechtspersoon. Indië wordt door dit ontwerp een rechts persoon in den vollen omvang, onafhan kelijk van het representatief lichaam, dat Indië zal krijgen en dat ^geenszins zal worden een parlement, doch een colle ge, dat meewerkt aan de samenstelling der begrooting waarover echter 't eind oordeel blijft bij de Volksvertegenwoor diging. Het wetsontwerp werd z. h. s. aan genomen en de vergadering verdaagd tot nadere bijeenroeping. Gemeenteraad van Leiden, (Vervolg.) Aan de orde is: 7e. Verzoek van de Leidsche Gym nastiek- en Schermvereemging „Hercu les", om het kosteloos gebruik van het gymnastieklokaal aan de Pieterskerk gracht. miaken en als ze echt waren, duizen den guldens waard zouden zijn. Zoo ook ziet men in de winkelkasten van vele winkels sieraden met groote groene, roo de en blauwe steenen, die volkomen op smaragd robijn en safier gelijken, tegen zeer geringen prijs uitgestald. Al die steenen zijn slechts imitatie's uit gekleurd gl,as vervaardigd; zij hebben een ster ke breking, een fraaie kleur, en groote helderheid, en zijn op het eerste gezicht niet van echte steenen te onderschei den, maar hun soortelijk gewicht en ge ringe hardheid kenmerken hen ten dui delijkste ais imitatie. Reeds de oude vol keren maakten van valsche steenen ge bruik, niet slechts om zich zeiven te sie ren," maar ook om er hun afgodsbeelden en tempels mede te tooien. De Egyptena- ren, Grieken en Romeinen wisten reeds de edelgesteenten na te bootsen op een wijze, die tot voor betrekkelijk korten tijd de eenig bekende was, nl. door sterk loodhoudende en daardoor sterk lichtbre- kende glassoorten met behulp van me- taaloxyden te kleuren. Deze methode had echter een groot gebrek: liet materiaal 8e. Verzoek van de Leidsche Gym nastiek- en Schermvereeniging Excelsior, om het kosteloos gebruik van het gym nastieklokaal der school in de Van der W erffstraat. B. en W. stellen voor op beide ver zoeken afwijzend te beschikken. De heer P e r a bestrijdt den (heer van der Pot. Spr. heeft er wel eens over ge dacht de verschuldigde vergoedingen tel verhoogen, daar de gemeente er meer op zal toeleggen dan overhouden. De hoofdzaak zit in de slijtage van de be- noodigde toestellen, en deze slijtage isi niet onaanzienlijk. Als er geen gelegen heid bestond, om de noodige kennis, ven- eischt bij art. 70 der Militiewet, eigen te maken, zou het iets anders zijn de Turnbond voorziet hierin voldoende. De heer Sijtsma merkt op, dat de heer Pera de zaak te véél van buitenaf heeft gezien. Wij (hebben hier gymnas- tiek-onderwijzers, waarop wij trotsch kunnen zijn. Excelsior is bovendien een! werkliedenvereeniging, die niet bij den Turnbond is aangesloten, omdat deze te hooge contributie vraagt. Voor Excelsior zou spr. in ieder geval een uitzondering! willen maken. I De Voorzitter zegt, dat de inwil liging van deze verzoeken op den duur voor de gemeentekas zeer bezwarend zouden worden. Bij de oefeningen, did dikwijls zonder voldoende leiding ge schieden, wordt dikwijls met de gemeen te-eigendommen allerergelijkst omge-< sprongen. De gemeente zal veel schade lijden, als de verzoeken wordeln inge willigd en daarom zijn de terecht gepre zen gymnastiek-onderwijzers de heeren! Steyns en Metz, er zeer pertinent tegen. De Vereenigingen kunnen zich kosteloos bij de Turnbond aansluiten, maar dan staan zij onder leiding en tucht en dat wenschen zij niet. Zij willen eohter hun zelfstandigheid behouden. De heer Sijtsma meent, dat als er werkelijk veel schade aan de toestellen wordt toegebracht, B. en W. dan het gebruik van alle lokalen moeten weige ren, want dan staat de schade toch niet in evenredigheid met de kleine vergoe ding, die de vereenigingen moeten be talen. De heer van der Pot is evenmin overtuigd. Hij vindt de slijtage niet erg; daarentegen is het van groot belang als er veel en ^eregeld geoefend wordt. De heer Tl e e r e s vraagt, wat kwaad er aan kan zijn te voldoen aan de verzoe ken van Hercules en Excelsior, daar er toch, volgens mededeeling van den Voor zitter, regelen in voorbereiding zijn om schade aan toestellen te voorkomen. De Voorzitter zegt, dat deze re gelen wel iets maar niet afdoende zullen heioen, 't Meest afdoende is dejokalen niet beschikbaar te stellen, t Gaat tri car niet aan steeds op de gemeente te leu nen. Voldoende leiding ontbreekt in heel wat gevallen. De heer Pera, die uitvoerig de hee ren van der Pot en Sijtsma bestrijdt, wil alleen tegenover werklïedenvereenigin- gen een tegemoetkomende houding aan nemen. De Voorzitter gelooft, dat het dan*beter zou zijn zich bij den [Turn bond aan te sluiten. De heer K o r f f sluit zich bij B. en W. aan. Hierna komen de verzoeken in stem ming. Het verzoek van Hercules wordt a f- gewezen met 17 tegen 11 stemmen. Het verzoek van Excelsior wordt i n- gewilligd met 18 tegen 10 stemmen. 9e. Voorstel inzake de toekenning van gratificaties wegens 40 of 50 jarige dienst vervulling bij de gemeente. Goedgekeurd. 10e. Verordening, houdende wijziging der verordening van 5 Dec. 1907 (Ge meenteblad no. 27), regelende den rang en de bezoldiging van de ambtenaren ter gemeente-secretarie en op het kantoor van den gemeente-ontvanger. B. en W. stellen voor, inplaats van twee verhoogingen voor den boekhou der van f200 en voor den len en den 2en ambtenaar van f100, aan deze titularissen 3 verhoogingen toe te ken nen en die verhoogingen ook ten op^ zichte van den boekhouder telkens na 3 jaar dienst als zoodanig te verleenen. Goedgekeurd. i 11e. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de uitbreiding van den Leidschen Keuringsdienst van eet- en drinkwaren over de gemeente Voor schoten. was te zacht waardoor de steenen spoe dig gekrast waren en hun glans verloren. Feil en Godin hebben het eerst aluminium houdend glas toegepast, dat belangrijk harder was en waarin zij zeer goed de diamant, safier, granaat en smaragd kon den nabootsen. Toch .echter schijnt hun methode technische moeilijkheden mede te brengen, want er wordt tot nog toe weinig gebruik van gemaakt. Van nog'betrekkelijk jongen datum is de kunst om de steenen kunstmatig te fabriceeren. zoodat zij dezelfde scheikun dige samenstelling en dezelfde eigen schappen hebben als de in de natuur ge vonden steen. Een der eerste steenen, die men al dus bereid heeft, was de robijn; later is men erin geslaagd om ook de safier en smaragd te maken, en nog later den diamant. Hoe mood deze resultaten ook voor de wetenschap mogen zijn, voor de praktijk hebben deze processen nog geen waarde, daar de aldus verkregen steenen te klein zijn om als sdersteenen te kunnen dienst doep. Jj.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 7