•peechen afgestoken, kan het niet in vergaderlokalen, dan jnaar vanuit een «vagonvenster op een station, waar men tangs reist en genoeg oponthoud heeft om de noodige groote woorden ten beste te geven. Handjes worden gegeven tot de candidaat van vermoeienis bijna neer valt. Fakkeloptochten, diners, toespra ken moet hij zich laten welgevallen. En men mag dit gereedelijk van hem ver wachten, daar alles, van hoog tot laag, in de weer is om stemmen te winneln voor hun candidaat. Eindelijk, nu op den 5en November, heeft de stemming plaats. Alle geschik te gebouwen worden voor stemlokalen ingericht en men is duchtig met auto's en huurbakjes in de weer nu juist als bij ons om de kiezers naar de stembus te drijven. In de meeste staten is de stemming niet geheim, zoodat met een "handvol dollars nog al wat uit te richten valt Voor de verkiezingsagenten. In-het stem lokaal krijgt de kiezer een heele wasch- lijst met namen, n.l. die van de z.g. kiezers voor het presidentschap, die even groot in aantal zijn als de afgevaar digden voor Kongres en Senaat van den betrokken staat. J>it varieert van 50 tot 4. Om het den kiezers wat gemakkelijk te maken, .heeft iedere partij echter ook zijn eigen stembriefjes laten drukken, waardoor de kiezer niet uit te zoeken, heeft. Ook mag de kiezer als dit heele lijstje hem nog niet bevalt, er nog wel een paar namen bijschrijven. Men ziet, alles gaat er zoo gemoedelijk mogelijk toe, en het is me een raadsel hoe» erf nog briefjes van onwaarde uit de bus kunnen komen. De -stemmen worden dan eerst in de afzonderlijke districten, daarna nog eens in Washington nageteld, waarbij dan vrijwel beslist is over den presidents zetel. Want nog nooit is het voorgeko men, dat de gekozenen eener partij hun candidaat ontrouw werden. De stem ming der kiezers op den tweeden Woens dag van Februari, nu 12 Februari, is dan ook een bloote formaliteit. Mochten echter dan onverhoopt de stemmen staken, dan beslist een stem ming van Kongres en Senaat. Zoo is in groote trekken de gang, eener presidentsverkiezing, die volgens de woorden der Amerikaansche constitu tie eigenlijk vrij eenvoudig is. „Hetvolk Iciest alle vier jaar even zooveel kiezers als de beide wetgevende lichamen, Kon gres en Senaat te zamen leden hebben. De kiezers brengen hun stem uit op de presidentschapscandidaten. De voorzit ter van de Senaat in Washington telt de stemmen en de candidaat, welke de meeste stemmen ,op zich vereenigr, is president." V. Weekpraatje. 'tls geen Heilige en laten we hém daarom in vredesnaam niet als onzen patroon gaan navolgen, den Romeinschen veldheer Fabius, die tot bijnaam had „cunctator", den „talmer", omdat hij door zijn dralen en talmen de overwinning wist te behalen. Laten wij hem in vredes naam niet gaan navolgen, zei ik, want een enkele kan wel eens een enkelen keer door wat al te groote voorzichtig heid een mooie en moeilijke overwinning behalen, maar meestal is zooiets toch voor den stoutmoedige beschoren. „De ngenen, voor wie O. L. Heer schubben heeft gemaakt, om daar bij het dreigen van gevaar aanstonds in te kruipen, zijn geen menschen, maar slakken", zoo on geveer hoorde ik het dr. Poels eens zeg gen. En het is waar ook, dat men met die z.g. voorzichtigheid, welke eigenlijk nieés mooiers is dan bedekte slapheid of halfheid of onverschilligheid, niet heel ver komt. Ik kom eigenlijk aan deze, je kunt het beschouwing noemen, doordat ik van de week in de courant las, «Jat er plannen bestaan om in het hoofdkies district Haarlemmermeer in 1913 een vrij zinnige actie van grooten omvang op touw te zetten, dat er reeds een comité van actie is opgericht, en dat er in Haarlemmermeer, Aalsmeer, Sloten, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Leimuiden, Alkemade en Nieuwer-Am- stel sub-comfté's werkzaam zijn. Zie, dacht ik, toen ik. dat lasr zou men nu nog van rechts, en speciaal van Katho- lieke zijde, zou men nu nog stil blijven zitten? 'tls nu toch duidelijk, dat er gevaar dreigt, en dat de vijand, als we niet tijdig oprukken, zoo'n grooten voor-, sprong op ons heeft, dat we wel thuis kunnen blijven, 'tls te hopen, en ik neem graag aan, dat hét ook werkelijk gebeuren zal dat onze kiesvereni gingen in het kiesdistrict Haarlemmer meer op hun „qui vive" zullen, zijn. [Maar niet alleen in het kiesdistrict Haarlem mermeer, overal moet men zorgen tot de tanden toe gewapend te staan Jongen, wat kunnen de liberale cou ranten nu 'n kostelijke hoofdartikelen gaan schrijven! Pakkende opschriften wil ik den redacties aan de hand doen. Daar hebt je b.v. 'n heel mooi: „De vrijmetselaars uit alle ambten en be rek kingen", of dit; „Het kan niet wachten, geen dag en geen nacht", of dit, nog mooier: „De-antithese tusschen ambte naar en vrijmetselarij...". Waar dat alles op slaat? De anti-revo- Iutionaire „Standaard" is ons dezer dagen een merkwaardig feit komen mededeelen. Een vrijmetselaar, adjunct-inspecteur van het onderwijs te Tondana in Indië, heeft van een hooger staande Br. een geduchte reprimande gekregen, omda thij zich als regeeringspcrsoon niet had mogen Ieenen tot wat aan ue beginselen der Loge schade zou kunnen toebrengen. Ik zeide, dat de liberale couranten daar vlammende hoofd artikelen over kunnen gaan schrijven, ja, ze kunnen het, maar ze doen het niet! „O, je rum, jerum, quanta mirtatlo rerum", zou Windthcrst verzuchten, „o jeruin, jerum, wat een verandering van zaken Toen het pauselijk Motu Proprio ver scheen over het dagen van geestelijken voor de wereldlijke rechtbank, was het een spectakel in de liberale pers, alsof men in het vervolg geen enkelen Katho lieken regeeringsambtenaar meer zou kunnen vertrouwen; en nu, nu er met evenveel woorden gezegd wordt, dat de regeeringsambtenaren, die vrijmetselaar zijn, in de uitoefening van hun ambt propaganda maken voor de loge, de vrij metselarij, aan de vrijmetselarij reken schap van hun daden moeten geven, nu zwijgt men Komlaat ook nu de Evangelische Maatschappij met de om hun fel anti-papisme beruchte dominé's Quast en Herdersche een adres zenden aan H. M. de Koningin! U hebt gisteren in de courant kunnen lezen, dat „de Regeering overweegt het in gereedheid .brengen van een wets ontwerp, bepalende, dat voorschriften voorkomende in wetten en algemeene. maatregelen van bestuur ten aanzien van algemeen erkende Christelijke feestdagen, tevens zullen gelden voor den tweeden Paaschdag, den tweeden Pinksterdag en den tweeden Kerstdag", 'tls wel de moeite waard op dit berichtje even de aandacht te laten vallen. Als dit plan van de Regeering werkelijkheid wordt, dan zullen op die dagen, welke niet meer als algemeen erkende Christelijke feestdagen kunnen worden beschouwd, toch dezelfde wetten en voorschriften gelden als op de algemeen erkende Chris telijke feestdagen. Ik geloof, dat van Katholieke zijde geen ernstige bedenkin gen tegen zulk een regeling zuilen ge maakt worden en dat die niét strijdt met den geest der kerkelijke wetgeving, met de wenschen van Paus en Bisschop pen. Zoolang echter de regeling er niet is, geldt de Zondagswet voor de ge- noemde dagen niet, omdat de recht spraak aanneemt, dat die dagen niet meer kunnen worden beschouwd als algemeen erkende Christelijke feest dagen. Tusschen twee haakjes: ik hoorde hier en daar vragen, of Sint Petrus en "Paulus nog tot de als Zondag te vieren Katho lieke feestdagen is blijven behooren.Voor wie nog daaromtrent in twijfel verkeert, diene hier een bevestigend antwoord. Wij krijgen nu een week van vijf werk dagen. En dan zijn we al weer aan het einde van Juni! Dat is geen nieuws, zult ge zeggen. Maar hebt er al eens over nagedacht, dat de Tweede Kamer gewoonlijk in de eerste helft van Juli op vacantie gaat en er nu nog zooveel werk ligt te wachten. De Ziektewet is nog zoo goed als geheel te behandelen! Hoe ik denk, dat het gaan zal? 'n Anderen keer komen we daarop terug. JAN. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER, Zitting van Vrijdag 21 Juni. (Verv Na de pauze wordt het wetsontwerp betreffende de militaire rechtspleging zonder hoofdelijke stemming aangeno- men. Een rumoerig debat ontstond over een voorstel van den Voorzitter om- a.s. Dinsdag een avondvergadering te hour den en dan met de Radenwet voort te gaan. Onder herhaalde interrupties bestre den de heeren Lief tin ck (U.L.), Duys (S.D.) en Patijn (U.L.) dit voorstel, dat echter met 42 tegen 31 stemmen werd aangenomen. Zuiver rechts tegen links Daarna zijn aan de orde de verschillen de kleine wetsontwerpen. Bij de behandeling van een aanvul- lingsbegrooting voor Binnenlandsche za ken klagen de heeren T e r L a a n (S.D.) en Roessïngh (U.L.) over reeds lang bestaand gebrek aan schoolruimte in ver schillende gemeenten, speciaal te Em- men. De Minister van Binnen landsche Zaken, de heer Heems kerk, antwoordt dat dit een zaak is, die den gemeenteraden aangaat. Wel is er van Emmen een verzoek om extra subsidie, maar die is nog in onderzoek. De heer Ter Laan (S.D.) stelt een motie voor, waarin op spoed wordt aan gedrongen bij de behandeling van de Errimensche aanvraag. De Voorzit ter meent, dat de motie moet worden gedrukt en later behandeld. De heer Ter Laan (S.D. i dringt echter op dadelijke behandeling aan de motie iheeft anders geen zin meer. Minister Heemskerk zegt, dat in geeji der stukken,-dit wetsontwerp ber treffende, eenige sprake is van Emmen. De heer Ter Laan klaagt over niets. Hij maakt een storm in een glas water. De Voorzitter blijft bij zijn mee ning, maar geeft toe, dat er al zooveel gesproken is vcor de motie, dat het nu maar beter is haar dadelijk te behande len. Minister Heemskerk deelt mee dat het gemeentebestuur van Emmen binr nenkort bij hem op bezoek zal komen. Dan kan er wel over gesproken worden. Doch bij dit ontwerp behoort de motie niet De heer Roessingih (U.L.) wil de stemming tot Dinsdag uitstellen. De heer Troelstra (S.D.) verklaart hier over ten hoogste verbaasd te zijn de heer Roessingh heeft immers zelf jaren lang gteklaagd over de slechte school- toestanden te Emmen. De heer Roes sin g h trekt zijn voorstel dan maar in (hevig rumoer en gelach.) Er wordt dus dadelijk over de motie gestemd met dat gevolg, dat 26 leden zich verklaren tegen en 24 voor, waar uit dus blijkt, dat er slechts 50 leden aanwezig zijn, zoodat de Kamer wegens onvoltalligheid uiteengaat. Rijksmarinewerf. De heer Passtoors, heeft omtrent ont slag van werklieden aan 's Rijks Marine werf te Amsterdam de volgende vragen ingezonden: lste: Bevatten de geruchten waarheid, dat binnenkort een groot aanial werklie den, werkzaam aan 's Rijks marinewerf te Amsterdam zullen worden ontslagen en dat na het eerste ontslag eenigen tijd daarna meerdere werklieden zullen vol gen? 2e: Zoo ja, wat is hiervan de oorzaak? 3e: Indien de geruchten waarheid be vatten, weet de regeering geen middelen te beramen, dat ontslag te voorkomen? Hierop luidt het antwoord van den heer Colijn, minister van oorlog ad interim mi nister van marine. lste vraag: De geruchten die destijds geloopen hebben omtrent het ontslag van een groot aantal werklieden werkzaam aan 's rijks marinewerf te Amsterdam waren in zooverre juist, dat inderdaad de voorstellen daartoe aan mijn departement waren ontvangen. Van een ontslag van meerdere werklieden, eenigen tijd later, was voorloopig nog geen sprake; de mo gelijkheid was echter niet uitgesloten dat een voorstel hiertoe in den loop van het jaar alsnog noodzakelijk zou zijn geble ken. 2de vraag: De oorzaak hiervan vindt in hoofdzaak haar grond in de door de Kamer genomen beslissing, dat geene fondsen werden toegestaan voor den eer sten termijn voor den bouw van een pant serschip voor den algemeenen dienst, waarvoor gelden waren aangevraagd bij suppletoire begrooting en voor een deel in eene door den minister genomen deci sie, dat niet zou worden overgegaan tot het uitvoeren van de voorgenomen her stellingen aan het pantserdekschip Utrecht waar deze door hem ongewenscht werden geoordeeld. 3de vraag: Hoewel de regeering geen middelen ten dienste stonden om, hetzij door de uitvoering van noodzakelijke her stellingen aan materieel der oorlogsvloot, dan wel door aanbouw ten behoeve van een ander departement dan dat van ma rine, dit voorgenomen en noodzakelijk ontslag te voorkomen,, is daartoe alsnog niet overgegaan. Tengevolge van oen aanbod van deNe- derlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam om op en door 's rijks werf aldaar te doen aanbouwen den romp van een door haar aangenomen tankschip, kon het aangaan van een contraTt met ge noemde maatschappij voor den bouw van dit vaartuig in overweging worden geno men en werd het, in verband daarmee wen- schelijk geacht het voorgenomen ontslag niet te doen plaats hebben. Leiden deze overwegingen, gelijk ver wacht wordt, tor een gunstig resultaat, dan zal er nagenoeg voldoende werk zijn te verrichten om het in dienst zijnd per soneel, gedurende dit jaar en de eerste helft van het volgende in dienst te hou den. Intusschen worden reeds en zullen ook verder pogingen in het werk worden ge steld om ten behoeve van andere depar tementen werkzaamheden op 's rijks werf te Amsterdam te doen uitvoeren, ten ein de van voldoende werk voor dit en het volgend jaar verzekerd te zijn. Er behoeft dan omtrent het al of niet voortbestaan van de werf van aanbouw te Amsterdam geen overhaaste beslissing te worden ge nomen, met welke zou worden vooruit- geloopen op de resultaten van het onder zoek der door mijn ambtsvoorganger ter zake ingestelde commissie. Kerknieuws. Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heilo. De feestdag van O. L. Vrouw ter Nood, Maria's Bezoek aan hare H. Nicht Elisa beth (2 Juli a.s.) belooft dit jaar luister rijker te zijn dan ooit te voren. Door de goede borgen van het Bis schoppelijk Comité, dat daartoe de bij zondere vergunning kreeg van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, is heiterrein, waarover" het comité in de laatste jaren de beschikking kreeg, bijna vier bunders groot, geheel beplant. En daar dit terrein reeds gedeeltelijk uit bosch bestond, ver toont het zich nu niet als een jonge, nauwelijks gegroeide beplanting, maar vertoont zich reeds nu als volgroeid. Het is een waar lustoord, waarop in den vollen zin des woords de naam past, Maria's Heerlijkheid in Kennemerland. Ja, waarlijk, het is een heerlijkheid, waarover de Hooge Vrouwe heerscht en waar Zij met groote gastvrijheid hare kinderen ontvangt. Ziende de steeds groeiende devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, bepaalde de Door luchtige Kerkvoogd, wien Maria's eere zoo ter harte gaat, zich echter niet alleen tot het geven van zijne hooge goedkeu ring tot de verfraaiing van haar heilig dom, maar stond hij ook goedgunstig toe, dat gedurende het verblijf der bedevaart gangers Óns Heer in de Kapel mag ver blijven en dat er processies zuilen mogen worden gehouden met het Allerheiligste. .Reeds maakte de bedevaart van het dekenaat Schagen gebruik van dit groote voorrecht; en nu zullen op liet hooge feest van O. L. Vrouw ter Nood de Utrechtenaren komen en eveneens er dankbaar gebruik van maken door des middags op Maria's genadeoord eene plechtige processie te houden met het Allerheiligste. Luisterrijk zal dus deze feestdag zijn. Des morgens om negen uur zal rector Stroomer eene H. Mis lezen in de Kapel. Daarna zal er eene H. Mis zijn voor de Utrechtsche Processie. Des middags Lor met uitstelling van het Allerheiligste en daarna de plechtige ommegang. Zonder twijfel zullen talrijke vereerders van de H. Maagd dien dag vol blijd schap opgaan en zich aansluiten bij de vrome pelgrims uit Utrecht, die zeker het zich eene groote. eer zullen rekenen, de eerstelingen te zijn van hen, die van buiten het diocees Haarlem onder geeste lijke leiding naar deze heerlijke plek ter beevaart gaan, waar O. L. Vrouw reeds zoovele eeuwen hare gunsten heeft uit gestort. Velen zullen ongetwijfeld in den loop der tijden hun voorbeeld volgen, want Heiloo zal op meer dan bizondere wijze vragen de vereering van geheel Neder land. Immers het was ook daar, dat onder de bescherming -van O. L. Vrouw, Sint Willibrordus het geloof predikte, en eveneens steeds op bizondere wijze ver eerd werd. En dit maakt dus de bedevaart naar Heiloo dubbel aantrekkelijk, want terwijl men daar de El. Maagd vereert, vereert men er tevens den Apostel van Neder land; en nergens kan men dan ook zoo goed tot haar bidden voor de bekeering van Nederland dan in haar heiligdom, dat werd voorbereid door de geloofs- prediking van den H. Willibrordus. Maar niet alleen zal het hooge feest zelve van O. L. Vrouw ter Nood luister rijk worden gevierd, doch ook reeds de vooravond van dit feest, zoo merkwaardig in de geschiedenis der opbloeiende de votie tot O. L. Vrouw, zal zich kenmerken door een treffende plechtigheid. Toen Mgr. CalLier toestand, dat het Bissch. Comité een belangrijke uitgave deed om Maria's heiligdom tot grooteren luister te brengen, stond Z. D. H. tevens toe, dat er op het terrein een Kruisweg zou worden opgericht, om daardoor de devotie van O. L. Vrouw ter Nood in haren vollen omgang te herstellen. Immers er was voorheen nabij de Kapel een plek, genaamd „de Kruisberg". Daar kwamen de pelgrims samen, die naai de „Kapel" trokken,-zooals ook het oude liedeke ons verhaalt: Komt, la et ons t' samen gaen, Eerst na den Kruysbergh aen, Al met een geest verslagen; Vandaer na de Capel, Om van Maria wel Haar hulpe daar te vragen. Met de oprichting van den Kruisweg werd tevens de gelegenheid geboden om in de nabijheid der historische plek op eigen terrein een Kruisberg op te richten. Sinds enkele dagen is deze Kruisberg gereed; en deze mag zonder twijfel wel een der schoonste in den lande ge noemd worden. Op plechtige wijze zal op den voor avond van Maria's feestdag des middags om 4 uur de Kruisweg door den Zeer- eerw. heer deken Ebbinkhuijsen van Alk maar, daartoe door Z. D. H. gemachtigd, worden ingewijd en zullen ongetwijfeld velen zich dan gaan voorbereiden op de heilige plaats zelve, om Maria's feestdag met groote devotie te vieren. Weer is dus de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood een groote schrede verder gekomen. Ernstig denkt het Bissch. Comité er nu aan, om plannen in overweging te nemen om eene, zij het dan ook voorloopige, bedevaartskerk te stichten. Aan de processies, die soms al mei een duizendtal pelgrims naar Heiloo kwamen om de H. Maagd te eeren, wil het gaarne een beschutte plek aanwijzen om hunne vrome oefeningen te kunnen houden. Vol vertrouwen op den edelmoedigen steun van Maria's kinderen, welke het comité in staat stelde, in zoo korten tijd zooveel te bereiken, verwacht het, die plannen tot daden te kunnen maken, door de medewerking van de vereerders van O. L. Vrouw ter Nood. Och, als allen, die van Maria eene gunst ont vingen en hoeveel duizenden zijn er niet? uit wederliefde een kleinigheid geven, dan zal het hier weer blijken, dat vele kleintjes een groote maken. Als de armen hun penningske offeren en de rijk gezègenden niet vergeten, dat dankbaar heid eene hunner eerste plichten is, dan is het bijna zeker, dat de vooravond van het aanstaande feest van O. L. Vrouw ter Nood in 1913 de plechtigheid zal zien van de inwijding dei* bedevaarts kerk, die getuigenis zal afleggen van de dankbaarheid van Neerlands Katholieken voor de bizondere bescherming van de H. Maagd, zich -zoo. treffend uitend door den opbloei der devotie tot Maria op de plek, waar men ooit meende aan die ver eering den genadeslag te hebben gegeven. Daarom nog eens een beroep op Neer lands Katholieken. Vergeet de liefde uwer Moeder niet, herstelt in eere het heilig dom, dat wel drie eeuwen lang verwoest lag, maar door zijn heerlijken opbloei zoo heerlijk getuigt van de onverwoest baarheid van ons H. Geloof. Nog nimmer vermeldden wij iets van den groei van Maria's Heiligdom te Hei loo, of meerderen zonden hun offer. Zoo moge het ook nu weer zijn, Ingezonden Mededeelingen, a 30 cents per regel. DE Eerste Roomsch Katholieke Levensverz. Maatschappij te HAARLEM gaat per maand gemiddeld met f ÏOÖ.OOO verzekerd kapi taal vooruit. De gezonde en krachtige ontwikkeling dezer instelling, j trots en verdachtmaking van i concurrenten, bewijst glas- helder, dat zij in eene behoefte voorziet. Vraagt hare tarieven. (2881) Dankbaar zullen die gaven, zoowei kleine als groote, worden ontvanger door de. leden van het Bisschoppelijk Comité, wier namen zijn: Mgr. J. J. Graaf, St. Jan de Deo, Haarlem Paler j. A. F. Kronenburg, C.s.s.R, Kapel 't Zand, Roermond. Pastoor j. C. j. Seuter, Heiloo. C. J. Gonnet, Rijksarchivaris, Haarlem, Jan Stuijt, Architect, Prinsengracht 786, Amsterdam. G. Th., M. van den Bosch, Secretaris- Penningm.,- Helderscheweg, Alkmaar Maria-Congres te Maastricht. De geestdrift over het aanstaand* Maria-congres groeit met den dag. Nies alleen het getal inschrijvingen voor he geheele congres, maar ook de deelnamt aan dén onvergelijkelijk grootschen op tocht neemt buitengewoon toe: De vief ontworpen extra-trein en blijken onvol doende te zijn, en er wordt aan gedacht om er nog meer in te leggen. De bloem van redenaars uit Be'gië en Neder.ani zullen in de kerken 'en vergaderzalen der lof van Maria verkondden Z. D. H. d' Bisschop van Roennorv zal de openings rede hoi.uén. Ook uit Duitschland zijl vele deelnemers aangekondigd, zoodat he woningcomité ecu ernstige taak heeft ei spoedige .aanvrage verzoekt. Alle aan; vragén en inschrijvingen kunnen word el gezonden aan het algemeen secretariaat achter 'tVleeschhuis no. 17, Maastricht Gemengd Nieuws. Drievoudige kindermoord. Een misdaad van zoo afschuwelijk ka? rakter als gelukkig zelden voorkomt, heeft gistermiddag te Amsterdam plaats gehad. Een bewoner van de Van Ho? gendorpstraat, de kleermaker van B., sneed zijn drie jonge kinderen met eer mes.de keel af en trachtte daarna zichzelf door verdrinking van het leven te bö fooven. i Het was omstreeks drie uur, toen 'n tuinder dicht bij Sloterdijk een man in de Haarlemmertrekvaart zag springen. ^Onmiddellijk snelde bij toe, en het ge-, lukte hem, door middel van een vaartuig, den drenkeling te redden. 'tWas, zoo- als later bleek, de kleermaker van B., In het schuitje kwam hij spoedig bij en vertelde aan den warmoezenier, dat de poging tot zelfmoord uit wanhoop, had gedaan en zooeven zijn drie kinder, ren had vermoord. Ofschoon liet verhaal' haast ongeloofelijk klonk, achtte de tuin der het raadzaam den drenkeling toch! in handen van de politie te stellen. Hij bracht hem dus naar het politiebureau te Sioterdijk, van waar van B., onder ge leide van een veldwachter, naar het por- litiebureau in de Spaarndammerstraat is vervoerd. Ook daar hield van J3. vol; dat hij een drievoudigen kindermoord' had gepleegd, waarom de afdeelingschef onmiddellijk den commissaris van poli tie in de 6e sectie waarschuwde, diej op zijn beurt de justitie van de vermoe delijke misdaad in kennis stelde. Dade lijk daarop stelden politie en justitie een onderzoek in loco in. Het bleek dat de woning gesloten was. De vrouw van van B., was om 12 uur, uitgegaan en zou eerst om half 2 te ruggekomen zijn, en in dien tijd had Van B. de vreeselijke misdaad gepleegd^' om daarna de woning achter zich te slui ten en weg te hollen. Want inderdaad bleek, dat hij bedreven had wat hij ver telde. Toen de politie en justitie bin nengedrongen waren, troffen zij daar ee'nj schouwspel aan, zoo ontzettend, als zelfs' een rechterlijk ambtenaar in een langel loopbaan zelden te aanschouwen krijgt.; In het keukentje lagen de lijkjes van de! twee meisjes. De oudste had blijkbaar nog getracht aan het mes te ontkomen: en was onder de tafel gekropen, waarf het den laatsten adem had uitgeblazen. Haar zusje lag midden op den vloer,; beiden met diep-afgesneden hals. En zooi mogelijk nog droeviger was liet tooneelj dat den ambtenaren in de werkplaats; van den kleermaker wachtte. In zijri bloedig bedje lag daar het kleine jongs-; ke dood. 1 Gelijk reeds gezegd, geeft v. B. als reden van zijn onnatuurlijke misdaad op, huiselijke om I iirbgheden. Hij is vool de tweede maal getrouwd, en dat hur

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6