BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. voor de inhechtenisneming van de da ders uitgeloofd. Te Abonmey, de hoofdstad van Da homey, is de gele koorts uitgebro ken. In de groote consistorie-zaal woon de Z. Ji. d e P a u s Woensdagavond een cinematografische voorstelling bij, c en pracht-opname van de i 11 w ij ding der campanille te Venetië. Het beeld had voor den H. Vader natuurlijk een bijzondere aantrekkelijkheid en hij drukte dan .ook zijn levendige voldoening over de voorstelling uit. De zusters van den Paus ,en de leden van het Pauselijk hof woonden eveneens de voorstel ling bij. De eergisteren te Moekden onder het garnizoen uitgebroken muiterij duurt voort. De muiters gaan met het plun deren van ide stad voort. Bij het houden van oefeningen kwam in het gezicht van La Roebelle de Fransche onderzeeër „Castoi" gisteren in botsing met het schip, dat hem begeleidde. De onderzeeër werd slechts licht beschadigd; het andere schip daarentegen moest op het strand gezet worden. In New-York hebben gisterenmid dag verscheidene .duizenden boot werkers plotseling .den arbeid ge staakt. De .stakers zijn over honder den werkplaatsen van New-York ver deeld en ongeveer 12.000 in getal. Honderdvijftigduizend arbeiders en arbeidsters in bet dames-confectie-bedrijf in de Vereenigde Staten en Canada zijn plan een staking te proclameeren. Een stoomtram van de lijn Saint Jean de Bournay—Vienne (Frankrijk) liep nabij La Tabourette uit de rails. De machinist werd op slag g-edood, de stoker levensgevaarlijk gewond. Ook vier passagiers bekwamen ernstige ver wondingen. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat op de marinewerf aldaar een dr ij v end dok is gezonken. Daar het niet ge licht kan worden, zal men het moeten laten springen, ,De schade, daardoor veroorzaakt, bedraagt ongeveer 300.000 francs. De linnenweverij van Gebrs. Parschwitz bij Trautenau (Bohemen), waar meer .dan tweeduizend arbeiders werkzaam zijn, js geheel en al in d'e asch gelegd. De sneltrein van Manchester naar Leeds is gistermiddag bij Todmor- den ontspoord. .Drie wagens scho ven in elkaar, zeven andere rolden omver. Ambtelijk wordt bekend gemaakt dat er vier personen zijn gedood *en tus- schen de £0 en 30 gewond. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer R. Zuy-' derhoff, waarnemend referendaris, chef van de afd. comptabiliteit aan het depar tement van Koloniën te 's Gravenhage; zijn bij de zeemacht bevorderd tot offi cier van gezondheid le kl. de officieren svan gezondheid 2e kl. S. Citroen en H. J. M. Laurense; zijn benoemd in de provincie Zuid- Holland: in het bestuur van de polders Oud- en Nieuw-Reijervaard, tot dijkgraaf iW. H. van Bilderbeek te Dordrecht en tot heemraad L. A. Zwart Bz. te Ridder kerk tot dijkgraaf van den polder Meeuw en Elft- en Zalmplaat H. Pons te Poor- tugaal; tot heemraad van den polder den Ouden Korenkijk, Oude Nieuwland en Oost- en Molenpolder, J. van de Erve 'te Goudswaard; tot heemraad van den polder de Hooge en Lage Gorzen, L. de Koning te Pernis; in het bestuur van den polder Nieuw-Beijerland en Nieuw Piers- hil, tot dijkgraaf C. M. van Driel te Nieuw-Beijerland, en tot heemraad L. van Beek te Piershil; tot lid van het bestuur van den polder Oude- en Nïeuwe-Struyten L. Peters te Hellevoetsluis; tot heemraad van den polder het Nieuwe Land van Heinenoord, genaamd De Bosschen, S. Langerveld te Oud-Beijerland; tot com missaris van den polder De Eendracht (gemeenten Vianen en Lexmond) mr. F. J. va*n Lanschot te 's Hertogenbosch. De Koninklijke Familie. De Koningin, de Prins en de Prinses keerden gistermorgen te 6.50 uit Dobbin op het Loo terug. Niettegenstaande het vroege ochtenduur, was er veel publiek aanwezig. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië dd. gisteren, betreffende pestgevallen op Java gedurende het tijdvak van 3 tot en met 16 dezer. Afd. Malang: 34 doodelijke pest gevallen; Madioen 2, Kediri 1. Zigeuners. De Minister van Justitie heeft naar 'aanleiding van het feit dat te Eijsden een troep zigeuners met woonwagens gekampeerd geweest is;, welke vreemde lingen in het bezit waren van o.a. door enkele burgemeesters buiten het ressort van het gerechtshof te 's Hertogenbosch afgegeven of verlengde r.eispassen, te kennen gegeven, dat het toch in het be lang der openbare veiligheid ten zeerste gewenscht is, dat, alvorens tot afgifte van reispassen ,aan met woonwagens rondtrekkende vreemdelingen, of verlen ging van aan die lieden reeds ui tjgo- reikte passen wordt overgegaan, de noo- dige inlichtingen omtrent het verleden der vreemdelingen, hetzij rechtstreeks, hetzij door tussch en komst van den Pro cureur-gen. fgd. Directeur van Politie, of die van anderen worden ingewonnen. Hierbij wordt er nog op gewezen, dat al zijn dergelijke zwervende benden in het bezit van geld, zulks geen reden tot toelating behoeft te zijn, omdat daar deze zwervers hier te lande meestal niet door eenige werkzaamheden in hun onderhoud kunnen voorzien, het voorradige geld dus spoedig zal zijn verteerd en dat geld derhalve ook niet als voldoende middel van bestaan in den zin der wet kan worden beschouwd. En ook al mochten die lieden in ke- tellapen, stoelenmatten enz. hier te lande wellicht een middel van bestaan kun nen vinden, d;ui zal het hun toch veel al aan een regelmatig buitenlandsch paspoort ontbreken, zoodat op dien grond reeds de bevoegdheid tot het wei geren van een reis- of verblijf pas bestaat. Gezondheidscongres. Gisteren èn heden wordt te Middel burg het congres voor openbare gezond- hedsriegeling gehouden onder voorzit terschap van Mr. A. T. van Lynden, burgemeester van JJtrecht. Vertegenwoor dgd zijn 120 corporiaties, waaronder 100 gezondheidscommissies. Bii de bespre kingen die gisteren werden gehouden over het nemen van verschillende maat regelen op hygiënisch gebied, merkte dr. J. J van Eek op, dat vele gemeenten zich tegenwoordig voelen aangetrokken tot samenwerking pp het stuk van ge meentelijke keuringsdienst op eet- en drinkwaren, omdat daarmede de con trole gebaat js en het toezicht wordt verscherpt. Echter rdoen zich veelal eigen aardige moeilijkheden voor. Leiden telt 60000 inwoners, een dozijn omliggen de dorpen te zamen 50000. Besloot men nu tot het instellen van een gemeen- schappelijken keuringsdienst, dan zou el ke gemeente haar stem moeten hebben in desorganisatie en het beheer, in de! benoeming en het ontslag en de salaris regeling van de ambtenaren. Leiden zou meer dan de helf't van de kosten dragen en de samenwerking zou niet mogelijk zijn, dan indien Leiden een overweger?r den invloed .werd toegekend en spreker laat het ,aan de vergadering ter beoor- deeling, of .men dan pog zou kunnen, spreken van een gemeenschappelijken dienst. Men heeft dan ook dit streven laten varen en ttacht op andere wijze in de behoefte te voorzien. De omliggen de gemeenten sluiten met Leiden een contract, waarbij deze stad zich verbindt hare ambtenaren, gelast met de keuring- hun taak te doen uitstrekken tot de cohtracteerende gemeente. Maatschappij van Nijverheid Te Delft wordt de 185e algemeene vergadering gehouden der Maatschappij van Nijverheid onder voorzitterschap van prof. dr. J. Kraus uit 's-Gravenhage. De voorzitter hield gisteren een rede over „Het arbeidsveld van den inge nieur". Uit de daarop volgende bespre kingen stippen wij aan, dat een prijs vraag van f 100 werd uitgeschreven voor de beste beschrijving van de wijize waar een Nederlandsche uitvinding rendeeren- de werd gemaakt en dat zonder discussie het volgende bestuursvoorstel werd aan genomen „De 135ste jaarlijksche algemeene ver gadering spreekt als hare meeningt uit, dat het op dit oogenblik niet gewenscht is, stappen te doen, om te geraken tot een wettelijke regeling van bedrijfs-asso- ciaties: pool, cartel, syndicaat en trust. De vergadering sprak zich vervolgens uit voor een splitsing van invalcditeits en ouderdomsverzekering (tegen stem den Hengelo en Enschedé). Het begin sel van verplichte verzekering werd ver worpen (Deventer stemde voor dat begin sel.) Wat betreft de ouderdomsverze kering met algemeene stemmen wordt verklaard, dat pien is voor vrijwillige ouderdomsverzekering, door den Staat met of zonder bijdragen van belangheb benden. De vraag of deze staatszorg zich ook zal moeten uitstrekken tot niet-werknemers, die zich willen ver zekeren, wordt bevestigend beantwoord Het beginsel .van verplichte verzekering wat betreft de invaliditeitsverzekering werd met 177 tegen 69 stemmen aange nomen. Na de pauze was het woord aan den heer Dekker, directeur van het Kolo niaal Museum, ,tot het houden van een lezing over nijverheidslaboranten. tDaarna werd na langdurige discussie een gewijzigd bestuursvoorstel aangeno men om .een póst van f 500 uit te trek ken ten Leinde een geschenk' aan te bie den voor Jiet Vredespaleis. Heden werd de vergadering voortgezet. KORTE KRONIEK. Te Laren is overleden de bekende kunstschilder E. van Beever. LEIDEN, 22 Juni. Inlijving Militie. De manschappen voor de lichting der militie van het jaar 1912 zijn ter inlijving voor de volledige oef ening op de volgende data opgeroepen: Te Leiden in "de Stadsgehoorzaal voor de manschappen uit het miktiekanton Lei den op Donderdag 19 Sept., 9Tl; uit het kanton Noordwijk op Donderdag 19 Sep tember 91/4 uur; uit het kanton Woubrug- ge op Donderdag 19 September .93/4. u. en uit het kantQn Aiphen (voor degemeen- ten Alphen, A arl an derveen, Hazerswoude, Koudekerk en Oudshooni) op Donder dag 19 September .10 u. Te Gouda in de Infanteriekazerne voor voor de manschappen uit het kanton Woer den op Maandag 30 September 91/2 u. voor de gemeente Boskoop op Maandag 30 Sept. 91/4 u. Te 's Gravenhage, in het gebouw der Vereeniging Willemstraat hoek Kazerne straat, voor de manschappen van het kan ton Stompwijk op Maandag 16 Sept. 91/2 uur; uit het kanton Delft op Maandag 16 Sept. 93/4 u. Naar .wij vernemen is door het af deel ingsbestuur van den Ncdèrl. R. K. Volksbond bepaald, ,dat beginnende met den eersten Zondag in de maand Juli het Bondsgebouvv des Zondags voor 12 uur 's middag» voor bondsleden gesloten zal zijn. JDit besluit wercl genomen ter bevordering van .de Zondagsrust en Zon dagsviering. ALPHEN. Bij Kon. besluit van 16 Juni jl. is goedkeuring verleend aan de door den gemeenteraad den 26sten April vast gestelde verordening op de heffing van straatgeld. Donderdag had de bedevaart naar Den Brie! plaats. Ongeveer half tien arri veerde de processie. Om half elf werd de Hocgmis opgedragen, waaronder het zangkoor van Alphen op kranige wijze de vierstemmige Mis uitvoerde. Half vier werd dé terugreis aanvaard^ waarna te Alphen om 8 uur een plechtig Lof tot dankzegging werd opgedragen. HAARLEMMERMEER. Vervolg van de premiekeuringen, gisteren te Hoofd dorp gehouden. Allereerst had een keuring plaats van merrieveulens. Aangeboden werden 12 jonge, fraaie dieren. Een aanhoudings premie ad f40 werd toegekend aan Neiia van J. Colijn, Betsy van J. B. Bulk, Draga van J. D. Bulk, Mado van P. Zuiver, Astra van j. D. Bulk en Blanche van M. Knoop, allen te Haarlemmermeer. Vervolgens kregen .we hengstveulens. Aangeboden werden 9 stuks. Slechts één daarvan, een veulen van „Jans", eige naar J. Knibbe, verwierf een aanhou dingspremie ad f50. 2-jarige meniën. Aangeboden werden 22 dieren. Een premie van f40 verkregen de volgende merriënLena van K. KLste- maker, Gusta en Labda van J. D. Bulk, Marie van C. C. van den Heuvel, Mie van J. Knibbe, Lientje van D. Houtkooper, Dorrie van S. W. de Clercq, Jonkvrouw van wed. A. Noordam, en Cato van C. A. v. d. Heuvel, allen te Haarlemmermeer. 1-jarige merriën. Aangeboden werden 20 stuks. Premiën van f35 verkregen de navolgende merriën: Lucia van J. D. Bulk, Johanna van R. Tos, Emma van L. Zijl mans, Marianne van C. Kooij, Betsy van wed. A. Noordam, Julia van J. Maaskant, Maaike van A. Knibbe, -dien wonende te Haarlemmermeer, en Gerarda van A. Colijn te Nieuwer-Amstel. 1-jarige hengsten. Aangeboden werden 2 stuks. Een premie van f 100 verkreeg Rustan van J. Maaskant te Haarlemmer meer. Beide dagen bestond de keuringscom missie uit de heeren: C. Oudijk te Wad dingsveen, H. Welt te Uithuizermede, O. Costermans te Eist, D. C. Kruijmel, rijks- veearts te Haarlem, en S. G. Gooszen te 's Gravenhage, terwijl met de leiding- was belast de heer W. Iieidema, hoofd inspecteur van de Nationale Vereeniging tot bevordering van de Paardenfokkerij in Nederland te -s Gravenhage. KATWIJK AAN ,DEN RIJN. Maan dag a.s. geeft de Harmonie Katwijk een concert in de muziektent bij de Turf markt. KAT.WIJK AAN ZEE. Reeds jaren is te Katwijk aan Zee geklaagd over de on aangename lucht vooral in de heete zo mermaanden van het Pfins-Hendrik-Ka- naal, dat een zijtak is van den Rijn en in de z.g. haven eindigt. Er bestaat dus geen voldoende verversching. Dooi- B. en W. is aan een ingenieur opgedragen, plan nen te vormen, om dit euvel uit den weg te ruimen, opdat het Katwijk als badplaats niet langer schaadt. Thans is het rapport van dien ingenieur ingekomen, waarin hij B. en W. tweepHn- nen voorlegt. Het eene is het water met Dieselmotoren dadelijk in zee te brengen en versch water van binnen het land ie 'krij gen, dus kunstmatig spuien, het tweede plan is het water naar den Rijn te "pompen, maar wordt er niet gespuid, dan blijft het vuile afgevoerde water in den Rijn en zal dus ook weer in het P. Ti. 'kanaal komen. De kosten der verbetering worden ge schat op f60.000. In de eerstvolgende gemeenteraadsver gadering zal dit rapport behandeld wor den. NI EU WEEN. Woensdag, 26 Juni a.s. zal in deze gemeente schouw worden ge houden over de slooten en waterringen. NOORDWIJK. Wij ontvingen namens het bestuur het jaarverslag der St. Li- duinavereeniging van Juni 1911 tot Ju ni 1912. Het derde lustrum is ten ein de en zoo. ooit dan mogen wij op het pas geëindigde jaar het 15e onzer vereeniging met meer dan gewone dankbaarheid en voldoening terugzien. Met meer dan gewone dankbaarheid, om dat op voorstel van het bestuur van den Noordwijkscben Spaarbank, door den ge meenteraad is besloten dat in het ver volg jaarlijks een gedeelte van de winst gelijkelijk verdeeld zou worden over een viertal liefdadige instellingen hier ter plaatse. Wij. ontvingen zoo doende dit jaar een extra bijdrage van f 250 waar door wij in staat worden gestelfd o<p meer voldoende wijze in de zorg voor arme zieken en herstellenden te YOQrzieö, aAn buitengewone giften ontvingen wij nog een bedrag van f 25 van de too- neelverceniging „Utile Duici" en f 10 van een onbekende, t! er wijl de -busjes bij de heeren winkeliers f29 opbrachten. De vaste contributies bedroegen even veel als 't vorige jaar. Aan de milde ge vers brengen wij gaarne onzen harte- 1 ijken dank, vooral aan hen die mede gewerkt hebben tot het schoone besiuii dat ons een belangrijke jaarlijksche bij drage verzekert. Het dankgebed der arme zieken zal hun schoonste belooning zijn en rijke zegen voor hen afwerpen. Wij waren iri staat aan vele aanvra gen 0111 hulp te voldoen en verstrekten o.m. 6412 Liter melk en 365 eieren. Ons bestuur leed een gevoelig verlies door ;t overlijden van Mej. van Ruiten- Bakker, die sinds 1904 met ijver en toe wijding haar taak als bestuurderesse vervulde. De vergaderingen werden gehouden in 't St. Jeroensgesticht, terwijl de Wijk zuster hare ijverige medewerking ver leende. De genoten gastvrijheid en de hulp der Eerw. Zusters wordt door ons ten zeerSte op prijs gesteld. NOORDWIJKERHOUT. Door de Arr.- rechtbank te 's Gravenhage zijn 'Vrijdag morgen beëedigd als ambtenaren van den Burgerlijken Stand de heeren j. War merdam, wethouder, en H. Brouwer, ambtenaar ter secretarie, beiden alhier. VOORHOUT. Zondagavond ten 7 uur zal in Bocrhaave een vergadering worden gehouden van vrouwen en meisjes, waar in getracht zal worden een Mariavereeni- ging op te richten. ZEVENHOVEN. Deze week werden de eerste peulvruchten verzonden naar de veiling Papenveer, gem. Ter Aar. Den 26sten Juni zal schouw worden gehouden over de ringwaterkeering van Amstel'and en verder van het Groot-Wa terschap Bijleveld. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het Eind examen voor den Ned.-Ind. administra tieven dienst de heeren A. C. Plati en L. E. Derx (beiden den Haag.) UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift Be schouwingen over de sc'neepsverklaring, de heer A. Brand, geb. te Dordrechttot arts de heer J. L. de Heer en tot tand meester de heer H. A. A. Menschaar. De heer G. M. van der Plank, reservo-militair paardenarts 2e klasse te Utrecht is aan de universiteit te Bern bevorderd tot doctor in de veeartsenij kunde, na verdediging van een proef schrift: „Ueber die physiologische Sen- kung der breiten Beckenbander beim Rinde". DELFT. Bevorderd tot doctor in de technische wetenschap, op een proef schrift, getiteldHet aethyleeren van chloorbenzol, de heer J. G. W. Sieger, s. i. GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met lof, de heer J. Witkop, geboren te Winschoten, op proef schrift: Eenheid van wisselrecht. Bevorderd tot arts de heer L. Mes, geboren te Nieuw-Lekkerland. Sport. Voetbal. Zondag zal N. V. C. 1 te N o o r d w ijk een oefenings-wedstrijd houden tegen het To er-Elftal ,D. V. S. uit A1 p h e n. Korfbal. Bij de Korfbalclub te Woubrugge be staat het plan om na den hooibouw een avonduitvoering te geven met fakkellicht De leden maken goede vorderingen met deze sport. Aanbestedingen. LEIDEN. De verbouwing van het perc. Rapen burg 110. 4, ten dienste van de Vereeniging der Leidsche Christen Studenten, is gegund aan den heer A. Korswagen alhier, voor eene som van f6749. De minste inschrijver, de heer A. Sluiter te Voorburg, die had ingeschreven voor eene som van f4710, had verzocht van zijne aanbie ding, wegens misrekening, te worden ontheven. Faillissementen. Uitgesproken: G. Martens, smid, te Wezep. Cur. jhr. mr. J. J. E. v. d. Brandeler. R. Kasper, landbouwer, te IJsselmuiden. Cur. mr. J. v. d. Oever. J. Schauer, glasverziiveraar te Dordrecht. Cur. mr. K. K. Douw v. d. Krap. B. J. Al, kruidenier, te Alkmaar. Cur. mr. A. Dorbeck. H. v. Gelder, te Strijp. Cur. mr. L. J. v. Haaren. W. C. Kop, koperslager, te Sprundel. Cur. mr. A. H. Lijdsman. G. B. M. Reemers, handelaar in gedistilleerd, te Apeldoorn. Cur. mr. J. J, Uytwerf Sterling. A. Spier, koopman, te Amsterdam. Cur. mr. P. M. J. Roggenkamp. P. van Ainesfoort, bode bij de Rijkspostspaarbank, te Amsterdam. Cur. mr- H. B. Vos. A. IJsselmuiden, kleer maker, te Amsterdam. Cur. als voren. H. v. Staalduinen, lid der firma P. v. Staalduinen en Zonen, te 's-Gravenzande. Cur. mr. -M. M. v. Velzen. J. G. A. v. Duuren, schoenmaker, te Rotterdam. Cur. mr. R. v* d. Meij. Opgeheven: Fr. van den Borgh, handels reiziger, te Roermond. Geëindigd: P. Bax, gewoond hebbende te Vlissingen. C. Piéters, groentenkweeker, thans te Haren. .TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Juni 1912, medegedeeld ddor liet Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766,6 Horta. Laagste barometerstand 751,1 Valentia. Verwachting tot den avond van 23 Juni: Meest zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke' wind, veranderlijke bewolkieg', veel kans op onweers- of regenbuien, vrij warm. Inhoud van Tijdschriften. Yan Onzen Tijd. Voor het jongste nummer vertaalde Alb. SteenhoffSmulders, De geschie denis van een veldmuis, door Douglas Englisch. Frits Lensvelt bespreekt weet. Weener tentoonstellingen. ,Dr. Moller vervolgt zijn artikel over Tragiek en{ Tragedie. Onder ^anteekeningen en be richten vinden we een opmerking naar, aanleiding van de rede van Prof. Kalff, op de jaarvergadering der maatschappij van letterkunde. Sprekend over de gees telijken die in de 19de eeuw zicli apl het gebied der letterkunde verdienstelijk maakten zegt hij na een aantal predikan ten met name genoemd te hebben: „Te genover al die Protestantsche predikan ten in Noord-Nederland geen enkel R. K. Ambtgenoot, die naast hem mag staan; in Z.-Nederland één die tegen velen opweegt, Guide- Gezelle." Zeer terecht vraagt V. O. T. waarom hij Dr. Schacp- man vergat, van wien hij zelf in zijini geschiedenis der Nederlandsche letter kunde zegt: „zijn proza heeft vaak een kracht, een zwier en een gloed, die zeld zaam zijn bij de Nederlandsche auteur^ van dien tijd." Katholiek Sociaal Weekblad. Het"nummer van deze week bevat twee arP'ikelen van E. Verviers over tJHet bakkersbedrijf" en „de Verwerping der Bakkerswet". Voorts bevat het de ge wone rubrieken. Ingezonden stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie^ Mijnheer de Rédacteur! Al sinds eenigen tijd blijkt uit Kamer verslagen, dat het der Regeering aan genaam zoude zijn, eenige ondernemin gen, waaronder de onze, die men beschul digt de Loterijwèt te overtreden, hei be drijf te zien staken. De quaestie, of die wensch is eene ge rechtvaardigde, hangt natuurlijk hiervan af, of wij, want wij zullen ons tot ons geval beperken, inderdaad met onzen obli- gatiedienst de Loterijwei: overtreden. De eerste stap, die derhalve zou moeten worden gedaan, zou zijn het uitlokken eener rechterlijke beslissing in hoogste instantie aangaande de wetiigheid van dien tak van ons bedrijf en, voor eenigen tijd in de bladen kennis nemend van de mededeeling, dat van hoogerhand eene aanschrijving aan de bevoegde autori teiten was uitgegaan om de al of niet wettigheid van ons bedrijf te onderzoe ken, verwachtten wij dagelijks, dat een proces-verbaal ter zake overtreding der Loterijwet tegen onzen directeur zou worden opgemaakt en dus .de weg tot het krijgen eener beslissing worde be treden. 1 In stede daarvan krijgen wij bericht,; dat -in verschillende, meest kleine, plaat sen men van politiewege tracht onze ^genten te intimideeren en te bewegen geene obligaties meer te verkoopen. Nu zijn er slechts twee mogelijkheden.; le. Onze obligatiedienst valt onder de door de Loterijwet verboden bedrijven.; 2e. Onze obligatiedienst valt daar niet! onder. Is het eerste het geval, d. w. z. staat dat door. een rechterlijk gewijsde vast, dan is het optreden der politie te ver dedigen. Is het tweede het geval, en zoolang geen gewijsde als hiervoor bedoeld be staat, moet dat worden aangenomen, dan is hét optreden tegen onze agenten ongo* rechtvaardigd en onverdedigbaar. Het gaat toch niet aan, dat van. regee- ringswege gepoogd wordt eene bestaande onderneming te dwarsboomen, omdat men van meening is, dat haar bedrijf onwettig is, zoolang niet over die al of niet onwettigheid door de bevoegde, de rechterlijke autoriteit is beslist. Acht men van regeeringswege onzen obligatiedienst in strijd met de wet, laat men dan eene beslissing uitlokken; de Staat moet te hoog staan om door kleine middelen te trachten een door haar ge wenscht doel te bereiken. Dat wij ons slechts bij een langs regel- matigen weg tot stand gekomen rechter lijk gewijsde zullen neerleggen en onsi niet storen aan arbitraire handelingen van niet-rechtsprekende autoriteiten, behoeft zeker geen betoog. N. V. „De Tijdgeest", M. IBURG Hz., Directeur^ Land- en Tuinbouw. Jacht. De afzonderlijke jachten oj> waterwild' in de provincie Zuid-Holland zullen voor dit jaar worden geopend op Zaterdag 27-l juli aanstaande. De Vereenigde Tuinbouwers. De vereeniging De Vereenigde Tuin bouwers hield gisteren te Amsterdam' haar jaarvergadering, onder leiding van den heer W. Bolk Wzn. Uit het jaar verslag bleek, dat het ledental op 31 Dec. 422 leden bedroeg. Hiervan woonden et 224 buiten Aalsmeer. De omzet van fruit en groenten, welke in 1910 f52.988,99 bedroeg, steeg in 1911' tot f92.159,17V2. Aan bloemen en planten' werd voor f75.250,75 omgezet, tegen over f 6'2.083,121/2 in het jaar 1910. Herinnerd wordt dan in het verslag aan de verwerping door den Amster- damschen gemeenteraad van het voorste^ van B. en W. tot oprichting van een gebouw voor veilingen van tuinbouwpro* ductcn, hetwelk aan de Vereenigde Tuin bouwers in exploitatie zou .worden ff»

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2