3e Jaargang, BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 816. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1|NT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel theer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE i BLADEN en een GEILLUS- TREERD ZONDAGSBLAD. V O mocht men - Lenigen tijd wordt er in Protestant- sche organen een strijd gevoerd over de benoeming van den nieuwen Utrecht- nclien hoogieeraar in de Godgeleerd heid, dr. A. Noordtzij, als opvolger van (4en overleden prof. Valeton. De nieuw benoemde is nl. lid van de Gereformeer de Kerk, terwijl zijn voorgangers en [jeveneens zijn twee collega's in de Theor 'logische faculteit tot de Ned. Herv. Kerk !t>ehooren .Vooral wordt ecihter tegen de ze benoeming, van hervormde zijde ge protesteerd, omdat de studenten aan de '(theologische faculteit te Utrecht meerenr deels tot de Hervormde Kerk behooren, .en dr. A. Noordtzij tot een kerkgenoot schap (de Gereformeerde Kerk) behoort die „vijandig" staat tegenover de Her vormde Kerk. Wt zien dus hier in de Protestantsohe tJCerk twee richtingen op godgeleerd ter- drein niet naast, maar tegenover, zelfs vijandig tegenover elkander staan, en piet in een enkel ondergeschikt punt, 'maar als geheel. We zullen niet verder op dit punt in- jgaan, maar dringt zich hier niet, behalve ({een gevoel van medelijden met die ver- tdeeldheid, een troostrijke, ja glorievolle gedachte op bij ons, katholieken Waar Handt men toch aan, als men zidh' los- (Vlieurt van de Kerk, aan wie Christus den Heiligen Geest heeft beloofd? O mocht men, nu de scheiding onder de Protestanten steeds dieper en scherper wordt, dat eens aan die zijde gaan in zien! O, mocht men ALGL-MEEN overzicht. Overal in Engeland behalve te Bristol Schijnt de stakingsbeweging aanmerkelijk te luwen. Vooral in Ply mouth en Southampton is door velen het jiwerk hervat, ofschoon enkelen blijven staken. Het belangrijkste blijk echter, dat de staking in het iheele land mislukt, is te 'Manchester gegeven, waar gisterochtend ;een vergadering van de bootwerkers van 'Manchester en Salford, na de rapporten iuit Liverpool en andere havens te heb- 'jben aangehoord, uit welke bleek dat ner gens de staking algemeen was, met alge- meene stemmen heeft besloten het werk' onverwijld te hervatten. Ook in Londen wordt steeds meer gewerkt. i Een leider van het verbond van haven arbeiders verklaarde, dat, als de staking langer dan tot het einde dezer week zou «duren, Maandag in het heele land een jlspoorwegstaking zou uitbreken. Deze me- [Idedeeling werd met gejuich ontvangen. [Waarschijnlijk is het slechts een loos Jdreigement, omdat men niet van elders .eenige bevestiging er van heeft ontvan gen. Naar van gezaghebbende zijde ver gui dt wordt een nieuwe poging gedaan Om de staking, te doen eindigen. De grondslag waarop de zaak zal worden igeregeld, zou zijn, dat de stakers het 'jjwerk hervatten gedurende het onderzoek kioor de regeering ingesteld naar de wer king van de overeenkomsten tusschen pa troons en arbeiders. Voorname patroons worden erover gepolsld of ze bereid zou den zijn tot het sluiten van een derge- 1 ijken vrede. Uit Marokko ,waar de Franschen nog steeds' handen [„.vol werk hebben, heeft Lyautey aan Poin- j'caré telegrafisch in groote lijnen het pro gram uiteengezet, hetwelk hij zich voor- stelt te volgen. In hoofdzaak luidt het ttelegram aldusDe werkzaamheid wordt pBtrikt beperkt tot de streken die bezet ifcijii, maar op zoo'n wijze, dat de v.eilig- jjheid en de politieke, sociale en econo- Jmische omwikkeling van die streken vol- [jkomen gewaarborgd is. De werkzaam heid zal zich ook uitstrekken over de •streek die Sjaoeja en omstreken bevat ken een strook' lands van Rabat naar Fes, bin het Noorden begrensd door de Spaan- nBche grens en in het Zudien door de Za- jjani. In zooverre het mogelijk is moet de fttreek die buiten deze strook v^lt on zijdig worden gemaakt. Lyautey zal trachten dit resultaat te verkrijgen door den steun van de groote Kadi's, van welke hij op deze wijze het gezag en het samensmelten van hun belangen met die van Frankrijk wil bewerken. Er hoeft in Sjaoeja, waar alles naar wensch gaat, niets te worden veranderd, maar op de strook tusschen Rabat en Fes moet vooreerst alle inspanning wor den gericht. Daarom zal Lyautey een dekkingsgordel vormen, die Fes ten Oosten en ten Zuiden omvat, van welke kolonel Gouraud de politieke en militaire leiding zal hebben. Hij zal de opstandelingen moeten ver strooien en hun onderwerping aannemen. Hij zal zijn vergezeld door inlandsche persoonlijkheden, om het beginsel van samenwerking met het Magzen te hand haven. Deze actie zal zoo langen tijd du ren als noodig zal zijn voor een derge lijke actie, die door generaal Moynier ten Zuiden van Mekines zal worden on dernomen om de Benemtir en de Zem- moer te onderwerpen, doch zonder bin nen te dringen in het gebied van de Za- jani, hetwelk Lyautey zich als laatsie dikking voorbehoudt. Het plaatselijke gezag en dat van het Magzen zullen zooveel mogelijk worden hersteld. Niets van beteekenis kan op administratief en economisch gebied wor den gedaan, zoolang die eerste voor waarde van de veiligheid niet is vervuld. Lyautey zal met Gaillard te Fes blij ven zoolang d,at noodig zal zijn, om aan het tenuitvoer leggen van dit program ma een begin te maken, en zal voorloo- pig aan Saint Aulaire onmiddellijk 11a diens aankomst, alle belangrijke kwes ties van diplomatieken en economischen aard overlaten. Een zonderling bericht komt uit Bel gië over Portugeesche monarchisten Volgens een dagblad bericht kwam Zon dag de Paketboot Vos, die op ballast voer onder Belgische vlag te Zeebrugge aan. Het schip kwam van Glasgow met bestemming voor Las Palmas via Rot terdam. Volgens het zeggen der beman ning was het binnengeloop en in Zee- brugge toevallig om averij te herstellen. Den volgenden morgen igaf de consul van een Zuid-Amerikaanscne republiek te Gent, aan den minister van buitenland- sche zaken kennis, dat men verwachtte, dat in. Zeebrugge een verdacht vaartuig zou binnenloopen, hetwelk daar, behalve een groote hoeveelheid wapenen en nog schietvoorraden 250 Portugeesche mo narchisten moest inschepen. De Vos is scherp bewaakt en men was benieuwd' naar de ware bestemming van het schip. Woensdag kwamen aan het station te Zeebrugge 250 kisten patronen en een 50-tal pakken' met militaire uitrustings stukken. Sedert Maandag brachten de treinen van Heijst telkens kleine troep jes Portugeezen. Op het oogenblik zijn .er een goede honderd aangekomen, waar onder, naar men zegt, veie officieren. GEMENGD. Woensdag ontving den Paus in particuliere audiëntie meer dan vier honderd weeskin der en uit Messi na, die indertijd door hem in verpleging gegeven waren bij verschillende Katho lieke instellingen. Na de audiëntie gebruik ten de kinderen in het Santa-Marta-hos- pitium gezamenlijk het middagmaal. Des namiddags mochten ae kinderen in de Pauselijke tuinen spelen. De Engelsche bladen publiceeren de lijst van onderscheidingen, welke ter ge legenheid vjfii koning George's ver jaardag zijn verleend. Zij bevatten o. a. de namen van vier nieuwe peers, zes privy councillars, negen baronets en vijf en twintig ridders. Onder de nieuwe peers vinden wij den earl of Carrick en veld maarschalk Sir William Nicholson. Voorts bevat de lijst slechts onbekende namen en sommige bladen merken dan ook op, dat de lijst de onbelangrijkste is, welke ooit werd gepubliceerd. Te Oberschöneweide in het Westen van Berlijn zijn een groot aantal menschen vergiftigd door gehakt uit -'n vleesch- houwerij in de Westendstrasse. De mees ten hadden het vleesah rauw gegeten. 12 menschen zijn ernstig ongesteld. Te Cherbourg loopt het gerucht, dat visschers van La Hague ontdekt hebben, dat het wrak der Vendémiaire thans bij Omouville op twee mijlen buiten de kust ligt. Er wordt een onderzoek ingesteld. Met „Journal OffioieT2 bevat hgt besluit van den Minister van Marine, waar bij aan alle verongelukten van de duik boot een graad hoogeren rang wordt toe gekend. Deze maatregel heeft ten doel, de onderstandsgelden der achtergebleve nen te kunnen veriioogen. In parlementaire kringen loopt het gerucht, dat de regeering nog gedurende de loopende zitting een wetsontwerp zal indienen, waardoor de belasting op de speelclubs en casino's in de badplaatsen aanzienlijk zal verhoogd wor den. Eergisteravond zijn uit Tsinanfoe detweeduizendChineeschesol- daten van den ouden stempel, uit vrees dat ze zonder betaling zouden worden ontslagen, begonnen te plunderen, te schieten en brand te stichten. Ze hebben drie huizen van Japanners geplunderd. De muiters hebben de vreemdelingen van andere nationaliteit gespaard. Ten slotte slaagde men er in de orde te herstellen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de Zeef eer vv. heer P.Verkuyl-en, pastoor te Boekei; is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan A. van Hal, meesterknecht in de Kon. linnenfabrielc, firma P. A. van de Ven te Boxtel. De Koninklijke familie. Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik kwamen gistermiddag uit Dobbin te Schwerin aan. Daarna werd ide reis voortgezet naar Gram bow öm een be zoek te brengen aan den groothertog en de groothertogin van Mecklenburg Schwerin. Later werd nog hertog Johann Albrecht en zijn echtgenoote bezocht te Wiligrad. Gisterenavond verlieten de Hooge be zoekers weer Wiligrad om naar Dobbin terug te k'eeren. De St. Radboudstichting. Stct. 138 bevat een kon. besluit van den 4den Juni 1912, tot aanwijzing, over eenkomstig artikel 170 der Hoogeron- derwijswet, van de Sint Radhoudstioh- ting, gevestigd te Utrecht, als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijks Universiteit te Utrecht een leerstoel te vestigen. Bij dit besluit is goedgevonden te be palen: de Sint Radboudstichting geves tigd te Utrecht, aan te wijzen, als be voegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks Universiteit te Utrecht een leerstoel te vestigen, op dat door den daarvoor te benoemen! hoogieeraar onderwijs worde gegeven a. in de vergelijkende klassieke taalkunde en b in de Kuituurgeschiedenis der Christelijke Oudheid. Bevolking. Uit een in St.-Ct. 110. 138 opgeno men opgave van het Centraal Bureau voor de statistiek Blijkt, dat op, 1 Ja nuari 1912 het bevolkingscijfer van het Rijk bedroeg 6.022.452, samengesteld als volgt Mannen. Vrouwen. Totaal 319.258 320.249 639.5C7 330.056 703.394 552.548 116.921 144.414 183.160 198.507 165.110 92.371 177.659 Provinciën: N.-Brabant Gelderland Z.-Holland N.-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Oroningen Drente Limburg 324,263 654.319 740.473 1.443.S67 585.8731.138.421 Totaal 2.983.398 3.039.054 6.022.452 Verwerping van de Bakkerswet. In verband met de verwerping van de Bakkerswet door de Tweede Kamer, ver gaderde het Hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond van Bakkers en Cacao-, Cho colade- en Suikerbewerkers op Zondag 9 Juni te Amsterdam. Na breedvoerige besprekingen over de vraag, welken weg de Bond alsnu zal hebben: te volgen, werd besloten om als eersten inzet van een nieuw te voeren actie, op Zondag 30 Juni te Amsterdam een groote landelijke protestmeeting té houden, op welke meeting dan de te volgen weg zal worden aangegeven. Als spreker op deze meeting zal op treden. de heer Engels uit Lelden, amb tenaar van het Centraal Bureau voor de Katholieke jaoeiale tfrwijl tevens de geheele Ned. R.-K. Arbeidersbewe ging zal uitgenoodigd worden zich op deze meeting te vertegenwoordigen. Het nationale comité voor afschaffing van nachtarbeid in het bakkersbe drijf heeft te Amsterdam vergaderd en besloten, het comité niet te ontbinden, doch de actie voor het absoluut verbod van nachtarbeid in het bakkersbedrijf krachtiger dan ooit voort te zetten. Een telegram van hulde werd tijdens de ver gadering aan minister Talma verzonden. Voorts werd besloten in de maanld September te Utrecht een congres ité houden en een motie te publiceeren, waarin wordt aangedrongen het vraag- ituk betreffende de afschaffing van den bakkersnachtarbeid toch nog in de Ka mer tot een oplossing te brengen. KORTE KRONIEK. Het bericht van „Het Volk" be treffende bestelling van geschut in Oos tenrijk vult de „Avondp." aan met de mededeeling, dat aan de Skoda-Werke te Pilsen, in Oostenrijk, is opgedragen de levering van 8 kononnen van 71/3 c.M., L/30, voor de nieuwe torpeiLobooten be stemd. Ook de firma Knipp had hier voor ingeschreven. Bij de herstemming voor den ge meenteraad in kiesdistrict III te 's-Gra- venhage, vacature-jhr. mr. Snouck Hur- gronje), werden 4639 geldge stemmein uitgebracht. Daarvan verkreeg de heer L. M. Barnet Lyon (lib.) 2628 stemmen, en de heer mr. L. N. Roodenburg (V. D.) 2011 stemmen, zoodat gekozen is de heer Barnet Lyon. Vrijdag werd Alkmaar bezocht door een 250-tal afgevaardigden uit verschil lende landen van Europa, waaronder ve len met hun dames, die deelnemen aan de Vereen igde Europeesche Conferen tie voor de dienstregeling der treinen en der doorgaande rijtuigen, welke te Am sterdam wordt gehouden. Het „Hsgez." meldt, dat de heer J. C. "E. Slotemaker, directeur van ;s Rijksbelastingen en adviseur der regee ring in zake de Tariefwet, zeer ernstig ziek is. Het bestuur der onderafdeeling Breda van den Nederlandschen bond. van gemeente-ambtenaren heeft krachtig ge protesteerd tegen de hoogst onvoldoen de bezoldiging, welke in uitzicht wordt gesteld in eene oproeping van sollici tanten voor ambtenaar ter secretarie van Etten en Leur. Uitgeloofd wordt eene jaarwedde van f 250.terwijl het bezit van de akte van bekwaamheid in de ge meente-administratie verplicht wordt ge steld. De juridische faculteit van de Ber- lijnsche universiteit heeft inr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State, be noemd tot doctor honoris causa. LEIDEN, 15 Juni. In een Maandagavond te houden ledenvergadering van het Plaats. Comité der Kath. Soc. Actie komt o.a. aan dè orde besprekingen over het 40-jarig priesterfeest van Mgr. Callier, dewinter- campagne en de oprichting van een bureau voor arbeidsrecht. ROOMSCHE AGENDA. Zondag, 1 uur 's middags, Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Ledenvergade ring van den Ned. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden, af- deeling Leiden. Maandag 81/2 uur- Bondsgebouw Rapenburg 10. Ledenvergadering Plaats. Comité der K. S. A. Electrische Leiden-Noordwijk. Men schrijft ons uit Noord wijk: Gisteren was het de dag, waarop de of- ficieele indienststeliing van de electrische tram zou plaats hebben. Op initiatief en door toedoen van „Vreemdelingenver keer"' zou deze plechtigheid met eenige feestelijkheid gepaard gaan. Tengevolge van een meeningsverschil tusschen B. en W. en het Dagelijksch Bestuur der feestcommissie bleef de mu ziektent der gemeente r.islig in haar berg plaats en liét de ti ie op het Linden- plein voor de muz.^anien een primitief houten stellage opslaan. De kinderen van op één na alle scholen hadden des middags vrij af. Te ongeveer drie uur kwam de electri sche tram met vlaggetjes en groen ver sierd Noprdwjjk binnenrijden. In de tram, waren gezeten de directie! der N. Z. Holl. Tram Mij., de dagelijk- sche besturen der gemeenten Leiden^ (dei burgemeester van. Leiden was wegens! uitstedigheid niet aanwezig), Oegstgeest^ Rijnsbuirg, Katwijk en Nooniwijk en, eenige genoodigden. De Directie der N« Z. Holl Mij was vertegenwoordigd door; de heer en Mr. van der .Wijk, voorzitter; de heer Burgerdijk, gedelegeerd lid van het bestuur de heer Doyer, Electr.-Techn.j ingenieur, en anderen. Zij werd met muziek ontvangen en ver-, welkomd door den vpprzitter der feest-» commissie en namens het gemeentebef- stuur door den burgemeester. Op het raadhuis werd de eerewijin aangeboden. Nadat het gemeentebestuur de Direo* tie en de commissieleden in den voorsten en de muzikanten in den tweeden vvageu hadden plaats genomen, werd onder het spelen van opwekkende muziek den tocht naar Noord wijk aan Zee voortgezet. In het „Huis ter Duin" werd door de Direo* tie der N. Z. Holl, .Tramweg maatschap* pij aan gemeentebestuur en t'eestcomm'is* sie een thé aangeboden. Hiermede was de plechtigheid van den „feestélijken intocht der electrische tram" ten einde. Des avonds hebben de inwoners van Noordwijk afscheid genomen van de oude stoomtram. Ongeveer half acht kwam zij zeer langzaam van „Zee"- gereden. Een der wagens was op een geestige maniefl uitgedost. Op reusachtige doeken, die de beide zijkanten van het rijtuig geheel be* dekten, zag men eenige aardige teeke- ningen en verschillende leuke opschriften. Bij deze „plechtige" uittocht ging het er vroolijk naar toe. De leden van „Cres cendo" hadden plaats genomen in den „verkleeden" wagen en speelden, onzicht-» baar, lustige wijsjes. „De genoodigden aan het feestdiner, dat om zes uur in Het Hof van Holland" was begonnen, hadden hun maaltijd onderbroken, om bij dezen zwanenzang" van de oude stoomtram tegenwoordig te zijn. De heeren hadden in den tweeden waggon plaats genomen. Wijselijk stapten zij op de Voorstraat weder uit om het diner te hervatten. Dq „muziek" ging mede naar Rijnsburg. La ter op den avond gaf Crescendo nog een concert op het met lampions verlichte Lin- denplein. Lang nog bleef er een vroolijke stemming in liet dorp heerschen. De feest commissie kan met voldoening op haaf werk terugzien. Het is niet te ontkennen dat de opening van de electrische tram- verbinding met Leiden een evenement is voor onze bloeiende gemeente, waarvan de inwoners de voordeelen en de gemak ken zullen ondervinden. Ook komt de com missie een woord van dank toe voor de vroolijke uurtjes, die zij in ons kalme dorp aan jong en oud, maar vooral aan jong heeft bezorgd. GOUDA. In de gisteren gehouden Ge meenteraadsvergadering kwam in behan deling een adres van de Vereeniging Ten toonstelling Gouda 1913 houdende verzoek om bijdrage ad f 2500 te mogen ontvangen voor de door haar te organiseeren ten toonstelling van producten van Goudsche nijverheid en kunstnijverheid. De kosten aan die tentooustelling verbonden raamt de Vereeniging op f 19,000 en de ont vangsten op f 10,000 zoodat een tekort te voorzien valt van f9000. HAARLEMMERMEER. In de laatst- houden raadsvergadering werd medege deeld, dat Z.Exc. de Minister van Bin- nenlandsche Zaken vooralsnog niet be sloten was de f 1000, benoodigd vooi* een 2e proefboring in de Vechtstreek voor de gemeenschappelijke waterlei ding, toe te staan. Met enkele klachten, geuit in het jaar verslag der plaats, schoolcommissie zui len B. en W. rekening houden. Goedgekeurd werd een gemotiveerd schrijven aan Z. Exc. den Commissaris! der Koningin, in antwoord opi een brief van Z.Exc. waarin medegedeeld werd, dat Ged. Staten thans onbewoonbaar zul len moeten verklaren de woning van Dekker onder Halfweg, nu de Raad zulks niet deed. Verder gaf Z.Exc. in overweging om van gemeentewege over te gaan tot den bouw van woningen. B. en W. geven thans de Gezondheids commissie de schuld, die het initiatief nam. Wat het andere berteft, bouw van gemeentewege is daar minder noodig, omdat daar steeds bijgebouwd wordt. Ter visie zullen liggen het gemeente verslag en dat van den toestand der volkshuisvesting. goedgekeurd werden .een kohier hou*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1