11 De laatste oorlog. BUITENLAND. BINNENLAND.. 3e Jaargang, No. 812. Sfe £<2ictadic Qowïmd Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GÖATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Juni 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De verdiensten der soda listen. Ze is niet va^ vandaag of gisteren, de Jbewering, dat de socialisten door hun la ptaai toch maar den grootsten stoot go- jgeven hebben en nog geven aan de verbe tering der sociale toestanden welke lof tuiting de roode heeren natuurlijk gaarne yan.de daken verkondigen. Nu, wjj stellen ons dat stoot geven al- pus voor: in een straat vol menschen komt een ^automobiel aangereden. 'Als er niemand jt>p zij gaat moet de auto óf stoppen óf jpnge'lukken veroorzaken. Noch het een jioch 't ander geschiedt: de menschen 'prijken en het voertuig gaat voort, vlug ger of langzamer naar gelang van de om standigheden en van de inzichten van den 'fchauffeur. Ziet deze 't niet goed in, wel, Üan dient er in zoo'n straat een agent te jyvezen, die hem waarschuwt of bekeurt, "{wat goede gevolgen pleegt-te hebben als de bestuurder geen Bonnot is. Zoo gaat alles kalm in zijn werk, tot- 'idat midden in de straat een voorbijganger (eensklaps .angstig uitroept: „Opzij, een iauto." De wandelaars stuiven uiteen, zoo- jdat een kind onder den voet raakt, een övinkelruit wordt ingedrukt en de uit gewekenen mopperen„Die lamme auto." Dit gemopper is evenwel'onbillijk. Als die schreeuwer zijn mond had gehouden, izou alles rustig afgeloopen zijn. "Dto suhiLLurvvci nu UllU- ms-ac ssutu»- listen in onze samenleving. Deze heeren maken een lawaai alsof er zonder hun jhulp niets tot stand kon komen, doch 'zij Sturen slechts den boel in 't honderd en tzitten met de handen in 'thaar wanneer izij als regeerders zelf moeten toonen wat [zij kunnen. Combes weer eens op de plankeh. Ge kent hem toch nog wel, „papa Combes", den man van de Fransche jScheidingswet. Welnu, Zondag heeft hij iweer eens getoond, welke zonderlinge denkbeelden hij er op na houdt. Hij1 zette toen in een vergadering, waar 1500 ra dicalen en radico-socialisten bijeen war^n, zijn meening over evenredige vertegen woordiging eens uiteen. Hij verklaarde zich beslist tegen de nieuwigheid, omdat zij, volgens hem, uitsluitend ten goede zou komen aan de minderheden en de radicale partij zou vernietigen. Prachtig, nietwaar? Of het stelsel der IE. V. ook juist is en billijk en rechtvaar dig of het ook het parlement zou maken jtot een trouwe weerspiegeling van het ivoik in al zijn politieke geledingen het komt er bij meneer Combes niet op aan. De radicale partij moet boven blij1- ven drijven en daarom wil hij van de iV. niets weten. De minderheden moeten maar onderdrukt worden.... i Hebben we deze stelling niet al eens meer gehoord? En wordt zij niet bij voorkeur verdedigd door degenen, die iden mond vol plegen te hebben over (de vrijheid, de vrijheid en nog eens de Een Toekomstbeeld door Walter Mac Dougall. (Slot.) Een reusachtige rookzuil steeg ten hemel on in groote spiralen draaide zij zich op uit het purperroode water en "breidde zich op onmetelijke hoogte als r (een scherm uit, totdat zij zich ten laatste vereenigde met de grauwe nevel, waar onder vóór een kwartier de vlaggen van 'de „Victoria'1 gewapperd hadden. Een groote massa geel schuim sprong op aan ^(den voet van deze zuil, waarin nog eeni- jgen tijd voorwerpen zonder vorm werden {.opgeworpen, totdat ook zij door de zee verzwolgen werden. Aan Kremenz, die thans naar de „Her in anus" terugkeerde, had het toegesche nen alsof het Duitsche schip een reeks ^onderlinge kruisbewegingen uitvoerde, rZooals hij het meermalen op kinemato- ;graafbeelden gezien had. Doch hij was rmog op twee kilometer afstand en daar- jenboven werd zijn eendekker plotseling !idoor een warrelwind gegrepen en opge nomen, zoodat ieder onderdeel van de toQOOpiaan p.iepte en knarste. En yoord.ai vrijheid? En is ze niet in Nederland van die zijde ook al eens verkondigd? Laten we echter niet afdwalen, 't Is wel een merkwaardige theorie, die Com bes er op nahoudt. En dat zijn hoorders hem geestdriftig en daverend toejuichten is een, veeg teeken. Gelrukkig staat de huidige Fransche regeering ten aanzien der E. V. op een ander standpunt en zoo zijn we nu eens in zake de OaUische politiek ministerieel. Alleen dan toch verwachten we in 't land van Fallières een beteren gang. van zaken als het parle ment een zuiverder afspiegeling zal ge ven van de natie. En daartoe baant E. V. den weg. Moge Coinbes' tegenstand de voor standers der E. V. tot actie prikkelen. ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon een kleine, is de verkiezing voor de provinciale raden in België, een nieuwe overwinning geweest voor de Katholieken. Niet al leen om de eene zetel die zij reeds ge wonnen hebben, of om de mogelijkheid bij de 21 herstemmingen zich nog een voordeeitje te bemachtigen, maar vooral hierom, dat de overwinning van 2 juni door deze stemming bekrachtigd is. De uitslag van toen blijkt niet veroorzaakt te zijn door een gril, maar door het vast gevestigd venrouwen der Belgen in liet huidige regime, en de overtuiging dat de afschuwelijke cartel-politick het land naai den afgrond zou leiden. In allen geval is Cartel heeft den genadeslag gekregen in gansch het land. Overal zijn de stemmen- cijfers voor de katholieken nog gestegen. Van dien slag komt het cartel niet meer op. ,,'t Is nog moeilijk, zegt het blad, juis te vergelijkingen te maken; denkelijk zal dit een van üeze dagen gebeuren, en dan zal het volk verstomd staan van den over- grooten sprong welke de katholieke par tij deed. „De glansrijke katholieke overwinning van 2 Juni was dus geen verrassing, geen op hol schieten van het kiezerskorps. „Het zoo uitdrukkelijk bekrachtigen den 9 Juni, van de stemming van 2 Ju ni, bewijst dat er in het kiezerskorps een beredeneerde strooming bestaat ten gunste der vrijheid op alle gebied, tegen den dwang der Loge en de revolution- naire ovërheersching der roode clubs". In de Aegeïsche zee schijnt Italië nu ook weer verder te wil len gaan. Een Milaneesch blad meldt, dat de be schieting van Smima en de bezetting van de eilanden Chios en Lesbos op handen is. Van Spezzia zijn gisterochtend de oor logsschepen Sajdegna, Sicilia, Umberto en Benedetto Brin naar Augusta ver trokken, nadat dit smaldeel vijf dagen lang onder stoom bevelen had liggen af te wachten. Te Augusta staat een groote troepenmacht en" veel artillerie klaar om ingescheept te worden. Zooals men weet heeft de Porte ge- hij zijn evenwicht weder hersteld liad, was de „Hermanus" reeds verbrijzeld, om eenige duizenden nieters dieper zich met de zeeplanten te vereenigen. De twee aviateurs waren binnen een omtrek van eenige duizenden mijlen de eenige levenden. Kremenz zag, dat de Engelschman van achter de zwarte rookzuil recht op hem aanvloog, doch iets hooger dan hijzelf. Toen de twee vliegtuigen elkander na derden, zag de scherp toeziende Duit- scher, dat de rechterhand van den En gelschman een beweging maakte, alsof deze een wapen te voorschijn haalde. Kremenz bukte en maakte een scherpen draai naar bakboord. Toen zij vlak bij elkaar waren vuurde de Engelschman tweemaal en Kremenz hoorde de kogels langs zich heen fluiten. Hij vermeerderde nog zijn snelheid, maar zag, toen hij een oogenblik later zijn hoofd omwendde, dat de Engelschman tot zijn groote ver bazing van de vervolging1 had afgezien. Hij had zich reeds op een lange ver volging voorbereid en daar hij wist, dat zijn tegenstander gewapend was, had hij reeds liet besluit genomen om zich achter de wolken, die zich in den oostelijken liemej oazjditjymr «naken. dreigd voor het geval de genoemde eilan den bezet worden, de Dardanellen weer te zullen sluiten. De „Frankf. Ztg." weet van uit betrouwbare Turksche bron te vertellen, dat als de Italianen Chios be zetten een krachtige poging van de mo gendheden te verwachten is om den vre de te bewerken. De mogendheden wil len het niet zoo ver laten komen, dat Italië na Chios ook nog Lemnos bezet en de Porte dan haar besluit, om de Dar- darnellen nogmaals te sluiten ten uit voer brengt, omdat dat voor "den interna tionalen handel, die door de sluiting van de Dardanellen, die reeds heeft plaats ge had, 'toch al gevoelig is getroffen, een voudig een ramp zou zijn. De opstand in Albanië waar 'liat de vorige week reeds heette rustig te zijn, schijnt nog bij lange na niet onderdrukt te zijn. .Wel bericht men uit Saloniki dat de regeering besloten heeft allen opstandelingen amnestie te verleen en wanneer zij hun wapens neerlegden en zich schikten onder het bestuur in Albanië maar men gelooft algemeen dat de Turk sche regeering het mooier maakt dan het is en de geruchten over het voortwoeke ren der revolutie verzwijgt. Het aantal gesneuvelden en gewonden der laatste schermutseling in de nabijheid van Ipek en Djakowa moeten aan beide zijden zeer aanzienlijk zijn Uit Uskub wordt verder aan de „Vos- sische Zeitung" gemeld, dat duizenden rebellen Ipek trachtten in te nemen. Zij wisten zelfs tot de kazerne door te drin gen en dit gebouw in brand te steken. Het de aanvallers na een langen en hardnek- kigen strijd terug te werpen. Men ver wacht elk oogenblik nieuwe aanvallen der rebellen. Het vergaan van de „Vendémiaire" wordt in de Fransche pers druk bespro ken, waaybij krasse beschuldigingen aan het adres van het marinebestuur worden geuit. Allereerst blijkt uit deze beschouwin gen dat het Fransche Noordzee eskader "hetwelk o.a. meer dan 50 onderzeeërs sterk is, dikwijls zeer gevaarlijke oefe ningen doet. Ook de manoeuvre van Za terdagmorgen was uiterst gevaarlijk, zoo zelfs dat de bevelhebber vaii het pantser- schip „St. Louis" Zaterdag morgen voor zijn vertrek uit Cherbourg aan een vriend moet verklaard hebben: „De oefeningen die nu gaan beginnen zijn uiterst ge vaarlijk. Ik zal de commandobrug geen oogenblik verlaten, zoozeer vrees ik een catastrophe." En het was juist de „St. Louis", die de „Vendémiaire" doormidden voer. De bladen wijzen bij deze gelegenheid op het veelvuldig oefenen der onderzee booten, dat onvermijdelijk tot ongeluk ken moet leiden. Minister Delcassé is daarvan de oorzaak en verschillende bla den verwijten den minister van marine, dat zijn politiek op de eerste plaats dient om de belangen van Engeland te bevor deren. Hij heeft de dwaasheid begaan, de ver dediging der Noordkust bijna uitsluitend aan een onderzee flottilje toe te vertrou- Doch de Engelschman had blijkbaar geen zin om met den Duitscher een strijd per monoplaan aan te binden, en toen Kre menz een oogenblik later nog eens "terug blikte, zag hij zijn vijand in het. Westen verdwijnen. En terwijl aan zijn voeten over een oppervlakte van duizenden mijlen de golven zich uitstrekten, lachte hij eens, wierp een blik op zijn motor en zette izvch recht in zijn stuurstoel. Twee dagen later zag een visscher aan de St. Helenabaai bij de Kaapkolonie in de ochtendschemering iets langs het strand vliegen en een oogenblik daarna op de kust neerstrijken. Toen hij zijn boot naar de kust geroeid had en er uitgesprongen was, vond hij een groote monoplaan, die juist buiten het bereik der golven lag. In den stuurstoel zat een uitgeteerde en in leder gekleede ge stalte met een vaal gezicht en verdroogde lippen, doch met oogen, vveTke uit ,de holle kassen met koortsachtigen gloed vlamden. Kremenz was niet in staat een woord te spreken, hij kon slechts ,door een flauw teeken te kennen geven, 'dat hij dorst had. De visscher bracht aanstonds zijn kruik a^n vei;drQ0g49 on£e- wen, dat wegens de gesteldheid der zee een uiterst gevaarlijke taak heeft. De Vedémiaire was (evenals de Plu- viose, die verleden jaar gezonken is) een groote onderzeesche boot, ingericht zoo wel voor het varen op als onder het wa ter. Ze mat 400 ton, was 51 meter lang en 5 M. breed en had machines van 700 P.K. Boven water varende $erd ze door stoom gedreven en had dan een snelheid van 12 knoopen; onder water liep ze op accumulatoren, en maakte op zijn hoogst 7 knoopen. De schepen van dit type heb ben zeven lanceerbuizen voor torpedo's, hun grootte maakt ze tot de gelijken van de torpedobooten. Het zijn ware oorlogs schepen, die hemelsbreed verschillen van de kleine onderzeebootjes, die alleen op het varen onder de oppervlakte bere kend zijn. Vermelding verdient nog dat de tiPlu- viose" op nagenoeg gelijke wijze ver ongelukt is. Ze werd aangevaren door een mailstoomer op het oogenblik, dat ze uit hlet water kwam opduiken. Sedert onderzeeërs deel uitmaken van de oorlogsvloten zijn er de volgende on gelukken mee gebeurd. 1904. De Engelsche onderzeeër „A 1" wordt door het stoomschip „Berwick- Castle"- in het Kanaal aangevaren. Elf personen verdronken. 1904. De Russische „Dauphin" zinkt te Kroonstad. 1905. De Fransche „Farfaret" zinkt te Bizerte, omdat de boot niet goed is afgesloten. Veertien personen verdronken. 1906. De Fransche „Lutin" zinkt te Bizerte, wegens een defect aan den af- Engelsche „O 8". Een officier gedood, drie gewond. 1909. De Engelsche „G 11" wordt door het stoomschip „Eddyrtone" in de Noordzee aangevaren en zinkt. Dertien personen verdronken. 1909. De Russische „KambaIa"wordt door een kruiser in de Zwarte Zee aan gevaren en zinkt. Heel de equipage ver dronken. 1910. De Japansche „No. 6"- ver dwijnt tijdens de manoeuvres. Heel de equipage verdronken. 1910. De Fransche „Pluviose" wordt aangevaren door het stoomschip „Castle". Heel de bemanning (27 personen) ver dronken. 1912. De Engelsche „A 3" wordt in het Kanaal door den torpedo-jager „Hazard" aangevaren. Heel de beman ning, vier offiaieren en elf matrozen, ver dronken. De „Vendémiaire" sluit nu de droeve lijst. GEMENGD. Frelherr von Erffa de presi dent van 't Pruisische Huis van Afge vaardigden, is gistermiddag overleden. Uit New-York wordt geseind, dat het leger van Madero de troepen van Orozco bij Torrean heeft omsingeld. Men gelooft, dat hiermede den laatsten tegen stand van de Mexicaansche rebel len gebroken is en dat het spoedig ge daan zal zijn met de revolutie, Uit WÖllersdorf bij Wiener Neu- stadt wordt een nieuweontploffing gemeld. Duizend kirogram kruit zou in de lucht gevlogen zijn, zonder iemand te dooden of te wonden. Na een langen tijd van rust onder de arbeiders der Ber 1 ij nsche me taalindustrie schijnt thans een nieuwe strijd te zullen ontbranden. Meer dan 3000 arbeiders hielden hier gisteren een groote vergadering, waarin over de onderhandelingen gesproken werd, die het personeel met de patroons gevoerd heeft over loonsverhooging en arbeids duur. De hoofdzaak schijnt te zijn de doorvoering van den negen-urigen arbeids dag, wat tot dusver door de patroons geweigerd is. Woensdag a. s. zal door de patroons een beslissing genomen worden. Welke stappen het bestuur der arbeiders dan zal doen, is niet geheel bekend. Ter wijl de patroons met een algemeene uit sluiting dreigen, zijn de werklieden van plan een algemeene staking te procla- meeren, wanneer Woensdag hun eischen afgewezen mochten worden. Een telegram uit Seward, op Alaska, meldt dat 't stoomschip „Dora" Zondag aldaar aankwam, geheel bedekt met asclu De equipage en de passagiers zagen een uitbarsting van den Katmai, op de Aleoeten. Zij meenen, dat verschei dene visschersdorpen bij de straat van Chelikoff verwoest zijn. Na een hevige ontploffing vielen voortdurend rotsblokken en asch waardoor de zon verduisterd werd. Hoewel het stoomschip op 'n af stand van 60 mijlen van den vulkaan ver wijderd was, heerschte daar Donderdag middag om vier uur 'n volslagen duis ternis. De asch vormde een dikke iaag de verstikkende atmosfeer. Gemeld wordt, dat Loreburn, de Engelsche lord-kanselier, afge treden is en dat minister Haldane be noemd werd tot zijn opvolger. De onderstaatssecretaris Seely volgt lord Haldane als minister van Oorlog op. Men zegt, dat graaf Loreburn bedankt heeft ter oorzake van slechten gezond heidstoestand. De patroons hebben de voorstellen der Engelsche regeering tot beslechting der geschillen in de Londensche havens verworpen. De nationale uitvoerende raad van het verbond van transportarbeiders heeft telegrammen gezonden naar alle centra van het land om de onmiddellijke algemeene staking aan te bevelen. Heden wordt een bizondere minister raad gehouden om den toestand te over wegen. lukkige vliegenier slurpte het water op. Twee heeren, gasten van een hotel, die vroeg waren opgestaan en langs het strand slenterden, zagen dit ongewone schouwspel en snelden naderbij. „Wat is er gebeurd? Wat is er?'1 vroegen aanstonds de beide vreemde lingen'. „Ik weet het niet; hij daalde zooeven hier neder", antwoordde de visscher. Kremenz greep wederom zijn stuur- klok .richtte zich op en bewoog zijne lippen. De visscher boog zich naar hem toe. „Heinrich Kremenz, eerste aviateur van Zijne Majesteits schip „Hermanus". Deze woorden kwamen slechts met groote moeite over zijne lippen. „Het oorlogsschip „Hermanus"? Dat heb ik voor zes weken nog in Kaap stad gezien!" zeide een van de beide vreemdelingen. „Ik heb een bom op het Britsche schip de „Victoria'1 laten vallen... voor twee dagen terug... daarop werd de „Her manus" door een bom van de Engelsche aëroplaan vernielddeelt dit mede aan den keizer.beide schepen zijn met hun geheele bemanning in de lucht gevlogen ...s ik ben de eenig overlevende Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot assistent te bij het Ned. Museum voor Geschiede* nis en Kunst te Amsterdam, mej. Elisa beth Neurdenburg, doctor in de Neder- landsche letterkunde te 's Gravenhage; is het kon. besluit van 26 Maart 1912 no. 47, houdende benoeming van dr. «M.- Schoengen te Zwolle tot rijksarchivaris te 's Hertogenbosch, en van mr. C. C. Dl Ebell te 's Hertogenbosch tot rijksarchi varis te Zwolle, ingetrokken. De glans in zijn blauwe oogen verdween, een nevelachtige sluier bedekte ze en Kremenz viel langzaam achterover. Toen de mannen intusschen de stangen gre pen om den aviateur vanuit zijn zitplaats op te heffen, richtte hij zich nog een maal op, maakte een flauwe beweging met de armen en met moeite sprak hij: „Leve de keizer!'1 Kremenz stierf des avonds. Alvorens; zijn oogen voor immer te sluiten, kon hij nog de verschrikkelijke bijzonderheden van de ontploffingen mededeelen Binnen tien dagen hadden de parle menten van zeven mogendheden maat regelen getroffen om den bouw van oor logsschepen voor goed te verbieden en de vloten van de geheele wereld buiten, dienst te stellen. De verschrikkelijke ge beurtenis had plotseling de oogen den menschheid geopend en hen het nutte* looze doen inzien van zulke aanvallings- en verdedigingsmethoden. En thans staan in een museum te 's Gravenhage in een groote glazen kast vreedzaam bij «elkaar de modellen van de „Victoria", de „Hermanus" en van de beide vliegtuigen, die den oorlog af schaften.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1