30 Een Martelaar. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 802. 3)e Ceicbclte ©ou^o/nt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Mei 1912. ^13 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Vrijzinnige verdraagzaam heid. Kort geleden hebben wij er op ge- (ivczen, tot welke laten we gerust Izeggen bijna ongelooflijke uitingen ,van onverdraagzaamheid de- vrijzinnige idee liet hier te Leiden verschijnend democratisch orgaan voert. [Wij zouden .weinig lust gevoelen hetzelfde weer eens .te gaan aantoonen, zoo niet het laatste nummer van dat blaadje een bijzonder frappant voorbeeld geeft van zulk een felle onverdraagzaamheid, dat alleen IRooinschen-'haat het is een woord van de redactie er de drijfveer van kan zijn. Het vrijzinnig democratisch blad is (ontstemd, omdat aan de bakkerij-tentoon stelling van „St. Hubrecht" de naam „nationaal" is gegeven. Dit mocht niet! Omdat er niet aan kon worden deelgeno men door de geheele natie Neen, want dat was liet gcval_ nietiedereen kon mededingen. Maar, omdat.... de tentoon stelling werd georganiseerd door een JRoomsche vereeniging! i En die tentoon stelling, welke zoo ten onrechte denaam „nationaal" droeg, werd o, wat een bedroevende overwinning van de Room- sche priester-heerschappij door de bur gerlijke autoriteiten erkend en begun stigd! Dat loopt de spuigaten uit en de redactie van het vrijzinnig orgaan laat jhooren het volgende protest lacht niet, lezers Wij meenen het reent te hebben te eischen, dat zoowel ons Vorstelijk Huis, als regeering en burgerlijke autoriteiten zich er van zullen onthou den op het roomse h-k a t h o 1 i c i s- m e of welken anderen godsdienst ook het stempel van nationaal te drukken, door woord of daad. Als een Leidsche Vereeniging een ten toonstelling organiseert, waaraan ieder mag deelnemen, en die tentoonstelling den naam „nationaal" draagt, wordt dan op die Leidsche vereeniging het stempel nationaal gedrukt? Wordt dat wel ge daan als die Leidsche vereeniging een Roomsch-Katholieke is? Maar we willen niet in een breede weerlegging treden. Het loont de' moeitei niet. De „Roomschen-haat" ligt duim dik op de* „argumenteering."- KAMEROVERZICHT. TM fcHDE KAMER. De Arbeidersziekteverzekering. Minister Talma aan het woord. In een beknopte redevoering heeft Mi nister Talma gisteren zijn wetsontwerpen verdedigd. En laat ons maar d:rect zeg gen met sucecs. Op alle tegen zijn beleid ingebrachte bezwaren is de Minister ingegaan, met kracht het eenmaal ingenomen standpunt handhavend. Aan de basis van zijn wetsontwerpen laat de Minister dan ook niet tornen. Hij houdt daaraan vast en is alleen bereid concessies te doen, die de grondgedachte van zijn regeling niet aantasten. Daarom jWil hij ook overwegen, of aan den aan drang om den particulieren kassen meer FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 38) Wat wenschte hij dikwijls vurig zich aan de vroeugde van het gebed over te geven. En nochtans vond ihij daartoe nimmer den tijd. Hij kon zoowel bij dag als bij nacht over geen enkel uur beschikken, want steeds werd hij geroe pen, dan om een stervende bij te staan, dan om een doode te begraven, dan we ider om een veroordeelde met den he mel te verzoenen. Zijn deugd, zijn werken en zwoegen voor God schonken 'dien apostel de hoog ste vereering van de bevolking van Bo- themen's hoofdstadzij gaven hem geen voldoening voor zich zelf, want steeds Schrikte hij terug voor de rekenschap, welke hij aan God zou moeten afleggen. (Wat hij verrichtte scheen hem nimmer voldoende. Hij beschuldigde zich er van leen zwak en traag dienaar te zjjn. Hij iverweet zich, niet voort te snellen op den (weg der volmaaktheid, maar er zicfli langs voort te sleepen. Hjj Raakte, n.a&r ruimte te geven kan worden voldaan, al is hij overtuigd, dat de overgroote meer derheid der thans petitioneerende kassen zich gemakkelijk aan de wet zullen aan passen. De Minister gaf echter duidelijk te verstaan de inotie-Roodhuijzen niet te kunnen aanvaarden en hij maakte er dezen afgevaardigde terecht een grief van dat hij als bijzitter van de Commissie van voorbereiding daar zijn denkbeelden niet ter sprake heeft gebracht. In de Commissie had de heer Roodhuij- zen zijn stelsel: „particuliere kassen re gel en overheidskassen aanvulling" kun nen bepleiten, maar toen liet hij het ach terwege om er nu mee voor den dag te komen. Zoo schopt men den boel in 't hon derd. De Liberale Unie doet tegenwoor dig meer aan politieke oppositie dan aan wetgevenden arbeid. De Minister had ook den heer Tyde- maii er goed tusschen, toen hij diens ou de plunje ophaalde. Immers, de heer Ty- deman verzette zich steeds tegen het ver- leenen van staatssubsidies aan vrije ver- eenigingen. Bekend is zijn strijd tegen de Roomsche geitenfokvereenigingen. Thans houdt deze oud-liberale leider een plei dooi voor staatssubsidies aan vrije zie kenkassen. Zoo inconsequent mogelijk dus! Want aan het steIs el wordt niets veranderd, of men een geitenfokvereeni- ging of een ziekenkas subsidieert. Voorts herhaalde de Minister dat de vrijwillige verzekering moeilijker zal sla gen als de verplichte, omdat de eerste in gewikkelder is en betoogde tegenover de critici op den omslag van zijn wetten, dat het onderwerp zelf zeer omvangrijk is en niet eenvoudiger geregeld kan wor den. Ons verslag geeft overigens de interes sante redevoering van den heer Talma uitvoerig weer. Gaarne zouden wij te de zer plaatse nog iets meer zeggen, speciaal over de zeer heldere uiteenzetting van den rechtsgrond der verzekering, maar wij zouden voor heden te lang worden en moeten dus rfiet een verwijzing naar het verslag volstaan. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals te begrijpen was komt aan stonds de Turksche regeering op tegen de Italiaansche berichten over Turksche knevelarijen Van die zijde logenstraft men dan ook de berichten, dat de uitgezette Italianen in Turkije overlast hebben ondervonden. Totdusver zijn trouwens maar weinige Italianen vertrokken. Alleen te Smyrna heeft de overheid van enkele Italianen verlangd, dat zij bedrijfsbelasting zouden betalen, ook over het tweede halve jaar. De Italianen zijn tot het betalen van de belasting gehouden, omdat voor den duur van den oorlog de capitulaties zijn ingetrokken. Te Smyrna hebben enkele' Italianen hun meubelen voor een prijsje* moeten verkoopen, ten einde hun huur of belasting te kunnen voldoen. Van andere vermeende knevelarijen is te Konstantinopel niets bekend. den dood, welke hem eindelijk nader zou brengen tot het hoogste goed, en toch bad hij God zijn ballingschap te verlen gen, teneinde zich meer en meer te zui veren. Meermalen betreurde Johannes niet geboren te zijn in die eeuwen, waarin het (heidensche Rome plotseling de cata comben vermeesterde en de martelaren naar den circus sleepte, om hen daar op wree.de wijze te doen sterven. Zijn onbegrensde liefde tot God dreef hem dikwijls tot de vurige begeerte naar verre streken te gaan, teneinde daar het kruis te plantenmaar dan berispte hem zijn meester in het geestelijk leven op zachte wijze en herhaalde hem, dat ge hoorzaamheid beter is dan offerande. Op den dag waarop Johannes Nepo- mucenus koningin Johanna voor de eer ste maal in de kerk van O. L. Vr. van Tein opmerkte, werd hem ingegeven dat het woord van zijn leidsman vroeg of Iaat in vervulling zou .gaanhij dacht er dan ook niet meer aan zich uit Praag te verwijderen. Toen Johanna na het voorval in Ju liette's huis weder in het paleis' was te ruggekeerd, deed zij terstond onderzoek naar den priester, die haar toegesche nen had een bode der Voorzienigheid t& zjjn. Men zou wel geneigd zijn te denken, dat de zaak der Italianen, naar hun eigen meening, er niet zoo schitterend voorstaat dat zij geregeld hun toevlucht moeten nemen tot dergelijke beschuldi gingen om den buitenstaander tegen Tur kije op te zetten. Toch gaan zij er maar mee voort. Zoo maken nu berichten uit Alexandrie er melding van, dat door de Egyptische regeering, op aanwijzing van Italië, een groote zending oude Italiaan sche uniformen in beslag genomen is, die voor enkele dagen op een Egyptisch schip uit Athene was gekomen. Men ver moedt, dat de uniformen bestemd wa ren voor het oorlogsterrein en voor de Turksche troepen, die daarvan dan ge bruik zouden maken om de Italianen te overvallen. Het behoeft niet gezegd, dat wij dit bericht onder het grootste voor behoud slechts mededeelen, daar hier den Turken een gemeene laagheid wordt toegeschreven, waartoe hun houding, tot dusver aangenomen, geen recht geeft. Wat nu aangaat de actie in het oorlogsgebied zelf, waarvan slechts weinig vernomen wordt verluidt nog dat tien sjeichs in Tripolis gezworen hebben, eeuwig met Turkije vereenigd te willen blijven, iets wat niet op verzwakking van den tegen stand duidt. Voorts meldt een bericht uit Konstan tinopel, dat alleen een gedeelte van het garnizoen van Rhodus, zich aan de Ita lianen heeft overgegeven en wel, omdat de plaats, waar de ammunitie der Turken verborgen was, was verraden. De rest van de troepen, met een aan tal officieren, 'zijn naar het binnenland teruggetrokken, waar zij een guerilla- krijg zullen voeren. De Italianen hebben den bewoners van Rhodus medegedeeld, dat Italië niet van plan is, 'het eiland in bezit te houden, en dat, zoodra de Tripoli-kwestie gere geld is, alle eilanden in de Aegeïsche Zee aan Turkije zullen worden terugge geven. De staking te Londen is in een beter stadium gekomen door het resultaat der commissie van onder zoek, neergelegd in liet rapport van den voorzitter Sir Clarke. We laten hieron der de zeven geschilpunten volgen waarover een beslissing genomen is lo. Het laten werken van een niet aan gesloten werkman, wat wordt beweerd een inbreuk te zijn op de overeenkomst van 19 Augustus 1911. (Beslist in het nadeel der stakers). 2o. Een dergelijke klacht over inbreuk op een overeenkomst van 23 Augustus 1911, tusschen een patroonsvereeniging en de vereeniging van transportarbei ders. (Beslist in het nadeel der stakers). 3o. De weigeiing van de vereeniging van schuitebazen, om de vertegenwoordi gers te ontvangen van de vereenigde jollemannen, schuitevoerders en praam- inannen, om lijsten vast te stellen van de loonen en voorwaarden van indienst neming van bazen en manschappen van sleepbooten, behoorende aan de vereeni ging van schuitebazen. (Beslist in het voordeel der stakers.) Ofschoon zij de tegen haar ingebrachte beschuldiging niet begreep, vermoedde zij toch, dat de twijfel .Wenceslaus' geest was binnengedrongen. Zijn berouw en de nadruk waarmede hij zijn vertrouwen in haar betuigde, konden alleen uit een beleedigend wantrouwen verklaard wor den. Evenwel kon zij op het hoe eti| waarom geen antwoord vinden immers haar gerust geweten moest deze jaloer- sche handelwijze een dwaasheid toeschij nen. Maar elke dwaasheid kan vreeselijk zijn, inzonderheid bij een man van Wen- ceslaus' karakterJohanna zou er dan ook' maar al te spoedig het be\vijs van ondervinden. Het overige van den dag was de keizer bijna onophoudelijk aan 'de zijde zijner gemalin, wier vergiffenis 'hij scheen af te smeeken. Zijn hartstochtelijke iliefde, die in de slechte vermoedens zoo mogelijk een nieuwen prikkel vond, stortte zich uit in vurige, koortsachtige (en afgebroken woorden. Hij dorst (de waarheid niet bekennen, en .deze'nochtans brandde hem op de lippen. [Hij gevoelde de behoefte, Johanna zijn hoogachting «te betuigen, haar te zeggen, dat hij in haar zijn eer stelde, in haar izijn vreugde vond; hij wenschte haar over [haar eigen gevoelens te ondervragen. 4o. De weigering van enkele eigenaars van lichterzeilschepen, om de arbeiders te betalen overeenkomstig een lijst, op grond van een overeenkomst rastgesteld. (Beslist in het voordeel der stakers.) 5o. De weigering van eenige kaai meesters, om het overeengekomen loon te betalen voor het lossen van buiten- landsc'ne schepen. (Beslist in het voor deel der stakers.) 6. De weigering van een sleepersbaas, ofschoon geen lid van de vereeniging van sleepersbazen, om loon te betalen volgens een overeenkomst, tusschen de vereeniging van transportarbeiders ge sloten. (Beslist in het voordeel der sta kers.) 7o. Bepaalde gevallen van onaange naamheden met aangesloten arbeiders. (Niet beslist.) De toestand is echter nog weinig veranderd en met spanning wordt de vergadering van be langhebbenden op morgen verwacht. 'Gemeld wordt, dat de arbeiders de verzekering verlangden, dat alle klassen van arbeiders op de conferentie verte genwoordigd zouden zijn en dat elk be sluit, dat genomen werd, voor alle trans portarbeiders-patroons bindend zou zijn. Uit nadere berichten blijkt echter dat de vertegenwoordigers der scheepseige naars weigeren deel te nemen aan de conferentie, die den 31sten Mei op het ministerie van Handel gehouden wordt. Als reden geven zij op, dat de arbeiders niet getracht hebben met hen een. voor- loopige schikking te treffen. Over eventueele uitbreiding wordt nog gemeld dat gister Anderson, de secreta ris van de transportarbeidersvereeniging heeft verklaard, dat morgen de alge- meene staking zou worden uitgeroepen, tenzij er onmiddellijk een einde kwam aan het aanvoeren van werkwilligen. Tillett heeft gistermiddag in de open luchtvergadering op den Towerheuvel onder toejuiching verklaard, dat het in ternationale comité van transportarbei ders, dat gister in Berlijn vergaderlde, de internationale staking van transport arbeiders zal uitroepen zoodra Londen het wenscht. GEMENGD. Gisteren is in het Elysée een minis terraad gehouden orfder voorzitterschap van Fallières, om den ernstigen toe standvan Marokko te bespreken. Aan de pers .werd een communique verstrekt, waarin o.a. wordt medegedeeld dat er aanzienlijke versterkingen op ver zoek van generaal Lyautey naar Marokko zullen gezonden worden. Deze nieuwe hulptroepen bestaan uit twee bataljons koloniale infanterie, een afdeeling scherp schutters, twee escadrons spahis en twee batterijen berggeschut. In het geheel zal de Fransche krijgs macht in Marokko dan 47.000 man bedra- rijk neemt. af. Volgens het jaarlijksche rapport van den directeur der algemeene statistiek over de beweging der bevol king in 1911 overtrof het aantal sterfge vallen met 34.869 dat der ge'boorten. Dit Johanna beantwoordde die hartstochte lijke taal met Ikalme en oprechte woor den en wist jde overdreven gevoelens van Wenceslaus binnen de juiste perken terug te brengen. De Ihulde, die hij aan een schepsel wilde schenken, schrikte de on schuldige vorstin afevenwel wist zij haar echtgenoot onder den (machtigen invloed harer deugd te brengen. Zonder de koningin ide beweegreden van zijn haat tegen Hatto mede tedeelen, gaf Wenceslaus daarvan toch blijk door in haar tegenwoordigheid uit te roepen: Hij zal door de hand des beuls sterven. Laat hem leven, zeide Johanna, hij zal zich beteren. Zoo gij .wist waartoe hij in staal fs, Johanna. .Tot vele schuldige zaken, ik geloof het; maar de koningen zijn de vertegenwoor digers van God 'en kunnen zich groot moedig toonen. Hij heeft mij beleedigd, diep belecdigd. Een reden te '.meer om te vergeven. Hij heeft mij getroffen in hetgeen mij het dierbaarst is. Johanna glimlachte. Dan ben ik het die vergeef, sprak zij. Johanna, Johanna! riep de koning uit, gij verdient waarlijk'een beter echtgenoot. Gij bemintunij? ondervroeg de koningin. Ik be;min y slecht, misschien bedroeg in 1911 742.114, het laagste cij fer, dat tot dusver ooit bereikt werd. Het rapport wijst op het zeer geringe aantal der geboorten en merkt op, dat in geen enkel land de nataliteit zoo zwak is als in Frankrijk. Uit Reichenhall seint men, dat op. den electrischen spoorweg Berchtesga- den—Salzburg twee electrische treinen op elkaar zijn geloopen. Zes per sonen, onder wie drie Amerikanen, wer den zwaar en 40 licht gewond. De'mees- te gekwetsten hebben beenbreuken en hoofdwonden. De prins-regent van Beie- ren zond een auto voor het transport der gewonden. De Amerikaansche Senaat heeft bes sloten Rostron, den kapitein, en de be manning van de Carpathia den dank van het Congres te kennen te geven en 1000 dollar te besteden voor een herin neringsmedaille voor den kapitein. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat de anti-Duitsche directeur Heyler, van de Grafenstadenermachinefab riek zijn ontslag heeft ingediend, dat door den raad van toezicht aangenomen werd. Het personeel van de electrischq trams en van de Kabelspoorwegen te Lissabon staakt; zij eischen de weder in dienstneming van de ontslagen beambten. De dienst staat geheel stil. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd: bij het wapen der infanterie tot majoor de ka pitein op nonactiviteit F. H. A. M. Latour; bij het 3e reg. tot majoor de kapitein W\. Weenink, van het le reg.; bij het 6ö reg. tot luitenant-kolonel de majoor G. Snellen, van het korps; bij het 9e reg. tot majoor de kapitein H. W. L. Hof dijk, van het reg. grenadiers en jagers. H. M. de Koningin. Niet alleen H. M. de Koningin-Moeder, ook dr. Roessingh, lijfarts van H. M. dei Koningin, begaf zich gisteren naar Apel doorn en het koninklijk paleis op het Loo. Dit bezoek stond in verband met een lichte verkoudheid, waaraan H. M. lij dende is. Deze verhinderde haar intus- schen niet den gep. admiraal Ten Bosch, als hoofd der missie door haar naar de begrafenis van koning Frederik van Dene marken afgevaardigd, in gehoor te ont vangen. Koninklijk bezoek aan Parijs. Het gemeentebestuur van Parijs heeft ook aan het gemeentebestuur van Am sterdam nog een nadere uitnoodiging ge^ richt, naar aanleiding waarvan, zoo meldt de „Tel.", behalve de burgemeester van Amsterdam, de wethouder ,Th. F. A. Del- prat en het raadslid prof. mr. D. P. Di< Fabius tegenwoordig zullen zijn bij de ontvangst van de Koningin en den Prins op het Parijsche raadhuis. Koningin Wilhelmina zal Zaterdag, wanneer zij met Prins Hendrik op weg is naar Parijs, te Visé namens den Ko ning der Belgen begroet worden dooc den heer Delvaux, gouverneur der pro vincie Luik, en door generaal Heitn- Ja, sire, gij'bemint mij verkeerd; dochi ik geloof, dat'gij van lieverlede, wanneef gij mij beter zult kennen, er toe komen zult mij te beminnen zooals een christe lijk echtgenoot, een oprecht vriend past.^ .Wenceslaus, ik ben een vreesachtige weeze; dikwijls schrik (ik aan uw zijde over de hevigheid iuwer toegenegenheid. Hoe kan het ook anders: mijn moede? leerde mij niets van 't leven in de wereld. Mijn vader, langen tijd in de diepste wan hoop gedompeld, richtte zich daaruit op en zocht vergetelheid in de bedwelming van een luidruchtig leven. Zoo bleef ik met mijn gedachten alleen, gedachten,- welke mij in (stilte deden weenen. Mijn van nature mededeelzaam ihart sloot zich onder den drang (der omstandigheden; mijn vader boezemde [mij schrik in, ifc1 beefde voor hemafgezonderd te midden van een bijna vorstelijk hof, gevoelde ik mij ongelukkig, en toch heb ik behoefte aan een zachte behandeling, aan den eer bied, welke de vrouw uws harten in over eenstemming met Christus' (wil toekom*. Ik zal veranderen, Johanna, ik beloof het u. Heb dank! Gij "begrijpt, nietwaar, dat mijn zwaar lijden mijn 'hart ontsloten heeft voor een diep medelijden met hen, did onder druk en 'ellende gebukt gaan. Ja, Johanna. XWqrdt vervolgd.)^

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1