BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 801. Bureau OUDB SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Mei 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Theorie en praktijk. Gisteren werd op de algemeene verga dering van de Diocesaan vereeniging van jR. K. Bijzondere Onderwijzers een mo tie aangenomen van den volgenden in houd: „De Dioc. Ver. enz. keurt steeds af, •dat van R. K. vergaderingen aan neu trale bladen een verslag gezonden wordt door R. K. die zich niet als verslaggever van zulk een blad hebben aangemeld, en keurt ook af, het verslaggeven door R. 'K- op een wijze, dat de neutrale pers den primeur heeft, ook indien de vergadering ■een verslag in de neutrale pers niet onge- 'jvenscht acht.'2 Met de strekking van deze motie zal iedereen kunnen instemmen, ook de ver slaggevers en dilettant-verslaggevers van neutrale en liberale bladen. Het behoort immers tot de goede ma nieren zich op een vergadering aan te dienen als vertegenwoordiger van het blad, waarvoor men verslag wenscht te maken. Aan de vergadering blijft te be oordeel en, of men dit blad toegang jyenscht te verleenen. De motie sprak dus feitelijk alleen uit, «dat de verslaggevers de goede vormen in acht behooren te nemen. Nu was gisteren de vergadering alléén 'en uitsluitend voor de Katholieke pers toegankelijk. Er waren alleen tegenwoor dig journalisten als vertegenwoor digers van Katholieke bladen. Dit werd door den voorzitter bij den geconstateerd. En toch komt hedenmorgen in de „N. Rott. Ct." een verslag voor Een verslag waarin medegedeeld wordt wat door den voorzitter onder ge heimhouding aan de vergadering ge zegd was. Ziedaar de theorie en de practijk. Voor ons staat vast, dat bedoeld ver slag niet door een der journalisten aan 'de^,N. R. Ct." is verstrekt. Een van de andere aanwezigen, onder wijzers of genoodigden, heeft dus uit de school geklapt en ontzag zich daarbij niet ■bet aan de vergadering opgelegde ge heim te schenden. Ten voordeele van eenig geldelijk ge- .win gooit men zijn naam als fatsoenlijk !en betrouwbaar man te grabbel. Dit vinden wij ergerlijk. Ergerlijk te meer, omdat op J4emel- vaartsdag op de onderwijzersvergadering sectie B een blaam was geworpen op Katholieke journalisten, van wie men ver onderstelde dat zij verkapte berichtge vers van liberale bladen waren. Toen men gesommeerd werd deze be schuldiging waar te maken, redde men ier zich met 'n laffe uitvlucht uit en haal de men bakzeil. Wij zouden thans eens van 't hoofdbe- Stuur een ernstig onderzoek verlangen, wie de regelen van de vergadering breekt. Wij achten dit noodig voor de eer van sde Kath. onderwijzers en onderwijze ressen, welke door een hunner is aan- L'gerand. De „Blijde Wereld"-groep. Men kent deze eigenaardige vertakking (van het socialisme. Zij vindt haar voor gangers vooral onder predikanten en heeft pen doel: Christendom en socialisme te [ïombineeren. Vreemde combinatie natuurlijk. Ja, een .Onmogelijke combinatie, want hoe valt de leer van den klassenstrijd te vereeni- jgen met die der innigste naastenliefde gezwegen nog van de anti-clericale practijken der waschechte socialisten (Zie tjpelgië en lees „De Notenkraker"- om niet ver uit de buurt te gaan.) Hoe 't zij, de „Blijde-Wereld"-groep I zet onverdroten haar pogingen voort en schijnt tevreden over den aanwas harer 'Volgelingen. Met de Pinksterdagen heeft Tij ten minste in Friesland een congres 'gehouden, welks voorzitter zijn vreugde •Uitte over de talrijke opkomst. En welk een heterogene schare zat daar, naar luid der verslagen, broederlijk «bijeen. Typische figuren der S. D. A. P.- samenkomsten en even kenmerkende ver schijningen uit de Protestantsche krin- 'jgen vulden er de rijen, terwijl wie na- %ien en gezichten kenden, zich beurtelings imoest afvragen „Hé, is d i e ook socia- löitisqh aangelegd?'2 en: uy,Qê kbfflt die erbij, zich onder 't gehoor van een pre dikant te begeven!'2 Ja, 't was wel een merkwaardige sar menkomst, waarin de grondtoon aller re devoeringen was: „Christenen wordt so cialist", en: „Socialisten wordt Chris ten." Degelijke resultaten verwachten we van dat halfslachtig gedoe geenszins. „Zoo'n middenmcin, wat heb je d'ran,2' is vol maakt op de „Blijde !Wereld"-groep van toepassing, terwijl te duchten valt, dat het socialisme er op den duur meer garen bij spinnen zal dan het Christendom. Slechts dit toonen de socialisten aan, die zich naar die groep getrokken ge voelen, nl. de waarheid van het woord: „De mensch leeft niet bij brood alleen." M.a.w.Het materialisme voldoet den den mensch toch niet; hij zoekt iets hoo- gers. Wij, Katholieken, vinden dat hoogere, Goddank, op steviger basis. ALGEMEEN OVERZICHT. Druk worden in de pers van alle lan den besproken de samenkomsten, de be zoeken van Lord Haldane en graaf Berch- told aan Berlijn en hun samensprekingen met von Bethmann-Hollweg en von Ki- derlen-Wachter, en geruchten zijn daar door opgekomen over een nieuwe bemiddelings poging- der mogendheden in het .Turksch-Itali- aansche geschil om een einde te maken aan den oorlog. Deze geruchten vinden nieuw voéÜsel in herhaalde uitlatingen 3en. °Zoo verklaarde de <5ostenrijksche gezant te Konstantinopel aan een mede werker der „Neue Freie Presse" dat hij den toestand sedert de Italiaansche be zetting van de eilanden in de Aegeïsche zee ernstiger acht, dan toen de oorlog in Afrika was gelocaliseerd. Het zou niet mogelijk zijn, dat Italië op andere punten dichter bij de Dardanellen opereerde. Al len behoorden er aan mede te werken, dat de vrede zoo spoedig mogelijk tot stand kwam. De „Köln. Zeftung" schrijft echter dienaangaande: Mag ook al de oorlog met zijn aan hang het voornaamste onderwerp van ge sprek van de staatslieden zijn geweest, toch kunnen de onzijdige mogendheden door het strenge standpunt en de onver- wrikbare eischen van de oorlogvoerende partijen niets uitrichten, voor een der oorlogvoerende partijen toegeeflijkheid aan den dag legt en voorwaarden stelt, die een kans op vrede waarborgen, wel ke grond zou geven tot een bemiddeling. Volgens de bladen te Konstantinopel heeft de Minister van buitenlandsche za ken den ministerraad doen weten, dat vol gens Sc inlichtingen van de vertegen woordigers van Turkije bij de vreemde mogendheden, tot nog geen enkel voor stel tot het houden van een conferentie is gedaan De Ikdam verneemt, dat de mogend heden, voor tot een oonferentie te beslui ten, op initiatief van Engeland een nieu we poging tot bemiddeling zouden doen. .Turkije zou, om aan de conferentie deel te nemen, als voorwaarde stellen, dat zij zich in haar beraadslaging zou beperken tot den Italiaansch-Turkschen oorlog. Over het algemeen leggen de bladen ten opzichte van de conferentie zeker pes simisme aan den dag. De Tanin beweert, dat .Turkije nooit op een conferentie zou ingaan, waarvan het resultaat de afstand van .Tripoli zou zijn; misschien zou zij er voor te vinden zijn, het geschil bij het hof van arbitrage in den Haag aanhangig te maken. Over de uitzetting der Italianen is men in Italië alles behalve goed te spreken en de leelijkste praktijken worden van de Turken verhaald. Zoo moeten er uitgewezenen in Italië zijn aangekomen, van alles beroofd, voor hun vertrek wa ren ze door de .Turken kaal geplukt. Hun laatste spaarduitjes hadden sommi gen aan de Turksche beambten moeten geven, die hen met gevangenis dreigden. De Turksche regeering, zoo zeiden ze, moest een jaar vooruit belasting van hen hebben. De Italiaansche regeering steunt de bannelingen zooveel zij kan. Van alle kanten stroomen de gaven toe. Openbare inrichtingen bieden htm werk aan. De Italiaansche bevolking, die het ontsche pen v^n de gevangenen bijwoon^ jegtjj diep medelijden aan den dag, en is door het gezicht van de ellende van deze land- genooten verbitterd. De „Tribuna" spoort de regeering aan met meer kracht tegen de Turken op te treden. Tot nog toe heeft Italië rekening ge houden met de bijzondere positie van Turkije en die zooveel mogeiijk ontzien. Maar, doordat .Turkije'de lankmoedig heid van Italië voor zwakte aanziet, wordt deze politiek speeds moeilijker. Tegenover de gevangen Turken too nen de Italianen zich veel edelmoediger. De Corriere d'Italia meldt, dat de Ita liaansche regeering aan de gevangen Turksche officieren hetzelfde salaris be taalt als aan de officieren van denzelfden rang. De soldaten behandelt ze desge lijks. In geval van nood krijgt de familie van de gevangenen ondersteuning. Bij den Amerikaanschen Senaat heeft Senator Smith het rapport ingediend der commissie inzake het Titanic-onderzoek waarbij hij een rede hield, waarin hij zijn afkeuring uitsprak over het Engelsche ministerie van handel, hetwelk door zijn nalatigheid grootendeeis verantwoordelijk te stellen is, voor het gebeurde; hij be schuldigt kapitein Smith van al te veel vertrouwen en het over het hoofd zien der waarschuwingen, welke op de aan wezigheid van ijs wezen. Senator Smith laakte het gebrek aan discipline aan boord na de aanvaring met den ijsberg, alsme de het ontoereikend aantal reddingsboo ten. Hij verklaart, dat circa 500 men- schen noodeloos zijn opgeofferd door ge brek aan orde^^t-uL^— teercf is, dat sommige jongere officieren van de eerste de beste gelegenheid ge bruik hebben gemaakt om het schip te verlaten. Een groote verantwoordelijk heid, waaruit de moeilijkheid der red ding voortvloeide, komt voor rekening van den kapitein van de „Californian". Men mag aannemen, dat indien deze even waakzaam ten opzichte van de richting door de „Californian" in te slaan ware ge weest, als hij actief was bij het geven van signaallichten, waarschijnlijk iedereen ge red had kunnen worden. Senator Smith beveelt duidelijker omschrijving aan der te volgen routes, sterkere constructie, be tere uitrusting van de reddingmiddelen voor de opvarenden, krachtige zoeklich ten, het medevoeren door aJle schepen van boeien, ten einde de plaats, waar een schipbreuk is geleden, kan worden aan geduid, uitbreiding van de internationale draadlooze telegrafie verbindingen op zee en betere betaling dergenen, die de draad looze telegrafietoestellen bedienen, be nevens een voortdurende bediening dier toestellen, zoowel overdag als des nachts. Bij de staking te Londen blijft de toestand in de havens ongewij zigd. Duizenden kisten appelen, pisangs, si naasappelen en aardappelen kunnen ten gevolge van de staking van de transport arbeiders niet afgeleverd worden en rot ten. Op de vleeschmarkt te Smithfield gaat het bedrijf nagenoeg als gewoonlijk. Er is geen last met de verzending van het vleesch door de stad. Bevroren vleesch is 24 stuivers op 14 Eng. pond in prijs gestegen; de prijs van schepen en var- kensvleesch, alsmede van versch vleesch is onveranderd gebleven. De politie patrouilleert op de haven terreinen. De stakers zijn gegriefd door hun tegenwoordigheid. Het bestuur van de Londensche poli tie heeft de gepensioneerde politie-agen- ten tot vrijwillige dienstneming opge roepen. In het Oosten van Londen boden zich vele honderden aan. Zij werden van uniformen voorzien en naar de havens ge zonden. De politiemacht is daardoor zeer versterkt en dientengevolge is het moge lijk geworden, het vleesch geregeld te lossen en naar de vleeschmarkt te Smith- field te vervoeren. Wel trachtten de sta kers de transportwagens onderweg aan te hquden, maar het politiegeleide, dat zeer sterk was, kon hunne aanvallen makkelijk afweren en rekende er enkelen in. Na afloop van «en vergadering van het stakingscomité heeft Tillett een manifest laten verschijnen, waarin het comité ver klaart dat het een informatiebureau en de andere inrichtingen voor een natio nale staking in orde heeft gebracht; of deze ^al jyorden uitgeroepen, hangt af van een onderhandeling met het ministerie van binnenlandsche zaken. Het comité protesteert tegen het gebruik maken van de gewapende macht, en het optreden van het bestuur van de reedersvereeni- ging van de haven van Londen, waar door het gezag van het ministerie van binnenlandsche zaken en dat van het mi- nisterie van handel tegenover de trans portarbeiders met elkaar in strijd komt. Ten slotte meldt het manifest, dat het co mité heeft besloten dat de volgende ca tegorieën van arbeiders terstond ?t werk zullen neerleggen: matrozen, stokers, winslieden, machinisten, machineherstel lers, bootwerkers, dokwerkers, kaaiwer kers, pakhuisknechts en alle roeiers en schuitenvoerders. Naar het heet, heeft er een conferentie plaats gehad tusschen het stakingscomité en minister Mc. Kenna, waarvan niets officieels bekend is. Alleen heeft in een interview het co mité medegedeeld, dat een vertegenwoor diger van den minister verklaarde, daft enkele voedingsmiddelen onmiddellijk bin nen Londen moesten worden vervoerd, waarop liet comité de vraag stelde: welke levensmiddelen, teneinde met het minis terie van buitenlandsche zaken samen te werken, opdat sommige levensmiddelen kunnen gelost worden. Waarschijnlijk zal men omtrent „natuurlijke'2 levensmidde len tot een besluit komen. In een later onderhoud van het comité, waarbij ook Mc. Kenna tegenwoordig was, deelde deze mede, dat hij niet voornemens is van de gewapende macht gebruik te maken. Naar echter in een ambtelijke mede- eeling wordtjjezegd, wil de regeering zij, zoo noodig, van alle haar"ten dienste staande middelen gebruik maken om den aanvoer van levensmiddelen te ver zekeren. Tegen 31 dezer heeft de regeering alle partijen tot een conferentie bijeenge roepen. GEMENGD. In de gister gehouden zitting der Portugeesche Kamer, deelt de Minister van koloniën mede, dat de opstande lingen op Timor zich onderworpen hebben en dat er met de Nederlandsche autoriteiten omtrent het andere deel van Timor, dienend tot toevlucht der rebel len, een schikking is getroffen. Hoewel de telegrammen uit Fez slechts sdhaars binnenkomen, is toch reeds gebleken, dat er Zaterdag en Zon dag verwoed is gevochten. De Marokkanen vielen Zaterdagnacht tege lijkertijd het noordelijk en het oostelijk gedeelte van de stad aan en wisten door te dringen tot aan de oude muren. Tot aan het aanbreken van den dag bleef de stadswijk gelegen bij Bab-Sidi- Boe-Djida en Bab-Feithouih, waar slechts tuinen liggen met enkele alleenstaande huizen, in de handen van de Berbers en moesten de Franschen zich ertoö be palen hun het verdere doordringen te be letten. Toen het echter weder dag was geworden, opende de artillerie een hevig vuur, waarop de opstandelingen over haast op de vlucht sloegen. Zondagochtend werd opnieuw ver woed gevochten en slaagde een troep Marokkanen erin de stad binnen te dringen. De vijand werd echter terug geslagen. Aan Fransche zijde sneuvelden 40 man en een gelijk' aantal werd ge wond. Over den brand in een bios coop te Villarreal, een stadje in de nabijheid van Castellon de la Plana, de hoofdstad van de gelijknamige provincie, wordt nog gemeld, dat er 60 lijken onder de puinhoopen vandaan ?ijn ge haald, waarvan er slechts 22 zijn her kend. Van de 80 gewonden zijn er 5 stervende. Uit Boedapest worden jobstijdin gen geseind aan den „Berliner Lokal Anzeiger"'over overstroomingen in Hongarije ten gevolge van den aanhoudenden regenval. De Szamos- rivier is buiten haar oevers getreden. In Szamos Ujwar baande deze stroom "zich een nieuwe bedding door de stad, waar door vele straten onder water gezet werden. Vele huizen in de plaatsen, aan de rivier gelegen, stekën nauwelijks bo ven het water uit. De spoorwegdijken zijn op vele plaatsen doorgebroken, zoo dat het treinverkeer in het Szamosdal gestremd is. Tusschen Egregy en Almes is het dal van 25 v.k. K.M. overstroomd. In het geheele landschap Lugos zijn alle rivieren buiten de oevers getreden. Del Temesrivier heeft de gelheele stad Lugpsl overstroomd. De omgeving van de stad Resicas lijkt een groot meer. De graan-* velden staan onder water. De schade wordt op millioenen gulden geraamd- Tot nu zijn in Lugos vi/f menschen ver dronken. Koninklijke besluiten. Bij Konink. besluit is benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der land macht, tot officier van gez. Ie kl., dfl officier van gez. 2e kl. H. S. van den Stempel is benoemd tot vertegenwoordiger dér Nederlandsche regeering op het in Juni 1912 te Londen te houden 16e congres van de Int. Vereeniging tot bescherming! van den Industrieelen eigendom, mr. F„ W. J. G. Snijder van Wissenkerke, voor zitter van den Octrooiraad, directeur van het Bureau voor den Industrieelen Eigen dom te 's-Gravenhage; zijn voor den tijd van één jaar be noemd tot technisch-assistent bij den Octrooiraad, E. C. Sütherland, scheikun dige aan de Nederlandsche Cocaïnefa- briek te Amsterdam, en G. B. Rodenberg opzichter bij de Staatsspoorwegen te Leeuwarden is de Oostindische ambtenaar J. Q. Monteiro, commies op het residentiekan toor te Soerabaja eervol ontslagen. Koninklijk bezoek aan Parijs. De Fransche Kamer heeft 200,000 francs toegestaan tot dekking van de on- sten voor de ontvangst van Koningin in een xoencnnng zegt ue regceruig, dat zij de opening van dit crediet vraagt, om aan de Koningin een ont vangst te verzekeren, die in overeenstem ming zal zijn met de wetten van dn Fransche gastvrijheid. Tijdens Haar verblijf te Parijs zat, naar „De Tijd" meldt, H. M. de Konin gin op 2 Juni in de kerk in de run Roquépine de godsdienstoefening bij wonen. De dienst zal geleid worden door ds. Lacheret, kort geleden tot hof- predikant benoemd. Verder wordt bericht, dat H. M. eei| krans zal neerleggen bij het gedenktee- ken in de rue Rivoli voor den admiraal de Coligny, schoonvader van Willem deni Zwijger. Mgr. mr. dr. Nolens. Naar de „Res." verneemt is Mgr. mf« dr. Nolens, president der Katholieke Tweede Kamerclub, en hoogleeraar aat< de Amsterdamsche universiteit, door Z* H. den Paus benoemd tot HuisprelaaL Deze hooge onderscheiding, vermoede lijk nog verleend ter gelegenheid van hel zilveren priesterjubilé, onlangs door hem. gevierd, toont zeer zeker, hoe ook door de hoogste geestelijke overheid de veld verdiensten van Mgr. Nolens op prijs worden gesteld. Zooals men weet, verwierf Dr. Nolens reeds vroeger de onderscheiding van Ka merheer met den titel van Monseigneur*' Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, Heden herdenkt de 'heer De Savornini Lohman, minister van Staat, lid van del Tweede Kamer der Staten-Géneraal, zija 75en verjaardag. In 1861 te Groningen gepromoveerd!, vervulde deze bekende Plaatsman eerst verschillende betrekkingen bij de rech terlijke macht, het laatst die van raads heer bij het hof te 's-Hertogenbosch'. Daarna trad hij op als hoogleeraar aatf de Vrije Universiteit. Ook als minister van Binnenlandsche Zaken (in het minis- terie-Mackay) en als Ee.sie-Kamerlid beM wees hij den lande zeer gewichtige dien ste». Pantserschip. Daartoe gemachtigd door H. M. dd Koningin, heeft de minister van oorloge ad interim minister van marine, het wetsontwerp tot verhooging van het VId hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1912, voor den bouw van eert pantserschip voor den algemeenen dienst' ingetrokken. Octrooiraad. Zaterdagnamiddag a. s. zal in het gd- bomv van het Bureau voor den Indus trieelen Eigendom aan de Juliana van StolbirgL.an te 's-Gravenhage de Oc trooiraad worden geïnstalleerd door den' minister van landbouw, nijverheid £0 handel, dea (heer Tal ma.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1