Uit Stad en Omgeving. belang voor Nederland was om in het buitenland gekend te worden. Men ken de ons land daar nog te weinig en soms ook verkeerd. De Minister zeide verder, dat de aan raking van Nederland met Frankrijk in den laatsten tijd ontbroken had en dat de Fransdien wat zij met veel anderen gemeen hadden de dwaling begingen niet overtuigd te zijn van Nederlands volstrekte onafhankelijkheid. Vjele Fransqhfe politiici, zeide de Mi nister, waren gewend, Nederland aard rijkskundig en politiek te beschouwen als een voortzetting van het groote na- buiige keizerrijk; maar Nederland is vol strekt afhankelijk en zijn politiek van ab solute onzijdigheid. Ten slotte legde de Minister nadruk op den gelukkigen invloed, die uitgaat van bezoeken als dat van president Falli- ères en liet aanstaande bezoek van FI. M. de Koningin aan Parijs. De burgemeester van Amsterdam heeft heeft een offideele uitnoodiging van het gemeentebestuur van Parijs ontvangen tot het bijwonen op Zondag 2 Juni a.s. van de receptie ten raadhuize aldaar. Ook is eenzelfde uitnoodiging gericht tot den burgemeester van 's Gravenhage. De heer Roëll heeft deze uitnoodiging reeds aangenomen en vertrekt Vrijdag avond, 31 Mei, naar Parijs. Ook de burgemeester van den Haag, jhr. van Karnebeek, heeft de uitnoodiging aanvaard. Schepenwet. De Zeevisschers vereeniging Vrede en .Welvaart, gevestigd te Vlaardingen, zegt in een adres aan den Minister van land bouw, nijverheid en handel: dat zij in het ontwerp van wet tot wij ziging der Schepenwet tot haar leedwe zen niet heeft aangetroffen een voorstel dat tot strekking heeft de thans geldende bepalingen voor keuring van gezicht en genoororganen, althans voor de schepe lingen, betrokken bij de zeevisscherij, in milderen zin te wijzigen; waarom zij alsnog beleefd verzoekt het bestaande reglement op de geneeskun dige keuring niet van toepassing te doen verklaren op de schepelingen, betrokken bij de zeevisscherij, en daarvoor een an dere regeling te treffen, welke rekening houdt met de bezwaren, in de bij het adres gevoegde memorie van toelichting vervat dat zij ook heelt gemist eenigerlei voor stel tot wijziging der bestaande Sche penwet ten opzichte van de verplichting tot het bijhouden van het Journaal; dat zij daarom alsnog beleefd verzoekt ook daarin verandering te willen bren gen door het model-Journaal, dat thans voor het zeevisscfiërsbednjï bedrijf een eenvoudiger model vast te stel len, dat meer in overeenstemming is met de eischen van het bedrijf; Ook voor nadere toelichting van dit verzoek verwijzen adressanten naar de memorie van toelichting. Limburgsche Katholiekendag. Gisteren werd te Weert onder groote belangstelling de veertiende Limburgsche Katholiekendag gehouden. Na de plech tige Hoogmis, opgedragen door den Jioogeerw. Deken E. Haenen, namen de afdeelingsvergaderingen een aanvang. Voor de Limburgsche R. K. Werklie- denvereenigingen trad op dr. H. Poels. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid van patronaten, en van gezellen vereenigin- gen als schakels tusschen patronaten en werklieden vereenigingen. Voor den R. K. Onderwijzersbond werd een rede gehouden door den heer C. Roncken te Arcen. Aan het slot zijner inleiding formu leerde spr. de volgende stellingen: 1. De patronaten (zoowel voor meis jes als voor jongens) hebben een posi tief en een negatief doel. 2. Het positief doel is: den jongelie den door godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke ontwikkeling den over gang van de school tot het leven te ver gemakkelijken 3. Het negatief doel bestaat hierin, hen te behoeden voor gevaren voor geloof en zeden. 4. Godsdienstige en zedelijke ontwik keling treden op den voorgrond, terwijl het verdere onderricht zich moet aan passen aan plaatselijke toestanden en be hoeften. Voor den R. K. Post- en Telegraafbe- ambtenbond „St. Petrus" werd een re de gehouden door A. I. Rilderonk te Maastricht. In verband met een en ander kwam spr. tenslotte tot de volgende conclusies: 1o. Ook de R. K. ambtenaar heeft in het openbaar getuigenis af te leggen van zijne beginselen, door deelname aan het Katholiek vereenigingsleven. 2o. Hij steune als anderen eene opvoe ding en vorming, die de jeugd in dat ver eenigingsleven binnenleiden. Voor de R. K. Turnclub trad als spro- ker op de heer Jos. Adam urt Meerssen. Resumeerende komt spr. tot de vok gende conclusies: le. Het is noodig in alie parochiën patronaten op te richten; 2e.Een practisch middel om de patronaatsleden aangenaam bezig te houden is de gymnastiek, meer bepaald de vrije en orde-oefeningen. 3e. De onderwijzer is de bevoegde leider eener patronaats-gymnastiek-vereeniging. 4e. Het is wenschelijk, dat die gymnas tiekverenigingen zich aansluiten bij den R. K. Turnbond. 5e. JDe K. Turnbond is een uiacmige uaor voor liet ocuoua van het Katholieke leven in Limburg. In den Limburgschen Landbouwüond werden door den heer F. Leciuse uit Kessel de volgende stellingen ingeteid 1. De jonge landbouwer moet gevormd worden tot omwikkeld vakman, toi dege lijk staatsburger en bovenal iot .trouw katholi-ek. 2. fot deze harmonische om wikkeling kan en moet, vooral in onzen tijd, behalve huisgezin, kerk en school, zeer krachtig medewerken het patronaat. 3. Derhalve dienen overal ten platten- lande patronaten opgericht en door veel zijdige» steun tot bloei gebracht tc worden. Voor het R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel werden dooi den Weleerw. heer A. v. d. Venne, kapelaan te Roermond, de volgende stellingen in geleid 1. De vorming, die de jongen op de gewone lagere school ontv angt, kan onder geen opzicht als voltooid besciiouwd wor den. Na die school is dus nog verder instituut van opvoeding noodig. 2. .Voor jongens uit een bepaalde volksklasse is hei patronaat dit instituut. Het patronaat moei derhalve geen inrichting zijn om de jongens enkel te bewaren, maar een school voor verdere vorming en ontwik keling. 3. Het patronaat loope liit in een Si. Jozefgezelienvereeniging, die den jongelingen naast gezellig verkeer ruim schoots gelegenheid biede tot sociale en godsdienstige ontwikkeling. Daar worde de organisatieman voorbereid en ge vormd. 4. Het patronaat en de St Jozefs- zellenvereeniging werken samen met de ouders der beschermelingen en leden; zij moeten de taak der ouders aanvullen, niet overnemen; de ouders blijven de eerste en natuurlijke opvoeders hur.ner kinderen. Voor den bond „Jong Limburg" trad als spreker op de Zeeree» w. heer prof. L. Bartels uit Roermond. Resumeerende komt spr. tot de vol gende conclusies: 1. De bond „Jong Limburg" dient zijn leden te vormen tot mannen van karakter en overtuiging. 2. Hiertoe moeten bij hen weggenomen worden het mensdie- lijk opzicht en verdere bezwaren, welke latere zoovele krachten buiten onze be weging houden. 3. De patronaten helpee „Jong Limburg" in zijn schoone taak als een welkome en eenige gelegenheid. 4. Het is dus meer dan noodzakelijk, dat èn bond èn leden de patronaten steunen. De heer dr. J. Kurris te Maastricht leidde voor het Limburgsch Kruisverbond de volgende stellingen in: 1. De patronaten voor jongens en meisjes dienen de leden te vormen tot degelijke burgers der maatschappij en heid, spaarzaamheid en matigheid. 2. De drankbestrijding kan derhalve een krach- tigen steun vinden in de patronaten. 3. Het is dus niet meer dan billijk en ver standig, dat Kruisverbond en Mariaver- eeniging het oprichten van patronaten in de hand werken en den wezenlijken bloei er van met alle kracht trachten te be vorderen. Voor de Limburgsche Mariavereeniging sprak mej. C. Stoffers uit Roermond, die evenals de vorige spreker de samenhang tusschen patronaat en drankbestrijding aantoonde. Op de aigemeene vergadering werd 't woord gevoerd door den Z.Eerw. pater H. van Ruth S. J., uit Maastricht. Spreker begon met er op te wijzen, hoe de H. Kerk steeds de jeugd heeft beschermd, omdat de jeugd met durf in het open oog, en den glans der rein heid om de slapen zoo aanlokkelijk is, maar méér nog, omdat aan de jeugd de toekomst is. En de Kerk ziet vooral in de jeugd het beeld Gods, die Zij wil beschermen tegen de schennende hand, die het in de ziek van het kind wil verbrijzelen. De toekomst moet zijn aan den Chris tus, en de weg daartoe is het patronaat. Wij zijn het allen eens, vervolgde spre ker, dat de maatschappij naar den Chris tus moet, om de eenvoudige reden dat wij zóó door God geschapen zijn, dat daar alleen ons geluk ligt. Wij komen van God en moeten daarheen terug. Dit geldt zoowel voor het individu als voor de samenleving in haar geheel. In onze maatschappij is bewegingen iedere be weging die niet nader brengt tot den Christus, brengt onheil. Die beweging is als de kalme maar verslindende stroom van gloeiend metaal, dat de hoog ovens verlaat, gevoelig voor alle indruk ken, leidbaar maar niet te keeren. Spreker's rede werd luide toegejuicht. Toen beklom Z. D. H. de bisschop het spreekgestoelte. Mgr. verklaarde zich volgaarne bereid aan het verzoek, van het Comité van Voorbereiding te willen voldoen, om de vergadering zijn zegen te geven. Alvorens daartoe over te jjaan wilde Mgr. zich kwijten van den plicht tot dankbaarheid jegens (het Comité en het volk van Weert, die alle krachten hebben ingespannen ora dezen dag te doen slagen. Vervolgens wees Mgr. er op, dat wel niemand der aanwezigen niet ten volle overtuigd zal zijn van de noodzakelijk heid en het nut der patronaten. Maar bij deze theoretische overtuiging mag het niet blijven. IJver en toewijding zijn beslist nood zakelijk, gelukkig heeft het hieraan nog nooit ontbroken. Mgr. bracht hie»- hulde aan de kapelaans, die overal dit werk hfibbfin geholnen. Doch op den iiuiiii kan. dit werk niet alleen door de geestelijk heid worden gedaan, omdat ook juist ©p den Zondag hunne priestelijke plich ten steeds meer worden uitgebreid. Daarom doet Mgr. een beroep op de lee- ken van stand en kennis en kunde, op dat ook zij medehelpen aan dit verhe ven werk. Ten slotte gaf Mgr. aan de geheele vergadering in stillen eerbied neerge knield, zijnen bisschoppelijken zegen. KORTE KRONIEK. Naar wij vernemen heeft prof. Dr. P. H. Rilter van Utrecht gehec! onver wacht en zonder opgave van redenen zijne functies nedergelegd als voorzitter en lid van het hoofdbestuur der Nederl. vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust. LEIDEN, 28 Mei. Padvinders. Zaterdagavond had in de Graanbeurs het eerste jaarfeest plaats van de afd. Leiden der Ned. Padvinders organisatie, dat werd bijgewoond door den burge meester. Nadat de heer le Poole als voorzitter van het plaatselijk comité de vele aanwezigen had verwelkomd, gaf hij een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, die over 't algemeen reden tot tevreden heid gaven. Alleen kon het examen voor padvinder le klasse niet worden afge legd wegens het gemis aan een zwem inrichting, omdat daardoor niet aan den eiscli van 50 M. zwemmen kon worden voldaan. Spr. wees er op dat het pad vinder-zijn ook in zich sluit karaktervor ming, hetgeen door velen nog over het hoofd wordt gezien. Is de afdeeling in het laatste jaar gegroeid, het is nog niet zooals volkomen gewenschL Misschien is hiervan oorzaak, dat er te dezer stede 2 vereenigingen bestaan. Spr. hoopte dat aan de verdeeldheid een einde moge ko men en dat in Leiden en in het geheele land een groote Padvindersorganisatie moge komen. Eenige adspirant-padvindeis werden door den Voorzitter geïnstalleerd tot leerling-padvinders, waarna de afwer king van het feestprogramma begon met enkele muzieknummers door een klein strijkorkest van padvinders, terwijl de jongeheer J. Feitkamp op eenige fluit- solo's vergastte, waarmede hij een dave rend applaus inoogstte. Vervolgens toonden de padvinders hun krachten door eenige voordrachten, ter wijl verschillende zeer goede lichtbeel den werden gegeven, betrekking hebben de op de padviudorc -hun werk. Ook den uitgevoenf. De uitreiking van het Swastika-teeken aan dr. Persant Snoep te Leiderdorp, die zich zeer verdienstelijk tegenover de afdeeling maakte, kon niet plaats heb ben, daar dr. Snoep verhinderd was te komen. Door de goede zorgen van den heer Backer, exploitant van de Graanbeurs, zag de zaal door bloemen en vlaggen- decoratie er feestelijk uit. Wij ontvingen mededeeling van den penningmeester van het comité Hulp in Nood en van de Vereeniging Schoolkin dervoeding, dat aan ieder hunner een bedrag is ter hand gesteld van f 75,63, zijnde het bedrag van het batig saldo van de tombola zonder nieten, ten bate van beide vereenigingen gehouden tij dens de Bakkerijtentoonstelling in het Bondsgebouw. Het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag over de maand Juni vast gesteld op 100 voor de typografen en 50 voor de andere vakken. KATWJJK. In de plaars van den lieer Verduin is tot politieagent benoemd de heer R. Wachter, vroeger in gelijke be trekking te Assen. De heer Jac. v. d. Eshoff, besteller aan den tram alhier, wordt dezer dagen conducteur bij de N. Z. H. E. T. M. De* heer J. Schaddé van Doorn is door B. en W. benoemd tot havenmeester in de plaats van den heer H. Verduin. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bij gunstig weer geeft de Harmonie „Katwijk" a.s. Donderdag haar 2e concert in de muziek tent bij de Roskam. VOORSCHOTEN. Een gouden broche, afkomstig van den onlangs ge- pleegden diefstal bij den landbouwer D. alhier is in het bezit van de politie, die thans meent de daders op het spoor te zijn. Het meisje, dat Vrijdagmiddag zoo jammerlijk in de kerksloot bij de Vliet is verdronken, was een dochtertje van den kermisreiziger Boeren uit Amster dam, die met zijn schuit in de kerksloot lag. Op het bouwterrein Oud Stadwijk bij de R. K. kerk van den heer C. O. de Vroomen zullen drie heerenhuizen worden gebouwd. GEWESTELIJK GEMENGD. Een botsing. Een ongeval dat nog goed afliep, ge beurde gisteren te Katwijk aan den R ij n. De heer Guldemond van Lisse kwam met zijn auto vanaf den Wasse- naarschen weg en was bij den hoek der Laanbaan, toen de 20-jarige N. F. met flinke vaart op zijn fiets den Laanbaan kwam afrijden en met dezelfde gang dwars tegen de auto reed. Behalve dat zijn kleeren gescheurd waren, kwam N. F. er persoonlijk goed af. Zijn fiets was echter geheel en al verbrijzeld. De auto mobilist reed zacht en heeft naar men zegt geen schuld. De auto kon zijn weg vervolgen. Zaterdagmiddag raakte op den Bru- ninghofdam te Warmond een kind te water. Na zeer veel moeite is het dr. Walenkamp gelukt de levensgeesten weer op te wekken. Gistermiddag geraakt" een fietsend 13- jarig meisje aan den Morschweg te Leiden met den voet bekneld tusschen het pedaal. Bij den val brak zij een arm,die in het Academisch Ziekenhuis werd gezet. Hedenmorgen kreeg een kapitein van een in de Haven te Leiden liggende sleepboot door het uitschieten van het stuurraad een slag tegen het hoofd en het onderlichaam. Dr. Veidhuyzen ver bond de ontstane hoofdwonde. In den namiddag van den eersten Pinksterdag kwamen op het kruispunt bij villa „Nova" te Noord wijk aan Zee twee auto's met elkander in bot sing. Een der auto's, een taxi uit Den Haag, werd omver geworpen en de drie inzittenden kwamen op den weg terecht, zonde revenwel lichamelijk letsel te be komen. Met vereende krachten werd de taxi weer overeind gezet. Hoewel eenigs- zins beschadigd, konden de beide voer tuigen toch hun weg vervolgen. Zondagmorgen, terwijl de landbouwer L. v. d. K. te H oogmade naar de Hoogmis was gegaan, ontstond een begin van brand in den naast de woning staanden hooiberg. De dienstbode, door de kinderen opmerkzaam gemaakt, haastte zich om hulp naar de woning van de wed. N. D., waarop de zoon van deze, J. D., spoedig toesnelde. Geholpen door G. P. en een paar voorbij gaande hceren, gelukte het den brand zonder verder al arm te blusschen, zoodat door hun kor daat optreden een groote ramp werd voorkomen. Kerknieuws. St. CJemenshuis te Noordwijkerhout. Naar wij vernemen zal in het St. Cle- menshuis te Noordwijkerhout van 13-16 Juni eene Retraite gehouden worden voor ontwikkelde jongelui. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den WelEerw. pater A. Philippona, St. Clemenshuis Noord wijkerhout. Een nieuw kerkorgel. Ifllll SUIlIJirUlIS" UU CÜTO.1 VWUUC—«TOTT den Rijn: Door de goede zorgen van den Zeer- eerw. heer Pastoor en het Kerkbestuur der parochie van O. L. Vr. Onbevl. Ont vangen alhier werd eergisteren op het Hoogfeest van Pinksteren een nieuw kerk orgel in gebruik genomen, waardoor in eene reeds sedert lang bestaande behoefte werd voorzien. Aangaande dit kerksieraad nu het vol gende. De heer B. Pels, orgelfabrikant te Alkmaar, had lieizeive vooraf reeds ver vaardigd, doordien een zoodanig instru ment door hem voor de R. K. parochie te Diemen gemaakt was en na plaatsing en bèspeling door den heer H. Cuypers, organist en componist te Amsterdam eene gunstige beooraceling mocht erlangen. Daardoor aangemoedigd, volg de de vervaardiging van het thans ge plaatste orgel te Zoeterwoude, in vrijen lijd, en, na plaatsing eener advertentie in verschillende couranten, kwam de Z. Eerw. heer Pastoor er mede in kennis. Directeur en organist van het Zangkoor werdeu aangezocht hetzelve ie gaan zien, en troffen alsdan in de werkplaats van den heer P. aan een pneumotisch inge richt orgel, waarvan de dispositie a!s volgt is samengesteld: Een klavier waarop de volgende registers voorkomen: pe daalkoppel, subociaalkoppel, superoctaaf- koppel, trompet 8vt., octaaf 4vt, flute d'amour 4vt, prestant 8vty aeoline 8vt., vox celeste 8 vt., bolpijp Svi., gamba 8 vt., bourdon 16 vt., subbasse 16 vt., entre register (4 knopjes) P. F. T. A. bene vens transporteur, waardoor men het klavier een halve toon hooger of lager kan stellen tot en met een terts, alsook vrij pedaal. Voor meerdere zekerheid evenwel werd van hun kant den heer Philip Loots, componist en organist te Haarlem, geraadpleegd, en hem de dis positie van het instrument voorgelegd met verzoek om eveneens hetzelve te gaan zien en beoordeelen. Dat advies gaf den doorslag, want de directeur mocht een zeer vleiend schrijven ontvangen, waarin de heer L. getuigde, dat hij „niet anders als gunstige kon oordeelen, zoowel over de dispositie als over het karakter der verschillende geluiden, benevens den speelaard, den voldo'enden toevoer van wind en de practische inrichting in het algemeen. Een en ander in aanmerking genomen", zoo verluidde, „kan ik niet an ders dan uw kerkbestuur beslist aan raden op den koop in te gaan. 'Uw kerk zal zich dan, binnen zeer korten tijd en voor een volkomen billijken prijs, in het bezit zien van een instrument, waarvan alle voldoening is te verwachten en waar van de materieele soliditeit door eene garantie van tien jaar voldoende ge waarborgd is.'i De overeenkomst werd alsnu gesloten, waarop de Plaatsing volgde, .en zoo kan nu niet anders dan een ge.ukwensch ge richt worden tot den Zeereerw. heei Pastoor en het Kerkbestuur. Moge het instrument nog vele jaren er toe bijdragen om op eene waardige wijze de verschillende kerkelijke plechtigheden op te luisteren. Gister vierde de Zeereerw. pater F A Ranshuijsen O. F. M„ assistent der pa rochie van de II. H. Antonius en Lode- wijk te's-Gravenhage zijn 40-jarig priester feest. Pater Ranshuijsen, die te Amster dam werd geboren den 13en Maart 1839, trad den 18en September 1866 in de orde van den H. Franciscus en werd 25 Mei 1872 priester gewijd. Sport. Roeien. H o 11 a n d i a. De uitslag van de roei wedstrijden bij Alphen gehouden is als volgt: Tweeriemsgicken, zonder stuurman, le Dordt, 2e Triton. Oude Skiff le. Vetli (De Hoop), 2e. Nijkerk (Nereys). Ovemaadsche Vier, Nereus alleen opgekomen. Jonge Vier le Laga, 2e De Maas, 3e Dordt. Oude Vier le Triton,..2e. Am stel, 3e Deut sche Turn und Ruderverein. Tweepersoons Wherries le. Delftsche Sport. '2e. Hollandia. Eenpersoons Wherries, le. Delflsche Sport 2e. De Laak. 3e. Njord. Jonge Skiff, le. Veth (De Hoop,) 2e Hansen (De Hoop),.Oude Acht le. Am- stel. 2c. Triton. Jonge Acht te Laga, 2e. Amstel. Voetbal. Amsterdam. Nederland-België (mi* litair) 01. Gymnastiek. Gymnastiekfcest tcGouda. Gisteren is te Gouda gehouden tiet gymnastiekfcest van het gewest Zuid- Holland. 's Morgens te 9 uur werd reeds aange- gevangen met de wedstrijden, bestaan de uit vrije oefeningen voor mannen, slotoefeningen voor vrouwen, driekainp voor vrouwen, driekamp voor mannen en een estafetteloop voor adspiranten. Hierna had te 11 uur een generale repetitie plaats voor de verschillende uitvoeringen in den middag. Precies op tijd had de opstelling en het vertrok van den optocht plaats vanaf het sport terrein naar bet stadhuis, waar de tur ners door het gemeéntebestuur werden ontvangen. Na de terugkomst op hei ter rein begonnen de eigenlijke oefeningen. gDe uitslag is: Vlijt O «.'tem; tg l.KliliK'i! H' prrp S. V. D. B., Rotterdam, met' 7.79 punten, 2e prijs T. H. O. R., Schiedam, met 7.75 p., 3e Scheveningen, te Sche.- veningen, met 7.72 p., 4e D. V. V. Lei den, met 7.70 p., 5e. Donar, Delft, met 7.51 p.; 6e Hollandia, Vlaardingen, met 7.05 p.; 7e D. K. O., Dordrecht, met 7.03 punten. Stokoefeningen vrouwen: le pr. Maas- nymph, Rotterdam. 7.45 p., 2e pr. Her cules, Leiden, 7.33 p., 3e pr. Hygiëa, Oud-Beijerland, 6.86 p. Driekamp vrouwen, It pr. Hercules, Leiden, 27.74 p.2e pr. Maasnymph, Rotterdam, 15.14 p. Estafetteloop, adspiranten: 1. Achil les, Rotterdam, 561V. sec.; 2. Oiympia, den Haag, 57i 3 sec 3. Turnkring, Oud- Beijerland, 59Vö s.4. Ulyssee, Rotterdam Rotterdam, 59Vs sec., 5. Hollandia, Vlaar dingen, 593/s, 6. Leonidas, Vlaardingen 7. T. H. O. R., Schiedam ,61- 8. Oiympia, Haastrecht ,642/5. -Driekamp iieèren1. Donar, Delft, 23.99 p. 2. Hollandia, te Vlaardingen, 21.74 p.; 3. Turnkring, Oud-Beijerland, 19.075 p. j 4. Oiympia, Haastrecht, 18.27 p., 5. Hou-Vast, Alphcn a.d. Rijn, 17.23 p., 8. V. D. B. Rotterdam, 16.48 p. Vliegen. Fokker gevallen. De Hollandsche vlieger Fokker is op het vliegterrein te Johannisthal, te Ber< lijn gevallen. Luitenant Schlichting, zijn passagier, is dood. Fokker is zelf licht gewond. Van Bussel gevallen. Bij de vliegdenionstratics te Rotter dam kwam van Bussel, doordat hij niet tijdig over eenige boomen heen kon vlie gen, in de Rotte terecht. De vliegenier, kwam er ongedeerd af, zijn toestel werd' met groote moeite en deerlijk gehavend uit het water gehaald. P e k i n g-P a r ij s. Naar men zich wellicht herinnert, heeft de Matin onlangs een wedstrijd uitge schreven voor een vlucht Peking-Par ijs. Het nu vastgestelde reglement geeft 1 September aan als datum van vertrek uit Peking. Alleen vliegers met een bré vet van de F. A. S. kunnen meedingen: met in Frankrijk vervaardigde vliegtui gen. De vlucht zal vanaf Peking lcidenn over Oerga, Irkoetsk, Omsk, Kazan, Mos: kau, Weenen, Triest, Genua, Avignon en Dijon naar Parijs. Óp al deze plaatsen zullen controleposten worden opgesteld. Als prijzen worden beschikbaar ge steld een le prijs van 100.000 frs. een 2e prijs van 25.000 frs., en drie prijzen elk van 10.000 frs. Mocht geen der me dedingers den gehcelen weg, (13.000 K.M.) afleggen, dan zal degene die yooc. 2 November het dichtst bij Parijs. JtopjJi 50 francs ontv.angen.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2