BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. tot staking thans geldt voor alle trans portarbeiders in Londen, doch zoo het noodzak ei ijk 1 de nationale sta king iau: afgekondigd. De poütieprefect Lépine is door de (ervaringen bij dc belegeringen der ban dieten te Choisy le Roi en Nogent Sur Marne opgedaan, op het idee gekomen, bij dergelijke gelegenheden stikgas- bommen te gebruiken. In het gemeen telijk laboratorium te Parijs worden te genwoordig proeven met dergelijke bom men genomen, die uit groote, met zwa velkoolstof en een weinig ether gevul de glazen bollen bestaan. De proeven schijnen uitgewezen te hebben, dat de bommen zich uitstekend voor de voor gestelde doeleinden zullen leenen. In Noorwegen gaat inen een nationale inzameling houden om f 100.000 bijeen te krijgen, voor 4 vlieg tuigen, die voor 's lands verdediging zul len dienen. Een tramtrein van de Jijn Frat- ta Maggiore naar Napels is ont spoord. Er zijn 63 gewonden. De Fransche Kamer koos tot voorzitter met 292 stemmen den heer Deschanel tegen 208 stemmen op den heer Etienne uitgebracht. Paul Eugène Louis Deschanel (geboren in 1856) is lid der Académie Frangaise. In 1885 werd hij het eerst tot Kamer afgevaardigde gekozen en van 1898 tot 1902 was hij voorzitter der Kamer. Van 1906 tot 1911 rapporteur der begrooting v 'wiitenlandsche zaken. Deschanel is v.l r .ver van een groot aantal werken over ae binnen- en buitenlandsche politiek van Frankrijk. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot .com missaris van rijkspolitie F. H. C. C. van Bunge, tevens commissaris van politie te 's Hertogenbosch; is aan j W. van Schooten, Oud-opzich ter aan de stichting Hoenderioo, Christ, opvoedingsgesticht voor jongens te Apel doorn, verleend de zilveren eercmedaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau; is bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.- Indië aangesteld tot officier van gezond heid 2e kl. de arts M. A. de Koek en is C. A. van der Eist, ambtenaar 4e kl. bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen in Ned.-Indië, eervol ont slagen is de officier van gezondheid le kl. van het leger in Ned.-lndië W. I. van der Scheer eervol ontslagen; is bij de zeemacht bevorderd tot offi cier van gez. le kl., de officier van gez. 2e kl. J. E. Houcoop; is aan den adelborst le kl. bij de Kon. marine-reserve G. Wouters eervol ontslag verleend. Hofberichten. Het vertrek van de Koninklijke familie naar Dobbin is bepaald op 5 Juni. Ter aanvulling van een vroeger des betreffend bericht kan worden gemeld, dat H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Parijs Zal worden vergezeld door de hofdames baronesse von Burmania Ren- gers en jonkvrouwe Six. Zondagsheiliging. De gemeenteraad van Rotterdam is gisteravond blijven steken in de behan deling van het voetbal- en optochtenver bod op Zondag en besloot het debat in een volgende zitting voort te zetten. De voorzitter heeft zich nadrukkelijk tegen het voorstel verzet, maar toch medege deeld, dat hij, wanneer de Raad uitspraak deed, voortaan optochten zou verbieden, aangezien tot clusver zijn beslissingen zijn genomen op grond van art. 13 der ver ordening op de straatpolitie, dus krach tens een door den Raad gegeven recht, dat hem door de beslissing van den Raad zou worden ontnomen. Amsterdam's Inkomstenbelasting. Naar de „Stand." ter oore kwam, moet, met het oog op de steeds stijgende uit gaven en de aanneming en verhoogin gen tijdens de discussie in den Raad van verschiilende voordrachten voor sala- risverhooging enz., nu reeds gebleken zijn, dat, wil men de begrooting 1913 sluitende maken prof. Fabius sprak in de zitting van gisteren reeds van 21/2 ton tekort belastingverhooging niet uit kan blijven. Overwogen wordt of de verhooging //j dan wel 1/2 pet- zal moeten bedragen, m. a. w. of het pencentage der inkomsten belasting, nu 51/4, tot 51/2, dan wel tot 53/4 pCt. zal mo-eten worden opgevoerd. Van deskundige zijde werd aan het blad verzekerd, dat Amsterdam, op den ingeslagen weg, dien het tegenwoordig bestuur volgt, voortgaande, binnen enkele jaren nog grooter financieele moeilijk heden zal moeten doormaken, dan de gemeente in de jaren 19078 heeft door gemaakt. Amsterdamsche Onderwijzers. In den Amsterdamschen Raad kwam in behandeling een motie van drie vrijzinnig- democratische leden om de mannelijke en vrouwelijke leerkrachten bij het lager onderwijs gelijk te salarieeren. De motie werd verworpen met 25 tegen 15 stemmen. Een motie van den heer de Vries (V.D.) om het maximum-salaris der on derwijzers gelijk te maken aan dat van de adjunct-commiezen bij de gemeente secretarie werd met 34 tegen 4 stemmen (die der V.D.) verworpen. Ter sprake kwam vervolgens een door den heer Zwart en Wijnmalen ingediend voorstel om' niet van alle te benoemen onderwijzers de hoofdacte te eischen. Aangenomen werd met 20 tegen 19 st. een voorstel van den heer Kl. de Vries, waarin B. en W. werden uitgenoodigd de adviezen van het Rijksschooltoezicht en de Plaatselijke Commissie van Toe zicht Marinewerf te Amsterdam. Uit Den Haag wordt aan „Het Volk" geseind: Woensdagmiddag had een con ferentie plaats tusschen den waamemen- den Minister van Marine en de Kamer leden Smeenge, Roodhuizen en Hels- dingen, over het ontslag aan de Marine werf. De Minister deelde mede, dat hij bezig is maatregelen te beramen, die als zij slagen, het ontslag aan de werf onnoodig zullen maken. Mochten de po gingen mislukken, dan zal het ontslag op zoodanige wijze worden gegeven, dat zulks het minst op de werklieden zal drukken. Het Rotterdamsche Raadhuis. Naar aanleiding van het bij den Rot- terdamschen Raad ingekomen adres van architecten, waarin bevreemding wordt uitgesproken dat de heer Berlage niet is uitgenoodigd om mede te dingen naar de prijsvraag voor den stadhuisbouw, vroeg de heer Spiekman in de zitting van gistermiddag het woord. Spr. vroeg of voor den Raad de mogelijkheid be stond te vernemen, waarom een van Ne derlands' grootste architecten geweerd was. De voorzitter antwoordde, dat in deze door den Raad aan een Raadhuis commissie de bevoegdheid was verleend. Met den heer Berlage zijn honderden andere bekwame architecten niet uitge noodigd, omtrent wie de vraag met evenveel recht gesteld kon worden. Even min als bii de benoeming van een di recteur voor een der gemeentebedrijven of onderwijsinrichting gaat het hieraan mede te deelen, waarom deze wel en gene niet is voorgedragen. Spr. meent zelfs, dat de heer Berlage tactvoller ge handeld zou hebben als hij de op touw gezette beweging niet had laten voort gaan. B. en W. zich niet de bekwaam heid toekennende een oordeel uit te spre ken, hebben dit aan een jury overge laten en het oordeel der jury is gevolgd. Het passeeren van den heer Berlage heeft dus geen demonstratief karakter. De heer Spiekman is verbaasd dat de voorzitter de zaak van dezen kant be schouwt. Men heeft hier niet te maken met het passeeren van een persoon, maar van een bepaalde, een nieuwe richting in den bouwkunst, waarvan degeen, die de ze het meest zuiver toepast, niet uitge noodigd is, en dus niet in de gelegen heid mede te dingen. Hiermede eindigde het debat. KORTE KRONIEK. In 1913 zal er te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden, die be oogt een beeld te geven van "het leven en den arbeid der vrouw in het tijdvak 1813—1913. De Minister van Financiën maakt in de „Stct." bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist door tusschenkomst van een R. K. priester uit Amsterdam van een onbekende is ontvangen f 6000 aan bank biljetten. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, is voornemens Donderdag 30 dezer de plechtigheid bij te wonen van de opening van het nieuwe groote paviljoen van het Volkssanatorium te Hellendoorn, der Vereeniging tot op richting en exploitatie van Volkssanatoria voor Borstlijders in Nederland. Te Amsterdam nemen de plannen tot het houden eener scheepvaarltentoon- stelling in 113 steeds vaster vorm aan. Te Wormerveer is men een algemee- ne actie vcior wettelijk vervroegde winkel sluiting begonnen. In de Amsterdamsche glazenwas- schersstaking is nog niet veel verandering gekomen. LEIDEN, 24 Mei. Leidsch Kruisverbond. Onder leiding van den heer A. H. J. Engels hield het Leidsch Krusverbond gisteravond haar jaarvergadering. Na opening met den Christelijken groet wer den de notulen vastgesteld en mededee- ling gedaan van ingekomen stukken, o. a. van een schrijven van De Hanze om zooveel mogelijk op Zondag geen inkoo- pen te doen, welk verzoek de Voorzitter ondersteunde. Het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Molkenboer, was nu niet bepaald opwekkend. De vereeni ging had niet de gewenschte actie kun nen ontplooien, hoofdzakelijk tengevol ge van den minder goeden financieelen toestand. Er zijn echter maatregelen ge nomen om het kruisverbond tot hooger bloei te brengen. Het ledental bedraagt thans 95 benevens 24 adspiranten. De rekening van den penningmeester, den heer W. Th. Bergers, vermeldde aan ont vangsten f 95,22i/2, aan uitgaven f96,20, zoodat zij sluit met een nadeelig saldo van f O.971/2. Bovendien zijn verschillen de vorderingen te voldoen Nadat met een opwekkend woord zes nieuwe leden waren geïnstalleerd ver leende de Voorzitter het woord aan den heer J. P. J. Viddeleer, die een lezing hield over de jeugd en het alcoholisme. Spr. betoogde dat het nadeel van het alcoholisme voor het kind het grootste is. De uitspraken van de wetenschap dat de alcohol vergif voor het kind is, is nog niet doorgedrongen tot de huisge zinnen. Alles wat gezegd is over de uit werking van den alcohol op de organen van het menschelijk lichaam is van nog veel meer toepassing voor het kind. Be halve de schadelijke uitwerking op lichaam en geest bestaan tegen alcohol gebruik door de jeugd bezwaren van pae- dagogischen aard, door het aanleeren van drankgewoonten. Spr. wenscht dat de jeugd in geheel-onthouding wordt opge voed. Oin haar voor de gevaren van den alcohol te bewaren, kan behalve de ouders door hun voorbeeld, de school veel medewerken door anti-alcoholisch onderricht, dat het kind een beter begrip zal bijbrengen van het alcoholisme. Ver mindering van het drankgebruik is mo reel en stoffelijk in het belang van het kind. Spr. weerlegt de bezwaren, die tegen dit onderwijs worden aangevoerd en bepleit ten slotte de oprichting van jongens- en meisjes-bonden, waarvan een krachtigen steun zal uitgaan voor de be strijding van het drankgebruik. Een lang applaus beloonde spr. voor zijn lezing, waarover een geanimeerde gedachtenwisseling ontstond. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de reserve-sergeant A. C. M. van Dolder van het 4e Regiment Infanierie benoemd tot vaandrig bij dat korps. Aan den kleermaker J. Bizot, van het 4e Regiment Infanterie zal op 28 Mei a.s. de bronzen medaille worden toege kend wegens 12-jarigen militairen dienst. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden geduren de de eerste helft der maand Mei 1912. Binnenland. Brieven: Mej. G. F. A. van Dale, Amsterdam. J. Warn- sinck, Amsterdam. Mej. H. M. P. Eve- rard, Amsterdam. Mej. Sonaville, Am sterdam. Mvr. Loffers, Amsterdam. B. Fï. S. Aalbers, den Helder, Mej. Dieben, Leiden. P. V. D. Timmermans, Leiden. Mvr. Veldhuyzen van Zanten, Lisse. Mej. van Erp, Oss. Dr. Reuvens, Velp. Verklei, Wassenaar. H. Rooding, Zevenbergen. Briefkaarten: F. van Leeuwen, Amsterdam. B. van der Bos, Leiden. L. A. van Ameringen, Leiden. S. Sekman, Rotterdam. C. van den Ouden, Scherpe- nisse. Buitenland. Brieven: A. Schmierde Poorter, Anvers. Rosalie Wauters, Brussel. Mvr. W. Kamerling, Weltevreden. Briefkaarten: Mej. C. Lignac, Liège. Joh. van Vliet, Osnabriick. ROOMSCHE AGENDA. Tot en met 27 Mei. Bondsgebouw Rapenburg 10. Bakkerij-Tentoonstelling. HAARLEMMERMEER. Van de meest betrouwbare zijde verneemt de „O. H.C." dat het in de bedoeling der postadmini stratie ligt de buurtschap nabij Halfweg onder de bestelling van het postkantoor te Houtrijk en Polanen te brengen. Voor de bewoners uit die omgeving zou dit een groote verbetering zijn. Tot hoofd der R. K. bijz. school te Hoofddorp, die in de maand Juli ge opend zal worden, is benoemd de heer P. Heilker te Schiedam. KATWIJK AAN ZEE. Voor de visch, die hier door de booten werd aangebracht, besteedde men de volgende prijzenkl. griet 20—30 ct., middels, dito 60—70 ct., kl. tong 1520 ct., middeis. dito 40—45 ct. per stuk, schol f6, keu f2.50, schar f 2.40 per mand. Voor garnalen werd f 1.80 tot f2.65 per mand betaald. KOUDEKERK. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan den milicien korporaal A. Vuijk van het 4eRegiment- Infanterie toestemming verleend om zich in Nederlandsch-Oost-lndië op te houden. NIEUWKOOP. Gisteren ontvingen de hotelhouders, de heer Th. van den Bosch en mej. de wed. J. J. Valkenet alhier bezoek van een viertal H.H. officieren, die, in verband met de in September a s. te houden manoeuvres in de stelling Am sterdam, kwartier kwamen maken. Nadat de heeren de beschikbare huisvesting en ruimte gezien en opge meten hadden, werd met de eigenaars onderhandeld, wat tot beider genoegen afliep. STOMPWIJK. In de gister gehouden vergadering van Ingelanden van den Grooten Drooggemaakten Polder alhier is in de plaats van wijlen W. van Vliet tot Bestuurslid gekozen de heer Th. van den Bosch. Wegens periodieke aftreding van den h^er L. J. Wijsman, Dijkgraaf van den Huiszitter en Meeslouwerpolder al hier, had gister de verkiezing plaats voor een Bestuurslid voor genoemden pol der. Alle stemmen werden uitgebracht op het aftredende lid, die onder een woord van dank voor het geschonken vertrou wen zich de benoeming liet welgevallen. VOORHOUT. Maandag 3 Juni, des 's avonds 8 uur vergadert de afdeeling Voorhout van het Hollandsch Bloembol- lenkweekersgenootschap in café Boer- haave. Op de agenda staat prijsraming, verkiezing van afgevaardigde, gemeen schappelijke aankoop van zakken, behan deling waarborgfonds van hyacinthen- kweekers. WADDINGSVEEN. De gemeenteraad heeft besloten om aan H. M. de Koningin machtiging te vragen tot het vestigen van een Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. ZOE cKWuUiit, Gisteravond verga derden de Zoeterwoudschc tuinders in het café van R. Roeleven. Zij waren op geroepen door het bestuur der Leidsch e Tuindersvereeniging, ter bespreking om, in een volgend jaar de groenten, boon en en erwten gezamenlijk mede te veilen met de groote veiling te Leiden. Een commissie van de vereeniging be vond zich op aangegeven tijd ter plaatse; een van die commissieleden zette aan de talrijk opgekomen tuinders uiteen hoe de groote veiling, die sedert JVlaart II. te Leiden was opgericht, werkte. Zeer be langrijk was reeds de aanvoer van sla en andere jonge groenten; er waren talrijke koopers. De commissieleden verklaarden gekomen te zijn op verzoek van enkele Zoeterwoudsche tuinders, die er nut in zagen, dat alle tuinders zich bij de Leid- sclie Tuindersvereeniging aansloten. Hun tuinbouwvoortbrengselen worden 's mor gens te 11 uur geveild; alzoo gaat in hun belang de aanvoer vlugger en zijn de transportkosten minder. De veiiingskosten bedragen slechts 21/2 cent. Na de uiteenzetting werd aan de tuin ders gelegenheid gegeven te verklaren, wat zij van het besprokene dachten en of zij genegen waren hun tuinbouwproduc ten naar de groote veiling te voeren. Na eenige bespreking werd beslóten, dat geen enkele tuinder zich los zou maken van den Tuindersbond „Eendracht maakt macht'-, gevestigd te Roelof arendsveen, waarbij zij allen waren aangesloten. De veiling aldaar is voor hen de aangewezen plaats, oordeelden zij; het aangevoerde goed gaat steeds best van de hand; koo pers voor het buitenland zijn bij elke veiling aanwezig. GEWESTELIJK GEMENGD. Voor de eerste maal sedert de indienst- steliing derailleerde gisterenmiddag de electrische tram bij het afgaan der kanaal- brug nabij het plantsoen te K a t w ij k aan den R ij n. De dienst ondervond eerst eenigen tijd vertraging, doch na ruim een uur was alles weer in orde en ging de dienst weer zijn gewonen gang. Kerknieuws. De Zeereerw. heer J. Hauck, pastoor te Numberg, is benoemd tot aartsbis schop van Bamberg. Sportvereenigingen bij den Heiligen Vader. De Heilige Vader heeft 1200 leden van Katholieke turn- en sportvereenigingen uit Latium in audiëntie ontvangen. (Wel willend onderhield Z. H. zich met de bezoekers en herinnerde hen aan de woor den van den Evangelist Johannes: „Ik schrijf u, jongelingen, dat gij sterk zijt en het kwade overwint". Met deze woor den bedoelde de Evangelist niet de licha melijke kracht, die bereikt wordt door gymnastische oefeningen, maar de geeste lijke kracht, die ons de overwinning op den vijand onzer ziel verzekert. Alles moeten wij doen om die geestelijke kracht te versterken. Na zijn toespraak gaf de H. Vader den Apostoüschen zegen. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het: candi- daatsexamen rechten de heer G. F. Ram- bonnet (Haarlem)examen voor den ln- dischen rechterlijken dienst de heer F. D. Holleman (den Haag)doctoraal examen godgeleerdheid de heer K. H. Roessingh ïGroningen.) (cum laude.) De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde tot arts Meiuffr. E. A. vanTeutem (Oegstgeest) en den heer H. Croes (Den Haag); tot semi-arts de heeren D. J. Steenhuis (Schiedam) en D. Zijp (Abbe- kerk, Nd.-Hd.). GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer W. G. Wiemann, geboren te Winschoten, op stellingen. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heer J. S. van Solkema, geboren te Me- naldum. Onderwijs. Acte-examens I. 0. AMSTERDAM. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames G.j. M. Langen- hof, J. v. Galema, W. J. Smies, A. M. Gerdes, T- H. Sandbergen, C- Cli. Warneke en J. C. Burksen, allen te Amsterdam. 's GRAVENHAGE. Geëxamineerd 8 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd de dames P, A. Kooijman, te Schiedam, N. Kraaijenbrink, N. Kuiters, J. L. Labordus, S. van Leer, allen te 's Gravenhage, C. H. J. Lengkeek, te Hoogvliet. BREDA. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candi-" daten. Geslaagd de dames M. C. M. de Haan, S. M. L. de Jong en A. C. J. M. Kusters, allen te Tilburg, A. J. Hus, te Elshout, E. W. C. Jansen te Roosendaal, W. de Jongh en M. M. Kakebeeke, beiden te Etten, HAARLEM. Geëxamineerd 8 mannelijke can didaten. Geslaagd de heeren A. J. Middag, J. Nauta, beiden te Haarlem, W. Nugteren te Halfweg, S. P. Omzeweer te Beverwijk, S. Oppenkamp te Haarlem. VENLO. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candi daten. Geslaagd de dames M. de Koning, te MaastrichtL. C. M. H. Klep, te VcnrayI. P. E. M. Klep, te Mook; J. P.'VV. Kleijn, te Box meer; B. Th. Koopman, te Mook; H. C. A. Kramer, te Venlo; M. H. L. Kramp, te Reuver STATEN-GENERAAL. TW EEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 24 Mei. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot regeling der Arbeiders ziektever zekering. De heer deSavorninLohman (C. H.) ontkent, dat men door de Ongevallen wet aan te nemen, reeds het d\vangstel6el ook voor de pverigejsociate yveiten aojj hebben aanvaard. Het zoeken naar den rechtsgrond mag niet worden beschouwd als een bloot wetenschappelijke zaak. De Kanier moet bij elke wet vragen naar den1 rechtsgrond, omdat de wetgeving van een Jand één samenhangend geheel is, geba seerd op de rechtsbegrippen, welke in een land heerschen, yoor ons land zijn dat de Christelijke beginselen. Men moet dus vragen of hetgeen wordt voorgesteld al dan niet met die beginselen in overeen stemming is. Nu erkent spr. met den heer Treubl dat dc vrije beschikking over eigen geld reeds is aangetast door dc overheid zoo wel door belasting-oplegging als indirect door andere maatregelen. Maa» het is eiscli, dat de overheid alleen dat recht tot eigen beschikking beperkt met een ge oorloofd doel. Hoeveel nieuwe weden er ook zijn in gevoerd, zij berustten tot dusver steeds op dezelfde rechtsbeginselen. Doch nu komt er gansch iets anders. Dit ontwerp zou steunen op bet rechts besef dat de werkman moet kunnen leven met zijn gezin van zijn loon en buitendien voorzien in de behoeften, welke uitziek te en invaliditeit voortkomen. Een billijk desideratum, maar het is een zuiver ethisch disederr.tum, dat evenzeer geldt voor niet-arbeiders en als de arbeiders nu bij het verteren-van nun loon niet hebben gerekend op ziekte en ouderdom, waarom moeten zij dan worden geholpen en niet andere? En waarom moet de werkgever hen helpen en niet de geheele gemeen schap Juist liet billijke van den eiscli, dat de werkman van zijn loon ook tevens zijn verzekering zal kunnen betalen, bewijst dat de wetgever hier dwingend het loon gaat bepalen en dat is verkeerd. De vrijheid van het bedrijf, dit is her haaldelijk bewezen, is nog steeds het bes te middel (niet een afdoend middel) 0111 de slechte toestanden weg te nemen. De dwang heeft vaak hei uitbreken van hon gersnood tengevolge gehad. Zij, die door de maatschappij niet kunnen worden ge holpen, zullen genoodzaakt zijn, de ar menzorg ter hulp te roepen en hei is een veel verbreide, maar fatale meeniug, dat het aanvaarden van armenzorg vernede rend zou zijn." De wetgever kan niet hel pen. Het loon moet in hoofdzaak worden bepaald naar economische factoren, de weigever mag daaraan geen factoren toe voegen. Dat de arbeider het product van zijn arbeid tegen loon atstaai, is zoo, maar dit geldt niet voor de arbeiders al leen. Voor den patroon geldt hei even goed. Waarom zou toch alleen de hand arbeider recht hebben op onderhoud voor het geheele leven en niet de anderen, de kleine ondernemers, die vaak met hun bee ie hebben en houden ten gronde gaan en dus voor hun arbeid geen loon hoege naamd krijgen? Maar de overheid heeft noch mei den een, noch met den ander te maken. Zij inoet en inag geen minimum loon vaststellen. Er is een natuurlijk mini mum, nl. dat, wat noodig is om te eten en te wonen. Als de Overheid nu nog behaalt dat, wanneer gij niet zooveel loon kunt be talen dat daaruit behalve het onderhoud óók nog kan worden voldaanpremie voor ziekte, invaliditeit, ongevallen, wer keloosheid enz. enz. dan moogt gij niet laten werken, dan is dii een plutocratisch stelsel, ten nadee- Ie van den werkman. Met recht heeft men destijds de gilden afgeschaft, die den werkman 'n zeker loon garandeerden, doch die hem de vrijheid ontnamen, al kon' men destijds niet ver moeden, welke misstanden door de ma chines zouden ontstaan. Het vrijheidsgevoel, dat in de andere klassen der maatschappij nog bestaat, schijnt te verzwakken bij de arbeiders. Zij schijnen rerug te willen naar de mid deleeuwen, toen de overheid zich nog met tal van zaken inliet, die niet tot haar taak behoorden. De overheid m-oest zidi veel' minder met economische zaken bemoeien, dan zouden er ook minder oorlogen zijn. Men doode niet het persoonlijk initiatief en de energie. Noodzakelijk zullen dan. toch velen achter blijven, welnu, voor deze acht spr. subsidie van staatswege geoorloofd, mits tevens de persoonlijke energie worde opgewekt. Aangezien de gemeenschap profiteert van de algemeew 11 e welvaart, heeft deze de plicht om' achteruitgang van welvaart zooveel mo gelijk te voorkomen, maar dat geldt teri; minste even goed voor den patroon als den arbeider. Allen zijn wij arbeiders, de tegenstelling verwerpt spr. Vooral de patroon heeft in onzen tijd eën veelfj moeilijker strijd om het bestaan dan in!., vroeger tijden. Spr. voelt sociaal, maar! niet ten bate van één enkele klasse inf de maatschappij. ,1 Het stelsel, dat in Engeland ten aan zien van de friendly societies is gevolgd, acht spr. veel beter dan wat hier wordt voorgesteld, waar men de particuliere kassen zooveel mogelijk aan banden wil' leggen, opdat de Staat daarmee dan kan concurreeren. Het is hetzelfde slechte stelsel dat de liberalen vroeger ten aan-; zien van het onderwijs volgden. Spr. zal! thans nog niet zeggen, hoe hij over dit ontwerp zal stemmen, doch afwachten, wat de Regeering nog zal doen in del richting van volkomen vrijlating van de particuliere kassen. De heer Kuyper (A. R.) acht het verblijdend, dat zich ditmaal het incident tusschen hem en den minister niet zat voordoen, dat bij de Bakkerswet zal ge* schieden nl. dat hij tegen moet stemmen]* Deze minister is spr. bijzonder jsympM thiek als Christelijk democraat. Ten oatf rechte verweet msa hkm radic.ajismg, ïfj*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2