3e Jaargang, No. 798. Sfe fozicbdie ©ou^omt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. 01T BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 24 Mei 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. y Van kwaad tot erger. Van kwaad tot erger is de leus, waar mede het anti-tariefwetcomité de men- schen tegen het tarief-ontwerp van Mi nister Kolkman wil opzetten. Van kwaad tot erger't is een mooie bekentenis. De tegenwoordige tariefregeling, die let wel door een liberale regeering is ingevoerd, wordt dus bestempeld tot k w a a d, en door de Christelijke regee- iring worden we tot erger gebracht. [Waarom heeft dan toch zoo'n liberale regeering iets kwaads ingevoerd? Dat ïn de tegenwoordige regeling iets kwaads is, willen ook wij niet ontkennen; de opbrengsten zijn deels te slecht verdeeld over de verschillende artikelen, deels te laag, waardoor wij in de weinig begee- renswaardige positie zijn gekomen, dat ,we noch in een protectionistisch land, noch in een land van absolute vrijhandel .wonen. Van kwaad tot erger. Zoo is het ook gegaan in Duitschland b.v. Sedert daar het beschermend tarief in werking trad, werd het aantal paardenkrachten In de fabrieken zes maal grooter, en breidde zich de industrieën naar verhouding uit. De verdiensten van menigen Duitschen arbeider zijn verdubbeld en meer dan verdubbeld in minder dan 30 jaren, d. i. sedert de invoering van het beschermend tarief. Zoo is het ook gegaan in Amerika jb.v., het land met het zeer hooge be schermend tarief. Bij honderdduizenden •en bij millioenen vinden daar de arbeiders werk, die voor een groot deel komen uit het land der vrijheid, Oroot-Brittannië Daar is het door de invoering van het tarief gegaan van kwaad tot erger Zoo moge het ook bij ons geschieden. V Speciale vertegenwoordigers? Ter vergadering van den Bond van R. K. Kjesvercenigingen was aanhangig de ze motie, ingediend door Maastricht: De Centrale vergadering spreekt het vertrouwen uit, dat daar, waar zulks zonder ernstig bezwaar kan geschie den, bij het vervullen van opengevallen Kath. Kamerzetels, door de betrokken kiesvereenigingen rekening zal wor den gehouden met de wenschelijkheid om ook in de Katholieke Kamerfractie den arbeidenden stand een ruimere vertegenwoordiging te gunnen." Deze motie werd na discussie inge trokken, wijl zoo zeide de vertegen woordiger van Maastricht, het begin sel, waarvan zij uitging, door de verga dering als juist was erkend. Er was dan ook natuurlijk niets tegen, wanneer een ontwikkeld arbeider zitting zou krijgen op een opengevallen R. K. 'Kamerzetel, vooral niet, wanneer hij zou bi ijken een flinke kracht te zijn, wiens optreden, ook aan de overzijde, blijvende belangstelling zou vinden. De motie heeft ons evenwel aan het boekhouden gebracht: We noteerden als volksvertegenwoor digers le. een arbeider. Maar dan dient er ook een patroon gekozen te worden, waarbij we wel in *t oog moeten houden, dat de midden stand eigen belangen op den voorgrond jpleegt -te plaatsen, weshalve we niet jpverdrijven met deze onderscheiding: 2e. een middenstandspatroon 3e. een vertegenwoordiger van het groot-kapitaal. We zouden op de vierde plaats nog Kun nen stellen een der duizenden kleine jwinkeliers, maar we nemen aan, dat de middenstander genoeg breedheid van blik bezit om ook hun belangen voor te staan. Is echter één arbeider wel genoeg? kWat weet een landman van een stede ling, wat een metselaar van een kantoor bediende Zonder overdrijving kunnen We dus wel boeken 4e. een boer, waarbij we willen aan- Jnemen, dat deze ook voor zijn knechts ^al spreken *5e. een kantoor- of winkelbediende; Zou het nu echter billijk zijn, om over 5te slaan: 6e. een ambtenaar. Nu herinnere men zich, dat onlangs jjSverd gepleit voor een onderwijzersspe- fcialiteit, wat ons dadelijk al voert tot: 7e. een onderwijzer, van wien we ho- •feeu» dat hoofden en jtfa.sseoji.derrichters gelijkelijk met hem genoegen zullen ne men wat te bezien staat. Ook een medische specialiteit is vaak verlangd, zoodat we noteeren: 8e. een dokter; waarnaast we dan wel kunnen voegen 9e. een advocaat; 10e. een financieele specialiteit, 11e. een landbouwspecialiteit 12e. een koloniale specialiteit; 13e. specialiteiten in landsverdediging. .We stoppen nu maar, want waarlijk: als we eenmaal beginnen aan speciale belangen, speciale vertegenwoordigers te schenken, dan weten we wel waar we beginnen, doch niet waar we eindigen. Er zijn zooveel geledingen in de sa menleving, dat alle categoriën toch niet te bevredigen vallen wat ook geens zins noodig is noch worden zal, indien we eenvoudig vasthouden aan dezen stel regel, dat ^ve voor de volksvertegen woordiging louter moeten omzien naar knappe, onpartijdige algemeen ontwik kelde mannen. Met dezen regel te stel len sluiten we niemand uit, want onder alle standen kan men personen vinden, welke aan die algemeene voorwaarden in behoorlijke mate voldoen, terwijl de speciale belangen geenszins in 't ge drang komen, want er wordt tegenwoor dig op allerlei gebied door meerderlei bonden enz. waarlijk voorlichting genoeg verstrekt, waarmede de R. K. Kamer club haar voordeel wel zal weten te doen ter behartiging der niet speciaal vertegenwoordigde belangen. Hard tegen hard. Het Pruisische Huis van Afgevaardig den heeft zijn toestemming gegeven tot het vervolgen der afgevaardigden Bor- chardt en Leinert, wegens huisvrede breuk en verzet tegen de openbare macht (de bekende parlementaire relletjes waarbij Borchardt zich niet verkoos te storen aan tot-de-orde-roepingen) en van den verantwoordelijken Vorwarts-redac- teur, wegens beleediging van het parle ment. Uitstekend. Als de heeren socialisten zich verheven achten boven reglementen van orde en wetten van fatsoen, dan moeten zij maar ondervindenwie niet hooren wil, moet voelen. En 't is te ho pen, dat zij 't gevoelig zullen kunnen voe len, opdat hun medelevenmakers en me- deschetteraars zich noodgedwongen aan hen zullen moeten spiegelen. De gang der parlementaire werkzaamheden en de goede toon in de pers kunnen daar slechts baat bij vinden. We bepleiten hier geen uitzonderings maatregel, want op ieder, die handelt als Borchardt, Leinert of die Vorwarts- man, zouden we gelijke vervolging toe gepast willen zien. Wel bepleit de Berlijnsche briefschrij ver van het H b 1. een uitzondering, waar hij zich, naar aanleiding van het nu te verwachten proces, als volgt uitlaat: „Dan beleeft de wereld het niet- verk'wikkelijke schouwspel, dat de ge- heele geschiedenis opnieuw in den breede gereleveerd wordt, dat de so cialistische advocaten van de socialis tische beklaagden geen blad voor den mond nemen, en de rechtzaal maken tot een tribune voor de algemeene so cialistische propaganda." Nu nog mooier Men zou dus de roode agitators in parlement en pers maar lijdelijk aan den gang moeten laten uit vrees, dat zij anders voor de rechtbank een nog groo teren mond zullen opzetten? Dat ware een leelijke premie op de brutaliteit, welke door Borchardt c.s. gre tig zou worden geëxploiteerd. Neen, geen vrees s.v.p. voor ro-ode druktemakers welke vrees trouwens ook volmaakt overbodig is als men maar niet tot vervolging overgaat zonder deug delijke gronden. Heeft men deze, laat „de wereld" dan maar gerust toezien en luisteren. Uit de Leidsche Vroedschap. Geen profeet wordt in zijn eigen land geëerd. De waarheid van dit spreek woord ondervond gisteren ook een der le den van onze Vroedschap, die als bouw kundige specialiteit door zijn partij in den Raad werd gebracht. En nu 't op pii^Je en paaltje komt, laten zijn partijgenooten hem in den steek; ja, stelt mr. Fokker, die anders altijd met den .wethouder yau Fabricage aan 't herriën is, de autoriteit van den heer Korevaar bove n dien van zijn vriend Botermans, dochzonder ling genoegtoont wethouder Kore vaar bij de stemming door den heer Boter mans bekeerd te zijn Wat kan een zaak toch een raar ver loop hebben, zelfs 'n heele simpele zaak- als het verkoopen van een stukje grond, dat regenten van het Sionshofje noodig hebben om enkele woningen te verbete ren. B. en W. wilden voor dien grond f7.50 per vierk. M. bedingen en zulks tegen het advies van de Comm. van Fabricage in, die, ook omdat het een instelling van liefdadigheid geldt, adviseerde den prijs op f 5 te stellen. De moeilijkheid zat 'm nu in de be paling van de waarde van den grond. Want met wethouder van der Lip zijn wij het eens, dat de gemeente niet beneden „marktwaarde** moet verkoopen, om dat een liefdadigheidsinstelling de koop ster is. Maar daarom behoeft de gemeente nog niet den hoogsten prijs te vragen. Er was alleszins reden om billijk te zijn, zoowel om de financiede draagkracht van de koopster als om het doel, waarvoor de koop werd gesloten. Daarom was de redeneering van wet houder Korevaar. dat de gemeente ook duur moet koopen, falikant. In het feit, dat men zelf wordt overvraagd, kan men toch nooit «en verontschuldiging vinden om anderen te overvragen. Evenmin sneed de opmerking van den voorzitter hout, dat er wel principieele bezwaren konden be staan tegen afstand van openbaren weg Zoo dit het géval \vare geweest had men niets moeten verkoopen, maar niet in een hooge koopsom een argument vinden om tegenstanders over te halen. De Raad had zich uitsluitend af te vra gen, wat de grond waard is. Als de heer Botermans nu verzekert, dat bij publieke verkooping 'f3 a f 4 per vierk. M. wordt betaald en dat de panden in die buurt slechts als pakhuizen dienst doen, was een voorstel-Vergouwen om den koopprijs op f 5 te verlagen volkomen gegrond. Het Drincipe, dat B. en W. op den voorgrond hadden gesteld, kwam bij dit voorstel volstrekt niet in gedrang. Bij stemming verloor de heer Vergou wen echter het pleit met 14 tegen 13 stemmen. Merkwaardig genoeg stemde o.a. wethouder Korevaar vóór, doch lieten alle overige vrijz.-democratische raads leden den heer Botermans alleen staan. Hun animositeit tegen een instelling van Christelijk philantropischen aard, was waarschijnlijk sterker dan hun geloof in de autoriteit van hun deskundigen partij genoot. Voor den heer Botermans, verlaten door zijn vrienden, zal het intusschen wel aangenaam geweest zijn te ervaren, dat anderen waarde aan zijn woorden hech ten, als deze redelijk gemotiveerd worden. Veel meer valt er van deze raadsver gadering niet te zeggen. Den heer Bijle- veld, volontair ten archieve, werd een be zoldiging toegekend, terwijl B. en W. hem den titel van adjunct-archivaris zullen verleenen, een en ander ter erkenning van zijn verdiensten. Uit dit besluit zal echter niet volgen, dat de rang van ad junct-archivaris wordt ingesteld, waarvoor de heer Sijtsma bevreesd was. De Nieuwe Beestenmarkt krijgt een nieuw jnarktkan- toortje, dat de heer Sijtsma voor f3000 wel wat duur vond, maar daar de op merker niet kon zeggen waarom "het duur is, liep het debat dood. Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond om aan de inwonende ambtenaren van de gestichten Endegeest-Voorgeest- Rhijngeest bij verlof het volle loon uit te betalen. Ofschoon dit verzoek, als zijnde van algemeenen aard en zonder onder zoek van locale toestanden ingediend, voor kennisgeving werd aangenomen was het ons toch aangenaam te vernemen, dat de Commissie van Beheer, die hierover heeft te beslissen, aandacht aan deze zaak zal schenken. Er is in billijkheid iets voor te zeggen, dat ambtenaren, die loon in geld en in voeding ontvangen, bij verlof een bedrag ontvangen als compensatie voor de gedorven voeding. BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Er is nu ook een Turksche lezing gekomea v&n de overgave van het garnizoen op Rhodos die wel eenigszins de groote waarde van de prachtige Italiaansche overwin ning verkleint. Hierin toch wordt ge zegd, dat de Italiaansche troepen tien maal sterker waren dan de Turksche en bovendien 24 stuks veld- en bergge- schut hadden, terwijl de Turken slechts over twee stukken berggeschut beschik ten. Majoor Abdullah zag onder die om standigheden in, dat verzet onmogelijk was en nam de overgave aan op voor waarde van behoud van militaire eer en behoud van sabel voor de officieren. Het aantal Turksche troepen bedroeg slechts 870 soldaten, 80 reservisten, en 66 rustbewaarders. Het aantal gevange nen bedraagt slechts 700, de overgave had plaat-s nadat 30 percent der man nen gedood was. Zulk een wanhopige tegenstand zegt het, rapport, is zeldzaam in de geschiedenis en dit gevecht eert het Turksche leger. Een guerillakrijg was door de omstandigheden onmoge lijk. Sinds onheugelijke tijden heerscht in de Oostenrijksche-Hongaarsche Kamers de grofste obstructie zich uitend in dik wijls herhaalde roerige tooneelen en mi- nisterieele crisissen. Vooral de militai re voorstellen en de noodzakelijk ge achte kiesrechthervormingen zijn in de laatste tijden steenen des aanstoots ge- wleest. Geen wonder dat die onrust op het volk is overgeslagen, die zich wilde uiten in een stakingsbetooging voor al gemeen kiesrecht op gister. Deze sta king heeft tot ernstige onlusten iu Boedapest geleid. Tal van botsingen zijn voorge komen, waarbij vele menschen gewond en zelfs twee gedood werden. Het Berl. Tagebl. geeft er het volgende verhaal van. „Reeds Donderdagmorgen vroeg biedt de stad een buitengewoon tooneel. Uit de voorsteden trokken de arbeiders in massa's naar het parlementsgebouw, om bijtijds de straten bij dit gebouw te be zetten. De politie wilde hen op verschil lende punten tegenhouden, waardoor on geregeldheden plaats hadden, waarbij er bloed vloeide. Het parlementsgebouw werd lang voor de eerste arbeidersmas sa's aangewandeld kwamen, door een sterk politiecordon bezet. Alleen zij, die legimitatiekaarten vertoonden, werden doorgelaten. Tot ernstige ongeregeldhe den kwam het in de voorsteden. Stakende arbeiders hielden de werk willigen tegen om hun den toegang tot de werkplaatsen te verhinderen. In de Waitzenerstrasse kwam het tot een ern stig treffen tusschen politie en stakers, die zich verborgen hielden in een in aan bouw zijnd huis en de voorbijtrekkende politie wierpen met steenen en ander bouwmateriaal. De politie vuurde twee salvo's af, waarbij 1 arbeider gedood en 9 gewond werden. De politie kreeg daarna versterking. Een ander treffen had plaats op de Margarethenbrug, waar ongeveer 1000 arbeiders naar het parle mentsgebouw wilden trekken. De poli tie trachte de manifestanten terug te dringen. Daar haar dit niet gelukte, werd een uitval gedaan en de menigte op deze wijze uiteengejaagd. Ook hierbij vielen vele gewonden. Tot een bloedig treffen kwam het op het Vrijheidsplein, waar de menigte de vrachtwagens tegen hield. Bij het schoonvegen van dit plein, wat 'tof driemaal toe geschieden moest, zijn ve len gewond. De electrische tramwagen waarvan het personeel zich niet bij de staking had aangesloten, werden door de stakers bestormd. Hierbij werden de rui ten ingeworpen. Een aantal passagiers liep wonden op. Vele electrische motor wagens werden vernield. Op èen hoek van een straat werd een tramwagen om geworpen en een barricade opgericht. In vele straten wierpen de stakers alle rui ten in. Overal moesten de winkeliers de uithangborden wegnemen om deze te redden voor de woedende menigte. Tegen 11 uur kwamen 3000 betoogers uit Nieuw-Pest. Er ontstond een gere geld straatgevecht. Tegen half twaalf werd het oproer steeds ernstiger. Alles wat de menigte in handen kreeg, werd vernield. De huzaren, die het Vrijheids plein tot driemaal toe moesten schoon vegen, werden gebombardeerd met stee nen, hamers en stokken. Tot 11 uur hadden de stations voor eerste hulp bij ongelukken 120 gewonden verbonden. Tienduizend soldaten waren in de stra ten. Het geheele garnizoen van Boeda pest is gemobiliseerd. Om 12 uur tracht ten een aantal arbeiders met geweld zich! toegang te verschaffen tot het parle ment. De politie hield hen tegen. Een agent werd door een kogel in het hart getroffen en viel onmiddellijk dood neer. De menigte trachtte voort te dringen, „ed is geen wet", en „leve de revolutie", roe pende. De leiders der sociaal-democraten! schijnen hun invloed op de menigte ver loren te hebben. In de afgevaardigden-kringen wordt verteld, dat de minister-president Lukacz,- na een bespreking met Tisza en Andrassl verklaringen zal afleggen over de kies rechtkwestie, waardoor misschien de ar beiders tevreden zullen worden en nor male toestanden kunnen terugkeeren ia, het parlement. Gisteravond laat, ondanks dat de ge heele stad in duisternis gehuld was, doordat de oproerlingen alle straatlan taarns vernield hebben, was het iets rus tiger geworden. De militairen hebben al le hoofdstraten en openbare pleinen be zet. De politie zoekt naar de leiders der socialisten en heeft reeds eenigew hunner gevangen genomen. De minister-president Lukacz zal waar schijnlijk naar Ween en gaan om den kei zer persoonlijk inlichtingen te geven over de gebeurtenissen van heden. De opwinding in de stad bleef zeer groot, men vreesde voor nieuwe gevech ten op den laten avond. In tegenwoordigheid van den Duit schen keizer is van den Vulcanwerf ta Hamburg te water gelaten het grootste schip ter wereld, de „Imperator", die nu de plaats gaat innemen van de zoo jammer lijk vergane Titanic. Het nieuwe schip dat voor de Hamburg-Amerikalijn is ge bouwd, meet 50.000 registertonnen. Het is 268 meter lang, 29.9 M. breed en 19.5 diep van kiel tot het bovendek geme ten. Zonder machines ketels en lading beloopt het gewicht van het schip een. 34 millioen kilogram. Het maximum ge tal passagiers zal 4100 kunnen bedragen de bemanning bedraagt 1100 koppen. De „Olympic", op het oogenblik het grootste schip der wereld, meet 45.000 ton; de „Titanic'* meette, zooals men zich misschien nog herinneren zal, 46.382 ton, zoodat de „Imperator" dit schip, eens de trots van de White Star Line, vrij aanzienlijk overtreft. Natuurlijk zal het nieuwe schip met de grootste luxe worden uitgerust. Het schip telt elf, om het zoo te noemen, verdie pingen, die met ongekende weelde zullen worden ingericht: wintertuin, bloem win kels, turnhal, zwembassins, bibliotheek, kinderspeelplaats, Ritz-carton, restaurant, in één woord alles wat de verfijnde smaak van de groote geldmenschen, die hun apartementen op het schip zullen huren, kan voldoen. GEMENGD. De correspondent der Temps te Fez seinde gisteren De opwinding in het gebied rond Fez, neemt zulke afmetingen aan, dat ernstige militaire maatregelen onvermij delijk zullen zijn. Ongelukkigerwijze moe ten wij onze troepen verbrokkelen, daar zoowel in het Zuiden als in het Noorden en Westen de vijand zich ver zamelt. Indien er onder deze omstandigheden niet onmiddellijk versterking gevraagd en gezonden worden, zal men in een. zeer moeilijke positie komen. Uit Constantinopel wordt d.d. 22 Mei gemeld: dat alle zich daar bevin dende stoomschepen de Dardanel- len gepasseerd zijn, waarop met de doorvaart de rvaartuigen, die zich bij den anderen ingang der Dardanellen be-, vinden, een aanvang zou worden ge maakt. H a 1 d a n e zal, naar het heet, zijn verlof in Duitschland te Kissingen door brengen. Nu verneemt de Germania, dat ook von Kiderle n-W a c h t erde staatssecretaris van buitenlandsche za ken, weldra te Kissingen een kuur zal gaan doen. Daarmee, meent het blad, is voldoende licht geworpen op het par ticuliere karakter van het nieuwe be zoek van Haldane aan Duitschland. De „Transportworkers Federation'* besloot tot de algemeene staking. In antwoord op de vraag of het ge nomen besluit alleen voor Londen geldt dan wel het geheele land, zeide Ander son, de algemeene secretaris der Trans- ponwerkers Federation, dat het besluit

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1