20 Een Martelaar. BUITENLAND. BINNENLAND. 8e Jaargang, No. 794. S)c ©ou^ont Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor keiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Mei 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De uitvoer bemoeilijkt? Volgens de anti-tariefwet-mannen zou floor de nieuwe tariefwet ons afzetge bied in ?t buitenland worden bedreigd. Maar wordt thans reeds niet her haaldelijk de jnvoer van onze produo- Üten in het buitenland belemmerd? Heeft men in 1905 kunnen voorko men, dat Duitschland zware- lasten op 'onze tuinbouw-artikelen legde? Dat is toch geen effect geweest van £en tariefwet, die in 1912 nog moet wor sen vastgesteld. De bewering van het anti-tarie}fwet- ïomité is evenwel door en door valsch. Juist een hoog er tarief dan het tegen woordige zal de uitvoer naar het bui tenland beschermen. Als het buitenland ons moeilijkheden ïn den weg wil leggen, kunnen wij onze 'tanden laten zien. Wij kunnen dan zeg gen pas op, dat ge niet aan onze prp- jducten raaktanders komen wij aan de Uwe. De slimme buitenlander zal dan wel 'eieren voor zijn geld kiezen. Want Hol land is voor hem een begeerd afzetge bied. Anders zou het buitenland zooveel moeite niet aanwenden om een Hol- landsche tarietwet tegen te houden. Laten wij niet in den val loopen door het buitenland opgezet. Verloopen. De vrijzinnig-democratische bond heeft izich verdienstelijk gemaakt door in zijn Jaarvergadering dezer dagen gehou den het bewijs te leveren, dat uit de agitatie tegen het Motu Proprio des Pau sen alle fut is verdwenen. Uit de dagen, dat door de vrijzinnigheid geweklig te keer werd gegaan tegen dat Pauselijk stuk betreffende de rechtsposi tie der geestelijkheid, was bij den Bond leen geleerde motie aanhangig, welke wij ferwille der curiositeit hier toch nog even Willen afdrukken: De Vrijzinnig-Democratische Bond, kennis genomen hebbende van het pau selijk M'otu proprio „Quantavis diligen- tia" van 9 October 1911, waarin o. a. wordt bepaald „Iedere privaatpersoon, wereldlijk of geestelijk, man of vrouw, die, zonder toestemming der geestelijke macht, ooit een geestelijk persoon voor de staats-, burgerlijke of crimineele rechtbanken daagt of voor te komen dwingt, wordt getroffen door de „excommunicatio la- tae sententiae romano Pontifici speciali ter reservata." acte nemende van de verklaring door den Minister van Justitie op dit punt af gelegd in de vergadering van de Eerste Kamer van 8 Februari 1912. is van oordeel, dat het nog niet vast staat, dat bovengenoemd Motu proprio efi 'in verband hiermede de oonstitutio „Apostolicae sedis" van 1869, niet voor ons land van kracht zouden zijn, spreekt den wensch uit, dat alsnog door de regeering stappen zullen worden ge daan, ten einde de meest mogelijke ze kerheid dienaangaande te verschaffen. Dat klinkt, nietwaar? Of de Eerste Ka mer ook al tevreden was met de zeer be- FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 30) Johanna wilde Juliette's huis het eerst binnengaan, maar Otfried versperde haar 'den weg en sprak tot haar op eerbiedi gen toon: Mijn vorstin veroorlove mij ;alleen binnen te gaan; ik zal voldoende zijn tot redding van het kind. Heb dank, Otfried, antwoordde de ko ningin; maar ik stem niet toe, daar ik bet volk het voorbeeld van moed schul dig ben. "Zonder verdere opmerking week de Jonge man ter zijde. Daarna schreed de ïvorstin vlug tusschen het puin door; 'doch een onzekere stap dreigde haar te Idoen vallen. Uw hand, Otfried, sprak zij tot den Jongen man, die op haar toeschoot. Beiden verdwenen nu in den somberen gang, bijna op den voet gevolgd door het kleine meisje. Op het oogenblik, waarop Otfried zjjn lyorstin de verlangde hulp bood, ver schenen aan den ingang der straat twee HLannen. jjón haastige tred, maar .meer slist geruststellende verklaring des Minis ters, de Vrijzinnig-Democratiische Bond mocht 'het niet zijn, vond de afd. Schiedam welke toen deze fraaie motie samenstel de en inzond. En daar prijkte het dingske nu op de agenda. Ware de agitatie nog in al haar felheid, de motie, welke waarlijk geen toe lichting behoefde, zou met geestdriftig ap plaus zijn goedgekeurd. Van eenige am bitie jn die richting was evenwel niets merkbaar. De Schiedamsche afgevaardig de bleek zelf weinig ingenomen met de eer, de motie te mogen toelichten; hij vond 't „geen aangename taak, waar het juist 't streven der vrijz.-dem. om de scheidingslijn tusschen links $n rechts te doen verdwijnen, en samen te werken ook met democraten van rechts". Maar hij deed het dan toch, want die „aanslag op onzen rechtstoestand", sapristie! En zoo gaf hij zelfs eenige waarborgen tegen eventueele rechtstoestandondermijners in overweging. 'Hij wilde verdraagzamer dan „'s-Gravenhage4' de Katholieken niet van benoemingen uitsluiten, maar er moest toch iets gedaan worden. Ziehier wat: „In de eerste plaats zou een vervol ging wegens meineed kunnen worden ingesteld tegen getuigen, die iets ver klaard 'hadden, wat zij zich later niet meer wisten te herinneren. Voorts zou een suppletoire eed kunnen worden gevorderd van de rech terlijke ambtenaren, dat zij het motu p rop r i oen het pri vi 1 egi u m fori als niet bestaande beschouwden.'- Daarmede was de toelichting uit. Niet 'geriS -aan Elap o.p de vuurpijl. Dai wWe inleider zeker voor de debaters bewaren. Maardebaters kwamen er niet. De voorzitter gaf toch merkwaardigerwijze in overweging, over dit punt niet nader van gedachten te wisselen, doch de motie aan te nemen, daarvan mededee- ling aan de Regeering te doen en af te wachten welke stappen de Regeering naar aanleiding daarvan zal doen. Dienovereenkomstig- werd zonder boe óf ba bij acclamatie besloten. Heeft ineii ooit een geweldige agitatie zóó als een nachtkaars zien uitgaan? De motie intrekken ging welstaanshalve niet, maar deze behandeling was ook niet erg bevorderlijk voor den welstand. ALGEMEEN OVERZICHT. Heerschte eerst de meening dat de Turksche troepen op Rhodos zich verspreid hadden om !den gueril la te voeren, uit de berichten over de capitulatie blijkt, dat de Turken zich niet ver van de hoofdstad badden gecon centreerd. Dat zij het tegen de gewel dige overmacht der Italianen niet zou den kunnen uithouden, was te voorzien, Toch zal het feit, waapop o.a. de Corriere dclla Sera wijst, dat hier voor het eerst de Italianen een overwinning hebben be haald op zuiver Turksche troepen, de openbare meening in Italië aanvuren, in de ingeslagen richting te volharden. nog hun gelaat, duidde aan, dat een ge wichtige zaak hen voortdreef. De voor ste van hen scheen verscheurd door een stille razernij, de ander had moeite een duivelsche vreugde te verbergen. Het is niet zoo, het kan niet zijn, riep de eerste in gramschap uit, maar alsof men juist zijn woorden ging logen straffen, zag hij in het eigen oogenblik een man en een vrouw in de gang van het afgezonderde huis verdwijnen. Hij wankelde als door een knodsslag getroffenzijn gelaat werd doodsbleek. Toen sloeg hij de hand aan zijn dolk en sprong als een getergde leeuw op de gevloekte woning toe, waarop het volk niet ophield den blik te vestigen. Zijn metgezel volgde hem. In beide mannen herkennen wij kei zer Wenceslaus en Hatto. Zooals wij bereids zagen, had de oude gunsteling den valstrik gelegd, waarin hij dë koningin hoopte te vangen. Hem bleef alleen maar over een laatste hand te leggen aan het werk des verderfs. Daartoe begaf hij zich naar de bijzondere vertrekken des konings, die, liet lot was den schurk zeer gunstig, hem juist bij zich ontboden had. Wenceslaus scheen dien avond in de beste stemming. ijjj regeldfi verschillen.de zaken van in- Giolitti heeft uit naam van de Itali- aansche regeering aan generaal Ameg- lio een telegram gezonden, om de troe pen met hun succes op Rhodos geluk te wenschen. In Konstantinopel waar eerst valsche over>vinningsberichten zijn geloofd, moet het nieuws van de capitulatie van het garnizoen van Rhodos ontzenuwend ge werkt hebben. Nog heeft generaal Amero draadloos geseind dat het linieschip Regina Mar- gherita Zaterdag bij het aanbreken van den dag de Turksche kazerne in de golf van Marmaritza tegenover Rhodos heeft platgeschoten. In Albanië heeft de Turk ook handen vol werk. Naar aan de „Voss. Ztg." uit Saloniki woridt gemeld, hebben ongeveer 300 Albaneezen de militaire barakken in Ki- rakoetsa in het district Dzjakovva bele gerd. De bezetting moest zich tegenover de overmacht overgeven. 50 soldaten en 10 gendarmen werden ontwapend, maar vervolgens ongedeerd vrijgelaten. De barakken werden in brand gestoken. De Albaneezen verklaarden den soldaten, dat zij den sultan en het vadedand tilouw blijven en van den commandant van Jpek niet meer willen weten. Intusschen worden steeds jneer troe pen naar Albanië gezonden, uit de Sandsjak Novi Bazar en uit Uskab. Vol gens officieele Turksche berichten is er op het oogenblik echter in geheel Alba nië rust. Men doorzocht de huizen der landelijke bevolking om wapens in be slag te nemen. i Dc ópéning der Dardanellen heeft zooals reeds gemeld, Zaterdag zijn beslag gekregen. Het is nu ruim een maand geleden dat in de Dardanellen tengevolge van de uitbreiding van den ooriog door Italië tot de Egeische zee mijnen werden uitgezet, waardoor de groote graanverschepingshavens aan de Zwarte Zee van het handelsverkeer wer den afgesloten. De verliezen door Engelsche scheeps eigenaars geleden, zijn zeer aanzienlijk. Volgens de laatste schatting worden zij op minstens 15.000 pSt .per dag ge raamd. Gedurende de laatste 14 dagen zijn ongeveer een 200 vaartuigen, voor namelijk Engelsche, aan de Zwarte Zee zijde van den Bosporus opgehouden en zeker is het aantal vaartuigen, dat op de opening der Dardanellen wacht, om naar de havens der Zwarte Zee te varen, eVen groot. Thans zijn schikkingen getroffen om 20 schepen per uur de Dadarnellen te laten passeeren, maar het 'is de vraag, of meer dan 60 per dag de straat zullen kunnen doorvaren. Bepaald is, dat eerst de met graan geladen schepen, komend van de Zwar te Zee de Dardanellen zullen passee ren, daarna de schepen, die aan den Westelijken ingang van de zeestraat lig gen. Voor Rotterdam bestemd liggen er 26 schepen met graan en 2 met erts ge!- laden. De gebeurtenissen in den Rijksdag in verband met de uitlatingen des kei- vvendig bestuur; daarna sloeg hij een meer vertrouwelijk en toon aan en onder hield Hatto over een zending naar het Fransche hof. Een bekwaam en een hem verknocht man, die gewichtige brieven aan den Franschen koning moest over handigen, en die onderhandelingen over belangrijke staatkundige aangelegenhe den had te voeren, was daartoe noodig. Op wien heeft uw majesteit het oog geslagen? vroeg Hatto. Ik heb aan Otfried gedacht.... aan Ot fried, omdat gij niet gemist kunt worden. Otfried heeft mij tot heden duizenden be wijzen van ijver en toewijding gegeven. Het wil mij toeschijnen, zeide Hatto langzaam, dat hij eer gehecht is aan het huis der keizerin dan aan dat van uw majesteit. Ongetwijfeld, evenwel.... Hij is u toegedaan uit liefde tot haar, ik begrijp het. Hatto sprak deze woorden op zulk een vreemden toon, dat Wenceslaus zich be- leedigd gevoelde. Wat beteekenen deze woorden, graaf Wat zij te kennen geven; zooeven ge waagde ik van Otfried's eerbiedige gene genheid voor haar keizerlijke majesteit. Wenceslaus bewaarde eenige oogen- blikken het stilzwijgen. Otfried is biiaa o.Dff.eproeid in te^en- zers te Straatsburg, zijn onmiddellijk aan den keizer gemeld. Nadat de Rijkskan selier de zaal verlaten had, heeft hij, naar uit officieele bron gemeld wordt, met den keizer te Homburg een telefo nisch gesprek gehouden over de gebeur tenissen in den Rijksdag. Naar men ver der uit vertrouwbare bron verneemt, heeft de rijkskanselier, tijdens den uit tocht der regeering, president Kampfla,- ten weten, dat de vertegenwoordigers van de verbonden regeeringen den Rijks dag niet eer weer betreden zouden, voor dat Scheidemann voor zijne aanvallen op Pruisen nog eens achteraf tot de or de geroepen was. Verder verneemt de Tagl. Rundschau nog, dat de Bondsraad zich reeds met de mogelijkheid van een herziening der grondwet van Elzas Lotharingen bezig heeft gehouden en dat men daarover in beginsel tot overeenstemming gekomen is. Als gevolg daarvan zal de staatsse cretaris van het rijksland Zorn von Bu,- lach, den Landdag van het rijksland een waarschuwing toedienen, door dezen op de gevolgen van een voortzetting van de politiek, die hij tot nu toe gevoerd heeft te wijzen, en voor het geval van verdere onverkwikkelijkheden van dezen aard een ontbinding van den Landdag in het vooruitzicht te stellen. GEMENGD. De commissie uit het Pruisische ]Huis van Afgevaardigden heeft besloten, het Huis in overweging te geven de vervol- ging tegen Leimeren Bochard t, wegens de bekende voorvallen in den Donderdag zal de Fransche Ka mer zich piet de verkiezing van haar voorzitter bezig houden. Men ver wacht, dat Delcassé en Etienne de candi- daten zullen zijn, maar de namen van De- schanel, Renault, jCochery en Raynaud worden ook nog genoemd. Er schijnt aan de stijging der broodprijzen in Frankrijk nog geen einde te komen. Te Parijs is het brood weer duurder geworden en wel 5 een- timen per kilogram. (Volgens een bericht uit Duisburg aan de „Kölnische Zeitung" is de sta king van de Rijnschippers zoo goed als gedaan. Het aantal werkwilli gen neemt met den dag toe. Daar verscheiden Londensche kleermakers de eischen der stakers hebben .ingewilligd, zijn een duizendtal gezellen ,\veer aan het werk gegaan. De onderhandeling tusschen de vakvereeni- gingen en de groote magazijnen duurt voort. ,Men verwacht, dat Maandag nog eenige duizenden stakers het werk zullen hervatten. ,Bij Nagy Szöllös in Hongarije zijn de locomotief en 5 wagens van een jpassa- gierstrein door een "cycloon van den spoordijk geworpen. 20 personen werden zwaar en 40 licht gewond. Volgens een officieele nota van de prefectuur van politie, werden bij de „Gare du Nord'* drie wagons van een trein met bestemming naar Pontoise verbrijzeld door de locomotief van een trein, komend uit de richting Mont- woordigheid der keizerin, sprak de gun steling. Ik heb hooren zeggen, dat de edelvrouwe van Beieren en Henegou wen hem ten zeerste beschermde, wijl ridder Notberg het leven van den graaf gered had op een jacht.... Maar uw ma jesteit kent zeker die geschiedenis, daar thans nog een der slagtanden van het wilde zwijn, die Notberg doorboorde, zich in het bidvertrek der keizerin be vindt. De slagtand van het wilde zwijn? Uw majesteit wil de legende hooren Zeer zeker. Zij kan niet treffender zijn. Notberg was pas op zulk een noodlottige wijze om het leven gekomen, toen de vrouwe van Henegouwen, wier beloften den stervende de kalmte had teruggeschon ken, met haar hand het voorhoofd van Otfried aanraakte, terwijl zij haar doch ter Johanna, ik wil zeggen tot haar kei zerlijke majesteit, zeide: Ziehier uw broeder.... Met deze gebeurtenis eindig de de dag. De jagers kwamen thuis, de jager meesters laadden het wilde zwijn, de oorzaak van zooveel ongeval, op een reeds volgeladen kar wild, en den vol genden dag, toen de wees de slagtanden van het monster vroeg, bood hij er een van aan zijn nieuwe zuster.... Ik houd uii overtuigd, dat haar maiesteit meer soult. ;Van de reizigers, die zich in deze wagons .bevonden, werden elf gedood^- onder wie 3 militairen, en 39 gewond,- waarvan er nog 2 zijn overleden. JDe „Kronprinzessin Cerilie'^, ko mende van New-York, deelde per draad loos telegram mede, dat zij een belangrijk oponthoud gehad heeft, wat te wijten is aan .het feit, dat zij een aantal schip breukelingen van een onbekend schip heeft opgepikt. De staking in de kolenmijnen ia Pennsylvanië js geëindigd. Een van de ingewilligde voorwaarden is 10 pCt loonsverhooging. Den 22sten Mei zullen de arbeiders het werk hervatten. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is de Oost-Ind. amb tenaar met verlof, O. J. Hasselman, laat stelijk inspecteur der landelijke inkom- sten en verplichte diensten in Ned.Indië eervol uit den Indischen dienst ontsla gen. is eervol ontheven uit zijn commando over het 16e landweerdistrict, de Iuit.- kol. van den prov. staf F. A Nieuwen- huys, prov.-adj. in Gelderland; is belast met het bevel over het 16ej landweerdistrict de luit.-kol. C. Hemmes van het 3e regiment infanterie. Hof van Arbitrage. In de arbitrage tusschen Frankrijk en Italië betreffende de Carthage en de Manoube heeft de Fransche regeering bij het scheidsgerecht in bedoelde zaak de heeren Henri Fromageot, advocaat bij het hof van appèl te Parijs, en An dre Hesse, ook advocaat bij het hof van appèl, te Parijs en lid van de Kamer van afgevaardigden. De Italiaansche re geering heeft tot agent bij het scheids gerecht benoemd commandeur Arturo Ricci-Busatti, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef van het bu reau voor de geschillen en de wetgeving aan het ministerie van buitenlandsche zar> ken. Raden- en ziektewet. Door een comité, gevormd uit 29 Am- sterdamsche ziekenfondsen, is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gericht, waarin verschillende be zwaren worden ontvouwd tegen de aan hangige Raden- en Ziektewet. .Het hoofdbezwaar tegen de Ziektewet is dan ook, dat de regeling der genees kundige behandeling en alles wat daatl mede samen hangt, geheel uit de wet is weggelaten. Wat de Radenwet betreft* hebben adressanten er bezwaar tegen dat aan de arbeiders geen overwegenden in vloed op de leiding van de geheele aan gelegenheid wordt toegekend, terwijl de arbeiders ook op de benoeming van dea voorzitter der Raden geen invloed kun nen uitoefenen. De voorzitter en de secretaris van del Ver. van Nederl. Werkgevers dringen ia een adres er op aan, dat de ongevallen verzekering van de ziekteverzekering ge scheiden bjijve, en het bestaan van waarde hecht aan dat somber gesciienk dan aan al de diamanten van de kroon van Bohemen of van den hoofdband van het Heilige Rijk. En ik stem het van ganscher harte toe, riep Wenceslaus.... Ik wist niet, dat Ot- frieds vader Albert van Henegouwen het leven redde. Dat verklaart dan ook de erkentelijk heid van al de leden dier familie. Tot heden echter iheeft zij zich weinig door daden geopenbaard. Zeer zeker, op het eerste gezicht.... maar het heeft niet van den graaf afge hangen.... De gebeurtenissen in haren onvoorzienen loop hebben de fortuin van Otfried meegesleept. Toch is dei ontmoediging uitgebleven, daar deze jonge man van eerzucht ontbloot schijnt.. Hij stelt zich tevreden met een nederige! rol, en de gunst, waarmede de keizerin hem vereert, drijft hem volstrekt niet tot hoogmoed. i Nog altijd droeg Hatto's toon den; stempel van scherts. Onvruchtbare gunst, sprak Wences laus ik belast mij die productiever tel maken. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1