waarom doet de Commissie zelve dat riet? In Duitschland blijft het publiek op de hoogte van den gang der zaak, en Jiet is ook de bedoeling van het nieuwe R. v. O. de publiciteit te bevorderen, en niet alles „binnenkamers'' af te doen. Voor menschlievend hulpbetoon, j Kon beslu.it is bepaald: dat de gouden, zilveren en bronzen ^penningen, uit te reiken tot beloo ning van menschlievend hulpbetoon, wor den vervangen door aan een Koninklijke kroon bevestigde gouden, zilveren en ovale draagpenningen, metende een totale lengte van 6 cM., en vertoonendc aan de voorzijde het beeld der naastenliefde en de woordenVoor menschclijk hulp betoon, en aan de keerzijde de woorden de Koningin aan, waaronder telkens de naam van den begiftigde zal worden ge steld; een en ander overeenkomstig de bij dit besluit gevoegde teekennig; 2e. dat zij, aan wie de medailles of draagpenningen, in bovenbedoelde Kon. besluiten genoemd, reeds werden ge schonken, gerechtigd zijn tot het dragen van den bij dit besluit ingestelden draag- penning. KORTE KROiNIEK. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel vestigt jn de „Stct." onder verwijzing naar zijne bekendma kingen in de Nederl. Stct. van 16, 21 en 29 Sept. 1911, de aandacht van belang hebbenden op de omstandigheid, dat bij Kon. besluit van 18 Maart 1912 (Stbl. no. 106) zijn geregeld de voorwaarden van toelating als gemachtigde van den aanvrager of den opposant bij de behan deling van zaken bij den Octrooiraad. Uit Stad en Omgeving. Practische Ambachtsschool. Hedenmiddag te 2 uur had in het ge bouw "der Ambachtsschool plaats de piechtige jaarvergadering der vereeni- ging de Practisch; Ambachtsschool wel ke door tal van belangstellenden werd bijgewoond. Onder meer merkten wij: op onzen burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, de wethouders J. A. Bots en J. A. v. Hamel, de gem.-secretaris Mr. Dr. C. E. van Strijen, de voorzitter der pl. Commissie van Toez. op het Middelb. onderwijs, Prof. Dr. P. Zeeman, de voor zitter van het genootschap M. S. G., Dt. C. A. Crommelin enz. Allereerst heette de heer G. van Driel, voorzitter der vereenigmg, cfe aanwezigen hartelijk welkom, waarna hij mededeeling deed van het jaarverslag der vereeniging. Uit het verslag stippen we het vol gende aan Het afgeloopen jaar was voor de ver eeniging in menig opzicht belangrijk. Niet alleen omdat er verschillende muta- tiën plaats vonden in de samenstelling van het bestuur en het onderwijzend per soneel, maar bovenal omdat besloten ;werd een reeds lang gewenschte uitbrei ding te geven aan het onderwijs. Zoo werd in de eerste plaats door aanstelling van een nieuwen onderwijzer in het smeden en bankwerken en door inrichting van een nieuw lokaal voor dit vak de gelegenheid opengesteld tot plaat sing van de candidaat-leerlingen voor de ambacht, die daarop reeds veel te lang hadden moeten wachten. In verband hier mede werd tot tijdelijk onderwijzer be noemd de heer W. E. Termond. Bovendien werd aan het eind van het 4^ar besloten een proef te nemen met de oprichting van een avondcursus voor volwassenen, waarvoor een onverwacht groot aantal gegadigden zich aanmeldde. Zoodoende zal dus reeds in het begin van 1912 deze leergang kunnen aanvan gen. Zoo werden van 15 Januari tot 15 Maart 1912 op twct avonden per week de lessen gegeven aan timmerlieden, meubelmakers, metselaars, steenhouwers huis-, vuur- cn rijtuigsmeden, machine- bank- en constructiewerkers en vormers, die den leeftijd van 20 jaar in 1912 had den bereikt Gedurende dezen tijd hebben de direc teur en de onderwijzer Parmentier zich met de lessen belast. De overige ambachtslieden kunnen 'dan met 15 .October 1912 worden toe gelaten, tegen welken tijd alle voorbe reidende maatregelen kunnen zijn ge troffen. Als schoolgeld is vastgesteld 50 ct. per maand, van 15 October tot 15 Maart f 2.50, terwijl onvermogenden daarvan kunnen worden vrijgesteld. Voor de voornaamste benoodigdheden voor het teekenonderwijs zal van wege de vereeniging gezorgd worden. Meer in het bijzonder is de bedoe ling van dezen cursus om aan de deel nemers, dat onderwijs te^geven, wat zi> zelf het meest verlangen en waaraan zij het meest behoefte hebben. Eventueel kan dan het geleerde in practijk worden gebracht in de werkplaatsen van de school In de plaats van de heeren Haitink, die periodiek aftrad, en mr. Wiersma, die bedankt had, werden als nieuwe bestuurs leden benoemd de heeren A. M. Touw en mr. Q. G. Terpstra. Het totaal der leerlingen, die gedurende den nieuwen cursus de school bezocht hebben, bedraagt 155, verdeeld als volgt: 43 voor het timmeren, 21 voor bef meubel maken, 71 voor het smeden-haakwerken, 20 voor het schilderen. Acht leerlingen hebben tusschentijds de school verlaten, een wegens verandering van woonplaats, vier om een ander vak te kiezen en drie wegens financieele omstandigheden. Op 31 Dec. 1911 waren derhalve aanwezig 147 leerlingen, waarvan 119 uit de ge beente Leiden en 28 uit de buitenge meenten. Van die 147 leerlingen betaalden: 1 een schoolgeld van f40 per jaar, 2 van f30, 11 van f 20, 20 van f 10, 29 van f5, 64 van f2.50 (van welke Iaatsten 15 uit de buitengemeenten), terwijl 20 leerlingen (een buiten de gemeente) geen school geld betaalden. Evenals het vorige jaar, was ook nu de stand "der financiën goed, zoodat de ba lans een batig slot toont van f438.35. Het verslag spreekt weer met lof over den ijver en opgewektheid, waarmede het onderwijs gevolgd wordt Gelijk vo rige jaren, bezochten de leerlingen fa brieken, werkplaatsen, bouwwerken en musea, onder toezicht van directeur en leeraren. De onderwijzers brachten dit jaar een bezoek aan de tentoonstelling van leer middelen op het gebied van het ambachts- onderwijs te Utrecht. Van de oud-leeri;ngeii ontving men steeds gunstige berichten; zij, die buiten Leiden werkzaam zijn, vergeten zelden de school te bezoeken, waar zij hunne op leiding ontvingen. In de wintermaanden werden de loka len wederom gebruikt voor den Rijks- tuinbouwcursus en een curss in hoef beslag vanwege de Maatschappij voor Landbouw, waaraan bovendien vier der leerlingen van de ambachtsschool deel namen. Ook verzocht en verkreeg de afdeeling Leiden dier Maatschappij een lokaal te harer beschikking voor het geven van een cursus over de voedingsleer van vee. Het staat echter te bezien, of een vol gend jaar hiermee kan worden doorge gaan, daar de groote deelneming aan den avondcursus voor volwassenen al de teekenlokalen dreigt in beslag te nemen. Ten slotte werd met de noodige ver beteringen in het schoolgebouw voort gang gemaakt, waartoe de leerlingen der verschillende vakken het hunne bij droegen. Hierna werden aan de navolgende leerlingen die de school hadden door- loopen, diploma's en fraaie prijzen uit gereikt. T i m ra e re n. J. W. N. Boot, Zwammerdam. D. J. Rietkerken. W. F. v. Tertholen. C. v. d. Wal, Zwammerdam. F. C. Streefland. H. Splinter Zwammerdam. H. Splin ter, Zwammerdam. J. Boehmer. Meubelmaken. G. Wakka. J. Beek ma. j. Bloot. Schilderen. W. J. van Riet. E. de Jongh. A. A. Leget. S m e d e n- B a n k w c r k e ii. F. Lafe- ber. M. Halbmeijer. A. Verhoog. Chr. M. Brand. A. N. Korenhof. C. Jongbloed. L.'Sutterland, Leiderdorp. H. J. Coster J. Louwrier. P. Demmenie. K. P. van Arkel, Leiderdorp. C. van Dongen. Leid- schendam. P. Zwanenburg. W. J. Pee- reboom. J. Oudshoorn. Leiderdorp. J. C. v. d. Mark. W. M. v. Rijkom. A. O M Bik. Vervolgens werd de uitslag der over- gangs-examens bekend gemaakt. Bevorderd werden van de 2e naar de 3e klasse. J. Kapteijn, A. L. C. Dingjan, H. Overduin, P. D. Haamke. A. v. Dijk. C. G. J. Lohmann, C. van Wijk, P. G. H. Veelenturf, J. J. N. van Leeuwen. L. A. Wassenaar, K. W. A. Th. van den Berg, H. M. Bernsen, M. J. Visser, A. Jansen, Th. van der Graaf, K. L. van Duuren, W. Brandt, J. B. Rombout, A. M. Jurgens, H. P. Verschragen, Chr. Th. Rombout, J. J. v. d. Sluis, L. H. Maertens, G. H. van der Zwart, L. Sil- fevis, J. O. Stigter, C. H. van Dijk, N. de Water, N. Eradus, J. F. Evers, J. Beij en C. Nieuwenhuis. Voorwaardelijk: W. OudshoornJ. Fontein, O. van Leeuwen, W. P. E. Broers, B. Pinkster, en L. A. Keuls. Niet overgegaan 2 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: C. de Bert, P. G. Marseille, P. J. M. Wagemans, A. Moolenaar, T. Kok, P. C. van der Stoel, D. Singeling, K. J. van Dalden, E. C. J. Neutenboom, J. A. Bosselaar, G. W. van den Broek, H. G. Groeneveid, C. Guldemond, L. Ginjaar, R. G. J. Bik. R. J. Zolker de Beer, H. van Oekenbug, F. Pinkster, J. van Kouwenhoven, F. H. van Soest, W. J. C. Schoone, J. de Kievit, W. D. Noest P. van Venetië, H. K. J. Lobenstein, Chr. J. Brouwer, M. J. de Jong, F. W. Schonfeld, J. Stark, J. J. van der Meer. J. Th. Zandvliet, J. J. L. Verhoef, Wc' L. H. Grasstek, A. Machs, W. Rijks, J. Knol, W. Guldemond, F. J. Karreman, W. J. A. Schoone cn R. Cosman. Voorwaardelijk: L. de Boer, P. C. Bik, G. 1. Klesser, L. de Raadt, A. Nierstrasz J. de Jong, L. J. Pierlot cn A. West broek. Niet overgegaan8 leerlingen. In de 1ste klas zijn nieuw geplaatst B. G. Vodzgal, A. C. M. Beukering. H. Zaalberg, C. M. Th. Cornelissen. A. J. Zandbergen, J. H. G. Botermans, B. C. Paddenburg, P. N. de Bruin, A. Beuk, A. van Haalem, H. J. de Ruijter, H. v. Riet, L. A. v. Raam. P. v. Raam, F. W Menselaar, J. Rijghardt. W, A. Schrijvers J.P. Hemerik. Th. J. Ammerlaan. C. Prins. D. J. Bordewijk. S. v. d. Reek. H A. Ratté, J. Liescher, J. F. van dei' Henst H. van Harten, J. W. Maaricnse, G. Anker, J. Hoogeveen, L. Th. van der Laa- ken, A. Ouwerkerk, J. Vermeulen, J. B. van der Heemst, A. van Rosmalen, J. v. Houven, j. W. Bernard, E. H. van den Bosch, j. Kukler, A. H. Peter, W. C. van der Have, A. J. Broek, I. Oudshoorn, Th. Pleij, H. van den Ouweelen, W. Kan bier, G. Marree, W. van Oosten, Th. de Jong, J. van Bemmel, B. J. M. Schoon- dergang, W. A. H. Sligter, W. Boot, R. J. Visscher, H. W. Back, W. A. de Graaf, W. J. Bouwman, A. H. Dekker, J. W. Vodigal, G. W. van Bemmel, N. Laman, C. L. van Helden, en H. O. J. Fles. Met een hartelijk woord van geluk- wensch, hen wijze lessen meegevend voor de praktijk nam de voorzitter afscheid van de gediplomeerden, wier ouders en voogden, waarvan vele tegenwoordig wa ren, hij eveneens feliciteerde met het slagen hunner zonen, hun toewenschende dat zij van hen veel plezier mogen bele ven. Voorts bracht hij lof aan directeur en onderwijzers voor de nauwgezette pliclits- bctrachïing en hun zorg aau net ónder wijs besteed. De leerling P. Deurmenie stond hier op op, om den plicht der dankbaarheid te vervullen. In cenige welgekozen woor den bracht hij ook namens zijn makkers hun diepgevoelden dank voor het geno ten onderwijs, de moeite en zorg aan hen besteed. Woorden van erkentelijkheid sprak nog namens de ouders der leerlingen de heer C. Bloot. Ten slotte nam nogmaals de voorzit ter het woord, om, wijzend op de groot- sche plannen der vereeniging, den druk der financiën te openbaren. De hulp daar bij inroepend vai* rijk, provincie en ge meente voor haar sympathiek streven, 't opheffen van het peil der werklieden, waardoor men werkloosheid hoopt te ver minderen. Hierna had een omwandeling door de weikzalen plaats, om, waar andere jaren het werk dér werklieden getoond was, nu te laten zien, dat dit inderdaad het werk der leerlingen is. De le Luitenant-Kwartiermeester P. Scheffers, assistent-magazijnmeester bij het Centraal Magazijn van Militaire Klee ding en Uitrusting te Delft, wordt met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst bij het 4e Regiment-Infanterie. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan den miiitie-2e luitenant A. de Kroes toestemming verleend tot ver blijf in Ned. Oost-Indië tot 1 Juni 1913. De kapitein M. D. J. de Jongh, van het 4e reg. infanterie, wordt van 1 Juni tot 30 Sept. a.s. gedetacheerd bij de 2e afd., 2e reg. veldartillerie alhier. De luitenant-kolonel W. D. A. Op- harst van het 10e reg. infanterie te Haarlem, wordt van 1 Juni tot 30 Sept. gedetacheerd bij het 2e reg. vesting-art. alhier. ROOMSCHE AGENDA. Tot 28 April. St. Vincentius Ten toonstelling in het gebouw der Vereeni ging aan de Hooglandsche Kerkgracht. Dagelijks Sjoelbak- en Kegehvedstrijden. Vrijdag 7i/2 uur 's avonds, en Zon dag Stadsgehoorzaal. Uitvoering Arti et Religioni van de Oratoria Ave Maris Stel la en der Ostermorgen. GOUDA. De heer J. v. d. Putte, hoofd der bijzondere school voor Christelijk nationaal onderwijs alhier, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. HAZERSWOUDE. Gisteren bad onder vrij groote belangstelling het jaarlijksch examen en de prijsuitdeeling plaats in de R. K. school alhier. Verschillende mooie prijzen werden uitgereikt. Na af loop werden de kinderen flink onthaald. Het nieuwe schooljaar begint 29 April a.s.; een twintigtal nieuwe leerlingen zijn reeds ingeschre^i. HILLE.GOM. ^>e heer Vooren, die bereids als secretaris der Hillegomsche Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose op een voor treffeiij ken staat van dienst kan wijzen, vindt die verdienste gehuldigd in zijn benoeming tot secretaris van de Prov. Vereeniging in Zuid-Hol land. Na eenigen tijd de beslissing over deze benoeming in beraad te hebben ge houden, heeft hij vooral op aandringen van het bestuur der Prov. Vereeniging dit gewichtig secretariaat aanvaard. KATWIJK. De Emmabloem bracht hier op f55 (in 1211 120). Men schrijft van hier aan het„Vad." Het nieuwe blad „De Katwijkcr" is thans eigendom van de Chr. Persver- eeniging te Katwijk aan Zee. De statuten dezer vereeniging zijn thans goedge keurd. De strijd tegen „De Nieuwe Kat- w ijker" za! dus wel spoedig beslecht zijn. KATWIJK AAN ZEE. Alhier is na een lezing van den heer J. R. Snoeck Henkemans een Chr.-Hist. Kiesvereeni- ging opgericht met aanvankelijk 20 leden. Als voorloopig bestuur zijn gekozen de heeren W. v. d. Akker, voorzitter, L. Kruyt, secretaris, M. den Duik, penning meester, en J. A. de Best en J. R. Bloot, commissarissen. GEWESTELIJK GEMENGD. Doodelijk ongeluk. Een 15-jarige jongen, tijdelijk werk zaam aan de stoommeubelfabriek van de t'irma v. Schaik en Berghuis te W,ad- dinxveen, is gisteren met het hoofd oekneld geraakt bij de lift. De dood is vrijwel onmiddellijk ingetreden. Te water. Men schrijft ons uit Ter Aar: Gistermiddag om 3 uur ongeveer ge raakte het 3-jarig eenig zoontje van den arbeider H. V. aan het Kerkpad spelende te water. Ofschoon het ongeluk onmid dellijk werd opgemerkt en de kleine met den grootsten spoed op het droge ge bracht werd, waren alle pogingen tot het opwekken der levensgeesten vruchteloos en kon de direct ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. De hevige smart der ouders, wien in weinige oogen- Dlikken hun ecnige lieveling werd ont rukt, laat zich beter gevoelen dan be schrijven. De broodventer S. geraakte gistermid dag met hit en broodwagen aan het Jaagpad onder Ter Aar te water. Dit berokkende den man een vrij groote raa- terieele schade, daar hij den geheelen inhoud zijner kar voor een bagatel als varkensvoer moest verkoopen. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Vergadering van hedenmorgen Vooizitter: de heer Van der Lee, burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Disposities van Ged .Staten ten geleide van de goedgekeurde „wijzigingsverorde ning op het gemeenschappelijk beheer van de gasfabriek, en van de goedge keurde raadsbesluiten tot verkoop van grond en tot af- en overschrijving. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger dd. 4 April. Op dien datum was het kassaldo f 13.191/:?- Boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Het gemeenteverslag over 1911 werd aangeboden en zal bij de leden circu- Ieeren. Goedgekeurd wordt, conform hel ad vies der financieele commissie, de balans der gasfabriek over 1911, sluitend in eind cijfer op f272.715,06. De winstuitkeering aan de drie gemeenten bedraagt f 11.700 en de surplus-winst f900. De winst- en verliesrekening sluit op een bedrag van f 45.214,881/2. Eveneens wordt goedgekeurd de reke ning der Gezondheidscommissie jn ont vangsten op f 1773,23 en uitgaven op f1261,251/2, batig saldo f511,97i/2. Ingewilligd wordt overeenkomstig het praeadvios van B. en W. het verzoek van de Holl. Elec. Sp.-Mij. om de exploitatie der lijnen, waarvoor haar door de ge meente concessie is verleend, te mogen overdragen aan de Holl. IJz. Sp.-Mij., mits zooveel mogelijk aan de g^estclde voor waarden de hand werd gehouden. De heer van den Bosch vroeg daarbij, of e r financieele gevolgen voor de ge meente bij deze voordracht zijn betrok ken. De Voorzitter antwoordt ont kennend. De toegezegde subsidie blijft ge handhaafd, doch wordt niet verhoogd. De wijzigingen waarvan in het verzoek spra ke is, zijn van anderen aard en betreffen de exploitatie. De heer v. d. Lee is niet bevreesd voor een ingrijpende wij ziging. Tot leden van het bestuur der botiw- vereeniging Volksbelang worden de pe riodiek aftredende leden, de heeren van der Knijff en van Drielse herbenoemd. Daarna is aan de orde de aanvulling der algemeene politie verordening met 'n bepaling dat de geleiders van hondenkar ren moeten zorgen, dat de honden van 'n lederen muilkorf zijn voorzien en dat de geleiders in de bebouwde kommen stap voets naast de karren moeten ïoopen. De Voorzitter licht toe dat de bepalingen die vroeger in het Prov. Reglement voor kwamen, in verband met de Trekhonden- wet zijn ingetrokken. Het js echter wen- schelijk, dat deze bepalingen blijven be staan en daarom stellen B. en W. voor ze '4i de politieverordening op te nemen. Na dat eenige inlichtingen zijn gevraagd, wordt de wijziging goedgekeurd. Door H. P. J. Jallie is gedeeltelijke te ruggave verzocht van de door hem betaal de koopsom van een stukje grond, om dat een gedeelte der strook grond, door de gemeente verkocht is gebleken aan adressant in eigendom toe te behooren. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, omdat het raadsbesluit reeds is goedgekeurd, de acte gepasseerd en de koopprijs is door den raad reeds aanmer kelijk lager is gesteld dan door den gem.- opzichter was geadviseerd, Het praeadvies van B. er? W. wordt zon der stemming goedgekeurd. De Raad gaat daarna in comité-gene raal ter behandeling van een voorstel tot verkoop van grond ten behoeve der gas leiding voor den bouv. van een fitterswo- ning cn van een gaskctel. Na heropening der openbare vergade ring wordt m i algemeeene stemmen be sloten van Notcrs te Vollenhoven en van Dalen tc Almelo «n te koopen 1764 vk. M. bouwgrond cn 1465 vierk. M. weg, totaal 3229 vierk. M. voor f 1332, een en ander gelegen bij den molen Nqitunus bij de gemeente I er Aar. Van de 1764 vierk. M, bouwgrond zal 600 viefk. M. worden bestemd voor den bouw van de fi ti ijl het ove rige deel als bouwgrond zal worden ge ëxplodeerd. Daarna wordt vastgesteld .het koopcontract van een perceel grond aan den Rijn van H van der Linden voor f -1U9 In verband met de raadsbesluiten der vorige vergadering werd goedgekeurd 't aangaan van een geldleening tot ecu be drag van f 31.000 rentende 4*/i pet. bij de maatschappij Gemeentecrediet, aflosbaar met f2000 's jaars, ingaande 1 Januari 1914. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. Kerknieuws. „Johannes de Deo" te Haarlem. Voorbereid door een tridunm, dai ge leid was door pater $imp!icius van Breda O. F. M.. werd gisteren op schitterende wijze ie Haarlem het feit herdacht, dat de Eerw. Broeders van Barmhartigheid thans 25 jaar in die stad hun zegenrijken arbeid uitoefenen tot hei! der lijdende menschhcid. Het feest werd op waardige wijze in gezet door een generale H. Communie van alle broeders en bewoners van het jubileerende Huis. De plechtige Hoogmis werd opgedra gen door den Hoogecrw. heer Th. J. A. Bosman, kanunnik en rector van het ge sticht, die geassisteerd werd door dc Zeereerw. heeren van Aalst, oud-rector van liet gesticht, en pater Lips O. F. M., pastoor der Kleverparkkerk. Na de H. Mis vereenigden de feest vierende Broeders, de leden van 't Feest comité, der sub-comités, dames cn heeren en andere genoodigden zich in de ont vangstzaal teneinde aan dc Broeders het huldeblijk, door de ingezetenen van Haar lem c. o. bijeengebracht, aan te bieden. Dit huldeblijk bestond uit een belang rijke som gelds, welke zal worden aan gewend voor de 200 lang begeerde uit breiding van '(.gesticht Deze aanbieding- had namens 't comité plaats door den voorzitter, den heer mr. j. N. J. E. Heerkens Thijssen. Van de daarop volgende receptie maak ten zeer velen gebruik om den Broeders hunne" wenschen aan te bieden, o.a. Haar lems burgemeester, jhr. mr. j. W. G. Boreel van Hogeianden en mevrouw. Toen te 2 uur de receptie geëindigd was, maakten zich allen gereed om weldra Haarlems kerkvoogd te gaan ontvangen, die te half 3 het Pontificale Lof zou celcbreeren. Door een talrijke Priesterschaar, de Broeders, commissieleden werd Mgr. aan den ingang verwelkomd en, terwijl liet koor het „Ecce Sacerdos" aanhief, de kapel binnengeleid. Tegen half3 kwam mede voorgereden Z. Exc, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr.W. F. van Leeuwen, die, na hartelijk verwel komd te zijn, in de kapel naar den voor hem gereedstaanden zetel werd geleid. In dit Pontificale Lof waren tal van ge- noodigde autoriteiten aanwezig. Monseigneur, met Cappa Magna om, werd begeleid door zijn beide secreta rissen en bij het Lof geassisteerd door oud-rector van Aalst en pastoor Pichot, en verder begeleid door Mgr. Möliman, plebaan Rikmenspoel, rector-kanunnik Bosman en mgr. Graaft. Onder het Lof werd een heerlijke gloed volle feestrede uitgesproken door den Zeereerw. pater Simplicius van Breda. Na het Lof ging Mgr. persoonlijk d« feestvierende Broeders geluk wenschen. Land- en Tuinbouw. Stierenkeuringen. Te Rotterdam heeft gisteren ten over staan van de regelingscommissie voor de stierenkeuringen in Zuid-Holland, be staande uit de heeren J. C. van der Torren, van Gouda, voorzitter, S. C. Kor- teweg, uit Den Haag, W. F. Brunt, van Bodegraven, J. Overwater, van Strijen, P. Hofstede, van Loosduinendr. H<. C. Waldeck, van Loosduinen, secretaris- penningmeester, de centrale keuring vaiv stieren voor deze provincie plaats gehad'. Algemeen werd vastgesteld, dat het rundvee in Zuid-Holland, onder den in vloed van deze keuringen, in talrijke districten sterk vooruitgaat. Groote ver beteringen zijn waar te nemen in haar kleur, kop en horens. De oude stieren en ook de 3-jarige vormden uitmuntende groepen, en on der dc jongere stieren waren er exempla ren, die wel wat beloven. Er waren niet minder dan tien stieren van 4 jaar en ouder op deze keuring. Van deze stie len trok aller aandacht de reeds elfmaal bekroonde 4-jarige Alva, die door d« Stierhouderij Vooruitgang te Hebelin- gen dezer dagen voor f2750 is .aange kocht. Er was zeer veel belangstelling, .le- LEIDEN, 25 April. Arti et Religioni. Voor een goed bezette zaal gaf „Arti et Religioni" gisteravond haar tweede uitvoering. Zeer velen waren per fiets, per rijtuig, per boot, per tram of per spoor van de omliggende plaatsen geko men om van deze uitvoering te genieten. Zij zijn zeker niet teleurgesteld. Men herinnere zich, dat door onzen muziek recensent na de eerste uitvoering de wensch werd geuit: Eerstens begeleide men de recitativcn met een orgel; twee- dens siuiten de koren meer aan. Wat het eerste gedeelte van dezen wensch betreft: de recitativen werden gisteren op uit muntende wijze begeleid door het orgel spel van den heer S. J. M. van Helvert, vice-voorzitier van de vereeniging. En het tweede gedeelte: de aansluiting was beter, veel beter, en te verwachten is, dat zij hedenavond en Zondag nog minder te wenschen overlaat. Door dc keuze en uitvoering van de stukken heeft zich de vereeniging haar naam „Aan Kunst en Godsdienst" waar dig getoond, en we hopen, dat het pu bliek in de nog volgende uitvoeringen door een talrijk bezoek dit zal weten te waardeeren.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2