Cacao Uit de Pers. BINNENLAND. Een Martelaar. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws, Tweede Blad, behoorende bij DeLeidscheCourantvan Woensdag 24 April no. 773. Teekenend zet het Centrum boven volgende be schouwing. Naar aanleiding van de commentaren op liet ontroerende feit, dat de kapel van de „Titanic5' de melodie van „Dich ter bij God"- aanhief in de ure des ge- Mars, schrijft het „Volk": Men zoekt eenige .beteekenis in wat ze speelden. Wij niet. Het was een psalm. Op een oorlogsschip zou men het nationale volkslied, in een socialis tisch milieu de Internationale gespeeld hebben. En allen werden aangegrepen door dien zelfden geest en verhieven hun stemmen tot een gemeenschappe lijke uiting van wat omging in hart en hoofd. Laat de woorden van het lied, woorden van een waan geweest zijn, het komt op de woorden niet aan. iWat daar zich uitte, dat^is het gevoel van grooternenscneiijke solidariteit, die door de maatschappij, waarin wij leven, alle dag begraven wordt onder het ge- wicht van de belangen, die de een te verdedigen heeft tegen den ander. Deze even stuitende als dwaze rede- nee ring, die overigens echt socialistisch is en opnieuw getuigenis aflegt van de fel ;mti-godsdiensiige gezindheid onzer sociaal-democarten geeft dcu „Gelder lander"- oa.. de voigende woorden in de pen: 't Is onzin, te willen beweren, dat het onverschillig zou zijn, wat zij ge zongen hebben, en dat het eerste het beste lied, ja de Internationale hun het bittere sterfuur in dezelfde mate verzoet zou hebben. Het „Volk" begrijpi daar in zijn bot materialisme niets van. Het houdt de woorden van den psalm voor een waan, het gelooft aan geen God of eeuwig heid. Het ziet niet verder dan deze bij al haar grootheid en rijkdommen toen zoo arme wereid, en verbeeldt zich, dat wanneer alle menschen zoo dach ten, het leven een heerlijkheid en de dood zelfs zoet zou kunnen zijn. Maar het is toch duidelijk, dat wanneer er geen hiernamaals w as, de menschen hier op aarde naar niets hooger konden streven dan zooveel mogelijk ieder op zijn manier van het leven genieten en het dan eerst een dolle wedloop zou worden,wie maar liet mees.' zou kunnen profiteeren, en aat dan de dood midden in de kracht des levens iets afschuwe lijks zou wezen, waarmee niemand zich zou kunnen verzoenen. Dat is de socialistische, materialis tische toekomstmaatschappij, die het „Volk" zijn lezers als ideaal voor oogen houdt. Geen hoop op .een beier leven hier namaals! Men moet hier zien te krij gen, wat er te halen is. Wie het hier niet krijgt of bemachtigt, krijgt hei nooit. Schrikkelijke, nieedoogeulooze leer1. Afschuwelijk, inderdaad. Wellicht zullen zich aan boord van de Titanic" ook wei eenige socialisten heb ben bevonden, maar nergens leest men iets van de „Internationale". Wel, dat men het heldhaftig personeel der ma chine-kamer op het laatste oogeubiik ge knield op het dek van het zinkende schip zag liggen. Zij baden, die plichtgetrouwe arbeiders De agenda der Kamer. De agenda der Kamer voor de zonier- bijeenkomst is er, zegt het „Huisgezin." Het pantserschip no. 1, uan een paar kleinere wetsontwerpen blijkbaar om den tijd vol te maken tot de ziekteverzekering klaar is, en dan deze. Geen Bakkerswet dus. Men kan deze natuurlijk wel achter de Ziektewet zetten, maar meer dan een pla tonisch gebaar is het dan niet. FEUILLETON. (NAAR HET DUITSCH.) 10) Johanna had den vijftienjarigen leeftijd bereikt. Nog altijd was zij het bleeke, tengere en schroomvallige meisje van voorheen; alleen begon zij steeds meer en meer op haar moeder te gelijken. Haar stil, rustig en ingetogen leven «was oorzaak, dat zij, meer dan andere meisjes van haar leeftijd plegen te doen, een blik wierp in de toekomst. Kon het anders, bij de geestelijke leiding van mannelijke en vrouwelijke zijde in het va derlijk kasteel en in liet naburig klooster, of haar geest moest zich richten op den vrijwilligen afstand van de wereld en de geheele overgeving aan den Hemelschen [Bruidegom In hare droomerijen verdiept, zag zij zich als novice, in nonnengewaad gehuld, vol verlangen de toestemming der Kerk afwachtend, om zich door eeuwige beloften aan God te verbinden; dan, in ijjaren gevorderd, als abdis, den staf met zwakke hand omklemmend, haar geeste lijke kinderen op den weg der volmaakt heid vporgaan, Want is men door de Ziektewet heen, dan heeft niemand meer lust of moed om nog aan de Bakkerswet te beginnen, maar verlangt men, moe van het werk, naar de vacantie. De Bakkerswet voorop zetten, gaat niet, want het pantserschip, hetzij men het aanneemt of verwerpt moet afgc daan als restant van een begrotings hoofdstuk en om wille der Bakkerswet halverwege in de Ziektewet blijven steken is almede achterop. Hoe men het keert of wendt, de Bak- kesrwet is voor dit parlementaire jaar van de rol af. Eii het volgend jaar met z'n Invalidi teitswet en het Tarief gaat ze evenmin onder gunstige auspiciën tegemoet. Een nieuwe parlementaire aëra zal de ze slaapster uit haar rust moeten wekken. Niet tevreden. Het comité voor gemeenschappelijke salarisactie, bestaande uit vertegenwoor digers bij het openbaar en het bijzon der lager onderwijs, heeft besloten de volgende verklaring ter kennis te bren gen van de regeering, van de leden der Eerste en Tweede Kamer en van de pers Het comité voor gemeenschappelijke salarisactie, kennis genomen hebbende van de behandeling der moties Arts en Ter Laan, spreekt zijn groote teleurstel ling uit over de wijze, waarop daarbij ook de meest bescheiden wenschen der onderwijzers zijn tertiggewezen stelt er prijs op te verklaren, dat een toeslag op liet salaris in verband met het aantal kinderen, nooit heeft gehoord tot de wenschen van de onderwijzers dat aan een zoodanige oplossing ook geen oogenblik is gedacht, toen in de vergadering op 17 Februari j. 1. te 's Gravenhage gehouden, werd uitge sproken het verzoek om de mogelijk heid te overwegen dat nog in deze wet gevende periode aan de meest dringen de wenschen der Nederlandsche onder wijzers tot verbetering van hunne-ma- terieele positie zou worden tegemoet gekomen en neeint zich voor, met den meesten ernst en kracht te blijven aandringen op de verwezenlijking der grondslagen zooals die door cle overgroote meer derheid der Nederlandsche onderwijzers zijn aanvaard. Ons dunkt, dat het comité door deze publicatie de Katholieken en in het al gemeen de bijzondere onderwijzers, nu zeker van zich heeft vervreemd. Deze toch zullen de toeslag wel wenschen, a I s een tegemoetkoming, daar een de finitieve regeling in deze wetgevende periode onmogelijk is. Doch in deze publicatie treedt ook een andere reden naar voren, waarom de bijzondere onderwijzers zich niet kun nen aansluiten bij het algemeen salaris- comité. Dit wenscht te blijven aandrin gen op verwezenlijking dei grondslagen, zoo als die door de overgroote meer derheid der Nederlandsche onderwijzers zijn aanvaard. Deze grondslagen zij:n wettelijke minima. En de wette lijke minima wenschen juist de bijzon dere onderwijzers niet, omdat dan de gelijkstelling tusschen openbaar en bij zonder onderwijs nog kan worden tegen gehouden door de gemeentebesturen welke die minima voor openbaar onder wijs kunnen verhoogen. Oneerlijke concurrentie. In „De Winkelier" wordt verslag ge daan van de audiëntie verleend door den Minister van justitie aan de heeren J. S. Meuwsen Bern. J. Gorris en G. Muller,, als dagciijks bestuur van de Al- gemeene Winkeliersvereeniging en inr. C. Frikkers, als rechtskundig adviseur van die vereeniging. Nadat de heer Meuwsen in den bree- de had betoogd, hoe zeer het noodza kelijk was, dat wettelijke voorziening getroffen werd ter bestlijding van de oneerlijke concurrentie, antwoordde de minister sympathiek gezind te yjri voor de Middenstandsbeweging en dat hij, mede door die gezindheid gedreven, een wetsontwerp heeft ingediend tot wijzi ging van art. 1401 Burg. Wetboek. De Minister hoopte, dat althans in deze legislatieve periode, dus voor den Somtijds evenwel, onder den invloed van de woorden harer stervende moeder, zag zij zich in bruidstooi, aan de zijde van een jongen edelman met vriendelijken blik, hooggewelfd voorhoofd en fieren tred, voortschrijden naar het altaar, waar de priester hen wachtte, om in de tegen woordigheid van den hoogheiligen God elkaar voor eeuwig huwelijkstrouw te zweren. Men zou allicht geneigd zijn, het leven van Johanna en Otfried vreugdeloos te noemen. Zulks was geenszins het ge vooreerst toch was de hoofdvoorwaarde voor een tevreden leven bij hun opvoe ding niet uit het oog verloren: men had hun geleerd zich weinig behoeften te scheppen; vervolgens had de kapelaan er bijzonder slag van de kinderen bezig te houden door het lezen of vertellen van oude geschiedenissen, waarvoor de levens der heiligen hem ruimschoots de stof leverden. Des avonds, als Brigitta haar jonge meesteres ontkleedde, vertelde zij deze de fabelachtige vertellingen van de toover- godinnen van Bohemen, van de reuzen van Beieren en van al de onbekende be woners, die het rijk der fantasie bevolken, Zoo trachtten de trouwe dienaren het verlies van Johanna, door het overlijden barer .moeder, ^ooveei in hun yerinogen zomer van 1913, de behandeling in de Staten-Generaal zou geschieden. Op een vraag van mr. Frikkers, hoe de middenstand zou kunnen bevorderen, dat de rechter verschillende specifie- k e gevallen van oneerlijke concurrentie die de middenstand we! gaarne specifiek zou hebben geregeld gezien, onder de algemeene bepaling zóu brengen, ant woordde de minister dat hij niet anders kon doen dan die algemeene wets bepaling voorstellen en verdedigen, doch dat bij de openbare behandeling dikwijls zoowel van regeeringszijde als van de zijde der Kamers voorbeelden kunnen worden aangehaald, welke dan later voor de uitlegging van de wet waarde kunnen hebbendat voorts, indien de vereeniging bepaalde desbetreffende wenschen heeft uit te spreken, zij zich ook tot de volksvertegenwoordiging kon wenden. Dc heer Meuwsen betoogde nog, met aanhaling van tal van voorbeelden, hoe zeer de middenstand behoefte heeft aan strafbepalingen, waarop de minister ant woordde, dat men nu eerst de wets wijziging van art. 1401 diende af te wachten, en dat een strafbepaling om trent oneerlijke concurrentie de bezwa ren met zich brengt, verbonden aan een partieele wijziging van het straf wetboek, terwijl een algemeene herzie ning van het strafwetboek, waaronder dan ook de oneerlijke concurrentie zou vallen, zeer veel tijd zou kosten. Land- en Tuinbouw. W armoezerijgewassen. Het onderstaande bericht betreffende den stand van eenige warmoezerijgewas- sen onder glas op 15 April 1912, is met medewerking der Rijkstuinbouv/leeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door correspondenten van de directie van den landbouw. Vrij algemeen wordt opgemerkt, dat de aarcbeiplanten, ten gevolge van de droogte van het vorige jaar, vooral in den planttijd, zeer zwak zijn gebleven, zoodat de vooruitzichten van den komen den oogst allesbehalve gunstig zijn. Aardbeien. De stand was goed bij Aalsmeer, Roelof a rendsveen en Leiden. Wortelen, (peen). De peen staat bij Leiden matig. Sla. De stand is bij Veur goed, daar entegen bij Berkel, Leiden, Langeraar, slechts matig. Tomaten. De Tomaten bij Berkel matig en bij Leiden vrij goed. Bloembollen in N.-Hoiland. De Alkm. Ct.'meldt dat thans te Heer-Hu- gowaard eenige afgezonderde teeltbed den, behoorende aan den heer A. C. G. Post Jr. in bloei staan, waarvan een bed met Bellcalliance twaalf exemplaren ver toont met twee bloemen uit één stengel ontwikkeld. Een zeer zeldzaam exemplaar wordt mede op dit bed gevonden, waarbij vier goed ontwikkelde tulpenbloemen uit één bloemstengel zijn gegroeid. M o o r d t e 's Heeren berg. De 22-jarige R. M. heeft in den nacht van Za terdag op Zondag te 's Heerenberg zijn 27-jarigen zwager Graöus Johannis Wen- nekes vermoord. Hij is door de marechaus see gevankelijk naar Arnhem overge bracht M. heeft tegenover de ju Tik, na veel draaien, bekend den moord gqjleegd te hebben. De verslagene heeft twee zeer diepe snijwonden in den hals en verder nog verschillende onbeteekenende won den, welke inet een broodmes moeten zijn toegebracht De dader heeft ook bekend den moord te hebben gepleegd mei een groot broodmes. Dit mes is in de lade, netjes afgepoetst, tusschen andere messen teruggevonden en in beslag genomen. De sneden in den hals zijn doodelijk ge weest Vermoedelijk is de getroffene nog voortgewaggeld tot hij uitgeput door het bloedverlies is neergevallen op de plek, waar hij is gevonden. De verslagene was ongehuwd. M., ge boortig uit Hengelo (G.), woont nog niet lang te 's Heerenberg. Hij is onlangs met was, te vergoeden. En niet in het minst de oude, opofferende Brigitta. Deze sloot zooveel zij kon haar droefheid over Isa bella's heengaan iii haar hart op, toonde na de eerste uitbarsting van smart een kalme berusting, welke wederom plaats maakte voor een vertoon van drukte en gewoel, dat echter alleen ten doel had zich zelf te vergeten en een ander van het spoor te brengen. Johanna en Otfried kon dat niet mis leiden zij wisten te goed, waarom Brigitta ongelukkig werd en zich zooveel moeite gaf om haar verdriet te verbergen. Hoe ging het intusschen met graaf Al- bertus? Hij herinnerde zich nog altijd den voorwaardelijken eed: „Beloof mij, geen andere verbintenis aan te gaan, zoo lang mijn dochter bij u is." Wij moeten evenwel opmerken, dat het houden dier belofte m dë eerste vier jaren hem niets kostte. De dood der gravin de duur van zijn rouw, het tijdperk zijner droefheid beletten hem immers aan elk ontwerp tot een nieuwe vereeniging te denken. Hieraan kwam echter een einde, toen de luidruchtigheid hem opnieuw noodza kelijk scheen, toen de hartstocht voor de jacht hem nu eens voerde in zijn eigen bosschen, dan weder in de wouden zijner bondgenoten ,en byrqi. Die jaqhtverma- PROEF ZE NAAST ELKAAR VAN HOUTEN'S f^ONA EN EEN ANDER MERK GOEDKOOPE CACAO EN GIJ BLUFT BIJ VIERKANTE BUSSEN DE VOLKSDRANK BIJ UITNEMENDHEID. 1 Kg. /a.. A.. Zo.. f 1.50 - 0.80 0,42/a 0.18 de 15-jarige zuster van Wennekes ge trouwd. Postdiefstal. Een hulpbesteller van de posterijen te 's Gravenhage heeft zich ten postkantore aldaar een postwis sel toegeëigend, voorzag dezen van dc vereischte stempels, plaatste er een en- dossemeiri op ten name van een derde en liet dezen het bedrag op het formulier vermeld, innen. Hij is deswege ter be schikking van de justitie gesteld. Een buitenkansje. Iemand, die gisternamiddag langs den Lektijk bij Am- merstol wandelde, zag een zalm tusschen de kribben. De man ontdeed zich van zijn bovenkieeren en wist de zalm, een dier van 20 pond, te bemachtigen. Een driftkop. Eenige fabrieks- jongens plaagden Zaterdag in de Nijver heidsstraat te Rotterdam een kantoorbe diende, nadat zij tevoren diens roeiboot hadden laten drijven. De kantoorbedien de loste met een flobertpistool een schot, dat den 13-jarigen L. R. in het linkerbeen trof. De jongen is naar het diaconessen- huis gebracht, waar men het kogeltje zal verwijderen. Ongelukken. Maandag morgen was de 18-jarige schippersknecht C. P. aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam liggende rijnschip Baidra aan het stoeien met d-en 21-jarigen schippers knecht G. V. Plotseling ging er een re volver af, die in het bezit van laatstge^ noemde was. De kogel trof C. P. in de rechterwang en drong vervolgens in het verhemelte door. Ernstig verwond iis de jongen, in bewusteloozen toestand, naar het ziekenhuis gebracht. De dader is ge arresteerd. Te Rotterdam is de 2-j. H. M. ach terover in een emmer heet waschwater gevallen. Met uitgebreide brandwonden aan rug en zitdeeien is het kind naar het ziekenhuis gebracht. Te Rotterdam is de bootwerker F. van E. door een rijtuig overreden. Een voor- en een achterwiel gingen hem over de borst en kwamen met zijn hoofd in aanraking. Verwond aan het hoofd en in wendig ernstig gekwetst is hij naar het Ziekenhuis gebracht. Te Rotterdam is de 4-jarige L. T., al spelende voor de ouderlijke woning, in een emmer heet water gevallen. Met ernstige brandwonden aan het onderlijf is het meisje naar het Ziekenhuis ge bracht. ken gingen vergezeld van schitterende feesten, en een vergelijking van de gast malen, welke hij gaf, met die van zijn vrienden, bij welke iaatsten de tafelvreugde meestal verhoogd werd door de tegen woordigheid eener lieftallige gastvrouw, wekte in hem de begeerte op tot een nieuwe verbintenis. Maar tusschen het ontstaan dier begeerte en de gelegenheid om die op te volgen lag een lange, moeilijke weg: de nako ming zijner belofte en de keuze van een hem waardige vrouw. De eerste moei lijkheid zag hij aanvankelijk over het hoofd en de andere werd eerst na geruimen tijd opgelost, toen hij getroffen werd door de verschijning eener vrouw, die volgens zijne meening al de eigenschappen in zich vereenigde, welke zijn toekomstige echt- genoote pasten. En wel was het te be grijpen, dat hij getroffen werd door de inderdaad schitterende verschijning dier jonge vrouw, met haar fiere gesta.te, glinsterende oogen en lelieblank gelaat. Evenwel zou een nauwkeurig en onpar tijdig beoordeelaar de opmerking gemaakt hebben, dat de uitdrukking dier donkere oogen van weinig gevoel getuigde, dat de spotachtige trek om dien mond onaan genaam aandeed, en de geheele persoon zich kenmerkte door trotschheid en Jjeerschzycht iUaar deze laatste eigen Verdron k'e n. In den afgcloopeit nacht is de 18-jarige schippersknecht G, V., van het rijnschip Gré, liggende in de Middenkous te Rotterdam, in de Kous te water gevallen en verdronken. Zijn lijk werd een half uur later opgehaald. Uit het Spaarne bij Haarlem iis op gehaald het lijk van den heer B., fabrikant van Haarlemmerolie, die 9edert eenigen tijd werd vermist. Maandagmorgen is de werkman Hl P. de W. uit Delft, tusschen Wateringen en Kwintsheul, in de vaart geraakt en ver dronken. Oorzaakdrankmisbruik. Te Zuidbroek is het lijk van den 43-jarigen B. t. H., die sedert Zondag ver mist werd, uit een sloot opgehaald. De 76-jarige landbouwers weduwe E, te Midwolda (Oldambt) is van een vlonder in een diepe sloot gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Louneker is het 2-jarige doch tertje van den arbeider L. in een rioolput geraakt en verdronken. Met den zalmzegen is uit de Mer- wede voor Gorinchem het lijk opgevischt van den 20-jarigen zoon van schipper Verhage uit Waspik, die den 14en Maart voor de stad aldaar is verdronken. Verbrand. Maandag morgen vat te, vermoedelijk bij het aansteken van een gascomfoor, in de keuken van haar wo ning aan de Schans no. 15 te Rotterdam, de kleeding vlam van mej. A. F., weduwe J. B. Met ernstige brandwonden aan de borst, hals en armen is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. Een buurman doofde de brandende kleeding. Te Bellingwolde (Gr.) its Zaterdag het achtjarig dochtertje van H. S. bij het vuurtje branden in het veen i>n brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Inbraken. Te Nieuwkuijk (Nbr.) is Zondagnacht in de R. K. kerk ingebro ken. Eenige kostbare zilveren kerksiera den zijn ontvreemd. Ooik de offerblok ken, waarin zich een vrij aanzienlijk be drag bevond, zijn geledigd. Ook te Vlijmen is dien nacht in de R. K. kerk ingebroken. Daar zijn eveneens de offerblokken opengebroken. Branden. Maandagmorgen is een schoenenmagazijn in de Kerkstraat te Goes uitgebrand. Oorzaak onbekend. Te Dedemsvaart is door onbekende oorzaak de door van H. bewoonde wo ning afgebrand. Er was niets verzekerd. schappen baanden zich geen weg doof een behaagzucht, welke haar bij de mannen zeker talrijke overwinningen zou bezorgd hebben. Neen, veeleer toonden zij den mannen weinig oplettendheid en scheen zij haar eigen weg te gaan. Wat haar meer aantrok, wat haar hoog ste genoegen scheen uit te maken, dat waren de gevaren der jacht, de worsteling der strijders. Bij zulk een gelegenheid had men haar moeten zien dan beziel den haar een opgewektheid, een harts tocht, welke getuigden van haar liefde voor het gevaar, en toonde zij een ka rakter, dat slechts minachting over kon hebben voor de laffe praatjes der jeug dige heeren, die zoo slechts hun begeerten wisten te verbergen. Het hart van graaf Albertus, die zich zoo dikwijls moeilijk had gemaakt over Isabella's zwakheid, moest wel stormen- derwijze ingenomen worden door deze onverschrokken jageres. Wat een tinteling van verrukking en bewondering ging er door zijn lichaam, wanneer zij in de bevalligste houding in vliegenden galop het den behendigsten ruiter in snelheid afwon; wanneer zij, zonder de minste zwakheid te verraden, het jachtmes met krachtige hand liet in 't nauw gebrachte hert in de keel plantte. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5