Woensdag 24 De Kerkvervolging in Portugal. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 773. &2idóelve Qou/tm\JC Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'l, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. April 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15cen^ ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. I. Reeds meermalen hebben wij, ook in dit dagblad, kunnen lezen, welk een hevige vervolging er woedde in Portugal. Jot iiu toe echiei ontbraken zoo goed als alle positief-duideiijke en de kleinste bizonderheden mededeelende berichten om de eenvoudige reden, dat door liet Portugeesche schrikbewind de strengste censuur werd uitgeoefend over alle cor respondenties of telegrafische mededee lingen, en doordat een sluier van de diep ste geheimzinnigheid de waarheid om hulde. Thans echter is reeds een deel van dien sluier opgeheven, en schrikke lijke waarheden zijn daardoor aan het licitt getreden. De liberale en socialisti sche bladen, die natuurlijk de revolutie der Portugeesche Loge verheerlijken, eii die maandenlang allerlei lofzangen aan- heifen, der vrijdenkerij ter ccrc, 'zijn na- tur.rlijk wederom zoo waarheidlievend, om de treurige feiten,, die ten hunnen na- deele pleiten, geheei te verzwijgen, maar dat zijn we al gewoon van die zijde. doen in October 1910 de republiek werd uitgeroepen, werd het Portugeesche volk aangekondigd, dat thans het uur van „vrijheid"* en „onkreukbare recht vaardigheid"* was aangebroken. En wat hebben wij gezien in hei reeds verloopen anderhalf jaar? Anarchie, verwarring, dv. ingelandij, godsdieiistiooiheid, burger oorlog, verdrukking en vermoording van ons u-huldigen. Heeriijke vruchten van liet vrije)liberalisme en socialisme, van atheïsme en Christus-haat Sinds de Fran- sche revolutie zag het hoog-beschaafde .Europa geen grooter gruwelen geschieden dan de laatste, zekere gegevens in Portu gal aan het licht brengen. Door de moe dige pogingen van eenige Engelschen is het thans publiek geworden voor Euro pa'-. volken, welken treurigen toestand Portugal biedt. Zij hebben hun verslag omtrent de groote Limoeiro-gevangenis van Lissabon en Alto do Duque gepu bliceerd in de Engelsche organen. 1) Slechts enkele punten zullen wij uit dit verslag aanstippen. Het democratisch schrikbewind laat iedereen, dien men maar verdenkt van niet met de revolutie te sympathiseeren, zonder eenig verhoor in de gevangenis werpen. Gevolg is dan ook, dat de ge vangenissen overvol zijn. En in welken toestand moeten die gevangenen daar verblijven? De ongelukkigen, die er op gesloten zijn, lijden voortdurend van on gedierte en allerlei onreinheden, van rfieu- matiek en huiduitslag; de strafcellen zijn ware martelholen zonder lucht en licht, met steenen vloeren, waar 't krioelt van ratten en ongedierte. De kloosterlingen zijn „voor altijd'- uit het land verbannen; vele priesters en andere onschuldigen zuchten onder een ellendig lot in de onmenschelijke kerkers. Zoo werd de priester Avelino di Figue- redo, die verbonden was aan de kathe draal van Lissabon, gevangen genomen, alleen op dit vermoeden, dat hij niet gauw genoeg naar den zin der Loge- heeren een Katholieke arbeidersvereni ging ontbond. Hij werd geworpen in een onderaardsche gevangeiihccl van de Li- moeiro-kerker. Dit krot was zóó laag, dat hij daarin niet rechtop kon staan. Ook kon hij zich nergens nederzetten ofneder- leggen, want stoel, tafel en bed ontbra ken. Zelfs kon hij zijn moede ledematen niet uitstekken op den harden grond, want hij stond toi aan zijn enkels in water en modder. En aldus heeft die priester drie dagen en drie nachten moeten door brengen, neergehurkt mei den rug tegen den muur leunend en met de voeten in de modderige vloeistof. Herinneren dergelijke feiten niet aan de ergerlijkste gruwelen uit de meest ont aarde tijden? Ongetwijfeld rijst hierbij voor ons oog op het droeve beeld van de ondragelijke folteringen onzer Briel- sche martelaren, en denken wij terug aan de roemrijke martelhelden van ons eigen vaderland. Nog duidelijker worden die ten hemel schreiende gebeurtenissen, als we letten op slechts een paar vragen, door boven genoemde Engelsche conunissie gesteld „en beantwoord Zijn de cèilen boven of beneden den beganen grond gelegen Bijna alle cellen liggen 15 Meter of nog lager onder den beganen grond .Ze zijn uiterst vochtig en verscheidene loopen zelfs onder bij een flinken regen. In geen enkel dringt ooit eenig zonlicht door. Is het aan de gevangenen verstrekte voedsel goed toebereid? Het is afschu welijk slecht toebereid. Het brood is som tijds geheel beschimmeld, met groene plekken erin, en het is altijd zóó muf, dat alleen de geeuwhonger de gevangenen kan bewegen het te eten. De behandeling is streng, ja zelfs bar- baarsch. Geen der gevangenen is tot nu toe in verhoor geweest; ze zijn opgeslo ten sinds verscheidene maanden, en gaan gebukt onder al deze ontberingen, en nie mand weet of zij schuldig dan onschul dig zijn. En zoo gaat de reeks van feiten voort, onmedoogenloos de waarheid belichtend. Terecht mocht wel een onzer grootste ka tholieke dagbladen opmerken„Wie dit leest, zou meenen een stuk geschiedenis uit de groote revolutie onder de oogen te hebben. Maar deze gruwelen hebben plaats in onze 20ste eeuw van schit terende verlichting en bescha ving, gruwelen, die gepleegd worden door een slag van anti-clericaal en ma- gonniek gespuis, dat steeds den mond vol heeft van valsche voorstellingen om trent de Inquisitie der Katholieke Kerk!" 2) In een volgend artikel zullen wij in enkele korte trekken nagaan, wat in 't 't bizonder de Jezuiten van de vervol ging hebben ondervonden. J. V. 1) Zie „The Morning Post" en „The Tablatt'L „De Maasbode" gaf in haar nummer van 17 Febr. hiervan, een ver taling. 2) „De Maasbode" 17 Febr. 1912. V Minder krenten voor meer centen. Men kan ze de menschen laten zingen, de voor heden uitgedachte leuze van het anti-iariefwetcomité. Wij zullen er geen rijmpjes tegenover zetten. Alleen een paar nuchtere cijfertjes. De prijzen van Cephalonia-krenten, in 1910 aanvankelijk op circa 12.50 gld. ge noteerd, begonnen in April geleidelijk op te loopen en bereikten aan het einde van dat jaar de som van 17 a 17.75 gld. Minder krenten voor meer centen dus, maarbij de t e g e n w o o r d i g e tarief-regeling. Als het anti-tariefwet- comité dat bedoelt, heeft het gelijk! V De „Titanic". Nu lezen we iets, dat ten zeerste onze verbazing opwekt, nl.: Eenige leden van de bemanning der „Titanic"- verklaarden, dat in het kolen- ruim brand was geweest en dat Zaterdag de kolen daarom verwijderd waren. Toen nu na de botsing water en stukken ijs de ruimen binnendrongen, boden de wan den der schotten geen tegenstand meer, daar de kolen nu geen tegenwicht meer vormden. De vraag rijst: hoe worden die schot ten bedoeld za! wel zijn de waterdichte schotten, waarvan de „Titanic" er 16 had dan gemaakt? Naarmate immers de reis vordert vermindert de kolenvoor- raad, zoodat o.i. bij de constructie dier schotten nooit op het tegenwicht der brandstof mag worden gerekend. En toch circuleert bovenstaande mededeeling kalmpjes door de pers, zoodat ze blijk baar niet ongeloofwaardig wordt gevon den. De ramp van de „Titanic" mag waarlijk wel eens in alle opzichten aanleiding ge ven tot herziening der verouderde veilig heidsvoorschriften. Verouderd. Hoe is 't anders mogelijk dat in de bepaling betref fende het antal reddingsbooten, nog altijd sprake is van „vaartuigen van 10.000 ton en daarboven". Al sinds jaren bouwt men schepen van veel meer dan 10.000 ton, zoodat die bepaling al lang de noo- dige kracht mist.' Desniettemin werd nu nog gezegd: de veiligheidsmaatregelen aan boord van de „Titanic'4 voldeden toch geheel aan de voorschriften. Voorschriften van klatergoud. Ook ten aanzien van andere dingen dan het aan tal reddingsbooten bleek dit. Een voor beeld: de bemanningen van de reddings- booten moesten in het laatste oogenblik nog worden aangewcze.ii. Qevolgen: in de eene boot zat niemand die -er verstand van had; in een andere moest de beman ning zich zelf een hoofd kiezen; in een derde wist men niet eens, hoe de touwen los gesneden moesten worden, zoodat zulks van een. vierde boot moest worden afgekeken, een vijfde boot was half vol, een zesde propvol. Mooie toestand! Minstens mocht toch wel verwacht worden, dat de equipage behoorlijk over de booten verdeeld was, zoodat in tijd van nood ieder zijn plaats wist. Ook ware het goed tijdens de reis eens alarm te maken, teneinde bemanning èn passa giers in het hanfeeren der reddingsmidde len te oefenen, ,'i Is intusschen te begrij pen, dat dit laatste op menige boot stille tjes wordt nagelaten, want er is aan die middelen te kort. Ware op de „Titanic" een oefening gehouden, de groote meer derheid der passagiers zou proefonder vindelijk hebben gezien, wat er aan de veiligheid ontbrak. Nu hadden we het hier over een paar in 't oog springende feiten, welke echter de ouderstelling wettigen, dat er wel meer niet in orde zal zijn. Een grondig on derzoek is daarom gewenscht waaraan Nederland zich ten aanzien zijner eigen vloot niet mag onttrekken. ALGEMEEN OVERZICHT. Men kan uit de berichten, die elkaar tegenspreken, niet uitmaken hoe de Italiaansche vlootactie zich toedraagt» -rv*l echter blijkt, dat de actie over een uitgestrekt terrein plaats vindt. Uit Saloniki wordt dd. gisteren' geseind, dat een sterke divisie van de Italiaan sche vloot in de baai van Moedros op Lemnos is binnengeloopen, waar zij kolen laadt, die daar door twee transportsche pen waren heengebracht. Een tweede sterke divisie ligt voor Chios; een derde onderneemt voortdu rend kruistochten. De „Daily Chronicle" verneemt uit Saloniki, dat Italië oogenschijnlijk zijn plannen van aanval op de Egeïsche Zee en de Dardanellen niet heeft opgegeven. Te Saloniki verwacht men mede een aan val van den vijand en men staat er "klaar dien af te weren. Men vermoedt er voorts, dat de Italianen van plan zijn de Darda nellen van de land- en de zeezijde aan te tasten, terwijl de Italiaansche vloot: de forten aan de Dardanellen zou aan vallen. Een sterke macht landingstroepen zou, zoo mogelijk, in de golf van Saros ontscheept worden, teneinde de Turken in den rug aan te vallen. Een kust-stooinboot heeft gerappor teerd, dat tal van Italiaansche transport schepen, volgeladen met soldaten, ge sleept werden door Italiaansche oorlogs schepen tusschen Lemnos en de Darda- nellen-mondën. De correspondent der „Daily Chroni cle" heeft den Turkschen aanvoerder Said Pasja geïnterviewd, die hem zeide, dat hij klaar staat de Italianen warmpjes te ontvangen. Volgens de „Politische Correspon- denz" zijn bij koninklijk besluit zes passa giersbooten, die sedert het uitbreken van den oorlojg, elk voorzien van 10 tot 15 C.M. kanonnen als hulpkruisers worden gebruikt, tot oorlogsschepen verklaard. Het zijn de Palermo, Catania, Messina en Syracuse van de Maatschappij van Staatsspoorwegen en de Hertog van Ge nua en de Hertog der Abruzzen van de Navigatione Generale Italiana. Zij worden belast met het toezicht op oor logscontrabande in het Zuidelijk gedeelte van de Middellandsche Zee. Zij staan on der bevel van marine-officieren. De be manning bestaat uit een kleine afdeeling matrozen en kanonniers voor de snel vuurkanonnen. Het enthousiasme voor de aviatiek neemt in Italië hand over hand toe. De koning heeft er een aanzienlijk bedrag voor gegeven. De 19 provinciën van Italië hebben besloten om elk aan den Italiaanschen staat een bestuurbaar luchtschip met bij behoorende hal te schenken. Van de slachtoffers der Titanic heeft het kabelschip Mackay Bennet ruim honderd lijken opgevischt, waaronder zich ook de millionair Widener moet bevin den. An<Jerfi sqhepeu seinden nog aan het kabelschip, dat zij verschillende lijken hadden zien drijven. Het kabelschip Minia zou volgens een telegiani dd. gisteren uit Halifax uit deze haven vertrekken om de Mackay Bennett af te lossen. Het schip neemt 150 dood kisten en 80 ton ijs mee. De Mackay Ben nett heeft bevel ontvangen om met de 50 geborgen lijken, die nog herkend konden worden, naar Halifax terug te keeren. De lijken, die onherkenbaar waren zijn in de zee begraven. Vele verwanten vaii verongelukten ko men te Halifax aan om de lijken te herkennen. Verschillende getuigenissen de een al opzienbarender dan de andere, leveren steeds meer bewijzen, dat er roekeloos is te werk gegaan. Zoo ver klaarde gisteren een stoker van de „Tita nic", die op het oogenblik in het St Vin cent-hospitaal te New-York verpleegd wordt, dat de „Titanic" voortdurend met de grootste snelheid gevaren heeft. Zelfs enkele momenten voor de ramp probeer den wij nog 77 omwentelingen per mi nuut te halen. In de machinekamer wareu allen van meening, dat de officieren een record wilden slaan. Nog meer opzien wekt 't verhaal van den geredden matroos Klein, die aan den Oostenrijkschen consul te Cleveland zou verklaard hebben, dat 'n groot gedeelte van de bemanning op 't oogenblik der ramp dronken zou geweest zijn. Hij ver- lelde, dat op den noodlottigen avond een groot diner en een bal was gegeven. Na het diner hadden de matrozen van de stewards champagne gekregen. Klein had dienst op het bovendek, toen 'plotseling een passagier op hem toetrad en op een ijsberg wees, die vlak bij het schip oj> doemde. De matroos beweert verder, dat zoowel de kapitein als vele officieren aan het diner hadden deelgenomen en dat er veel gedronken was. De uitkijk, zoo vertelde Klein verder, was ingeslapen en hijzelf had het eerste alarm-signaal gegeven, nadat hij er zich van overtuigd had, dat de wacht sliep. Klein is te Ohio aangehouden en zal door de senaatscommissie gehoord worden. Het verhaal klinkt allerdroevigst en hoewel het misschien eenigszins over dreven is, schijnt het toch een grond van waarheid te hebben. De verklaring van Klein is n.l. indirect bevestigd door me vrouw Astor. Zij zou verteld hebben, dat terwijl de echtgenoote van den om gekomen millionair Widner en zij in een reddingboot ronddreven, zij tien matrozen hadden opgepikt, waarvan enkelen zoo dronken waren, dat zij spoedig daarop stierven. Naa: aanleiding van deze getuigenissen zal het onderzoek nog strenger worden voortgezet. GEMENGD. De Croix verneemt uit Rome, dat in den afgeloopen nacht in h et Va- t i c a a n een begin van brand is ont dekt in den hoek van een galerij van de derde verdieping. De spuitgasten van het Vaticaan hebben het vuur echter snel gebluscht. Er blijft voor de Fransche mili taire luchtvaart nog steeds geld inkomende nationale inschrijving is al aardig op weg naar de drie millioen. Volgens de laatste opgave was het be drag van 2.936.163 franc bereikt. Zwitserland legt op het oogenblik op eigen kosten, die ongeveer 900.000 francs zullen beloopen, een nieuwe tele foonlijn aan, welke Berlijn en Mi laan in rechtstreeksche telefonische ver binding met elkaar zal brengen. Het zal de langste directe telefoonlijn in Europa zijn. De gemeenteraad van Luzern heeft de bezoldiging van het politie corps herzien en als volgt vastgesteld: onderofficieren 3700 frs., brigadiers 3300 tot 3400 frs., agenten 2000 tot 3300 frs., hulpagenten 1800 frs. Door een brand, die nog door storm werd aangewakkerd, zijn in de stad Matsumoto gisterennacht 2000 hui zen in de asch gelegd. Er werden troepen gerequireerd om het vuur te helpen blusschen. De grootere gebouwen bleven gespaard. De stad, die op het eiland jeso gelegen is, telt 41.324 in- icuii uitvaartdienst in de kerk v„n v vatte een celluloid- k r a u s 1 a in, Het kerkgebouw werd opeens hel verlicht en een verschrikkelijks paniek volgde. In het gedrang b»j de uit* gangen werden tien personen zwaar ge* wond. De bemiddeling van sclieidsrech* ters bij de dreigende s p o o r w e g s t a- king in Amerika is door beide par tijen aangenomen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot offi cier van justitie te Leeuwarden mr. J. de Vries van Doesburgh; te Zierikzee nuv S. J. M. van Geuns; is benoemd tot notaris te Valkenburg j. W. Huynen, te 'sGravenhage G. van Poeteren; is W. Bekker, burgemeester te Acht- karspelen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; is aan B. J. Bouwmeester Jr. ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch; zijn benoemd tot burgemeester te Vier lingsbeek A. J. Jenniskens, te Rotterdam inr. A. R. Zimmerman, te Rhoon G. E. O. Ribbius, te Kwadijk, Middelie en Warder J. T. de Graaff, te Wormerveer jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga, te Mid woud H. J. Avis, te Kloetinga mr. W. F. J. Wagtho, te Serooskerkei (W.) jhr. W. Z. van Teipingeu, te St Maartensdijk N. Polderman, te Oude* lande P. Bruggeman, te Ameland J. B.Wi. Bolomey, te Schoterland H. Hebbes, tel Wijmbritseradeel H. M. Tromp, te Nieuw- leuzen J. Bosch Bruist; is bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. S. van Citters; zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, burgemeester van Arnhem; tot officier in de orde van Oranje-Nassau R. J. C. T. Kolfschoten, lid van den gemeenteraad van Arnhem, voorzitter van het bestuur der Vereeni- ging van den H. Vincentius van lUulot aldaar; mr. J. L. C. van Essen, gem.- secretaris te Arnhem; H. F. Schoemaker, pastoor, kanunnik en deken te Arnhem, voorzitter van regenten van het gesticht Insula Dei; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ds. A. M. Knottnerus; zuster C. C. F. H. M. von Lepel, moeder- directrice van het Nederd.-Herv. Diaco* nessenhuis; F. J. ter Laak, commissaris van politie; H. Minkman Jzn., Ie voor zitter van het bestuur der Vereeniging Oranjedag, allen te Arnhem; en is toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau: in zilver aan: L. v. d. Kreek, buurtmeester, H. v. Lill, concierge van het gemeentehuis, E. j. Bitter, hoofdconducteur bij het gemeente lijk trambedrijf, E. A. Heidema, hoofd agent van politie, allen te Arnhem; in brons aan: J. Th. Heer, werkman bij de firma W. J. Stokvis, N. Hanekamp Sr.^ lantaarnpoetser bij de gemeentegasfa briek, J. Jansen, metervuller bij de gem.- gasfabriek, O. v Dijk, wagenbestuurder bij de gemeentelijke electrische tram, H. Jansen, voorman der gemeentelijke plant soenwerkers, G. W. Bouwman, kanton- nier bij de gemeentewerken, E. W. Veer- water, werkman bij de gemeentewerken, B. G. J. W. Gerritsen, stalbaas bij de gemeentereiniging, J. W. Heinen, agent van politie le klasse, allen te Arnhem. Koninklijk bezoek aan Arnhem. Het is nu bijna 15 jaren geleden, dat H. M. de Koningin, vergezeld van Ko ningin Emma, toen Regentes van het Koninkrijk, een officieel bezoek aan de gemeente Arnhem bracht. Op grootsche wijze heeft de gemeente Arnhem gisteren het bezoek van de vor stin met hare Kon. gemaal gevierd. Een stormachtige juichtoon weerklonk: uit de menigte toen te half 11 het Ko ninklijk rijtuig bij de eere.poort der ge meente stil hield. De burgemeester mr. A. J. A. A. ba ron van Heemstra, richtte een kort woord van welkom toft H.M., terwijl een doch tertje van het hoofd der gemeente,, eeu bouquet aanbiedt. De Koningin zag er bijzonder welva rend uit gekleed in parelgrijze zijde ro be en een toque in dezelfde kleur met witte aigrettes. De eerste rijtoer ging door de nieuwe wijken, naar de Johannastichting, tehuis voor gebrekkige en mismaakte kinderen. .Daarna werd eeu bezoek gebracht aan

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1